f DE LEIDSE BIOSCOPEN Scherp Wat zij van de Missie der ken N„r HUIBERS POTLOOD EN GEEST ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 117E WILLEN niet alleen priesters maar ook leken en wel uit verschil lende klassen en standen over de Missie hun opinie horen geven. Hun namen doen niet ter zake; wat zij te zeggen hadden o.i. wel. Daarom: EEN ZAKEN-MIDDENSTANDER: Wij hebben de naam alles zakelijk te zien, alles in het kader van: „Is er iets aan te verdienen?" Die gedachte is niet juist, maar als ik de naam dan tóch heb, dan zou ik in die geest ook willen zeggen: voor je geestelijk leven valt er winst uit de Missie te halen. Grote winst. Daar om doe ik mee en zal ik bevorderen dat mijn personeel ook mee kan doen zoveel maar eventjes mogelijk is. EEN GEMEENTE-AMBTENAAR: Het grote voordeel van de komende Missie acht ik persoonlijk, dat iedereen die eraan deelneemt, in staat gesteld wordt een geestelijke inventaris op te maken. Ik vrees en nu spreek ik alleen voor mijzelf) dat de tekorten mij zullen doen schrikken. Dat voorgevoel is mij een dubbele aansporing om mee te doen. EEN JOURNALIST: In de jacht van het alledaagse leven is het goed en weldadig een volle week rust te hebben. Ter bezinning op datgene wat uiteindelijk alleen als waardevol overblijft. De mens kan vooral in zo'n week weer eens de betrekkelijkheid varr al dat ogenschijnlijk zo verschrikkelijk gewich tige aardse gedoe leren beseffen. EEN HUISMOEDER: De Missie zal de godsdienstige sfeer in elk gezin zeker ten goede ko men. Ik besef heel goed dat het voor een groot deel aan ons zal zijn die sfeer vast te houden. Daarom ben ik blij dat de oefeningen zo ge regeld zijn dat ook de vaders en moeders ze bij kunnen wonen. Spe ciaal verheug ik mij op de speciale conferenties voor Ouders en Jeugd. EEN MEDICUS: Als de zorg van heel wat van mijn patiënten en ik wil mezelf niet schijnheilig uitschakelen voor hun ziel zo groot was als voor hün lichaam, dan konden die 15 20 paters die de Missie komen preken be ter een week op Nieuw-Guinea gaan werken. Maar omdat telkens blijkt, dat de zorg voor het lichamelijk welzijn heel wat groter is dan die voor het eeuwig leven, daarom geloof ik sterk in de waarde van een Missie. EEN VOORMAN UIT DE ARBEIDERSBEWEGING: Ik geloof dat de reacties op het Mandement van de Bisschoppen één ding wel hebben duidelijk gemaakt: de eenheid die er tussen ons door deweekse en ons zondagse leven moest bestaan (als U snapt wat ik be doel) is kapot. Iedereen praat over min of meer politieke 'paragrafen van het Mandement, maar weinigen verdiepen zich in de belangrijkste grondgedachte:- dat namelijk een goed begrip van de zin van ons leven als ons doen en laten bepalen moet. Ik hoop, dat de missionarissen daarop zullen wijzen. EEN STUDENT: Aan bliksempreken hebben we een broertje dood. Maar een goede preek heeft toch iets van de bliksem; zij slaat namelijk in. Ik hoop, dat mijn collega's en ik ryker uit deze week komen dan we erin gaan. EEN TONEELSCHRIJVER: Als we een nieuw stuk gaan leren, probeer ik me in te leven, de mens te begrijpen, die ik uit moet beelden. En als je zover bent, dan kun je hem spelen, spelen zoals hij isDat geldt geloof ik voor het leven ook. „Het leven is een schouwtoneel". Wij moeten allemaal onze rol spelen. Dat zullen we pas goed kunnen als we onszelf goed en terdege kennen: onze afkomst en onze toekomst en de zin van het heden. De Missie zal daartoe zeker een belangrijke bijdrage leveren. EEN FABRIEKSMEISJE: Dat je week niet naar de film kan, daar zal je niet dood van gaan. Juist als je veel films ziet, dan ga je begrijpen hoe leeg het leven van een heleboel mensen is. En als je zover eenmaal bent, dan neem je je zelf ook al gauw op de korrel. Nou en dan.... de Missie kan een hoop goed doen. EEN ONDERWIJZER: Wanneer de mens jong is lijkt hij vaak niet zo ontvankelijk voor de eeuwige waarden en voor de schoonheid van het geloof. Ik bemerk het zo vaak hoe de kapelaan en hoe ook ikzelf sta te tobben wanneer er het er om gaat in de jeugdige harten wat enthousiasme los te slaan voor het hogere. Toch mogen we niet generaliseren en teveel op uiter lijke indrukken afgaan. Er kan bij velen meer van blijven hangen dan we denken. Doch dit is zeker, dat het geen kwaad kan om in een kin dermissie enkele dagen speciale Aandacht aan dat jonge goedje te be steden. EEN VERPLEEGSTER: Bij ons op de afdeling hebben we nogal uitvoerig over de Missie ge sproken. Niemand was er tegen. Een was er die zei: ik ben allen maar bang voor de consequenties. Als alles je klaar uiteengezet is, dan zul je er ook ten volle naar moeten leven". Daar heeft niemand toen op geantwoord. Ik dacht, laat ik U dat maar schrijven als antwoord op uw vraag. EEN JONGE WERKJIAN: Ze zeggen dat de jeugd probleemziek is. Ik geloof daar niet aan. Ik geloof alleen dat ze de jonge mensen weer eens precies en duidelijk moeten zeggen waarom ze op aarde zijn. Het gros heeft daar nooit iets van begrepen, ook al kennen ze de eerste vraag van de Catechismus. Ik vraag niet om hoogdravende en te geleerde preken*want daarmee zijn de jonge arbeiders niet gediend. Ik weet niet of U dat zo in de krant kunt zetten. Enfin, U ziet maar eens. EEN STRAATMAKER: Het is wel eens goed als de mens met zijn neus op de feiten gedrukt wordt. De zorgen van elke dag doen je zo gemakkelijk vergeten waar voor je nou eigenlijk leeft. Daarom ben ik blij dat heel de stad tegelijk de Missie gaat houden. Ik hoop dat als ik een week later op mijn werk kom, ik er mijn voordeel mee kan doen. Royal McBee te Leiden gaat nieuw bedrijf bouwen Personeelsgroei tot 1300 man Deze maand wordt het feit her dacht, dat vijf jaar geleden te Leiden een bedrijf werd gevestigd van de Royal McBee Corporation, de Ameri kaanse fabriek van schrijfmachines en toebehoren. Twaalf Amerikanen gingen op een goede dag scheep met kisten vol onderdelen en begonnen in Nederland machines in elkaar te zetten. Dit was het begin van de Royal McBee Nederland N.V., die na een snel groeiproces in januari 1954 reeds over de 100 man personeel telde en thans is uitgedijd tot de grootste buitenlandse werkgever in Nederland met te Leiden 900 werknemers en in de tweede fabriek te Cuyk aan de Maas 500 man. Omdat er op dit terrein geen reser voir bestaat van geschoolde krachten werd in 1953 meteen overgegaan tot het aantrekken van geroutineerde schrijfmachinemonteurs. Een hoge greep dus, die echter prima vakman schap garandeerde. Hoewel ook thans nog aan de vraag naar de produkten, welke voor het over grootste deel 95% naar alle vrije landen ter we reld worden geëxporteerd, kan wor den voldaan is de Royal McBee op zoek naar arbeidskra hten, die op het bedrijf zelf uitstekend geschoold wor den. De steeds groter wordende vraag in het buitenland naar schrijfmachi nes maakt het voor de Royal McBee noodzakelijk naar uitbreiding van haar Nederlandse vestigingen uit te zien. Binnen de drie jaar zal het aan tal werknemers hier te lande zijn ge stegen tot 2000, waarvan te Leiden ongeveer 1300. Er staan thans plannen op stapel om in Leiden een nieuwe fabriek te vestigen welke wellicht een plaats zou kunnen vinden op het industrieterrein in Leiden Zuid-West. Hieromtrent zijn de onderhandelingen nog in volle gang. Het wordt een kan toorgebouw van twee verdiepingen met daaraansluitend een grote fa briekshal voor produktie en assembla ge. Met de bouw hoopt men in de loop van het volgend jaar te kunnen be ginnen. Over een maand reeds gaat een gedeelte van de assemblage naar een in de nabijheid van het huidige bedrijf gelegen pand. De oude ge bouwen zullen ook na het totstand komen van de nieuwe fabriek nog ge ruime tijd dienst blijven doen in de z.g. overbruggingspericde. Ook is men voornemens de fabriek te Cuyk uit te breiden; er bestaat daar voldoende ruimte voor. In verband met het eerste lustrum van de Royal McBee organiseert varv avond de personeelsvereniging „De Royalisten", die eveneens haar 5-ja- rig bestaan viert, een cabaretavond in de Stadsgehoorzaal waaraan vele bekende radio-artisten hun mede werking verlenen. Voor de personeels leden van beide Nederlandse bedrij ven zijn er bovendien vanmiddag sportwedstrijden. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Geboorteaankondigingen (Advertentie) OPDRACHTEN WEDSTRIJD VOOR LEIDSE BROMFIETSERS. „Rijd 'n route van maximaal 40 k.m. In deze route moet u het grond gebied van 10 gemeenten buiten Lei den aandoen. Terugrijden is niet ge oorloofd. U mag ook geen tweemaal in dezelfde gemeente komen. Bewijs van routerijden meebrengen. (Een ge meente is niet hetzelfde als 'n dorp"). Zo luidde de laatste opdracht, die in deze wedstrijd werd gegeven. Van te voren had het Huisman-team toch nog een triomf beleefd door de rij proef van deze avond het beste af te leggen. Zij kwamen ook weer het eerste thuis van de zesde opdracht en haalden 70 punten. Het v. Zijp team bracht het. tot 80. De Hoge Rijndijk beleefde deze avond een pechvogel-strijd. Toch bracht de ploeg het tot 74 punten, maar Leiderdorp, dat heel kort ach ter hen stond, had 86 punten verza meld en streefde hen voorbij. Er moest zelfs nog gven overgerekend worden, want „Leiderdorp" dreigde zelfs de eerste plaats met 'n halve punt voorsprong té bezetten. Een der afgekeurd. Het bleek evenwel toch nodig te zijn. De senioren smaakten het genoegen, deze opdracht met 88 punten te winnen. Deze uitslag bracht de eindstand in deze volgorde. 1. v. Zijp-team (Hageman, Schaap, v. Veggel) 266 pnt; 2. Leiderdorp (Brussée, Prangers, Verhoorn) 264'/i pnt; 3. Senioren (Gussenhoven, de Roode, v. d. Woerd) 263 pnt; 4. Rijn dijk-team (B. Heins, Aarts, Belonje) 2551/* pnt; 5. Huisman-team (Diese- raad, v. Dijk, Nievaart) 185 pnt. Onder het genot van een kop kof fie werden de prijzen uitgereikt. Hierbij mochten de v. Zijp-rijders ieder een bekertje en de Leiderdor pers een medaille in ontvangst ne men. Leidse agenda ZATERDAG, 20 SEPTEMBER. Opening Missie te Leiden. MAANDAG, 22 SEPTEMBER. Gemeenteraad. Zitting. Raadszaal stadhuis. 2 uur nam. Abonnementsvoorstelling. Rotter dams Toneel: „Hotel Het Paradijs", Schouwburg, 8 uur nam.' DINSDAG, 23 SEPTEMBER. Abonnementsvoorstelling Rotter dams Toneel: Hotel Het Paradijs, Schouwburg, 8 uur nam. 50-Jarige bestaan Ned. Ver. voor Koeltechniek. Herdenking in Kamer- lingh Onneslab., 10 uur v.m. Buitengew. alg. verg. der veren. Lakenhal, 2.30 nam. en x-eceptie te 4 uur. WOENSDAG, 24 SEPTEMBER. Expogé: „Dante, de man, die dooi de hel reisde" door Kap. H. Stoelinga, pe Harmonie, 8 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Le denvergadering. De Kleine Burcht, 8 uur flam. DONDERDAG, 25 SEPTEMBER. Modeshow „De Groot", Gulden Vlies, Breestraat 8 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Kook- en Bakdemonstratie, Leven daal 1, 2 en 8 uur nam. BIOSCOPEN. De K.F.C. heeft de films, die in de week van 19 tot en met 25 septem ber in Leiden draaien als volgt ge keurd: Luxor: Jacht op de scherpschut ter, veertien jaar. Ljdo: Liefde wordt duur ge kocht, strikt volwassenen. Rex: Sluipvaart in de Pacific, veertien jaar. Trianon: Incognito, achttien jaar. Casino: Die Frühreifen, achttien jaar. GEM. AANKONDIGING VASTSTELLING WACHTVERBOD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wacht- verbod vast te stellen voor het zuid westelijk deel van het Van Vollenho- venplein, met uitzondering van de parkeerstrook. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswateirstaat in Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. 6527 SCHOUW Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op maandag 6 okt. 1958, krachtens het bepaalde bij ar tikel 17 der verordening op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, slop pen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe beho rende bruggen en andere kunstwer ken, voor zover die bijzonder eigen dom zijn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daai-van ge maakt, benevens de daartoe beho rende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 20 september 1958. DE MISSIE TE LEIDEN. We hebben gezegd, dat u dezer da gen nog wel het een en ander zou horen over de H. Missie te Leiden, Reeds is het zover, dat de deze belof te in vervulling doen gaan. In ver band met de missie kan namelijk de wekelijkse Rozenkranskruistocht die woensdagavond in de St. Petrus- kerk gehouden zou worden, geen doorgang vinden. De rozen xranskruis- vaarders zijn natuurlijk volgende week weer present. Van de zijde van het bestuur van de r.k. gymnastiekvereniging „Spor tief" werd ons voorts medegedeeld, dat eveneens in verband met de Missie de avondlessen deze week niet doorgaan. Ook de Kath. E.H.B.O. laat dins dag 28 sept. verstex gaan. Uw steun is nodig. Volgende week zaterdag is het voor Nederland weer Nationale Reclasse- ringsdag. In de voorafgaande week wordt door vrijwilligers een huis- aan-huiscollecte gehouden in Lei den. Het plaatselijk comité rekent er op, dat er niemand zal achter blij ven in daadwerkelijke steun aan de medemens, die na een vergrijp weer in de samenleving moet worden op genomen. Ten bate van een geheel ander, Vóór honderd jaar Uit De Leidsche Courant van Zaterdag 20 September 1858. Weenen Bij gelegenheid, dat eene deportatie uit den ge meenteraad der hoofdstad den keizer met de heugelijke ge boorte van den erfgenaam zij ner troons geluk wenschten, gaf de keizer onder anderen ten antwoord: „De hemel heeft mij een zoon geschonken, dien een maal, zoo ik hoop, een nieuw en schooner Weenen ten ver blijf zal strekken dan het te genwoordige. doch niet minder liefdadig doel woi'dt zondag a.s. aan de uitgang van alle r.k. kerken een collecte ge houden. Hier wordt uw aandacht ge vraagd door de beide kath. organisa ties ter bestrijding van de tubercu- „Hei*wonnen Levenskracht en „Santos". Het moge dan zijn, -dat de t.b.c. niet meer „Volksvijand No. 1" is, de taak van de t.b.c-bestrijding is daarom niet te onderschatten. Pre ventieve maatregelen, nazorg en het onderhoud van de sanatoria vragen schatten gelds. En het is daarom, dat de besturen van beide verenigin gen te Leiden een beroep doen op uw gulheid. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Schei kunde mej. J. v. d. Berg te Leiden en de heer P. Horst te Den Haag; iem voor het cand. ex. Geschiedenis de heer J. B. Kist te Leiden; voor het Doet. ex. Farmacie mej. A. A. Herfst te Leiden. Gepi-omoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „A contribution to the chemistry of furoxanes and o-dinitrose com pounds", de heer R. S. Curiks. gebo ren en wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Over structuur en eigen schappen van enige 1,2 dibroom- dekalines", de heer J. A. v. d. Linden, geboren te Den Helder en thans wo nende te Voorschoten. Geslaagde voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. J. A. van den Dungen te Oegstgeest en de heer O. W. E. Berg te Wassenaar; idem voor het Doet. ex. Rechten Vrije Studierichting de heer F. A. M. Alting von Geusau te Utrecht; idem voor het cand. ex. Klassieke Letteren mej. E. J. M. R. Kriek te Leiden an de heer H. Hen- niphof te Dordrecht; idem vóór het Doet. ex. Ned. Recht bej. J. Blitz te Leiden en de heren C. F. Stork te Huizen (N.H.) en J. H. Geertsema te Wi Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. duel, 3. stip, 5, een, 7. gemak, 9. tel, 11. salon, 13. dam, 15. kor, 16. genie, 18. mes, 20. slemp, 22. Ida, 23. spie, 24. koel. Verticaal: 1. duet, 2. Lee, 3. snaak, 4. peen, 6. Ems, 7. glans, 8. klomp, 10. Ede, 12. ore, 14. milie, 16. glas, 17. eed, 19. stil, 21 mak. Burgerlijke Stand Geb.: Frederik Hendrik zn v. F. H. Perel en A. de Tombe; Elisabeth Theresia Maria dr. v. A. A. Kluts en P. A. M. Koot; Catharina Elizabeth Helena dr. v. C. J. C. van Dijk en P. J. M. Disseldorp; Theodorus Richar- dus zn v. G. Koort en M. C. Piket; Jo hanna dr. v. W. M. van Donk en A. van Tilburg; Helena Petronella Adri ans Maria dr. v. T. W. Schouten en A. F. T. Thorn; Raghild Bjorna Dé- sirée dr. v. J. Broerse en W. Valke; Cornells Theodorus zn v. C. T. Kop en J. M. Hansen; Irene Elisabeth Hen- drika dr. v. J. M. Sohonewille en H. Klijn. Casino. De film „Frühreifen" gaat over jonge mensen, die in de moderne maatschappij te maken krij gen met problemen, die zij niet aan kunnen. Zij zijn tussen servet en ta fellaken: willen groot doen, maar missen hiervoor de nodige geestelij ke rijphfeid. De hoofdpersonen uit de ze film zijn Inge en Hannelore, meis jes van omstreeks zeventien jaar. Zij werken in dienst van een modemaga zijn en Inge krijgt de kans triomfen te vieren als mannequin; zij wordt n.l. door de baas uitgekozen om aan een mode-show mee te doen. Haar vriend Wolfgang probeert haar van dit alles af te houden omdat hij van mening is, dat het leven, dat Inge wenst, gevaarlijk is. Natuurlijk moet het meisje dit eerst zelf ervaren vóór zij de weg naar huis en naar Wolf gang terugvindt. Er gaat nog een zelfmoordpoging van Hannelore, die schandelijk bedrogen wordt aan voor af, maar alles komt toch volgens plan heel simpeltjes op zijn pootjes tei-echt. De K.F.C. keurde het goed voor achttien jaar en ouder. Lido. In de film La Moucharde (de spionne of verklikster) wordt het precaire gegeven uitgebeeld van een meisje, dat de tuchtschoool in een dorp bij Parijs is ontvlucht om zich over te geven aan haar vriend Fréde- ric, een slappeling, die alleen voor zijn genoegen leeft, doch daarvoor geld nodig heeft. En dat geld wordt niet eerlijk en niet fatsoenlijk dok „verdiend". Gevolgen? Altijd angst voor de politie, altijd opgejaagd totdat 'n luguber individu haar vrij heid tegenover de politie terug krijgt, indien zij bereid is als verklikster te willen optreden. Maar haar eigen le ven met haar vriend gaat door totdat de slag valt. Een film voor strikt volwassenen. Luxor. „Jacht op een scherp schutter" is een kleurig Cinemascope- px-oduct, dat de bezoeker meeneemt naar verre, verlaten steppen en woes tijnen, waar een kleine honderd jaar geleden Amerikaanse pioniers leefden temidden van Indianen en nog vrij wel onbeschermd d<,or een straffe wet, zodat de misdaad kon tieren en men bij wraakoefeningen het recht in eigen hand nam. Ook dit is zo'n geschiedenis, met het.verschil, dat er in de film feitelijk geen enkele mis dadiger voorkomt. Een jonge scherp schutter, Tod Lohman, is het slacht offer van een misverstand; men meent n.l., dat hij de zoon van Hun- ter Boyd heeft vermoord. Deze is ech ter door een ongelpkkig toeval in zijn eigen mes gevallen. De oude Boyd is evenwel verbitterd en achtervolgt waar hij maar kan de vermeende moordenaar, waarbij hij nog een zoon verliest en bovendien enkele van zijn mannen. De jonge Tod is nu en dan gedwongen fel te rug te slaan en boezemt een ieder groot ontzag in door zijn onfeilbaar schot. Er zijn echter ook lieden, die hem een goed hart toedragen en na tuurlijk kan daarbij de liefde van een knap meisje niet ontbreken en dat heeft Tod wel hard nodig, want het zijn geen lieve jongens, die achter hem aanzitten. Deze film op een ho ger cowboy-peil is toegankelijk vooi» 14-jarigen en ouder, Trianon. Liefhebbers kunnen hier deze week genieten van een ras echte Eiddie Canstantine-film: roken de revolvers, gevechten op de rand van woningen-in-aanbouw, achter volgingen, moordsleeën en schone vrouwen. Er valt weinig te vertellen over dit genre films, omdat er zo wei nig variatie in zit. Het meest doet dit soort film ons nog denken aan beeld romans; de held valt van de ene sen satie in de andere, maar dank zij zijn spitse geest, zijn harde vuisten en zijn bedrevenheid in jiü jitsu weet hij aan alle aanslagen op zijn kost bare, vooral door vrouwen gewaar- deei-de, leven, ontkomen. Ditmaal is „dt broer'van Lemmy Caution" in opdracht van de Ameri kaanse politie op jacht naar verval sers van dollarbiljetten. Hij neemt het „incognito" van vice-consul aan en het verhaal ontrolt zich tegen de luxueuse achtergrond van de Cóte d'Azure. De reactie van het publiek was enthousiast: Eddie kon op zijn Leidse supportiers rekenen, die hem met een „sla er op" of „geef hem een dreun" ondersteunden. Deze bijval scheen onze filmheld goed te doen, want aan het einde van het verhaal had hij niemand meer voor de vuist of de loop van zijn revolver, waarna hij maar na het weelderigst uit zijn omgeving een afscheidskus gegeven te hebben 'in het vliegtuig naar Ame- ka stapt. De capriolen van Eddie mo gen 18-jarigen en ouderen gaan zien. Rex. Sluipvaart in de Pacific. De titel laat al duidelijk dooi-schemeren, dat het hier gaat om een episode uit de onderzeebootoorlog, die in de laat ste oorlog is gevoerd op de drempel van het keizerlijke Japanse Rijk. Eyen doorzichtig als de titel is de in trige. Er is een kapitein, nieuw-be- noemd op een onderzeeër, waarop de oudste officier al zó lang dient, dat hij eigenlijk het meeste recht kan doen gelden op het schipper-zijn. Dat is dus het „psychologische conflict" zonder welk de riollywood-producten niet volwaardig zijn. Het pakt nogal slapjes uit want, terwijl de eigenlijke commandant zijn operatiebevel te buiten gaat om zich persoonlijk te wreken op een Jap, die hem drie schepen deed verliezen, komt de eex-ste officier gesteund door de rest van de état-major en een gedeelte van de bemanning te gen zijn gezag in opstand. Het is een kwestie van niet begrijpen en daarin wordt door het toeval voorzien. De eerste offivier moet het betfel over nemen, nadat „De Ouwe" is gewond. En dan neemt hij -<recies de beslui ten, die hij verafschuwde in de man, die de verantwoordelijkheid niet meer kan dragen. Nóg is die niet uitgespeeld en tweede kapitein op één schip geeft hij vanaf zijn bed een tip, die het be houd van de onderzeëer betekent. Hij is ten slotte getuige van het succes van „zijn schip" voordat hij de laat ste adem uitblaast. En dan eerst geeft de nieuwe commandant volmondig te kennen, dat hij geen betere schipper heeft gekend. Een film voor goede stuurlieden, mits die aan de wal blijven en niet jonger zijn dan 14 jaar. AMERIKAANS HOOGLERAAR AAN LEIDSE UNIVERSITEIT, Bij Koninklijk Besluit van 9 sep tember 1958 is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde prof. dr John G. Kirkwood, hoogleraar aan de Yale University te New Haven, Connecticut U.S.A. Prof. Kii'kwood, die op 30 mei 1907 te Gotebo, Oklahoma U.S.A. is ge boren, is de vijfde uit de reeks van voi'aanstaande theoretische fysici die de zgn. „Lorentz-leerstoel" gaan be zetten. Van 1938—1947 was hij Todd Pro fessor of Chemistry aan de Cornell Univei'sity en van 19471951 Noyer Profesor of Chemistry aan de Cali fornia Institute of Technologie. In 1947 werd hij benoemd tot Vi siting Professor of Mathematricai Physics aan de Princeton University en sedert 1951 is prof. Kirkwood Stei-ling Professor of Chemistry aan de Yale University te New Haven; Prof. Kirkwood '/al gedurende het tijdvak 1 april 1959 tot en met 31 juli 1959 in Leiden verblijven. HONGAARS PROTEST BIJ FRANSE REGERING Het Hongaarse persbureau „M.T.I." meldt, dat de Hongaarse gezant te I Parijs vrijdag j.i. mondeling op het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gepx'otesteerd tegen de „nieuwe" van een uitdagende men taliteit getuigende aanslag op het Hongaarse gezantschap, die achttien dezer werd gepleegd". De gezant vestigde ook de aan dacht op het „misdadige optreden van bepaalde organisaties van Hon gaarse uitgewekenen, die dreigen af- bi-euk te doqn aan de Frans-Hon gaarse betrekkingen". De gezant stelde de eis dat „aan het optreden van deze organisaties paal en perk wordt gesteld". MOSKOU WIJST WEST-DUITS VOORSTEL AF De Sowjet-regering heeft het West- Duitse voorstel om een werkgroep uit de vier gr^te mogendheden samen te stellen ter voorbereiding van de hereniging van Duitsland afgewezen. De Sowjet-Unie noemt de hereniging opnieuw een zuiver Duitse .aan gelegenheid. Wel keurt Moskou het voorstel van Oost-Duitsland goed om een com missie van vertegenwoordigers der grote vier in het leven te roepen ter voorbereiding van een Duits vredesr verdrag. DE WERVELSTORM IN JAPAN. Volgens de jongste berichten zijn 48 mensen om het leven gekomen en 115 ernstig gewond door de wervel storm die donderdag Tokio en de Ja panse westkust heeft geteisterd. 32 Mensen worden nog vermist, evenals de bemanningen van 292 kleine vissersschepen die gezonken zijn. 77.400 Gezinnen zijn dakloos. De bemanningen van 43 visserssche pen die vergaan zijn, zijn vrijdag ge red. De wervelstorm heeft meer dan 750 bruggen vernield en circa 500 grondverschuivingen veroorzaakt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2