\fJ KLIEKJES Een heerlijke ochtendjas ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Ook Athene kijkt de ogen uit ZILFA PLEET I». ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 St DRIESSEN I J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie) In Athene is een internationale herenmodeshow gehouden, waarvan wij hier een der inzendingen, uit Zwitserland afkomstig, tonen Het is een „Havelock", een mantel met aangezette cape, van lichtbruine tweed. De cape loopt niet rondom, doch is in de zijnaden van de jas vastgezet. De kraag kan hoog worden opgeknoopt, zodat een goede bescherming tegen „weer en wind" gegarandeerd wordt. Het heet, dat deze combinatie ideaal is voor de reis en als sportkleding. SPECIAAL SPOORWEGTARIEF VOOR AMERIKANEN. Van 1 maart 1959 af zullen alle in gezetenen van Noord-Amerika en La tijns Amerika tegen een gemiddeld tarief van 125 dollar gedurende twee maanden een onbeperkt gebruik mo gen maken van de spoorwegen in 13 Europese landen. Dit is het resultaat van gedurende twee jaren gevoerde onderhandelingen, die ten doel had den het gebruik van de Europese spoorwegen door Amerikaanse toeris ten te bevorderen. De 13 landen zijn Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden, Zwitser land. NIEUW RIJTIJDENBESLUIT. Een ontwerp van een nieuw rijtij denbesluit is op het departement van sociale zaken, in overleg met dat van verkeer en waterstaat, in de maak. In dat besluit zal de werktijd van chauffeurs worden teruggebracht tot gemiddeld 51 uur per week. De con trole hierop zal zeer scherp zijn. Ook de andere bemanningsleden, zoals conducteurs, zullen onde ret besluit vallen, maar personenauto's blijven er buiten. j Komende week in Libelle: Een persoonlijke groet van Gina Lollobrigida (,,Aan de lezeressen van Libelle met veel sympathie Hoe is Gina Lollobrigida in werkelijkheid? Lees volgende week de ervaringen van Libelle's redacteur Dick Hendrikse, die Gina in haar zwaarbewaakte droomvilla interviewde. Zie in Libelle de schit terende foto's in kleuren en zwart-wit, genomen door Gina's „HoffotograafHij alleen mocht deze intieme opnamen maken! Laat u heerlijk verwennen door Nuuuplein 3 Haarlem van KIEKJES De kliekjes gingen er de eerste keer in als koek. Maar er moet ons iets van het hart: er is niet door allen „naar waarde" van genoten. Er wa ren verschillende lezers, die ons een verzameling uitgeknipte krantenfo to's opstuurden „in de hoop, dat het zo goed is". Maar dat was niet de bedoeling: Zoals u verderop kunt lezen, gaat het erom, de omschrijving te geven van de foto, die u herkend heeft en de datum, waarop zij in de krant stond. U heeft daarbij de keuze uit foto's van vrijdag tot en met de volgende week donderdag. Dus het zijn niet alleen de foto's, die van maandag tot donderdag in de krant verschijnen, die voor een keuze in aanmerking komen. Deze week Enfin, probeert u het nog eens. Hier komt de tweede schotel: 1) Wat moet daar die grijpende hand? 2) Decoratief gezien valt 2 bij cns meer in de smaak dan 4. Waar- cm lacht meneer 3 zo gelukkig. Heeft hij nog nooit pehoord van din gen zoals 6? Plaatje 5 staat wel in ver verband met 1. een gebeurtenis, waarover wat meer gesproken is, dan over 8, maar die evenzeer van groot belang was voor het land. Wat nummer 7 voorstelt, is moeilijk te raden want het is moderne kunst. De winnares van deze week was mevrouw G. J. van Rijn—Kuipers, Noordwijkerweg 1 in Katwijk aan den Rijn. Zij krijgt spoedig de uit geloofde prijs van vijf gulden toege zonden. Wat u doen moet Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die tenmin ste bewaard heeft. De omschrijving, van de foto waaruit u een kliekje meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van de datum, waar op de betreffende foto in de krant, heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekjes" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen van vijf gulden. DRIE WINTER-MODELLEN UIT BERLIJN Deze fotocombinatie toont drie modellen uit de collectie voor de komende herfst en winter van de Berlljnse mode-ontwerper Heinz Oestergaard. Links: een cocktailensamble, de jurk, gemaakt van Franse kant en Duchessesatyn, wordt gedragen met een cape van zwart fluweel, afge zet met wit vossebont. Midden: een korte geruite mantel van Sherland-wol in de kleuren Frans-violet en zwart. Rechts: een donkergroene-saty- nen cocktailjurk versierd met kant, welke laat zien hoe Oestergaard in zijn scheppingen de vrouwelijke Ifj- nen weer tot haar recht doet ko- Waar blijft de fles levertraan De meesten van ons zijn grootge bracht met iedere avond één eet lepel levertraan van september tot en met april. Ook onze kinderen trekken weer trouw dezelfde vieze gezichten in al die herfst- en win termaanden wanneer zij dit edele vocht moeten innemen. Thans wordt alle ouders de vraag gesteld, wat voor levertraan zij hun kinderen eigenlijk moeten voorzet ten. Er wordt immers veel reclame gemaakt voor mengsels en emulsies met schoonklinkende namen en in aantrekkelijke verpakkingen. Wat te denken aan aanprijzingen als „be tere smaak", „lichtere verteerbaar heid" en „hoger vitaminegehalte"? Druppels en capsules Ook zijn er tegenwoordig tal van geconcentreerde levertraanperpara- ten in de handel in de vorm van druppels en capsules. In deze dool hof, waarin het één nog beter lijkt dan het ander, mogen nu de zorgza me ouders en opvoeders trachten hun weg te vinden. In medische kringen geeft men over het algemeen nog steeds de voorkeur aan de ouderwetse gele stoomtraan boven alle moderne pre paraten. Krijgt men echter de in druk, dat het vet nadelig werkt op een toch al niet te grote eetlust, of dat het huiduitslag veroorzaakt, dan komen andere preparaten wel in aanmerking. Soms geeft de minder aangename smaak aanleiding tot al te grote huiselijke conflicten, een andere maal wordt de levertraan telkens uitgespuugd, omdat de maag het niet verdraagt. In al zulke gevallen kan men het beste met de dokter overleggen of er op een speciaal levertraanpre paraat moet worden overgegaan, en zo ja, op welk. Uitstekend voorbehoedmiddel Oorspronkelijk was de levertraan Hl hoofdzakelijk geneesmiddel. Bij de 1= behandeling van Engelse ziekte, werden door toediening van traan goede resultaten bareikt. Daarna |H is men ook de betekenis van lever- lil; traan als voorbehoedmiddel tegen jH|-, ziekworden gaan inzien. Levertraan verbetert namelijk de voedingstoe- stand, het verhoogt, ook bij gezonde H§ mensen, de weerstand van het li- chaam. 1= In ons klimaat met zijn vochtige f^i koude en gure winters is dit niet Hl zonder betekenis. Het is daarom niet vreemd, dat er in verschillende |H boeken over voedingsleer ook een |H plaats voor de levertraan is inge- ruimd. Paracelsus, de grote geleerde uit het begin van de zestiende eeuw. WË heeft reeds toen zo treffend gezegd: |H onze voedingsmiddelen moeten ge- neesmiddelen en onze geneesmidde- |1| len moeten voedingsmiddelen zijn HH Kabeljauwachtige vissen. De traan wordt bereid uit de §1! oliehoudende organen van kabel- =i jauwachtige vissen, voornamelijk uit de lever van deze dieren. Voor- al de kleine dorskabeljauw, die bij de bank van New Foundland en bij de Lofoton wordt gevangen, is IÖ steeds een belangrijke levertraan- §p leverancier geweest. De onzuivere bruine traan is in eH; gebruik om leer zacht te maken; de medicinale traan wordt op bijzon dere wijze verkregen. Verse kabel- jauwlevers worden daardoor in dubbelwandige ketels verhit, het vloeibare vet dat eraf druipt wordt verzameld. Door sterke afkoeling laat men vervolgens uit deze oliemassa zich het stearine afscheiden. Zo wordt de gezuiverde gele stoomlevertraan verkregen, het be kende produkt, dat 's winters in zo menige Nederlandse provisiekast te vinden is. dr. Alf. Briedé. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Als afscheid van de zomer bren gen we nog eens een vruchtensla, die, omdat de herfst deze week be gint, nu herfstvruchtensla heet! Al le vruchten kunnen er voor ge bruikt worden, die nu nog te krij gen zijn, als: peren, appelen, prui men en druiven. De vruchten wor den in kleine blokjes verdeeld en gemengd met wat slagroom, besterd- suiker en citroensap in brede platte glazen en naar wens, gegarneerd met halve walnoten gepresen teerd. ZONDAG: Toast met haring; var kenshaas, postelein, aardappelen; herfstvruchtensla. MAANDAG: Vleespannekoek, to maten, gebakken aardappelen; wentelteefjes. DINSDAG: Runderlappen, andijvie, aardappelkoekjes; pruimen. WOENSDAG: Eieren met kerrysaus, pronkbonen, aardappelen; citroen- rijst (ook rijst meekoken voor kaasgehakt) DONDERDAG: Kaasgehakt, bloem kool, aardappelen; rabarber met schuimkop. VRIJDAG: Bloemkoolsoep; ge smoorde paddenstoelen, princesse- bonen, aardappelpurée. ZATERDAG: Eenvdudige nassi-go- reng; peren. Recept: Eenvoudige nassi-goreng. V/t pond gare rijst, 200 gr. var kensvlees (in dobbeltjes gesneden), 100 gr. ham, 2 eieren, 25 gr. gedroog de nassi-goreng kruiden, 2 uien, 100 gr. roomboter. De uien, samen met het vlees in de roomboter fruiten. Als het vlees bijna gaar is de kruiden toevoegen en bij gedeelten de rijst, welke dan nog even meegebakken wordt. Voor het opdienen de in stukjes gesneden ham erdoor roeren. Van de eieren omeletten bakken, hiervan reepjes snijden, welke boven op de nassi- goreng gelegd worden. U weet ook niet alles g Vuil geworden sponsen worden weer als nieuw, indien men deze |jfl 24 uur in een oplosing legt van |1| 125 gram zout op 1 liter water. Daarna met koud water uitwas- sen. Vers brood mag u trommel opbergen, vóór het he lemaal afgekoeld is. Planotoetsen blijven wit, als men ze regelmatig wrijft met spiritus. Stofzuigerzakken kan men dicht maken door deze aan de binnen kant in te wrijven met paraffin#. NU DE temperaturen weer gaan dalen en het frisse seizoen aanbreekt, moeten we er rekening mee gaan houden, dat we ons iets warmer moeten kleden. Dat geldt ook voor de dames, die gewend zijn 's morgens vroeg een poosje in haar ochtendjas rond te lopen en zich eerst te gaan kleden, wanneer manlief ver trokken is en de kinderen naar school zijn. Dan pas heeft zij gelegenheid om haar toilet goed te verzorgen, voordien ontbreekt de tijd, want meestal is er nog al wat haast. Wanneer de temperaturen gaan zakken voelen we ons niet meer behagelijk in een dun ochtendjasje, dat nauwelijks die naam verdient, maar dat voor het war mere seizoen zeer geschikt was. Neen, nu moet men zich gaan hullen in die heer lijke mantels, die zo voortreffelijk ge voerd zijn en alle warmte vasthouden. Zij, die er aan toe zijn een nieuwe och tendjas aan te schaffen, dienen er reke ning mee te houden, dat juist in dit on derdeel van de garderobe goedkoop duurkoop is. Met een echt goede ochtend jas van prima kwaliteit kan men heel lang toe, terwijl men er zich altijd beha- gelijk in voelt, laten we dat niet ver geten. Modellen zijn er in dit genre te kust en te keur, als ook zijn er verschillende leuke stoffen, waarvan deze nuttige kle dingstukken worden gemaakt. Onze illustratie toont zo'n leuke jas, waarvan het model niet biezonder is, na melijk het normale model, maar vervaar digd van een leuke metaalachtige stof, die glanst en erg sterk is. De mantel is heerlijk gevoerd en lekker dik, zonder zwaar te zijn. Zoiets is ideaal voor frisse ochtenden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12