'I40 Dorp een ander de rivier" soort film P.v.d.A.- wethouder STEMDE op VVD-er Mr J. Klaasesz „KROONDE" welvarende kampioenen op de Yebo Tweede Kamer wil begrotingen sneller behandelen VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 NIEUW PERSPECTIEF VOOR FILMINDUSTRIE Gisteren is er in Amsterdam een gala-première geweest van 'n nieuwe' Nederlandse speelfilm „Het dorp aan de rivier" naar 't boek van An- toon Coolen. Het is de beste film lijkt ons, die tot nu toe in Nederland gemaakt is, maar dit wil nog niet zeggen dat het een beste film is. Hoofdzaak is, dat het een rolprent is met een geheel eigen sfeer, die voor Rademakers, de regisseur en zijn medewerkers goede dingen voor de toekomst belooft. Want de eigen sfeer is immers datgene, waarnaar alle critici in Nederland al jaren verlangd hebben. We moeten er wel by zeggen, dat het eigene van deze film onder meer ligt in een zeer traag tempo. En trage films zien we tegenwoordig niet meer in de bioscopen. De toe schouwers zijn gewend om hun geld voor erg veel scènes om te ruilen; drukke beweging, snelle dialoog. De cineast Van der Ende, die misschien wel het meest van allen zijn merk op deze film plaatste, belicht de koppen van de spelers in deze film lang en met bizarre effecten, zoals BOZE Bij de P.v.d.A. te Odoorn ver keren twee raadsleden van de partij in de omstandigheid, dat ze met boze ogen door de par tijleden worden aangekeken. Ze staan zelfs in de kwalijke geur van rebellie. Bij de laatste wet houdersverkiezing in hun ge meente hebben de twee n.I> niet op hun eigen partijgenoot ge stemd, maar op een VVD-er. Tot overmaat van ramp werd deze nog gekozen ook. De P.v.d.A., die in de raad van Odoorn zes van de vijftien zetels bezet, keerde tengevolge van de stemming niet in het college van B. en W. terug met een wethou der. Hun enige wethouder was een der rebellerenden, maar hij was niet candidaat gesteld voor de nieuwe periode. De candidaat, die thans door de P.v.d.A. werd gesteld, vond geen genade in de ogen van beide raadsleden, zo dat zij het besluit van de meer derheid van hun fractie negeer den. De oud-wethouder, die niet op een partijgenoot wenste te stemmen, was allang een doorn in het oog van de partij, die vond, dat hij zijn wethouders functie maar zozo uitvoerde. Hij werd verzocht zich terug te trekken als wethouder. Hij stemde hiermee in, maar wilde wel als raadslid gehandhaafd blijven. Later kwam hij van zijn instemming terug en wilde weer wethouder worden. Zijn fractie dacht er niet aan. De beide he ren kunnen nu kiezen tussen het aftreden als raadslid of schrap ping als lid van d^ Partij van de Arbeid. dat in de twintiger jaren in het fil men te doen gebruikelijk was. Hügo Claus schreef het scenario, en daaraan is het misschien wel te wijten, dat de geur van het boek van Antoon Coolen niet overwoei naar dit filmwerk. Claus heeft een vreemde kijk op de problemen van leven en dood. Zijn visie op die zaken is wat kil, duidelijk is te zien, dat hij uit het boek van Coolen juist dit aspect heeft gelicht. Overigens dankt men aan één van die aspecten het bijna heidens ritueel met borrelglazen bo ven 't lijk van de molenaarsknecht Lange Lent. Pale Pie, die ook een „durvert" is, zweert bij het lijk van Lange Lent, dat hij Mammeke de doek van het hoofd zal trekken. Een vreemde huiveringwekkende serie beelden van cineast v. d. Ende. Zich bezinnend op de kritiek-op roepende elementen in deze film vraagt men zich op de eerste plaats af of het boek van Anton Coolen wel voorverfilming in aanmerking kwam. Het is een fragmentarisch verhaal; Coolen vertelt schijnbaar voor de vuist weg over het leven van de mensen van dit dorp aan de riviet (Lith aan de Maas, dat ook in prachtige beelden op het filmdoek verscheen), maar in dit boek is er een magische band tussen de ver schillende gebeurtenissen, het is de geschiedenis geworden van een bij zonder mens, dokter van Taeke in het Brabantse land. Dat is deze film niet, de dokter is geen duidelijke fi guur in het filmverhaal, misschien .ligt het aan het spel van Max Croi- set, die weinig diepte gaf aan zijn rol, misschien ligt het aan de onvol ledigheid van de film. De scenario schrijver heeft in het boek gebladerd en hier en daar iets van zijn gading gevonden; verband bestaat er tus sen de verschillende scènes niet en dus zitten we nu met een verbrok kelde film, waarin niets essentieel is. Kijkspul, dat met goed vakman schap is klaargemaakt. Fons Rade makers de regisseur van deze film is er kennelijk van uitgegaan, dat de spelers ondergeschikt zijn aan de film, maar nu kregen zijn spelers geen eerlijke kans: Max Croiset was als dokter van Taeke min of meer een pantomime-figuur, Mary Dresselhuys mocht met haar spre kende kop, nu en dan wat zorgelijk- beangst kijken; Pale Pie, Ome Jan, Cis den Doove waren zwijgzame, dood-kalme figuren, die als attribu ten voor de filmcamera traden. De dokter Taeke uit de film was ook een ander dan die van het boek; zijn karakter was niet volledig. Deze Taeke was niet de eigenzinnige wat vreemde figuur. De regisseur heeft ook verschillende verduidelijkende scènes, die wél gefilmd waren, laten vervallen. Niettemin zijn we blij met deze nieuwe film. We hebben even een vergezicht gekregen over het land schap, dat in Nederland nog voor de filmers braak ligt. De gala-première is zeer genoeg lijk verlopen. Zelfs de dorpsdokter van Lith was aanwezig. Hij injmers heeft bij Antoon Coolen voor diens boek model gestaan. De schrijver, de spelers, de regisseur werden harte lijk op het toneel van het City-thea ter in Amsterdam gehuldigd. Zweedse vrachiauio voor hei Ned. Roode Kruis ËjMNH Donderdagochtend is op paleis Soestdijk de overdracht geschied van de Zweedse vrachtauto, die aan H. M. de Koningin werd geschonken door de directie van de grote vrachtauto- en autobusfabrieken te Södertalje tijdens haar staatsiebezoek aan Zweden in mei 1957. De Zweedse ambassadeur, Z.E. de heer S. Dahlman droeg de wa gen in gerede toestand eerst over aan de Koningin, die de auto daarna overdroeg aan het Roode Kruis. Bij de foto: Dè Koningin neemt een kijkje in de cabine van de auto. GROOTS DÉFILÉ Rond twee uur gistermiddag, op de dag van de Fokveetentoonstelling, was de jury gereedgekomen met het beoordelen van de verschillende »Helpers der mensheid« helpen sieeds WOHi.FAHRTSMARKt +io DEUTSCHE BUNDBPOSTBB DEUTSCHE BUNPFSPÖS f soorten inzendingen groot- en klein vee op de Vebo. Steeds meer dieren vielen af en tenslotte leidde men nog slechts enkele prachtstuks rond, waar uit de kampioenen te voorschijn moesten komen. Toen het eenmaal zover was kon de ceremonie proto collaire een aanvang nemen en daar toe trad mr J. Klaasesz, de commis saris der koningin in Zuid-Holland naar voren om een kleurige krans over de snuit en horens der dieren te schuiven. Mr Klaasesz legde een grote vaar digheid aan de dag, maar de eerste de beste stier kon zich niet met de gang van zaken verenigen en schud de de kop net zolang tot er bijna geen bloem meer tussen het groen pronk te en men de krans moest afnemen om groter ravage te voorkomen. Toen de kampioenen „gekroond" Mr J. Klaasesz staat op het punt een uitblinkster, de kampioen koe, een bloemenkrans om te hangen. De commissaris gunde het dier echter al lereerst een „voorproefje" van de hul diging. Er zijn lieden, die beweren, dat mr. Klaasesz de kampioene uit nodigde met: „Ruik 'ns; maar het smaakt ook lekker". waren zette zich de stoet kampioe nen de weerbarstig stier incluis met de kransdragende begeleider de reserve kampioenen en eerste prijswinnaars de poorten van het veemarktterrein uit om in triomf langs de vele belangstellenden te trekken die zich buiten hadden op gesteld. Het was een groots défilé van goedmoedige bekroonde exem plaren en glunderende eigenaars. Tijdens een lunch in restaurant Het Schuttershof, aangeboden door het Vebo-bestuur aan juryleden, des kundigen en genodigden, werden vele woorden van lof en dank gesproken, waarbij vooral de heer M. Weima, directeur van de Leidse markt- en havendienst, die met zijn staf zeer veel werk heeft moeten verzetten om de Vebo-tentoonstelling op deze uit stekende manier te doen slagen. Dat deze 23ste fokveetentoonstelling we derom een succes is geworden was ieders overtuiging. (Advertentie) Deze stier, met kleurige strik in de i de hij gewillig en op z'n voordeligst, weelderige staart, liet geen middel waarbij hij zijn collega links een flin- onbenut om een prijs in de wacht ke zwieper gaf om ruimte te krijgen, te slepen. Toen hij merkte dat er een Hij kreeg een derde prijs, deze zwart- foto van hem werd genomen, poseer-1 bonte. Eigen standpunt van „zeer velen", „anderen", „enigen" mondeling in 't openbaar Dr L. G. Kortenhorst, door H. M. de Koningin voor de elfde maal tot voorzitter van de Tweede Kamer be noemd, heeft in zijn openingstoe spraak zijn streven benadrukt het parlement dichter bij het volk te brengen en de taken der Kamer te toetsen aan de eiseh der doelmatig heid door verjonging en vernieuwing der werkmethoden. De voorzitter hoopte door een nieuwe procedure voor het behande len van de afzonderlijke begrotings- ontwerpen te bereiken, dat alle be grotingen vóór Kerstmis behandeld zijn. In zijn rede zei dr Kortenhorst dat naar algemeen gevoelen de wijze, waarop in de laatste jaren de alge mene politieke beschouwingen wor den gehouden, zonder voorafgaande schriftelijke voorbereiding, als een winstpunt is begroet. De vraag is gerezen of dit goede De Duitse Bondsposterijen zullen vier zegels uitgeven met een toeslag ten bate van charitatieve doelen te vergelijken met onze zomerzegels. De w serie heeft als motto: helpers der mensheid en bestaat uit vier zegels: I voorbeeld"0 ook "zou" kunnen''worden Friedrich Wilhelm Raiffeisen, een boerenmeisje, een druivenplukster en toegepast op de afzonderlijke begro- een boer. I tingsontwerpen. De grondwet eist niet dat bij elk wetsontwerp een uit voerige schriftelijke uiteenzetting van de kant van de Kamer en van die der regering gegeven wordt. In grote trekken is de inhoud van de meeste voorlopige verslagen der Kamer te verdelen in: a. Het vragen van inlichtingen; b. Het uiteenzetten van het eigen stand punt, verdeeld volgens dé gebruike lijke onderscheiding van zeer vele, andere, verscheidene, sommige, en kele, enz. leden. Dr Kortenhorst merkte op, dat de vraag is gerezen of met behoud van bet schriftelijke vragen om inlich tingen de uiteenzetting van de eigen standpunten van leden en groepen niet kan worden gereserveerd voor de mondelinge openbare gedachten wisseling. •uaapioj} Deze procedure levert volgens dr Kortenhorst o.a. het voordeel op, dat de Kamerfracties niet genoodzaakt zijn binnen een luttel aantal dagen haar standpunt ten aanzien van alle onderdelen van het regeringsbeleid nauwkeurig zij het voorlopig te bepalen. Zij kunnen daarmee wachten totdat de hoofdstukken in openbare behandeling komen. Het was dr Kortenhorst een vreug de te kunnen mededelen dat de se niores der Kamer, de fractievoorzit ters prof. Romme (KVP). mr Burger (Arb.), dr Bruins Slot (AR), de heer Tilanus (CH) en prof. Oud (VVD) er mee instemmen dat een proef wordt genomen met de door dr Kor tenhorst geschetste werkwijze. Daarbij heeft zwaar gegolden het feit dat de minister-president dr Drees namens de ministerraad zelf de*e wijziging van behandeling in overweging had gegeven. De regering hoopt daarmee te bereiken dat de voorlopige verslagen veel beknopter zullen worden en dat in aansluiting daarop ook de Memoires van Ant woord kunnen worden ingekrompen, waardoor het ambtelijk apparaat van veel werk zal worden ontheven en de mondelinge gedachten wisselingen aan levendigheid zullen winnen. Dr J. Kortenhorst verzocht dan ook de leden van de Kamer met de wens van het seniorenconvent rekening te willen houden. Praktisch betekent dti, dat de fracties bij het opstellen van haar rapDorten reeds aanstonds een zeer grote zelfbeperking in de hierbovenbedoelde zin in acht ne-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7