Het is een eer CHRISTEN te zijn Scherp EMPIRE-LIJN OP SHOW VAN V D schutting verkoop schutting verkoop Groet een vrind en help 'n kind Moordenaar van Wim de la Parra gegrepen schutting verkoop VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 dankbaar, dat je de naderende Missie met tegenzin tegemoet ziet. Ik wil proberen dit te begrijpen. Mogelijk wil je in je gezapige rust niet gestoord worden. Je wil je bi- oscoopje, je vergadering, je kaart avond, je televisieuitzending niet graag missen. En de avondoefeningen vallen juist in die tijd. Of 't kan zijn, dat je te vroeg op moet om de H. Mis met morgenoefe ning bij te wonen. Je werkt de hele dag hard en je wil er 's morgens niet zo vroeg uit. Wellicht vind je het ongewenst, misschien zelfs ongehoord, dat de Kerk zo maar een hele week beslag op je durft leggen. Je meent, dat je uitstekend voor je zelf zorgt: je gaat zondags naar de Mis en te communie; je geeft ieder het zijne; je begaat geen doodslag. Waarom moet de Kerk dan met een Missie aankomen voor je? Of maak je je jr zorg over, dat de Missie-prediking je innerlijk nerneus maakt en je zwaar op de hand wordt en je in een overspannen toestand raakt? AL DEZE en nog meer van derge lijke weerstanden die in je op mochten komen, kan ik begrijpen. Doch probeer nu van jouw kant ook eens in te zien waar het precies om gaat. Je zal niet willen beweren dat je beter geaard bent dan elke andere katholiek, is het wel? Je weet toch even goed als wie ook, dat je een mens bent met gebreken; dat een mens zo gemakkelijk zijn idealen ver liest; of ook dat hem zo spoedig de moed ontzinkt om zijn idealen ten koste van veel moeite te verwerkelij ken. 't Is zo klaar als de dag dat wij al- lemaal te snel tevreden zijn over ons zelf. Ik bedoel over onze verhouding tot Christus. Hierin heb je heus wel eens een duwtje of misschien zelfs wel een schok nodig. 't Ligt niet in de bedoeling om je innerlijk van streek te brengen, noch door bedreigingen met hel ent verdoe menis je zwaar op de hand te maken. Wij zijn kinderen van een blij chris tendom. Doch de Kerk wil alleen je ogen richten op de werkelijkheid. Op deze werkelijkheid, dat je verlost bent door Christus en dat je dus In je leven getuigen moet van je geloof in Christus. Men wil je laten begrijpen en ont houden, dat, in de practijk van je christelijk leven, je moed elk mense lijk opzicht moet overwinnen; dat je er niet voor moet terugdeinzen om overal en tegenover ieder te tonen, dat je een leerling van Christus bent; dat je er een eer in stelt „christen" te heten. Men wil je duidelijk maken hoe je je geloof in Christus moet beleven. Men wil je brengen tot een geestelij ke opstanding. Christus heeft geleden en is gestor ven om te verrijzen en zo zijn glorie binnen te gaan. Zo moet jij ook geestelijk verrij zen door de dood aan de zonde, aan de oude mens, aan al je onchristelijke hebbelijkheden. Leven in de wereld met haar machtige en ontelbare ver strooiingen en toch denken aan Chris tus, Hem verheerlijken en eren. Je weet. dat in de hedendaagse tijd de verschillende levensbeschouwin- POTLOOD en GEEST No. 507. Horizontaal: 1. tweege vecht, 3. puntje, 5. telwoord, 7. ge riefelijkheid, 9. achting, 11. ontvang kamer, 13. waterkering, 15. schrob net, 16. vernuft, 18. voorwerp om te snijden, 20. slijmerige klei (land bouw), 22. meisjesnaam, 23. houten of metalen wig, 24. niet warm. Verticaal: 1. dubbel of tweestem mig gezang, 2. water in Z.H., 3. grap penmaker, 4. wortel, 6. badplaats in Duitsland, 7. schittering, 8. houten schoeisel, 10. gem. in Gelderl., 12. vreemde munt, 14. maïs in Z. Afrika, 16. kan men uit drinken, 17. plechti ge gelofte, 19. rustig, 21. tam. Oplossing morgenavond. Oplossing. No. 506. Horizontaal: 1. flat, 4. Iser, 7. meent, 9. lorget, 11. var, 12. ram, 14. ar, 15. nik, 16. Be, 17. ter, 19. kei. 20. normaal, 24. toean, 26. last, 27. Noor. Verticaal: 1. fa, 2. Amor, 3. ter, 4. Inn, 5. ster, 6. rij, 8. egoïsme, 9. Laren, 10. tabel, 11. vat, 13. mei, 18. rots, 19. kano, 21. rot, 22. aan, 23. el, 25. er. TUINBOUW EN PLANTKUNDE Onder voorzitterschap van de heer J. Jonker kwam de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. van Tuin bouw en Plantkunde gisteravond voor het eerst in dit seizoen bijeen. De heer Jonker opende de vergade ring, die in een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden werd, met een kort woord van welkom in het bijzonder gericht tot de spreker van de avond, de heer J. R. N. R. Bijl van Duiven- bode. Enkele nieuwe leden konden aan het begin van de avond worden ingeschreven. Voor een functie in het hoofdbestuur werd o.m. de heer J. H. Smit uit Leiden kandidaat ge steld. Daar het bestuur van de Leidse afdeling op de komende ver gaderingen zoveel mogelijk bloemen wil zien kwam het met een voorstel voor de dag om huisbroei van bloembollen onder de leden zoveel mogelijk te bevorderen. Niemand had tegen dit voorstel bezwaar. De heer Bijl van Duivenbode ver telde hierna het een en ander over het behandelen en mishandelen van bloembollen. Hij legde er in het gen een strijd leveren op leven en dood. Onze christelijke levensbe schouwing moet overwinnen. Dit is mee jouw taak. Ieder van ons moet daarvoor in de bres springen. DENK NU NIET dat je dit niet kunt, dat je daarvoor ongeschikt bijzonder de nadruk op, dat geduld bent. De Apostelen waren ook zwak- j beslist een onmisbare factor is bij ke mensen. En toch hebben zij het] de kweek van bloembollen. O.i christendom over heel de toenmalige beschaafde wereld gebracht. Hoe kon den zij dat? Wel, zü hadden zich overgegeven aan Christus. Denk niet dat je christelijk leven, zoals je het ziet door je eigen bril, al goed is. Geloof me, 't kan beter. En als je mocht menen, dat je een] Jende ingezonden te grote zondaar bent, vergeet niet, j beoordelen, dat we allemaal zondaars zijn. Er bestaat geen misstap, zo dode-{ lijk in zijn gevolgen, die Christus niet kan vergeven. Zo zal Christus, als je een ongelukkige mocht zijn, je op wekken tot een nieuw leven. Als vertwijfeling je mocht overval len, dan straat voor je het gelaat van de barmhartige Christus, die de over spelige vrouw niet stenigt, die de berouwvolle Petrus zijn verlochening vergeeft, die de aan zijn voeten knie lende Magdalena niet veracht, die zijn intrek neemt in het huis van de tollenaar en zelfs in zijn laatste ogen blikken zijn berouwvolle medege kruisigde meeneemt in het paradijs. Zie dus de RJissie niet met weerzin tegemoet. Grijp liefdevol de hand, die Chritus je nu toereikt. sprak de heer Bijl van Duivenbode over de verzorging van hyacinten, tulpen, narcissen en crocussen. Na de pauze werden lichtbeelden ge toond. De heren W. R. Oudshoorn, N. de Leeuw en A. Wetselaar had dén op deze avond de taak verschil- bloemstukken te HARTEBRUG. O. L. H. M. VERMEULEN ofm GEPENSIONEERDE SPOORWEGMANNEN TE LEIDEN VERGADERDEN Zeer benieuwd naar de wijze waar op de Nederlandse confectie zou rea geren op het modenleuws uit Frank rijk en Italië keken gisteren in de lunchroom van V. en D. een groot aantal dames uit naar wat deze firma voor het najaar en de winter te bie den heeft. Viert in Italië de ligne sac nog triomfen, in Frankrijk is ze ge heel verdrongen door de Empire-stljl. i De spanning waarmee men in Neder land de shows tegemoet ziet, is met het oog op deze tweestrijd wel ge rechtvaardigd. V. en D. heeft in de nieuwe collectie het miden gehouden tussen beide landen, maar schroomde niet om voor toillctjes, die na vijf uur 's middags gedragen worden, de Empire-stijl te kiezen. Zoals gewoonlijk opende de show met enkele vlotte peignoirs, die voor de winter waren gewatteerd. Voor sportkleding draagt men met veel succes nog de driekwart jassen met een pantalon van wollen gabardine in effen of gestreept. Voor het skieën werd een pantalon in een elastisch materiaal geshowd, dat ge garandeerd in vorm blijft. Winter mantels van poplin worden ook deze winter gedragen, evenals gabardine. Een nieuwtje is de bontkraag op deze mantels. Wannéér het regent kan de kraag geheel worden bedekt met een klep die tegelijkertijd als hoofdbe dekking dienst doet. De rokken zijn van een nieuw materiaal, bouclé, een vederlichte ge krulde wollen stof, die tot gladde of voor slanke figuren tot rimpel rokken wordt verwerkt. Dikwijls MISSIE Er is al over de missie geschreven, morgen leest u er nog wat over, on der meer een interview met pater Van Dam, o.f.m. de leider van deze Franciscaanse missie in Leiden. In deze rubriek, die in de loop der Gistermiddag om half drie is in het) tijd een weinig de gedaante heeft gebouw „Prediker" een ledenverga dering gehouden van de afd. Leiden van de bond en gepensioneerden bij de Spoor- en Tramwegen. De voorzit ter de heer J. Jansen, heette de aan wezigen hartelijk welkom en her dacht in zijn openingswoord hen, die in het afgelopen jaar zijn overleden. Vervolgens werden tal van voorstel len besproken voor de algemene Bondsvergadering die op 20 oktober gehouden zal worden, ook in verband met de viering van het 40-jarig be staan van deze bond. Nadat 5 afge vaardigden voor le algemene bonds vergadering waren gekozen werd de feestavond in Leiden besproken. Na dat de heer Wieder tot voorzitter van de feestcommissie benoemd was, sloot de voorzitter om even half vijf met een woord van dank deze vergade ring. De nieuwe mode schrijft wollen struk- tuurstoffen en lichte tinten voor. Uw nieuwe herfstjapon nu tegen een speciale schut- ^lO m tingverkoopprijs, slechts Breestraat 161 Leiden aangenomen van een memorandum voor Leidse verenigingen, willen wij u dit maal herinneren aan de ope ning van de missie: het inhalen van de missionarissen in alle Leidse paro chies morgenavond om half acht. Daar moet u bij zijn. „GOLFBREKERS"-DAMES SLAAGDEN VOOR ZWEMDIPLOMA. Voor de eerste maal werd er door de Leidse Golfbrekers voor dames ge legenheid gegeven tot diploma-zwem men. Als official van de KNZB trad daarbij op de heer J. H. de Winter, voorzitter van de Kring Gou-weRijn streek. Aan alle dames kon het di ploma worden uitgereikt. De gélukkigen waren: M. Biegstra- tenRoeters; A. v. ParidonHaver- korn; J. Hoogeboomv. Dijk; A. r.: Zijp; J. Hilleman; Th. Ammerlaan; R. Kordelaar; A. Montanus; Nelly Va- lentijn; Ria Valentijn. „Jeugdnatuurwacht" nu ook in Leiden Wie weinig begrip en waardering heeft voor al wat leeft en ademt, kan niet werkelijk genieten van zijn eigen leven. Voor velen, die leven in het vol gebouwde westen van ons veel te kleine land, is er niet voldoende mo gelijkheid om elke dag helemaal op te gaan in de natuur. Is het wonder dat de kinderen, die op school wèl verkeersregelen maar geen „kennis der natuur" leren, een boom niet an ders zien, dan als een ding waar je in kan klimmen of waar bessen aan zit ten, waarmee je kan schieten? De Jeugdnatuurwacht werd kort na de oorlog opgericht om de jeugd bij de natuur te brengen, hem door dat contact v^n de natuur te laten hou den en daardoor de schamele resten natuurschoon te laten beschermen. De Jeugdnatuurwacht wil geen na tuurbescherming door overname van een deel der politionele bevoegdhe den maar slechts 'door het geven van het goede voorbeeld door de jeugd aan zijn leeftijdgenoten. Men wil dit bereiken door na opwekking door instructiefilms tegenover deze simpele opdracht be loningen te stellen in de vorm van b.v. gratis toegang tot de verschil lende natuur objecten te Leiden en in het hele land. Men schenkt in andere gevallen de leden van de Jeugdnatuurwacht plantjes ter verzorging; ze mogen soms meehelpen aan de verzorging van de gemeenteplantsoenen; maken nestkastjes, die ze zelf mogen op hangen en onder deskundige lei ding van tijd tot tijd ook mogen controleren. Voorts staan er nog puzzleritten en prijsvragen, die de natuur tot onderwerp hebben, op het programma van de Jeugdnatuur wacht, die landelijk is georgani seerd. Te Leiden was nog steeds geen af deling van de vereniging, die toch in den lande wel bewezen heeft van zeer veel nut te zijn. Gisteren even wel, is alhier een voorlopig comité bijeen geweest, dat zich ten doel stelde, te komen tot vestiging van een afdeling van de Jeugdnatuurwacht. Men is overeengekomen, dat er half Achter die mooie schutting het koopje waar u van droomde. Vlotte 3/4 man tel in flausch-pepita met moderne ruglijn. yjj ft Speciale prijs slechts Breestraat 161 Leiden Advertentie oktober een begin gemaakt wordt met de werving van leden, door middel van de instructiefilms van de vereni ging. Als eersten komen daarvoor in aanmerking de vijfde klassen van 14 scholen in Leiden-zuid. Het lid maatschap van de Jeugn stuur wacht is gratis. Men betaalt alleen het in signe. Dat verkrijgen de leden bij hun installatie, die althans de eer ste keer doorgaans door de bur gemeester verricht wordt. Het lid maatschap duurt levenslang. Als voorlopig (en plaatsvervangend) voorzitter van het comité is benoemd de heer J. Machielse, oud rijks-in specteur van het o.l. te Leiden. Se cretaris is de heer J. C. de Keulenaar en penningmeesteresse is mevrouw M. van Zwieten de BlomBrands. De vereniging heeft de steun van de plaatselijke overheid, die zich zeer interesseerde voor de bescher ming van de natuur, ook linnen Lei den. Ook de firma V. D., die het vorig jaar de belangstelling voor de natuur en de natuurwacht heeft ge test in een grote prijsvraag, steunt de activiteiten van het comité. Het bedrijf heeft dat met daden getoond door een eerste, bescheiden bedrag ter beschikking van de kas te stel len. BIOSCOPEN. De K.F.C. heeft de films, die in de week van 19 tot en met 25 septem ber in Leiden draaien als volgt ge keurd: Luxor: Jacht op de scherpschut ter, veertien jaar. Liefde wordt duur ge kocht, strikt volwassenen. Sluipvaart in de Pacific, veertien jaar. Incognito, achttien jaar. Die Frühreifen, achttien jaar. hebben deze rokjes een strikgarne- ring op de heup of in het achterpand op ongeveer dertig centimeter van de zoom af. De japonnen van bouclé zijn zeer simpel van model: gladde l-jfjes met een hoog om de hals slui ten, glad halsje; de rokken zijn aan- gerimpeld en de ceintuur erom heen is vrij smal. Alleen voor de heel- slanken! Van de bloesende ruggen met strikaccenten kan V. on D. voor dit seizoen geen afstand doen. In de meest extreme vormen zoals we die in het voorjaar zagen, was de ligne sac weliswaar geweerd. Een zwart wollen georgette namiddag-japonne tje vertoonde van voren de Empire- stijl en van achter de ligne sac met een knoopsluiting van de hals tot aan de zoom van de rok. De mouwen van Empire-namiddagjaponnen rei ken alle tot net even boven de elle boog, dit in overeenstemming met het bovenlijfje, dat net onder de boezem aan een wijde rimpel- of plooirok is bevestigd. De Empire- a vond japonnen waarin de manne quins als twintigste-eeuwse Josephi nes de Beauharnai8 voortschreden waren voor het merendeel mouwloos, diep gedecolletteerd en voorzien van een lint- en roosgarnering. Het mate riaal was fluweel of zeer dunne witte kant gedragen over een zachtgekleur- de satijnen japon. Nieuw hierbij is ook de gouden, zilveren, parelmoer- kleurige of fluwelen bandeaux als hoofdsiersel. De hoeden zijn van diepglanzende melusine, in toque- of turbanmodel. De schoenen zijn puntig van leest en met een dunne hak, die echter zo wel heel hoog als in hoogten van ca. 4 a 5 cm. wordt gedragen. De mantels vallen ruim vanuit de halslijn en lopen naar onder iets nauwer toe, of zijn smal in de schouders en klokken wijd uit in ligne trapèse. De trape zium lijn in japonnen zagen we toe gepast in een pseudo, uitklokkende caracao. Het materiaal van de man tels Is bouclé of flaush mohair. Tenslotte iets over de kleuren. Er was groen in alle denkbare nuances van absinth tot flessengroen. Daar naast vele tinten beige-bruin, hard blauw en rood. Voor ieders type is er dit najaar dus wel wat bij. mei UNICEF-kaarien Met één simpele briefkaart kunt u soms verbazend veel goed doen. Zo'n eenvoudig stukje bedrukt papier kan dienen om een van uw vrienden, be- j kenoen ot familieleden te groeien, die u wellicht lange tijd al niet meer gezien heeft. U kunt er hen door doen delen in uw vreugde, ze onder houden de vriendschap en vormen soms een bewijs van steun in moei lijke tijden, het zijn vrijwel steeds vonkjes, die ergens, ver weg, de menselijke warmte voelbaar maken. Maar u kunt nog méér doen met uw kaarten. U kunt er uw vriend schap en steun ook door voelbaar maken aan kinderen, die in hun kor te leven nog maar weinig vreugde hebben gekend. Het zijn de vele kin deren in de „onder-ontwikkelde ge bieden", die hoor iramboesia worden verminkt die honger lijden of blind werdend oor tracnoom. Het zijn de miljoenen kinderen, die jaarlijks sterven aan melaatsheid, tuberculose, malaria en vele andere ziekten. Vrij van ziekten en allen onder geneeskundige controle, is een van de doelstellingen van Unicef, het kin derfonds der Verenigde Naties. Ook in ons land zijn op het gebied van de geneeskundige zorg voor het kind nog onvervulde wensen maar in verge lijking met miljoenen medemensen in tropische landen, leven wij hier in een paradijs. En dat geeft ons ver plichtingen tegenover hen. U kunt aan die verplichting vol doen, door het kopen van prentbrief kaarten, die ten bate van Unicef, werden verspreid door het Neder lands Comité Unicef te Den Haag. Het zijn smaakvol getekende nieuwjaars- en correspondentiekaar- ten, die voor vele doeleinden te ge bruiken zijn. Ook Leiden en Oegst- geest hebben thans een eigen kaar- tendepót, waar u bestellingen kunt doen. Het zijn de adressen; Leiden: Unicef afd. Leiden, p/a Leidse Jeugd Actie, Stadhuis, ingang Koornbrugsteeg hoek Breestraat, te lefoon 20041, toestel 03, en Oegstgeest: Unicef afd. Oegstgeest, p/a mevr. Ph. SmitsWitvliet, Oran jelaan 3. telefoon 26207. De kaarten zyn te koop in doosjes van 10 stuks. Door de koop van 1 doosje stelt u Unicef in staat, 2 kinderen tegen blindheid te beschermen en door het verkopen van 250 doosjes maakt u het inrichten mogelijk van een ge zondheidscentrum, waar moeders en kinderen steeds hulp zullen kunnen vinden. Koop Unicef-kaarten: groet een vrind en help een kind! Leidse agenda VRIJDAG 19 SEPTEMBER Tuinfeest „Ons Eiland", Speelbuin 711 uur nam. „St. Christoffel". Belevenissen in Zd-Amerika, pater v. d. Brom, 8 uur nam. Gulden Vlies. ZATERDAG 20 SEPTEMBER VEBO-tentoonstelling. Expositie in Waaggebouw, 126 uur nam.. Zater- dagmarkt: feestelijke warenmarkt. DIENST APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Herding en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Vóór honderd jaar Uit De Leidsche Courant van Vrijdag 19 September 1858. Brussel Dingsdag 11. werd de olifant in de zoölogische tuin te Antwerpen door de be zoekers, gelijk dikwijls plaats heeft, op versnaperingen ont haald. Een hunner reikte hem echter een steen toe. Het dier merkte spoedig bedrogen te zijn doch hield zich rustig; maar toen de bezoeker, een half uur daarna, hem opnieuw wilde voorbijgaan, herkende de oli fant hem onder de menigte, raapte den steen op en toierp hem dien met zoveel kracht naar het hoofd, dat het bloed hem uit neus en mond sprong. Laatste Berichten De achtjarige Wim de La Parra uit Utrecht, die vorig jaar 22 juni spoor, loos verdween, blijkt te zijn ver- moord. De dader van dc moord is ge arresteerd. Dit is vanmiddag meege deeld door de officier van justitie te Utrecht, mr W. H. Overbeek, die voorts bevestigde, dat het kinderlijk je, dat dit jaar augustus in de bos sen bij Austerlitz onder Driebergen is gevonden, is geïdentificeerd als dat van de verdwenen jongen. De man, die het misdrijf heeft begaan is de 28-jarige Utrechtse arbeider R. G. Burgerlijke Stand Geb.: Hendrik zn v. H. Brandt en M. van Wanrooij; Jannita Christina dr. v. C. G. Maas en J. A. Hoogeveen; Wilma dr. v. J. 3. van Meijgaarden en W. Jasperse; Catharina Anna Ja- coba dr. v. J. P. Dickhoff en M F. Devilee; Jurriaan Petrus Maria zn v. A C. Vreeburg M. A. Elderhorst; Willem Albert zn v. W. Stikkelorum en B. Frankhuizen; Geertje dr. ,v. A. Nij'gh en G. Kuijt; Marion dr v. W. Krieger en S. Planting; Maria Anna dr. v. G. H. Oltheten en M. W. C. Verheijden; Alfred Benjamin z/n v. M. van Haarlem en K. van Atten; Pie- ter zn v. P. de Nie en D. J. Dornbos; Wllhelmina Mari^i dr. v. G. van Eek en E. M. Terpstra: Robert Charles zn v. N. J. Heijjer en S. Waasdorp; Eva Susanne dr v. W. Dijkerman en S. A Grauwmans; Maria Cornelia dr v. J. T. G. Velthuijzen en C. P. E. Ouwer- kerk. Getr.: W. van den Berg en J. A. W. M. Conijn; J. de Jong en G. Brouwer; J. Boot en C. J. van der Meer; D. Philipsen en M. van Haalem; H. J. J. van Groesen en J. A. Horikx; M. J. Zonderop en M. C. C. Dirkse; J. G. Spaan en A. Blaas; F. J. M. van Gie- zen en C. M. T. Kerkvliet; F. G. Hali en M. H. van der Biezen; G. H. Bousie en S. Beij; R. W. van der Lubbe en J. Brouwer; W- G. Jonkman en P Stoute. Overl. J. W. Letterie, 50 jr man. Uw kinderen gaan de hele winter warm gekleed in zo'n fijne duffel- coat. De béste bescherming tegen elk weer. Schuttingverkoopprijs slechts kleine stijging in prijs 9 O per maat 8-9 jaar i Breestraat 161 Leiden

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2