De Zonnige Zeurpiet"' Gemeente-schulden Pensioenen en wachtgelden Sociale voorzieningen Prof. dr. E. van Slogteren gaat het „Lab'' verlaten Haarlemse keuring Tulpenkwekers gaan areaal uitbreiden DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA II Vaste en vlottende schuld van gemeenten (in miljoenen guldens). bruto bruto vaste schuld vlott. schuld ultimo 1950 4119 653 1951 4146 1128 1952 5553 387 1953 6147 328 1954 6794 390 1955 7437 473 1956 8095 878 30 juni 1957 8167 1599 ultimo 1957 8223 2261 30 juni 1958 9422 (voorl. cijfer) 1712 ..ÓÓK SURINAME EN NrGUINEA Een wetsontwerp tot sanering van het algemeen burgerlijk pensioen fonds en het spoorwegpensioenfonds zal spoedig bij de Staten-Generaal worden ingediend. Het is de bedoe ling, dat het rijk het actuariële te kort dezer fondsen als schuld erkent en daarover jaarlijks een rente aan de fondsen zal betalen. Uitgaande van het tekort op- de laatste wetenschappelijke balansen van beide fondsen zal dezé rentebe taling jaarlijks rond 123 miljoen vergen (resp. ƒ117 en 5,5 miljoen). De regering overweegt voorts het bijdragepereentage voor het A.B.P., cat thans 16,1 bedraagt, te verhogen tot 21. De kosten van deze premie verhoging worden voor het rijk op een additionele 60 miljoen per jaar geschat. Voor de staatsbedrijven ko men zij neer op 14,5 miljoen waar voor zij geen beroep op de algemene middelen kunnen doen. Het ligt in de bedoeling om ter bestrijding van de lastenverzwaring voor de lagere pu bliekrechtelijke lichamen de percen tages van de aandelen van het pro vinciefonds en van het gemeente fonds in de daarvoor aangewezen rijksbelastingen te verhogen, waar door de netto-inkomsten van het rijk met 15 miljoen per jaar zullen ver minderen. Voor de gemeentelijke en provinciale bedrijven en de overige diensten worden ter compensatie van de lastenverhoging geen algemene middelen ter beschikking gesteld. !WAAR GAAT HET GELD HEEN? JITGAVEN GEHELE DIENST IN °/o VAN HET NATIONAAL INKOMEN I Land-en Tuinbouw,veeteelt X;? :l Oorlogsschade SM Politie en iusHHefrp[l| Door de toeneming in 1958 van de geregistreerde arbeidsreserve worden de kosten wegens complementaire sociale- en arbeidsvoorzieningen in het komende jaar rond 47 miijoen hoger geraamd. Voor 1959 worden de uitgaven ver band houdende met de repatriëring geraamd op 67 miljoen. De belang rijkste posten hierin vormen de on dersteuningen via de gemeenten op grond van de regeling hulpverlening gerepatrieerden en de vergoedingen aan de contractpensions ten bedrage van resp. ca. 30 miljoen en ca. f 2o miljoen. Aangenomen is, dat de uit gaven voortvloeien uit het verblijf in Nederland van Ambonezen onge wijzigd zullen blijven. Onder „onvoorziene uitgaven" is een bedrag van 30 miljoen opgeno men, dat, indien nodig, kan .vodden aangewend voor het nemen van di recte of indirecte maatregelen in bet belang van de werkgelegenheid. Voor bijdragen ten behoeve van aanvul lende werken is verder 87,5 miljoen uitgetrokken. In verband met de verwachte stij ging van de kosten per verzekerde en de toeneming van het aantal ver zekerde bejaarden is het tekort, dat de ziekenfondsverzekering voor be jaarden oplevert voor 1959 op een Man van gezag in de Bollenstreek I#1 J7EN MAN VAN GEZAG op het bloembollenterrein heeft vandaag het bollenvak verlaten: prof dr E. van Slogteren, de directeur van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse. Officieel is hij mor gen niet meer aan het „lab" verbon den, maar dat wil niet zeggen, dat zijn zwarte Mercedes hiorgenochtend niet door het hek daar bij de Jannet- jesbrug zal schuiven. Het is nl zó, dat de opvolger van prof. Van Slogteren nog steeds niet is benoemd en naar we vernemen is het de bedoeling, dat hij zijn opvolger eerst inwerkt. Het zal wel november worden voor de dag van het officiële afscheid aan breekt. En dat dit met de stille trom zal gebeuren, dat lijkt haast een on mogelijkheid. Nie^ dat prof. Van Slog teren zo gesteld is op uiterlijk ver toon. Integendeel, maar deze figuur heeft voor het bollenvak zulk onschatbaar werk verricht, dat dit beslist geen af scheid zonder meer kan worden. Belangrijke onderzoekingen. Onschatbaar werk?Inderdaad! Vooral op het gebied van virusonder- zoek en de serologische methode tot het bepalen van virusaantasting. Neen: het was stellig geen toeval dat hij in 1948 door de Engelse regering werd aangezocht een onderzoek in te stellen naar de toestand van de cacao culturen aan de Goudkust. En was het niet voor een belang rijk deel zijn werk, dat de Ver .Sta ten van Noord Amerika hun grenzen weer openden voor de Hollandse nar cissen? Verschillende jaren hielden de Yanks hun land op slot voor de narcissen. Dat men dit te danken had aan Nederlanders die daar omvang rijke kwekeryen hadden opgezet is een pikante bijzonderheid, die nu minder ter zake doet. Maar de plan- tenziektengeleerden ginds aan de overkant van de Atlantische Oceaan hadden op een gegeven moment en kele ziekten in de Hollandse narcis sen ontdekt en onmiddellijk werd de ze zaak 'tot ver buiten zijn normale proporties opgeblazen. Het eind van het lied was. dat de grenzen dicht gingen door dit artikel en het gejuich van de narcissenkwekers in de States kon men, bij wijze van spreken, in Hillegom horen Het was prof. /an Slogteren die na een hardnekkig gevecht op de hea rings en de congressen de buitenland se geleerden zo veel rteekhoudende argumenten voor de voeten legde, dat het verbod werd opgeheven. In de bollenstreek wapperden die dag de vlaggen! Met de dahlia's in Engeland ging het vrijwel precies zo. De vaderlandse dahliakwekers hadden een alleraar digste export naar het land van John Buil opgebouwd. Maar op een goede dag deed men daar een naar de keel, grijpende ontdekking: er zat virus- ziek in de Nederlandse dahlia's en als men de commentaren in de Engelse •vakpers las, dan kreeg men onwille keurig het griezelige gevoel dat het lot van het Britse Imperium hiermee werd bedreigd. Dat men op de En gelse dahliakwekerijen, om zo te zeg gen, wel tot op borsthoogte door de vieren kon waden, daarover zweeg WAAR KOMT HET GE10 VANDAAN? OVERZICHT DER BELASTINGMIDDELEN 0NTWERP-8EGR0TING 195?— 1359 ^in miljoenen guldens) de Engelse vakpers gemakshalve maar. Er- kwam een invoerverbod voor Hollandse dahlia's, maar Van Slogteren trok er achterheen en be haalde opnieuw een zege. Ruim veertig jaar geleden is hij in deze contreien begonnen. In een bol lenschuur, want van een laboratorium was toen nog geen sprake. Het vak stond destijds, op zijn zachtst ge zegd, een tikkeltje wantrouwend te genover de wetenschap. Het was een noodmaatregel die de jonge dr Van Slogteren in de bollenstreek had ge bracht. De narcissencultuur werd door het aaltjesziek met de onder gang bedreigd. Het was een moeilijke taak, maar niet voor niets heeft hij van zijn vaders kant een scheutje Franse esprit meegekregen en hij los te dit probleem op. Er zouden er nog vele volgen. Niet alleen op het ge bied van de bollenziekten, maar ook was prof. dr Van Slogteren direct of indirect de man die er voor zorgde dat verschillende embargo's werden opgeheven. Een belangrijke bijdrage om de afzet te vergroten was het ont dekken van de methode om bloembol len te „remmen" en zo geschikt te maken voor export naar de landen van het Zuidelijk Halfrond. Zoals reeds gezegd: prof. Van Slog teren verkreeg wereldbefaamdheid met de resultaten die hij bereikte op het erf der bestrijding van virus ziekten. De eerste jaren die hij in de bollenstreek doorbracht was zijn vervoermiddel een fiets. Later werd dat allemaal te tijdrovend en kwam er een „stoomfiets". Op een van zijn ritten knapte de voorvork en toen achtte enkele vakmensen de tijd gekomen de prof een autootje te geven. Hij weet nog altijd niet wie destijds de gevers waren. Data. Belangrijke data uit zijn leven? In 1917 gepromoveerd tot doctor in de phytapathologie, in 1922 benoemd tot directeur van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek, in 1925 werd hij hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen en erelid van de Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur, in 1937 benoemd tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, in 1958 werd hem de Peter Barr Memorial Cup toegekend en te vens benoemd tot erelid van de Royal Horticultural Society te Londen, in 1950 volgde zijn benoeming tot lid van de Kon. Ac. v. Wetenschappen en in 1955 werd hem het Citation of the American Horticultural Council toegekend. Zo staat dan na ruirveertig jaar het afscheid voor de deur van een man, die voor het bollenvak werk van onschatbare waarde heeft ver richt. De man die in zijn wex'kkamer op het Laboratorium een bordje heeft staan met de woorden: „Bc true" een spreuk die hij zijn gehele leven heeft gehuldigd! Het was op de wekelijkse keuring g'isteren nog dahlia wat de klok wenste te slaan. Nieuws was er uiteraard niet veel meer. De para depaarden zijn reeds vroeger in het seizoen naar voren gebracht. De fa. Ballego uit Leiden toonde natuurlijk de gele s.c. The Colonel met de grote wisselbeker, die zater dag werd behaald en de gestreepte Mac Donald Quill met eveneens een enorme zilveren beker als zijnde de beste buitenlandse dahlia van 1959. Bij Baby's Daughter prijkte de pla quette voor de beste midd. grote aanwinst. Naast dahlia's liet de fa. C. S. Weyers uit Hillegom een mooi opgestelde groep Acidanthera bicolor Murielae zien, terwijl de fa. Kops uit dezelfde plaats een collec tie nieuwe dahlia's naar voren bracht met de fonkelend rode deco ratieve no. 38 als uitblinker. Een prachtige groep zagen we verder van de fa. Bruidegom uit Baarn en de fa. Maarse uit Aalsmeer. Orga, Noordwijkerhout, voerde het Zuid- Afrikaanse bolgewas Ornifhogalum thyrsoides ten tonele. Een snijbloem die de laatste jaren in hoog aanzien is gekomen, maar waarvan de markt nu wel verzadigd lijkt. De fa. Van Nieuwkoop uit Sassenheim, etaleer de tenslotte nog enkele soorten Montbretia's o.m. goudgele Jeann d'Arc en Queen Mary. 9H (62) j Dank zij de activiteiten van bur- I gemeester mr R. A. J. van de Ven, burgemeester van de Limburgse ge- I meente Bunde, komt het paviljoen van de Nederlandse landbouw op de „Expo" te Brussel naar deze Lim- j burgse gemeente. In principe is het paviljoen met het daarbij behorende restaurant reeds gekocht. Gedepu teerde Staten van Limburg moeten I echter aan de aankoop nog een goed- I keuring hechten. Te Bunde zal het paviljoen volgens plannen van ax-chitect Van Amstel I uit Maastricht herbouwd worden tot j een modern gemeenschapshuis en j streektentoonstellingsgebouw. Bunde is een gemeente van 2.500 M.rm.Mmm'inhn- nen ioësilM.zrewm zin het. Ik ram ten pwr dozen mee, om ermee te ipelrn' zielen, gelegen in de nabijheid van Maastricht. Reeds jaren heèft men er gebrek aan behoorlijke zaalaccomo- datie. Burgemeester en architect ho pen nog voor de winter met de her bouw te Bunde een begin te kunnen maken. De aankoopkosten bedragen 40.000.—. Als 't PVS zijn fiat geeft In één der zalen van het Krelage- huis te Haarlem zaten gisterochtend de afgevaardigden van 7000 tulpen kwekers. Daar moest nl. uitgemaakt worden of het tulpenareaal voor het komende teeljaar uitgebreid moest worden of niet. De kwekers hebben het afgelopen seizoen niet slecht ge boerd. Er was een tekort aan ver schillende soorten tulpen en het wekte dan ook geen verwondering, dat er besloten werd om het areaal wat uit te breiden. Voor het seizoen 19581959 wordt het 3% groter dan in het vorige. De voorzitter, de heer Chr. Eg- gink, zei in zijn openingswoord o.m., dat het dit jaar duidelijker dan ooit was gebleken dat vraag en aanbod het bollenvak nog altijd regeren. „De natuur is sterker dan de leer", zo merkte hij op. Men is thans hoe langer hoe meer geneigd om alles in vaste nonnen te zoeken. Normen voor binnen - en buitenlandse mini mumprijzen. normen jonge kwe kers en ga-maar-door. Normen heb ben ook een groot nadeel: ze zijn ho peloos onpersoonlijk. Het individu gaat steeds meer uit het beeld ver dwijnen. Spr. was van mening, dat het de kant op kan gaan van groeps- en persoonlijk egoïsme. De verant woordelijkheid ten opzichte van de naaste gaat niet verder dan wat de PVS-verordening of de bepaling op het koopbriefje zeggen. Er is echter één norm, die alle problemen kan oplossen: het Bijbelwoord ,.,Ge zult uw naaste liefhebben als uzelf". De heer Eggink zei verder nog, dat men het vak volgens de uitkom sten van optelsommetjes wil sturen. Voor het bollenvak komen de op telsommetjes echter zelden uit. Wanneer de optelsommetjes toch de basis moeten gaan vormen, zo zei hij verder, gebruik ze dan als een rede lijk, zelfdenkende zakenman. Bin nen het raam van ordeningen liggen nog mogelijkheden voor vrijwillig heid. Door die te benutten kan men zich verheffen tot vrije mensen. Besloten werd het areaal te ver groten met 3% met 381 stemmen voor en 193 tegen. De x-ondvraag be perkte zich tot zuiver technische problemen. De zoon van de Britse schrijver Sir Arthur Conan Doyle bereidt een rechtsgeding voor tegen Russische uitgeverijen die naar de zoon, Adrian meent, hem 2.000.000 roebel moeten betalen. Adrian Conan Doyle die thans te Genève woont, is van oordeel, dat de Russen hem dit bedrag schuldig zijn voor de verkoop van verscheidene miljoenen boeken, die door Sir Ar thur, de geestelijke vader van Sher lock Holmes, zijn geschreven en waarvoor geen auteuxsrechten zyn betaald. Een Amerikaanse advocaat pxof. Berman, vertrekt op 20 september naar Moskou om de eis van Adrian Doyle bij de rechtbank van de hoofd stad van de Sowjet Unie in te die nen. De Britse veldmaarschalk Mont gomery heeft uit handen van maar schalk Alphonse Juin, de enige nog levende Franse maarschalk, Frank- rijks hoogste militaire onderschei ding, de militaire medaille, ontvan gen. Na de plechtigheid heeft gene raal De Gaulle een lunch ter ere van Montgomery gegeven. In de prefectuur te Marseille is een bom ontploft als gevolg waarvan drie mensen werden gewond. Er is veel schade aangericht.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9