f j fl*! f f0 1 ISflSP wËk f fti i m DE TROONREDE PRINS BERNHARD SLOOT CONFERENTIE EN KEERDE TERUG Vrouw sloot dief in kelder op DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAG. -K H. M. de Koningin heeft heden middag het zittingsjaar der Staten- Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede: Leden der Staten-Generaal, Het ja' iat achter ons ligt, heeft in de v d geen ontspanning ge bracht. jr dan ooit heeft ieder volk de .„acht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze taak is het ervoor te zorgen, dat Neder land een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het konink rijk als in het wijdere kader van de internationale samenwerking. De sociaal-economische ontwikkeling. De sociaal-economische ontwikke-1 ling in ons land vertoont zowel gun-- stige als minder gunstige aspecten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale economie is mede ten ge volge van de getroffen maatregelen in belangrijke mate- hersteld. De goud- en deviezenreserves hebben een welkome versteviging ondergaan, al blijft een verdere aanvulling ge wenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet ge stegen. De ontwikkeling van de werkgele genheid wordt thans echter met name door de aarzelende internationale conjunctuur voelbaar beïnvloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maat regelen ter bestrijding van de werk loosheid hun uitweiking doen gevoe len, de omvang van de werkloosheid niet alarmerend. De stijging is tot staan gekomen. Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder het industrialisatiebeleid en de poli tiek der aanvullende werkgelegen heid richten. Reeds getroffen en inmiddels aan gekondigde fiscale maatregelen met betrekking tot de i vesteringen zul len aan de werkgelegenheid ten goe de komen. Bevordering van de export-ontwikkeling is van vitaal belang. Moeilijke problemen. Al is de overbesteding voor het moment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, economische en sociale problemen. De ontwikkeling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale economie en rijksbegro ting. Belangrijke subsidieposten, met name de huursubsidies en de zuivel- subsidies, drukken zwaar op de be groting en beperken daardoor zeer, welhaast te zeer, de financiële be wegingsvrijheid. De regering heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad over de vraag of, en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de su'osidielast kan worden gekomen. De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melkproduktie aan de vraag naar zuivelprodukten, zo mogelijk in samenwerking met andere landen, tot een meer bevre digende oplossing te brengen. De woningbouw. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke mate beïn vloedt, is de omstandigheid, dat het rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woningwetbouw te dragen krijgt. De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een be moedigende factor in de voorduren de strijd tegen de woningnood. De teruggang van de economische ont wikkeling heeft 2chter tijdelijk een ongunstige invloed uitgeoefend op het aantal in aanbouw genomen wo ningen. Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economische en financieel evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat verwacht mag wor den, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 wonnigen een aanvang zal worden gemaakt. Tenslotte ondervindt het uitgaven- peil de gevolgen van onze snelle be volkingsgroei en de daarmede ge paard gaande economis- he sociale en culturele activiteiten, met name ook ten behoeve van investeringen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, waterwerken enz. Een hoog niveau van besparingen voor het wel zijn van ons volk nu en in de toe komst is dringend geboden. Het be leid zal daarop dan ook gericht blij ven. Ook bij de uitwerking van het bezitsvormingsbeleid op onderschei dene terreinen zal met deze omstan digheid rekening worden gehouden. Voorzichtigheid. De begroting 1959 vertoont een te kort. Dit is in de huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere gren zen aanvaardbaar, al is grote voor zichtigheid geboden. Ondanks het ten slotte toch hoge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking be tracht. Een beroep op de kapitaal markt ter financiering van het mede door de genoemde factoren veroor zaakte begrotingstekort is nood zakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het begrotingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapitaalmarkt uit anderen hoofde zullen worden ge steld. Daarbij valt, naast de behoef ten van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te der ken aan die van de gemeenten, die hun kapitaal uitgaven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mo gen financieren en bovendien nog staan voor de noodzaak van een ge leidelijke consolidatie van hun vlot tende schuld. Deze noodzakelijke be grenzing van het beroep van het rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotingstekort heeft het ge volg, dat niet te ontkomen valt aan een verlenging van de tijdelijke be lastingverhogingen. Handhaving van onze concurrentie positie op de internationale markten blijft een van de fundamentele voor waarden voor een evenwichtige economische ontwikkeling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loonniveau noodzakelijk. Internationale samenwerking- De steeds groter wordende onder linge afhankelijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief be leid op het terrein van de internatio nale samenwerking. Naast het werk van de Verenigde Naties steunt de regering derhalve krachtig alle po gingen tot nauwere samenwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eens- fezind op. Verdieping en uitbreiding er samenwerking is noodzakelijk. De regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een vrijhandelszone, die in aansluiting aan hetgeen op het gebied der econo mische samenwerking in Europa reeds tot stand werd gebracht een zo vrij mogelijk handelsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kun nen bevorderen. Indonesië. De republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregelen een reeks van maatregelen tegen Neder land en Nederlanders getroffen, waardoor het verblijf van onze land genoten in Indonesië vrijwel onmo gelijk is gemaakt. Bedrijven en be zittingen zijn zonder enige vergoe ding in beslag genomen. Verplichtin gen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soevereiniteitsoverdracht verleende kredieten en gesloten overeenkom sten. In het afgelopen jaar repatrieerden 37.000 landgenoten. Velen spannen zich op lofwaardige wijze in om hen zich by ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en el ders voor hen te vinden. Nieuw Guinea. Voor de toekomst van Nederlands- Nieuw-Guinea hecht de regering grote waarde aan de samenwerking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen in de Nederlands-Austra lische verklaring van november 1957. In gemeenschappelijk overleg gaan beide regeringen thans na welke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze ver klaring waaronder het streven naar zelfbeschikking te verwezen lijken. Het afgelopen jaar is in menig op zicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waraaan onze volkshuis houding was onderw rpen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen Daar mede is voor ons .and tenzij inter nationale ontwikkelingen dit onver hoopt doorkruisen - - de grondsiag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en wel vaart. Kern-energie. De ontwikkeling der kern-energie voor vreedzame doeleinden, ten aan zien waarvan ook de eigen activiteit van Nederland groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stellen met betrek king tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waar borgen voor de volksgezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereld wijd verband vruchtbaar overleg mo gelijk blijkt, is een vei'heugend element in de internationale verhou dingen. De wijze, waarop aan de tegensla gen, die ons land hebben getroffen, het hoofd is geboden, was weder ge tuigenis van de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwerking tus sen 'egering en volksvertegenwoor diging zullen ook de nog bestaande moeilijkheden kunnen worden over wonnen. Terwijl de financiële toe stand tot voorzichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuitga ven en van kostenverhogende maat regelen in het bedrijfsleven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven een be leid te voeren, dat de geestelijke, eco nomische en sociale ontplooiing van onze volkskracht stimuleert. Met de bede, dat God u wijsheid moge schenken bij de vervulling van uw verantwoordelijke taak, verklaar ik de gewone zititng der Staten- Generaal geopend. Nidir'ands Expo- paviljoen naarPurmerend? De Purmerendse VVV is van plan na afloop van de wereldtentoonstel ling te Brussel het Nederlandse pavil joen te kopen om het in Purmerend neer te zetten en er een openlucht museum in onder te brengen. Men is hier van mening, dat in Ne derland een museurn ontbreekt, waar binnenlandse en buitenlandse bezoe kers een indruk 'runnen krijgen van d( strijd welke Nederland heeft moe ten voeren en nog voert tegen het water. Het poldermuseum zou een minia tuur polderlandschap met bruggen, sluizen, gemalen, dijken, molens enz. bevatteft. Men heeft ook het oog la ten vallen op de maquette van het Deltaplan en de IJsselmeerpolders welke zich thans in h~t Nederlands' paviljoen bevindt. Het kan een prach tige basis voor een tentoonstelling als door de plaatselijke VW bedoeld vormen. De verwezenlijking van deze plan nen is erg kostb-iar en daarom heeft de VVV van Purmerend zich tot ver scheidene hogere instanties gewend waar men niet afkerig van een en an der schijnt te zijn, zo zou b.v. minister Algera zijn medewerking al hebben toegezegd. KAMERLID WIL BEGROTING VAN PBO-LICHAMEN. Het Eerste-Kamerlid prof. mr. A. N. Molenaar heeft minister Struycken gevraagd een wijziging in de wet op de Bedrijfsorganisatie te bevorderen zodat de publiekrechtelijke bedrijfs organisaties voortaan verplicht zullen zijn in hun jaarverslagen ook finan cieel rekening en verantwoording af te leggen en een begroting op te ne men. Dit zou tevens de Staten-Gene raal in staat stellen veel eenvoudiger kennis te nemen van de financiële po sitie van deze lichamen. Prins Bernhard is gisteren uit Bux ton in de Amerikaanse staat de Rby- shire, waar de prins als voorzitter is opgetreden van de Bilderbergconfe- rentie, vertrokken om de thuisreis naar Nederland te aanvaarden. Aan de conferentie werd deelgenomen door tachtig afgevaardigden uit elf Europese landen, de Verenigde Sta ten en Canada. Zij werd maandag gesloten en heeft drie dagen geduurd. Er is gesproken over de Europese economische gemeenschap en de vrij handelszone, de vorderingen en de toekomst van de NAVO, de westelijke houding jegens Rusland en het com munisme en andere kwesties. Prins Bernhard heeft de Bilder- berggroep in 1954 opgericht ter bevor- derihg van een nauwere samenwer king tussen Europa en de Verenigde Staten. Volgens 'n bekendmaking is niet De Prinsessen by het vertrek uit de Ridderzaal. Nieuw technisch snufje voor automobilist Waarschuwt bij snelheidsoverschrijding Een technisch bureau in Ridderkerk heeft een apparaat geconstrueerd, „Signaal" genaamd, dat in elke auto kan worden aangebracht en dat de autobestuurder waarschuwt wanneer hij een bepaalde, door hem tevoren ingestelde snelheidsgrens overschrijdt Bij deze constructie, waarop octrooi is aangevraagd, is men er van uitge gaan, dat de invoering van de maxi mum-snelheid (50 km binnen de be bouwde kom en 70 km. op speciale weggedeelten) als bezwaar voor de automobilist heeft meegebracht, dat hij voortdurend zijn snelheidsmeter in de gaten moet houden. Naar wordt vernomen is een groep initiatiefnemers en geïnteresseerden voornemens de constructie in exploi tatie te brengen. Medio oktober hoopt men het appa raat via de normale kanalen in de handel te kunnen brengen. Een kordate huisvrouw, mevrouw Jonker uit de Albert Cuyplaan te Apeldoorn is erin geslaagde een dief, naar wie al enige tijd werd gezocht, in handen van de politie te spelen. De man, de 23-jarige kelner A. E. P., werd gezocht wegens diefstal van de bromfiets van een mede-kostganger en van een fototoestel uit het hotel te Beekbergen, waar hij werkzaam was. De kelner was al enige tijd onder gedoken!, maar werd plotseling te Apeldoorn gesignaleerd. De politie was snel ter plaatse, maar de man nam bij het naderen van de politie auto de benen en vluchtte door de tuinen in de buurt voor de hem ach tervolgende agenten. Toen hij zeer in het nauw werd gedreven drong hij de keuken van nevrouw J. binnen en vroeg haar hem te verber gen, omdat, naar hij zei, de politie hem zocht omdat hij zijn vader het ziekenhuis had ingeslagen. Mevrouw J. stelde de man met een sigaret op zijn gemak en vertelde hem, dat hij zich in de kelder gemak- kelijk kon verbergen. Toen P. de [kelder binnenstapte dxaaie mevrouw J. snel de deur op slot en alarmeer de vervolgens de politie, die P. toen zonder enige moeite kon inrekenen Vermoedelijk heeft de kelner meer bromfietsen gestolen. getracht conclusies op te stellen. De nadruk is gelegd op de noodzaak voort te gaan met de bevordering van het nauwste begrip en de doelmatige sa menwerking tussen de westelijke lan den met betrekking tot gemeenschap' pelijke problemen. De conferentie begon met een over zicht van de belangrijkste politieke en economische gebeurtenissen sedert de vorige bijeenkomst. Hierbij werd van gedachten gewisseld over de ge beurtenissen in het Verre Oosten en het Midden-Oosten. Mislukte overval In de nacht van zaterdag op zon dag hebben twee gemaskerde man nen zich via een kelderraam toegang verschaft tot een woning aan de Van Laerstraat te Blerick. Na de zeke ring te hebben losgedraaid drongen zij door tot de slaapkamer van het bejaarde echtpaar Schaafsma, en pro beerden de hevig geschokte man en vrouw tot afgifte van geld te bewe gen. Een van de overvallers sloeg de heer Schaafsma op het hoofd. Toen vluchtte mevrouw Schaaf ma uit bed maakte een raam open en riep luid keels om hulp. Hierop namen de overvallers de vlucht. Hoewel onmiddellijk na het bekend worden van de overval de toegangswegen tot Venlo werden af gesloten is men er tot heden niet in geslaagd de daders, van wie slechts een vaag signalement bekend is, op te sporen. PRINSJESDAG Afzettingen verbroken Tegen twee uur arriveerde de luisterrijke stoet weer bij het pa leis. Al die tijd had het talrijke pu bliek geduldig gewacht, langzaam door en door nat wordend van de staag vallende regen. Het publiek begon uitbundig te juichen, toen de stoet in de verte over het Schelpen pad naderbij kwam. Prinses Marijke had in de tijd dat ze moest wachten met haar vriend jes en vriendinnetjes allerlei spelle tjes gedaan. Toen de stoet aankwam zat het vrolijke jonge groepje weer keurig op de klapstoeltjes. Het publiek was echter niet rustig meer, toen de Koningin, Prins Bern hard en de twee Prinsessen op het balkon traden. Het publiek brak door de afzetting heen en rende naar het paleis. Juichend en zwaaiend met de armen naar de koninklijke familie. De politie had de grootste moeite om de uitgelaten massa „in touw" te houden. „In touw" letterlijk, want de politiemannen spanden snel een lang touw over het Voorhout, waarachter ze met vereende krachten hand in hand de uitbundige menigte tegen hielden. Enkele minuten bleef de ko ninklijke familie op het balkon. Daar na ging men naar binnen en ver spreidden de toeschouwers zich. VIER NEDERLANDERS BIJ TRIER GEWOND. Twee echtparen uit Voerendaal in Limburg werden gisteren tussen Trier en Zewen ernstig gewond bij een botsing tussen hun autobusje en een Duitse bestelv/agen. De beide in zittenden van de Duitse auto werden uit de wagen geslingerd en kwamen om het leven. Prinses Beatrix en Prinses Irene stappen uit de Gouden Koets.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7