cwipe LOONSTATEN Vier boerderijen tot de grond na blikseminslag toe afgebrand Lijn Schiphol-Praag heropend ZO GEKLEED! vlot - praktisch - warm Liesbeth draagt haar wollen wevenit jurkje met plezier... 4-5 jaar 17.90' Marijke wil élke dag haar sportieve tinneroy overgooier aan 4-5 jaar 14.90* Anneliesje is trots op haar 7/8 wollen ledervelours mantel. Fijnzo'n vaste capuchon met teddy gevoerd 4-5 jaar 29.75' Ria kiest ruitenZuiver wol, double-face en ook met vaste capuchon (dubbelvan de zelfde stof. 5-6 jaar 39.75' elk model in een keur van kleuren. 'kleine stijging in prijs per maat. ga maar kijken bij LEIDEN Breestraat 161 AMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT EINDHOVEN HILVERSUM ARNHEM HAARLEM 540ste STAATSLOTERIJ 4e klas 14e lijst 1 *000 14897 ƒ1500 4476 19166 ƒ1000 3078 6580 9954 15069 16054 17777 ƒ400 4914 5369 8312 20870 21797 ƒ200 2196 2202 3325 4769 5761 6660 6864 6909 7376 7609 8631 8958 9074 9393 9798 9966 12027 12568 14594 15537 16100 16446 17577 20005 20096 20161 21810 PRIJZEN VAN ƒ80 Bestelt de nieuwe Cebuco Werkkaart Evenals de eerste uitgave, gebaseerd op 49 verzorgingsgebieden. Thans met de volgende aanvullingen: k Verzorgingsgebieden duidelijk genummerd •k Opgenomen zijn alle gemeenten met meer dan 10.000 Inwonen Register van de gemeentenamen gerangschikt naar de verzorgingsgebieden k Op de achterkant dezelfde namen In alfabetische volgorde k Rooster voor het aanbrengen ven gegevens Prijs 50 ct. exclusief verzendkosten. Bij storting op postgiro 1464, Cebuco, Amsterdam, met vermelding "bestelling" worden geen verzendkosten berekend. Centraal Bureau voor Courantenpo- E B C (j 0 bllcHeR van de Nederlandse Dagblad* pers. Vondelstraat 69 Amsterdam Prijs 10 cent per stuk. Bij qrotcre afname reductie Nieuwste model. N.V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT 32.34 - LEIDEN Oudewetering Abonnementen en adver- tentiën worden aangeno men door: B.VAN VEEN VAN WIECHENLAAN 16 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 WATERGEBREK Het onweer, dat gisteren in de loop van de dag in de Oostelijke helft van ons land heerste, is de oorzaak ge weest, dat een viertal boerderijen tot de grond toe is afgebrand. Over het algemeen was het snelle uitbrei den van het vuur de reden van de omvang der brand maar ook de ge brekkige communicatiemiddelen en tekort aan water waren hier en daar zeer voorname factoren. In Friesland zijn omstreeks half een tengevolge van blikseminslag twee boerderijen afgebrand. De ene boerderij behoorde toe aan de vee houder M. de Vries te Rottum in de gemeente Haskerland, de andere aan de veehouder M. Oosten te Langelille in de gemeente Weststellingwerf. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. Bij de brand te Rottum ging 140 voer hooi verloren. Een gedeelte van de inboedel en een auto konden worden gered. Te Langelille, waar het gezin Oos ten juist aan de maaltijd zat, sloeg de bliksem in de schoorsteen. Be halve de voorraad hooi gingen en kele kostbare machines en veel ge reedschap verloren. Beide eigenaren waren tegen brand verzekerd. In de buurtschap De Tol onder de gemeente Wheel is omstreeks zes uur een boerenwoning tot de grond toe afgebrand. Een weduwe met haar twee zoons, die de woning bewoon den, zijn dakloos. Door gemis aan een telefoonaansluiting in de direc te omgeving kon de plaatselijke brandweer niet direct worden gealar meerd en kon deze na aankomst slechts nablussen. De inwoners van het huis waren gedeeltelijk verzekerd. Tijdens een onweer, dat slechts enkele minuten duurde, is gistermid dag in Hengelo de bliksem ingeslagen in de boerderij van de heer J. Eulde- rink aan de Oldenzaalsestraat te Hengelo. Aangezien er in de omge ving geen water te vinden was en de druk op de waterleiding te gering bleek, kon de brandweer niets uit richten. De boerderij brandde tot de grond toe af. Van de inboedel kon niets worden gered. Ook een hoeveel heid hooi ging verloren. De bewo ners, man, vrouw en kind wisten zich ternauwernood in veiligheid te stel len. De bewoners waren verzekerd. De Tsjechische luchtvaart maat schappij C.S.A. heeft haar luchtlijn van Praag op Schiphol, die in 1951 werd opgeheven, heropend. Maandag avond is het eerste Iljushin-14 toe stel op Schiphol geland. De dienst zal tweemaal per week worden onder houden. Na de Hongaarse luchtvaartmaat schappij Malev, die in februari j.l. een dienst van Boedapest op Schip hol opende, en de Russische Aerflot die in juli een dienst naar onze luchthaven opende, is de C.S.A. de derde maatschappij uit een Oost- Europees land, die op Schiphol een geregelde dienst uitvoert. Met inbegrip van de KLM wordt Schiphol thans door 18 luchtvaart maatschappijen in geregelde dienst verbonden met 109 steden in 71 lan den. „Amerikaans persfotograaf" stal auto en geld bij bevriend echtpaar Een 20-jarige jongeman, die zich uitgaf als Amerikaans persfotograaf, maar in werkelijkheid uit Berlijn kwam, heeft kans gezien om, nadat hij enkele weken in Hengelo heeft ge logeerd, er met een personenauto en een bedrag van ƒ80,vandoor te gaan. De jongeman vertoefde geruime tijd geleden aan de Rivièra, waar hij met een vriend kampeerde. Een Hengelo's echtpaar, de heer en mevrouw H. J. P. maakte daar met het tweetal kennis en kreeg te ho ren, dat het fotografen van een Ame rikaanse filmmaatschappij waren. Zij maakten een reis om de wereld om daarmee hun capaciteiten te to nen en verdienden de kost door het maken van foto's voor buitenlandse persbureaux. Een van hen arriveer de enkele weken geleden in Hengelo met 'het verhaal, dat zijn vriend in Casablanca enige tijd in het zieken huis moest blijven. Hij werd gastvrij onthaald, maar daaraan is dan nu een eind gekomen. De persfotograaf blijkt een avontuur lijke Berlijnse jongeman te zijn. Zon dagmorgen is hij met de personen auto van de heer J. P. weggereden en heeft meteen nog een bedrag van 80 meegenomen. Er is inmiddels aangifte bij de politie gedaan. Tabakswinkeliers willen hun marge verbeteren De R.K. Bond van Sigarenwinke liers „St. Antonius" houdt ter gele genheid van het 40-jarig bestaan in Amsterdam een tweedaags congres. De voorzitter van de organisatie, de heer L. P. A. Delsing, merkte in zijn openingsrede op, dat de tabaksver- werkende industrieën niet moeten doorgaan met voorschriften in kartel- verband uit te vaardigen, die het con tact tussen de fabrikant en de detail list verbreken. De industrie behoort er voor te zorgen, dat de individuele tabaksdetaillist belangstelling blijft hebben voor de individuele fabrikant. De positie van de tabaksdetaillist is de laatste jaren zeer bemoeilijkt. De geringe winstmarge, die de detaillis ten is gelaten, is er oorzaak van, dat er in de kringen van detaillisten een grote passiviteit heerst ten aanzien van de sigarettenverkoop. De vergadering keurde voorts het bestuursvoorstel goed om gelden be schikbaar te stellen voor de honore ring van een economisch adviseur. De r.k. bond is het eerste lid van de federatie van organisaties van tabaks detaillisten, die hiertoe heeft beslo ten. Op de tweede congresdag vandaag komt een voorstel aan de orde, dat behelst de benoeming van een com missie, die eventueel in samenwer king met de zusterorganisaties de mogelijkheid moet onderzoeken om op coöperatieve basis of in n.v. vorm sigaretten te fabriceren, te doen fa briceren of te importeren tegen be langrijk hogere korting dan de hui dige marge, of om op andere wijze door commerciële samenwerking tot margeverbetering te geraken. RECHTSZAKEN TWEE SMEDEN GINGEN VISSEN.... Eén ging er op de bon. De smid D. K. uit Nieuwkoop 1 moest bij de Haagse politierechter voor het hekje komen omdat hij met een collega paling had gedobberd in water waar J. Muyt het visrecht op had. De smid Th. van Rooy vertelde, dat hij mondelinge toestemming van Muyt had gekregen om te vissen, maar het bleek, dat deze toestem ming niet rechtsgeldig was, want men moet een schriftelijke toestem ming hebben, die goedgekeurd moet worden door de afdeling visserjj van het ministerie van visserij. Bovendien gold deze toestemming dan alleen nog voor Van Rooy want het de an dere smid had Muyt niets te maken. De verbalisant vertelde, dat de sme den op zondag aan het vissen waren en gezien het principe van Muyt dacht hij wel, dat deze hiervoor nooit toestemming zou hebben gegeven. De beide mannen waren met een bootje. Van R. was aan het roeien en K. haalde de dobbers binnen. Reeds voor het vonnis gewezen was informeerde verdachte waar hij in hoge beroep kon gaan. Overeenkom stig de eis kreeg hij veertig gulden boete of acht dagen. ONDANKS RIJVERBOD TOCH OP DE BROMMER De woonwagenbewoner H. H., koopman in textiel en horloges, had op 20 maart jl. op een bromfiets door Roelofarendsveen gereden terwijl hem de bevoegdheid tot rijden twee jaar was ontzegd. „Het was een ge wone fiets met hulpmotor, daar ver dien ik mijn brood mee. Ik ben er helemaal niet van verwittigd, dat ik daar ook niet op mocht rijden. Ik wist dat niet", zo vertelde de ver dachte nu voor de Haagse politie rechter. De brommer was bij zijn aanhouding in beslag genomen. De rechter kon zich voorstellen, dat verdachte het niet had geweten, maar dan had hij toch wel eens kun nen informeren. De koopman had zes weken gevan genisstraf en twee jaar ontzegging gekregen omdat hij een aanrijding had veroorzaakt en daarna was door gereden. „Ik heb niets van een aan rijding gemerkt", zei hij. Op dit vroegere geval werd echter niet ver der doorgegaan. Ter zitting was een brief van een pater, die een lichte straf voor de koopma,n bepleitte. „Een bromfiets is onontbeerlijk voor mij, want ik vent van huis tot huis", betoogde de koopman. De officier van justitie deelde me de, dat in dit arrondissement op de kennisgeving van de ontzegging ook wordt vermeld, dat dit voor brom fietsen geldt. Aangezien de ontzeg ging echter in het arrondissement Den Bosch was uitgesproken durfde de officier niet zeggen of dat daar ook de gewoonte was. Destijds is verdachte voor een ernstig ongeluk een gevoelige straf opgelegd en nu gedraagt hij zich alsof de straf niet bestaat. Alles afwegend vorderde de officier twintig gulden boete of vier dagen. Overeenkomstig deze eis werd de koopman veroordeeld. Hij trok direct zijn portemonnaie om te be talen. KORTE golf Mr. P. J. M. Aalberse zal optre den als voorzitter van de KVP in de Haagse gemeenteraad. In de func tie van voorzitter volgt hij de heer N. Vugts op, die zijn taak moest neerleggen wegens drukke werk zaamheden. Om onverklaarbare redenen is de berijder van een motor met zijspan zondagmorgen op de rijksweg Nij megen's-Hertogenbosch bij Neder- asselt op de linkerweghelft gaan rij den, waardoor hij tegen een autobus uit de richting Den Bosch botste. De bestuurder van de motor, de heer P. W. Dobbelsteen uit Nijmegen, is op weg naar het ziekenhuis overleden. Zijn moeder en zijn broer, die met hem meereden kregen respectievelijk ernstige schaafwonden en een been breuk. In het Wester ziekenhuis te Rot terdam overleed gisteravond de 69- jarige F. J. Warrena uit de Brabant sestraat, die op de Dorpsweg, waar hij fietste, door een vrachtauto werd aangereden. Met een schedelbasis- breuk moest hij worden opgenomen. De Westduitse bondspresident Theodor Heuss heeft doen weten dat het in de handel brengen van gouden en zilveren penningen met zijn beel tenis in reliëf buiten zijn voorkennis is geschied.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6