m rREIN STORT IN BAAI AANSLAG OP SOUSTELLE DOOR HEN VOORBEREID Eg^MARK' Pullovers /r Waar het orgelboek wordt geboren RAMP zUZABETH NABIJ STAD IN NEW JERSEY Wil Amerika blokkade Quemoy doorbreken? Scherpe maatregelen tegen de communisten in Frankrijk Elke woensdag Peek&Cloppenburg UNSDAG 16 SEPTEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Naar schatting veertig mensen zijn gisteren omgekomen doordat nabij de stad Elizabeth in de Amerikaanse staat New Jersey een personentrein van een brug over de Newarkbaai in het water stortte. Er zijn 21 gewonden. Het ongeluk geschiedde, doordat de brug omhoog stond. Op twee na kwa men de rijtuigen in de baai terecht, die ter plaatse van het ongeluk tien meter diep is. Eén van de wagons bleef op de rails staan, een ander hing boven het water. Dadelijk na het ongeluk spoedden sleepboten en andere vaartuigen zich naar de brug om drenkelingen te redden, Er zijn vijftien lijken geborgen. In de trein bevonden zich een honderdtal personen. Er is nog steeds geen verklaring gegeven van de oorzaak van het on geluk. Spoorwegambtenaren zeiden dat de seinen aangaven, dat de brug omhoog stond en dat een automati sche o-ntsporingisinrichting de trein VEERTIG DODEN Later deelde de maatschappij die de lijn exploiteert, mee, dat er 33 ge wonden zijn. De foto geeft een beeld van het ongeluk; een wagon hangt boven het water. uit de rails heeft doen lopen. De trein schijnt echter over de biels te zijn doorgereden totdat hij in het water terechtkwam. Men acht het niet uitgesloten dat in een gezonken wagon nog 30 a 40 passagiers zijn. Volgens de laatste schatting zijn er 40 doden en 2>1 gewonden. Vanmorgen vroeg zijn reddings ploegen erin geslaagd de eerste van de drie gezonken rijtuigen uit de Newarkibaai te bergen. Naar ver luidt bevat dit rijtuig nog vele lijken. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het diuister. Het aantal lijken, dat na de berging van een der rijtuigen uit het water van de baai in totaal geborgen is, be draagt twintig. In het rijtuig vond men dertien lijken. Britse pers achter strenge rechters Vele vooraanstaande Britse dagbla den hebben zich vandaag geschaard achter de veroordeling van negen jongelieden van zeventien tot twin tig jaar tot vier jaar gevangenisstraf wegens hun aandeel in de botsingen, die zich in het Londense district Not- tinghill tussen hen en kleurlingen hadden voorgedaan. De veroordeel den waren schuldig bevonden aan het aanvallen van vijf kleurlingen. Canada heeft maandag met Zwit serland een overeenkomst gesloten die voorziet in levering van elf ton uraniumbrandstof aan Zwitserland. Het uranium zal in de komende zes maanden worden verscheept. In Maseroe (Basoetoland) zijn gisteren acht inheemsen ter dood ver oordeeld wegens deelneming aan een rituele moord op een bejaarde inboor ling. CONCENTRATIE VAN WAPENEN De Amerikaanse en de Chinese am bassadeur in Warschau, Jacob Beam en Wang Ping-nan, hebben gisteren in het Mysliwski-paleis in Warschau een begin gemaakt met de Ameri- kaans-Chinese besprekingen die, naar men hoopt, een ontspanning van de toestand in het verre oosten zullen opleveren. Him eerste gesprek duur de twee uur en veertig minuten. Don derdagochtend komen de ambassa deurs weer bijeen. Geen van beiden wilden maandag na het eerste con tact commentaar leveren. Het ministerie van defensie heeft gisteren, in Washington bekendge maakt, dat een bataljon van 700 tot 800 man uitgerust met Nike-Hercules- projectielen naar het gebied van de Stille Oceaan wordt gezonden. Er is niet officieel bekendgemaakt of het bataljon, dat over vier batterijen van elk twaalf lanceerinriohtingen be schikt, naar Formosa gaat. Voorts heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in de Amerikaanse hoofdstad meege deeld, dat „routine voorzorgsmaatre gelen" zijn genomen voor het geval de Amerikaanse burgers van Formo sa geëvacueerd zouden moeten wor den. In Taipeh doen geruchten de ronde dat er plannen zijn gemaakt om de communistische blokkade van de Quemoy-eilanden te breken. In ver band hiermee zou veel modern Ame- Het gebeuren bij de Are de Triomphc heeft de minister van binnenlandse zaken in Frankrijk aanleiding gegeven verscherpte maatregelen te nemen tegen de communistische partij in Frankrijk, die de Algerijnen tot geweld daden aanzet. Over de mislukte aanslag welke Algerijnse verzetsstrijders maandagochtend te Parijs op Jacques Soustelle, de 46-jarige minister van voorlichting hebben gepleegd, vernemen wij nader, dat een voorbijganger het leven heeft gelaten, terwijl vier mensen, onder wie een der vier daders, verwondingen opliepen. Onder de getroffen bevonden zich geen buiten landse toeristen. CLIMAX IN REEKS GEWELDDADEN Toen de auto waarmee Soustelle op weg naar zijn bureau was bij de Are de Triomphe stopte voor een rood verkeerslicht, openden de Algerijnen het vuur met revolvers en machine pistolen. Een kogel doorboorde een revers van Soustelle zonder hen. te raken. Zodra de minister e-m man met een revolver op de auto zag af- j komen, wierp hij zich op de bodem van de wagen. Hij liep alleen een schram op het voorhoofd op door wegspringende glassplinters. Toen hij uit de auto stapte, opende een tweede Algerijn met een machinepistool het vuur op hem. Door zich op de grond te werpen werd hij niet geraakt. Wel werd een Franse voorbijganger door een kogel dodelijk in de hais gewond. De daders van de aanslag sloegen hierop op de vlucht. Een van hen die trachtte een taxi aan te houden om zo de wijk te nemen, werd door de politie neergeschoten. Hij werd in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Inmiddels was een andere aanval ler in een nabijgelegen station van de metro gevlucht. Om zijn aftocht te dekken vuurde hij enige schoten af, waardoor drie omstanders werden gewond. Hij werd door de menigte aangevallen, maar spoedig door de politie ontzet. De overige daders wis ten te ontkomen. Opdracht De Algerijn die in de metro werd aangehouden, verklaarde tegenover ae politie, dat hij zaterdag j.l. in een cafe van een lid van het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront" (F.N.L.; een der voornaamste verzetsorganisa ties, opdracht had gekregen, de vol gende avond met als kenteken een bepaald Parijs' avondblad onder de arm in een metrostation te komen. Daar had hij een hem onbekende Algerijn ontmoet, die hem bevel gaf maandagochtend om negen uur naar de Avenue Friedland te gaan en te vuren op de auto van Soustelle. De onbekende had hem het nummer van de auto van de minister gegeven. Hij bad aan het bevel gehoorzaamd om dat hij, volgens zijn zeggen, repre sailles vreesde. De arrestant ontkende geschoten te hebben op de man die werd ge dood en de drie mensen in het metro station die verwondingen opliepen. Naar hij zei, had zijn revolver ge ketst. In het bewuste station werd een machinepistool gevonden. Actie voortzetten Soustelle verklaarde niet te be grijpen door welk wonder hij het le ven er van had afgebracht. Hij voeg de hieraan toe, dat hij zijn actie voor Algerië zou voortzetten, ongeacht hetgeen de Algerijnse verzetsbewe ging zou doen. Volgens hem vormen de moordenaars van de F.NX. slechts een fanatieke minderheid, welke niet verward moet worden met de massa van de Algerijnse werkende bevol king. Soustelle, die gouverneur-gene raal van Algerië is geweest, is een der voornaamste Fransen, die vinden dat Algerië Frans is en dat onder alle omstandigheden moet blijven. De aanslag op Soustelle vormde een climax van een reeks gewelddaden in Frankrijk in de afgelopen twee dagen die aan een Franse soldaat en een officier het leven kostten, terwijl twee militairen en drie politieman nen werden gewond. Volgens de Paryse politie zijn tien personen aangehouden die er van worden verdacht bij de aanslag op Soustelle betrokken te zijn geweest. Van officiële zijde is bekend ge maakt, dat verzetsstrijders in de af gelopen week vier mensen, van wie drie Algerijnen, hebben gedood en vijf leden van het leger en de politie hebben gewond. In dezelfde periode doodde de po litie twee verzetsstrijders, terwijl 180 leden van L.N.L. werden aangehou den. Ruim drieduizend mensen wer den ondervraagd en er werden enige v/apens in beslag genomen. Twee po gingen om in industriële bedrijven sabotage te plegen mislukten vorige week. Russich voorstel toezicht kernproeven De Sowjet-Unie zal binnenkort een stelsel van toezicht op kernproeven voor de gehele aarde voorstellen aan de regeringen van alle landen, aldus heeft de Russische professor Fjodorof maandag te Kitzbuehel in Oostenrijk op een bijeenkomst van atoomgeleer den meegedeeld. Volgens Fjodorof zal de Sowjet- Unie voorstellen, dat het toezicht wordt toevertrouwd aan een centraal gezagsorgaan. Met behulp van 110 posten op het land en nog 10 of 20 op schepen zal het orgaan in staat zijn elke kernontploffing waar te ne men. Het orgaan dient, aldus Fjodorof, de bevoegdheid te hebben waarne mers te zenden naar een gebied, waarin een kernontploffing zou zijn vastgesteld. rikaans oorlogsmateriaal naar For mosa worden gezonden, zoals de nieuwste typen straaljagers, luchtaf- weerraketten van het type Nike- Ajax en geleide projectielen van het type Matador. Te Taipeh is in nationalistisch-Chi- nese kringen vernomen dat het com munistische kustgeschut tussen maan dag 21.40 en dinsdag 06.00 uur plaat selijke tijd 1075 granaten op de Que moy-eilanden heeft afgevuurd, zon der dat ernstige schade werd aange richt. De nationalistische artillerie be schadigde twee transportvaartuigen der communisten. TER AAR Hengelwedstrijd De Hengel sportvereniging „De Brasem" hield zaterdagmiddag een hengelwedstrijd voor haar leden. Hieraan werd door 26 leden delgenomen. Het was prachtig zomerweer en de vangst viel deze middag niet tegen. In to taal werden 64 stuks bovenmaatse vissen gevangen. Er werd gevist naar maat, na 2'/* uur'vissen was de uitslag als volgt: 1. M. Roggeveen, Alphen a. d. Rijn met 20 punten; 2. T. Baas, Nieuwveen 18 pnt.; 3. D. J. Verschuur, Alphen a. d. Rijn 14 pnt 4. C. N. van Geest, Rotterdam 12 Zo'n warme, sterke trui die elke jongen graag heeft, koopt U het voordeligst op de P&C Jongensmarktl zware zuiver wollen kSkwaliteit is mooi, blijft mooi, kan tegen een stootje houdt model, ronde hals rekt niet uit royale snit keuze uit 8 moderne, sportieve kleuren Leeftijd jaar j kle\ie 'stijging per moot Advertentie pnt; 5. M. Wielinga, Rotterdam 10 pnt; 6. F. C. Kalkman. Alphen a. d. Rijn 9 pnt; 7. G. J. Wijzenbroek, Ter Aar 8 pnt; 8. J. v. d. Haven, Ter Aar 5 pnt; 9. Adr. v. d. Haven 5 pnt 10. H. van Buren, Leiden 3 pnt; 11. J. H. Kroon, Alphen a. d. Rijn 3 pnt 12. D. J. de Jong, Alphen a. d. Rijn 3 pnt en 13 J. D. Costeris, Ter Aar 2 punten. De 13 prijzen, die voor deze wed strijd beschikbaar waren gesteld, werden door de voorzitter de heer G. J. Wijzenbroek in café Van Acker met een toepasselijk woord uitge reikt. Tevens werd nog hesloten in de laatste week van september een ledenvergadering te houden, om het winterprogram te bespreken. NOORDWIJK Wat opstrand achterbleef. By de politie op het strand zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: bruin lederen portefeuille o.m. inhoudend een geldsbedrag, zon nebril, lederen portefeuille (rood met goud) met geldsbedrag, paar bruine jongenssandalen, beige vest, dames polshorloge met zwar' bandje, lees bril (met dikke glazen), gewone lees bril, paar autosleuteltjes, zijden sjaal (opdruk Rivièra). Inlichtingen uit sluitend woensdag en zaterdags van 23 uur n.m. politiebureau Oude Zeeweg. Geslaagd. Voor het diploma sahoenwinkelier voor detailhandel in schoenen, slaagde te Rotterdam de heer A. C. J. v. d. Berg, alhier. WASSENAAR Geboren: Maria Catharina Mar- garetha dr van L. V. van der Velde en C. J. M. Kraan; Petrus Casparus zn van J. A. Römer en M. J. Broeke- ma; Eva Elizabeth dr van J. H. Schul- maijer en E. Hesseling; Monica Eli sabeth Gysbertha dr van C. T. Sluis en L. J. Wilbers; Johannes Jacobus Hendrikus Marie zn van H. Erwich en A. H. Bramas; Machteld Vende- line dr van M. A. van Oven en S. barones van Aerssen Beijeren van Voshol. Ondertrouwd: J. T. Dolmans en M. E. Persenaire; C. Heins en G. van Rijn. Gehuwd: P. Schütz en E. S. B. Barlein; J. J. Bellekom en A. M. Compier; H. C. M. Verbeek en G. M. van Beek; F. E. G. Im Hof en M. M. Kahmann; T. H. M. Pompe en J. A. van Jaar. Overleden: Maria Roozendaal 57 j. (Leiden); Catharina van Oosten, weduwe van Christiaan Groenewe- gen, 91 j.; Johannes Franciscus Ber- nardus Pennaarts 81 j.; Maria Jose- phiria Theresia Bloemen 24 j., (Heer len); Isaac Louwrier 64 j. (Leiden). Muziek in gaatjes maken vereist grote vakbekwaamheid AMSTERDAM (P P) - „Elk orgel heeft zijn eigen mogelijkheden en daarop moet het boek gemaakt worden", vertelt G. Perlee, orgelbouwer en bekend verhuurder van straatorgels. „Er zijn er slechts enkele die ge lijk zijn, zodat daarop dezelfde boeken te gebruiken zijn. Voor alle andere moeten speciale boeken worden gemaakt." (van onze verslaggever) EEN robuste Amsterdammer toont het binnenwerk van een draaiorgel en laat zien, hoe het boek met de gaatjes er door glijdt. Door de gaatjes springen tongen omhoog, die ventielen openen. Zo krijgen die bepaalde tonen lucht aange voerd en kunnen ze geluid geven. Wij constateren, dat het vervaardigen van een dergelijk boek een uiterst nauwkeu rig werkje Is en we willen wel eens we ten wie de muziek voor de boekmaker gereed maakt. „Dat doet meester Romke de Waard", vertelt Perlee. „Hij is een enthousiast or gelliefhebber en een groot kenner. Wan neer hij het gamma van het betrokken orgel kent, schrijft hij de muziek zó uit Dat gebeurt op een lange rol papier, waarop een keurige maatverdeling ls aangebracht en waar mr- De Waard net jes de strepen op aanbrengt, waar de ga ten en gleuven moeten komen". De rol papier komt op tafel en we zien hoe hij aan de hand van die strepen met een machine de gaten en gleuven precies op de juiste lengte in het karton van het boek ponst. Het is een uiterst nauwkeurig werkje, dat met grote vak bekwaamheid verricht moet worden, want een kleine afwijking kan oorzaak zijn, dat een tong niet door een gleuf kan komen en die toon dan geen geluid geeft „Zo heeft elk orgel zijn eigen repertoire" merkt de bedrifvige vijftiger op. Eigenlijk niet Nederlands lijk?" willen we weten- Perlee lacht even „Ja, dat is heel eigenaardig, Juist omdat het orgel niet Nederlands is. De orgels kwamen grotendeels uit Frankrijk en België, waar ze gemaakt worden en wel in eerste instantie als kermisorgels, u kent ze wel. Het was onder anderen mijn grootvader, die indertijd begon met dergelijke orgels te verhuren aan mensen, die er de straat mee optrokken en daar muziek maakten. Dat is in de loop der jaren uitgegroeid tot een traditioneel Nederlands gebruik. Vooral in Noord-Holland, Zuid-Holland Ongeveer nog zestig „HOEVEEL orgels rijden er nog In Ne derland op de straten?" Na enig naden ken schat de orgel boekmaker dat op een stuk of zestig. „In de goede oude tijd waren dat er heel wat meer, maar ja, toen was het orgel populairder en er waren ook na delen aan verbonden. Toen ging iedereen maar met zo'n ding op stap en dat is er tegenwoordig niet meer bij. Het wordt door de gemeenten keurig geregeld. De In aanmerking komende personen krijgen een gemeentelijke vergunning en een wijk en er worden niet meer vergunnin gen uitgereikt dan verantwoord ls, zodat iedere orgelman zijn brood kan verdie nen." „Komen er nog orgels bij?" Boven de grijze stofjas schudt het grijze hoofd. Het blijkt dat er geen grote orgels meer gemaakt worden. Miniaturen WEL heeft hij een twintigtal heel kleine KATWIJK AAN DEN RIJN „De Rhijnmonders" Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Neuf- villes, afstand 186 km. 134 Duiven werden te 12.15 gelost met zuid-oos tenwind. Eeerstaankomende duif om 15 uur 14 min. 56 sec. Gemiddelde snelheid 868 meter per minuut. De uitslagen waren: T. de Mooy 1, 7, 12, 19, 22 25, 32; K. Monster 2, 10; B. Paauw 3. 5, 11, 16, 27; J. Jungerius 4, 8 A. J. Hus 6. 15, 21, 31; Ui. van Essen 9, 14, 20, 28. orgels gefabriceerd; een soort miniaturen van de grote straatorgels en daar heeft hij geweldig veel succes mee gehad. Slechtse enkele hiervan bleven in ons land, de meeste gingen naar het buiten land, waar liefhebbers graag zo'n orgel tje wilden hebben. Er zijn er die het zuiver voor hun plezier kochten, anderen namen het voor reclame in hun zaak of zoiets. Engeland heeft er een paar, Afri ka, Canada, de Verenigde Staten, Duits land en zo nog enkele landen. Deze klei ne orgeltjes hebben hun eigen boeken en de eigenaars kunnen het repertoire zelf afdraaien. Dag aan dag wordt er in de werkplaats van Perlee gewerkt aan het vervaardigen van nieuwe orgelboeken, want alle orgels moeten „bijblijven". Nieuwe melodieën moeten ze kunnen brengen, want het pu bliek vergt ook van het straatorgel, dat het bij de tijd is. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5