f&È fl\ li levM LOONSVERHOGINGEN VOOR HET GEMEENTEPERSONEEL H. van Woudenberg verlaat de Leidse Lichtfabrieken WAT IS DAT EIGENLIJK: iemand ontmoeten? Scherp Leidse St. Adelbert opende winterprogram. met speelse poëzie Vóór honderd jaar DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MEN -ZEGT, dat in deze tijd de van hun costuum, hun stem herkent mens meer en meer vereenzaamt, u uit duizend andere. En toch is dit Vreemd! Want zo ooit, dan beschikt geen echte ontmoeting. U komt ze al hij nu over de middelen om hem heel dicht bij zijn medemens te brengen: telegraaf, telefoon, het moderne ver voer. En is het niet tevens een onbe twistbare waarheid, dat de mensen elkaar veel meer benaderen dan vroe ger? In geweldige massa's werken ze bij en naast elkaar soms bij tiendui zenden in fabrieken en bedrijven; ze wonen in enorme torenflats dich ter opeen dan ooit te voren en toch heeft men de indruk, dat de moderne mens, ondanks alle comfort en aller lei middelen, die zijn behoeften kun nen stillen, eenzamer is dan de mens van vroeger en dat hij kennelijk hoe langer hoe meer op zichzelf wordt teruggeworpen en aan zijn eigen ang sten en noden wordt uitgeleverd. Hoe komt dat? Ofschoon hier verschillende facto ren kunnen meespreken, is me nen wij een van de voornaamste redenen deze, dat de mensen elkaar niet meer ontmoeten. Het lijkt wel of de tijd te gejaagd en te gehaast is om innige contacten te leggen tussen de mensen, zodat de tallozen, die elkaar op straat en over al ter wereld tegenkomen, gedachte loos door en langs elkaar heen flit sen, even schichtig en nerveus als het dichtslaan van autoportieren en het voorbij razen van bussen en bromfietsen waarmee de moderne mens zich vervoert. Ja, men vraagt zich wel eens af: Is de mens van nu wel tegen het tempo van deze tijd opgewasen? Is hij er wel op berekend? Is hij er wel op gemaakt? Lijkt hij niet op een wanhopige rei ziger, die zenuwachtig op een perron staat te wachten maar die trein na trein voorbij zich heen ziet schieten DE WEERSLAG *van dat alles zien we ook in het godsdienstige leven. Ook daar zijn wij er onwillekeurig bijna allemaal het slachtoffer van. Als christenen beoefenen we verschil lende godsdienstige practijken: we bidden, we biechten, we communice ren. Maar streven .we er ook werkelijk naar om van al deze godsdienstige uitingen een persoonlijke ontmoeting met Christus te maken? Denken of zeggen we niet vaak: ach, wat doet het me allemaal? Ik blijf die ik ben en juist wanneer ik Christus nodig heb, in mijn moei lijkheden, in mijn zorgen, in mijn ontgoochelingen, in mijn uren waarin alles me benauwt en bezwaart, dan is het of ik geen contact met Christus heb, of Hij me loslaat. Een persoon lijke ontmoeting met Christus, die heb ik niet VRAGEN we ons eerst eens af: wat is dat eigenlijk? Iemand ontmoeten? Dat is nogal duidelijk, zult u misschien zeggen. Neen, toch is dat niet waar. Iemand ontmoeten is iets heel bij zonders. Het betekent veel meer dan iemand tegenkomen. Er zijn heel wat mensen die U iedere dag tegenkomt. U loopt ze om zo te zeggen dagelijks tegen het lijf: op de zaak, op de fa briek, op uw kantoor,op de straat. U kent hun gelaat, de kleur van hun haar, var» hun ogen, hun manier van lopen en van doen, u kent nauwkeu rig misschien de kweliteit of de snit POTLOOD tn GEEST No. 504. Horizontaal: 1. smal toelo pende zuil, 7. telwoord, 8. lidwoord, 10. look, 12. groente, 14. lidwoord, 15. achting, 17. schraal, 18. kant van een stroom, 19. jongensnaam, 21. zwem vogel, 23. vervoeging van een hulp werkwoord, 24. lichaamsdeel, 26. voor zetsel, 27. na dato (afk.), 28. land bouwwerktuig, 30. mengelmoes. Verticaal: 2. foei, 3. priem, 4. meis jesnaam, 5. scheikundig element (afk.), 6. wisseling van personeel, verandering, 9. gevaar, 11. dat is (afk. Lat), 13. inwendig lichaam, 14. mu zieknoot, 16. duikerhoen, 17. spoedig, 20. rund, 22. luitenant (afk.), 24. vaar wel, 25. klap, 27. ontkenning (Eng.), 29. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 542. Horizontaal: 1. emelt, 6. oog, 7. Eva, 8. era, 9. aar, 10. griet. Verticaal: 2. Magyaar, 9. Laetare, 4. model, 5. vaart. leen maar tegen. Voor een werkelijke ontmoeting wordt ook meer vereist, dan dat u met een ander of met anderen op eenzelfde plaats of bedrijf samen werkt. Dat blijkt uit wat twee arbei ders soms zeggen: we werken op de zelfde fabriek maar we ontmoeten el kaar nooit. Voor een „ontmoeting" is het ook niet voldoende, dat u een ander ziet. Dit is heel duidelijk uit wat een niet- katholieke jongeman laatst opmerkte: ik zie die priester veel vaak langs ons huis lopen, ik zou hem weieens wil len ontmoeten. Of die jongen: ik heb al enkele ke ren een aardig meisje gezien, ik zou wel eens een ontmoeting met haar willen hebben. Voor een „ontmoeting" is het even min genoeg, dat u een ander een hand gaf of met hem of haar hebt gespro ken of gegeten. Hoevelen drukten el kaar niet de hand op een bruiloft, een feest, een bijeenkomst, spreken en eten daar met elkander zonder elkaar te ontmoeten! Een tijd geleden was er een beken de filmster in ons land. Men bood haar een schitterend diner aan en wie er 25 gulden voor over had, kon aan het diner mede aanzitten. Maar wie, die dit deed, maakte zich de illusie, dat hij met deze filmster „een per soonlijke ontmoeting" zou hebben? Hij was en bleef voor haar een vreem de en zij was en bleef een vreemde voor haar of voor hem. We kunnen nog verder gaan. Voor een „ontmoeting" is het zelfs niet genoeg, dat men „intiem contact" heeft met een ander. Zelfs een kus kan nog een surrogaat zijn, een ca mouflage, een veinzen van een per soonlijke ontmoeting. Neen, wil men van een persoonlijke ontmoeting met een ander kunnen spreken, dan moeten twee personen wederkerig voor elkaar openstaan, elkaar wederkerig oprechte en trou we liefde bewijzen en eikaars liefde- bewijzen beantwoorden. helaas tussen Christus en vele christenen nooit tot een persoonlijke ontmoeting komt. Zij komen Hem wel tegen, dikwijls genoeg zelfs: 's Zon dag in de kerk, in de biechtstoel, aan de communiebank, rondom de preek stoel. Maar dit „elkaar tegenkomen van Christus en ons" mist vaak juist dat gene, waardoor het tot een „persoon lijke ontmoeting" zou kunnen wor den, namelijk de wederkerigheid. Dat ligt niet aan Christus. Want Hij is de gene, Die zich geeft, Die zich open stelt, Die de intimiteit zoekt, Die met dit alles begint. Maar het ligt aan ons. In de laatste tijd zijn door de rege ring enige maatregelen genomen tot verbetering van de salariëring van het rijkspersoneel. De minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijf sorgani satie beveelt bij zijn ter inzage ge legde circulaires aan de gemeentebe sturen aan overeenkomstige maatre gelen ten aanzien van het gemeente personeel tot stand te brengen. Aangezien de salarisregeling van het gemeentepersoneel geheel is af gestemd op die van het rijksperso neel, ligt het voor de hand om, over eenkomstig die aanbeveling, de be doelde verbeteringen ook voor het Zilveren jubilarissen St. Elisabeth-ziekenhuis Morgen vieren twee zusters uit het. St. Elisabeth ziekenhuis mét twee medezusters uit Breda haar zilveren professiefeest, t.w. zr Michael en zr Regina uit het Leids ziekenhuis en zr Wenceslaus en zr Edelburga Breda. Het feest vieren zij in het Moe derhuis. A.s. zaterdag 20 sept. komen ozij beiden naar Leiden. Zaterdag- Wii stellen" ons nipt werlei-kerie avon<i om 6 urur is het plechtig Lof wij stenen ons niet weaerxerig tranai o,-. vnnHnnmAMPTi t*> half voor Hem open. Wij grendelen ons hart al ontvangen wij Hem met de mond. Wij gaan niet op Zijn contac ten in wij beantwoorden ze niet. Pas als we dat doen, komt men tot een werkelijke ontmoeting. Dan pas groeit ons godsdienstig leven uit tot volwassenheid. Dan pas wordt het werkelijk een boeiend leven. Proberen we het eens in de Missie. Want een Misie is een buitengewo ne tijd van genade. Komt trouw naar alle oefeningen en Uw moeite zal rij kelijk beloond worden want er is op de wereld niets, dat een mens zó vol doen, zó verzadigen kan als een per soonlijke ontmoeting met Christus. AP0ST0LAATSWERK VAN HARRY PRENEN Het winterprogramma van de Leid se afdeling van de St. Adelbertver- eniging is gisteravond geopend met een voordrachtsavond, gehouden door de illustrator en litterator drs Harry Prenen uit Haarlem, die voorlas uit eigen werk en deze keuze opdiste on der de titel „Van de hak op de tak". De voorzitter van de afdeling, dr W. J. J. Dijsselbloem, verwelkomde al lereerst de spreker en de aanwezigen, onder wie zich thans ook de dames bevonden, hetgeen dr Dijsselbloem een belangrijk aspect van de avonden noemde, omdat ook zij een maat schappelijke taak dienen te vervul len in de standsorganisaties. De voorzitter releveerde vervol gens enkele benoemingen onder de ledenkring, zoals de benoeming van de moderator, prof. dr J. C. Groot tot kanunnik van het Rotterdams kapit tel, de benoeming van de vice-voor- zitter, de heer J. Zonneveld tot rector van het St. Agneslyceum en de be noeming van dr J. H. Loenen tot lec tor aan de Leidse universiteit. Dr. Dijsselbloem maakte zich tot tolk der leden bij zijn hartelijke gelukwensen aan de betrokkenen. Hij gaf hierna het woord aan Harry Prenen, van wie hij een exquis voorgerecht ver wachtte als aanloop van het jaarpro gramma. De heer Prenen had de titel „Van de hak op de tak" gekozen, omdat hij het een verrukkelijke aankondiging vond waarachter hij alles kon doen wat hij wilde. Hij had dan een selec tie gemaakt van eigen werk en door hem vertaalde gedichten. De rij werd geopend met enkele sonnetten in het Nederlands vertaald eveneens in son netvorm: een oude Franse legende van St. Nicolaas over de heilige, de slager en de drie kinderen en een le gende rond Christus naar een Per zisch gegeven, eerder bewerkt en vertaald door Goethe in diens West- östlicher Divan, getiteld „De dode hond", in welk lied de dichter de deugd laat afsteken tegen een veel heid ondeugden. Tot het frivolere genre behoorde „Half om half", een veers op 's men sen gespletenheid, weerspiegeld in gebarsten drinkglas. In de ballade van de vloekende bisschop verschafte Harry Prenen de aanwezigen een in zicht in bepaalde vroeg-middeleeuwse toestanden, toen bisschoppen andere aspiraties hadden dan is bedoeld. De voordrachten vóór de pauze werden besloten met een straatlied over een struise maagd in Wognum, een spran kelend volksdicht met speelse vond sten en allersmakelijkst voorgedragen door de kenner en minnaar van de oude liedkunst, welk cultuurgoed reeds is uitgestorven en nog slechts een enkele beoefenaar kent. Na de onderbreking droeg de heer Prenen twee gelegenheidsgedichten voor: één bij het verschijnen van een gedenkboek van een jubilerende broedercongregatie en een afscheids gedicht, een tafellied, bij het vertrek van een kapelaan uit de Overveense parochie die welhaast, ware hij niet overgeplaatst, zijn koperen verblijfs- en priesterfeest aldaar had kunnen vieren. Hij scheen aan Overveen vast geklonken en de droefenis was groot bij zijn vertrek. Harry Prenen hekelt in zijn wer ken bijzonder raak en geestig onze eigen zwakheden en deze eigenschap kon slechts bewondering en gulle in stemming verwecken bij de Adel- bertsleden, die hij twee uur lang Niet op de eerste plaats hiervoor was het, dat dr Dijsselbloem hem bedank te, maar vooral voor de wijze waarop de heer Prenen onder het katholieke volksdeel een apostolaat uitoefent: het apostolaat van de blijde lach waarbij de waarheid gediend is. in de Kapel en zondagmorgen te half 9 de plechtige Hoogmis, die tot hun intentie wordt opgedragen. Zr. Michael geboren te Gilze is na het behalen van haar diploma'; Voor zieken- en kraamverpleging, maar korte tijd in de verpleging werkzaam geweest. 14 Jaar van haar kloosterleven heeft zij gearbeid op het administratiekantoor. Ondanks dat deed ze tussendoor al polikliniek- werk. Na 1951 werd zr. Michael hoofd van de poliklinieken in Huize Agnes. Haar voornaamste taak is daar thans 't polikliniekwerk en de hoogtezonbe- handeling. In Huize Agnes op de Hooi gracht 31 zal de receptie gehouden worden a.s. zaterdag van 3 tot 4 uur. Zr. Regina geboren te Leiden is bij na haar gehele kloosterleven werk zaam geweest in de verpleging. Na het behalen van diploma ziekenver pleging en kraamverpleging werd ze al gauw als hoofd aangesteld op de tweede verdieping die vroeger heette „Nieuwe Jozef" maar thans de St. Liduina afd. genoemd wordt. Met de opening van de „nieuwe bouw" werd ze aangesteld als hoofd van de St. Zep'hyrinius afdeling waar zij nog steeds de scepter zwaait. Voor zr. Re gina is het receptie van 23 uur op 1 oktober in het St. Elisabeth Zieken huis. 12'/2 jaar voorzitter P.V. Gisteren was voor de heer Van Woudenberg, werkzaam als adminis tratief hoofdambtenaar A bij de in terne controle van de S.LJF., het tijd stip aangebroken om na een periode van 51 jaar in overheidsdienst het energiebedrijf met pensioen te ver laten. In de directiekamer sprak de wet houder voor de bedrijven, de heer S. IVL Stolp, namens het gemeentebe stuur zijn dank en waardering uil voor de wijze, waarop de heer Van Woudenberg steed zijn taak had op gevat en vervuld en wenste hem het beste toe voor de komende jaren. Ook zijn directe chef, de heer Boers- la getuigde van zijn lof voor het werk van de scheidende functionaris. Daarna verplaatste het gezelschap zich naar de kantine, waar zich reeds het voltallige bestuur en alle com missies van de personeelsvereniging hadden verzameld. De heer Van Wou denberg heeft namelijk gedurende 121A jaar het voorzitterschap van de Personeelsvereniging vervuld. De directeur, ir Y. Ykema, sprak als eerste de scheidende voorzitter toe en dankte de heer Van Wouden berg voor het vele werk door hem verricht in het belang van het per soneel en het bedrijf en voor de pret tige wijze, waarop de heer Van Wou denberg vaak voor hem zijn taak als directeur haa vereenvoudigd. De di recteur wenste hem het beste toe voor de tóekomst. Hierna voerde de nieuwe voorzit ter de heer A. de Vries het woord. Hij memoreerde het feit, dat de Per soneelsvereniging juist op 14 septem ber j.l. 12lA jaar bestaat. Terugziende op deze periode, aldus spreker, met zijn diverse hoogtepunten, o.a. 100 jaar Gas en 50 jaar Elektriciteit, mo gen wij er trots op zijn thans een bloeiende vereniging te bezitten, waar het gehele personeel lid van is. Dit is mede te danken geweest aan het vele werk, de tact en het juiste inzicht van onze scheidende voorzit ter in de vele aspecten van de ver eniging. De heer De Vries bood mevr. Van Woudenberg bloemen en de heer Van Woudenberg een geschenk aan en sprak de wens uit de heer Van Woudenberg nog menigmaal op de komende personeelsavonden te mo gen begroeten. De heer Wittenaar bood namens het bestuur nog een tweetal boekwer ken aan ter herinnering aan de pret tige onderlinge samenwerking. Namens de Alg. Bond van Amb tenaren sprak de heer J. Schüller de scheidende functionaris toe en onder streepte zijn woorden met een at tentie. De heer Dool sprak nog enige woorden en haalde daarbij enkele voortreffelijk heeft kunnen boeien, aardige herinneringen op. Na al deze blijken van vriend schap en waardering dankte de heer Van Woudenberg mede namens zijn familie allen hartelijk voor de onder vonden belangstelling bij zijn ver trek van de Lichtfabrieken, waarna door vele personeelsleden en gepen sioneerden gebruik gemaakt werd van de geboden gelegenheid om persoon lijk van de heer Van Woudenberg afscheid te nemen. Burgerlijke Stand Geboren: Maatje Cornelia Susanna d. v. J. J. Abrahams en A. de Laaf. Johanna d. v. P. van Riet en J. van der Maas. Elisabeth Sophia d. v. G. N. Stikkelorum en S. M. van der Tuin. Johanna Alida dr. v. H. Hei koop en J. A. Rijkserr. Pieter Jan Ja cobus z. v. A. C. Hoogerwerf en M. Hassefras. Bernardina Maria Geer- truida d. v. H. L. de Grijs en G. E. van der Maat. Robert Paulus z. v. P. C. van Tongeren en P. C. Tege laar. Paulus Antonius Cornelis z. v. J. L. Staudenmaijer en M. A. van Berge Henegouwen. Catharina d. v. J. H. Leuering en W. Offerman. Hen- drikus Cornelis Alyosius Maria z. v. H. C. Gottenbos en A. H. C. Stik- kelman. Overleden: W. E. van Leeuwen 70 j. weduwe v. S. Verstraaten. G. C. Naves 46 j. man. H. van der Tuijn 72 j. weduwe v. C. Dreef. J. van Duivenvoorde 81 j. man. J. van Rhijn 80 j. man. M. P. van Hooidonk 86 j. man. Gehuwd: A. Webbers en J. J. Le pelaar. H. Zwart en E. M. Heer schop. F. C. N. M. Dieben en E. W. Paddenburg. L. J. P. Janson en J. M. Hoogduin. J. G. van Beek en S. M. L. de Water. INDUSTRIESCHAP GROTE POLDER. Op 4 maart 1957 hebben de Raden van Leiden en Zoeterwoude beslo ten een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake de vorming van een industrieschap, genaamd: Het In dustrieschap de Grote Polder. Als orgaan van het industrieschap is bij deze gemeenschappelijke rege ling een raad van bestuur ingesteld, bestaande uit acht leden, die bij voorkeur worden benoemd uit de leden van de gemeentebesturen van Leiden en Zoeterwoude. Artikel 5, lid 3, van de gemeen schappelijke regeling bepaalt, dat de raad twee leden benoemt. Bij het besluit van 21 april 1958 'zijn de he ren K. F. de Bree en J. G. Hagens tot leden van de raad van bestuur aangewezen. De zittingsduur van de leden valt samen met die van de vergadering, zodat de genoemde le den van de raad van bestuur thans zijn afgetreden. Artikel 6 van de ge meenschappelijke regeling bepaalt, dat aftredende leden terstond her kiesbaar zijn. personeel van deze gemeente in te voeren. B. en w. willen echter de opmerking niet voor zich houden, dat de verbeteringen he.i voor 't lagere en middelbare perhoneel geenszins vol doende voorkomen. Het is evenwel niet mogelijk om van de voor het rijkspersoneel vastgestelde regeling met enige kans op succes af te wij ken. Het laatste woord over deze aan gelegenheid schijnt echter nog niet gesproken; de mogelijkheid van een verder gaande verbetering in de sa larispositie van dit personeel moet niet uitgesloten worden geacht, dat wij t.z.t. wellicht met nadere voorstellen ten aanzien van dat per soneel kunnen komen. In afwachting daarvan stellen zij nu voor het ir ontwerp overgelegde besluit te ne men. Ter toelichting van dat besluit mo ge het volgende dienen. Hogere ambtenaren. Met betrekking tot de salarismaat regelen ten aanzien van de hogere ambtenaren betekent dit een verho ging, welke zich in het algemeen be weegt om de 8 9 pet. van het hui dige maximumsalaris. b. De salarissen van het perso neel der gemeente, voor zover zijn wedde is geregeld op de staten F, G en J. van de Bezoldigingsregeling wordt per 1 april 1958 verhoogd met een tijdelijke toelage van 3 pet., met dien verstande, dat deze toelage ver valt voor het personeel, voor hetwelk wordt overgegaan tot regeling van de wedde met toepassing van werkclassi ficatie en prestatiebeloning, zulks met ingang van het tijdstip, waarop tot die invoering worde overgegaan. Voorzieningen nodig aan VGLO-school Boommarkt Het Bestuur van de Stichting R.K. scholen te Leiden heeft verzocht in het gemeentelijk schoolgebouw aan de Boommarkt, waarin zijn school voor vglo voor jongens is gehuisvest, een aantal voorzieningen te doen treffen. Deze bestaan uit: I. het verbeteren van zeven leslo kalen door het uitvoeren van répara-., ties aan en het aanbrengen van lino-"' leum op de houten vloeren, het ver nieuwen van de vloerbedekking op de betonnen vloeren het plaatsen van wasbakken in de leslokalen en van een oliekachel in het gymnastieklo kaal en het verrichten in deze lokali teiten o.a. van schilder- saus- en stuc werk. II. het inrichten van de garderobe tot kamer voor het hoofd en van de kolenbergplaats tot kleedkamer en bergruimte voor het gymnastiekma teriaal. Het schoolbestuur zal het gebouw, naar verwachting, nog geruime tijd voor zijn vglo-school nodig hebben. Van het gymnastieklokaal wordt ook Uit De Leidsche Courant van Dingsdag 16 September 1858. Weetien Aan den erfprins is op Luxemburg den H. Doop toegediend. Bij die gelegenheid heeft hij de volgende namen ontvangen: Rudolf Frans Karei Jozef. Bij keizerl. besluit is de jonge vorst tot kolonel en be zitter van het 19e reg. infanterie benoemd. (In 1889 pleegde hij zelf moord in het slot Mayerling. Rudolf was de enige zoon van keizer Frans Jozef en Elisabeth van Beieren SissiRed. L. Ct 1958) Eerste vergadering van Leidse NRKM Cursussen voor de katholieke middenstand Gisteravond heeft de afdeling Leiden van de Interdiocesane Ka tholieke Middenstandsbond de eerste vergadering van het seizoen gehou den. Omdat op deze vergadering de oprichting van een studieclub voor Leiden en omgeving werd besproken waren ook de leden van afdelingen in de omgeving van Leiden uitge nodigd en men had hiervan dank baar gebruik gemaakt. De voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont, sprak in „In den Ver gulden Turk" een openingswoord, waarin hij in het kort een overzicht gaf van het programma voor het ko mende seizoen, dat onder meer on derwerpen in behandeling brengt als: Middenstand in de randstad Holland, middenstand en politiek. Als sprekers zullen o.m. optreden de heer Jan Peters en dr. Schuyt. De kerstavond wordt gehouden op 16 december, de vastenavond wordt georganiseerd door eigen krachten. De heer J. van Zonneveld sprak ver volgens over de middenstandscur sussen, die onder de motto's: le- venrecht, levensplicht en levens vreugde door de NRKM worden ge organiseerd. Deze cursussen zijn bij het hoofdbestuur hoog in tel, omdat zij bijdragen aan de ontwikkeling van de middenstander en de midden stand. Het is noodzakelijk, dat de middenstanders „bij blijven" en hoe zou dit beter kunnen geschieden dan door deze cursussen, die hoofd zakelijk in de gespreksvorm gege ven worden. Zij zijn gericht op de praktijk: onder het hoofdstuk „le vensrecht" worden o.m. bedrijfs- technische vraagstukken aangesne den, terwijl onder „levensplicht" meer vraagstukken op sociaal ter rein aan de orde komen. Tenslotte wordt in de categorie „levensvreug de" o.m. gesproken over stijlvol denken en praten, over het inrichten van de zaak, over schrijven en re clame. Een en ander zal worden toe gelicht met lichtbeelden en films. De heer Van Zonnveld legde er de nadruk op, dat de lessen in een zeer prettige sfeer gegeven worden. Er zijn twintig lessen. De kosten zijn dank zij een subsidie van het hoofd bestuur laag. In oktober wil men met deze cursus starten. Reeds tij dens de vergadering gaven zich deel nemers op. Na de pauze vertoonde de Leidse cineast Herman Kleibrink enige films van eigen hand: De fatale druppel, van het een komt het an der en Hollands duin, films, die het talent van deze bekwame cineast j bevestigden. I door andere scholen en door sport verenigingen gebruik gemaakt. In verband daarmede is het treffen van de voorgestelde voorzieningen, die op zichzelf beschouwd nodig zijn, ver antwoord. De kosten van de werkzaamheden worden geraamd op respectievelijk 9.320 en f 2.880, derhalve 12.200 in totaal. GEDELEGEERDEN LEIDSE NIJVERHEIDSSCHOLEN. Als gemeentelijke gedelegeerden in de besturen van nijverheidsscho len worden door b. en w. voorge steld: de heer J. C. van Schaik in het bestuur der vereniging „De Am bachtsschool" en in het bestuur „Vakschool voor Meisjes voor Lei den en omstreken"; dr. J. W. J. Wiertz in het bestuur van de Zita- vereniging, afd. R.K. Vakschool voor Meisjes en in het bestuur van de R.K. Technische School „Don Bosco"; de heer H. Zunderman in het bestuur van het Genootschap „Kennis is Macht" en in het bestuur van de Leidse instrumentmakersschool; de heer mr. J. Drijver in het bestuur van het Genootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix" en de heer P. S. Harmsen in het bestuur van de ver eniging voor Christelijke Nijverheids onderwijs voor Leiden en Omstre ken. SUBSIDIES IN LEIDEN OVER 1955 Met betrekking tot de subsidiëring van instellingen, werkzaam op soci aal- en sociaal-hygiënisch gebied te Leiden worden in de Raad de vol gende subsidies over 1955 voorgesteld: Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose 23.995 St. Margarita van Cortona- stichting2.000 Vereniging Chr. Jeugdhulp 1.200 Protestantse Vereniging v. Gezondheidszorg „Het Groe ne Kruis" 17.964 R.K. Vereniging voor Ge zondheidszorg „Het Wit-Ge- le Kruis" 31.264 Medisch Opvoedkundig Bu reau 1.230 Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies 1.635 Vrijzinnig Chr. Gezond heidskolonie „Naar Buiten" 287 Vereniging Katholieke Kin deruitzending in het Bisdom „Haarlem"2.293 Vereniging voor Chr. Ge zondheidskolonies in Neder land 535 Stichting Nazorgwerkplaat- sen: a. voor nazoi-g .3.439 b. voor tewerkstelling 13.414 c. voor de avondverzorging 6.067 d. voor de kinderuitzending 415 IIUURCOMMISSIE I DE LEIDSE RAAD In de zitting van 26 september 1955 heeft de Leidse raad besloten tot in stelling van een Huurcommissie. Deze commissie heeft tot taak te beslissen omtrent verzoeken tot vervallenver klaring van de huurverhoging in ver band met de onderhoudtoestand van woningen. Tot voorzitter resp. vice- voorzitter heeft men benoemd de he ren A. J. Jongeleen, resp. S. Menken. De vier leden vormen een evem'e- dige vertegenwoordiging van ver huurders en huurders. Uit verhuur derskring heeft de raad de heren J. Iterson en H. D. van Weizen be noemd, terwijl de heren J. H. Schül ler en J. Verloop uit huurderskring zijn gekozen. Zij zijn thans terstond herbenoembaar. Leidse agenda DINSDAG 16 SEPTEMBER VOLA. Excursie naar Un. Assisten- woonwijk Boerhaavelaan. 6.45 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade ring, Steenschuur 6, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. Beginnerscursus. R K, Lyceum, Mariënpoelstraat, 8 u. nam. WOENSDAG, 17 SEPTEMBER. Rozenkranskruistocht. St Petrus- kerk, 7 uur nam. Kon. Mij. v. Tuinbouw er *Mant- kunde. Ledenvergadering, Vergulden Turk, 8 uur, nam. KAJ Herensingel „Kiemclub", 8 u. nam. Zaal Maria Gijzensteeg. Ver. van Oudleerlingen R.K. Tech nische School „Don Bosco". Lezing met lichtbeelden dr Dominicus over „Vrijmetselarij". Cantine Boerhaave laan. 8 uur nam. Leids Politiemuziekgezelschap. Con cert Van der Werfpark. 8 uur nam. DONDERDAG i8 SEPTEMBER R.K. E.H.B.O. - Vervolgcursus R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 8 u. nam. VEBO-tentoonstelling. Aanvang Veemarktterrein, 8 uur v.m.. Ope ning door mr J. Klaasesz, Waagge bouw, 10 uur v.m. Parade der kam pioenen, Veemarktterrein, 14 uur n.m. Tentoonstelling Waaggebouw 12 6 uur nam. DIENST APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Herding en Blan ken, Hogewoerd 171. tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2