S)e £cid<se6oii4cmt Oranjezonnetje kreeg geen kans op luisterrijke Prinsjesdag miljoenen Tienduizenden genoten weer van een sprookje Nieuwe partij zegt „nee" weer t Directeur: C. M. v. HAMBRSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAG8LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 6. Giro 103003. Aboonemenspr. 0.59 p.w., t 255 p.mnd., f 7.50 p kwart. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14512 ER ZIJN WEER TEKORT Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 VREEMDE TROONREDE V rve Nederlandse bevolking, welke U hedenmiddag de Troonrede aanhoorde, zal niet opgeschrikt zijn bij de laconische, Hare Majesteit in de mond gelegde mededeling, ergens midden-in het weinig-boeiende re laas: „De begroting 1959 vertoont een tekort." Aan een tekort op de begrotingen, terwijl de staatshuishouding toch on verdroten voortgaat, is de bevolking gewend geraakt, maar de begroting van het komende jaar vertoont een gaping van anderhalf miljard! Ook de regering is ervan geschrok-, ken en rept van voorzichtigheid, maar acht het tekort in de gegeven omstandigheden aanvaardbaar, omdat het voor een groot deel niet zijn oor zaak vindt in een ongezonde struc tuur van onze vaderlandse samenle ving, doch in tijdelijke moeilijkhe den, zoals de narigheid met de Indo nesische verplichtingen, de ineenstor ting van de internationale zuivel- markt en de gesubsidieerde woning bouw. De Indonesische financiële strop afgezien van de ermee gepaard gaan de menselijke ellende is in ieder geval zo afdoende, dat er niet meer naar behoeft te worden omgekeken, al zullen de gevolgen zich uitrek ken. Maar wat de prijs- en woning- bouwsubsidie betreft, is de overheid kennelijk in een slop geraakt. Zij wil van de met honderden miljoe nen op de Staatsbegroting drukken de subsidies wel af wat o.m. een aanzienlijke huurverhoging zou in houden; anderzijds schuwt zij er voor de daarbij behorende compen satie toe te laten, omdat deze het loon-peil zou doorbreken, met al de gevolgen daarvan, als een verzwakte uitvoerpositie. De S.E.R. zal dus om raad en uitkomst gevraagd wor den. Al blijft bij het geraamde tekort de regering voorzichtigheid geboden achten, toch ziet zij de toestand niet al te donker in, omdat, door de in hét afgelopen jaar genomen maatregelen, de munt-eenheid vaster is komen te liggen en na over het dieptepunt heen te zijn geraakt de nationale volkshuishouding weer opveert, zij 't dat in het komende jaar slechts een gematigde opleving van de bedrijfs activiteit wordt verwacht. In deze gunstiger economische situatie ziet de regering kans voor haar begro tingstekort 800 miljoen te lenen, ter wijl de rest uit enkele „potjes" komt en uit de handhaving van een paar reeds ingevoerde belastingsverzwa ringen o.a. van de vermogensbelas ting. Voor de regering evenals voor „de man op straat" is het echter duidelijk, dat de welvaart van een land en de werkgelegeiheid, niet voortspruit uit leningen, doch uit een bloeiend bedrijfsleven en een bij de gestadige en verheugende toe name der bevolking groeiend be drijfsleven. Om het beleggen van kapitalen in de bedrijven „interes santer" te maken, stelt zij daarom voor de investeringsaftrek op 16 pet. te brengen, de vervroegde afschrij ving te verlengen en te verbeteren en tevens de vrijstelling van sigaren van omzetbelasting te bestendigen. Uit de Troonrede spreekt ongetwij feld een gematigd optimisme, met voorbehouden van verschillende aard, omdat ook een regering niet in de toekomst kan zien. De begrotingen zijn, zoals gebruikelijk!, zo beschei den mogelijk opgezet, maar toch, ge lukkig, niet op een armoede-econo- mie ingesteld. Voor een groot deel is de begro ting trouwens verankerd in wettelij ke verplichtingen. Echter ontbreekt in deze Troonre de een gedetailleerde vermelding van hetgeen de regering op het wetge vend gebied voornemens is aan de Staten-Generaal aan te bieden. Over de uitbreiding van de kinderbijslag, en of deze voorrang moet hebben op het weduwen- en wezenpensioen wordt met geen woord gerept. Ook over bezitsspreiding wordt niets me degedeeld. Dit maakt een vreemde i indruk. De regering kan van alles van plan zijn in het komende zittings jaar maar het staat niet in de Troonrede. Het zou voorbarig zijn uit deze wij ziging van het karakter van de Troonrede op te maken, dat het zit tend kabinet weinig wetgevende ar beid op stapel heeft staan. Hoofdzaak is, dat de regering ons land econo misch gezond houdt en sociaal voor uitstrevend. Van deze intentie geeft de Troonrede en de Millioenen-nota in grote lijnen blijk, en even moet worden afgewacht, wat zij op wet gevend gebied in het schild voert. Dat kan nog meevallen of tegen vallen. DE VISSERIJ BIJ IJSLAND Volgens te Reikjavik ontvangen be richten vissen er op het ogenblik 19 Britse treilers binnen de IJslandse zóne van 12 mijl. Zij worden door Britse oorlogsschepen beschermd. Uit Huil wordt bericht dat de trei lers die daar en in Grimsby van de IJslandse visgronden zijn binnenge lopen, besommingen hebben gemaakt van 4 a 6.000 pond sterling. De vang sten worden goed en de kwaliteit uitstekend genoemd. De schippers, die 20 dagen op zee zijn geweest, heb ben verklaard dat zij naar de IJsland se kust teruggaan. Voor de elfde maal sinds haar troonsbestijging heeft H.M. de Koningin hedenmiddag met het luisterrijke decorum, dat telkenmale Prinsjesdag In de voormalige Residentie siert, de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal aan het Binnenhof. Deze belangrijke gebeurtenis in ons staatsbestel vindt vanaf 1887 plaats op de derde dinsdag in september en ais men bedenkt, dat de naam Prinsjes dag afgeleid is van de dag, waarop men de verjaardag van stadhouder Willem V vierde, eens het vrolijkste volksfeest in den lande, dan ervaart men nog immer, dat het luisterrijke feest nog niets aan kracht heeft inge boet. Het is een schone wens en welhaast een traditie, dat op deze dag een weldadig Oranjezonnetje door de wolken breekt en zich vermengd met de kleurenpracht en de schittering van statie-uniformen, calèches en het sprookje van de Gouden Koets, samen met het festijn van feesttoeters, lachende en dringerige mensen en dreinende kinderen met kleverige zuur- stokmonden, waartussen dit alles door de elastieken balletjes hun werk doen. Het zag er nog heel somber uit van morgen, maar het lijkt wel of zelfs de natuur zich laat dwingen op Prins jesdag. Naarmate de wijzers der klok ken naar enen liepen kleurde het grijze zwerk bij en hier en daar vie len gaten in de wolkenmassa, maar men wachtte vergeefs op dat onaf scheidelijke gebeuren:het Oran- jezonnetje. De druilerige motregen kon even wel de stemming niet wegspoelen. Het is nu eenmaal Prinsjesdag en het had nog erger kunnen zijn. Te een uur begaf koningin Juliana zich, vergezeld door prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene in de Gouden Koets van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridder zaal. De Gouden Koets, van puur goud, tot werkelijkheid gekomen dank zij de offervaardigheid der hoofdstad en de gezamenlijke krachts inspanning van het gehele volk, door de kundigheid en vakkennis van sme den en houtbewerkers, van schilders en decorateurs, van glasblazers, leer looiers, vergulders en lakenwevers van ivoorsnijders en bronsbewerkers en de nijverige handen van weesmeis jes en bordurende onde-dameskrans- jes. Haags familiebezoek Duizenden hadden zich verzameld langs de bekende route. In dichte rijen stonden ze weer op de trottoirs en onder de bomen langs het Schep- pad en het Lange Voorhout en de Vij verberg. Anderen hadden een zit plaats op een der tribunes, die voor deze gebeurtenis op verscheidene punten zijn opgericht en weer ande ren vonden een kijkplaats achter een der vele vensters van de huizen en gebouwen, die uitzicht geven op de route. Op Prinsjesdag ontvangt zowat iedere Hagenaar massaal familie- en vriendenbezoek Slechts enige honderden konden in de historische zaal de plechtigheid bij wonen, maar de duizenden van wie velen van heinde en verre gekomen zijn langs de weg namen evenzeer deel aan het gebeuren in de weten schap, dat zij hun vorstin, de prins en de prinsessen, omgeven door hove lingen, anders aanschouwen dan de bevoorrechten in de Ridderzaal. Reeds lang voor het uitrijden van de ko> ninklijke stoet hadden zij hun plaat sen ingenomen, waar het wachten werd beloond door het zien van het militaire vertoon, het innemen der opstellingen voor de afzetting en zo meer. Toen het eerste der minuutscho- )e Koninklijke Familie bij aankomst op het Binnenhof. ten, die over de stad daverden van het ogenblik, dat de vorstelijke per sonen het paleis verlieten tot het mo ment, waarop zij dear waren terug gekeerd. is gevallen, kwam er bewe ging in de rijen der wachtenden. De schoten werden gelost door een bat terij veldartillerie, bestaande uit zes stukken. Deze batterij stond opgesteld op het Malieveld, waar zestig man van 901 luchtverdedigingskring voor afzètting hebben gezorgd. Op het Binnenhof. Op het Binnenhof, dat een kleur rijke aanblik bood door de ceremonië le uniformen van de militairen der erewacht en der ere-afizetting, waren o.a. plaatsen gereserveerd voor dra gers van de militaire Willemsorde en voor een aantal burgemeesters. Met de leden van de Staten-Generaal hadden velen zich al vroegtijdig ver zameld in de Ridderzaal, die met groen en bloemen feestelijk was ge tooid. Het stemmige zwart der he renkleding werd afgewisseld door het goud en zilver van ambtsgewaden, de kleurige toiletten der dhmes en ver scheidene uniformen. Onder de aan wezigen waren de leden van het corps diplomatique, hoge ambtenaren, vlag en opper-officieren, leden van de Hoge Raad der Nederlanden, verte genwoordigers van andere rechter lijke colleges, leden van het interna tionale gerechtshof vertegenwoordi gers van kerkgenootschappen, provin ciale en stedelijke autoriteiten en grootkruisen van Nederlandse orden. Tegenover de troon namen later hun plaatsen in de ministers, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De leden der com missie van in- en uitgeleide begaven zich naar de ingang der Ridderzaal. Nadat de koningin het bordes, waar boven een fraai baldakijn was ge spannen, had bestegen, ontving de commissie de vorstelijke personen. Zodra de ceremoniemeester na drie maal met zijn staf op de grond te hebben getikt, de komst van de ko ningin had aangekondigd, rezen alle aanwezigen op van hun zetels. Voor afgegaan door de ceremoniemeester, acht kamerheren, de grootofficieren en de grootmeester betraden daarop Hare Majesteit, de Prins en de prin sessen de zaal. Toen de vorstelijke personen ge zeten waren, ving koningin Juliana aan met het uitspreken van de troon rede. Na de rede stelde mr. Jonkman, voorzitter der verenigde vergadering der beide Kamers, een „Leve de Ko ningin" in, waarmede de aanwezigen instemden. De koningin en gevolg vertoefden enige ogenblikken in de zg. Konin- ginnekamer en namen vervolgens weer plaats in de Gouden Koets. Ter wijl het escorte zich vormde verza melden de leden van het corps di plomatique zich met hun dames bij de middelste poort van het Binnenhof, grenzende aan de Ridderzaal om Hare Majesteit in het voorbijgaan een groet te brengen. De stoet begaf zich daar na langs dezelfde weg terug naar het paleis aan 'het Lange Voorhout. Opgetogen Marijke. Prinses Marijke was er dit keer ook bij zjj het dan ook als toeschouw- stertje. Ze zat met vriendjes en vrien dinnetjes op klapstoeltjes voor het paleis aan het Lange Voorhout, vlak voor de hekken. Prinses Marijke had veel plezier met haar vriendjes en wuifde even hard met het opgetogen publiek mee, toen de Gouden Koets, waarin haar ouders en haar oudste twee zusters zaten, langs reed. Het begon zacht te rege nen en even daarna volgde een fikse bui. Prins Bernhard was als laatste naar het paleis gekomen. Toen hij j om even over halfeen aankwam, klapten de vele kijkers uitbundig in de handen. Kleine neringdoenden hadden een goede dag. Ze verkochten vele snoep- waren, oranjespeldjes en stonden op hoeken van straten voor een prik je kleine ruwhouten stoeltjes te ver kopen. Staatsie-kledij. H.M. de Koningin was gekleed in een groenblauwe tafzijden robe met grijze nuancering, waarbij een kleine tulen hoed in dezelfde tinten. Zij droeg het grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. Z.K.H. Prins Bernhard droeg de ceremoniële tenue van generaal der cavalerie met het grootkruis Gouden Leeuwen van Nassau. H.K.H. Prinses Beatrix was ge kleed in een crème zijden toilet en een blauwe hoed en H.K.H. Prinses Irene droeg een licht groene japon met een kapje in de zelfde tint. Met uitzondering van mr. Luns, de minister van buitenlandse zaken, die thans in Amerika vertoeft, waren alle ministers en staatssecretarissen aan wezig. PROEVEN MET MENSELIJK HART Russische geleerden zijn erin ge slaagd een hart uit een lijk te ver wijderen en het in een speciale voe dingsoplossing weer te doen kloppen, aldus is gisteren meegedeeld op een bijeenkomst van de Sowjet-Academie voor de medische wetenschap te Mos kou. Op de bijeenkomst werd een film gedraaid over de proeven van de art- senn ij kundige prof. Sergei Andrejef met een menselijk hart. Door het hart buiten het lichaam weer te doen klop pen is het mogelijk de invloed van bepaalde stoffen op de werking van het hart te bestuderen, aldus meldt De vierde Amerikaanse atoomon derzeeboot, de „Swordfish", is giste ren in de Amerikaanse marinehaven Portmouth in dienst gesteld. De „Swordfish" zal, na een proef tocht, worden toegevoegd aan de Amerikaanse vlooteenheden in de Grote Oceaan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Edouard Depreux, de socialistische oud-minister die tegen de nieuwe grondwet is, heeft gisteren de oprich ting van een „Autonome Socialisti sche Partij" bekendgemaakt. Voor lopig treedt hij zelf als secretaris generaal op. Toen Depreux dit meedeelde op een persconferentie, was hij in gezel schap van de socialistische parle mentsleden Alain Savary, gewezen staatssecretaris voor Marokkaanse en Tunesische zaken en Robert Verdier, oud-voorzitter van de socialistische parlementsfractie. Depreux zei dat hij nog niets kon meedelen over de omvang van zijn aanhang, daar sommige socialisten nog overleg moesten plegen met hun provinciale federaties. Zoals gemeld is, heeft de socialisti sche partij zich gisteren met 2.786 tegen 1.176 stemmen ten gunste van de nieuwe grondwet uitgesproken. De nieuwe socialistische partij zal een campagne tegen de grondwet voeren en daarbij samenwerken met de links-radicale leider Pierre Men- des-France. Volgens Depreux wil de nieuwe partij toetreden tot de socia listische internationale en is zij wel willend ontvangen door Britse en Duitse socialistenleiders. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Opklaringen, maar aanvanke lijk in het nooruen van het land nog enkele verspreide buien. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk vrij krachti ge tot matige, later matige tot zwakke noordelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 17 Sept. zon op 06.16; onder 18.52; maan op 11.28; onder 20.58. Hoogwaterstanden 17 Sept. v.m. 5.40; n.m. 6.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS 12 C. 16 15 19 19 18 20 23 mist zwaar bew. geheel bew# zwaar bew. regen hagelbui onbewolkt zwaar bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt Rusiig weer Een kleine depressie trok langs onze kust in de richting van Dene marken. Aan de achterzijde ervan voerden noordwe telijke winden koelere en tamelijk vochtige lucht van de noordzee aan. Een veel gro tere depressie lag op het westelijke deel van de Oceaan. Tussen deze twee lagedrukgebieden bevond zich een langgerekt hogedrukgebied dat zich uitstrekte van de Azor-en via de Britse eilanden naar Nova Zembla. Tijdens helder weer dat vannacht door dit hogedrukgebied in Scandinavië werd veroorzaakt, vroor het in het noorden van Zweden 8 graden. De komende 36 uur zal de invloed van het lage drukgebied boven de Duitse bocht op het weer in Nederland gaan af nemen en komt het weer langzaam onder invloed van de rug van hoge druk boven de Britse eilanden. In verband daarmee zal het morgen rus tig weer zijn met op de meeste plaat sen af en toe zon. De kans op regen wordt geleidelijk kleiner. Korreltje Hoe meer de beschaving toeneemt, hoe eervoller plaats de arbeid in neemt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1