KRO start met herzien winterprogramma visie op televisie TvTl Het B lis i i i i if at a w •Q DE SCHAT I DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tijdschema houdt rekening met radio en televisie Vandaag heeft de programma-staf van de Kath. Radio-omroep het nieu we najaars- en winterprogramma ont vouwd, waarbij gepoogd is om het geheel wat inhoud, vorm en tijdsche ma betreft, scherp af te stemmen op de behoefte. Daarbij is duidelük ge maakt, dat de radio door de komst van de televisie onnieuw in een ex perimentele periode is getreden, waarin her-oriëntering be«r©efd wordt. Benaalde rad?ouitzendingen worden zelfs op een andere tiid ge bracht, opdat ze niet samen vallen met het televisie-programma, we den ken aan het wekelHks Lichtbaken, dat nu zal worden vervroegd. Het is intussen duidelijk, dat de ont wikkeling van de verhouding tussen radio- en t.v.programma's nog niet scherp te overzien is. Waar de be perkte tv. uitzendingen bij voorkeur in de avonduren vast staan, heeft de KRO-radio zich willen aanpassen en zodoende is op de bouw van het nieu we programma de volgende algemene tendens ontstaan: De zondagavond blijft gereserveerd voor een familie-orogramma van doorgaand licht karakter: de dinsdag avond is ook nu bestemd voor een cultureel programma van hoger ni veau; de vrijdagavond (om de veer tien dagen) brengt een gemengd pro gram/ma met instructieve delen: en de zaterdagavond wordt ongewijzigd voor een groot deel door ontspanning in beslag genomen. Aan de poorten van een nieuwe tijd. Op de dinsdagavonden wordt aan dacht gevraagd voor een onderwerp van de hoogste aktualiteit, te behan delen door een uitgelezen schare van deskundigen. Onder de titel „Aan de poorten van een nieuwe tijd" zul len de talrijke facetten van het on derwerp kernenergie worden belicht en ook de vormkwestie kan in dit verband worden genoemd. Deze ru briek zal bestaan uit inleidingen van een half uur Mr. H. C. M. Edelman, die in de laatste jaren zoveel gezag hebbende publikaties over kernener gie en daarmee samenhangende on derwerpen op zijn naam heeft, zal in deze rubriek de leiding hebben. Na de geslaagde rubriek „En gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen" wordt ook op welslagen van de be schouwingen rondom de kernenergie vertrouwd. Wat het verdere gesproken woord betreft, zullen ook de volgende Streek-halfuren de regionale belangen in het middelpunt van de nationale aandacht plaatsen. Het politieke praatje van Jos van Schaveren wordt vervangen door de rubriek „De knip- perbol", een praatje voor politieke voetgangers door het kamerlid Ber nard Verhoeven. De rubriek ..Bent U ook van de partij?" door het Kamer lid Jan Peters blijft gehandhaafd. In samenwerking met de KAB zal de KRO enkele malen een bezoek bren gen aan bedrijven ten behoeve van het contact. Naast „En nu mijn geval" van de KAB krijgt de katholieke mid denstand een soortgelijke rubriek, maar dan over middenstandsproble men. Voor het radio-contact met de katholieke boeren en hun gezinnen heeft ir. W. F Gerhardt zich voor het radiowerk ingespannen. Zondagsmid dags volgt een missie-uitzending van vijf minuten door de bekende pater J. B. van Croonenburg. Het nieuws in uitgebreider vorm. Om een zo snel mogelijke uitzen ding van aktualiteiten te verzekeren is de rubriek Echo gesplitst in twee delen van tien minuten elk; de ru brieken Katholiek nieuws en Com mentaar zullen er in worden ver werkt. Bovendien komt er op zon dagavond een nieuwe commentaar rubriek. De titel van een andere nieu we rubriek zal zijn „Het naadje van de kous" door mr. A. Mertens. De sportuitzendingen op zondag worden verlengd tot een half uur. Binnenkort zal een nieuwe hand leiding verschijnen voor de vrouwen rubriek „Waar voor uw geld". De wedstrijd „Huisvrouwen houden haar stand op" blijft gehandhaafd, maar 'het forum komt te vervallen. In de plaats komt een gesprek door een vaste groep dames. Voor de rijpere jeugd is een nieuwe rubriek op stapel gezet die tegemoet komt aan de wens tot zelfstandigheid. Eveneens nieuw zal een rubriek zijn, waarin geslaag de opnamen van jongeren ten gehore kunnen worden gebracht. Tom Bouws heeft een boekje samengesteld met eenvoudige en nuttige aanwijzingen de omroepje-spelende jongeren. Muziek en luisterspel In de lichte sector van de muziek programma's is gestreefd naar grotere concentratie. Enkele orkesten ver dwijnen of worden „omgebouwd". Onder andere komen „De boertjes van buuten" te vervallen en ook het Ballroomorkest. Nu de belangstelling voor de opera groeiende is, komen er op zondagavond Bel cantoconcer ten met fragmenten uit verschillende opera's. Het Stabat Mater van Marrus Monnikendam wordt een eerste uit voering. Voor solistische medewer king aan opera's, oratoria en orkest- concerten zijn niet alleen Nederland se maar ook verschillende buitenland se medewerkers geëngageerd. Het jubileumconcert van de 75-jarige Maastrichter Staar zal in het najaar worden uitgezonden. De belangrijkste marziek-cyclus wordt vastgelegd in een spiegel van de hedendaagse toonkunst, waarin Paul Huppertz werken ten gehore zal brengen van hedendaagse componis ten. Getracht wordt van iedere be langrijke moderne stroming in de mu ziek duidelijk sprekende voorbeelden te geven. Prof. Hendrik Andriessen zal de werken inleiden. Het repetoire van luisterspelen be vat tal van werken Van bekende en minder bekende auteurs. Op zater dagavonden in de Vasten wordt een reeks documentaires uitgezonden, be trekking hebbende o.y het lijden van de mensheid. Traditiegetrouw wordt I ook nu een luisterspel-prijsvraag uit- 1 geschreven. Uitgenodigde auteurs ontvangen opdrachten tot het schrij ven van een kerstspel, een passie- of een paasspel. Verder is Leon Povel bezig met-het samenstellen van een scenario voor een vervolgspel, waar van alles nauwkeurig vaststaat, behal ve de dialoog. Deze zal geïmprovi seerd worden, waarbij kracht moet worden gezocht in vrij expressie en montage. Wederom Tierelantijnen. Nu komen we tot het zaterdagse amusement, dat wel het meest cri- tisch pleegt te worden bezien. Met name gaat het dan over de Tierelan tijnen-show. Welnu: deze krijgt een nieuwe vorm, met in het midden een cabaret-intermezzo, „half time" gehe ten. Natuurlijk komt er ook nu een wedstrijd; die zal gesplitst zijn in twee helften. Ook nu staat het orkest onder leiding van Klaas van Beeck; de muziek van het cabaret wordt ver zorgd door Harry Banninck. Natuur lijk zal nu en dan ook het jongens koor van Broeder Laetantius niet ont breken. In Half time treden als cabaretiers op: Jules de Corte en Jelle de Vries; de gesproken gedeelten in de eigen lijke show worden verzorgd o.a. door Jan Blaaser en Herbert Joeks. De show, die ook dit seizoen zal staan onder leiding van Tonny Schiffer- stein, krijgt een samenstelling van een meer vrije en speelse aard. Onder de titel „Collega's" zal Jan Blaa ser personen presenteren, die in een bepaald opzicht collega's zijn, en on der de naam „Ereloge" zullen moe ders van bekende voetballers raden naar de afloop van voetbalwedstrij den. „Eenmaal andermaal" heet de wedstrijd onder leiding van Kees Schilperoort, die „eensgezind wint" en „Weet je veel" zal vervangen. Het gaat er hierbij om, dat een aan de wed strijd deelnemende man een vraag voor zijn vrouw kan kopen, of om gekeerd. Als een man in verband met een gestelde vraag vermoedt, dat zijn vrouw het antwoord zal kennen, zal hij bereid zijn een hoog aantal fiches te bieden. Het eohtpaar met het hoog ste aantal punten is winnaar. Een winnen echtpaar mag een schilderij van een Nederlands kunstenaar uit zoeken. Verder amusement Leo Nelissen krijgt de leiding van een reeks uitzendingen van „Theater andersom". Als basis dient een be staand kort verhaal, dat in een typi sche radiovorm wordt gegoten. Men wil komen tot een radiofonische her schepping. We hebben reeds bericht, dat de gewone man gaat verdwijnen. In de plaats komt iets dergelijks onder het opschrift „Ja, met mij", geschreven door Toon Rammelt en uitgesproken door Willy Brill. Teneinde het tekort aan bekwame auteurs te helpen op lossen zal de KRO in samenwerking met het Ned. studiecentrum te Cu- lemiborg een schriftelijke cursus in het schrijven voor de omroep instel len. Zo hoopt men nieuwe talenten op te sporen. Wat de t.v. sectie van de KRO be treft, kan worden verwezen naar eer der gedane publicities. Meer kan eigenlijk nog niet worden gezegd om dat de uitbreiding van zendtijd eerst met 1 april 1959 ingaat. In de loop van het seizoen zal nader bekend worden wat men op het reportoire zal nemen. De maandagavond. Feiten en gebeurtenissen die de aandacht waard zijn. werden voor de NCRV door Peter van Campen al dan niet kritisch bekeken. We hebben het eerder gezegd: wat meer fleur in de presentatie zou deze rubriek „At tentie" geen kwaad doen. Artisten van naam zijn te pas gekomen aan de vertolking van 'n eenacter, waarover Henk Rigters de regie voerde. In een j klein half uur tijd werd een groot re pertoire afgewerkt, bevattende de re portage van een deel van de interna tionale culturele afdeling op het con gres voor vluchtelingenhulp. Vandaag. Kijkers, die hedenmiddag niet in de gelegenheid waren om de Prins jesdag op het beeldscherm te volgen, kunnen profiteren van de herhaling die vanavond om 20.20 uur door de NTS wordt gegeven. En wie verder de film „Minderjarig meisje vermist" wil zien, kan tevoren de krant van gisteren raadplegen, waarin we een korte voorbeschouwing hebben gege ven. Voor woensdag In de negende aflevering „Gesprek ken voor de camera" van Hofs'.ra's Vademecum worden missie, kunst en wetenschap tezamen behandeld. Twee deskundigen op dit terrein, dr. E. Lof- feld en J. B. van Croonenburg, J>ei- den van de congregatie der paters vam de heilige Geest, komen aan het woord en bovendien dr. A. van Dam. Over dit drietal hebben we eerder iets meegedeeld. De avond wordt afge sloten met het toneelstuk „Spreek uur". We zullen tevoren niets ver klappen, delen alleen mee, dat de sterke bouw van dit stuk en zijn cli max een pittige avond beloven. Komend programma bij de KRO Een voortreffelijk verzorgde folder heeft ons iets naders meegedeeld over het t.v. programma van de KRO in de komende maanden. De rubrieken Testplaat voor de jongeren, en/of de Televitrine en het kookpraatje zullen voortaan eenmaal per twee maanden worden uitgezonden. Jan Casteliins heeft ons gezegd, dat men tot die maatregel moest besluiten wegens de alsnog beperkt gebleven zendtijd. On der de titel „Ik zou wel eens willen weten" doet een nieuwe kinderru briek haar intrede. Het is de bedoe ling, dat kinderen vragen stellen, die door Adrie van Oorschot aanschouwe lijk zullen worden beantwoord. Op maandagavond komen er ver schillende wijzigingen, die de kijker spoedig zal ervaren. Wat er op die woensdagavonden zal geschieden, kan men reeds morgen proefondervinde lijk nagaan. In het gevarieerde pro gramma van donderdagavond wordt de rubriek „Gastenboek" voortgezet. De eerst volgende Excellentie, die door Louis Frequin zal worden on dervraagd, is staatssecretaris Veld kamp. Belangrijk is, dat Paul Julien. reeds lang bekend van de radio, thans ook voor de t.v. iets zal komen ver tellen. Naardense raad wil éérst zien Omdat het merendeel van de raadsleden graag het T.V.-jour- naal wil zien of de nieuwsberich ten van acht uur wil horen heeft men besloten, dat voortaan de vergaderingen van de gemeente raad van Naarden om half negen 's avonds beginnen. De begintijd was tot nu toe acht uur. De bur gemeester van Naarden kon zich de wensen van de raadsleden wel voorstellen. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.30 Gesprekken voor de ca mera. 21.00 Spreekuur, TV-spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gym v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Hammondorgel en zang. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Jeugduitz. Wonderlijke dierea uit Suriname's oerwoud, door C. But- ner. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mondorgel. 18.40 Act. 18.50 Onze vriend en vijand, klankb. VPRO: 19.30 Herdenking 10-jarig bestaan v. d. Prix Italia. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De Miljoenen-nota, caus. 20.15 Mai- gret leert een dode kennen, hoorsp. 22.00 Metropole ork. 22-20 Sport. 22.30 Joods progr. 22.50 Medisch kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socia listisch nws. in Esperanto. HILVERSUM H 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Politiekapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Vernuft en techniek, caus. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Philh. ork. en solist. 12.05 Clavecimbel en viool. 12.30 Land- én tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Gedeeltelijke uitz. v. d. bijeenkomst v. d. Chr. Middenstandsbond. 14.45 Kamer-ork., groot koor en sol. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. d. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangelisatiesa menkomst. 21.30 Omr. ork. en solist. 22.00 Over merkwaardige documenten en hun bezitters, caus. 22.15 Muz. luisterwedstrijd. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATEN. (Over de 4e lijn). 18.0020.00 uur: Julie la Rousse, Marjolaine, Oü sont-ils done? Helena polka, The kiss polka, Quand les pe- tits seront vendus, Mandolino, Alors raconte, La Gorrida, Genevieve, Ca Claque, Wenn der weisse Flieder wie der blüht, Zwei rote Rosen, Drunt in der Lobau. Ja der Sonneschein, Auf der grünen Wiese, Ausgerechnet Ba nanen, Was machst du mit dem Knie, Das is die Liebe der Matrosen. Frag' mich nie, was Heiweh ist, Madonna, du bist schoner als der Sonnenschein, Sonny boy, Schlaf, mein Liebling. Ich hab' das Fraulein Helen baden seh'n, Wo sind deine Haare, August. Pupp- chen, du bist mein Augenstern. Ja, wenn das der Petrus wüsste. Valen cia. Das ist die Hafenmelodie, Dan cing on the ceiling, Dancing in the dark, Around the world. Dancing with my shadow, You're dancing on my heart, Anaffair to remember, Rose room, Mack the knife, On the street where you live, Amedeo, Louisiana, Maple leaf rag, Pupa Piccolina, Out of the night, It had to be you, Basin street blues, When it's sleepy time down South, Old time modern, Buona sera, Just a groove. Rotterdamse melkslijters luiden de noodklok Staking melkproductie Te Rotterdam heeft gisteren een bijeenkomst plaats gehad van een co mité van actie, gevormd door enkele Rotterdamse, Schiedamsc, Vlaarding- se en nog andere melkslijters, melk inrichtingen en standaardisatiebedrij- ven. Op deze bijeenkomst werd ge sproken van het staken van de melk- distributie indien de kwestie van de distributiemarge op melk niet wordt opgelost. Dit demonstreert wel duide lijk de noodtoestand welke er momen teel heerst in Rotterdam en omstre ken. Het comité wenst een margeverho ging van 1,5 cent per liter omdat nu het melkbezorgen alleen al dit bedrag kost. Men wil dit niet bereiken ten koste van de consument, maar via een redelijke subsidie. Wordt aan de ze zaak niets gedaan, dan zal het hele melkdetailhandelsapparaat worden ontwricht. Bovendien is het melkver- bruik sinds 1954 met ruim 15 ge daald. De bezorging wordt steeds duurder, omdat het gemotoriseerd vervoer door de bouw van nieuwe wijken noodzakelijk wordt. Men gaat nu weer eens met de mi nister praten, want ingrijpen op kor te termijn is dringend nodig. Tijdens een demonstratieve vergadering in Emporium te Rotterdam op 8 okto ber wil men nog eens de nadruk op deze problemen leggen. TUSSEN KRAAN EN IJZERBLOK DOODGEDRUKT. Op de terreinen van de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel aan de Indus triehaven is de 59-jarige arbeider P. de K. uit Utrecht gistermiddag be kneld geraakt tussen een rijdende kraan en een blok ijzer van plus mi nus vijf ton. De K. passeerde het zwa re ijzerblok juist toen de kraan zich in beweging zette. Hij werd door het onderstuk van de kraan tegen het ijzerblok geperst en was op slag dood. SPORT Onder toezicht van het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen worden door de commissie van het Zwemonderwijs van de KNZB examens ter verkrijging van de bevoegdheid Zwemonderwijzer (es) gehouden gedu rende de periode 15 oktober tot 15 no vember 1958. Zij, die zich aan dit examen wensen te onderwerpen, dienen zich voor 1 ok tober aan te melden bij het bureau van de KNZB, Gerard Doustraat 20, Utrecht. WIELRENNEN DE RONDE VAI* POLEN De zesde étappe van de Ronde van Polen voor onafhankelijken van Poznan naar Walbrzych over 237 km is ge wonnen door de Belg Goossens in 6 uur 32 min. 01 sec. Tweede werd de Frans man Lepine in 6 34 51 en derde de Pool Gazda in 6.35.49; 12 Geldermans 6 uur 37 min. 33 sec: 14. Ehlen 6.37.42; 60. van der Veen 6.47 20: 61. Kool 7.00.51 en 62. Steenvoorden 7.02. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Goossens (Belg.) 30.53.47; 2. Gor- nalzcyk (Polen) 30.59 15; 3. Everaerts (Belg.) 30.59.16; 4. Van der Broek (Belg.) 31.00.09; 5. Wieckowski (Polen) 31.00.32. De Nederlandse renners staan als volgt geklasseerd: 10. Geldermans 31.03.56; 23. Ehlen 31.10.34; 40. Kool 31.26.44; 49. van der Ven 31.48.15; 61. Steenvoorden 32.23.48. KLAVERJASSEN De uitslagen van de gehouden wed strijden zijn: Aid. 1: RNG—Oosthoek 5—7; DSB HCW 8—4; Gr. Noord—T D 8—4; MDS—Krantz 4"-7«/s; SLF— P. v. H. 6'/j5'/«; LBF—Zaalberg 5—7. Afd. 2: AWS—Centrum 7—5; KNG 2 —Oosthoek 2 4—8; DSB 2—Sportief 1 5»/a6«/s; Gr. Noord 2—T D 2 4</r— 7'/»; Krantz 2—MDS 2 6—6; MDH 2— SLF 2 93 Afd. 3: PÊVEWE—SLF 3 4—8; T D 3—Gr. Noord 3 8—4; HCW 2—Oosthoek 3 7—5; DVS 1GKL 1 6«/«5'/s; LBF I 2Brandt 4'/s71/». Afd. 4: Krantz 3—P. v. H. 2 7—5; T D 4—Gr. Noord 4 8—4; SLF 4— Oosthoek 4 66; DSB 3Centrum 2 4—8; Zaalberg 2—APP 2 5'/.—6'/;. TOTO-INZET 258.281 Voor de voetbaltoto van afgelopen zondag werd een recordbedrag van 258.281 ingezet, hetgeen een record- verbetering van 15.000 betekende. Het aantal deelnemers bedroeg 186.144, die 1.40 per formulier inzonden. Daardoor is er een bedrag van 103.312 aan prijzen, waarvan als eer ste prijs 72.319 beschikbaar is. Tot heden bleek nog niet, dat er 'n eerste prijswinnaar uit de bus zou komen. Tot onze spijt is gisteravond een ge deeltelijk verkeerde en onvolledige stand afgedrukt voor de Afdeling I. We laten hier de juiste cijfers volgen: Altior 2 2 0 0 4 7—2 Stompw. Boys 2 110 3 104 SVLV 2 110 3 5—2 Oranje Gr. 1 1 0 0 2 7—0 RUpwetering 1 1 0 0 2 30 KRV 2 10 12 4—2 LDWS 2 10 12 2i Alphense B. 2 0 111 47 Wet Boys 2 0 111 1—8 St. Bernardus 2 0 0 2 0 16 Rouwkoop 2 0 0 2 0 211 ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Blackburn Rovers Blackpool 0—0. Tweede divisie: Sheffield United Liverpool 20. Schaak- ®n spel Het tournooi te Portoroz. waar de „selectie" heeft plaats gehad voor het kandidaten tournooi heeft bewezen, dat de afvaardiging van de nog zeer jonge Amerikaan, Fisher, gerechtvaardigd was. Behalve dat hij er in is geslaagd om tot de uitverkorenen te behoren werd hem ook de grootmeesterstitel toegekend. De schaakhistorie kent meer gevallen van zo jeugdige „sterren". Be kend is, dat wil men tot de meester klasse stijgen, men reeds vóór of om streeks de 20-jarige leeftijd moet uit blinken. Soms, maar zelden, is het ook anders. Een voorbeeld leverde het z.g. Trebitsch-tournooi te Weenen in 1915. Daaraan werd door de sterkste Weense meesters deelgenomen o.a. Carl Schlech- ter. Onder de deelnemers was ook een zekere Dr. Kaufmann van wie men al leen wist, dat hij sterk schaakte. Aan tournooien had hij nog niet eerder deelgenomen en hij was de 50 jaren reeds gepasseerd. En.... met slechts een >/i punt achter grootmeester Schlechter, maar boven Réti, Spiel- mann, Albin werd de „oude" jong- meestcr tweede. Een kort daarop ge speelde match tegen Réti won Kauf mann met 41. remise 1. Zijn partij tegen Spielmann uit bo vengenoemd tournooi verwierf de le schoonheidsprijs. Deze partij volgt hier. Wit: Dr. A. Kaufmann. Zwart: R. Spielmann. 1. e2e4, c7—c5; 2. Pbl—c3. Pb8—c6; 3. Pgl—e2, e7—e6; 4 d2—d4, d7—d5 (beter misschien cxd4); 5. e4xd5, e6x d5; 6. Lel—e3. c5—c4; 7. g2—g3! Pg8— f6; 8. Lf 1g2; Lc8e69. 0—0, LI8— e7 10. Tfl—el, 0—0; 11. a2—a3 (niet direct Pf4 wegens Lb4) h7h6; 12. Pe2 —f4, Dd8d713. Ddl—d2. Ta8—e8; 14. Pf4xe6 (nu wordt d5 versterkt, maar e6 blijkt zwakker!) f7xe6; 15. f2f4!, Le7—d8 (of 15.... Pg4; 16. h3. Pxe3 17. Dxe3 en e6 gaat verloren). 16. Kgl —hl, Ld8a5; 17. Le3—gl! Pc6— dö; 18. b2b4, c4xb3 19. c2xb3, Pd8—17 (op 19.... Lxc3; 20. Dxc3, Pf7; 21. Tacl, Pd6; 2. Dc7). 20. b3—b4. La5— b6; 21. Tel—e2, Pf7—d6; 22. Tal—el. Tf8 —f7; 23. Dd2—d3. Dd7—c8; 24. Lg2— h3, Tf7c7 (op 24 Pfe4: 25 Pxd5. Dc6; 26. Txe4, Dxd5; 27. Lg2, Pe4; 28. Lxe4 en Lg6 en op 24Pdc4; 25. Pxd5, Dc6; 26. Pxf6 en Lg2>. i i r, 4 W Nu volgt echter de beslissing: 25. Pc3xd5, Pf6xd5; 26 Te2xe6. Tc7—d7 (op Pe7 volgt 15 en f6) 27. Dd3—b3, Te8e6; 28. Db3xd5 en zwart gaf op. van MATABONGA door George F. Worts 16) „Als jij er zo over denkt", zei Suze, „dan ben je ook een sufferd. En ik vind dat die wondermooie auto van jou ook niet veel meer dan een hoop oud roest is". Lida ging met grootmoeder mee en sloot de deur van haar kamer achter zich dicht. Grootmoeder zei droog weg: „Dat was een belangrijke avond. Ik kan me niet herinneren, dat ik een belangrijker avond heb meegemaakt, sedert die, waarop Han naar Indië uitzeilde, om nooit meer terug te komen". „Ze hebben allemaal zonder uit zondering, een hekel aan me", zei Lida. „Ik ben zelfzuchtig, onredelijk, eigengereid. Ik ben een struikelblok voor ze een 'n sufkup. Ze waren het er allemaal in elk geval over eens dat ik gek was". „Bedaar nou", zei grootmoeder nuchter. „Er is nog niets gebeurd. Niets veranderd. Alleen zijn enkele dingen aan de dag gekomen". „Dat zal waar zijn! Wat namen ze het me kwalijk! Grootje, heus ze heb ben een hekel aan me". Grootmoeder sprak dit niet tegen. „Ook al goed!" zei ze opgewekt. „Zie dat maar flink onder ogen. Je hebt de hele familie nu al onderhouden van het ogenblik af, dat je vader niet meer werken kon en dat geeft jou nu toch zeker wel het recht, de baas over hen te spelen. Is het wel eens bij je opgekomen, dat de meeste men sen er een hekel aan hebben, om in een dergelijke positie te worden ge plaatst? „Wat voor een positie?" Nou om maar een voorbeeld te noemen, hoe denk je dat Willy zich voelt, omdat hij zijn studie alleen kan doorzetten dank zij zijngrote opofferende edelmoedige zuster? Hoe denk je, dat je moeder het vindt, dat ze van haar eigen dochter bevelen heeft af te wachten?" Lida keek peinzend voor zich uit. „Grappig.dat ik het zó nog nooit bekeken heb", zei ze. „Wel, wat moet ik er aan doen? De boel er bij neer gooien?" „Neen, zeker niet. Je staat nog al tijd op je dode punt. Je bent nog niet klaar om een beslissing te nemen. Al die verschillende krachten die jou als een soort slagveld beschou wen, zullen mettertijd wel tegen elkaar wegvallen. De rook en de damp zullen optrekken en dan zul je pas bemerken, wie of wat gewon nen heeft en waarom. Probeer onder tussen door te gaan, zoals je tot nog toe gedaan hebt. Doe alsof er niets veranderd is, totdat je de oplossing gevonden hebt". Wanhopig zuchtend liet Lida zich op een stoel neervallen. „In orde, grootmoe! Dat is verstan dige praat. Ik zal het proberen. Maar het is een heel karwei.... om zo boven op een vulkaan te zitten". „Ja", zei grootmoeder. „Dat weet ik al. Ik heb de hele avond al op een vulkaan gezeten. Die Benders.... Lida, ik was vanavond heus bijna uit elkaar geploft. Als mijn hart niet zo sterk was als de stoomketel van een oorlogsschip...." „Dat heb ik wel gevoeld", zei Lida zachtjes. „Er was iets heel geheim zinnigs aan de hand. Maarwat was het eigenlijk?" „Een dezer dagen", antwoordde grootmoeder, „word ik, dunkt me, zo vlug kinds, dat ik geen verstand meer over heb. Misschien is dat nu al min of meer het geval. Van het aller eerste begin af, was er iets met die jongeman. Ik probeerde uit te vissen, het te doorvoelen, maar ik kon er niet bij. Ik kan er geen touw aan vastknopen". „Toch deed U dat wel", zei Lida. „Ik heb het ook gevoeld. Gaat u nu maar verder". „Nou goed dan. Hij zei, dat hij een oudheidkundige is. Hij beweerde, bij zonder veel belang te stellen in oude huizen en de oude families. Hij zegt, dat hij stof verzamelt voor een boek. Dat klinkt allemaal heel redelijk en natuurlijk. Hij verlangt geen geld van ons. Hij biedt niets te koop aan. Ik zou niet weten, wat voor reden hij zou hebben om er zich zó druk voor te maken". Grootmoeder nam nog een slokje sherry. „Hoor eens, Lida, ik praat nou misschien als een dolzinnige, oude idioot". „Gooi uw eigen ramen nu maar niet in", zei Lida. „Vanavond was er beneden werkelijk iets belangrijks aan de hand. Iets heel bijzonders, dat uw argwaan gewekt heeft. Ik had alleen maar het intuïtieve gevoel, dat er iets niet in orde was; maar ik dacht, dat de schuld lag aan die dikke t brilleglazen, die zyn ogen veel gro- i ter deden schijnen. Als hij naar me keek, kreeg ik de indruk van een vis, die me aldoor strak aanstaarde ,-n inwendig ergens op speculeerde". „Daar kun je niet op afgaan", zei grootmoeder beslist. „Je kunt hem niet naar zijn ogen beoordelen. Ik heb uiterst betrouwbare mannen gekend, die toch erg schuw en schich tig uit hun ogen keken. Ik heb ook schurken gekend, die schichtig ke ken, maar anderen keken zo eerlijk de wereld in en zo rustig, alsof hun ogen in hun gezicht geschilderd ston den, en weer anderen hadden koude ogen en weer anderen hadden van die trouwe hondenogen. Je kunt iemands karakter niet veilig naar zijn ogen oordelenmaar je kunt het wel voor zeker houden, dat een man met zulke zwakke ogen als hij heeft, en die zulke dikke glazen nodig heeft, nooit of nimmer in de afgelo pen oorlog vlieger bij de marine is geweest. Heb je daaraan a] gedacht?" „Neen", bekende Lida. „Dat heb ik niet. Maar het is natuurlijk zoals u zegt. En het is duidelijk dat dit een leugen van hem was. Hoe is het mo gelijk dat ik dat niet bedacht heb!" „Daar was je natuurlijk te opge wonden en nieuwsgierig voor. Mis schien is hij zelfs helemaal niet in dienst geweest.... hij kan dat door hem gedragen speldje best ergens gegapt hebben. Mogelijk ook niet. Maar hij weet méér over mijn vroe gere leven en over dat van mijn man, dan hij eigenlijk behoorde te weten. En hy is hierheen gekomen, om nog meer daarover uit te vissen. Daar zal hij heus wel een goede reden voor hebben, al kaï. ik me niet voor stellen, wat dat kan zijn". „Wat zou dat in vredesnaam kun nen wezen, grootmoe? Wat zou er aan de hand zijn?" „Daar is heel wat aan de hand. Die jongeman voert iets in zijn schild. Hij weet dingen, die niemand ter wereld kan weten dan je overgrootvader en ik. Hoe kan hij in 's hemelnaam we ten, dat ik een zoontje heb gehad, dat zo jong gestorven is? Ik heb daar nog nooit over gesproken. Ik heb er in geen vijftig jaar iets over gezegd. Hoe wist hij iets van Peter Fransen af? Uit een boek van een leeszaal, zegt hij. Onzin!" „Wie was dat, grootje?" „Een heel gewone matroos. En van nul en geen Detekenis, die jarenlang onder je overgrootvader gevaren heeft. Hij was niets meer dan een degelijk matroos, die goed koers kon houden volgens het kompas. Hij is met een onderzoekingstocht naar de Pool-streken in 1883 meegegaan. Slechts de helft van de bemanning van dat schip is teruggekomen en Peter behoorde tot de helft die ver loren ging". Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11