S)e Ccid6e(Somcmt Amerikaans gerechtshof beslist: geen uitstel rassenintegratie De poorten van Little Rocks school blijven echter dicht f JA*1* N** Geheimzinnige verdwijning van Amerikaans vliegtuig Italiaanse rechter veroordeelt USSR De Paus over het gebruik van pijnstillende middelen Geen Britse steun voor Quemoy De (hurchills zijn niet vergeten weer L KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMBRSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14510 Franco p.p. 8.—. Advert.: IJ ct p. nun. Telefoontjes I IJ» Ondanks gebod van rechier Het Amerikaanse federale hoge ge rechtshof heeft vrijdag bepaald, dat de rassen-integratie op de middelbare school van Little Rock (Arkansas) niet mag worden uitgesteld. Negers dienen dus toegelaten te worden. Gouverneur Orval Faubus heeft hier echter onmiddellijk op gereageerd met sluiting van de school. Hij was hiertoe gemachtigd door een wet die het parlement van Arkansas onlangs op een spoedvergadering had aange nomen. Doch een advocaat in Little Rock heeft direct daarna, namens een particulier, het gerechtshof van Ar kansas verzocht het bevel van Fau bus tot sluiting van de school nietig te verklaren, omdat het in strijd is met de grondwet van de staat Arkan sas. Dit verzoek is afkomstig van een zekere mevrouw Gertie Garrett. De advocaat, Kenneth Coffelt, verklaar de, dat mevrouw Garrett voor ras senscheiding is, doch dat zij niet in sluiting van de scholen gelooft. De middelbare school van Little Rock zou maandag haar deuren. voor het nieuwe schooljaar openen. Er wa- Een Italiaanse rechter heeft vrij dag in Genua uitspraak gedaan in een zaak die een Italiaan 27 jaar geleden tegen de regering van de Swjet-Unie aanhangig maakte wegens contract breuk. Hij veroordeelde de Russische handelsvertegenwoordiging in Italië tot een schadevergoeding van 3.413.200 lire (circa 20.000 gulden). De Italiaanse handelaar die in 1931 de eis bij het gerechtshof in Genua aanhangig maakte, omdat de Sow jet- Unie een contract om aan hem kolen te verkopen had verbroken, zal ech ter niets aan dit geld hebben. Hij is in de 27 jaar dat het proces heeft ge duurd, overleden. Het geld is voor zijn zoons, die het proces hebben voortgezet. ren zeven negerleerlingen ingeschre ven. Volgens gouverneur Faubus is het echter helemaal niet nodig dat negerkinderen de school bezoeken, omdat zij een uitstekende eigen mid delbare school hebben. Een lagere rechtbank had de school toestemming gegeven de integratie die een jaar geleden met behulp van federale troepen door president Eisenhower werd afgedwongen twee en een half jaar uit te stellen Eisenhower, die op het ogenblik met vakantie is in Newport, drong vrijdag middag aan op opvolging van het ge rechtelijk bevel, omdat anders anar chie zou dreigen. Het schoolbestuur deelde vrijdag, voor de gouverneur besloot de school te sluiten, mee, dat de zeven neger leerlingen maandag zouden worden toegelaten, omdat er" blijkbaar geen andere keus meer is. Gouverneur Faubus heeft vrijdag middag een aantal politiemannen bij zich ontboden. De reden hiervan is niet bekend. Z.H. de Paus heeft de deelnemers rende waarschuwde de Paus echter tegen ongebreideld gebruik ervan „alleen om systematisch emotionele moeilijkheden, angst en spanning, die onafscheidelijk aan een actief leven, dat aan het volbrengen van de ge wone menselijke taken is gewijd, ver bonden zijn te vermijden". Een der gelijk ongebreideld gebruik zou tot „betreurenswaardige en moreel on toelaatbare situaties" kunnen leiden. aan het eerste internationale con gres voor neuro-psycho-pharmacolo- gie, georganiseerd door het verleden jaar opgerichte Collegium Interna tionale Neuro-Psycho-Pharmacologi- cum, in Castel Gandolfo in bijzondere audiëntie ontvangen en bij die gele genheid een lange toespraak in het Frans gehouden, waarin Hij eerst uit voerig de recente ontwikkeling der psycho-pharmacologie en de op dit gebied gemaakte vorderingen belicht te en vervolgens enige beginselen uit eengezet heeft, die bij toepassing daarvan zich doen gelden. In het eerste gedeelte van zijn rede heeft de H. Vader erop gewezen, dat de mensheid weliswaar van oudsher belangstelling heeft voor middelen, die in staat zijn op het zenuwstelsel in te werken en zodoende invloed uit te oefenen op psychische functies (alcohol en verdovende middelen). Langzamerhand echter vinden in de geneeskunde hoe langer hoe meer an dere middelen toepassing, welke zich herdoor kenmerken, dat zij het ge drag van de mens kunnen beïnvloe den of hem kunnen kalmeren zonder hem slaperig te maken. Het nut van kalmerende middelen in bepaalde omstandigheden waarde- ARRESTATIES IN VENEZUELA. In Caracas zijn vrijdag tien officie ren van het leger gearresteerd, die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de mislukte rebellie van de vorige week zondag. Voorts zijn in Caracas en elders in het land ruim honderd burgers aangehouden. Brandweer siond voor hopeloze laak Deze fotocombinatie geeft een beeld van de ramp met de Martin Mariner P 303 in de woestijn bij Abadan, welke aan de tien inzittenden, allen van de Nederlandse Marine, het leven kostte. Op beide foto's zien we brand weerlieden en leden van een bergingsploeg van het vliegveld van Abadan bezig met een hopeloze taak; van het vliegtuig dat brandend omlaag stortte was na korte tijd slechts een smeulende hoop wrakstukken over. Aan red den van mensenlevens viel niet te denken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag op een persconferentie verklaard dat de onmiddellijke kwes tie die ten aanzien van Quemoy en Matsoe aan de orde is, niet de hui dige of toekomstige status van deze eilanden voor de Chinese kust is, maar de vraag of een geschil hier over met geweld moet worden op gelost. In dit opzicht steunen wij krachtig het Amerikaanse standpunt, dat de geschillen met communistisch China door onderhandelingen en niet door geweld moeten worden opgelost, aldus de woordvoerder die eraan toe voegde, dat Engeland „de huidige aanwijzingen, dat de Chinese regering het probleem van de eilanden voor de kust met geweld wil oplossen" betreurt. Hij herhaalde, dat Engeland geen enkele verplichting op zich heeft ge nomen om militaire maatregelen te treffen ter verdediging van Quemoy, Matsoe of Formosa. De Amerikaanse regering heeft geen beloften van Britse steun ingeval van oorlog als gevolg van het geschil over de eilan den gevraagd of ontvangen. Ook de Engelse pers laat zich in deze geest uit. H ktwXe/i ttotiviaAlMiicg, uwl f .^0 Advertentie. QUEMOY De Chinese communisten hebben gisteren hun pogingen om de ravitail lering van de door de nationalisten bezette eilanden voor de kust te ver hinderen, voortgezet. De beschieting was echter aanzienlijk minder zwaar dan de vorige dagen. Er werden on geveer duizend granaten afgeschoten op een nationalistisch vliegtuig dat in de ochtend een officier en vijf jour nalisten naar Quemoy bracht. Verder werden slechts tweehonderd grana ten op het eiland afgevuurd. De communisten hebben zaterdag ochtend de sector van Lieoelo op Quemoy gedurende een uur krachtig onder vuur genomen. Er werden meer dan 7.000 granaten afgeschoten om landingen van vliegtuigen of de aan komst van schepen met voorraden voor Quemoy te verhinderen. Bij de Pescadoren-eilanden, 160 km van Quemoy, worden volgeladen landingsvaartuigen gereed gehouden. In de afgelopen dagen moesten twee konvooien onverrichter zake terugke ren van een poging om hun lading op Quemoy aan wal te brengen. Volgens de nationalisten zijn de voorraden op Quemoy toereikend voor drie maanden. Sedert zondag j.l. zijn ze niet meer aangevuld. ZWARE WAPENS NAAR INDONESIë Indonesië heeft laten doorscheme ren, dat het „elders" wapens wil be trekken na Engelands weigering, gro te militaire uitrustingsstukken naar Indonesië uit te voeren. Donderdag heeft het Britse ministerie van bui tenlandse zaken bekend gemaakt, dat Engeland, rekening houdend met de opvattingen van „vrienden en deelge noten", voor het ogenblik geen grote militaire uitrustingsstukken naar In donesië zal uitvoeren. (Naar in door gaans welingelichte kringen verluidt, worden met „vrienden en deelgeno ten" Australië en Nederland be doeld). PROBLEEM RADIOACTIEF AFVAL Deskundigen te Genève zijn van mening, dat het probleem van het ra dioactieve afval kan worden opgelost en dat er geen gevaar meer bestaat voor de zich ontwikkelende nucleaire industrie, haar uitbreiding te moeten staken wegens de onmogelijkheid het afval kwijt te raken. In de Sow jet-Unie wordt de vloei bare afval geconcentreerd, zo moge lijk in vaste stof omgezet en op vei lige plaatsen begraven. Dit heeft het voordeel, dat men er later, als bepaal de afvalstoffen alsnog economisch van waarde zouden blijken, nog ge bruik van kan maken. De Sowjet-afgevaardigde weigerde mede te delen, waarin de Sowtjet- Unie de opbergplaatsen voor afval zich bevinden. NOTA VAN DE SOWJET-UNIE De Sowj et-Unie heeft gisteren in 'n nota aan de Amerikaanse ambassade te Moskou meegedeeld, dat op 55 km ten noorden van Jeravan in Sowjet- Armenië het wrak van een Ameri kaans vliegtuig en zes verminkte lij ken van inzittenden zijn gevonden. De Sowj et-nota protesteert tegen het feit, dat het toestel het Sowj et-lucht ruim had geschonden en de Sowj et- regering eist maatregelen die der gelijke schendingen in de toekomst verhinderen. De nota heeft in Washington be vreemding gewekt, o wlat.het toestel, dat sedert 2 september op een vlucht boven Oost-Turkije werd-vermist, niet zes maar zeventien man aan boord had. De Amerikaanse Ambassadeur in Moskou heeft dan ook direct op-1 pluim gezien. dracht gekregen naar het lot van de andere elf inzittenden te informeren. In Washington is officieel bekend gemaakt, dat het vliegtuig, een C-130 ongewapend was toen het op 2 sep tember verdween. Op 6 september heeft de Amerikaanse regering aan de Sowj et-Unie en Turkijë gevraagd of zij iets wisten over het lot van het vliegtuig en de bemanning. Intussen heeft een onderzoek van de Ame rikaanse luchtmacht in Europa be richten opgeleverd, volgens welke het toestel op 2 september nabij de Turkse stad Kars, in het Turks-Riussi- sche grensgebied, door Russische vliegtuigen is onderschept. De Russen dirigeerden het Amerikaanse vlieg tuig naar Russisch gebied en toen de C-130 achter een heuvelrug was ver dwenen en van Turks gebied af niet meer gezien kon worden heeft men een ontploffing gehoord en een rook- Gouden bruidspaar in Monte Carlo Aan de vooravond van de viering van hun gouden bruiloft in Nice hebben sir Winston en lady Churchill met hun zoon Randolph en hun kleindochter Arabella een bezoek gebracht aan het strand in Monte Carlo. De foto toont de 83-jarige sir Winston met zijn achtjarige kleindochter en (op de achter grond) lady Churchill en Randolph Churchill (rechts) bij het verlaten van het strand. Bij de maasa's gelukwensen, die vrijdagochtend binnenkwamen in Villa Caponcina, het buitenverblijf van lord Beaverbrook te Cap d'Ail j aan de Franse Riviera waar het echt paar Churchill zijn gouden bruiloft vierde, waren telegrammen van ko ningin Elizabeth en van premier Mac- Millan namens de Britse regering en hemzelf. Een postbesteller kwam nog vóór het ontbijt twee postzakken vol telegrammen en brieven b vorgen. Overigens stond het in alle kamers van de villa vol kleurige bloemstuk ken en geschenken van allerlei aard. die door vrienden en bewonderaars van de oude staatsman waren gezon den. Churchills achtjarige kleindoch ter Arabella rende opgewonden van de ene kamer naar de andere en maakte zich verdienstelijk door de voor haar grootvader bezorgde ge schenken aan te brengen. ONGELUK OP KERNWAPEN PRO EFTERREIN. Op he Amerikaanse proefterrein voor kernwapens in de staat Nevada is vrijdag bij ongeluk een hoeveel heid splijtbaar materiaal ontploft, zo heeft de commissie voor atoomener gie bekendgemaakt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZONNIG In Midden- en Oost-Europa is de luchtdruk belangrijk gestegen, waar door het zwaartepunt van het hoge- drukgebied, dat het weer in ons land beheerst, boven Tsjecho-Slowakije is komen te liggen. Het hogedrukgebied is ook in de hogere lagen van de at mosfeer nog goed ontwikkeld. Het dringt oceaandepressies tot het vol gen van een koers, die ver van ons land is gelegen, de depressiebaan leidt thans van New Foundland via IJsland naar Noord-Scandinavië. Om het hogedrukgebied heen is vandaag drogere lucht naar Nederland komen stromen, waardoor het weer een overwegend zonnig karakter heeft gekregen. Morgen zullen we ons eveneens in de droge lucht bevin den. De temperatuur zal dan i ets ho ger worden dan vandaag. Van de zuidkust van Ierland naar Zuid- Frankrijk loopt een zwak front, dat de scheiding vormt met een veel vochtiger luchtmassa. Langs dit front komt op enkele plaatsen onweer voor. Doordat de bovenwinden in onze omgeving langzamerhand meer zuidelijk worden, verplaatst het front zich in de richting van ons land. De kans, dat het voor zondagavond er gens in Nederland neerslag veroor zaakt is evenwel klein. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond opgemaakt te 11.15 uur). i NAZOMERWEER Iets warmer en overwegend zonnig, maar later van het zuid- westen uit meer bewolking, i zwakke tot matige wind tussen i oost en zuid. 1 In de nanacht en vroege och- 1 tend plaatselijk mist. 14 Sept. zon op 06.11; onder 18.59; maan op 07.27; onder 19.14. 15 Sept. zon op 06.13; onder 18.57; maan op 08.49; onder 19.45. Hoogwaterstanden 14 Sept. v.m. 3.25; n.m. 4. 15 Sept. v.m. 4.20; n.m. 4.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren HELSINKI geheel bewolkt 13 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 15 OSLO mistbanken 19 KOPENHAGEN mist 20 ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN zwaar bewolkt 20 AMSTERDAM onbewolkt 18 BRUSSEL mist 19 LUXEMBURG onbewolkt 18 PARIJS zwaar bewolkt 22 BORDEAUX geheel bewolkt 30 GRENOBLE mist 24 NICE zwaar bewolkt 25 BERLIJN licht bewolkt 19 FRANKFORT licht bewolkt 19 MüNCHEN onbewolkt 18 ZURICH onbewolkt 20 GENèVE onbewolkt 19 LOCARNO geheel bewolkt 24 WENEN onbewolkt 19 INNSBRUCK onbewolkt 22 ROME onbewolkt AJACCIO licht bewolkt 27 MADRID onbewolkt 33 MALLORCA licht bewolkt 33 ALGIERS mist 36 Korreltje Niet wat de mens weet, maar wat hij wil, beslist tenslotte over de waar de van zijn leven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1