Inzittenden als door een wonder gered Maarse en Kroon contra autobusdienst Ned. Spoorwegen WEER HOGE BOETE DIE V. LIET VOOR POLITIEMAN ONTSNAPPEN 0ud-S.S.-er houdt 20 j. gevangenisstraf Tracior-rijden ei-se lijk moeilijk IS „IETS" EEN FIETS OFNIETS? DE SCHAT VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Een grote personenwagen, van Groningen op weg naar Den Haag, is bij Uitgeest enkele malen over de kop geslagen en omgekeerd in een sloot blijven liggen. Toen de chauffeur, de heer J. D. uit Groningen, trachtte een voor hem rijdende vrachtwagen te passeren en deze wagen op dat moment eveneens een inhaalmanoeuvre begon. Van de inzittende vier dames en twee heren moest de heer E. B., van origine Groninger en met vakantie over uit Californië, naar het Algemeen Ziekenhuis in Zaandam worden gebracht. De overige vijf inzittenden werden naar een fabriek in de buurt vervoerd waar hun lichte verwondingen werden behandeld door een arts en waar zij na een bad ter verwijdering van de modder, van droge kleren werden voorzien. De foto toont de ongekeerde wagen in de sloot. RAAD VAN STATE De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft behandeld beroepen van de autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer tegen beschik kingen van de commissie vergun ningen personenvervoer, waarbij de aan de Ned. Spoorwegen verleende vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst tussen Amsterdam en 's-Gravenhage is ve lengd en ge wijzigd en waarbij het verzoek van appellante om zelf een dienst op voor noemd traject te exploiteren, is afge wezen. Staatsraad Reinalda rapporteerde. De bezwaren van de appellante be treffen o.a. het invoegen van nieuwe stopplaatsen te Amsterdam en Den Haag en het feit, dat de dienst door de spoorwegen wordt uitgeoefend buiten ieder verband met de drukke uren op het railverkeer. Namens Maarse en Kroon heeft mr. M. van Vugt de beroepen toegelicht. Er doet zich een proces voor, waarbij de betreffende autodienst zich uit breidt. Pleiter zag er van komen, dat dezelfde dienst ook het vervoer van buiten Amsterdam en Den Haag gaat verzorgen en daarop maakt Maarse en Kroon aanspraak. De dienst is nu reeds ver buiten de oorspronkelijke proporties opgezet en is niet meer alleen aanvullend voor onvoldoende railvervoer. Hij was bedoeld als een tijdelijke noodvoorziening. Aan de andere kant worden reizigers uit sommige buitenwijken van Amster dam, .voorts Wassenaar en tussenlig gende gebieden, nu niet opgenomen, hetgeen Maare en Kroon wel zou kunnen doen. De reizigers zouden er mede gediend zijn en niemand zou er nadeel van ondervinden. Drs. G. D. Pasman verdedigde de door de C.V.P. gegeven beschikking. Het aandeel van het busvervoer in het totale vervoer is nog steeds stij gende. De gemiddelde bezetting bui ten de spitsuren is 15 16 reizigers per rit. Hieuit blijkt de noodzaak dezer verbinding reeds, maar op de spitsuren is deze nog duidelijker. Dan moeten meer dan 100 reizigers met een staanplaats genoegen nemen. De noodzaak dezer verbinding is dus nog evengoed geldig als in 1953, toen de vergunning voor 't eerst werd ge geven. Maarse en Kroon bedreigt met haar aanvrage één der levensaders van het spoorwegbedrijf en de Kroon dient deze vergunning niet te geven. Te vens zou dit in strijd zijn met de aan de C.V.P. gegeven richtlijnen, Mr. J. J. Vriesendorp uit Gronin gen bestreed namens de Noord-Zuid hollandse Vervoer Maatschappjij de aanvragen van Maarse en Kroon op grond dat deze voor een gedeelte het vervoergebied dier maatschappij zou bestrijken. De beslissing van de Kroon volgt later. CAO confeciie-industrie ontmoet bezwaren Bij Rijksbemiddelaars Het college van Rijksbemiddelaars heeft bezwaar gemaakt tegen de nieuwe C.A.O. voor de confectie- industrie zoals de werkgevers en werknemers die aan het college heb ben voorgesteld. Het kan zich niet verenigen met het voorgestelde z.g. mannenloon en de geldigheidsduur van het contract voor een jaar. Het ooilege verwerpt bovendien de in de C.A.O. opgenomen bepaling, waarbij beide partijen zich het recht zouden voorbehouden, het contract met twee maanden op te zeggen. Werkgevers en werknemers blij ven evenwel van oordeel, dat ge tracht moet worden de voorstellen in hun geheel goedgekeurd te krijgen. Zij zullen daarom het college een na dere toelichting verstrekken. Tussen de werknemers en de werkgevers bestaan meningsverschillen over de geldigheidsduur van het contract en ae opzegtermijn. De werknemers 2ijn bereid te praten over de opzegtermijn van twee maanden, maar verzetten zich tegen verlenging van de geldig heidsduur. Schuld of grove schuld Tegen de 44-jarlge transportgelei der der rijkspolitie J. van der Kolk uit Den Haag heeft de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Amster dam donderdagmiddag in hoger be roep wegens grove schuld aan de ont snapping van een gedetineerde beves tiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Haarlem: een boete van 150 gld. subsidiair 30 dagen hechte nis. Op 30 juli van het vorig jaar moest de gedetineerde W. V. uit Leiden van het huis van bewaring te Haarlem naar de gevangenis te Groningen worden overgebracht voor het on dergaan van zijn straf. Zowel de ad junct-directeur, als een ambtenaar van de administratie en de portier hadden Van der K. er voor gewaar schuwd, dat de gedetineerde V. vluchtgevaarlijk was. De transport geleider had noch de gedetineerde een handboei aangedaan, noch de zgn. broekstok, en voorts nagelaten zijn ondergeschikten te waarschu wen. Kinderspeelplaats De gevangeniswagen stond met de achterzijde voor het gebouw en er was nog maar eeh ruimte van 70 cm over. Toen de gedetineerde bij de geopende buitendeur kwam wierp hij Van der K. een jas over diens hoofd, waardoor déze even was uitgescha- keld, en nam de vlucht. De portier van het huis van bewaring greep de tweede gedetineerde, die ook ver voerd moest worden, beet. De trans portgeleider kon door zijn gezond heidstoestand niet aan de achtervol ging deelnemen en dorst ook niet te schieten omdat een kinderspeelplaats dwars door het schootsveld liep. V. is pas enige maanden later door de politie in Den Haag gepakt. Hof- en procureur-generaal namen het Van der K. hoogst kwalijk, dat hij ondanks de waarschuwingen geen extra maatregelen had getroffen. De raadsman achtte geen grove schuld bij zijn cliënt aanwezig. V., aldus de raadsman, is een uiterst slimme fi guur zoals bleek bij zijn latere ont snapping uit Utrecht. Het hof zal op 25 september arrest wijzen. VERLENGING VAN WET OP AFBETALING. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de werking van de tijde lijke regeling betreffende afbetaling te verlengen tot 1 januari 1961. Deze wet van 8 juni 1956 zou anders name lijk van kracht zijn tot 1 januari 1959. Het ligt in het voornemen der re gering, de thans nog geldende wet op het afbetalingsbedrijf te vervangen door een nieuwe. Het ontwerp daar van zal binnenkort bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ingediend. Prins Bernhard vertrekt heden naar Buxton bij Manchester, waar hij de zevende Bilderberg-conferen- tie zal presideren. De prins keert maandagavond naar Nederland terug. JUBILEUMTENTOONSTELLING RIJKSMUSEUM De jubileumtentoonstelling van het Rijksmuseum te Amsterdam „Mid deleeuwse kunst der Noordelijke Ne derlanden" heeft tot nu toe ruim 50.000 bezoekers getrokken. Verlen ging dezer tentoonstelling is niet mo gelijk. Wel zal zij gedurende de laat ste weken, van 15 tot 28 september, ook 's avonds (van 19.3022.00 uur) geopend zijn. Kolibrie op hazenjacht Boven de grasmat van de luchtha ven Zestienhoven heeft vlieger Renee van der Harten zich met zijn Koli- brie-straalhelicopter in behendigheid gemeten met een haas. De vlieger zag een haas rennen en zette met zijn machine de achtervol ging in. Het haas poogde op alle mo gelijke manieren het brullende beest boven zich te ontlopen, maar hoe hij ook zigzagde, rondrende, wendde en keerde, steeds bleef de punt van de schaats precies boven zijn pluim staartje hangen. Als een dolle tol met uitschieters toerde de helicopter.rond totdat de vlieger, die het haas gemak kelijk had kunnen raken, zijn machi ne hoog op trok om het dier gelegen heid te geven leger te zoeken en uit te blazen van het opwindende spel letje. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de oud- SS-er S. de B. niet ontvankelijk ver klaard ln zijn verzet tegen de uit spraak van het bijzonder gerechts hof, dat hem ruim tien jaar geleden tot 20 jaar gevangenisstraf had ver oordeeld, o.m. wegens verraad van Joden. De man zal zijn straf dus als nog moeten uitzitten, tenzij de Hoge Raad in cassatie anders zal beslissen. De B. had kans gezien vlak voor zijn veroordeling, thans ruim tien jaar geleden, uit een kamp voor po litieke delinquenten te ontvluchten. Tot eind juni van dit jaar wist hij zich in Amsterdam schuil te houden. Kort na zijn ontsnapping uit het kamp werd hij tot 20 jaar veroor deeld. Volgens de wet heeft iedere verdachte het recht om binnen veer tien dagen nadat hij van de uitspraak heeft kennis genomen beroep aan te tekenen. De man verklaarde, dat hij nooit van zijn vonnis kennis heeft kunnen nemen. De rechtbank overwoog dat de leng te van de straf van een zo overwe gende betekenis was in de uitspraak dat geacht mag worden dat De B. de gehele uitspraak heeft geweten. De raadsman van De B., mr. A. G. Besier, verkaarde na afloop dat hij in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. N.V.V. VOOR GELEIDELIJKE WERKTIJDVERKORTING. „Het verbondsbestuur van het NVV staat op het standpunt, dat arbeids tijdverkorting haar kans moet hebben gerealiseerd te worden. Dat betekent: een geleidelijke, etappegewijze, be- drijfstaksgewijze, zo nodig onderne mingsgewijze, invoering. Dat bete kent differentiatie in tijd, in tempo en in omvang. Dat betekent in concreto, dat er be drijfstakken zullen zijn die voorop gaan en andere, die voorlopig de pas moeten inthouden of langzameraan moeten inhouden of Ibngzameraan beidstijdverkorting successievelijk te realiseren, een prijs die niet te hoog is als wij beseffen, dat het alternatief, namelijk een algemene arbeidstijd verkorting, in de huidige economische situatie en rekening houdend met an dere verlangens, niet aanwezig is" aldus de heer W. F. van Tilburg, se cretaris van het NVV, in zijn inlei ding op de gisterochtend gehouden hoofdbestuursvergadering. De heer Van Tilburg zei, dat wij in onze verantwoordelijkheid te kort zouden schieten, indien we daarmede in ons sociaal-economisch beleid geen of onvoldoende rekening zouden hou den. Als onderdeel van de Zutphense feestweek zijn donderdag op de Houtwal ln Zutphen tractorbehendigheidswedstrijden om het kampioenschap van Gelderland gehouden. Een zeer moeilijke opgave voor de deelnemers was het met een hand op een tafeltje plaatsen van een bord eieren, terwijl de tractor tegelijkertijd met de andere hand over een soort wip moest worden gestuurd. Daar kwam inderdaad alle voorradige behendigheid aan te pas. RIJ-WIEL OF RIJWIEL Een soldaat demonstreerde in april j.l. op de openbare weg te Steen wijk aan kameraden, hoe behendig hij wel was op een fietswiel met alléén maar trappers en een zadel; dus zonder bel, stuur, remmen of andere acces soires. De politie kon deze stunts echter niet waarderen, want de sol daat vertoonde zijn kunsten op een uitdrukkelijk voor fietsen verboden weg, en omdat hij bovendien zonder de meer gemelde bel, stuur, remmen enz. reed, was hij volgens de politie op vele punten in overtreding. Gisteren moest de soldaat zich ver antwoorden voor de krijgsraad te Arnhem. Hij had de „fiets" meege- LIJK UIT ZEE OPGEVIST. De motorreddingboot Prins Hen drik uit Den Helder heeft donderdag avond het lijk van een jonge vrouw van omstreeks 20 jaar nabij het licht schip Texel uit zee gehaald en het naar Den Helder overgebracht. De vrouw die geruime tijd in het water moet hebben gelegen was gekleed in bidpak. Een Urker visser had het lichaam zien drijven en dit via radio Scheveningen gerapporteerd. De re cherche stelt een onderzoek in naar de identiteit van de vrouw. SERVICE VAN TANTE POST. Een inwoner van Heer zou een de zer dagen, op weg naar het kantoor twee brieven posten, die hij van wege de warmte had hij geen jasje aan achter op de fiets had gebon den. Tijdens de rit schijnen de brie ven echter onder de snelbinder te zijn uitgeschoten en de heer uit Heer was ze kwijt. De vinder van de brieven heeft ze op het postkantoor in Maastricht af gegeven met de aantekening dat zij gevonden waren. In dat speciale ge val mochten zij "mgefrankeerd in de verzending, zo bleek de afzender uit het antwoord op de brieven, die door hem nooit officieel zijn verzonden. bracht en op verzoek van de presi dent liet hij buiten op straat zien hoever hij het wel had gebracht met het berijden van dat losse wiel. De auditeur-militair zeide in zijn requisitoir, dat hij zich levendig kón voorstellen, dat over het karakter van dit rijdende instrument verschil van mening bestaat. Maar al ver klaart dan de A.N.W.B., dat dit in strument beslist geen rijwiel is, vol gens de auditeur is het in ieder geval iets, waarmede kan worden gereden en dat moet vallen onder de werking van de wegenverkeerswetgeving. Om dat de soldaat zich naar zijn mening aan vier overtredingen had schuldig gemaakt, eiste hij vier keer f 1, boete. De raadsman kwam ten aanzien van het „voorwerp1' tot een andere conclusie. Letterlijk is het inderdaad een „rij"wiel, maar dat is geen cri terium, aldus pleiter. Het moet vol doen aan eisen omtrent inrichting. Van een rijwiel moet toch minstens worden verwacht, dat het twee of meer wielen heeft. De wetgever heeft eenvoudig niet gedacht aan zulk een voorwerp met minder dan twee wie len. Men stelle zich eens voor, aldus de-raadsman, dat zulk een wiel een motortje krijgt. Is dat wiel dan met een een bromfiets? Of, indien meer dan 51 cc cylinderinhoud wordt ge geven, is het dan een motorfiets? De soldaat reed op een weg, verboden voor fietsers. Dat was duidelijk aan gegeven door een bord met een rode ring waar-binnen een fiets met twee wielen. Maar de berijder van het losse wiel mocht rustig veronderstel len, dat dit bord niet voor hem was bestemd. Hij bereed iets met één wiel. Van een strafbaar feit was dus geen sprake, aldus de raadsman. De krijgsraad kon zich verenigen met de conclusie van de raadsman, blijkens het vonnis: vrijspraak. De auditeur-militair ging onmiddellijk in appèl. van MATABONGA door George F. Worts 13) Willy zat ogenschijnlijk in een aardig boek verdiept, maar miste, naar gewoonte, geen woord van het gesprek. Moeder was bezig een over hemd van Willy te verstellen. Ben ders stelde grootmoeder een reeks vragen betreffende haar ouders en verdere verwanten en over haar jeugdjaren en vroeg daarop: „En op welke datum viel uw trouwdag? Ik ben al op het bevolkingsregister geweest, maar daar had men zulke oude registers niet voorhanden". „18 Juni 1872", antwoordde groot moeder. Hij glimlachte. „Dus een zomer- bruid! En hoe laat vond de trouw plechtigheid die dag plaats, mevrouw Bussel?" „Om acht uur 's avonds ant woordde grootmoeder prompt. Lida wilde haar in de rede vallen, maar hield zich meteen in. Ze wist, dat de plechtigheid in de namiddag plaats gegrepen had. Waarom zo vroeg ze zich verbaasd af zat grootmoeder over zo'n onbetekenen de bijzonderheid een leugen te ver tellen? Of loog z? met een zekere bedoeling? „Enhoeveel kinderen hebt u gehad, mevrouw Russel?" „Slechts één dat in leven is ge bleven. Dat was Frederik Russel, naar een vriend van mijn man ge noemd". „Maardie gestorven kinde ren Grootmoeder deed haar mond open om te antwoorden, maar bedacht zich. Ook dat was Lida opgevallen. Misschien kwam het, omdat er in de houding van Benders 'n nauw merk bare verandering was gekomen. Het was wel niets opvallends, maar toch was ze plotseling op haar hoede. „Ja", zei grootmoeder. „Ons eerste kind is gestorven". „Was het een zoon of een dochter?" „Een zoon, Han genaamd, naar mijn manmaar hij stierf reeds als heel klein kind". „Ja juist. Maar hoelang heeft die Han dan nog geleefd, mevrouw Rus sel?" Weer aarzelde grootmoeder even. „Precies een half jaar, mijnheer Ben ders". Hij tekende iets in zijn boekje aan. „Op de dag af een half jaar?" vroeg hij daarop. „Op de dag af", antwoordde groot moeder. „En zou ik zijn geboortedatum mo gen weten?" „Zestien april 1873". Lida hield hem scherp in het oog. Weer voelde ze, dat hier iets bijzon ders gaande was. Waarom stelde die man zoveel belang in die onbelang rijke datums? Wat voor belang kon hij bij het schrijven van zijn boek hebben bij de geboorte van een kind, nu drie en zeventig jaar geleden, dat slechts een half jaar geleefd had? Hij kreeg een kleur, alsof onder de gebruinde huid een felle blos om hoog kroop. Doch zijn manier van doen bleef heel gewoon, zijn glimlach gemoedelijk en zyn stem rustig. „Als ik vragen mag, zoudt u me dan wellicht nog iets meer over uw echtgenoot willen vertellen, me vrouw Russel?" Grootmoeder begon gretig te ver tellen. Lida had het reeds allemaal eerder gehoord, maar ze werd nim mer moe, er naar te luisteren. Ook ditmaal werd Han Russel door de toverkracht van grootmoeders ver haal weer levend en stapte hij de kamer op en neer met zijn handen op de rug, met verwarde haren, schitterende ogen en een jolige grap pigheid, die iedereen meesleepte. Grootmoeder besloot haar verhaal op dramatische toon met de woor den: „Zijn schcener verging met man en muis ergens in de Stille Zuid zee in de orkaan van 1897. Ze waren op de terugweg naar huis en kwa men van Bangalore in Indië langs de Specerijen Eilanden". Grootmoeder zweeg. Het werd on willekeurig stil in ae kamer. Sam Dessain keek met grote, bewonde rende ogen naar grootmoeder, doch verder schonk niemand haar bijzon dere aandacht. De familie had dit verhaal al zo vaak gehoord en alleen Lida had er nooit genoeg van gekre gen. „Hij moet een bewonderenswaar dige man zijn geweest", meende Ben ders. „Dat was hij ook!" beaamde Lida gretig. „Ik zou Han Russel liever ge kend hebben, dan enig andere man, die ooit geleefd heeft". Benders maakte aantekeningen en deed nog meer vragen. Lida voelde haar onverklaarbare onrust bedaren. Hij stelde zoveel en zo oprecht belang in haar overgrootvader! Hij overzag zijn aantekeningen nog eens. Dan keek hij op. „Mevrouw Russel, ik vind hier een aantekening, die me nog niet dui delijk is. Het betreft een naam, die ik gisteren in de leeszaal gevonden heb. Peter Fransen. Betekent die naam iets voor u?" Grootmoeder keek hem doordrin gend aan. „Peter Fransen? Wat is er met Peter Fransen?" „Hij is spoorloos verdwenen, is het niet, mevrouw Russel?" „Ja, dat is zo. Peter Fransen is spoorloos verdwenen". Benders fronste de wenkbrauwen. „Ik weet geen weg met die aanteke ning. Peter Fransen verdwenen. Ja wel. Maar waarheen is hy gegaan? In welke richting is hij verdwenen?" Lida ging rechter op haar stoel zitten. Grootmoeder was een en al spanning en zij wist niet hoe dat te verklaren. Ze vroeg zich af, wie die Peter Fransen wel mocht zijn en waarom er plotseling zulk een span ning heerste. „Naar Florida", zei grootmoeder na enig nadenken. „Ja, hij is naar Flo rida gegaan, mijnheer Benders". Benders keek nog steeds strak voor zich heen. „Ik snap niet goed, wat die aantekening te beduiden kan heb ben; ik moet vergeten zijn, waarop die betrekking hadMaar in elk geval is hij naar het Zuiden gegaan". Grootmoeder knikte bevestigend. „Juist. Naar het Zuiden". Hij schreef het op. Daarna zei hij: „Ik ben bang, dat ik u te veel ver moei, mevrouw Russel. We hebben voor vanavond, dunkt me, wel ge noeg gedaan". „Nee, nee, volstrekt niet", zei de oude dame en Lida vond in haar toon weer de reeds eerder opgemerkte strijdlustigheid terug; „Ik ben helemaal niet moe", ver klaarde zij „en ik stel heel veel be lang in uw vragen. U hebt verschil lende dingen neel aardig geraden, mijnheer Benders. Wat weet u van mijn echtgenoot af?" Hij scheen verbaasd. „Praktisch gesproken niets meer dan wat u me over hem verteld hebt, mevrouw Russel". Er kwam een eigenaardige gloed in grootmoeders ogen. „Is uw belang stelling in dit alles soms gewekt door een of andere inlichting, die u ergens over mijn man hebt opgevist?" (Wordt venolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8