Afwachten of er voldoende uranium in Suriname is Kleine middenstandszaken zullen behoefte blijven vormen Hollands Diep stopt een zware pijp Mr Huijgens - wegens tijdnood - geen raadsman meer van 0. Naar het cachot: wordt nu een genot VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Koningin op conferentie te Noord wijk Op de conferentie van de „International Council for Christian Leadership" in hotel „Huis ter Duin" in Noordwijk heeft H. M. Koningin Juliana woens dagavond een toespraak gehouden tot de 270 gedelegeerden uit 20 landen. De foto laat zien hoe de secretaris-generaal van de raad dr. Abraham Vereide (links) de Koningin bij haar vertrek uitgeleide deed. Randbedrijven niet ongewenst Er zullen altijd, zelfs onder de gun stigste omstandigheden, bedrijven van bescheiden omvang blijven omdat de voorziening van de bevolking met goederen en diensten over het gehele land de behoefte aan tal van kleine bedrijven met zich brengt en er bo vendien altijd kleine middenstanders zullen zijn, die de bekwaamheid mis sen hun bedrijfjes tot groter bloei te brengen, dan wel zich de moeite daarvoor niet willen getroosten. Dit zegt de commissie „Het kleine middenstandsbedrijf" in een rapport dat zij aan de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft aangeboden. Het bestaan van randbedrijven kan op zichzelf niet als ongewenst worden beschouwd, ook al kan de produktiviteit in 't algemeen in gro tere eenheden hoger worden opge voerd. Afgezien van randbedrijven, die irrationeel worden ingevoerd en waarvan het bestaan niet verdedigd kan worden, zijn er randbedrijven, die economisch verantwoord kunnen worden geacht, en randbedrijven die, van sociaal standpunt bezien, reden van bestaan hebben, zegt de commis sie. Toeneming van de algemene wel vaart zal ook de kleine bedrijven ten goede kunnen komen, hen voor ver dwijning kunnen behoeden en voor hen de mogelijkheid tot groeien kun nen scheppen. Een regionale spreiding van de welvaart zal de ontplooiing kunnen bevorderen van die kleine midden- standsbedrijven, die tot nu toe in hun ontwikkeling werden geremd door een tekort aan debiet, terwijl bij een regionale welvaartspolitiek in het algemeen meer speciale aan dacht zal kunnen worden geschon ken, aan de kleine respectievelijk de randbedrijven. De kleine middenstanders dragen zelf mede verantwoordelijkheid om langs de weg van hun organisaties initiatieven tot verbetering van hun positie te ontwikkelen. Van de ambachtsbedrijven konden in 1953 54 procent en van de detail handelsbedrijven 67 procent tot het kleine middenstandsbedrijf worden gerekend. Hierbij wordt onder het kleine middenstandsbedrijf verstaan Van Nelle bestellen TE DEUM VOOR HILVERSUMS HONDERDDUIZENDSTE. Oscar van Hemel heeft in opdracht van de gemeente Hilversum een Te Deum voor solisten, koor en orkest gecomponeerd ter gelegenheid van het feit, dat in mei j.l. de honderd duizendste inwoner van Hilversum werd geboren. Het muziekwerk zal voor het eerst worden uitgevoerd op 16 september, de eerste dag van de officiële feestviering, in theater Gooiland. Aan het concert zullen meewerken het radio kamerorkest onder leiding van Roelof Krol, An nette de la Bije sopraan, Annie Her mes, alt, Arjan Blanken, tenor en Laurens Bogtman, bas. het z.g. gezinsbedrijf, dat zonder vreemd personeel werkt. Gezinsbedrijven, die geringe in komsten opleveren, rekent de com missie tot het randbedrijf. In 1952 moesten, uitgaande van een inko- mengrens van 3000 gulden, 29 pro cent van de ambachtsbedrijven en 36 procent van de detailhandelsbe drijven als randbedrijven worden aangemerkt. Bij de schoenherstellers, de kappers en de kleermakers werden relatief de meeste en bij de textielhandelaren en de loodgieders naar verhouding de minste randbedrijven aangetrof fen. Van Nelle bestellen (Adv B.B. VORMT EREHAAG OP PRINSJESDAG. Een groep van 300 B.B.-noodwach- ters(sters), vertegenwoordigers van gemeenten en kringen uit het gehele land zullen op Prinsjesdag des mid dags in de tuin van het oaleis „Huis ten Bosch" te 's Gravenhage een erehaag vormen, wanneer omstreeks 16.00 uur de traditionele rijtoer va het koninklijk gezin aanvangt. Het is de eerste maal sinds de op richting van de BB-organisatie, dat zij bij deze gelegenheid acte de pré- sence geeft. De groep zal zich bij de o.l. school Van Heutszstraat opstel len vandaar voorafgegaan door de BB-drumband van Deest (bij Druten) naar het „Huis ten Bosch" gaan. AUDIëNTNE BISDOM ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag geen audiëntie verlenen. Weerspannige Hongaren niet strafbaar behandeld Op vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer Van Rijckevorsel over het optreden van enkele leden van de Koninklijke Marechaussee je gens een aantal Hongaarse versteke lingen, heeft de minister van justitie het volgende geantwoord, dat het juist is, dat op zondag 11 augustus jl. vier verstekelingen van Hongaarse nationaliteit, afkomstig uit Zuid- Amerika, aan boord zijn gebracht van het Argentijnse gchip „Alberto Dodero", waarmede zij enige dagen tevoren in Amsterdam waren aange komen. Zij werden aan boord ge bracht door drie ambtenaren van de gemeentepolitie te Amsterdam met assistentie van 3 man personeel van de brigade IJmuiden der Koninklijke Marechaussee. Naar uit een ingesteld onderzoek, waarbij ook enige getuigen uit het publiek zijn gehoord, is gebleken, is bij de overbrenging van geen enkel wapen gebruik gemaakt. Van het ge bruik van een touw met een strik om de hals van een van de vluchte lingen blijkt geen sprake te zijn ge weest. Het door de verstekelingen ge boden ernstige verzet maakte overi gens een krachtdadig handelen nood zakelijk. Van strafbaar of laakbaar optreden van de betrokken ambtena ren, die hun taak onder moeilijke omstandigheden hebben moeten ver vullen, is in het geheel niet geble ken. Van Nelle bestellen (AdvJ Vier maanden geëist Verf voor Moerdijkbrug gestolen Wegens verduistering van een gro te hoeveelheid verf ten nadele van Rijkswaterstaat heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam gisteren in hoger beroep vier maanden gevangenisstraf geëist tegen de eigenaar van een schilders bedrijf P. de V. uit IJmuiden en zijn uitvoerder J. E. uit Velsen. De recht bank te Haarlem had hen, na een eis van zes maanden tot twee maan den veroordeeld. In 1954 werd door het bedrijf van de V. de verkeersbrug over de Moer dijk geschilderd, en uit de daarvoor door Rijkswaterstaat beschikbaar ge stelde verf hadden de mannen, naar zij bekenden partijen ontvreemd. Volgens Rijkswaterstaat zou het to taal 200 kilo, waarde 3.828 gulden, zijn geweest, doch de V. had zelf op gegeven dat het 3.000 kilo was en volgens de opgave van zijn medever dachte moet het 5.000 a 5.500 kilo zijn geweest. Er werd veel meer verf door Rijkswaterstaat aangevoerd dan no dig was en hetgeen mem wegnam werd als „verwerkt" opgegeven. De verduisteringen kwamen aan het licht doordat de uitvoerder zich zelf verleden jaar aangaf. Hij heeft zes vonnissen op zijn strafblad staan: het laatste dateert uit 1936. De advo caat van de uitvoerder voerde aan, dat het de verdachte wel heel erg ge makkelijk was gemaakt door het „er- barmlijke toezicht". Als hij zich niet had aangegeven zou de verduistering de justitie nooit ter ore zijn gekomen. Het hof zal op 25 september arrest wijzen. Tussen 10 en 15 september legt de Rotterdam-Rijn-maatschappij een ongeveer twee kilometer lange olie buis in een sleuf welke in de buurt van Strijensas van oever tot oever is gebaggerd in de bodem van het Hollands Diep op enige honderden meters stroomafwaarts van de Moerdijk-bruggen. De leiding met een doorsnee van 60 cm. gaat deel uitmaken van de olieleiding welke wordt aangelegd tussen Rotterdam en het Roer-gebied en welke in 1960 voltooid zal zijn. De pijp van 2000 meter zal als geheel van de noordelijke naar de zuidelijke oever worden getrokken doormiddel van lieren. De foto laat zien hoe de leiding donderdag, op de noordelijke oever reeds gedeeltelijk in het water was verdwenen. MINISTER CALS: „Uit het feit, dat deze stichting exploratie zoals men die in vroeger wordt opgericht moet men vooral Jaren ook in Nederlandsch-Indië ver geen voorbarige conclusies trekken, richtte. Men wil we*en wat er te vin - - jen .g ^at zaj z^n kan Het feit, dat men Nederlands Nieuw- Guinea en Suriname gaat onderzoe ken op de aanwezigheid van splijt bare elementen wil nog helemaal WÊÊQÊÊÊ i be slist nog niet zeggen. Uit de oprich ting van de exploratiestichting op zichzelf mag dus beslist niet de con niet zeggen, dat die elementen daar j clusie worden getrokken, dat men al ook in exploitabele hoeveelheden voorkomen. Voor hoerageroep is dus vooralsnog beslist geen reden". Dit heeft de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, donderdagmiddag in Genève verklaard tegenover een verslaggever van het A.N.P., die hem toelichting, vroeg op de giste ren aangekondigde oprichting van een stichting, die in Nederlands Nieuw-Guinea en Suriname explora ties gaat ondernemen naar de aanwe zigheid van nucleaire grondstoffen. Van Nederlands Nieuw-Guinea en van het grootste deel van Suriname is over het algemeen nog vrijwel niets bekend. Wat er verricht gaat worden, zo zei minister Cals, is een Van Nelle bestellen (Adv.) ONGELUK DOOR OPENSLAAND AUTOPORTIER. Een autoportier dat plotseling werd opengezwaaid is gisteren weer de oorzaak geweest van een ernstig on geluk. Het gebeurde in de Jonker Fransstraat te Rotterdam. De 24-jari- zeker zou zijn van de aanwezigheid van exploitabele hoeveelheden kern brandstoffen, aldus minister Cals. De minister is woensdagavond in Genève aangekomen en is donder dagmiddag weer uit Genève naar Nederland vertrokken. Van Nelle bestellen (Adv Van Nelle bestellen (Adv.) H. VADER SPRAK NEDERLANDS Tijdens een Romereis, die georga niseerd werd door St. Servaas Ro mevaart en waaraan werd deelgeno men door 44 leden van de r.-k. Bond van Kraamverzorgsters, werden de deelnemers door Z. H. de Paus op Gastel Gandolfo in audiëntie ont vangen. Voor de Nederlandse Rome- reizigers was het een complete ver rassing toen de Heilig, Vader hen in hun landstaal enkele persoonlijke woorden toevoegde. Vrijdag 26 sept. a.s. zal in het ka der van het vormingswerk van de K.A.B. in hotel Noord-Brabant te Utrecht een studiedag voor gesala rieerde bestuurders van de K.A.B. plaats hebben. Besproken worden de onderwerpen: duurzame werkgele genheid in Nederland en Heerser of slaaf. Inleiders zijn prof. dr. Th. L. M. Thurlings en dr. R. C. Kwant Oesa. Mr. M. H. Iluygens te 's-Gravenha- ge heeft zich, naar wij vernemen, te ruggetrokken als raadsman van de in de strafgevangenis te Leeuwarden zittende, tot levenslang veroordeelde, O., vroeger arts te Berkel. Schootstra uit Leeuwarden den, hetwelk noch de advocaat, noch de cliënt op prijs zouden stellen." Een ander motief van mra Huygens om zich thans uit deze verdediging terug te trqekken is, dat de justitie te Leeuwarden blijft weigeren dokter O. psychiatrisch te laten onderzoe- uit de Kerstand van de Bergelaan passeerde juist met haar brommer en werd door het portier geraakt Zij viel en moest vermoedelijk met een schedelbasisfractuur in ern- Van zondag 14 septemer a.s. van stig€ toestand naar het Westerzieken- het begin van de dienst t/m zondag huis worden gebracht. 21 september, tot het einde van de ge mevrouw C. J. H. Smits-Bongaarts J verdediger van opgetreden bij de v j j- i behandeling van de tegen deze, we gens beschuldiging van moord op zijn echtgenote, aanhangig gemaakte zaak. Op 8 april j.l. heeft mr. Huy gens zich, op verzoek van O., bij de is thans aan de gedetineerde O. als ken. O.'s geestestoestand schijnt de raadsman toegevoegd. laatste tijd achteruit te zijn gegaan. Mr. Huygens is, zoals men weet, als dienst, zal in verband met belangrij ke werkzaamheden te Utrecht in hét treinverkeer van Utrecht naar Den Bosch en Arnhem en omgekeerd eni ge vertraging voorkomen. Hoewel getracht zal worden de normale aan sluitingen in stand +e houden, kunnen omstandigheden het noodzakelijk ma ken, dat een aansluiting moet worden verbroken Van Nelle bestellen (Adv.) BOND VAN PLANTENHANDELAREN 40 JAAR. De bond van Plan'enhandelaren zal van 15 tot 19 september in 's-Graven- hage, Boskoop en Wageningen zijn 40-jarig bestaan vieren. Een aantal buitenlandse gasten zal naar Neder land komen om de herdenking bij te wonen. Het nieuwe hoofdbureau van politie in Den Haag is z ijn voltooiing al dicht genaderd. Deze foto toont het exterieur van het moderne gebouw. griffie van de rechtbank te Leeuwar den aangemeld als raadsman, naar aanleiding van het feit, dat in de gevanigenis te Leeuwarden de gede tineerde L. dood is aangetroffen, ten gevolge van vergiftiging. Desgevraagd verklaarde mr. Huy gens, dat hij en dokter O. in goede harmonie zijn overeengekomen, dat de omstandigheden het althans in dit stadium van de strafvervolging voor mr. Huygens noodzakelijk heb ben gemaakt, zich als raadsman te rug te trekken. De beweegredenen daartoen zijn ge weest, dat mr. Huygens de middelen en de tijd ontbreken om die toewij ding en aandacht aan het lijvige dos sier te wijden, waarop zijn cliënt recht heeft. Indien mr. Huygens deze zaak met de nauwkeurigheid die zijn cliënt toekomt zou willen behan delen, zou hij minstens twee tot drie dagen per week in Leeuwarden moe ten zijn voor dossierstudie en confe renties met zijn cliënt, hetgeen hem uit de aard der zaak te enenmale onmogelijk is. Door oppervlakkige behandeling van de zaak zouden de belangen van dokter O. schade lij- Van Nelle bestellen (Adv.) i Den Haag drinkt geen volle melk meer Nu gebleken is, dat de vettere melk van 3.75 procent vetgehalte geen af trek meer had en voor het overgrote deel ging naar in Den Haag wonende i Amerikanen, heeft de Haagse melk- j industrie besloten, de produktie van volle melk geheel stop te zetten. Het voorstel van het produktschap van I Zuivel aan minister dr. ir. A. Von deling om het volle melk-experiment te beëindigen heeft men dus niet af gewacht. Slechts één melkfabriek, de „Sier- kan", produceert nog volle melk en deze melk gaat dan nog in hoofdzaak naar in Wassenaar wonende Ameri kanen. Ook deze verkoop zal binnen kort worden stopgezet. Met de pro- duktiestop was reeds een proef ge nomen gedurende de vakanties van de melkslijters. Van de klanten was geen enkele klacht binnengekomen. Hr Ms. PIET HEIN NAAR NIEUW GUINEA. Hr. Ms fregat Piet Hein is vanoch tend om 11 uur van Den Helder naar Nederlands Nieuw Guinea vertrok ken. Het schip zal op de uitreis, wel ke via het Suezkanaal zal worden ge maakt, de volgende havens aandoen: Gibraltar, Palermo, Port Said, Suez, Aden, Colombo en Singapore VEERBOOT OP DE GANGES OMGESLAGEN. Bij Benares is een veerboot in de Ganges omgeslagen. Een en twintig van de zestig opvarenden zijn ver dronken. Dit is de derde keer in deze week dat er een veerboot in India is verongelukt. In totaal vallen er circa 50 levens te betreuren. Hoe komt men goedkoop aan schoenen In hotel De Zalm, een oud ge renommeerd huis in Gouda, lo geerde woensdag, aldus meldt het Alg. Dagblad, een heer, die zei L. H. te heten en zijn domi cilie in Haarlem te hebben. Des morgens beide hij de kelner met de mededeling dat zijn schoenen die hij de vorige avond voor de kamerdeur had gezet, verdwenen waren. Alles werd onderzocht, maar de schoenen bleven weg. „En 't waren nog wel nieuwe", zei het slachtoffer. Dat had de eigenaar van de zaak nog nooit meegemaakt. Er mochten eens schoenen voor een verkeerde kamerdeur staan, maar dit was onbegrijpelijk. L. H. had geen andere schoe nen bij zich. De eigenaar van het hotel voelde zich uit een oog punt van service verplicht L. H. van een nieuw paar schoenen te voorzien. De man kon immers niet op zijn blote voeten de deur uitgaan. Een schoenwinkelier bezorgde een zichtzending. Met een keurig paar nieuwe schoenen aan de voeten betaalde K. de rekening. Een poosje later vond een ka mermeisje een paar versleten schoenen in een closet liggen. L. H. is in Haarlem onbekend.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7