f Holland ze zeggen" DUINSTREEK DE GRENSWIJZIGING ROND LEIDEN Uitspraak van G. S. is op korte termijn nog niet te verwachten Minister Struycken wil „volle stad'' de nodige ruimte schenken Scherp schutting- verkoop 39.- LM£LGAT ffoJMüSTAD schutting verkoop schutting verkoop VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA SCHUVEl'f NV DE CONDOR DISTILLEERDERIJ LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland houden zich actief bezig met de grenswijzigingen van Leiden en steden in de omgeving. Men bespreekt met de betrokken gemeentebesturen afzonderlijk de problemen van deze grens wijzigingen, en van het structuurplan van de Leidse agglomeratie, dat aan het voorstel tot grenswijziging voorafging en dat door het overleg van de betrokken gemeenten tot stand is gekomen. Ook het nieuwe structuurplan, dat Leiden ontworpen heeft, en dat op het basisplan enige aanvullingen geeft, is het onderwerp van de gesprekken. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat er, op korte termijn, over de grenswijzigingen rond Leiden geen officieel besluit te verwachten is. „Het offer van de randgemeenten Deze verwachting put men uit de loop van de besprekingen, die lang durig en veelomvattend zijn en ook uit de aankondiging van minister van Binnenlandse zaken, mr. Struyc ken, dat nog dit jaar voorstellen bh' de Tweede Kamer zullen worden in- fediend voor grenswijzigingen van e gemeenten Deventer, Meppel, Vlissingen, Haarlem, Gouda en Delft Leiden vermeldt hij niet, terwijl tot nu toe de Sleutelstad in één adem met Delft genoemd werd. De oorzaak moet men zoeken in het feit, dat men in de Provinciale Staten het overleg in de Leidse agglomeratie en het basis-structuur plan over het hoofd heeft gezien. Noodzakelijk. De minister laat overigens een zeer ernstig woord horen over uitbreidin gen, annexaties en grenswijzigingen. Hij zegt dat zich onder de gemeen ten, die in ernstige ruimtelijke moei lijkheden verke'ren of dreigen te ge raken, verscheidene oude steden be vinden. Deze omstandigheid wekt geen verwondering, wanneer wordt bedacht, dat in het hijzonder de oude steden veelal gering van oppervlakte zijn. Het beperkte territoir, dat in vroeger jaren grotendeels is volge bouwd, raakt ontoereikend, wanneer, wegens noodzakelijke sanering van de oude binnenstad een specifiek probleem van de oude steden de bevolking voor een deel naar de buitenwijken moet worden ver plaatst. Daardoor zouden over het al gemeen nog geen ruimteproblemen ontstaan, ware het niet, dat ook reke ning moet worden gehouden met de steeds voortgaande bevolkingsaanwas, welke, bepaaldelijk in de dichtbe volkte gemeenten, als regel vrij sterk Het gaat evenwel niét altijd alleen om woonruimte. Menige oude stad, die zich door haar ligging in vroeger eeuwen tot stadkon ontwikkelen en nu om dezelfde redenaantrekkings kracht op de industrie uitoefent, worstelt met 'n tekort aan industrie terrein. (Voor Leiden geldt ook de noodzakelijke grond om uitbreiding van de universiteit, Red.). Zonder te willen stellen, dat der gelijke gemeenten op ruime schaal moeten worden uitgebreid, acht de minister het toch noodzakelijk, dat die steden, waarvan kan worden voorzien, dat zij binnen enige jaren „vol" zullen raken, op basis van een verantwoord structuurplan, tijdig de POTLOOD en GEEST No. 541. Horizontaal: 1. genie ting, 7. inwendig lichaamsdeel, 9. munt in Nederland (afk.), 11. wed denschap, 12. haag, 14. voorzetsel, 15. hogepriester te Silo, 16. rivier in Rusland, 18. nauw, 20. gem. in N.H., 22. muzieknoot, .23. bereide dieren huid, 25. interest. Verticaal: 2. oude lengtemaat, 3. bedrog (bargoens), 4. openlijk hulde betoon, 5. zwakke, 6. bovendeel van het hoofd, 8. rijksdaalder (Indone sië), 10. voorzetsel. 13. goedertieren heid, 17. rivier in Duitsland, 19. staatsbedrijf (afk.), 21. onbep. voor- naamw., 24. rijkstelefoon (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 540. Horizontaal: I. joviaal, 7. as, 8. sage, 9. bar, 10. tér, 11. Ld, 12. Son, 13. Noë, 14. op, 15. wig, 16. dak, 18. elan, 20. M.O., 21. restant. Verticaal: 1. Jan, 2. os, 3. Isar. 4. aar, 5. Ag, 6. lende, 9. ben, 10 top. II. log, 12. sober, 13. nik, 15. want, 16. das, 17. bot, 19. Ie, 20. Mn. Offer. Uiteraard zullen bij pebiedsuitbrei- ding van de oude steden, de randge meenten een offer moeten brengen. Hoe zwaar dit offer, óók voor de mi nister, moge wegen, hierbij mag toch niet uit het oog worden verloren, dat een stad, die wegens haar on doelmatige grenzen niet op verant woorde wijze kan uitgroeien, in 't bij zonder ook de bevolking van de randgemeenten aan bestaansmoge- Alleen tijdens onze schutting-verkoop kunt u voor 39 gulden zo'n prachtige regenmantel vindenChangeant poplin, modern streep- cflcct met bijpassend hoedje. Nü Breestraat 161 Leiden N.V. HOOGENSTRAATEN CONSERVENFABRIEKEN. Streven naar samenwerking in conservenbedrijven. In de gistermiddag in het Gulden Vlies gehouden jaarvergadering van aandeelhouders der N.V. Hoogen- straaten Conservenfabrieken te Alk maar werd door de aandeelhouders teleurstelling uitgesproken over het jaarverslag, waaruit bleek dat geen dividend werd uitgekeerd. Daarbij werd tevens bezwaar geuit tegen de bankrekening der N.V., welke dit jaar ruim 254.000 bedraagt en het vorig jaar ruim ƒ208.000. Wat er met dit bankgeld gebeurd is, daarover vermeldde het verslag niets. Waar de debiteurenpost tevens bijna ƒ327.500 bedraagt, vroeg men of er niet méér aangedrongen moest worden op beta ling dan een schuld aan te gaan bij de bank, waardoor men gevaar liep geen baas meer in eigen huis te blij ven. De president-commissaris, de heer j. D. Driessen, antwoordde hierop, dat er een grotere omzet heeft plaats gehad en dat de debiteurenschuld daardoor ook hoger was, aan welke verklaring de heer A. F. K. M. Kei ler, een der directeuren, toevoegde, dat er op 'n gegeven moment be- drijfskaptaal nodig is, doch het daar voor opgenomen bankgeld wordt dan weer afgelost, zo gauw er contanten aanwezig zijn. Naar. aanleiding van de zinsnede in het jaarverslag, „dat de komende Euromarkt ongetwijfeld in de toe komst de conservenindustrie zal stel len voor het vraagstuk van hechtere samenwerking", werd gevraagd of lijkheden doet inboeten. Daar komt bij, dat een tijdige verruiming van de grenzen van de stad het mogelijk maakt een stadsuitleg tot stand te brengen, welke in planologisch op zicht verantwoord is en de randge meenten zo min mogelijk aantast. Slechts bij hogf uitzondering zal het opheffen van de zelfstandigheid ener randgemeente niet kunnen worden voorkomen, aldus de minister. hiermee een fusie werd bedoeld, waarop van bestuurszijde beslist ontkennend werd geantwoord. Men m D/rfU- V M O Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 12 September 1858. Onlangs verloor een landman op de veemarkt in de Beemster zijne portefeuilleinhoudende f 600 aan munt- en bankpapier. Weinige dagen geleden werd de portefeuille door twee kinderen in het gras gevonden, doch bij onderzoek miste men 1/3 van de waarde, die aan den vinder uit geloofd was. De kinderen ont vingen echter ook nog 1/3 ge deelte van 400. ALLE OGEN OP LEIDEN Het is zover. Sinds Hilversum zijn 100.000ste inwoner heeft gekregen, de luierpakketten en spaarbankboekjes moet evenwel middels de Euromarkt j 2jjn overhandigd en serenades ge- i bracht, zijn de ogen van het land ge richt op Leiden en fcijn inwoners. Lei den immers is nu dicht bij de hon derdduizend, het dichtst van alle ste den in Nederland, die daar nog onder zijn. Maar het is altijd vervelend als er iets van je verwacht wordt. Als het goed gaat, zouden in Leiden ovër niet al te lange tijd, de bazuinen gestoken moeten worden, zou vuurwerk tegen het zwerk uiteen moeten spatten en zou de burgemeester een blijmoedig speechje tot een gelukkige vader en over zijn hoofd tot een gelukkige bur gerij van Leiden moeten houden. Maar Leiden staat nog op de 95.000 tot een hechtere samenwerking zien te komen ter behartiging van geza menlijke belangen, hetgeen weer de opmerking ontlokte, dat deze zinsnede met het oog op het verliessaldo wel erg ongelukkig aandoet. Bundeling van krachten wordt door Hoogenstraaten, als enige der circa dertig conservenbedrijven ter beurze genoteerd staande, in de toekomst noodzakelijk geacht en reeds zijn eni ge stappen in die richting gedaan hoewel hierover geen mededelingen konden worden verstrekt. Uitvoerig werd voorts gediscussieerd over de afschrijvingspolitiek van het bedrijf, waarbij een der aandeelhou ders gaarne minder afschrijving had, gezien om het verlies weg te wer ken. Het bestuur meende evenwel, dat de gebruikelijk afschrijvingen het bedrijf een gezonder basis geven. Tenslotte werden de jaarstukken goedgekeurd en de aftredende com missaris, de heer P. A. de Gooyer, herkozen. BIOSCOPEN TE LEIDEN. De films in de bioscopen te Leiden in de week van 12 tot en met 18 sep tember zijn door de KFC als volgt ge keurd: Lido: Ontraden. Trianon: Pal Joey, strikt volwassenen Casino: Cavalleria Rusticana, 18 jr. Vanaf maandag: Het woord 18 jaar. Luxor: Fraulein Erika, 18 jaar. Rex: De man zonder angst, 18 jr. U droomde van een suède jasje voor minder dan 100 gulden... Nu tijdens onze schutting-verkoop voor een haast niet te geloven prijs Breestraat 161 Leiden Burgerlijke Stand Geboren: Joannes Ferdinand zn van J. Kool van Heerens en T. R. Beekman; Ernestine Catharina dr van J. Fransen en A. E. Rutten; Simon zn van S. Dubbelaar en J. J. de Koekkoek. Gehuwd: K. P. Verhaar en E. C. Devilee; A. van Woerkom en C. Tes- ke; R. J. Florijn en E. J. M. Verkuyl; J. J. Overdijk en C. H. Wortman; J. C. van der Wiel en A. C. T. van den Berg; C. H. Bergman en A. P. Chris- pijn; P. E. J. Prins en C. Franken; D. Klootwijk en M. Bents; A. J. Jong- bloets en J. H. F. Fruneaux; L. Hurk- mans en N. Borreman; A. Bizzoni en S. Brouwer. Overleden: J. van Beelen 3 jr, zoon; H. Zaalberg 78 jr, man; M. G. Rom- bley 14 jr, dochter. en als men de cijfers van de gemeen te over de bevolkingsaanwas van de laatste jaren bestudeert wordt men moedeloos. Er trokken n.l. erg veel Leidenaars de stad uit. Daar staat een stevig ge boorte-overschot tegenover, maar het zou nog jaren kunnen duren voor in de Sleutelstad de vlaggen naar buiten gaan. Daarom hebben we onze hoop nu gesteld op de grenswijzigingen, die G. S. zo goed waren aan de Leidse bevolking ter ondersteuning aan te bieden. Want als die grenswijzigingen (G. S. spreken nooit van annexatie) eenmaal zijn doorgevoerd hebben we in de Sleutelstad nog maar een paar honderd inwoners nodig. En daar is de stad toch nog wel goed voor. Bij goed weer wordt er maandag avond op de openbare speelweide aan de Kanaalweg een vliegerwedstrijd gehouden. De wedstrijd begint om 6.30 uur en iedere jongen, die met z'n vlieger komt mag meedoen. Zij vlie*- geren in twee leeftijdsgroep; t/m 10 jaar en 11 t/m 15 jaar. Er worden punten toegekend le voor de vlieger die het netste en de- gelijkst is afgewerkt; 2e voor de vlie ger, die het eerste „boven wind" is; 3e voor de vlieger, die het rustigste staat; 4e de manier van oplaten. Het zal natuurlijk voor de vaders een hard gelag zijn, dat zij deze avond niet zelf kunnen vliegeren. Bij de oudste leeftijdsgroep mogen de vaders de touwtjes niet in handen hebben, wel een broertje of vriendje van dezelfde leeftijd. Bij de jongsten mag vader of oom wel assisteren. Deelnemers kunnen zich opgeven bij N. Vermeer, Floresstraat 31 en Chr. Chrispijn, Wielmakersteeg 21. Het bestuur van de R.K. Volley balver „Argos" deelt mede, dat de training van dt herenteams weer be gint en wel vanaf morgenmiddag te 2 uur. Dan wordert alle herenleden weer verwacht in de gymzaal van het r.lc. Lyceum aan de Mariënpoelstraat. Nieuwe leden en belangstellenden in de volleybalsport zijn hier van harte welkom. ONTSLAG LECTOR. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 september 1958 aan dr. J. van Kranendonk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. BOUW VENTILATORGEBOUW. Het bouwen van een v3ntilatorge- bouw aan de Lichtfabrieken is door de directie der Sted. Fabrieken van Gas en Electr. alhier opgedragen aan W. Hennipman te Leiderdorp voor ƒ11.315. Leidse agenda VRIJDAG, 12 SEPTEMBER „In de Vroolijcke Arke". Eerste dansavond in het nieuwe seizoen voor leden en introducé's. Lange Pieters- kerkkoorsteeg 15, 3 uur nam. 100% wollen wevenit blijft favoriet voor leuke kinderjurkjes. Strcepgar- nering aan hals, mouwen en zakken. Omdat wij verbouwen een zeer speciale prijs vanaf Breestraat 161 Leiden Lezing Leidse Aquariumvrienden Woensdagavond j.l. hielden de Leid se Aquariumvrienden hun eerste clubavond na het vacantieseizoen. De voorzitter kon een groot aantal leden met hun dames welkom heten, waarna hij het woord gaf aan de be kende cineast Altfert Gels uit Rijs wijk met zijn lezing met kleurendia's en kleurenfilm „Holland ze zeggen". De vereniging had hiermede de primeur voor Nederland, het bleek een zeer goede greep te zijn ge weest. De heer Gels, die zich wederom als een echte natuurliefhebber ontpopte, nam zijn toehoorders mede door de schoonste streken van ons land. Noemen wij slechts de schitterende opnamen van het Nationale park Ho ge Veluwe, met de grote groepen herten en hun jongen, de wilde zwij nen, de das, vos enz. De schoonheid van het Limburgse landschap met zijn flora en fauna, het laagveenge- bied Drente, „De Beer" en Deltage bied (Voorne en Putten), de Nieuw- koopse plasen, het Naardermeer, de vennen te Oisterwijk, enfin, teveel om op te noemen. Wonderlijk mooie opnamen werden getoond van vogels, slangen, hazen, kortom alle in deze streken voorko mende dieren, zelfs rupsen, vlinders en torren en niet te vergeten de prachtige in het wild levende planten met hun dikwijls bijzondere bloemen verschenen op het witte doek. Het ge heel was een epos van natuurschoon en een jaar Nederlands natuurleven. SASSENHEIM W.V. „Sassenheim en Omstreken". Uitslagen van de zondagmorgen verreden klassementsrit over 33 km waren: 1. Piet v. d. Lans, 2. B. Zoet, 3. Gerard Waasdorp, 4. Ton v. Dorp, 5. Henk de Boer. Tijdens de wedstrij den van zondagmiddag op de Sintel- baan in Lisse werd Piet v. d. Lans 3 in de sprint achter A. Alen en C. Cooper. De koppelwedstrijd werd een overwinning voor het koppel Piet v. d. Lans en Coen Cooper. De revanchewedstrijden van het Wereldkampioenschap in het Stadion. Hier w~rd Piet v. d. Lans 2 in de achtervolging op 7 sec. achter Mo lenijzer. In de premiewedstrijd werd hij op de streep verslagen door de Amsterdammer Le Grand met band dikte. Donderdagavond rijdt P. v. d. Lans in Nijmegen en zondag a.s. maakt hij zijn debuut Pare des princes in Parijs waar hij aan de start komt met o.a. H. Molenijzer. Henk van der Zwet start zaterdag in Schaarsbergen voor het Militaire kampioenschap van Ne derland. Woensdag 1 sept. starten Henk en Piet samen in onze eigen wielerronde, waarin bijna alle grote amateurs en onafh. van Ned. aan de start komen, over 100 km. start om 3 uur. Vooraf wordt een ronde ver reden voor adspiranten waarin o.a. B. Zoet en K. Meeuwissen aan de start verschijnen, over 30 km start 2 uur. VALKENBURG De verklarende tekst, gevat in de ohilijsting van muziek uit Midzomer- nachtdroom vervolmaakten het ge heel. Na een zeer hartelijk applaus be dankte de heer Laman de spreker namens alle aanwezigen, waarna hij de leden opwekte te voldoen aan het verzoek van de heer Van Gels om bij het bezoeken van die mooie streken van ons land, het natuurschoon te beschermen. ORANJEFEEST Woensdagmiddag na het beëindi gen van de paardenmarkt, nam de Oranjevereniging de leiding van het marktcomité over. Begonnen werd - toen met volksspelen, zoals ringrü-1 'etien v»n de gemeente-politie, de he. WASSENAAR VRIJWILL1GERSMEDAILLES VOOR LEDEN KORPS RESERVE-POLITIE Op een contactavond voor het Was- senaarse korps reserve-politie die gisteren in de theoriezaal van het politiebureau gehouden werd, heeft de burgemeester, dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergtn aan een 8-tal reservisten, die sedert de oprichting van het korps in 1948 trouw de oefe ningen hebben bezocht, de bij Kon. Besluit ingestelde vrijwilligersme- daille uitgereikt voor tienjarige trou we dienst. De burgemeester wees er op, dat niet alleen het feit, dat deze 8 vrij willigers zich direct na de oprichting van het korps beschikbaar hebben gesteld van belang is. maar vooral de wijze, waarop zij aan het eens ge geven woord trouw gebleven zijn. De grote kunst schuilt in het volhouden. De burgemeester speldde daarna de medailles op de uniformen van de acht getrouwen en de commissaris, de heer J. J. Maandag, overhandigde hun het bijbehorende diploma. De namen van de acht gedecoreerden zijn: A. J. P. van der Ham, M J. L. M. Mimpen, P. Zwanenburg, P. C. van der Horst, G. P. van der Holst, P. J. van Eysden, M. R. Büch en A. P. Hoogeveen. Namens de onlangs gevormde com missie resrve-politie, die als contact orgaan tussen burgerij en korps fun geert, sprak de heer L. M C. Ancion een hartelijk woord van gelukwens. De uitreiking van de medailles werd ook bijgewoond door de kader den op de fiets, kussenslaan en prijs schieten, terwijl 's avonds Valken- burgs Harmonie een concert gaf in de tent. De volgende dag was het alweer vroeg uit de veren, want om 6 uur was er een hengelwedstrijd. Om 9 uur vond de eigenlijke opening plaats door burgemeester M. A. v. d. Have, waarbij hij zich in een harte lijke toespraak speciaal tot de school gaande jeugd richtte, waarna er een rondgang door het dorp plaatsvond. Hierna vonden er kinderspelen plaats op de speelweide en werden de volksspelen voortgezet, zoals bal len rapen voor dames en heren, stoe lendans, ringrijden met paard en til- bufy en kuipjesteken. Er was 'n gro te deelname voor alle spelen en er heerste een grote gezelligheid en eensgezindheid. Men kon bijv. de burgemeester Valkenburgs Harmonie zien dirige ren, terwijl zijn echtgenote, mevr. v. d. Have, de eerste prijs verwierf met ringsteken met paard en rijtuig. De kermis was vooral 's avonds druk bezocht, temeer ook, daar voor de omliggende dorpen Valkenburg nog het centrum is voor feestelijk heden. Het marktcomité en de Oran jevereniging komt hier zeker een woord van lof toe voor de zo goed georganiseerde feestelijkheden. ren C. B. M. Wolf, G. J. Boven en J van den Ban. Na de plechtigheid bleven de re servisten nog enige tijd bijeen voor het zien van enkele films, die ver toond werden door de heer D. A. Egan. Vooral een film over het werk van Interpol had de volle belang stelling. ZOETERMEER AANBESTEDING KLEUTER SCHOOL Door ir. W. Wissing te Barendrecht is namens b. en w. gisteren in het ge meentehuis openbara aanbesteed: het bouwen van een tweeklassige kleu terschool. Er waren 15 inschrijvin gen welke hun bedragen van hoog naar laag als volgt opgaven. Lamets's Nieuwbouw, 's-Graven- hage 112.000; Loof en Bodewes, 's-Gravenhage 104.869; J. Hilgeman, Linschoten 97.500; fa. Den Hertog. Delft 94.800; B. Voogd, Delft 93.864; fa. Borgers. Rotterdam 93.000; fa. Meyer, Haarlem 89.000; fr. Hooghart, Schiedam 86.880; L. van Rooyen, Wassenaar ƒ85.250; fa. F. L. Pennings, Den Haag 85.000; W. J. Veldhuizen, Zoetermeer 73.985; L. Bonteibal, Zoetermeer 73.934; Gebr. Huurman, Zoetermeer ƒ73.720; De gunning is aangehouden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2