FEESTELIJKE NAJAARSMARKT TE BODEGRAVEN Mishandeling met dodelijke afloop PERSONEEL ACHTER DIRECTEUREN Waarvoor de kinderbijslag bedoeld was.. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Triomfdag van eigen boerenkaasmerk Het was voor de Bodegraafse bur gerij een vroege dag, maar bijzonder voor het muziekcorps Semper Avanti en het Tamboercorps Triomf, die reeds om 8 uur door het vlaggende dorp trokken voor de reveille, om stuwd door de jeugd die eveneens op deze traditionele feestdag vroeg uit de veren was en graag deze scnool- vrije dag zo lang mogelijk wilde ma ken. Op dezelfde tijd vingen in de Kuil nabij het zwembad de Provinciale kampioenschappen aan voor Lande lijke Ruiters in Zuid-Holland en Noord-Brabant die ook het middag programma voor hun rekening zou den nemen. Het was wethouder C. Karssen (burgemeester Croles verblijft in het' ziekenhuis) die om 9 uur het ope-[ ningswoord sprak voor burgerij en tal van genodigden. Hij uitte zijni blijdschap over deze triomfdag voor het eigen merk voor boerenkaas, dat na jarenlange strijd onlangs de de partementale goedkeuring verkreeg. In een geestig gedicht werd deze strijd getekend door een „rasechte" boer en boerin, die op het versierde markt- podium de vijftigjarige oorlog om het boerenkaasmerk declameerden. Een stortbui van 2 minuten deed aan deze originele inzet van de Najaars-i markt niets af. Een twaalftal boer-l tjes en boerinnetjes presenteerden j aan de aanwezigen een stukje onver valste boerenkaas. Ondertussen kwamen vele raderen; van het programma in werking, zo als de kaasmarkt, goederenmarkt, kaasbeurs, kaasstand, melkbar, di verse vermakelijkheden en een film voorstelling, die verzorgd werd door het Ned. Zuivelbureau. De vele genodigden werden nu de markt rondgeleid om getuige te zijn van de transacties in boerenkaas, i waarbij tal van vragen werden ge steld en explicaties werden gegeven. Om 10 uur verzamelden de geno digden, waaronder tal van binnen- en buitenlandse persmensen, zich in het befaamde kaaspakhuis van de heer A. Noordhoek, de promotor van de vierkante kaas. De heer Noord- hoek leidde het gezelschap rond en beantwoordde het spervuur van vra gen, dat op hem werd afgezonden. Ook hier kon men proeven van het volvette boerenprodukt. In de Chr. ULO-sohool kon men luisteren naar een uiteenzetting van mevr. A. MoonsKalbergen, presi dente van de Kath. Vrouwenoewe ging, die als zelfkazende boerin het gehele technische proces van de kaas bereiding op de boerderij de revue l:et passeren. Evenals in de radio reportage van dinsd j j.l. liet zij dui delijk uitkomen dat met de toepas sing van de moderne mechanisatie- middelen het kaasmaken thuis geen afbreuk doet aan het werk van de boerin als huisvrouw en moeder. Het Forum, o.a. bestaande uit loco-bur gemeester Karssen, ir Schroder van het Rijkszuivelbureau. ir Adema en een tweetal Bodegraafse kaashande laren beantwoordde de vele vragen over alles wat de boerenkaas betrof. Bijzonder aardig was de aanbieding van een map met foto's over de kaas bereiding op een Bodegraafse boer derij, een zilveren lepeltje en lec tuur over melk en bijproducten uit gaande van het Voorlichtingsbureau voor zuivelprodukten. Met een trammetje ging men ver volgens naar de boerderij van de heer C. Koot in Buitenkerk waar het volledig proces van de kaasbereiding van nabij kon worden gevolgd. De heer Elings, hoofd-assistent van het Rijkszuivelconsulentschap distr. Gou da, gaf hierbij een toelichting. Hier na schaarden allen zich rond de vele tafeltjes waar een welbereide lunch alle eer werd aangedaan. Intussen werden de zelfkazende boerinnen feestelijk ontvangen in ho tel Van Rossum, waar mevr. v. Ede- Turkenburg een welkomstwoord sprak ter waardering van het werk in het belang van de gemeenschap verricht. Een gezelschap bestaande uit jonge agrariërs verhoogde de feeststemming met muziek. In de Chr. Huishoudschool ontving de Bodegraafse Vereniging van kaas handelaren de kaashandel in het al gemeen, hetgeen een gezellig karakter droeg. Daarmede was het ochtend programma ten einde. Avondprogramma Om 7.45 uur ariveerden Kapel en Tamboercorps van de Kon. Lucht macht o.l.v. de kapitein H. F. van Diepenbeek die onder flambouwen- licht een korte mars hielden van het station naar het geestelijk verlichte terrein in de Kuil. Dit was de inlei ding op het eigenlijke avondprogram ma, een bont programma waaraan medewerkten o.a. Mans uit Twente als conferencier, de Witte Kraaien, het River Trio, Rif Gerard en ver scheidene anderen. Onder ideale weersomstandigheden luisterden en genoten een grote massa belangstel lenden van de variétéi.ummers door het River Trio, Rif Gerard als top punt van balans, gratie en kracht, de Laree's als opera-parodisten, Ber- twini (met beer) als rijwielacrobaat. Cor van Gooi verzorgde de muzikale omlijsting. Het laatste nummer van de dag was een grote muzikale show door de Kapel en Tamboercorps van de Kon. Luchtmacht in groot ceremo nieel tenue. De Ku'1 baadde in een feëriek licht, waardoor het geheel een kleurig en spectaculair effect maakte. Nog lang waren de Bodegraafse straten vol van feestgedruis en de kermismuziek wedijverde met het rumoer dat in enkele dansgelegen heden aan velen nog een gezellig staartje van deze markt gaf. "f- ■- reHSSBSi WBm Na afloop van de plechtigheid, in de tuin naast de Haarlemse kathedraal: mgr Van Dodeioaard tus sen de mede-consecrator en, de bisschoppen van Den Bosch en Breda. 2 Jaar geëist wegens Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam gistermorgen geëist tegen een 34-jarige Amsterdamse autohan delaar, die mishandeling van zijn broer met dodelijke afloop ten laste was gelegd. In een zitting, welke drie uur duurde, werden tien getuigen ge hoord. De twee gebroeders hadden van vrijdagavond 21 november van het vorig jaar tot zaterdagavond in Am sterdam en Hilversum een aantal café's bezocht en ook in gezelschap van vrienden bij elkaar thuis vele glazen bier gedronken. Na een be zoek aan het huis van een autohan delaar in Amsterdam reed het ge zelschap naar Hilversum. Uit de ver horen bleek, dat het slachtoffer, Wil lem B., in café's en ook thuis, vijf maal zijn hoofd had gestoten tegen w.c.-deuren, barkrukken en op de straat. Van een valpartij op straat wa ren verscheidene personen getuige geweest. Zij hadden de beide broers zaterdagmiddag na een ruzie in café „Het Trefpunt" aan het Langewenst te Hilversum naar buiten zien komen. Willem was de straat op gestrompeld, gevallen en foeer opgestaan. Zijn broer zou hem toen in het gezicht hebben geslagen, waarna eerstge noemde met het achterhoofd op de stenen terecht zou zijn gekomen. Ver dachte trok zijn onder invloed zijnde broer weer overeind en tikte hem op de wang, naar hijzelf verklaarde „om hem weer bij zijn positieven te bren gen". Hierdoor viel Willem voor de tweede maal met zijn hoofd op de stenen. Sommige ooggetuigen vertel den zelfs het botsen van de schedel op de straat te hebben gehoord. Na dat het slachtoffer in een taxi naar huis was gebracht is hij daar zondag ochtend vroeg overleden. De Officier van Justitie was van/ 50.800.000. mening dat de valpartijen binnenshuis en in het café als doodsoorzaak kon dien worden uitgeschakeld. Het stoten van het hoofd op de straatstenen door de slagen van zijn broer had Willems dood ten gevolge gehad, meende de Officier. De verdediger achtte opzettelijke mishandeling niet bewezen, omdat deze volgens de wet het oogmerk moet hebben letsel of pijn te veroor zaken. „De broers konden het altijd uitstekend met elkaar vinden en van haat is nooit enige sprake geweest", aldus de raadsman. Verdachte had zijn spijt over het gebeurde betuigd en gezegd dat hij zijn broer wat tikken had gegeven om hem weer op de been te krijgen. De Raadsman was bovendien van me ning dat het niet vast staat, dat de val op straat de dood tengevolge heeft gehad. Hij concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 23 september. De rechtbank te Arnhem heeft gis teren een 48-jarige handelsreiziger uit Zoelen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Verdachte was vertegenwoordiger van een Betuwse firma en had zich volgens de tenlastelegging schuldig gemaakt aan het achterhouden van ongeveer 30.000.aan geïncasseer de gelden ten nadele van de firma. De officier, er van overtuigd dat ver dachte nimmer meer tot dezelfde fout zou vervallen, had acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist. Bij de stichtingen spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven en de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in augustus 1958 resp. 131.200.000 en 79.200.000, zo dat er een spaaroverschot was van 52.000.000. In juli bedroeg het spaaroverschot ...öf aan de kat of aan de kaas, boerenkaas blijft steeds de baas Zaterdag wordt een serie post zegels uitgegeven met het opschrift „Europa 1958. Het ontwerp is van de Nederlander André van der Vossen. Ned. Helikopierindustrie Het besluit van de directeuren ir. G. F. Verhage en ir. J. Meijer Drees van de Ned. Helikopter-industrie N.V. op de luchthaven Rotterdam om op korte termijn hun ontslag in te die nen is voor het personeel van deze N.V. aanleiding geweest gistermiddag tien minuten in staking te gaan. In deze korte staking wilde het perso neel zijn sympathie met de directie leden tot uiting brengen. Het besluit tot ontslagneming vloei de voort uit een verschil in inzicht in het zakelijk beleid met de commissa- risen van de N.V. Vragen van Kamerlid. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Posthumus heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Wil de minister mededelen, wel ke omstandigheden hebben geleid tot het verzoek om ontslag, dat de beide directeuren van de Nederlandse Heli kopter Industrie hebben ingediend? 2. Wil de minister, die verantwoor delijk is voor de bij de ontwikkeling van de „Kolibrie" verleende rijkssub sidie, zijn oordeel geven over de gang van zaken, welke ertoe geleid heeft, dat de twee personen, die grotendeels verantwoordelijk zijn voor de succes volle uitvinding en ontwikkeling van dit originele project, de voorzetting van deze arbeid afbreken of moeten afbreken? EERSTE KAMER HERDACHT MR. WILLEMSE In de Eerste Kamer heeft gister middag de voorzitter, mr. Jonkman een rede uitgesproken ter herden king van de overleden socialistische senator mr. H. Willemse. Mr. Jonkman schetste mr. Willem- se als een gewaarderd senator, een vooraanstaand scheepvaartman en 'n idealistisch socialist. Namens de rege ring sloot de minister-president, dr. W. Drees zich bij de woorden van de voorzitter aan. De kamerleden hoorden beide redevoeringen staande aan. Gistermiddag werd tevens als lid van de Eerste Kamer geïnstalleerd prof. dr. ir. J. P. Mazure, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft Na de opening van het nieuwe zit tingsjaar der Staten-Generaal op dinsdag aanstaande zullen de Konin gin en de Prins 'n rijtoer door de bin nenstad van Den Haag maken. Het ligt in de bedoeling, dat de vier prin sessen de rijtoer medemaken. De route, welke de stoet nemen zal, is nog niet bekend! Leidse studente 30000ste bezoeker op Delftse antiekbeurs Nog geen drie kwartier voordat gisteravond om tien uur de oude kunst- en antiekbeurs in het stede lijk museum „Het Prinsenhof' te Delft werd gesloten, kon nog d-j 30.000-ste bezoeker worden genoteerd. Het was mej. Marjolein Bonman, stu dente in de kunstgeschiedenis te Lei den. HaT werd als aandenken een bon voor het boek „Sprekend Ver leden", alsmede een genummerde ca talogus aangeboden. In de bijeenkomst van bestuur en deelnemers, welke zoals gebruikelijk na het sluiten van e beurs werd ge houden, voerde de'voorzitter van de stichting oude kunst- en antiekbeurs de heer Jac. Aalderink, het woord Hij dankte het gemeentebestuur van Delft en de directeur van het Prin senhof drs D. H. G. Bolten voor hun medewerking en overhandigde heer Bolten een zilveren schep. Ook dankte hij de heer Marcel B. Keezer organisator van de beurs, wie hij een antiek izilveren zoutova/t aanbood. KOPERDIEVEN BETRAPT. Gisteren zouden voor de officier van justitie te Rotterdam worden ge leid een 28-jarige chauffeur, een 26 jarige koopman en een 26-jarige Rot terdammer, die zonder beroep is. Zij worden ervan verdacht in de laatste vier maanden een partij koper van een haventerrein aan de Waalhaven te hebben gestolen. Voor de partij ont vingen zij 4000, maar de werkelijke waarde moet ten minste tweemaal zo groot zijn. Bij hun aanhouding hebben zij bekend ongeveer achtmaal een bezoek aan het terrein te hebben gebracht met een bootje en daarbij steeds koper te hebben ingeladen, dat hun niet toebehoorde. Bij de arres tatie hadden zij in het vaartuigje een stuk van 300 kg. bij zich, maar gooi den het uit angst over boord. In Zweden ls een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de kosten welke een baby in het eerste levensjaar voor zijn ouders met zich brengt, aan kleding, voeding, „slaap-uitrusting" en speelgoed. De deskundigen kwa men volgens de Zweedse prijzenstandaard tot een totaalbedrag van ongeveer 1.500 gulden. Deze foto laat zien dat baby bijna verloren gaat tussen alle artikelen welke in de berekeningen moesten worden opgenomen. Melk en fijngemalen voedsel In blik nemen wel een grote plaats in. De „slaap-uitrusting" komt evenwel het duurste, voor speelgoed werd ongeveer 15 gulden uitgetrokken. Leiden, Maarsmansteeg 8, Tel. 20685. Na de wethouderskeuze in Maastrichtse raad De fractievoorzitter van de Katho lieke Volks Partij in de Maastrichtse raad, de heer J. Ensinck, had na de wethoudersverkiezing vorige week verklaard, dat een deel van zijn frac tie gewetensbezwaren had om de P vdA niet te betrekken in de bestuurs- verantwoordelijkheid. In de kring van de K.V.P.-organisa- tie was tegen dit standpunt fel stel ling genomen. Daarom heeft de heer Ensinck gisteravond in de raadsver gadering mededelingen gedaan over de fractiebesprekingen. Het voorstel in de KV.P.-fractie, om een PvdA- kandidaat te steunen haalde wel niet de reglementair vereiste tweederde- meerderheid, maar wel de gewone meerderheid. Deze meerderheid voel de gewetensbezwaar om de PvdA niet ir de bestuurlijke verantwoordelijk heid te betrekken en achtte zich en dat niettegenstaande alle verzet uit de katholieke bevolking gerech tigd het reglementaire besluit te ne geren. Voorts keerde de heer Ensinck zich onder duidelijke protesten op de pu blieke tribune fel tegen' de openlijke kritiek in de pers en in de K.V.P.-or- ganisatie. De woordvoerder van de PvdA in de Maastrichtse raad, dr J. Tans, sprak van zijn kant met waardering over het zijn inziens gezond democra tisch begrip om de minderheidsgroep van de P.vd.A. te blijven betrekken in de verantwoordelijkheid van het college. Pompovervallers behielden hoge straffen In hoger beroep Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de drie man nen die op 26 augustus 1957 de over val op het benzinepompstation aan het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht hebben gepleegd, dezelfde straffen opgelegd als waartoe de de rechtbank te Haarlem hen had veroordeeld. Alleen wordt nu hun preventieve hechtenis in mindering gebracht. Twee der mannen hadden in juli 1956 een overval gepleegd op een tankstation aan de rijksweg Amster dam-Utrecht. Op naam van het trio stond nog een reeks inbraken in het land. De 48-jarige koopman D. H., zon der vaste woon- of verblijfplaats, werd veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf met aftrek. De 25- jarige metselaar J. G. uit Haarlem, die tezamen met de 30-jarige timmer man L. C. v. W. u't Bennebroek de overval op het pompstation onder Amsterdam hadden gepleegd, werden veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf met aftrek. De 30-jarige loswerkman D. v. H., die inlichtin gen niet om niets had verstrekt werd terzake van heling tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Alle straffen waren overeen komstig de eisen van de procureur- generaal. RUSSISCHE GELEERDEN NAAR HEERLEN, Het bureau Intourist heeft plotse ling voor negentien Russische pro fessoren, geologen en mijnbouwkun- digen logies gereserveerd in hotel „Berg en Dal" te Valkenburg, De ge leerden zullen, vrij onverwacht, deel nemen aan het vierde interna'ionale congres over carboon-stratigrafie en geologie, dat op 15 september in het stadhuis te Heerlen begint, in aan sluiting op het eerste internationale kool-petrologisoh congres dat van 10 tot en met 13 september in Heerlen wordt gehouden. De Russen zullen een week in Heer len en Valkenburg vertoeven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5