S)e £eidbe(Soti/ta/iit LICHTE ONTSPANNING IN T VERRE OOSTEN Visbombardement bij IJsland Amerikaanse oorlogsschepen blijven uit de buurt van Quemoy Nationalisten voeren aan door de lucht LITTLE ROCK Nederlands marine-vliegtuig neergestort WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14507 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NEDERLAND houdt atoom in toom BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Naar gemeld wordt, is een vierde door de Amerikanen geëscorteerd kon vooi van Formosa uitgevaren om voorraden naar de Quemoy-archipel te brengen. Van het derde, dat maandagavond is vertrokken, was geen mel ding gemaakt. Het nationalistische ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat er dinsdagmiddag in vier uren tijds 2.500 granaten op de Quemoy-archipel zijn afgevuurd. In de late namiddag werd de beschieting stopgezet, maar tegen het invallen van de duisternis werd zij hervat. er tegenover. Volgens nationalistische berichten zouden er 190.000 militai ren op het vasteland zijn samenge trokken. Het is de Amerikanen niet bekend over hoeveel onderzeeboten de communisten beschikken. DULLES GEMATIGD Volgens waarnemers vindt de Ame rikaanse zevende vloot het een moei lijke taak de nationalistische trans portschepen doeltreffend te escorte- rene aangezien de Amerikaanse oor logsschepen op bevel van Washing ton in internationaal vaarwater moe ten blijven, dus drie mijl uit de kust van Quemoy. Naar van Amerikaanse zijde wordt vernomen, zijn er 90.000 natinalisti- sche soldaten op de Quemoy-groep en 97.000 communisten op het vasteland Volgens een niet-officieel bericht uit Taipeh zijn de communisten om streeks middernacht een zware be schieting van de Quemoy-eilanden begonnen, juist terwijl de rationalis ten de eilanden uit de lucht bevoor raadden. Als het bericht juist is, is het voor het eerst dat de eilanden uit de lucht van het nodige worden voorzien. LANDBOUW POLITIEK In ons artikel over de melkprijspoli- tiek hebben wij reeds terloops ge memoreerd de rede van minister Von deling te Stresa, waarin hij de doel stellingen van de landbouwpolitiek heeft uiteengezet. Dat deze uiteenzetting van de mi nister van Landbouw nogal onrust heeft verwekt onder de boerenbevol king, is begrijpelijk Minister Vonde ling ging namelijk uit van de stelling, dat een goede landbouwpolitiek per definitie een consumentenpolitiek moet zijn. Dat wil zeggen, dat de klant ko ning is en dat de boeren er maar rekening mee hebben te houden, wat de klant vraagt. Het zal in zijn ge- dachtengang, eenvoudig gezegd, de consument een zorg zijn, waar de goederen vandaan komen, die hij ver langt, het zal hem ook een zorg zijn of de producent van deze goederen hieraan verdient of schade lijdt, maar hij heeft zijn eisen- de aanvoer der goederen moet voldoende zijn, zij moeten gevarieerd zijn, zij moeten goed zijn en goedkoop. Als daaraan maar wordt voldaan, zou het dus minister Vondeling een zorg zijn hoe het bij de boer reilt en zeilt. Dat is wat sterk gezegd, maar vast staat, dat zijn eerste zorg deze is of aan de wensen van de consument wordt voldaan. Gelukkig heeft hij daarbij nog gezegd, dat de stelling, dat de klant koning van de land bouwers is, niet tot uitbuiting van de onderdanen mag leidén. Ook de leveranciers moet men dus een goed inkomen gunnen. Maar in de socialis tische gedachtengang van de minister kwam dat toch wel op de tweede Het is voor iedereen duidelijk, dat deze opvatting van de minister buitengewoon eenzijdig is. De vraag is namelijk, wat de doel stelling moe* zijn van zijn land bouwbeleid. Als dat per definitie een consumentenpolitiek zou moeten zijn, dan zou het er alleen om gaan hoe goed en hoe goedkoop de con sument zijn zuivelprodukten van de handel zou kunnen betrekken. Pas daarna zou hij zich in zijn landbouw politiek gaan afvragen, hoe de leve rancier van deze produkten het zou maken. Een regelrechte bevoorde ling dus van de verbruiker deze con sumptiegoederen. Vraagt men zich af hoe de land bouwpolitiek moet zijn gericht, dan kan men toch tot geen andere con clusie komen dan dat het algemeen belang het uitgangspunt behoort te zijn en niet op de eerste plaats het belang van de consument, die in de redenering van minister Vondeling meer dan koning namelijk dictator zou zijn. Indien men in deze politiek een voorkeur zou moeten uitspreken, dan moet deze voorkeur immer? uitgaan naar de landbouwbevolking, want wat zal de consument beginnen, in dien de land- en tuinbouw in gebreke zou blijven? Gezond geredeneerd moet men dus wel van het standpunt uitgaan, dat de primaire doelstelling van het land bouwbeleid moet zijn het bevorde ren van een gezonde, doelmatig wer kende land- en tuinbouw en van een welvarende landbouwbevolking. Wat zou er van de verlangens van de consument terecht komen, indien de boeren zouden gedwongen wor den met verlies te produceren? Zij zouden de eisen van voldoen de, goed en goedkoop spoedig moeten laten vallen. Ook diezelfde consu ment, die in andere takken van het maatschappelijk leven werkzaam is, zou er spoedig de brui aan geven, als zijn bedrijf niets anders dan ver lies zou opleveren. Een goede landbouwpolitiek dus allereerst rekening houden met de belangen van de producent, om dat daarvan de belangen van de consument volkomen afhankelijk zijn. Dat minister Vondeling in interna tionaal milieu het tegendeel heeft verkondigd, zal onze naam geen goed hebben gedaan. Minister Vondeling heeft hier blijk gegeven, dat hij nog de eenzijdige so cialist is, die hij in de Tweede Kamer was. Als Tweede Kamerlid kende men hem in internationale kringen niet, als minister wel. Dovendien heeft minister Vondeling zich met deze stellingname zelf in de grootste moeilijkheden gepraat. Houdt hij dit standpunt van een consumentenpolitiek staande, dan zal hij ook van zijn socialistische collega van Financiën moeten eisen, dat - r geen verhoging van de melkprijs komt van vier, vijf of zelfs zes cent, waarvan sprake is. Weet u wel: als landbouwpolitiek per definitie consumentenpolitiek is betekent dit, dat de landbouwpro ducten voldoende goed èn goedkoop moeten zijn. Wat denkt de minister van een ver- Dat lijkt ons niet in het belang van de consument. Maar wil men de producent een behoorlijke prijs garanderen, dan zal het geld óf van het Landbouwegalisa- tiefonds (i.e. de regering) moeten ko men of direct van de consument. Een behoorlijke prijs voor de produ cent is een allereerste vereiste. Maar dan had deze socialistische minister ook geen rede mogen hou den zoals hij in Stresa heeft gedaan. De Londense „Times" verklaarde in een hoofdartikel, dat de bezetting van de eilandjes voor de Chinese kust door de nationalisten onhoud baar en niet te rechtvaardigen is. Volgens het blad zou terugtrekking van de nationalisten niet een teken van zwakheid, doch een gebaar van gezond verstand betekenen, dat de Amerikaanse bondgenoten zouden kunnen toejuichen. Voorts meent de „Times" dat een der grootste gevaren van de crisis om Quemoy is, dat er geen direct con tact tussen Amerika en communis tisch China bestaat. De liberale „Manchester Guardian" acht echter de mogelijkheid zeer groot, dat besprekingen tussen China en de Ver. Staten zullen vastlopen. En vroeg of laat zal dan waarschijn lijk een aanval op Quemoy worden gedaan. Als wij minister Duller moe ten geloven, aldus de „Manchester Guardian" zullen de Amerikanen en Chinezen gaan vechten. Dulles over Formosa. Nieuw element. De Washington Post maakte woens dag uit de verklaring van Dulles dat een constructief nieuw element zou ontstaan als de communisten af zien van geweld op, dat de Ver enigde Staten schijnen te zoeken naar een formule die ontruiming van Quemoy en Matsoe zonder gezichts verlies mogelijk maakt. De communis ten zouden de eilandjes voor de kust kunnen krijgen en het afzien van ge weld zou in feite neerkomen op aan vaarding van een onafhankelijk For- mose. Dit acht het blad de enige mo gelijkheid om een evenwichtige toe stand in het betrokken gebied te scheppen. De Russische regering heeft Pe king laten weten, dat zij het Chinese besluit van zaterdag om de territo riale wateren uit te breiden tot 12 mijl, erkent. De prooureur-generaal van het Amerikvtns oppeo-gereohtsihofi Wil liam Rogers, heeft dinsdag aan de ge meentelijke overheid van Little Rock een plan gestuurd om de orde te handhaven in het geval van nieuwe rassenonlusten iin de stad bij de toe passing van integratie op de scholen. Donderdag komt het opperge- reohtshof bijeen om te beslissen of de middelbare school te Little Rock Als de Chinese communisten zich bereid verklaren tot een doeltreffen de en betrouwbare belofte dat zij zullen afzien van geweld om territo- zif ered0eeènng™eer luc™nleSw -g«leerlingen onmiddellijk moet element in de sTuatlë^ndlm Fo™ toelaten dan wel een uitstel van hvee mosa worden gebracht, dat verdere en half k"JSt voor de toepassing consequenties kan hebben. Dit heeft van rassenintegratie. Het plan isjien minister Dulles dinsdag op zijn we- kelijkse perconferentie verklaard. Hij zei dat de V.S. officieel via de Com- munistisch-Chinese ambassade te Warschau Peking hebben verzocht, het overleg op ambassadeursniveau over de kwestie-Formosa te hervat ten. voorzorgsmaaitregel voor het gevaJ men tot directe integratie besluit. In Neurenberg heeft een Poolse toerist van een kort oponthout van de reiswagen voor een stoplicht ge bruik gemaakt om uit de bus te ont snappen. Duitsers zoeken nieuwe visgronden De Britse treiler „King Sol (486 ton) heeft dinsdagavond een „aanval" van de 72 ton metende IJslandse ka nonneerboot „Odin" afgeslagen. De schipper seinde vannacht dat hij de „Odin" geramd had toen dat schip bijdraaide om hem te enteren. Daarop was de IJslander „me* een flinke kras op zijn neus" afgedropen. Enige uren tevoren hadden opva renden van de ,,Odin" bemanning van de treiler de „Lock Fleet" met ge droogde kabeljouw bekogeld. De Britten beschikten echter over vol doende vis om d« pliek te dienen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat de Brit se regering niet van plan is het con- clict met IJsland over de visserijzone rond IJsland voor het internationale gerechtshof te Den Haag te brengen. Zoals bekend heeft het verbond van Britse reders maandag een voor stel in deze richting gedaan. De woordvoerder herinnerde er aan, dat IJsland de clausule inzake de binden de uitspraak van het internationale gerechtshof niet getekend heeft. Het Westduitse visserijbedrijf, dat ruim 250 treilers in de vaart heeft en evenals Engeland tot 1 september ook in sterke mate was aangewezen op de visgronden onder de kust van IJsland, heeft besloten nieuwe wegen te zoeken voor een goede exploitatie van de vloot. Uit de Duitse visserijhavens Bre men, Cuxhaven, Hamburg, Altona en Kiel is begin van deze week een flo- telle van zes Duitse treilers vertrok ken op een expeditiereis in de noor delijke wateren bussen Noorwegen en IJsland en bij Groenland om te zoe ken naar nieuwe visgronden. Het was de Duitse treiler „Gluecks- burg" uit Kiel, die met de in Neder land geboren schipper Hans Wijnberg op de brug enige jaren geleden een rijke visgrond van roodbaars bij de kust van Groenland heeft ontdekt. Mgr Huibers, bisschop van Haarlemtijdens de wijding van mgr Van Dodewaard In Perzië Van de zijde van de Nederlandse Marine vernemen wij. dat een Mari- j ne-vliegtuig op weg van Nieuw-Gui- nea naar Nederland nabij Abadan in Perzië is verongelukt. Het vliegtuig is een Martin PBM 5a-Mariner. Over het aantal slachtoffers kon nog geen mededeling worden gedaan aangezien de familieleden nog niet zijn gewaarschuwd. De marineluchtvaartdienst heeft sinds enige jaren een aantal Martin Maier amfibievliegtuigen in ge bruik. Het zijn tweemotorige toestel len die voor verscheidene doeleinden kunnen worden gebruikt, onder an dere als patrouillevliegtuig en als transporttoestel. Het toestel kan met een beman ning van zeven tot negen personen en met een maximum startgewicht van ruim 25.900 kilo maximaal circa 5.000 kilometer zonder tussenlanding afleggen. VLIEGTUIGONGELUK IN ALASKA. By Anchorage (Alaska) is gisteren een Amerikaans militair vliegtuig van het type C-47 kort na de start verongelukt. Er waren 19 inzittenden, van wie er 12 om het leven zijn gekomen. Na zijn wijding ging mgr J. A. E. van Dodewaard, coadjutor van de bisschop van Haarlem, zegenend de kathedraal uit. RUSTIG WEER Het lagedrukgebied boven de Noordzee is het afgelopen etmaal langzaam naar het oosten getrokken en daarbij verder opgevuld. Aan de achterzijde van dit lagedrukgebied bleven noordwestelijke winden on stabiele lucht naar. Nederland voe ren zodat ook vannacht op verschei dene plaatsen nog buien zijn geval len. Een lagedrukgebied, dat halverwe ge Ierland en de Azoren is gelegen, trekt langzaam in de richting van de Portugese kust. He', neemt eveneens in betekenis af. Tussen beide lage drukgebieden heeft zich een gebied van hoge druk ontwikkeld. Het cen trum hiervan lag vanochtend met 'n barometerstand van 1026 mib. iets ten westen van Schotland. Dit hoge druk- gebied breidt zich over de Noordzee en onze omgeving uit. Het bewerkstelligt een verdere sta bilisatie van de atmosfeer en daarom zal het morgen vrywel overal in ons land droog blijven. Tengevolge van de geringe ludhtdrukverschillen is er dan weinig wind. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. DROOG EN WEINIG WIND Droog weer met zonnige perio den, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Weinig verandering in tempera tuur. 11 Sept. zon op 06.06; onder 19.06; maan op 03.26; onder 17.45. Hoogwaterstanden 11 Sept. v.m. 1.20; n.m. 1.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GARMISCH P ZüRICH GENèVE LOCARNO ROME AJACCIO ALGIERS WENEN INNSBRUCK MADRID MALLORCA zWaar bew licht bew. half bew zwaar bew. mist regenbui mist zwaar bew. mist half bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt mist zwaar b w. licht bew 33 Korreltje De dood van een moeder is de eer ste smart, die men zonder haar be weent. (Melati van Java)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1