„De Zonnige Zeurpiet' In 1957 bleven 4.000.000 bioscoopbezoekers bij de TV Natu-raLax wsmmmmmsm Atoomreactor te Petten gaat deel van Kjellers werk overnemen Sophia Loren de beste actrice De heren bleken niet sterker dan het zwakke geslacht DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COUP/ NT PAGINA 6 M.nder belangstelling in alle sectoren Sport blijft trekken Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een overzicht uitgege ven van het bezoek aan amusements bedrijven in Nederland. Hieruit kan met grote overtuiging worden ge concludeerd, dat de bezoeken aan openbare amusementsbedrijven door de televisie-uitzendingen zeer snel teruglopen. De bioscopen hadden het meeste van deze grote concurrent te lijden. In 1957 werden namelijk ruim 4 miljoen 'bioscoopkaartjes minder verkocht dan het jaar daarvoor. Ook voor andere amusementsbe drijven daalde de belangstelling aan zienlijk. De opera en operette voor stellingen werden in 1957 door 83.000 personen minder bezocht. (402.000 Van Nelle bestellen (Adv.) Wie goed doet, goed ontmoet Radio Luxemburg steunde viiendschap Voor de woning van de 17-jarige onderwijzersdochter Els Lenaers te Stramproy langs de grote verkeers weg Weert-Maaseik stopten gister avond om 7 uur enkele auto's en een grote autobus met ongeveer 50 Bel gische meisjes, die van hun werk te Eindhoven naar huis terugkeerden. Een employeé van de fabriek, ver gezeld van drie meisjes, ging naar binnen, waar zij Els, die sinds het be gin van dit jaar voor het raam van het kamertje aan de straatzijde op haar z: ^kbed ligt, verrasten met een bloemstuk en een radiotoestel. En daarna kwamen alle andere meisjes de zieke hartelijk de hand drukken. Wat was het geval? In de loop der maanden was een stille vriendschap gegroeid tussen het zieke meisje en de Belgische fabrieksarbeidsters, die elkaar elke morgen en elke avond, wanneer de autobus voorbij reed, toe wuifden. Tot op een dag de Belgische meisjes de bus voor de woning lieten stoppen en een deputatie van haar de zieke bloemen en fruit bracht. Dat werd later nog eens herhaald. Dit kwam ter ore van de leider van een programma van radio Luxem burg, die besloot deze sympathieke geste te belonen. Gisteravond zijn de haar werd een gouden polshorloge verloot; Helène Coolen uitMaaseik was de gelukkige. Ook werden aan de meisjes enkele presentjes uitgedeeld. Vervolgens werd naar Stramproy ge reden om Els Lenaers een onvergete lijke dag te bezorgen. tegen 319.000). Bij de revues was het verschil 57.000 (1956: 437.000, 1958: 380.000). De balletvoorstellingen za gen de volgende dalingen te zien: 195.000—146.000. Hoewel de afgelegde bioscoopbe zoeken het snelst daalden, maakt deze tak van ontspanning nog verre weg het grootste deel uit van het amusementsleven. In 1956 staarden filmliefhebbers 68.823.000 maal naar het witte doek. Toneelvoorstellingen en concerten bemerkten het minst de verschui ving in de amusementswereld, de daling in deze sectoren was, hoewel goed merkbaar, in vergelijking met de populaire amusementen toch zeer gering. Stijging. De bezoeken aan. sportuitvoerin- gen blijven zien der ogen stijgen. Vorig jaar begaven zich 16.678.000 supporters naar de sportterreinen, in 1956 waren dit er 15.737.000. UIT BOOM GEVALLEN. De 21-jarige M. Hendriksen uit Ederveen is gisteren in bet zieken huis te Ede overleden, nadat hij bij werkzaamheden aan de Zonneoord- laan aldaar uit een boom was geval len. Hij moet op een dode tak ge stapt zijn, die onder hem afknapte. Naiu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis Flacon a 60 tabletten versterkte werking) fl. 1.35 Advertentie Ford-arbeiders werken 24 uur per week Bij de Arbeidsinspectie te Amster dam is een verzoek binnengekomen van de Ford-fabrieken om de werktij den te mogen aanpassen aan de ver koopsmogelijkheden van het moment. Voor de 600 arbeiders die bij de fa briek in dienst zijn, zal volgende zes weken slechts voor 24 uur per week werk zijn. UITVOER NAAR AFRIKA ZAL DIT JAAR DE 700 MILJOEN GULDEN PASSEREN. De uitvoer naar Afrika zal dit jaar de 700 miljoen gulden passeren. Dit deelde de heer A. G. Aukes, secreta ris van het Afrika-instituut te Rotter dam mede tijdens een bezoek aan de jaarbeurs in Utrecht. De belangstelling van het Neder landse bedrijfsleven, aldus de heer Aukes, is thans het veelvoud van kele jaren geleden. Dank zij de be kendheid van het Nederlandse pro- dukt, zijn kwaliteit en de service die wordt verleend, liggen er in Afrika voor ons nog grote mogelijkheden. Van Nelle bestellen MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op de rijksweg tussen Sint Maar- tensvlotbrug en Burgervlotbrug gistermiddag de 21-jarige F. Bosma uit Anna Paulowna dodelijk veronge lukt toen hij met een zware motor met zijspan tegen een uit tegenover gestelde richting komende vrachtwa gen reed. Het slachtoffer, dat juist 'smorgens in Rotterdam zijn motor had gekocht, was op weg naar huis. Waarschijnlijk door onervarenheid reed hij in een bocht onverwacht van de rechter naar de linkerzijde met bovengenoemd gevolg. De heer B, Van Nelle bestellen (Adv.) was gehuwd en vader van een kind. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) BRANDEN DOOR BLIKSEMINSLAG Twee keer is de brandweer van Emmen maandag in actie geweest, toen tijdens een hevige onweersbui boven Zuidoost-Drente de bliksem in sloeg en brand veroorzaakte. In Emmercompascum werd een wo ning, bewoond door het bejaarde echt paar J. Wierenga, door het hemel vuur getroffen. De woning brandde met de inboedel tot de grond toe af. De bewoners hebben niets kunnen redden. In Nieuw-Weerdinge sloeg de blik sem in een aantal korenmij ten, twee gingen in vlammen op. Eigenaar was de landbouwer Sassen. Het gezin van de heer P. Tromp te Heerhugowaard, man, vrouw en ze ven kinderen, is vannacht dakloos worden door brand in de boerderij waar het gezin woonde. Toen buren de heer Tromp tegen half twaalf waarschuwden dat zijn bedoening in brand stond, was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewoners zich ter nauwernood en met niet veel meer dan 't lichaam dan nachtgoed, hebben kun nen redden. De boerderij is volledig in vlammen opgegaan, waarbij ook de hooioogst landbouwwerktuigen en het meubilair van het woonhuis ver loren gingen. De brandweer heeft niet veel meer kunnen doen dan een nabijgelegen huis en de kerk voor de vlammen te sparen. De oorzaak van de brand is totnu- toe niet bekend. Zelfstandiger vriendschap De jury op het filmfestival in Venetië heeft Sophia Loren aangewezen als de beste actrice voor haar vertolking in de Amerikaanse film, de Zwarte Orchidee. Op het festival werd Sophia luide toegejuicht. Foto: Sophia Loren neemt een ovatie in ontvangst. Achter haar lopen politie-agenten om al te enthousiaste mensen op een afstand te houden. De „hoge-flux" reactor, die op het ogenblik te Petten in aanbouw is, zal een deel van de werkzaamheden van de zwaarwaterreactor in Kjeller gaan overnemen. Men zal zich in Petten on der meer gaan bezighouden met expe rimenten, waarbij krachtige stralen neutronen nodig zijn. De Noors-Ne derlandse samenwerking, zoals die op het ogenbik bestaat, zal in de toe komst enige wijziging ondergaan. Dit heeft het hoofd van de fysische afdeling van het Noors-Nederlandse centrum te Kjeller, dr J. A Goedkoop, medegedeeld. In het rapport, dat een dezer da gen over de werkzaamheden Le Kjeller aan de tweede atoomconferentie is voorgelegd, werd opgemerkt, dat de zwaarwaterreactor ouderdomsver- schijnselen begint te vertonen. Gevraagd, of bij de bouw al werd verwacht, dat deze reactor na een betrekkelijk klein aantal jaren ver sleten zou zijn, antwoordde dr. Goed koop, dat men daarover destijds geen enkele verwachting kon hebben. Jeep moet stoppen. In de tijd dat de reactor te Kjeller gebouwd werd, was er vrijwel niets op reactorgebied bekend. Men had er toen nog geen idee van hoe lang een reactor het zou uithouden. Wel staat vólgens dr. Goedkoop vast, dat „Jeep',' zoals de reactor Heet, zich goed heeft gehouden in vergelijking met soortgelijke reactors in de Ver enigde Staten en de Sowj et-Unie, die een kortere levensduur hebben gehad dan „Jeep" nu al heeft. In hoofdzaak valt de slijtage aan „Jeep" hieraan toe te schrijven, dat de verontreiniging in het zware water een snellere co- rosie hebben veroorzaakt, dan aan vankelijk werd verwacht. Er zijn thans apparaten gemonteerd om de zuiverheid van het zware water te handhaven. Zolang dit mogelijk is, aldus dr. Godekoop, zal men „Jeep" blijven ge bruiken, in ieder geval voor de pro- duktie van radio-actieve isotopen. De opbrengst van deze isotopen beloopt per jaar ongeveer 100.000. Behalve de hoge-flux-reactor in Petten zal ook de nul-energie-reactor, die in Kjeller zal worden gebouwd, een deel van het werk van „Jeep" over nemen. Deze nieuwe reactor, die geheel voor nancierd zal in hoofdzaak worden gebruikt voor metingen van en expe rimenten met de reactiviteit van de reactor zelf. Ook voor de Noors-Ne derlandse reactorschool zal deze reac tor zeer nuttig zijn. Op deze school, die in april van dit jaar begonnen is, worden cursussen van elk negen we ken gegeven om afgestudeerden, on der meer van de technische hoge school in Delft, vertrouwd te maken met alle gebieden van de kernerer- gie naast het gebied dat zij zelf be heersen. Op eigen benen. De Nederlands-Noorse samenwer king in haar huidige vorm loopt in juli van het volgend jaar af. Dr. Goedkoop zei, dat zij naar alle waar schijnlijkheid daarna in een andere vorm zal worden voortgezet. Nu bei de landen op het gebied van kern reactors beide meer op eigen benen kunnen staan, zal de samenwerking beperkt worden tot gezamenlijke pro jecten, hetzij in Nederland, hetzij in Noorwegen, al naar de aard van de reactor die voor de projecten nodig Beide landen zullen dan niet meer in eikaars installaties investe ren doch 'n evenredig aandeel op zich nemen in de kosten van de projec ten. Dr. Goedkoop deelde mee, dat op den duur ook een voorstel zal wor den gedaan om „Jeep", zodra die na een aantal jaren geheel versleten zal zijn, te vervangen door een nieuwe reactor, die vrijwel geheel voor de produktle van radio-actieve insotopen zal worden gebruikt. De laatste jaren werken in Kjeller gemiddeld twintig Nederlandse aca demici tegen ongeveer vijftig Noorse. Dr. Goedkoop verklaarde, dat de hoofdzaak in de arbeid met de reac tor in Kjeller het zuiver wetenschap pelijke werk is en dat er onder meer gewerkt wordt door academici, die er hun promotie voorbereiden. („M)ode aan de Man" Van Nelle bestellen (Adv.) Boven Friesland heeft de afgelopen nacht een hevig onweer gewoed. De ene bui na de ander trok, vergezeld van veel regen, over de provincie. Om twee uur vannacht sloeg de blik sem in de boerderij, bewoond door de .veehouder P. de Ram te Steggerda. Noorse rekening wordt gebouwd, Met hulp van de buren slaagde men zoals de hoge-flux-reactor in Petten er in het meubilair in veiligheid te geheel door Nederland wordt gefi- brengen. De gehele boerderij ging echter, met inventaris en de winter- Van Nelle bestellen (Adv.) I voorraad hooi, in vlammen op. „Snuiftabak" in de mode Wij hebben steeds met een getioel van lichte ironie gestaan tegenover de rusteloosheid, waarfnee de dames mode zoekt naar het nieuwste, daar bij steeds terugvallend op de mode van een vroeger tijdperk. En tóch doen de dames maar mee, zonder moe te worden, om tenminste het nieuwste tehebben. Zoiets zulten mannen niet doen, hebben wij een tijd lang gedacht, maar na een bezoek aan het R.A.I.- gebouw te Amsterdam, waar giste ren de ,,Herenmodebeurs 1958" on der de titel „(M)ode aan de Man" is geopend, hebben wij enigszins teleur gesteld moeten capituleren voor de werkelijkheid. Dat het moderne costuum de man slank wil maken: „Aflopende, na tuurlijke schouderlijn, slanke heup lijn en smalle broekspijpen", is ver gefelijk; die tendenz bestond al lan ger. Eerlijk gezegd hebben wij meer sympathie voor ontwerpers, die hun beste krachten wijden aan de „uit vinding" van doelmatige kleding, zo als de scooterjassen met afneembare capuchon, de „bromfietsjas" en de water-afstotende nylon-regenjas, die natuurlijk „Nautilus" heet. Maar waarom nu zulke extrava gante kleuren: roodbruin en hard groen? Kleuren Een symptoom van de onrust, die we tot dusver alleen aanwezig acht ten in de damesmode, vinden we het feit, dat het jasje met de dubbele rij knopen, korte tijd verfoeid als „ouderwets", er weer „in" komt. De nieuwe modekleur, „Snuiftabak" vin den we wel aardig, doch we nemen aan, dat de „jongeman, die niet het zelfde pak als zijn vader wil dra gen", zo hij al aangetrokken wordt door het roestbruine dessin, toch te rugschrikken zal voor de snit, waar door hij wel enig bekijks zal hebben. Over het algemeen zijn de kleuren van de pakken meer aan de lichte („vrolijke") kant. Een aanvaardbare koersverandering. Het kakelbonte (56) Maandag is in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw de Herenmodebeurs 1958 geopend. Tijdens deze beurs worden ook shows gegeven, waar van wij hier een beeld laten zien: een „bromfietsjas", die door het aanzetten van een capuchon extra beveiliging tegen storm en regen geeft. streepjespak evenwel, dat met trots getoond wordt als „het pak waarmee Nederland op de Internationale He renmodebeurs in Keulen zeer opval lend voor de dag kwam", gaat naar onze smaak te ver. Het witte overhemd wordt zoetjes aan verdrongen door streepjes, rui tjes, kringetjes en figuurtjes. Voor wat betreft de zomergarderobe is dit soms al te progressief. Smaken ver schillen nu eenmaal. Maar zou u het in het hoofd krijgen om met een knalrode smoking ergens op een spe ciale gelegenheid te verschijnen? Of bent u soms van plan u te scha ren bij degenen, die zich het volgend voorjaar willen vertonen in 'n licht- oranje jasje met hardblauwe broek en helgele schoenen? Om den brode De textielhandelaren zelf vinden het ook wel eens gek, wat er alle maal op deze Nederlandse Heren modebeurs wordt gelanceerd en zij hebben hun hoop voorlopig gevestigd op de meer conservatieve kleuren en modellen. „Die aparte dingen ver koop je hier toch niet", is men in hun kringen dikwijls van oordeel. Maar men herinnert eraan, dat de heren een paar jaar geleden voor geen geld van de wereld in 'n licht rode of zachtblauwe pullover zouden lopen. En moet je nu eens zien! De confectie brengt ten slotte alleen op de markt, waar het publiek om vraagt. Er moeten ook nog zaken ge daan worden. Op deze herenmodebeurs werd ook gesignaleerd, dat de Nederlandse man maar niet aan een hoed schijnt te willen. Tot wanhoop overigens van de hoedenfabrikanten. Die zouden het ah een ideaal zien, als elke heer tenminste één hoed zou hebben en hem dan nog droeg ook. Maar zover wil het nauwelijks komen Van Nelle bestellen (Adv Twee zenuwartsen knoeiden met kaarten Ziekenfondsen opgelicht Op grond van onregelmatigheden, die door twee zenuwartsen werden gepleegd, heeft het ziekenfonds Wal cheren gisteren hun medewerking opgezegd. Het ziekenfonds heeft zijn besluit eerst na langdurige conferen ties durven nemen. De justitie werd niet in de zaken gemoeid. Ook ziekenfondsen op Zuid-Beve land en in Zeeuws-Vlaanderen, waar de beide specialisten mee verbonden waren, hebben soortgelijke gevallen van oplichting ontdekt. Deze fond sen beraden zich nog over de stap pen, die zij zullen nemen. Het is in middels ook gebleken, dat het Zie kenfonds Walcheren het zwaarst is gedupeerd. De beide artsen hebben gebruik gemaakt van de mogelijk heid om op de verwijskaarten van de huisartsen een herhalingskaart uit te schrijven. Zo konden zij rekenin gen indienen voor behandelingen, die in werkelijkheid nooit hadden plaatsgevonden. Deze onregelmatigheden hebben plaatsgevonden óver een periode van ongeveer twee jaar. Het is nog niet bij benadering te zeggen, voor welk bedrag de fondsen tekortgedaan zjjn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6