Katholieken in Rood geraffineerde wijze -China op vervolgd Bisschopswijding van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard Prinses Irene vraagt Utrechters een prettige studententijd Moeilijkheden bij Nederl. Heiikopterindustrie Schaamrood na ontgroening Ontroerende plechtigheid in Haarlems Kathedraal „Gebedsgenezers" riepen te laat geneeskundige hulp in Pauselijke encycliek tegen „Vaderlandslievende vereniging" DINSDAG 9 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Naar Leids voorbeeld H.K.H. Prinses Irene heeft" gister avond de eerste bijeenkomst bijge woond die de Utechtse vrouwelijke studentenvereniging in het kader van het novitiaat organiseert. De prinses heeft inmiddels met een vriendin haar intrek genomen in huize Lievendaal aan het Lepelen burg te Utrecht, dat door de dienst openbare werken der gemeente Utrecht de laatste maanden grondig is gerestaureerd. De kamers die de prinses en haar vriendin betrekken zijn modern en naar hun eigen smaak ingericht en zien uit op het fraaie park, dat door de Utrechtse singels omsloten wordt. Er zullen nog drie studentes hun in trek nemen op Lievendaal. Prinses Irene gaat Spaans stude ren bij de Utrechtse hoogleraar dr. C. F. A. van Dam. De Spaanse taal boeit haar bijzonder en van haar vader heeft ze veel gehoord over Zuid-Ame- rika, hetgeen mede haar besluit om deze studierichting te kiezen bepaald heeft. Daarnaast zal ze nog een aantal al gemene vakken studeren zoals de ge schiedenis der middeleeuwen en de inleiding tot de rechtswetenschappen. De prinses wil graag in Utrecht ge woon student mee zijn en hoopt dan ook dat de Utrechtse burgerij het haar nietlastig zal maken. De erva- We zien de prinses hier in de tuin van Huize Lievendaal. ringen die HJK.H. Prinses Beatrix in Leiden heeft opgedaan, sterkt haar in het vertrouwen dat ook zij rustig door de stad kan wandelen zonder te wor den nagegaapt. Wat het novitiaat van de Utrechtse Vrouwelijke Studenten Vereniging betreft verwacht Prinses Irene dat deze tijd niet gemakkelijk zal zijn, maar ze hoopt zich een goed noviet te tonen. Bij de N.V. Nederlandse Helikopter Industrie zijn interne moeilijkheden gerezen. De beide directeuren hebben pér 1 november ontslag aangezegd. Het zijn de heren Verhagen en Meyer Drees, die het gezichtspunt van de raad van commissarissen niet kunnen delen. De kwestie loopt over het type te bouwen helikopter. Ir. A. P. v. d. Meer.te Rotterdam is door de raad van commissarissen als directeur aan gezocht. AFD. NAZARETH KVP PROTESTEERT TEGEN WETHOUDERSVERKIEZING TE MAASTRICHT Gisteravond heeft de afdeling Na zareth van de Katholieke Volkspartij te Maastricht aan het eind van een protestvergadering tegen de wethou dersverkiezing op dinsdag 2 septem ber j.l. een motie aangenomen, waarin zij o.m. het vertrouwen in de fractievoorzitter van de KVP opzegt en in die leden die hun stemmen even eens uitbrachten op de heer Pieters (PvdA). Zij verzoekt het statenkring- bestuur ten spoedigste een staten- kringvergadering op te roepen ten einde voor het forum van de gehele stad te verklaren, dat de partij zich van de fractievoorzitter en van die leden van de raad, die op de heer Pieters gestemd hadden, distansieert en hun houding afkeurt. Incident te Bolsward Ook Bolsward kent zijn ontgroe ningsfeesten, nl. van de studenten der Hogere Rijks Zuivelschool, die hier is gevestigd. Op het jaarlijks hoogtepunt van de ontgroening, nl. het waterfietsen, kwam het ditmaal tot een incident. Toen nl. een twee tal juryleden leden van de ont groeningscommissie een paar te water geraakte groenen met houten roeispanen te lijf gingen, koos het publiek bij deze onsportieve daad ogenblikkelijk partij voor de „groe nen", die weerloos te water (in de diepe stadsgracht) lagen en zich in arren moede wilder, vastgrijpen aan het bootje, waarin de jury zich be vond. De politie heeft zich óver de studenten ontfermd en hen in be scherming genomen. Het bestuur van de studentenver eniging heeft zich van de onspor tieve daad van de beide leden der ontgroeningscommissie gedistanci- eerd en zich naderhand met een open brief tot de bevolking van Bolsward gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de betrokken studenten zijn ge royeerd als lid der vereniging. Het kasteel „Beverweerd" Werkhoven in de provincie Utrecht, dat reeds in 1926 als een sterke burcht werd genoemd en in latere tijden tot het bezit van het Oranje-huis behoor de, is verkocht aan de QuakersChool te Ommen, die het als nieuwe behui zing zal betrekken. Afgevaardigden uit vrijwel alle parochies van het bisdom, zowel priesters als leken, vertegenwoordi gers van velerlei organisaties en in stellingen alsmede andere belangstel lenden maakten de representatie van het bisdom volledig Nabij het hoog- Met alle liturgische luister is vanmorgen in de kathedrale basiliek Sint koor aan de epistelzijde volgden de Bavo te Haarlem mgr. dr J. A. E. van Dodewaard tot bisschop gewijd. Het vader van mgr. Van Dodewaard en is een plechtigheid geworden vol sacrale pracht, die honderden kerkelijke andere familieleden de wijdings- en wereldlijke autoriteiten en andere belangstellenden, niet alleen uit het plechtigheid, welke voor hen een bisdom Haarlem maar ook uit het daarmede nog altijd nauw verbonden Rotterdamse diocees, met aandacht volgden. De laatste jaren heeft katho liek Nederland bij herhaling een bisschopswijding beleefd, maar iedere keer weer is zo'n wijding, waarbij een priester de volheid van het priester schap ontvangt, een belevenis. Zo was dat ook hedenmorgen het geval, toen de drie uren durende plechtigheid zich op het feestelijk met bloemen opge tooide hoogkoor van de Haarlemse kathedraal afspeelde. Vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten Een vreugde was het voor de aan wezigen te zien, hoe de hoogbejaar de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, vitaal en kennelijk onver moeibaar, de wijding verrichtte en zijn coadjutor met het bisschoppelijk ambt bekleedde. Terwijl de klokken van de kathe draal htm sonore klanken over de oude bisschopsstad uitstrooiden en het orgel in de Kerk zich voluit liet horen, arriveerden mgr. Huibers en zijn coadjutor aan de hoofdingang van de kathedraal. In hun gezelschap bevonden zich mgr. Paolo Giobbe, de apostolisch internuntius in Neder land, mgr. dr. B. J. Alfrink, de aarts bisschop van Nederland en de andere bisschoppen. In plechtige processie trokken zij op naar het hoogkoor, waar tal van genodigden, evenals in de kerk zelf, hun plaatsen reeds hadden ingeno men. Een indrukwekkend „Sacerdos et Pontifex" klonk op ter verwelko ming. Mgr. Van Dodewaard, die achter zijn consecrator, mgr. Huibers, schreed, werd begeleid door de twee mede-consecratoren, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch en mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda. Vele autoriteiten Behalve de internuntius en de aartsbisschop gaven bij de plechtig heid acte de présence mgr. M. A. Gistermiddag werd te Amsterdam ter aarde besteld mevrouw Hiltje Hengeveldde Jong, dappei verzets strijdster uit de oorlogsjaren, een so ciaal werkster met een bewogen hart. Zij werd 43 jaar. Een stoet van ongeveer 100 aan hangers van de sekte „de Neder landse Volkszending" volgde de baar. In de aula zongen deze felle volgelin gen van binnen- en buitenlandse ge bedsgenezers opgewekte religieuze liederen. „Dit is mijn vreugde" heet te één daarvan. Slechts vier naaste famileleden van de overledene, onder wie haar be jaarde moeder en haar broer, konden de openlijk beleden vreugde en dank baarheid van de sekte niet begrijpen. Hun leed over dit s terven werd aan merkelijk verzwaard door de weten schap, dat medische hulp met vrij grote stelligheid het leven van Hiltje de Jong had kunnen redden. In Rome is een encycliek over de situatie der Kerk in China gepubli ceerd, gedateerd 29 juni j.l., feest van de H.H. Petrus en Paulus, en gericht tot de bisschoppen, de priesters en gelovigen van China. Deze encycliek begint met de woorden „Ad Apostolorum principis" en is voornamelijk bedoeld de oogmerken en activiteiten van de z.g. Patriot tische Vereniging, die kort geleden in China werd opgericht en waartoe alle katholieken verplicht zijn toe te treden, aan de kaak te stellen. De Patriot tische Vereniging beweert tot doel te hebben de vaderlandsliefde aan te kweken, de vrede te bevorderen en voor godsdienstvrijheid te strijden. In werkelijkheid aldus de encycliek is zij er echter op gericht de katho lieken in China afvallig te maken en zich van de H. Stoel af te scheiden. Eigen ,bisschops-wijdingen' Vervolgd. Dat dit zo is wordt door de feiten bewezen. De vereniging stelt alles in het werk en gebruikt elk propa gandamiddel om de katholieken er toe over te halen de theorieën van het atheïstisch-materialisme te aan vaarden, de bisschoppen, de geeste lijkheid in het algemeen en de H. Stoel in discrediet tt brengen, door hen ervan te beschuldigen de vijand van de Chinese natie te zijn en de zaakwaarnemers van de imperialis tische belangen en de Kerk en Haar dienaren tot gewillige slaven en in strumenten van de communistische autoriteiten te maken. De Encycliek stelt vast, dat de bisschoppen en priesters, die zich tegen de propagan da verzetten, meedogenloos worden vervolgd, gevangen gezet, verbannen of strikt geïsoleerd en van elke mo gelijkheid beroofd contact te hebben met de gelovigen. Alsof dit echter nog niet genoeg ware, wordt ook ge bruik gemaakt van andere middelen, variërend tussen openlijke molesta tie en intimidatie om de aanvaarding van de beginselen der vereniging af te dwingen. Verwarring. De Encycliek maakt gewag van de lange indootrinatiecursussen, die tot verwarring van de geest en tot ver slapping van het verzet leiden bij degenen, lie gedwongen worden deze te volgen, de „heropvoedings kampen", de vernederende proces- sen van de z.g. volkstribunalen, de afgeperste bekentenissen enz. En om de propaganda der Vereniging te loochenstraffen zet de Encycliek dan uiteen wat voor een christen de ware vaderlandsliefde en de vredeswil is, aansluitend erop wijzend, dat de H. Stoel steeds getoond heeft voor het heil en het welzijn van het Chinese volk bezorgd te zijn. Slachtoffers. Vervolgens keert zij zich tegen degenen, die slachtoffer van de be doelde propaganda geworden tegen het gezag van de H. Stoel in opstand zijn gekomen, Zijn leergezag wille keurig inperken en weigeren te ge hoorzamen aan Zijn duidelijke voor schriften en dekreten. Het meest smartelijke bewijs van deze opstandigheid is wel de recente ongeautoriseerde verkiezing en con secratie van een aantal priesters tot bisschop; de encycliek noemt deze daad een flagrante schending van de door God voor de Kerk bepaalde orde, van de aan de Kerk gegeven constitutie en van het tegenwoordig geldend kerkelijk recht. Op het ogenblik zijn er in China een vijfentwintigtal bisschoppen van wie er elf in de gevangenis vertoe ven. Vele van de honderdenelf bis dommen en twintig apostolische pre fecturen in China worden thans ge leid door prelaten, die door'de com munistische regering zijn aangewe zen, aldus mededelingen uit Vati caanse bron. Het aantal katholieken in China bedraagt ongeveer drie miljoen. Gebedskringen. Drie weken geleden kreeg zij een darmstoring. Met haar man vormde mevrouw Hengeveld het centrum van de sekte. Het secretariaat was te ha ren huize gevestigd. De ziekte bracht de „Volkszending" er toe in Amster dam en elders gebedskringen voor haar genezing te vormen. Het gebed werd niet verhoord. De ziekte nam toe. Volgens familieleden werd het een darmperforaite met buikvliesont- steking. Maar nog steeds werd geen medi sche hulp ingeroepen. Het bidden ging voort. De vrouw leed ontzettend. Het lijden bracht zelfs een tweespalt in de gebedskringen, die zich om de sponde van mevrouw Hengeveld ver zamelden. Er werd aangedrongen op een dokter. Maar de geestelijke lei ders van deze groep durfden de be slissing niet aan. Te laat. Tenslotte lieten zij zich overhalen tot een telefoongesprek met de Duit se gebedsgenezer Hermann Zaiss, die in deze kring streng wordt gevolgd. Het consult van deze Duitse fabri- kant-„evangelist" luidde: „Als het bidden na 14 dagen niet heeft gehol pen, kan worden overgegaan tot het inroepen van medische hulp". De 14 dagen waren reeds verstre ken, toen men de Duitser opbelde. Nog dinsdagavond laat werd de zieke vrouw naar een ziekenhuis vervoerd. Te laat. Een medische ingreep mocht toen niet meer baten. Zo overleed een vrouw, wier hel dendaden nog sterk in het geheugen gegrift staan van vooraanstaande Amsterdammers uit het verzet al dus besluit het blad „De Telegraaf" zijn verhaal Als medewerkster van de Stichting 19401945 heeft Hiltje de Jong uitkomst gebracht bij velen, die door de oorlog in kommer volle omstandigheden verkeerden. Een sterke bewogenheid dreef deze vrouw naar een fanatieke sekte. Zij huwde 1-5 maanden geleden met een vooraanstaand lid van de „Neder landse Volkszending". Ook hij getuig de gisteren aan het graf van zijn rots vaste overtuiging in het geloof van de sekte. DRIE KINDEREN ONDER AUTOBUS Op de Friese Straatwèg te Gronin gen zijn gistermiddag omstreeks vijf uur drie kinderen door een autobus gegrepen en vrij ernstig maar niet le vensgevaarlijk gewond. Ze zijn naar het academische ziekenhuis gebracht. De kinderen, de 6-jarige E. van der Ploeg, zijn achtjarig broertje Dirk en de 6-jarige L. H. van der Zwaag sta ken met een autoped plotseling vlak achter een stilstaande autobus de rij weg over. Van de andere zijde nader de een Gado-bus. Twee kinderen wer den links en rechts van de bus ge slingerd en een werd overreden. Jansen, bisschop van Rotterdam, mgr. P. A. Nierman, bisschop van Gronin gen, mgr. W. M. Bekkers, de coad jutor van de bisschop van 's-Herto- genbosch, mgr. A. Terstappen, vica- ris-capitularis van het bisdom Roer mond, mgr. C. J. Calewaert, bisschop van Gent en ere-kanunnik van het Haarlems kapittel, vergezeld van zijn vicaris-generaal, mgr. G. de Keerse- maeker, en van mgr. L. de Kesel, president van het Gentse groot-se minarie, mgr. A. van den Bronk, bis schop van Kumasi, mgr. dr. W. van Hees, magister-generaal van de Kruisheren in Nederland, Dom P. Andriessen, abt van de Benedictij nerabdij te Egmond. Dom C. P. Tho- lens, abt van de Benedictijnerabdij te Doetinchem, mgr. J. W. L. Damen, kerkelijk gezantschapsraad en rector van het Nederlands college te Rome, mgr. Jan Olav Smit, o.a. consultor van de Congregatie tot voortplanting van het Geloof, de provinciaals van de ordes en congregaties, welke in het bisdom Haarlem werkzaam zijn, drie kanunniken-deputanten van het bisdom Rotterdam, te weten mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal, mgr. W. A. E. Bokeloh, deken van Den Haag en deken R. J. H. Reijnen uit Schiedam, kanunniken en ere kanunniken van het Haarlems kapit tel en deken J. J. H. van Rossum uit Arnhem. Ook vele wereldlijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Onder hen bevonden zich minister mr. A. A. M. Struyken, de staatssecretaris sen dr. G. M. J. Veldkamp, W. Schmelzer en H. C. W. Moorman, prof. dr. L. J. M. Beel, lid van de horst, voorzitter van de Tweede Ka mer, verschillende Eerste en Tweede Kamerleden, onder wie prof. mr. C. P. M. Romme, dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noord holland, de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers en mej. J. C. M M. Geldens, particulier secretaresse van prinses Wilhelmina. Er was verder een deputatie van de Maltezer ridders, bestaande uit dr. S. F. C. A. M. baron van Wijnber gen, mr. E. L. M. H baron Speijart van Woerden en kapelaan jhr. P. M. E. von Fisenne en een deputatie van de ridders van het H. Graf, welke gevormd werd door commandore mr. dr. L. N. Deckers, prof. G. H. L. Zeegers en de heren F. M. Weve en P. van Dijk. stralend hoogtij werd. De plechtige wijding Nadat de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders zich met de liturgische gewaden gekleed hadden, begon de plechtigheid met het voorlezen van de pauselijke benoemingsbrief en het onderzoek naar de trouw van de wij deling aan geloof en zeden. Bij de pontificale mis. die daarop volgde, werd mgr. J. P. Huibers ge assisteerd door mgr. H. J. v. Deur- sen, proost van het Haarlemse kapit tel en president van het theologicum te Warmond, als presbyter. Deken P. van der Meer uit Hoorn en pastoor J. Brouwer uit Laren waren de troon- diakens. Diaken was professor J. A. M. van der Gaag en subdiaken pro fessor J. G. Louter, beiden van het theologicum te Warmond. Klasgeno ten van mgr. Van Dodewaard ver vulden de nevenfuncties. De secre tarissen van het bisdom traden op als ceremoniarii. Versterkt door de studenten van Warmond zong het kathedrale heren- en jongenskoor de wisselende gezan gen van het feest van de H. Gorgo- nius en de vaste gezangen van de Gregoriaanse VlIIste mis. Het hoogtepunt kwam, toen na het epistel de feitelijke wijding geschied de. Eerst mgr. Huibers, en daarna de medeconsecratoren, legden de wijde ling de handen op, terwijl zij de woorden spraken „Accipe Spiritum Sanctum" „Ontvang de Heilige Geest". Daarop reciteerden zij het wijdingsgebed: „Schenk uw priester de volheid van uw bediening, be kleed hem met de versierselen der volle verheerlijking en heilig hem door de dauw der hemelse zalving". Het H. Misoffer, waaronder mgr. Van Dodewaard zijn consecrator, volgens aloud liturgisch gebruik, twee brandende kaarsen, twee vaatjes wijn en twee broden als offergaven Raad van State. dr. L.' G. Korten- aanbood, werd nog een paar keer on- i«■- derbroken, waarbij de wijdeling de bisschoppelijke attributen kreeg over handigd: evangelieboek, myter, staf, ring en handschoenen. Treffend was tenslotte het ogen blik, waarop mgr. Van Dodewaard aan het eind van de plechtigheid in vol ornaat zegenend door de kathe draal trok, begeleid door mgr. Mut saerts en mgr. Baeten. Tijdens die rondgang zongen de aanwezigen het Te Deum, ingezet door mgr. Huibers. In het hoogkoor teruggekeerd gaf mgr. Van Dodewaard allen zijn bis schoppelijke zegen. Met een jubelend gezongen Can tate Domino kwam het einde, waar na de autoriteiten gelegenheid kre gen mgr. Van Dodewaard in de ple- banie geluk te wensen. De Zwarte Ridder, gelaarsd en gespoord In Woomera, in Australië, heeft men proeven genomen met de ,3Iack. knight", een radiografisch bestuurd ballistisch projectiel. Op deze officiële foto zien we de vuurpijl, die een lengte heeft van bijna 12 meter en een doorsnede van 90 cm. Binnen in het projectie] bevindt zich o.a. telemetri- sche zendapparatuur, die alle gegevens doorgeeft over de vlucht en de gedragingen van de pijl.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5