3)e CijicbeSoii^cmt Geen vrede in het Verre Oosten vóór vertrek Amerika's 7e vloot CHROESJTSJEF DREIGT OPNIEUW? Communisten schoten niet op Amerikaanse schepen Little Rock Mgr. Van Dodewaard bisschop gewijd Om IJslands wateren weer? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., I 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG 1 De kern der samenwerking gesplitst Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 MELKPRIJS- BELEID Sinds de Landbouwconferentie van Stresa, waar minister Vondeling nogal wat eigenaardige denkbeelden ten gehore bracht over de landbouw politiek, zijn er verontrustende be richten los gekomen over het melk- prijsbeleid. Het blijkt nu namelijk, dat het te kort op het Landbouwegalisatiefonds, dat oorspronkelijk was begroot op 326.200.000 op basis van de later bekend geworden gegevens nader geraamd moet worden op rond 500 millioen. Wij hebben reeds geschreven, in ons artikel over de prijsstabilisatie, dat er nog al wat moeilijkheden zijn met het opstellen van de begroting. Ook minister Suurhoff heeft weer een aantal millioenen méér nodig om de verhoogde werkloosheid op te vangen. Zou het tekort van het Landbouwegalisatiefonds moeten worden bijgelegd, dan zou dat be tekenen, dat ook dit weer een uit gave vergt van ongeveer 175.000 mil lioen extra. En het schijnt nu zo te zijn, dat minister Hofstra niet weet, waar hij al deze extra millioenen vandaan zal moeten halen. De allereerste vraag is nu deze: hoe deze zware be lasting van het Landbouwegalisatie fonds en het is de regering i.e. de belastingbetalers, die voor deze be dragen moeten zorgen is ontstaan. Wel, het is zo, dat tengevolge van de lage marktprijzen de garantie prijs '57'58 van 28.90 cent per kg. bij lange na niet zal worden ge haald. Indien de afzet van zuivelproduc ten blijft tegenvallen zou het tekort wel kunnen komen op 9 cent per kg. melk, maar men neemt aan, dat het in het gunstigste geval niet hoger zal zijn dan 7'/2 cent. Indien de toeslag 71/s cent zal be dragen zal er voor de melkprijsga rantie toch nog een bedrag nodig zijn van 389 millioen, maar daarnaast moet het Landbouwegalisatiefonds ook opkomen voor de consumenten subsidie op melk, en dat zal ook nog eens rond honderd millioen kosten. Vooral dit laatste moet men bezien in het licht van het standpunt, waar van men uitgaat. Minister Vondeling schijnt uit te gaan van het stand punt, dat de consument alles te zeg gen heeft wij komen daar in een volgend artikel over de landbouw politiek nog op terug en dat be tekent, dat de man, die voor de zui- velproductie zorgt, op de tweede plaats zou komen. ïn de gedachtengang van minister Vondeling, rekening houdend met de consumentensubsidie, komt men volgens het L.E.F. op een bedrag van 475 a 550 millioen, volgens het ministerie van Landbouw op 495 millioen. Die paar millioenen doen er in.de rijksbegroting van milliarden niet zo heel veel toe. Daar is alleen maar de vraag, waar deze moeten worden gevonden. De situatie is zo, dat de moeilijk heden voor een groot deel worden veroorzaakt door de uitbreiding van de melkproductie in ons land. Men denkt dan, dat het 't „ei van Colum bus" is om eenvoudig de melkstroom in te dammen en aldus aan deze situatie een eind te maken. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. De lage prijzen van vandaag zijn een gevolg van het feit, dat de melk productie in de wereld meer geste gen is dan de vraag naar melk en zuivelproductèn. De melkproductie in de importlanden is sterk opge voerd, sterker dan in de zuivelex- portlanden. Een vermindering van onze melk- produktie gesteld dat deze al te verwezenlijken zou zijn zou niet leiden tot een verbetering van onze situatie. Zij zou andere landen zeer welkom zijn om dan gebruik te ma ken van de geringere Nederlandse uitvoer. Liet vraagstuk moet dus worden bezien in internationaal verband. In Nederland zelf vermogen wij dat niet meer op te lossen. Het moet worden aangesneden in het kader van de Euromarkt. Wij zelf gaan er aan te gronde. Men moet het ook als men het nationaal wil bezien bezien van uit nationaal economisch standpunt. Men kan natuurlijk de prijzen van veekoeken bij invoer verhogen om daardoor de voortbrenging van melk met behulp van krachtvoeder af te remmen. Maar een oplossing is dit niet. De zaak zal op internationaal ni veau moeten worden aangepakt en zeker niet vanuit het tekort op het L.E.F. Het gaat erom, dat de vee houders een reële garantie voor een redelijke bestaansmogelijkheid be houden. Als de consument, zoals minister Vondeling wil, koning is, dan kan men van de veerhouder niet ver wachten, dat hij met verlies zal werken. Daarvoor zal minister Vondeling moeten zorgen. TUNESIë LIGA-LID De Tunesische ministerraad heeft maandagmiddag beslopen het lid maatschap van de Arabische Liga voor Tunesië aan te vragen. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft president Eisenhower zon dag in een boodschap gewaarschuwd, dat er geen vrede in het Verre Oosten kan heersen, voordat de Amerikaanse vloot zal zijn teruggetrokken. Dit werd maandagavond door het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Kwestie Formosa voor Ver. Naties Chroesjtsjef verklaarde een aanval op communistisch China als een aan val op de Sowjet-Unie te zullen be schouwen. Hij is van mening dat de kwestie Formosa door de Verenigde Naties moet worden behandeld. Chroesjtsjef noemde 't Amerikaanse optreden in het Verre Oosten open lijke provocatie en drong aan op terugtrekking van de Amerikanen van Formosa. „Het zou de mogend heden verboden moeten zijn, vloten en luchteenheden van het ene einde der wereld naar het andere te sturen voor chantage en intimidatiedoel einden". Volgens de Russische premier ligt de voornaamste reden voor de bui tengewoon gevaarlijke toestand bij Formosa in het feit dat Amerika ge wapenderhand het oude Chinese ge bied Taiwan (Formosa) en de Pen* ghuletato-eilanden (Pescadores) heeft bezet, deze bezetting laat voortduren onder het mom van steun aan Tsjang Kai Sjek en zijn agressie tot de eilanden voor de kust van het vaste land tracht uit te breiden. Amerika tracht zich hier de rol van politieman voor de wereld aan tv meten. Op dit ver antwoordelijk noment vraagt de Russische regering de Ameri kaanse regering dringend rede lijkheid te betrachten en geen stappen te doen, die onherstel bare gevolgen met zich mee brengen. Het hangt geheel van de verdere stappen der Amerikaanse regering af of er vrede in het Verre Oosten zal heersen, dan wel of dit gebied een gevaarlijke broedplaats voor oorlog zal blijven. Chroesjtsjef's boodschap volgde na een voltallige zitting van het centrale comité der Sowjet com munistische partij. Chroesjtsjef meent er goed aan te doen, Amerika er aan te herinneren, dat Communistisch China niet het kleine Libanon is, waar de zesde vloot onlangs haar kanonnen op oefende. De praktijk van het door middel van vlootbewegingen e.d. uit oefenen van druk op bepaalde lan den doet de vraag rijzen, of het geen tijd wordt om via de Verenigde Na ties een halt aan dergelijke hande lingen toe te roepen, die uiteraard niet als normale werkwijzen in inter nationale betrekkingen kunnen wor den aangeduid. In Washington ziet men in Chroesjt sjef's jongste boodschap aan Eisen hower een teken dat de Sowjet-Unie mogelijk om een topconferentie voor het Verre Oosten zal vragen met deelneming van Communistisch Chi na. Gezaghebbende kringen zijn evenwel van mening dat daar op dit ogenblik geen sprake van kan zijn. En Eisenhower. President Eisenhower zegt in een verklaring vanuit zijn vakantiehoofd kwartier, dat de gevaarlijke toestand in het Verre Oosten te wijten is aan „niet uitgelokt militair optreden" van de Chinese communisten. Chroesjtsjef noemt de toestand ge vaarlijk, aldus president Eisenhower. Ook Amerika is daarvan overtuigd, maar hoopt dat het gevaar zal wor den verminderd door hervatting van de besprekingen met China op am bassadeursniveau. De president hoopt oprecht, dat de Chinese communis ten niet opnieuw, zoals ii het geval van Korea, gewapend geweld zullen gebruiken om territoriale doelen te verwezenlijken. VLOOT MANOEUVRES Intussen zijn maandagochtend de aangekondigde amfibische oefenin gen van de Amerikaanse zevende vloot en Nationalistisch Chinese een heden bij de kust van Zuid-Formosa begonnen, op ongeveer 45 km. van Kao Hsioeng, de belangrijkste haven van Zuid-Formosa. De oefening moet twee dagen duren. Onder bescherming van „Fury" straalvliegtuigen voeren landings vaartuigen en amfibie-tanks met Amerikaanse en Chinese manschap pen naar het rotsachtige strand van Fao Lioeng. Ook Amerikaanse en AMERIKAANSE ATOOMBOMPROEVEN BEëINDIGD Amerika heeft zijn reeks atoom- bomproeven in de Stille Oceaan voor dit jaar beëindigd, zo heeft de com missie voor atoomenergie maandag bekendgemaakt. Chinese kikvorsmai.ncn namen aan de oefening deel. De landingstroepen werden door de „vijand", die zich verschanst had, bestookt terwijl zij posities op het strand innamen. On der dekking van vuur uit de ge vechtswagens drongen de mariniers vervolgens dwars door de rijstvelden het land in naar de door de „vijand" bezette punten. Het „landingsfront" was ongeveer vijf kilometer breed. Communisten schieten weer. H^ communistische kustgeschut vuurde op het strand van Quemoy, waar de voorraden ontscheept wer den. Militaire waarnemers te Taipeh be schouwen dit als een aanwijzing, dat de Chinese communisten voornemens zijn een zenuwenoorlog te blijven voeren, doch dat zij niet in conflict wensen te komen met de Ameri kaanse zevende vloot. De sohoolraad van Little Rock heeft 't hooggerechtshof in Washing ton verzocht geen bevel te geven tot hervatting van de rassenintegratie. Dat zal volgens het verzoekschrift op een chaos uitlopen. Donderdag zal het hooggerechtshof beslissen over het al of met verlenen uitstel aan Little Rock. e federale rechter John Paul heeft het schoolbestuur van de War ren County* school in Harrkonburg (Virginia) gelast negerleerlingen op deze enige blanke middelbare school in het gebeld toe te laten. De rechter liet evenwel een week speling voor uitvoering van het bevel om gelegen heid te geven in hoger beroep te tan. Volgens de wet van Virginia moet elke school, waarop integratie wordt toegepast automatisch sluiten. NEUSKEGEL „ZWARTE RIDDER" GEVONDEN. De neuskegel van de nieuwe Britse raket „Zwarte Ridder" (Black Knight") die zondagavond met goed gevolg is gelanceerd op het proefter- rein van Woomera in Zuid-Australië, is maandag op 80 km van de lanceer- plaats gevonden. Men neemt aan dat de raket een hoogte heeft bereikt liggend tussen de 480 en 640 km. De „blauwe straal" ((Blue Streak"), een nieuw ballistisch projectiel van de Britten, zal vermoedelijk in de eerste maanden van 1960 op het proef- terrein te Woomera gelanceerd wor den. De „Blauwe Straal" heeft een reikwijdte van 3.500 km. Het leven is strijden, ook in Libanon Ondanks het feit, dat de rebellen-activiteit in Libanon sterk afneemt, gaat de oefening van het opstandelingen-leger onverminderd verder. Ook de dames worden terdege met geweren en automatische wapens vertrouwd gemaakt. Foto: „het lesrooster geeft velddienst aan" Voorafgegaan door assistenten en de consecrator, de bisschop van Haarlem (in „cappa magna"), betreedt de wijdeling, mgr. dr J. A. E. van Dodewaard, vergezeld van de mede-conseeratoren, de St. Baaf-kathedraal te Haarlem. De Britse torpedoboot jager Lagos heeft maandagmiddag gemeld, dat twee IJslandse kanonneerboten „hardnekkige pogingen" hebben ge daan om een Britse treiler te enteren. De pogingen werden evenwel door de bemanning van de treiler verijdeld. Daarna waren de kanonneerboten Julia en Hermodiur weggevaren. Enigeland en Denemarken zijn i maandagavond overeengekomen vrij- daig as. besprekingen te beginnen over het verlangen van de Far-Oer- eilamden om hun visserijgrens tot 12 mijl uit te breiden. De besprekingen gaan tmssen de Britse minister Hare van landbouw en visserij en zijn Deense collega Kampmann van finan ciën. SLACHTOFFER MILITAIR ONGEVAL IN FRANKRIJK OVERLEDEN. Tijdens de verplaatsing naar Frank rijk voor een Navo-beproeving van miltaire voertuigen, waaraan ook door Nederland wordt deelgenomen, is vrijdag 5 sept een Nederlandse vrachtauto geslipt en over de kop ge slagen. De twee inzittenden, de korporaal chauffeur B. Oostdam en de techni sche amtenaar E. J. Voshol van het DML, beiden uit Den Haag, werden gewond. Dil nummer bestaal uit 8 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER OPKLARINGEN Wisselend bewolkt met aan vankelijk nog hier en daar en kele buien. Koudere nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind aanvankeylk tussen west en noord, later uit uiteenlopende richtingen. 10 Sept zon op 06.05; onder 19.08; maan op 02.13; onder 17.13. 10 Sept. v.m. 0.20; n.m. 12.55. De korporaal kon worden overge- HoO^^VclfcClfSt&IldcP bracht naar Nederland en is opgeno-1 men in het militair hospitaal te Den Haag voor behandeling van een lich te hersenschudding. De heer Vosholr> werd opgenomen in het ziekenhuis Het W111 LslirOPa te Langres, waar hij later aan de be- r komen verwondingen overleed. Het stoffelijk overschot wordt naar Ne derland overgebracht. Meer opklaringen Een lage drukgebied, dat gisteren bij Schotland was gelegen, trok via de Noordzee naar Noord-Denemar- ken. De depressie veroorzaakte plaat selijke buien vooral ten noorden van de grote rivieren. Zware buien kwa men vannacht voor in Friesland en Groningen bij het passeren van een randstoring. Op het vliegveld Eelde werd 30, op het vliegveld Leeuwarden 38 mm. afgetapt. Ten noorden van de Azoren komt een andere depressie voor, die zich slechts langzaam in noordelijke richting verplaatst.. Tus sen deze depressie en die boven De nemarken heeft zich een rug van hoge luchtdruk ontwikkeld, die van morgen nog iets in betekenis toenam. De rug trekt langzaam over de Britse eilanden in de richting van ons land. In verband darmede neemt de buiïg- heid af en de opklaringen krijgen de overhand. De komende nacht worden de temperaturen daardoor wat lager. Morgen overdag zal de temperatuur ongeveer gelijk zijn aan die van van daag. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NIC£ BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO ROME AJACCIO ALGIERS WENEN INNSBRUCK MADRID MALLORCA motregen regen regenbui geh. bew. regen licht bewolkt half bew. half bewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zw. bewolkt half bewolkt geheel bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist regen zw. bewolkt onbewolkt onbewolkt 23 28 25 Korreltje Slechts vernieuwing kan behou den; achter raakt, wie stil blijft staan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1