Aalsmeers bloemencorso weer fleurig schouwspel Meisje door jeugdige struikrover ernstig mishandeld 124 miljoen aan effecten uit oorlogstijd £en andevduiket in 1958 visie op televisie MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Boeiend stadionspel Zaterdagmiddag heeft een uitver kocht Olympisch Stadion, mede dank zij het fraaie zomerweer, volop geno ten van het kleurrijke schouwspel dat 5 jaarlijkse Aalsmeerse bloemen corso ook ditmaal bood. De stichting Stadion de achtergrond van een sta dionspel, dat ook nu weer het binnen- en buitenlandse publiek bijzonder wist te boeien. Het spel werd ontworpen door Ma- rius Kruyne. Aan het spel op de ver sierde grasmat verleenden o.a. mede werking: het Ballet der Lage Landen, de balletschool van Scapino, de Am- Bloemencorso Aalsmeer" heeft het sterdamse Balletschool, diverse mu- STIJGING UITVOER NAAR MIDDEN-OOSTEN. Volgens de thans beschikbare gege vens is de waarde van de Nederlandse export naar het Midden-Oosten over de eerste helft van dit jaar in ver gelijking tot dezelfde periode in 1957, met 48 procent gestegen. In de eerste zes maanden van 1957 ging er voor 86 miljoen gld. aan Ne derlandse goederen naar 't Midden- Oosten. In de eerste helft van dit jaar is dit bedrag opgelopen tot 119 miljoen gld. De Nederlandse export naar het Midden-Oosten blijft zich concentre ren rond de sector der verbruiksgoe- I ualilüC uajxciol.liuui, UIVCloC II1LI- 1 CXI I UX1LI UC öctlul Uci Vel UI UlAogUL- tienjarig regeringsjubileum van H.M. ziekkorpsen uit Aalsmeer en Amster- deren Indien men echter de uitvoer Koningin Juliana op waardige wijze kleur verleend met een groot histo risch corso, waarvan het motto luid de: „Je Maintiendrai". Het was ge- inspireerd op de geschiedenis van het Huis van Oranje en Nederland, naar een ontwerp van Toon Noyons.. In de stoet reden 43 wagens mee, waarvan 23 grote praalwagens, die historische figuren en gebeurtenissen in beeld brachten. De medaille, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin viel ten deel aan het buurtcomité ,,Uiterweg" voor depraalwagen „Radio Oranje". De medaille van prins Bernhard ging naar de personenauto van C. Ver beek en zn. n.v. te Aalsmeer. Het corso, dat op zijn tocht naar Amsterdam, duizenden belangstellen den trok, vormde in het Olympisch Friese moeder en haar vierling gaat het goed De heer Lautenbach heeft zaterdag op het gemeentehuis Menaldumadeel zijn vierling bij de burgerlijke stand laten inschrijven. Burgemeester D. Torensma trad persoonlijk op als ambtenaar. Elk der kinderen kreeg een spaarbankboekje met een stor ting van 100 gulden. De vierling maakt het, in het zie kenhuis te Leeuwarden, uitstekend. Ook de moeder maakt het goed. Een fabriek van kinderwagens heeft een speciaal voertuig voor de vierling aangeboden en verschillende bedrij ven willen gratis babykleding en kindervoeding verstrekken. Tijdens het weekeinde is de Zwol- dam en damesleden van gymnastiek-1 per artikel neemt dan valt het onmid- verenigingen. Het spel eindigde met dellijk op, dat elektriche machines het spelen van het Wilhelmus, dat de en toestellen de grootste afzonderlij- aanwezigen staande meezongen. ke post vormen. Het ging maar om 20 gulden Een zestienjarige jongen uit Bad hoevedorp kreeg zaterdagmiddag een oude bromfiets aangeboden voor het luttele bedrag van twintig gulden. De jongen zon op middelen om de koop som bij elkaar te krijgen en het ver langen, de oude brommer te bezitten bracht hem er uiteindelijk toe, een roofoverval te plegen, waarbij hij een 23-jarig meisje te Hoofddorp ernstig heeft mishandeld. Nadat de jeugdige onverlaat het aanlokkelijke aanbod had gekregen, ging hij zwemmen in Zandvoort. Het denkbeeld, een eigen brommer te be zitten, liet hem niet los, en terugke rend uit Zandvoort. besloot hij de eerste de beste die voorbij zou komen, te overvallen en te beroven. Bij Vijfhuizen langs de donkere Schipholweg stapte hij van zijn fiets en wachtte. Enkele minuten later passeerde de 23-jarige mej. H. H. uit Haarlem. De jongen sprong toe, sleurde haar van de fiets en trachtte haar in de weg berm te werpen. Het meisje verzette zich uit alle macht, waarop de aan valler haar met beide vuisten in het se vierling, de 15-jarige Elly, Doro- thée, Riny en Han Kiffers bij de gezicht ging slaan teneinde haar be- Friese vierling op bezoek geweest. wusteloos te krijgen. Hij moest zijn pogingen opgeven, toen er over de Schipholweg een auto naderde. Hij liet zijn rijwiel in de steek en vluchtte de polder in. Onmiddellijk zette de politie een speurtocht in maar men vond geen spoor van de dader. Men kende alleen Tiet 7-jarige zoontje Piet van de familie De Vries, woonachtig nabij het dorp De Waal op Texel, is zater dag getroffen door een graanvork, die van een klamp viel. Het knaapje zijn naam, adres en woonplaats.. werd aan de slaap en in de nek raakt en moest in zeer ernstige toe stand met een extra boot ijlings naar het vaste land worden vervoerd. Van Den Helder werd hij naar Amster dam gebracht en daar in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. OII OII Oil CD II OII CD 11 CD 11 CD 11 C n S.een Huw-ei^l^aat I toch trouwen Q De bevolking van het stadje Wickford in Essex is zaterdag n 0" getuige geweest van een uniek z schouwspel: een bruidspaar dat p: Z zich zwemmend naar de kerk U U begaf. Z Door de zware regenval van U U vrijdagavond was de kerk in een diep meertje komen te staan. 0 0 Een bootje was niet voorhanden en de geestelijke in de kerk 0 0 achtte de kans op het doorgaan - z. van de plechtigheid niet groot, n Q Deze sombere gedachte werd - echter niet gedeeld door het n 0 bruidspaar Maureen Marsh- Feiley en Philip Narbeth. Samen Z met de broer van Philip, die als U U getuige optrad, gingen zij, slechts in badpak gekleed, te 0 0 water. Voorop de twee mannen, r met een hand zwemmend omdat H n zij de witte bruidsjapon van z Maureen en hun eigen kleding p Oop hun hoofden moesten vast- JJ houden. Dan volgde, schoolslags Z de bruid. U U Na de huwelijksvoltrekking z keerde men op de zelfde wij2e U 0 naar het „vasteland" terug. - 0 !IOIIOIIOIIOIIC3IIOIiOIIOII van het adreskaartje, dat aan het za- Pater P. Wesseling 10 jaar voor de radio Vandaag is het tien jaar geleden, dat pater P. Wesseling CssR voor de KRO-microfoon zijn rubriek: „Dit is leven" opende. Dit jubileum is ech ter niet gevierd, zulks op wens van de jubilaris. Pater Wesseling is met zijn „Dit is leven" een begrip geworden voor duizenden jonge mensen in Neder land, die zich gegrepen voelen door de eigentijdse getuigenis voor Chris tus en Zijn Kerk. Vele acties heeft pater Wesseling voor de microfoon gevoerd. Twee maanden geleden nog ontving een missionaris voor Brazilië 8000,dank zij een oproep in „Dit is leven". In 1954 werd de spreektijd van „Dit is leven" door de KRO terugge bracht van eens per week tot eens per drie weken. Sedert Pinksteren van dit jaar heeft „Dit is leven" een basis gekregen als jongerensector in de actie „Voor God" der Katholieke Actie. Met kapelaan Coppes uit Arn hem en pater Dankelman CssR vormt pater Wesseling thans een triumvi raat, dat overal in den lande jonge ren confer en ties geeft. Het doel ervan is de jongeren te beïnvloeden vanuit de wezenlijke elementen der christe lijke levensovertuiging en hun zo doende de zin van het leven, van de Verlossing en van de Kerk duidelijk te maken. del van de verlaten fiets hing. De houder van het benzinestation langs de Schipholweg, de heer Tu ning, hoorde van de speurtocht en be sloot uit te kijken. Plotseling zag hij een jongen die zijn argwaan opwekte. Hij sprong in zijn autootje en nam zijn waakhond, een formidabele herder, mee. Bij de jongen gekomen, som meerde hij hem, in te stappen. De jongen wilde sneller gaan lopen maar hij capituleerde toch voor de dreige menten van de heer Tuning en voor de brede grijns van diens herder. Tijdens het onderzoek door de po litie vertelde de jeugdige gangster, dat hij de agenten met zaklantaarns had zien zoeken, dicht in de buurt waar hij zich in een hooiberg ver stopt had. Toen het weer rustig was, was hij op zoek gegaan naar zijn fiets en toen had de heer Tuning hem ont dekt. De jongeman verklaarde aan de po litie dat het enige motief voor de overval was, dat hij geld nodig had om de brommer te kopen. Eerst toen hoorde hij, dat zijn slachtoffer maar twee kwartjes bij haar had gehad. Nederland ging minder uit Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal bezoekers aan vermakelijkheidsinstellingen te ruggelopen van ruim 115 miljoen in 1956 tot lllVs miljoen in 1957. Per in woner berekend, daalde 't aantal be zoeken van 10,6 in 1956 tot 10,2 in 1957. Het bioscoopbezoek maakte 58 procent van het totaal uit (in 1956: 60 pet). Ondanks deze teruggang in de be zoekersaantallen steeg 'het door het publiek bestede bedragi van 136 mil joen gulden in 1956 tot l'38i;72 mil joen in 1957. Gemiddeld gaf de,Ne derlander in 1957 12,65 voor ver maak uit, een dubbeltje meer dan in 1956. Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 19 cent belasting. De belastingopbrengst bedroeg ruim 28V2 miljoen. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft thans mach tiging gegeven tot aanbesteding van de bouw van een paleis van justitie te Arnhem. De kosten van de bouw zullen naar schatting zes miljoen gul den bedragen. De aanbesteding van het werk grondwerk, paalfuiide- ring en betonskelet zal nu binnen kort kunnen geschieden. Gedacht wordt aan half november. Een jaar later zal dan de afbouw worden aan besteed. Het gehele werk zal ver moedelijk drie jaren in beslag nemen. Het nieuwe paleis zal een opper vlakte van 70 bij 70 meter hebben en een hoogte van 14 meter. Het beton skelet wordt bekleed met schokbeton. Boven het sousterrain, waarin o.a. de archieven zullen worden onderge bracht, komen drie verdiepingen. Het geheel wordt opgetrokken rond een binnentuin. dak ZundextA üCaemen Vlakken duizenden Een hevige ontploffing heeft zich zondagmiddag in de stomerij en tex- tielveredelingsbedrijf „Petit" op de Ganzenmarkt te Utrecht voorgedaan. Alle ruiten van het bedrijfspand en ook van de zich boven het pand be vindende woning, sprongen. In de stomerij ontstond brand. Het vuur greep snel om zich heen. De brandweer, die enkele tientallen me ters van het brandende perceel haar kazerne heeft, was spoedig ter plaat se en bestreed het vuur met drie stra len. Door het snelle ingrijpen kon vorkomen worden, dat zich nog meer ontploffingen voordeden. In het pand lagen namelijk ver schillende vaten zeer brandbare vloeistoffen opgeslagen. De nieuwe betonnen televisietoren van Lopik zal in de loop van 1960 het experimentele t.v.-zendercomplex van 1951 gaan vervangen. De fundering Voor deze in glij-bekisting uit te voe ren betonnen toren is reeds gelegd. Op de fundatieplaat, die op 131 palen van 8 meter rush zal de 88 meter ho ge schacht in een tempo van pl.m. 4 meter per dag worden gegoten. Daar na zal het bordesgedeelte voor drie straalverbindingen en drie werkkrin gen worden gebouwd. De 100 meter hoge toren, die een doorsnede van bijna 11 meter krijgt, zal als voetstuk fungeren voor een antennemast van 200250 meter hoogte, die aan de top de televisie-antenne zal dragen. Onder de meest gunstige weersom standigheden is gisteren het 17e bloe mencorso te Zundert gehouden. Moei zaam kon een naar schatting 150.000 man tellend publiek een plaatsje vin den langs het van 7500 tot 4700 meter verkorte parcours. Achtentwintig bloemenwagens en 14 Nederlandse en Belgische muziekkorpsen hebben naar de gunst van dit publiek gedongen, in een vreedzame strijd met gratie en symphonie. De juryleden kenden vijftien eer ste prijzen toe. De eerste van de eer ste prijswinnaar was 't Spel der Le- De „Explorer II", de Amerikaans kunstmaan, kunstzinnig uitgevoeri in bloemen vormde een van de inzen dingen bij het jaarlijkse bloemencor so dat op de eerste zondag van sep tember in Zundert wordt gehouden, venslij n, tweede Boeken wumpj es derde Zunderts Bloem, vier Mare Polo als gezant in China, vijf Onster felijke Melodieën. Ook vandaag no blijven de bloemenwagens tentoonge steld onder de schijnwerpers. Aan het Rijk vervallen Het rijk heeft tot nu toe bijna 124 miljoen gulden ontvangen door de liquidatie van effecten die op grond van artikel 62 van het besluit her stelrechtsverkeer aan de staat zijn vervallen. Het gaat hier om effecten uit de oorlogsjaren ten aanzien waarvan noch het eigendomsrecht van dé te genwoordige bezitter is erkend, noch een vroegere bezitter in het eigen domsrecht is hersteld. De opbrengst was tot nu toe onder de middelen van het departement van Justitie opgenomen. In een wets ontwerp heeft de regering nu voor gesteld het bedragover te brengen naar de middelen voor het jaar 1957 totale hoogte wordt dus tussen de 3001 van het departement van Financiën, en 350 meter. omdat de liauidatie van dit staats- Het effectief uitgestraalde vermo gen van de antenne zal het vijfvou dige van de tegenwoordige Lopik-an- tenne, namelijk 100 kilowatt zijn. In de toren is verder ruimte gereser veerd voor frekwentie-modulatie, FM-zenders en voor zend- en andere appartuur voor een eventueel tweede TV-programma. Rekening wordt voorts gehouden met een t.z.t. moge lijk te vestigen versterkerstation, waardoor de toren mede een taak in het landelijke telefoonnet zou kunnen vervullen. Het bereik van de TV-antenne Lo pik zal met vijfvoudige energie en aanzienlijk meer hoogte, dan de te genwoordige 220 meter hoge vak- werkmast, veel groter worden, waarmee de ontvangst, speciaal in de westelijke grote steden, aanzienlijk zal verbeteren. Enkele kleine stukken van ons aardrijkskundig grillige land liggen 1 thans nog niet onder het dekkings- J gebied van Lopik en verwante zen ders. In de kop van Noord-Holland en Texel is bijvoorbeeld geen bevre digend resultaat te bereiken. Het ligt daarom bij de PTT in het voorne men voor dit gebied, speciaal Den Helder en omgeving een speciale re geling te treffen. I Het is namelijk niet mogelijk, dat [het reeds geruime tijd lopende inter- nationale overleg over toewijzing van i een geschikt kanaal in band 3, gunstig I resultaat zal hebben. In dat geval zal op de vuurtoren van Huisduinen een „frekwentie-wisselaar" kunnen wor den gebouwd, die het video-signaal van Lopik met beperkte energie via dit kanaal zal relayeren. Gaat dit plan door, dan zal de kop van Noord- Holland niet tot het gereed komen van de nieuwe toren te Lopik in 1960 behoeven te wachten, alhoewel we .realisering in verband met de lever- I tijd van de apparatuur nog wel enige tijd zal vergen. 1 omdat de liquidatie van dit staats- .Verdwaalde" munitie Op het spoorwegemplacement té Den Helder nabij de watertoren is za terdagmorgen een grote ijzeren ko gel met een doorsnede van bijna 50 cm. opgegraven. Omdat men meende met een bom uit de laatste wereld oorlog te doen te hebben, werd de Mijnopruimingsdienst gewaarschuwd, die na een voorzichtig onderzoek vaststelde, dat het voorwerp een ko gel moet zijn, zoals in de middel eeuwen werd gebruikt bij het be schieten van stadsmuren met een katapult. Een trein van de Nederlandse Spoorwegen die met Expo-bezoekers op de terugweg was, is zondagavond om halfelf tussen Barendrecht en Dordrecht blijven steken met een ge broken koppeling. Na een uur was de storing opgeheven. Het treinver keer op de oude lijn ondervond ver traging. Gistermiddag verdronk te Den Haag een zesjarig jongetje dat in het In het mm van de vlootweek te Amsterdam mochten zaterdagmiddag enkele „landrotten" een kijkje nemen. op de bodem van Het IJ. De Koninklijke Marine stelde hiervoor duikersuitrustingen beschikbaar. Op de fotowater langs de Troelstrakade was ge zien we de heer II. Roodenburg uit Haarlem, een journalist, zich gereed maken voor de duik: met enigevallen. Het lichaampje werd laat in moeite werd hij in het wel wat ruime pak gehesen. I de avcxnd pas opgediregd. Nieuwe quiz bij de KRO He*f was hoog tijd, dat de quiz bij de KRO werd vervangen door een spel dat levendig en echt televisie zou zijn. Men had Jan Blaaser aange zocht om iets nieuws voor te berei den. Eerder had deze quizmaster een spel in handen gehad; het was geen lang leven beschoren en zo viel het te begrijpen, dat de kijker gespan nen was op de première van „Toer- ja-Toernee". We moeten zeggen, dat deze nieuwe quiz kwaliteiten heeft; behoudens het toneelachtige begin (quiz in verwijderd verband) viel er veel te zien en te horen. Er kwamen oorspronkelijke passages in voor en nieuw was, dat de drie deelnemers als het ware een team vormden, die tezamen bij één uitslag terecht kwamen. Wil ook de quizmaster zelf succes hebben, dan zal hij in de toe komst minder populair moeten doen, „er boven" moeten staan, dus niet in de sfeer van „hallo, jongens". De prijs voor de winnaar aan het late einde van de quiz was niet mis: een reis voor 2 personen gedurende een week naar Ierland; beide andere deelnemers ontvingen troostprijzen. Vóór het zover was, meenden we uit de mond van Jan Blaaser een ver keerde oplossing te hebben vernomen voor wat betreft „Der Mohr" van Schiller. „Blijf er niet voor thuis" De première van dit KRO-cabaret had onbedoeld een toepasselijke titel. We kunnen namelijk niet beweren, dat eigendom geschiedt door bemiddt ling van de agent van het ministeri van Financiën. Het bedrag is precies te zijn, 123.828.713,22. Verder stelt de regering voor or der de middelen van Financië 2.117.333 op te nemen wegens a dracht door het Nederlands Beheer instituut van gelden, afkomstig va de bewaringskampen van instellii gen die belast zijn geweest met arrestatie van politieke delinquentei Van deze gelden was wel bekem dat zij afkomstig waren van politi» ke delinquenten, maar de rechthei benden waren niet bekend. dit cabaret van Jan de Cler Emile Lopez een succes is gewordei Daarvoo was het te vaak bana; weinig stijlvol, rn weinig zeggen Het enige nummer echt t.v. was ht aardigheidje met muzieknoten e met de „aangeklede" bas. De reel me in de t.v. die bij het begin v dit cabaret hardnekkig stand hiel» kon ons niet bekoren, vooral nii omdat het ging om een orgaan d niet bepaald vriendelijk over KRO pleegt te schrijven. Wil de: rubriek iets worden, dan zal Jan Cler, die bij de radio heeft bewezei tot veel in staat te zijn, vooral op tekst en de presentatie bedacht mo ten zijn. Margot Eskens De populaire in Duitsland snel opgekomen ster Margot Eskrns heeft haar g< hoor bij de KRO vergast op enke bekende schlagers. Kennelijk zij even uit haar rol, maar de ra wist het déraillement haast 01 gemerkt voor de kijkers op te va: gen. De zangeres was sportief g noeg, verontschuldiging te maken zij vergoedde alles door aan het sli een strofe van „Net als toen". Corry Brokken tt zingen. Guus Ja: sen en zijn „Zingende violen", van hun kant tevoren het cabaret de been hadden gehouden, zorgde voor een uitstekende begeleiding va Margot Eskens. Jammer dat de bi lichting niet steeds perfect was. Inspecteur Lund Willy Cor had voor de KRO t.v. een detectiv story geschreven, waarbij de kijkt gelegenheid werd geboden om eigen speurderstalenten te beproi ven. Het spel heette „Inspectei Lund en het masker", het werd g< speeld door niet met name genoera de acteurs en opgesierd door schillende filmfragmenten. Ben Me trop gaf een aanvaardbare regit die zoals het moest bepaalo raadsels onaangetast liet ten hoeve van de korte pauze waarin kijker zich aan een oplossing waa; de. We geloven, dat deze nieuw rubriek bij de KRO het wel halen. Sportreportage uit Frankrijk Het zondagse t.v. programma ble< beperkt tot twee sportreportages eurovisie verband uit Frankrijk. Hf commentaar was ook nu van Ja Cottaar. Uit de jongste mededelinge van de Overheid zal de kijker reeó begrepen hebben, dat we nog wt een half jaar zullen moeten wack ten alvorens het t.v. programma u ong land zich tot de zohdag zal kur nen uitbreiden. „Weet wel wat je waagt" voor 1» laatst Voor de laatste maal zal VARA het vraag- en antwoordspf .Weet wel wat je waagt" uitzendt in haar televisieprogramma van a. zaterdag. Daarmee wordt afschel genomen van een spel, dat allerwf gen grote waardering heeft gevor den. Mensen die zich in het verlede bij deze quiz hebben onderscheide: zijn nu opnieuw tot deelneming uil genodigd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6