Wie puzzelt ei* mee l -J3. De Zonnige Zeurpiet m MÈiö Jl ZATERDAG 6 SEPTEMBER 195b DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Wild-West verhaal De bende van het Inschriptiongebergte door NEEF HAN Hoe het kwam dat Jan mee naar Amerika mocht? Wel, dóódsimpel. „Papa, papa", schreeuwde Jan op een morgen. „Gaan we nou vandaag die auto kopen?" „Wel bliksemse aap, wil je wel eens gauw naar je bed gaan. Het is pas zes uur. Ik wil minstens nog een uur sla pen". Jan is alweer in zijn bed. Teleurge steld zit hij te kijken en hij is vandaag nog wel jarig. Hij is twaalf jaar gewor den. „Een reuze boy", zeggen de men sen, die hem zien en die hem zeker veertien jaar schatten zo flink is hij uit de kluiten gegroeid. Hij is het zoontje van een schatrijke vader en toch is Jan niet erg gelukkig. Zijn moeder is enige jaren geleden gestorven en nu is het net of alle blijheid uit het grote deftige huis weg is. Zijn vader is ook niet meer zo opgeruimd als vroeger. Broertjes of zusjes heeft Jan niet, wel komen er vaak vrienden logeren, maar daar vindt hij niets aan. Uit verveling gaat hij dik wijls stoute dingen doen en dat geeft natuurlijk weer veel straf. Neen, Jan is de laatste tijd niet meer echt blij, maar vandaag zal het toch wel anders zijn. Na veel gezeur heeft Jan bij zijn vader gedaan gekregen, dat hij een nieuwe auto zou kopen en nu heeft hij zo'n idee, dat dat juist vandaag op zijn ver jaardag zal gebeuren. Sinds de dood van moeder heeft zijn vader nooit meer voor plezier autogereden. Hij wil nu zelfs niet meer sturen, omdat moeder bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Ze waren samen op een vakantiereis. Vader zat aan het stuur en door een kleine onoplettendheid reed de auto het water in. Vader werd gered, maar voor moeder was het te laat. Dat was alle maal wel heel erg. Vader nam 'n chauf feur en heeft na het ongeluk niet meer zelf gereden. Dit allemaal overdenkt Jan nog eens, nu hij weer naar bed is gestuurd. Zeven uur. Weer staat Jan voor vaders bed en dit keer heeft hij meer sukses. Zijn vader is al uit de veren. „Papa, wat krijg ik nou voor mijn verjaardag?" „Ga maar in de kamer kijken brulde een mannestem. Na 5 minuten is Jan weer boven en zegt heel teleurgesteld: „Een mecanodoos". „Wat had je dan willen hebben? vroeg zijn vader boos. „Niks, ik had zo graag gewild, dat u vandaag de nieuwe ^auto kocht en dat u weer leerde rijden". Nu ik zal er eens over denken bromde vader en toen liep Jan met grote huppelsprongen de trap af, want als zijn vader zoiets zei, deed hij het ook. 's Middags mocht Jan mee in de oude Ford, die steeds door Piet, de chauf feur, gereden werd. Met vader bezocht hij enige grote autozaken en nog die zelfde dag werd tot de aankoop van een mooie nieuwe wagen besloten. Piet mocht de oude verder opgebruiken. Vader moest opnieuw rij-examen doen. Dat viel niet meer. „Gezakt", bromde vader, toen hij enige dagen thuis kwam. „U moet weer rijles gaan nemen wat verkeersbordjes uit uw hoofd leren was Jantje's reactie hierop. En waarlijk na een paar weken kwam Papa met een vrolijk gezicht thuis. „Ik heb weer mijn rijbewijs". Samen liepen ze naar de garage, waar de nieuwe auto stond te glanzen en te glimmen. „Kom Jan, stap in, dan gaan we een eindje rijden". Jan had zijn vader in lange tijd niet meer zo opgewekt gezien. n „Vader, leert u mij nu. ook rijden? „Je let maar goed op, dan leer je al heel veel. maar je hebt nog ruimschoots de tijd. Je bent pas twaalf". Wat liep de nieuwe auto verrukkelijk. Vader keek weer ernstig. „Zou hij weer aan moeder denken?" dacht hij. Na een korte rit kwamen ze terug en toen moest vader allerlei knopjes en stangen en pedalen uitleggen. Vader legde het autosleuteltje in het raamkozijn, waarna ze vlug naar huis gingen omdat het eten al klaar stond. Die middag moest vader naar een be langrijke vergadering, die wel tot laat in de nacht zou duren. Jan maakte zijn huiswerk af en als vanzelf ging hij naar de garage om de nieuwe auto op zijn gemak te bekijken. Hij bofte, want de garagedeuren waren niet op slot. Voorzichtig opende hij de deuren. Je kon nooit weten of Piet bin nen was. Nee hoor, alles was veilig, maar toch deed hij de deuren zachtjes achter zich dicht. Hij nam het sleuteltje uit het raamkozijn en ging prinsheerlijk achter het stuur zitten op de splinter nieuwe zitting. Half hardop repeteerde hij bij zichzelf, waarvoor de diverse knopjes en schake laars dienden. „Floep", daar ging een richtingwijzer uit. Ja en hiermee kon hij de auto in beweging brengen. Wacht, zo heel even tjes drukken. Het kon wel een meter lijden. Toe een heel klein eindje maar. „Boem", daar vloog de auto met een ruk naar voren, tegen de garagedeuren die, versplinterd in de scharnieren, met een snerpend geluid openzwaaiden. Op goed geluk af, bracht Jan de wagen tot stilstand en bibberend op zijn benen kwam hij er uit. Wat zou vader wel zeggen? De gloednieuwe auto stond ge deukt en met gebroken lampen in de garage naast de verbrijzelde deuren. „Wat zal mijnheer, uw vader, daar van zeggen", riep Piet, die op het lawaai was toegelopen en nu handenwringend stond te kijken. Ja, daar zou wat voor Jan opzitten. (Wordt vervolgd). NIEUWE RAADSELS Zoek een spreekwoord waarin hand voorkomt. Zoek een spreekwoord waarin hoofd voorkomt. Zoek een spreekwoord waarin kruis voorkomt. Zoek een spreekwoord waarin hoed voorkomt. Zoek een spreekwoord waarin ei voorkomt. De antwoorden de volgende week in sturen aan: Tante Jo en Oom Toon van de Krantentuin, Leidse Courant, Papen gracht, Leiden. We verloten weer een prachtig boek. Wie stuurt ons een verhaaltje over een fijne vakantiedag? Ik zet ze vast in de krant, als ze aardig zijn. Correspondentie Martle Menken (Lelden) heeft zijn best gedaen op een heel lang verhaal. Hier komt het: SNABBELTJE Snabbeltje is een klein konijntje, een héél stout konijntje. Hij woonde met zijn vader en moeder in een holletje. Dat holletje was in het bos. Snabbeltje had nog drie broertjes en twee zusjes. De broertjes en zusjes zijn aan het spe len in de tuin van de buurman. Vader roept Snabbeltje. „Jij moet kool gaan halen Snabbel tje", zegt vader. „Waarom moet ik nu weer, ik moet altijd", zegt hij boos, maar hij denkt: „Ik doe net of ik kool ga halen en dan ga ik lekker de wijde wereld in". „Goed vader, ik ga al, maar geef me dan wat brood mee, want ik ben voor de middag nog niet thuis", jokt Snab beltje. „Goed", zegt vader. „Vrouw geef Snab beltje eens een paar boterhammen mee". Even later komt moeder binnen. „Hier Snabbeltje, hier zijn je boterhammen. Kom niet te laat thuis hoor! Denk er aan". „Goed moeder, tot vanavond dan". En daar gaat Snabbeltje. Hij denkt: „Fijn dat dit gelukt is". Hij gaat het bospaadje af en komt dan in de stad. „Oei, wat druk is het hier", denkt hij. Hij ziet een heleboel winkels. Voor één van de winkels blijft hij staan. Het is een groentewinkel. Hij springt op het kozijn en kijkt door de étal'ageruit naar binnen. Hij ziet wortelen en kool liggen. „Hoe krijg ik die te pakken", denkt Snabbeltje.. „Kijk, die man gaat juist weg: dat is mijn kans". Snabbeltje glipt de open winkeldeur in en pakt een paar worteltjes. Ineens gaat de deur open en daar komt de groenteboer weer terug. Snabbeltje schrikt en kruipt gauw in een lege kist. Daar ziet hij een dame de winkel bin nenkomen. „Mag ik van u drie ons gesneden rode kool en een bospeentje?" „Goed mevrouw", en even later is die mevrouw weer weg. „Hè, hè", zucht Snabbeltje, „die ook weer weg". De groenteboer denkt: ik ga alle lege kisten opruimen en hij zet een paar kisten opzij en pakt dan de kist waar Snabbeltje in zit. „Goeie genade", roept de groenteboer uit, ,.een konijn in deze kist, ik zal mai een hokje voor het diertje timmeren". 's Avonds sluit de man zijn winkel en nu begint hij met het hokje. Hij zoekt alles bijeen: hout, gaas, spijkers en stro. Intussen zit Snabbeltje in een kist met een deksel erop. „Was ik maar kool gaan halen", denkt hij. „Hoe kom ik hier uit?" Na een poosje is de man klaar met het hokje. Hij pakt Snabbeltje en zet hem er in doet het deurtje dicht en doet de schuif er voor. Hij gooide wat gras in de ruif en ging naar binnen. Daar had de vrouw een kop koffie voor hem neergezet. De groenteboer kwam niet meer terug maar ging naar bed. Snabbeltje was allang Ingeslapen. Toen hij wakker werd lagen er een paar peentjes en wat gras in de ruif. 's Avonds kwam de man het hokje schoonmaken, maar nu had hij verge ten het schuifje er voor te doen. Toen het goed donker was, stootte hij het deurtje op. Toen keek hij even naar het huis, niemand te zien. Daarna sprong hij uit het hokje en rende de stad uit. Toen moest hij uitrusten en na een poosje weer verder, 's Morgens om zes uur kwam hij thuis. Zijn vader en moe der waren erg boos op hem. Hij moest alles eerlijk zeggen en wat voor straf hij kreeg, zal ik jullie maar niet ver tellen. Maar wel kan ik zeggen, dat hij nooit meer ondeugend geweest is. Piet Frijters (Sassenhelm). Ik zou maar eens gauw aan een verhaaltje be ginnen. Ik heb zo'n idee, dat het wel lukken zal, want je brief zag er heel gezellig uit. Vertel ons maar eens wat van de 4 D's. Daar snappen de kin deren niets van, maar dat is o n s ge heimpje, hè Piet. Is het kleine schild padje er al? Hoe ben Je lid geworden van die Juniorclub? IN HET DOOLHOF Wij waren in de speeltuin. Maar toen riep mama ons om naar het doolhof te gaan. Dat vonden we fijn. We liepen en liepen tot we bij de lachspiegels kwa men en toen hoorden we Violetta huilen. Ze was verdwaald. We gingen haar zoe ken, maar we konden niet bij haar ko men. Toen is één van de meisjes, die bij ons waren, op de uitkijktoren ge klommen en heeft ons zo de weg ge wezen naar Violetta. Ze zag haar dade lijk staan. Maar toen we haar gevon den hadden, huilde ze helemaal niet, omdat ze verdwaald was. Het was al leen omdat haar plastic eitje kapot was. Toen hebben we met z'n allen de uit gang gezocht en vrolijk gingen we weer naar huis. Horizontaal: 1. redeh, 6. vermaard, 12. rivier in Duitsland, 14. verstand, 15 tocht, uitstap, 17. volbloed hollan- der (Indonesië), 20. einde, 22. mandje, 23. godin van de landbouw, 25. rivier in Rusland, 26 meisjesnaam, 27. iemand die treitert, 28. kledingstuk, 30. voorzetsel, 31. provincie in Ach- ter-Indië, 33. vruchtje, 35. menigte, 37. alvorens, '39. gemeenschappelijke weide, 41. danspartij, 42. plaat van een handpers, 43. achting, 45. voedsel, gras, kruiden, enz. dat het lopend wild tot zich neemt (jagersterm), 47 vrucht van de eik, 50. strijdperk, 52. zot, 54. water in België, stroomt door Lier, 56. muzieknoot, 57. waterke ring, 59. schel, 60. bekende afkorting, 61. lied, 63. schilderij, 66. rivier in Engeland, 67. drinkbeker op hoge voet, 69, als 37. hor, 70. stand, 71. bun, 73. plaats, plek, 75. luitenant-kolonel, 76. overeenkomst. Verticaal: 1. betamelijk, gepast, 2. zuiver, 3. telwoord, 4. in het jaar der EEN NIEUW BALSPELLETJE £L balkon, 8. muzieknoot, 9. lied, 10. zwemvogel, 11. bediende, 13 kubieke meter, 16. eenmaal, 18. voorzetsel, 19. jongensnaam, 21. de fijnste vederen, 23. juffrouw, 24. stad in Italië, 27. deel van Overijsel, 29. getand muur werk aan de bovenrand van muren, 32. zijtak Main, 33. hersens, 34. vettige zelfstandigheid, 36. stok met voettre de, 38. gem. in Gelderl., 40. hoge priester te Silo. 44. deel van Afrika, 46. eetgerei, dat gewassen moet worden, 48. zangvogeltje, 49. be schroomd, 51. verstand, 53. stad in Frankrijk aan 't begin van de Rhóne Delta, 55. schor, 58. maan van het VISSEN „Moe", vroeg Frans, ,mag ik een hen gel en een sim kopen?" „Ja, als je er zuinig op ben en koop dan ook een sim voor Joop". Op een holletje ging Frans zijn bood schap doen. Middags gingen Frans en Joop vis sen in de vaart. Al gauw hadden ze beet en toen ze naar huis gingen had Joop 9 en Frans 11 vissen gevangen. Moe bakte ze en de volgende dag aten vis. Ze gaven poes ook een visje en 's avonds gingen ze weer vissen. Frans droomde 's nachts zelfs van het vissen. Ria Sohoo (Nieuwe-Wetering). BOONTJE KOMT ONS ZIJN LOONTJE Kees hield veel van belletje trekken en op een keer dat hij daar weer mee bezig was, trok hij zo hard hij kon. Maar wat was dat? Hij voelde spetters en dat ging steeds vlugger tot het een straal werd. Vol verbazing keek Kees om zich heen en daar hoorde hij hard lachen. Ha, ha, ha!!!, klonk het door de straat. Kees keek nog eens om en zag daar zijn vriendjes staan lachen om het hoekje van de straat. Daar kwam ook zijn vader aan. „Het is je eigen schuld", zei vader. „Loop maar wat vlugger naar huis. dan ben je gauw thuis". Op een holletje ging natte Kees naar huis. nagelachen door de jongen. Van vader kreeg hij nog een flink pak slaag. Goedeoplossingen kwamen nog bin nen van: Bob Juffermans (Sassenlieim), Piet v. d. Berg, Hennle Prins (Voor hout), Gerry en Dora Duynhoven (War mond), Gerrle Pouw (Roelofarendsv.), Nicky de Groot (Stompwljk), Riet Veen (Zoeterwoude), Hein v. d. Meer (Hoogmade), Gerda Edelaar (Alphen) Anneke Oud (Hazerswoude), John den Haan (Kwakel). De vakantie is weer voorbij; we ver wachten dat er weer veel kinderen mee zullen doen. Alle nieuwelingetjes har telijk welkom. Dag allemaal, tot de volgende week. TANTE JO en OOM TOON. Voor dit nieuwe spel heb je 4 grote potten of pannen nodig. b.v. de keuken emmer, de melkkoker, een pan en het zandemmertje van je zusje. Zet je op een rij, het grootste ding, de emmer dus, moet het verst wegstaan, (zie plaat je). Trek een meter van het eerste emmertje verwijderd een krijtstreep op de grond. Het spel kan met 2 of meer kinderen gespeeld worden, dl' om de beurt hun geluk beproeven. Je slaat de bal op de grond, zodat ze terugkaats en in één van de potten beland. Het voorste potje 1 punt, het 2e 2, het 3e 3 en de achter ste 4 punten. De bal mag maar één keer op de grond stuiten voordat het in 'n pot beland. Iedere speler mag 3 x gooien en wie het eerst 50 punten heeft, is win naar. Schrijf de punten maar op een pa piertje, dan kunnen er. ook geen ver gissingen ontstaan. HINKELEN MET KNIJPERS wereld (afk. Lat.), 5. bloem, 7. hoek- jaar, 59. zekere bouwstijl, 62. iedere, 64. welwillende lezer (afk. Lat.), 65. water in Friesland, 66. uitgestorven vogel, een duif zo zwaar als een zwaan, kon niet vliegen, 68. voertuig, 70. voor, 72. Rom. munt, 74. ohne Kos ten (afk.), Alle abonnées die een goede oplos sing op nevengaande kruiswoordpuz zel Inzenden aan de Puzzelredactie van De Leidse ourant, Papengracht 32 te Leiden, maken een kans een van de beide prijzen van vijf gulden te winnen, die voor de gelukkige win naars in het vooruitzicht staan. De oplossingen moeten evenwel binnen zijn voor donderdagmiddag a.s. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. kanon, 6. zadel, 11. Arkel, 12. kot, 14. breel, 16. leeg, 17. belet, 19. Esla, 20. stralen, 22. ernstig, 24. e.a., 25. tastdraad, 27. Ee, 28. tint, 29. smet, 31. deeg, 32. pil, 34. Anlo, m u.. RH d?r- drose"-.3®-rot-39 p°ru- zal de huizen naar believen kleiner oil 41. sta, 42. kras, 45. kers, 47. Asen, groter kunnen maken. In de muren en 49, eb, 51. literfles, 54. ka, 55. Jjelagen, HET AMERIKAANSE HUIS VAN DE TOEKOMST Bij een samenkomst van de „vereniging van plasticindustrieën" in de Verenigde Staten beschreef Mr. Henny Dreyfuss, hoe hij zich het Amerikaanse tehuis in de toekomst voorsteld. De hulzen wordtn van plastic uit een stuk gemaakt. Men de plafonds zullen televisies ingebouwd worden, die dan dimensionaal zijn, dus met diepte. Het is bovendien niet meer nodig de boel 6choon te maken, omdat alles zichzelf reinigt. Het vuil wordt automatisch weggespoeld. Kleden en bekleding, die in het huis nodig zijn. worden zo goedkoop vervaardigd, dat r en ze na gebruik gewoon weggooit, in- plaats van ze te wassen. Bovendien zijn deze stoffen met behulp van thermosta ten op koude en warmte ingesteld. Fa brieken, huizen en auto's zullen alleen maar zonneenergie verbruiken. De vel den worden vanuit de lucht met door lucht gedragen landbouwmachines be bouwd en de boer zit thuis in zijn leun stoel en ziet het gras groeien door zijn privé-televisie. BOORDEN EN DASSENRAAD8EL Vraag aan je moeder 6 wasknijpers en leg ze op een rijtje op het grasveld of op straat. Tussen de knijpers moet een tussenruimte van ongeveer twee schoen lengtes zijn. Trek een beginstreep onge veer een halve meter van de eerste was knijper verwijderd. D. eerste speelster gaat op één been staan met de hiel tegen de beginstreep, en dan hinkt ze met één sprong in iedere tussenruimte, naar de laatste knijper. Als ze ervoor staat bukt ze zich en pakt de knijper op, maar zonder met het andere been of met de handen op de grond te komen. Dan hinkt ze terug en legt de knijper achter de be ginstreep. Niet gooien, maar leggen. Nog steeds maar één been op de grond en zonder met de handen de grond aan te raken. Op dezelfde manier wordt nr 5 gehaald en alle andere knijpers. Als je alle knijpers „binnen" hebt en Je bent dus niet af geweest, dan heb je 6 punten. Dus voor iedere knijper één punt als ze veilig achter de beginstreep lig gen. De volgende speler legt ze alle zes weer neer. Nu precies hetzelfde, steun niet met je handen op de grond of met je andere been, laat geen knijper vallen en trap niet op een knijper anders ben je af. Wie het eerst 30 punten heeft, heeft gewonnen. 57. roltrap, 59. beet, 60. risee, 62. Aare, 63. Elgin, 65. get, 66. ongel, 67. deens, 68. ketel. Verticaal: 1. Kreta, 2. aker, 3. ne gatie, 4. o.l., 5. pol, 7. A. B., 8. Dres den, 9. eest, 10. lelie, 11. alsem, 12. Kent, 13. teer, 15. lager, 17. Best, 18. tras, 21. langdi-.ig, 23. namaaksel, 26. duister, 28. Terek, 30. tiran, 31. dop, 32. pos, 33. Lea, 35. Ooe, 40. re latie, 43. restant, 44. rebbe, 46. ster, 47. aloë, 48. kapel, 50. beeld, 52. enig, 53. fret, 54. Karei, 56. lege, 58. rage, 61. set, 64. nn, 66. o.e. Als gelukkige winnaars kwamen deze week uit de bus de heer H. Wou ters, Tyloosstraat 15 te Sassenhelm en mej. S. Catijn, Lage Morsweg 19 in Leiden. Zij krijgen de buit spoedig toegestuurd. Kunnen jullie 2 dezelfde vinden? Opl. naar de Krantentuin. Onder de goede oplossingen wordt een boek verloot. TOCH VOORWERPEN VAN DE „HUGO DE GROOT" OP DE „PERLON"? Uit betrouwbare bron wordt ver nomen dat de schipper van het Spaanse vissersschip „Perion" ver schillende van de „Hugo de Groot" afkomstige voorwerpen en documen ten aan de Spaanse scheepvaartauto riteiten heeft overhandigd. Zoals be kend is, ontkende de schipper giste ren dat zijn schip voorwerpen van het verongelukte Nederlandse vlieg tuig opgepikt had. Vermoed wordt dat bij de stukken, die nu in handen zijn van de scheep vaartautoriteiten, twee navigatie- handleidingen, twee stel kaarten, twee zwaar beschadigde vliegtuig- stoelen en enige persoonlijke docu menten van passagiers zijn. Ver wacht wordt, dat al deze stukken zullen worden overhandigd aan de burgemeester van La Coruna, die te vens vice-consul van Nederland is. Deze zou ze op zijn beurt doorzenden naar de Nederlandse ambassade in Madrid. 90 tp (54) yo^nnmndenop^M.benrehrJermnd^dstkinMnkblerom.XJchmbvMwLbeeffbKhbordkopobie^ wi schip hiér xnhndmmt..^^,^^ (trH hxhnknanêmeer jrj%_shmMoeiom vianditm j jsnboordJ]nTK® DE KOLONIST DANIEL BOONE De Indianen waren erg trots toen ze ontdekten, dat ze Daniël Boone zelf ge vangen hadden. Ze letten op ieder van zijn bewegingen, want ze wisten, dat hij vroeger eens ontkomen was, toen hij door Indianen gevangen was. Hij was toen van een rots naar beneden gespron gen en 20 meter diep in de kruinen van de bomen beland. Toen Boone in het kamp van de In dianen kwam, zag hij, dat ze een reus achtig vuur ontstoken hadden en volop met oorlogsbleuren beschilderd waren. Hij begreep dat ze klaar stonden om Boonslarough aan tevallen en hij wist dat de kolonie geen enkele mogelijkheid had, zich te verdedigen, als hijzelf met zijn 30 mannen de weg afgesneden werd. ze te hulp te komen. al zijn hannen zich zonder strijd zouden overgeven als het stamhoofd het stadje Boonesborough maar wilde sparen Maar beloof me, dat je mijn mannen niet mar telt", zei hij. Het stamhoofd ging op Boones voorstel in en de volgende mor gen bracht Boone de Indianen naar het kamp aan het Zoutmeer. De mannen grepen naar hun geweer, maar Boone riep: Niet schieten, als juiüe schieten, ontstaat hier een bloedbad wordt vervolgd. f^lMN BESLUiT MET EEN TOUW 0MZÜN MW- VEN NftffR HET f(HiP TE ZWEMMEN, OM VEOE- HEIMZiNNlOE V1RND OF TE SPOKEN. Sdson hmr trekken ineevstdevoor.dsn deltr hooi beklseen die dopper Jeroenhe ^mromlmnemmes. 'tbs op voordehooien. JeroeniynluH!x~ ÏSS (pn/moen)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11