„Amateurfotograaf" is een titel die geen begrenzing biedt Afscheid van rector Van Arkel schutting verkoop Scherp schutting- verkoop 98.- §L£UTttGAT p itofl (k> zéyimw schutting verkoop De „Empire-stijl" dient zich bescheiden aan HHH VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Overpeinzing bij expositie in Leiden Het Prentenkabinet te Leiden be steedt de laatste jaren veel aandacht aan de prent van deze eeuw: de foto. In de tentoonstelling heeft men tot nu toe bijna uitsluitend het werk van beroepsfotografen tentoongesteld, maar ditmaal is de aandacht van de directeur gevallen op het werk van een voortreffelijk amateur, de heer H. H. Baudert uit Amsterdam. Denkend aan de medicus-amateur- fotograaf Nico Jesse die indertijd nog wel onder de amateurfotografep ge rangschikt zou kunren worden, hoe wel hij nadien het medische beroep er aan heeft gegeven om zich geheel aan de fotografie te kunnen wijden, komen we op de moeilijkheid van de begrenzing der amateurfotografie: ook het „amateurisme" van Baudert is in sommige opzichten aanvechtbaar, hoe wel over het algemeen genomen het daarvan toch wel de kenmerken draagt. Hij heeft in ieder geval in zijn fotografie het onmiskenbare voor deel, dat hy naar eigen inzicht en keuze werkt en vrijwel niet naar op dracht. Enerzijds schept dit grote vrijheid GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Het ontstaan en de ontwikkeling van de Detective Romans. Een geliefkoosde vrije tijdsbeste ding van de academici in Engeland is het lezen van detective-romans. Zowel professoren als studenten verstouten zich meer dan eens om de voetsporen van Sherlock Holmes te drukken. Dit vertelde mr N. S. Wilson, pro fessor aan de Cambridge Universiteit, gisteravond aan de leden van de Ne- thefrland-Engeland Society", die in „De Doelen" een bijeenkomst hadden belegd. Prof. Wilson hield onder de titel: „The craft of detective fiction" een verhandeling over het ontstaan en de ontwikkeling van de detective-ro mans. Om bfj de geboorte van deze soort literatuur te komen moeten we onge veer honderd twintig jaar terug gaan, aldus spreker. Voordien gold het niet als ordentelijk om een verhaal te le zen, dat als thema een misdaad be handelde. De Amerikaan Edgar Allan Poe was de eerste, die met zijn grie zelverhalen deze traditie verbrak. In 1868 was het in Engeland Collins die zijn, in klasieke trant geschreven, „Moonstone" publiceerde. Twintig jaar later verscheen de eerste Sher lock Holmes. In de volgende jaren vloeide een enorme reeks „short sto ries" uit zfjn legendarische pen. In tussen begon het aantal detective-ver halen enorm toe te nemen; alle vol gens het patroon, dat Holmes voor zijn intriges gebruikte. Een verschijn sel, dat wij bij alle speurders-romans opmerken, is het inlassen van de amateur-speurder. Bij Agatha Christie j zijn dat juffrouw Marple en de kleine Belg Poirot. Bij Dorothy L. Sayers is j dat de rijke lord Winsey. Het is voor i een schrijver gemakkelijker, om een I dergelijk personage in te voeren. Zou j men hiervoor een inspecteur van po-1 litie nemen, dan zou deze altijd ge bonden zijn aan de lijnen van 't routi-1 ne-onderzoek, hetgeen aan het ver haal afbreuk zou doen, aldus spreker. Als indeling van de detective-roman i gaf prof. Wilson: de misdaad, het on derzoek en de verklaring. Hij besloot met te zeggen, dat dit genre boeken tegenwoordig een verdiende plaats j in de literatuur inneemt. Prof. Wilson hield zijn betoog op pleizierige wijze, waarbij hij zijn woorden lardeerde rnet de bekende kostelijke Engelse humor. tot het tonen van een eigen visie, in keuze van onderwerp en vorm van uitbeelding, anderzijds echter kan dit het gevaar van eenzijdigheid mee brengen door een te individualistische keuze zonder prikkel van buiten af. De amateurfotograaf zal zich meer dan de beroepsfotograaf specialiseren, met alle voordelen maar ook nadelen van dien. Baudert heeft zich naam verworven als fotograaf van het cir cusleven. Zijn tegenzin tegen dit eti ket spruit waarschijnlijk voort uit een besef, dat een te eenzijdige ont wikkeling onjuist is. De expositie in het Prentenkabinet, vele tientallen foto's omvattende, il lustreert dit in hoge mate. De circus foto's zijn vrijwel alle van voortref felijk gehalte. De overige opnamen tonen op enkele zeer goede uitzon deringen na dikwijls een gebrek aan karakter door traditionele keuze en uitvoering. Technisch meestal knappe foto's, maar niet boeiend door een eigen sfeer. De expositie wordt morgen ge opend, en is (behalve op zon- en feestdagen en uiteraard ook 3 okto ber) dagelijks van 2 tot 5 uur te be zichtigen tot en met 4 oktober. Nadat gistermiddag in de Paulus- kerk naar aanleiding van het af scheid van dr. P. C. van Arkel als rector van het Chr. Lyceum te Lei den een bijeenkomst was gehouden, waaronder velen het woord voerden, werd in het Zendingshuis een recep tie gehouden. Tijdens deze receptie werd ook het huldeblijk van het bestuur en de leraren en het personeel van het Chr. Lyceum aangeboden. Verraste het bestuur bij monde van de heer Steketee de scheidende rector met een pick-up, de conrector, de heer W. M. Heyl, bood namens leraren korps en personeel een radio en een album met tal van foto's uit het schoolleven aan. Bovendien mocht dr. Van Arkel, wiens echtgenote door velen in deze huldiging werd be trokken, deze middag ook tal van persoonlijke geschenken ontvangen. Onder de vele honderden, die hier POTLOOD en GEEST afscheid kwamen nemen, waren o.m. wethouder dr. K. Simon Thomas als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Oegstgeest, wethouder J. C. van Schaik, dr. A. Bolhuis, de opvolger van dr. Van Arkel, dr. P. Kaiser namens de Vereniging voor Misvormden (Anna-Kliniek), van welke Vereniging dr. Van Arkel be stuurslid is, dr. J. D. A. Boks, rector van het Rembrandt-Lyceum, prof. dr. W. Wiersma, oud-rector van het Sted. Gymnasium, diverse hoofden van scholen, dr. K. Reitsma, voor zitter van de Commissarissen van Toezicht op het M.O., de heer B. van Julsingha, oud-rijksinspecteur van het L.O., pater dr. P. A. M. Geurts, rector van het r.k. Lyceum St. Bo- naventura, de heer J. W. H. Rotte veel, secretaris van de Chr. Kweek school, mej. H. v. d. Vliet, directrice van de Meisjes H.B.S. en voorts tal van oud-leerlingen, leveranciers, pre dikanten, oud-docenten van het Chr. Lyceum en vele vrienden van dr. Van Arkel. Onder de vele telegrafische en schriftelijke afscheidswoorden was o.a. een zeer waarderend schrijven van de rijks-inspecteur voor het V.H.M.O., de heer A. Bartels uit Den Haag, die momenteel voor het ver vullen van een regeringsopdracht in Parijs vertoeft. Aan het einde van deze zeer druk bezochte afscheidsreceptie dankte dr. Van Arkel met een enkel woord voor zoveel ontvangen waardering en har telijkheid. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Magdalena «dr van J. Kuiken en J. Cornet; Teunis zn van W. den Hertog en C. J. Nag- tegaal; Kees zn van W. Dujjverman en J. Crama; Andrea dr van J. Willenstein en H. Kornmann; Bote zn van A. Dijkstra en C. Boter; An- tonie zn van A. Verstraten en C. J. van den Hout. Getrouwd: G. Wendel en J. M. van der Krogt; K. M. W. Wesdorp en M. M. Pieters; F. Ultzen en G. Tuinhof de Moed; G. Tol en P. H. C. Hermans; C. J. Zandbergen en W. C. M. Zonderop; P. Geerhngs en R. M. C. Glasbergen; B. J. van Leeuwen en F .A. E. Ernst; L. Cavé en M. E.. van Leeuwen; F. van Dis sel en C. M. Rijnsburger. Overleden: J. Haneveld 31 jr man Feestelijke japon voor alle prettige uitgaansavondjesJeugdig* model met moderne hartlijnhals. Schutting-verkoopprijs 29e- Breestraat 161 Leiden (Advertentie) No. 536. Horizontaal: 1. dun twee snijdend mesje, 5. lidwoord, 6. munt in China, 7. telwoord, 9. deel van het gelaat, 10. meisjesnaam, 11. toon, 13. ik (Lat.), 15. voorzetsel, 17. keurig, 19. voorzetsel, 21. bekende afkorting, 22. tovenaar. Verticaal: 1. deel van het oor, 2. he den, 3. hogepriester te Silo, 4. rode Spaanse wijn, 5. boom, 8. dun uitge sneden stuk vis of vlees zonder graat of been, 9. stuk geschut, 12. sprake loos, 14. gebod, 16. familielid, 18. ach ting, 20. voedsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 535. Horizontaal: 1. moe, 4. pas, 7. arre, 8. al, 9. lev, 10. mia, 11. lady, 14. ros, 15. erts, 17. van, 19. ion, 21. Ag, 22. mede, 23. nap, 24. kat. Verticaal: 1. mal, 2. Orel, 3. erva ren, 5. aai, 6. slaap, 10. mystiek, 12. dor, 13. divan, 16. soda, 18. aga, 20. net. Leidse agenda VRIJDAG 5 SEPT. Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast ae pastorie aan de Haagweg, 811 uur nam ZATERDAG 6 SEPTEMBER Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast de pastorie aan de Haagweg, 25 en 711 uur nam. ZONDAG 7 SEPTEMBER Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast de pastorie aan de Haagweg, 25 en 711 uur nam. APOTHEKEN. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apo theek Boekwijt, Breestraat 74 tel. 20552. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8 tel. 26274. BIOSCOPEN TE LEIDEN. De bioscopen te Leiden zijn voor de week van vrijdag 5 tot 12 septem ber als volgt door de KFC gekeurd: Trianon: Spaanse Driften, strikt vol wassenen. Rex: Quo Vadis, veertien jaar. Lldo: School voor misdaad, veer tien jaar. Casino: Het groene masker, acht tien jaar. (Donderdagavondcyclus: Frasquita, achttien jaar). Luxor Het dorp der zonden, acht tien jaar. Modieus wandclkostuum van zuiver wol-reliëf. De bovenkraag-garnering kunt u los maken. Leuke strik, uit stekende pasvorm en... schutting-verkoopprijs slechts GEM. AANKONDIGING VERDELING VAN DE WERKZAAMHEDEN VAN HET COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis: I. dat zij hebben besloten de werk zaamheden van hun College als volgt te verdelen: De Burgemeester zal zich belasten bet de behandeling van de zaken be treffende de Politie, de Brandweer, de Militaire Zaken, de Burgerlijke Stand, de Bevolking, het Oud-Archief, het Stedelijk Museum „De Lakenhal", de Leidsche Duinwater Maatschappij en de Inrichtingen „Endegeest" c.a. Wethouder van Schaik zal zich be lasten met de behandeling van de za ken betreffende het Onderwijs, de Culturele Zaken en de Sportbelan- gen. Wethouder Menken zal zich belas ten met de behandeling van de za ken betreffende de Sociale Zaken, het Armenwezen, de Gemeentelijke Werkplaats, de Algemene Personeels zaken, de Volksgezondheid (Genees kundige Dienst en Badhuis) en de middenstandsbelangen. Wethouder Jongeleen zal zich be lasten met de behandeling van de zac ken betreffende de Gemeentewer ken, het Bouw- en Woningtoezicht, de Volkshuisvesting, de Stadsontwik keling, de Wederopbouw, het Grond bedrijf, de Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, de Industriebelangen, het Verkeer en de Verdeling van Woon ruimte. Wethouder Stolp zal zich belasten met de behandeling van de zaken be treffende de Financiën, de Belastin gen, de Stedelijke Fabrieken van Gas- en Elektriciteit, het Openbaar Slachthuis, de Markt- en Havendienst en de dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen. II. dat bij ongesteldheid of afwe zigheid van de Burgemeester deze wordt vervangen door wethouder van Schaik. Indien deze eveneens verhinderd is door wethouder Men ken ,bij verhindering ook van wet houder Menken door wethouder Jon geleen en bij diens verhindering door wethouder Stolp. 5966 WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG" HERDENKT 45-JARIG BESTAAN Als inzet van de feestelijkheden, die ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan zullen gehouden worden, zal morgenmiddag om ongeveer 4 uur de aanbieding plaats hebben van de hul deblijk van de leden aan het bestuur. Ter verhoging van de feestvreugde zal van ongeveer 3 uur af een mu ziekkorps door de straten van de bouwvereniging marcheren, aanvan gende in de eerste bouw in de Alex- anderstraat. Daarna zal in de Dr. van Voorthuysenschool in de Marnixstraat de overdracht van het huldeblijk plaats vinden. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 5 September 1858. Parijs. Rossini heeft een stuk grond te Passy voor 90.000 fr. aangekocht. Dit stuk heeft den vorm van een piano, en dit zette hem aan dit terrein te koopen en daaromtrent met de gemeen teraad te onderhandelen. De stad heeft het hem voor 90.000 fr. toegestaan, onder voorwaar de, dat zij het, na zijn dood, voor denzelfden prijs zou kunnen te rugkopen. Dötf fief" GASLICHT a. 100 o wollen pullover. Warm Nu in onze schut- ting-verkoop v.a. b. Rokje van Terlenka! 55°/o Terlenka 45% wol 100% i. kreukvrijgarantie. Breestraat 161 Leiden Gisteravond zijn we in een ver rukkelijke nazomeravond van Leiden Zuidwest naar het station gewandeld. Wat is oud-Leiden mooi in het half duister. Daar moet een reden voor zijn, denken we. Maai. het is met redenen van dien aard altijd zo, dat zij in het diepste innerlijk verankerd liggen. Vóór we dus aan een analyse van de romantische schoonheid van oude Leidse gebouwen bij avond begin nen, moeten we eerst een psycho analyse op ons zelf bij avond toe passen en wie weet welke rare ver borgen gedachtenreel*-sen er dan te voorschijn komen. We laten de ge bouwen dus maar hun eigen roman tiek bezitten en spinnen een net van dromen in het goudgele licht der gaslantaarns langs de Papengracht, die volmaakt van kleur de sfeer van voorbije glorie verlichten. Waarom is gaslicht volmaakt? Ook het gas licht is ééns modern geweest en on getwijfeld waren honderd jaar gele den lieden, die dat licht foeilelijk vonden, bij raszuivere oude geveltjes. Maar nü is het gaslicht volmaakt: het doet denken aan studenten in pandjesjas en rok, die bij een gas lantaarn steun zoeken voor hun zwaar-alcoholische problemen. De lantaarns van de Papengracht doen bij ons een practisch en zeer eigentijds probleem ontwaken. In eens realiseren we ons, dat zij er nog staan, dat zij nog nie4 /laats heb ben gemaakt voor Neon-producten. met hun strakke vensterruiten en hun functionele standaards. Zij zouden toch weg gaan e1 plaats maken voor het model van een van drie palen, die tussen de Vliet en de Doezastraat in een soort concours voor eigen schoonheid hebben staan pleiten. Er zou een keuze gemaakt worden, één, twee jaar geleden, er is er zelfs een Leiden. gekozen, één, twee jaar geleden, maar waar blijven de palen? Gezegende Leidse laksheid, want indien deze zaak met voortvarend- hed was aangepakt waren we nu 'ons heerlijke gaslicht kwijt. En dat toch behoort even hecht aan oud-Leiden, als .,het student", dat begin septem ber langzamerhand, nog wat slaperig, maar springlevend, van onze stad bezit neemt. Men schrijft ons: Zaterdag a.s. vangt „Nieuw-Hol- land" weer met dansen aan. Om 7 uur start het beginclubje voor meis jes onder de 16 jaar, terwijl om 8 uur de groten volgen. Nieuwe leden zijn van harte wel kom in de gymnastiekzaal van de school, gelegen hoek Haresingel Marnixstraat. De toneelgroep kan nog enige mannelijke personen gebruiken; aan melden eveneens zaterdagavond aan de zaal tussen zeven uur en half elf. Op zondag, 14 september a.s. tij dens een plechtig Lof, des avonds om zeven uur, zal de nieuwgebouw de kapel aan de St. Petruskerk wor den ingezegend en toegewijd aan de H. Liduina van Schiedam. Het spreekt vanzelf, dat alle parochianen bij deze plechtigheid worden verwacht. Als sluitstuk van de in de afgelo pen zomermaanden door Docos ge voerde materiaal-actie, organiseert „Docos-tafeltennis" a.s. maandag avond een klaverjasdrive in het St. Leonardushuis aan de Haagweg. Aan vang 3 uur. Inschrijfgeld 75 cent. Iedereen kan hieraan deelnemen en allen zijn van harte welkom. Voor de akte M.O. staathuishoud kunde en statistiek is geslaagd K. A. Hakkert te Leiden, en voor de akte M.O. staatsinrichting G. L. Heij te (Advertentie) Breestraat 161 Leiden RAADSLID TE LEIDEN GEPASSEERD De heer M. v. Aken, lid van de fractie der P. v. d. A. in de gemeen teraad te Leiden heeft het volgende schreven gericht tot de raad: „In het „Leidsch Dagblad" van 3 september 1958 heb ik gelezen, dat ik in de Raadsvergadering van 2 de zer benoemd ben tot lid van de Com missie Strafverordeningen en de Commissie Oud-archief. Indien deze mededeling juist is en wellicht vooruitlopende op een offi ciële bevestiging van de zijde van het college van B. en W., deel ik u mede, dat ik deze benoemingen niet zal kunnen aanvaarden. Omtrent een eventuele voordracht voor en een daaruit voortvloeiende benoeming tot lid van een of meer commissies is met mij generlei over leg geweest. Ik acht het niet in overeenstem ming met de aan een lidmaatschap verbonden verantwoordelijkheid om op deze wijze een benoeming te ho noreren en stel derhalve de mij toe bedeelde plaatsen te uwer beschik- Maar „zaklijn" is al verdwenen Onder grote belangstelling heeft gisteravond de firma Riël in de salon aan de Breestraat de lange reeks van shows, die ons deze maand weer te wachten staan, geopend. De „Empire- stijl", die vanuit Parijs het vasteland van Europa zal veroveren naar de voorspellingen van toonaangeven de modekringen was weliswaar in de collectie aanwezig, maar slechts in één model, en dan nog in zeer be scheiden mate. Riël heeft het in het voorjaar niet in het buitennissige ge zocht; er was bijvoorbeeld maar één enkel japonnetje in zaklijn in de hele voorjaarscollectie aanwezig. Ook voor het najaar en de winter geven de lijnen van Riël's collectie niets extravagants te zien. Het buitenge wone zit 'm in de snit en de fraaie kleurencombinaties. De zaklijn was geheel verdwenen. Wel hadden de mantels nog het ac cent op de heup door middel van een al of niet afknoopbare ceintuur. De rokken zijn nog steeds kort, zeer kort soms, maar de taille zit in de meeste modellen op haar plaats. De grote maten vertoonden zelfs een neiging tot een iets verlaagde taille, wat slank afkleedt. Eerst iets over de mantelstoffen. Veel tweeds zullen deze winter wor den gedragen, thans niet alleen in beige en grijs of zwart-wit, maar in warme herfsttinten, zoals bruinrood bijvoorbeeld. Pauwblauw met groen, een geliefde combinatie van modeont werpers, zagen we ook terug in de tweedcollectie. De weefsels zijn wat grover dan voorgaande jaren. Prach tig materiaal voor een mantel is bou clé. Een bijzonder mooie mantel was uitgevoerd in oranjerood bouclé met zwart persianer kraag. Voor mantel kostuums, die recht vielen of getail leerd waren, was tweed gebruikt en daarnaast een nieuw materiaal mat ting, een gladde stof, die het meest lijkt op grof linnen. Blauw is nog steeds niet uit de mode, maar vooral groen was in de collectie aanwezig. Van heel teer mosgroen tot groen dat bijna het zwart nadert. Zwart dat vorig jaar taboe was, is weer teruggekeerd in de confectie zowel als in de haute Een afschrift van dit adres is ge- j couture. Een zwart laken mantel was zonden aan het secretariaat van de geheel tegengevoerd met civet-kat. De P.v.cLA.-fractie. meeste zwarte japonnen hadden een vierkante hals en draperieën. Paars en lila, kleuren die bij Riël steeds te vinden zijn. lieten zich beeldig com bineren met lindegroen en mosgroen, zelfs eenmaal met groen en cognac. Voor de eerste maal showde de firma ook eigen hoeden. Een goed keurend gemompel ging door de rijen bij elke nieuwe creatie, die met veel fantasie en goed vakmanschap tot stand was gekomen. Geraffineerd wa ren de modellen bij de verschillende toiletten gekozen. De meeste hoeden stonden op één oor, met een garnering of corsage aan de rechterzijde. Het materiaal was melusine of diepglan- zend velours. De recht op het hoofd staande modellen waren smal en hoog, soms eindigend in een punt, zo dat de hoed de vorm van een toque kreeg. Voor de avond werd veel brocaat gedragen, en ook wel fluweel. Met een bruidsstoet, waarin twee bruiden in het kort en in het lang meeliepen werd de show besloten. Er rest ons nog een nieuwtje te vermelden, dat o.i. wel aardig, maar onpraktisch is, namelijk de suède voorstukken in tricot vesten en iff ja ponnen. Maar bij een zo'n fraaie col lectie als werd getoond, vergeeft men het de samensteller graag wanneer hij eens even niet aan het praktisch nut van een kledingstuk denkt. Laatste Berichten Vierling in Friesland geboren De vierling in het ziekenhuis te Leeuwarden is geplaatst in een cou veuse. De dokter die bij de verlossing assisteeerde, de heer G. C. M. Kolff uit Marssum, zei vanmorgen dat hij wel een tweeling had verwacht. „Ik keek er wel van op toen het er vier waren", zei hij. De vader, die de vorige week zün diploma als waterfitter had verkregen zei, dat het gezin binnen korte tijd zijn eigen woning gaat betrekken. „We konden destijds wel een huis krijgen, maar achteraf bezien zou dat toch te klein zijn. Wat we nu krijgen voldoet wel." Twee van de kinderen hebben een gewicht van 3 pond en 2 ons; de twee anderen wegen 2 pond en 3 ons.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2