EJ^mark „De Zonnige Zeurpiet" Prins Bernhard dringt aan op regeringssteun voor bedrijfsleven Badmeester „waagde leven' voor een teleioon Elke woensdag Sportblouses PeeksCloppenburg 2 doden door zware ontploffing in Trancitcamp te Hoek van Holland Marechaussee weer in het blauw Bevalling in hal van gerechtsgebouw Bijen in de luchtkoker Nederland en Ouitsland gaan samen schieten DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Op een exportvergadering die door de vier werkgeversverbonden in sa menwerking met de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse In dustrie voor Internationale Belangen werd georganiseerd, heeft prins Bern hard gistermiddag te Den Haag een dringend beroep gedaan op de rege ring, het bedrijfsleven meer te steunen bij zijn exporttaak. De prins ver klaarde: „Ik weet, dat bij de regering de goede wil aanwezig is om zoveel mogelijk het particuliere streven naar export te steunen. Toch meen ik, dat er nog middelen zijn, tot een actievere exportpolitiek, die de particulier nog meer dan tot dusver doelbewust en geconcentreerd terzijde staat, als het om risico's gaat, welke de particulier niet kan dragen". tische neigingen en dat is voor de an dere landen een belangrijke factor, want wij zijn op deze manier een on gevaarlijke economische partner. De mogelijkheden voor de Nederlandse export zijn dan ook zeer groot. Dit had de prins op zijn buitenlandse reizen kunnen constateren. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de contactcommissie van de vier verbonden, merkte in zijn openings rede op, zich weieens te hebben afge vraagd of de regering het exportbe lang wel steeds ziet als een prioriteit, dit wat betreft het probleem van de exportfinanciering. Iiij gaf evenwel toe, dat de regering het bedrijfsleven vaak critiseert omdat het zich onvol doende aanpast aan de eisen van bui tenlandse afnemers en het een onvol doende kennis heeft van speciale ver kooptechniek. Export dient te worden vergroot In het bijzonder doelde Z.K.H. hier bij op het stichten van fondsen, waar door op ruimer schaal dan tot nu toe exportcredieten verzekerd en -finan cieringen mogelijk gemaakt en gega randeerd zouden kunnen worden. De prins meénde dat het Nederlandse produkt doorgaans van een zeer hoge kwaliteit is en dat het in prijs kan concurreren. De export vraagt ech ter meer dan dat; zij eist crediet, tot welker verlening de ondernemer al leen meestal niet in staat is en waar van het risico hij niet zonder meer kan dragen. Vooral het particulier initiatief en het ondernemersschap zijn 't die met doorzettingsvermogen en fantasie de concurrentie van landen als Japan, Duitsland, de Ver. Staten en andere landen zullen moeten weerstaan, dit stelde de prins met grote nadruk vast. Naar zijn overtuiging werd de good will welke hij in Zuid-Amerika en elders had gekweekt overal verkre gen, maar onvoldoende benut. Alleen de grote bedrijven trokken er .profijt van, maar toch is het nog steeds zo, dat de middelgrote bedrijven het grootste aandeel in de export hebben en dit aandeel dient te worden ver groot, aldus prins Bernhard. Nederland heeft geen imperialis- De afgelopen weken werd in het politierapport vaak melding gemaakt van heldhaftige reddingspogingen van een badmeester, die voor de gemeen te Den Helder op het strand Donkere Duinen werkte. Niet één keer, maar tientallen malen redde hij met gevaar voor eigen leven dat van een ander. Bij de politie wekte dit enige arg waan en bij onderzoek bleek, dat de man zijn „reddingspogingen" in scène had gezet, omdat hij op deze manier wilde aantonen, dat een telefoon op zijn post noodzakelijk was. Deze te lefoon blykt inderdaad heel dringend nodig, want het dichtbij zijnde toestel bevindt zich in de politiepost hoog in de duinen en het klimmen daarnaar toe kost te veel tijd in geval van nood. Het gemeentebestuur zou wel ge zorgd hebben, dat de telefoon er kwam, maar het is thans ontstemd over de wijze waarop de badmeester heeft getracht zijn doel te bereiken. De man had er om moeten vragen, zo zei men op het gemeentehuis. Nu zal hy ontslagen worden. In verband met verzachtende omstandigheden zal er waarschijnlijk naar een andere fuctie voor hem worden gezocht. Een Franse auto ging gisteren op de Julianalaan te Zevenaar door de bocht toen een portier opensloeg. De zeventienjarige Fransman J. P. M. viel uit de wagen, kwam met zijn hoofd op een betonnen paaltje terecht en was op slag dood. De rijkspolitie neemt aan, aldus het Alg. Dagbl., dat de auto te hard heeft gereden. zuiver wollen triool ■k Geheel nieuw model pullover-blouse van een van de bekendste Nederlandse tricotfabrieken Een echte buitenkans-aanbieding nu de school weer begint Exclusief dessin in stoere jongenskleuren j leeftijd 4 jaar kleine stijging per moatl Gistermiddag om tien minuten over half drie heeft zich in Hoek van Holland een zware explosie voorgedaan, waardoor twee arbei ders, afkomstig uit Den Haag en Rotterdam, om het leven kwamen en een derde arbeider liep zeer ernstige verwondingen op; enkele anderen kregen lichte schaafwondjes Onder leiding van de uitvoerder Dickhoff uit Vlaardingen waren tien Nederlandse arbeiders bezig met de bouw van twee z.g. „Nis- senhutten" in het Engelse transit- camp te Hoek van Holland. Drie an dere hutten moesten worden ver bouwd. Men was druk in de weer. Twee arbeiders, de 34-jarige elek tricien M. Stout uit Rotterdam en de 25-jarige P. J. de Wit uit Den Haag waren bezig met het graven van een sleuf, om een elektriciteits kabel te verleggen. Plotseling deed een daverende explosie de aarde schudden. De beide elektriciens verdwenen in een wolk van smook en aarde. Overal roffelden stenen neer. De arbeiders in de omgeving zochten ijlings dek king, doch ziende dat het bij één explosie bleef, renden ze met andere burgers ogenblikkelijk toe om hulp te verlenen aan mogelijke slachtof fers. Er bleek een gat te zijn gesla gen van een meter diepte en vier meter middellijn. Verschillende nis- senhutten waren geheel vernield, uit andere waren deuren en ramen verdwenen. Bij hen, die ogenblikkelijk met de reddingswerkzaamheden begonnen, was o.a. de Engelse sergeant Casey, die vijftien meter van de plaats des onheils de elektricien De Wit van het dak van een der vernielde hut ten naar beneden haalde. Geen en kele hulp kon dit slachtoffer meer baten. Vlak bij de krater vond men de 19-jarige timmerman B. G. van Delft uit Rotterdam, die zwaar gewond bleek te zijn. Hij had o.m. een slag aderlijke bloeding aan een van zijn benen. Ijlings werd de jongeman naar het Sint Franciscus gasthuis te Roterdam afgevoerd. Het stoffelijk overschot van de tweede dode, de elektriciën Stout, is nog niet gebor gen. De luchtdruk, door de explosie veroorzaakt, was zo hevig dat een dame die op haar bromfiets lang* Havenweg reed, waaraan het k{ gelegen is, tegen de grond werd ge slagen. Een van de arbeiders, de heer J. Cohen uit Den Haag, had juist een praatje met de mannen, die in de put werkzaam waren, gemaakt. Hij had zich nauwelijks omgedraaid en enkele meters verwijderd, of hij: hoorde de enorme ontploffing. Een, grijsblau e wolk van rook. aarde en stenen vloog zeker vijftig meter de lucht in. Toen Cohen zich omdraaide waren zijn collega's verdwenen. Binnen drie minuten waren de dokters Fokkens en Lonkhuizen, beiden uit Hoek van Holland in het Engelse kamp aanwezig. In samenwerking met de vaste staf van het Transitcamp een door- gangsverblijf voor Britse militairen op weg naar West-Duitsland Qf van daar op weg naar huis heeft de Rotterdamse politie dadelijk een on derzoek ingesteld. Men kwam daar bij tot de bevinding, dat het niet mo gelijk is, te zeggen wat de oorzaak van de ontploffing geweest is. De uitvoerder Dickhoff is van mening, dat de elektriciëns zijn ge stoten op een blindganger, een bom of een mijn* Ook enkele Britse mili tairen menen dat het projectiel een bom geweest is en wel een van 250 pond. De politie evenwel acht het ook mogelijk, dat de arbeiders een riool hadden geraakt, waarin zich rioolgassen hadden opgehoopt. An deren spreken weer over kortslui- nog niet opgehelderd. Het onder- uog niet opgehelderd.. Het onder zoek gaat voort. OPDRACHT VOOR EEN OPERA. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft de Haagse componist Jurriaan Andries- sen opdracht verleend tot het com poneren van een korte opera. De praktische uitvoering van het werk moet ook zijn afgestemd op gezel schappen van kleine omvang. Land eist: mee naar het bureau Deze foto laat zien hoe de Engelse trawler „Lord Plen der" uit Huil, een vissersscheepje van 150 ton, de haven van Reykjavik op IJsland werd binnengebracht door de „Thor", IJsIands grootste schip ter bescherming van de visserij. De „Lord Plender" (links) met als kapitein de 44-jarige George Harrison en een bemanning van 20 koppen, is eigendom van Wyre Trawlers in Fleétwood. Het schip werd opgebracht wegens vissen binnen een strook van vier mijl langs de IJslandse kust. De onderhandelingen over het vaststellen van de grens der IJs landse territoriale wateren duren voort. De sprookjesstoet op Prinsjesdag Ter gelegenheid van de plechtige opening van de zitting der Staten-Ge- neraal door koningin Juliana op dins dag 16 september a.s., zal de konink lijke stoet onderstaande route vol gen. Koninklijk paleis aan het Lange VoorhoutLange Voorhout, Kneu terdijk, Lange Vijverberg, Korte Vij verberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde route zal de Konin gin naar het paleis aan het Lange Voorhout terugkeren. Het ere-escorte zal bestaan uit een rijknecht-majoor met twee rijknechts te paard, een detachement konink lijke marechaussee, de Koninklijke Militaire Kapel met het tamboerkorps van het garderegiment grenadiers, een ere-compagnie van het gardere giment grenediers met het vaandel van dit garderegiment en vaandel- wacht alsmede een detachement van de rijkspolitie te paard. Vóór het paleis Lange Voorhout wordt de erewacht betrokken door 100 man van het garderegiment ja gers. Hierbij zijn ingedeeld het vaan del vandit garderegiment met vaan- delwacht en de kapel van de Konink lijke Luchtmacht. ~<e erewacht voor de Ridderzaal wordt gevormd door 60 man van het korps mariniers waarbij ingedeeld het vaandel van dit korps met vaandelwacht, de Ma- rinierskapel der koninklijke marine en tamboers en pijpers van het korps mariniers. De afzetting van de route zal op de gebruikelijke wijze weer geschieden met troepen van land-, lucht-, en zee macht ter sterkte van 1440 man. Op het trottoir voor de zijgevel van de Nieuwe of Litteraire Sociteit aan de Korte Vijverberg staat een deta chement van Marva, Milva en Luva elk ter sterkte van 30 leden opgesteld. De minuutschoben worden afge vuurd door een batterij veldartille rie bestaande uit zes stukken. Deze batterij is opgesteld op het Malieveld. De 76-jarige landarbeider A. Molenaar wonende te Rotterdam, reed gisteren met een paard en wagen van de Groene Kruisweg te Rotter dam-zuid een J and weg in. De wagen kwam met een der wielen in een kuil terecht, waardoor de man van de wa gen viel. Hij moest gewond naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd, waar hij enige uren later is overle den. Naar „Trouw" verneemt bestaan er plannen om het personeel van het wapen der Kon. Marechaussee de vooroorlogse blauwe uniform terug te geven. Deze uniform werd na 1945 ver: vangen door de zg. gevechtstenue. Al leen bij officiële gelegenheden en als de marechaussee een erewacht vormt, werd tot nog toe de blauwe tuniek gedragen. In de toekomst zou deze nu ook weer bij de gewone diensten wor den gebruikt. Minister Staf zal in zijn memorie van toelichting op de komende begroting nadere bijzonderheden hierover me dedelen. Rechter-commissaris maakt „overuren" De gewoonte, dat een rechter-com missaris aan het eind van zijn twee jarige ambtstermijn de zaken af maakt, die hy onderhanden heeft, zal mr J. H. Kroesen te Amsterdam, die per 1 september zou aftreden, nog enkele maanden in zijn functie hand haven. Mr Kroesen treedt namelijk op als rechter-commissaris in de gerucht makende verduisteringsaffaire van het „Goede Heertje", de 43-jarige procuratiehouder-boekhouder Kees v. II. Zoals men zich zal herinneren leid de Van H. het leven van een Croesus met enkele miljoenen, die hij tien jaar lang bij zijn werkgevers liet ver dwijnen. De instructie in deze zaak is nog in volle gang en het onderzoek vergt zo veel tijd, dat men verwacht, dat de zaak eerst eind november of begin december aan de rechtbank zal kun nen worden voorgelegd Eerst nadat de kwestie is afgehandeld, zal mr Kroesen aftreden Minister laakt Monsterlijk beleid De .minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ir H. B. J. Witte, heeft in een brief aan de Ee.ste Ka mer te kennen gegeven geen bewon dering te hebben voor het beleid van het gemeentebestuur van Monster met betrekking tot een kwestie, die jarenlang gesleept heeft over de bouw van een schuur door een tuinder'. Deze tuinder had in 1955 het ge meentebestuur vergunning verzocht een oude vervallen schuui door een nieuwe te mogen vervangen. Deze vergunning werd geweigerd omdat het bouwplan in strijd zou zijn met de bouwverordening en uit welstands oogpunt onaanvaardbaar zou zijn Toen koos de tuinder een andere op lossing: hij liet de achterwand van de oude schuur staan en bouwde er een nieuwe aan. Tegen de tuinder werd daarna we gens vermoedelijke overtreding van de bouwverordening van Monster proces-verbaal opgemaakt. Tevens gelastten b. en w. hem op 7 mei het gebouwde af te breken. Driemaal diende de tuinder een verzoek om bouwvergunning in en in een kortgeding voor de Haagse rechtbank verloor hij. Op 5 juli van dat jaar beschikten b. en w. op een vierde verzoek gun stig en korte tijd later is een nieuwe schuur opgericht. De minister heeft het gemeentebe stuur over een en ander zijn ontstem ming kenbaar gemaakt. Overigens betreft dit een uitzonderingsgeval, besluit hij. PALING IN DE KARNEMELK. Nadat een heer uit Harlingen gis teren, ter verkoeling wat karnemelk gedronken had en hij zich nog eens wilde bedienen, verging hem plotse ling de lust, toen hij in de fles iets donkers zag glil beren. Nieuwsgierig begon hy te vissen en met walging haalde hij een groot stuk gerookte paling omhoog. De Harli melk meer De fles en de resterende karnemelk met de paling zijn overgedragen aan de keuringsdienst voor waren. De fles was afkomstig uit een melkfabriek te Sexbierum. Gistermiddag verzocht een advo caat aan de Haagse politierechter, een zaak om bijzondere omstandigheden nog een tijd aan te houden. De rech ter vroeg of de cliënt van de advocaat een Haagse werkster wellicht niet ter zitting was verschenen. „Ja wel", antwoordde de advocaat, „maar zij brengt op het ogenblik in de gang hiernaast een kind ter wereld." Deze mededeling bleek geen woord overdreven te zijn, want inmiddels was er buiten de rechtszaal grote op schudding ontstaan. De werkster, die al een tijd op haar beurt had zitten wachten, was plotseling niet goed ge worden, wat op zichzelf in een ge rechtsgebouw niet vreemd is, want doorgaans spelen de zenuwen een grote rol. Men wilde de vrouw het gebouw uitbrengen, maar in de hal bleek dat dit niet meer kon. Een agent, griffiepersoneel en wat getuigen waren tijdig ter plaatse om bij de geboorte te assisteren. Enkele ogenblikken later kwam een dokter moeder en kind onderzoeken, alles ging goed en na enige tijd kon de toe gang tot het gebouw weer vrij gege ven worden. Een grote zwerm van meer dan duizend bijen nam zondagmiddag in de Wilgenstraat in Haarlem zijn in trek in een luchtkoker. De 50-jarige groentehandelaar H. A., de bewoner van het betreffende pand, raakte vol komen overstuur door het aanhou dende gezoem. Hij belde de brand weer. Deze kon echter weinig uitrich ten, daar zij de bijen achter het be hang niet kon bereiken. De luchtko ker werd toen aan een kant dichtge metseld om de bijen te beletten ver der het huis binnen te dringen. Het gezoem was hiermede echter niet af gelopen. Omdat het Sennelager, waar onze troepen al jaren in groter verband kunnen oefenen niet lang meer geal lieerd oefenterrein zal zijn het wordt een infanterieschietkamp voor het Duitse leger en omdat het ge bruik van andere nog beschikbare gronden in Duitsland voor groot scheepse oefeningen door onze troe pen voor ons land een te kostbare ge schiedenis wordt heeft de Nederland se generale staf aan de Duitse lf ger- leiding voorgesteld met ingang van het volgend jaar Nederlandse en Duitse troepen gezamenlijk te laten oefenen op terreinen in West-Duits land. Van Duitse zijde is men tot een dergelijke samenwerking wel bereid. Er is sprake van, dat dt kosten door combinatie met Duitse oefeningen niet alleen sterk verlaagd kunnen worden, doch wellicht zelfs gehal veerd. OP RUBBERBAND WEGGEDREVEN De kustwacht te IJmuiden heeft al le schepen die de Nederlandse kust passeren verzocht ter hoogte van Bloemendaal scherp uit te kijken naar een badgast, die gistermiddag om streeks één uur voor de kust op een luchtband naar zee is afgedreven. Onmiddellijk nadat badgasten bij de politie het ongeval kwamen mel den, voer de reddingsboot „Neeltje Jacoba" van IJmuiden uit. Om tien minuten over een steeg bovendien een helicopter van de M.L.D. van Val kenburg op om de vermiste te zoeken. De man is nog niet gevonden. De directie van de „Karei I" si garenfabrieken te Eindhoven heeft besloten tot de vestiging van een mo derne, geheel gemechaniseerde siga renfabriek te Kaldenkirchen (Duits land). Tot de vestiging van de fabriek te Kaldenkirchen is besloten met het oog op de ontwikkeling van d< Euro- markt. (50)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6