Atoom onderzeeër „Skate" onmiddellijk na aankomst op radio-activiteit onderzocht Gekrenkte Marine-autoriteiten in Den Helder Gezagvoerder: „Veiliger dan een tanker" Wethouder A* Tibboel ereburger van Lisse Een Brits teken aan de wand DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Sowj et-pr opaganda OP DE EXPO Op de wereldtentoonstelling te Brus sel laten alle deelnemende lan den zich van hun beste zijde zien. Hun problemen hebben zij thuis gelaten en naar de Expo kwamen alleen de goede resultaten, vooral van hun technisch kunnen. Gezien door een Expo-bril is de wereld bevolkt met uiterst bekwame lieden, die allemaal in voorspoed en welstand leven en die ingewikkelde machines hebben uitge vonden om het leven te veraangena men. Ook de Russen doen hun best om te laten zien dat zij in enkele tiental len jaren heel wat hebben bereikt en dat zij er in zijn geslaagd om een in dustrie-staat op te bouwen, die in vele opzichten niet voor de grote concur rent, de Verenigde Staten, behoeft onder te doen. Zij proberen niet al leen met hun technisch materiaal een goede indruk te maken, ook op het gebied van de kunst brengen zij het beste wat hun land te bieden heeft. Het Bolsjoi-ballet, 't Oekrains zang en dans-ensemble, het ballet Moisse- jew en de verzameling van de beste dansers uit de vijftien Sowjet-Repu- blieken, hebben Brussel en de rest van de wereld laten zien dat er nog iets anders is dan Spoetnik en land bouwmachines. dat de macht in het land in handen heeft. Al mogen dan alle burgers van de Sowj et-Unie, die achttien jaar oud zijn, inderdaad stemmen, van kiezen kan weinig sprake zijn. Op de dis trictslij sten staat maar één candidaat, de man die door de partij is aange wezen. In de Opperste Sowj et komen al leen mensen terecht, die lid zijn van de communistische partij en deze zijn, zoals van hen werd geëist, toen zij tot de partij toetraden, in de eer ste plaats en onder alle omstandighe den gehoorzaamheid verschuldigd aan de partijleiding. Aan die kleine groep Sowjet-bur- gers dus, die in het partij-secreta riaat de macht concentreren, die zij nodig achten om Rusland te regeren naar hun denkbeelden, en niet naar de denkbeelden, die het volk er mo gelijk op na zou kunnen houden. Het is de partij met haar centrale- top-leiding, die via haar onderafde lingen het leven van de doodgewone burgers blijft controleren en blijft re gelen. Ieder, die in de Sowjet-Unie een functie heeft van enige importantie is lid van de partij, al is hij nu minis ter van de Unie van Sowjet Republie ken, of alleen maar minister van een der vijftien republieken, richtlijnen en orders van de partij bepalen wat hij te doen en te laten heeft. Aan deze vaste regel doen noch een op papier mooie grondwet, noch schijn-demo- cratische instellingen iets af. Russen op de Expo niet af van wat andere landen doen of trachten! "de reacties van het publiek te te doen. De Russen hebben alleen iets luisteren, zal met aan de indruk kun- meer succes omdat de belangstelling zowel voor hun inzending als voor hun culturele prestaties enorm blijkt te zijn. Van die belangstelling maken zij ook gebruik om hun politieke ideeën te propageren. Iedere ruimte op de muren van hun gebouw hebben zij benut om er uitla tingen van Lenin op aan te brengen dat het dank zij hun politiek systeem is, dat zij wat hebben bereikt. Geen enkel land is zo kwistig met het ter beschikking stellen van be drukt papier. Opgestapeld liggen de voorraden propaganda-materiaal, waar het publiek gretig naar graait. In tienduizenden exemplaren wordt iedere week opnieuw weer het blad „Spoetnik" verspreid, dat in de Ne derlandse, Franse, Duitse, Engelse en Russische uitgaven verschijnt. De propaganda zit vernuftig in el kaar en is beslist door vaklieden sa mengesteld. Toch doet het geheel denken aan de wijze waarop Hitier vooral in de eerste jaren van zijn regering de we reld wilde doen geloven, dat „het jonge Duitsland alleen vrede en werk wenste". Ook de Russen beweren dat zij niets liever willen dan in vrede en rust leven met andere landen, zelfs al zijn die andere landen „kapitalistisch", want, zo vergeten zij niet er aan toe te voegen, dat „kapitalisme" is toch gedoemd om te verdwijnen. Veel moeite getroosten zich de schrijvers van de brochures en fol ders om ons er van te overtuigen, dat Rusland een democratie is, waar het 'volk zijn vertegenwoordigers kiest, die in een parlement zitting hebben, nen ontkomen, dat de „reclame" van de Russen op de Expo tot resultaten leidt. De voorstelling van Rusland is bij velen als gevolg van de verwarde an ti-communistische propaganda en door volkomen gemis aan enige kennis van land en volk veelal nog zo pri mitief, dat men er nog de mening op na houdt met een volk van baar dige barbaren te doen te hebben, die hun tijd met wodka drinken door brengen. Dat beeld wordt te Brussel volkomen teniet gedaan en daarom is het grote publiek nu bereid in een an der uiterste te vervallen. Er is, zuiver materieel gezien, ont zettend veel bereikt door de Sowjet- Unie. Maar evenals Peter de Grote zijn stad, St. Petersburg bouwde op de lijken van de Oekraïners, die als sla ven in de moerassen de fundamenten voor de nieuwe stad moesten leggen, zo ook is de moderne industrie-staat ten koste van enorme mensenoffers en met behulp van miljoenen dwang arbeiders uit de grond gestampt. Zoals de tsaren met ijzeren hand re geerden en hun dienaren de knoet niet spaarden, zo regeert nu Chroestjsjew met zijn makkers over het huidige Rusland. De macht in het onmetelijke land, waar ruim tweehonderd miljoen men sen leven en werken, berust bij slechts een kleine groep lieden, die mogelijk wel bezield zijn van de ge dachte, dat Rusland groot en machtig moet worden en dat vooral Amerika moet worden voorbijgestreefd, maar die in de eerste plaats hun eigen, dik wijls met moeite veroverde positie, willen behouden, ten koste van on verschillig wat. „Vrede", al dan niet voorzien van de Picasso duif, staat er in het Expo- materiaal van de Russen, maar in de vaandels van de communistische par tij staat nog steeds „wereldrevolu tie", zoals Marx en Engels dat hon derd-en-tien jaar geleden propageer den in hun Communistisch Manifest. Schitterend manoeuvrerend kwam gistermorgen de Amerikaanse atoom onderzeeër „Skate" de haven van Den Helder binnenvaren. Voor de ka de waaraan ook de gewonde „Zeven Provinciën" gemeerd lag, minderde het schip dat een bemanning heeft van 95 koppen, op wonderlijk snelle wijze vaart en werd volgens de re gels der kunst aan de wal vastge legd. Onmiddellijk begaven zich ambte naren van de volksgezondheid aan boord en namen monsters van het uit stromende koelwater. Zij hadden de opdracht dit te onderzoeken op radio activiteit. Ondanks dat reeds door vele officiële instanties is verklaard dat zowel de „Skate" als haar voor- Gemeenteraad van Lisse Maandagavond kwam de Raad der gemeente Lisse voor de laatste maal in oude samenstelling bijeen, voor het behandelen van een korte agenda en tevens om afscheid te nemen van die raadsleden die niet meer zullen te- schap van burgemeester mr Th. M. J- de Graaf; afwezig was de heer J. Akerboom (KVP). Zonder discussie werden goedge keurd het aangaan van een geldle-, ralrlfoA ning, groot 84.000,te verstrekkeft door de Bank van Nederlandse Ge- meenten tegen een rente van 4 3/4 rugkeren, in het bijzonder van wet- p a Na enfge verheldering door de voorzitter werden vervolgens goedge- houder A. Tibboel, sinds 1935 lid van de ïaad en sedert 1947 wethouder van Sociale Zaken. In een hooggestemde rede van de voorzitter mr Th. M. J. de Graaf, werden de vele werkzaamheden van wethouder Tibboel in het licht ge steld. Om zijn vele en grote verdien sten overhandigde de burgemeester hem de gouden erepenning der Ge meente met bijbehorende oorkonde, een onderscheiding die zeer zeldzaam, en thans voor de eerste maal, wordt toegekend. Agenda. keurd een voorstel tot wijziging van de subsidie-regeling t.a.v. het r.-k. Medisch opvoedkundig bureau te Lei den, welke wijziging een „verfijning" betekent van de bestaande regeling; een voorstel tot (noodgedwongen) verlenging van de termijn van ont ruiming der onbewoonbaar verklaar de woningen Hereweg 420, 422, 424 en 426 met zes maanden tot 22 januari 1959, en een voorstel inzake subsidie Gezinsverzorging en Gezinshulp tot maximale bedragen van 11246,28 over 1955 en van 6797,70 over 1956. Op het voorstel tot het in beginsel besluiten tot aankoop van 1011.000 M2 grond langs de Van Lyndenweg, benodigd voor de verbreding van die weg, gaf de voorzitter een uitvoerige toelichting. De door taxateurs vastge stelde prijs bedraagt ,75 per M2. Het is slechts een beginselvoorstel, de nadere uitwerking van de plannen, waarover nog besprekingen moeten worden gevoerd met provinciale en andere instanties, ziullen mettertijd in de Raad komen. Tenslotte werden nog enikele wijzi gingen gebracht in de gemeentebe groting en bedrijfsbegrotingen 1958. ganger de „Nautilus" volkomen vei lig zijn. De ambtenaren verdedigden de voor de gezagvoerder van het schip, kapitein-luitenant James F. Calvert, en zijn gastvrouw, de Kon. Marine, krenkende handelingen met de mededeling dat het een onderzoek gold uit wetenschappelijke belang stelling en ter algemene geruststel ling. Geen gevaar. De geigertellers sloegen geen haar verder door dan normaal is bij een dergelijke gelegenheid. De veiligheid is volkomen gewaarborgd. Hoge ma rine-autoriteiten in Den Helder zijn dan ook ten zeerste ontstemd over deze gang van zaken. James Calvert legde over de veilig- De Skate wordt in de haven van Den Helder afgemeerd. heid van zijn schip een afdoende ver klaring af. Hij verzekerde dat de „Skate" het veiligste vaartuig is dat ooit de haven van Den Helder is bin nengelopen. Ook bij een in Denemar ken zo gevreesde eventuele aanva ring levert de „Skate" minder gevaar op dan een tanker. De bemanning van het schip wordt regelmatig op straling onderzocht. Hieruit is geble ken dat degene van hen die in de zes maanden van de vaart het meeste aan straling heeft blootgestaan, tien maal minder radio-activiteit in zijn lichaam heeft dan iemand die een röntgenfoto van een ontstoken kies heeft laten maken. Stram in de houding hoorde de be manning van 95 koppen de volkslie deren spelen door de Marinierskapel. Over de altijd winderige haven van Den Helder scheen de zon aan het eerste bezoek van een atoom-onder zeeër een extra feestelijk tintje te willen geven. In het museum Mak van Waay aan het Rokin, in Amsterdam, is men op het ogenblik bezig met het inrichten van de tentoonstelling van werken, vervaardigd door de leden van de Nederlandse Vereniging van Zeeschil ders. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van de Vloot- schouw 1958 deze week in de hoofdstad. Uit de talrijke schilderijen van het Engelse koninklijke jacht „Brittannia" op het IJ, gemaakt bij gelegenheid van het Britse koninklijke bezoek aan Nederland, zal er een worden uitge zocht door een jury om te worden aangeboden aan HJVI. Koningin Elizabeth van Engeland. Deze foto laat zien hoe de schilder Sluyters junior, lid van de jury, zijn werk, gewijd aan de „Brittannia" een plaatsje geeft aan de wand. Afscheid. Hoewel van de rondvraag in de gebruikelijke zin geen gebruik werd gemaakt, nam de heer C. H. Steen winkel jr (Pr. Chr.) de gelegenheid te baat om afscheid te nemen van burgemeester en raad, omdat hy niet meer zitting zal hebben in de nieuwe raad. Spr. dankte de voorzitter en de leden voor de prettige samenwerking en de steeds ondervonden steun. Hij dankte eveneens voor de prettige sa- heer M. Th. van Dijk en de hoofden van dienst en sprak tenslotte de wen6 uit dat de nieuwe raad de wijsheid moge ontvangen en Gods zegen om in het belang der gemeente Lisse werk zaam te zijn. De heer G. van 't Woud (PvdA), dankte eveens voor de prettige sa menwerking en hoopte dat de nieuwe raad zal mogen werken in dezelfde geest. Wethouder Tibboel ereburger. Nadat burgemeester De Graaf in een hooggestemde rede een overzicht had gegeven van de raad in zijn sa menstelling en werkzaamheden ge durende de afgelopen periode van vijf jaar, richtte spr. zich tot ieder der scheidende leden C. H. Steenwin kel (P. Chr.), G. v. 't Woud (PvdA), J. Akerboom en P. v. Dijk (KVP) en zegde hun dank voor alles wat zij, ieder in him mate en op hun wijze, voor de gemeente hadden gedaan. Zich richtend tot wethouder A. Tibboel, die eveneens geen deel meer zal uitmaken van de nieuwe raad, gaf spr. een karakteristiek van de heer Tibboel wiens werk van zo grote be tekenis is geweest voor het leven der gemeente en haar bewoners in alle geledingen. „Wij wensen u daarvoor te eren", aldus de burgemeester. „Wij menen zulks naar uiterlijk teken niet beter te doen dan door tc-kenning van on ze hoogste gemeentelijke onderschei ding, welke slechts bij zeer hoge uit zondering en thans voor de eerste maal, aan u wordt verleend" De burgemeester overhandigde daarna de gouden erepenning der ge meente met de daarbij behorende oorkonde aan de heer Tibboel Vervolgens werden nog woorden van dank en afscheid, alsmede van goede wensen aan het adres van de heer Tibboel 'gesproken door de drie fractievoorzitters, n.l. de heer J. de Koning (K.V.P.), de heer A. de Vries (P. Chr.) en de heer P. v. Leeuwen (P.vd.A.). De heer Tibboel dankte op bewo gen wijze voor de hem toegezwaaide lof en de hoge onderscheiding. Daarna werd de erewijn rondge diend en het glas geheven op het wel zijn van de scheidende wethouder. Diens beide zoons waren daarbij me de tegenwoordig. De beide muziekkorpsen „Canite Tuba" en „Trou moet blycken" brach ten vervolgens een muzikale hulde, welke de wethouder in het bijzijn van de burgemeester en alle raadsle den, staande op het bordes van het raadhuis, in ontvangt nam. Hier na men de voorzitter van „Canite Tuba", de heer J. van Dijk, en de voorzitter van „Trou moet Blycken", de heer G. v. d. Poll de gelegenheid te baat om de heer Tibboel toe te spreken. De raad bleef hierna nog enige tijd in comité generaal. WETHOUDER A. TIBBOEL NAM AFSCHEID VAN GEMEENTE- PERSONEEL. Tijdens een korte bijeenkomst van het voltallige gemeentepersoneel nam dit gisterenmiddag ten raadhuize af scheid van de heer A. Tibboel, wet houder van sociale zaken sinds 1947, die niet meer in de nieuwe raad zal terugkeren. Dit wegens hoge leeftijd. De gemeentesecretaris, de heer M. Th. v. Dijk, leidde de korte plechtig- Aftredend wethouder Tibboel ont vangt van burgemeester van Lisse, eerste gouden medaille van Lisse. heid in. Namens de personeelsvereni ging spraken de heer Zonneveld, ambtenaar van .de binnendienst, en de heer Beumer van de buitendienst, wethouder Tibboel toe. Beiden deden hun woorden verge zeld gaan van een doos sigaren, als mede van een doos bonbons voor me vrouw Tibboel, die nog niet geheel hersteld van een haar overkomen ongeval, elders vertoeft. Als bijkomende bijzonderheid kan nog worden gemeld dat de heer en mevr. Tibboel heden (dinsdag) hun 50-jarige echtvereniging herdenken, welk feit echter in alle stilte en in zeer intieme kring zal worden ge vierd. LisseFerring Eleven (Engeland) Ten aanschouwe van een talrijk publiek speelde Lisse een voetbal wedstrijd tegen „Ferring Eleven", een Engelse amateurclubs uit Sussex In dit elftal speelt ook de oud-Lisse- speler B. Lamboo De Engelse spelers arriveerden zaterdagmiddag in Hoek van Holland en werden des avonds in het K.A.B.-gebouw in Lisse wel kom geheten, waar hun een koffie tafel werd aangeboden. De wedstrijd had over het alge meen een eenzijdig verloop. In het eerste kwartier was het ongeveer een gelijkwaardige strijd, maar geleide lijk nam Lisse de overhand en na 20 minuten wist de enthousiast spelende Elfering met een kopbal de score te openen en vijf minuten later was het A. Bon, die nummer twee langs de Engelse doelman inschoot, terwijl kort voor rust H. v. Diest met een fortuinlijk doelpunt de stand 30 bracht. Onanks de achterstand hielden de Engelsen moedig stand, maar hun spel bleef toch ten achter tegen de goed spelende Lisse-ploeg. Respectievelijk door Elfering (2 maal) en door J. v. Resteren werd de stand op 60 voor Lisse gebracht en bleef een Engels tegenpunt ach ter. Zondagavond verzamelden de En gelse spelers en de Lisse-spelers zich in het K.A.B.-gebouw alwaar de avond gezellig werd doorgebracht. Gisteren vertrok het Engelse ge zelschap weer naar hun land. BLOEMBOLLENVEILING Er was veel belangstelling. Afwij kend leverbaar wordt in deze veiling graag gekocht. Plantgoed van narcis sen is duur; goede soorten tulpen brengen ook beste prijzen op. Narcissen per mand: Actaea 20. Carlton 25.Cheerfulness 26. Fortune 24.Flower Record 17. Geranium 19.Golden Harvest 31.King Alfred 22.Laurens Koster 18.Oranje Bruid 26. Rembrandt 26.Scarlet Elegance 22.Unsurpassable 30. Tulpen per mand: Apeldoorn 95.Dardanelle 60.Edith Eddy 35.Joffre 150.Krelage's Triumph 23.Madame Lefeber 57.50; Maytime 25.Paris 80. Red Giant 56.Livingstone 45. Tulpen zift 10 per 100: Afterglow 2.55; Campfire 1.55: Clara Butt 1.95; Dyanito 3.15; Edith Biddy 2.60; Fan tasy 1.95; Fridjof Nansen 2.80, Gol den arvest 2.15; Golden Measure 2.35 Inglescombe Yellow 2.35; Kleuren pracht 2.50; Korneforos 2.Orange Favourite 2.25; Palembang 1.60; Red Pitt 2.50; Rose Copland 2.30; Vlam menspel 3.10; White Sail 3.80; Wil liam Copland 1.95; William Pitt 1.50; Wintergold 4.20; Zenober 2.75.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5