Excellent Docos hield twee geslaagde tournooien voor de jeugd De excellente half-zware shag van Douwe Egberts ft Is weer maandag A Met frisse moed melkfles-omspoelen! DE SCHAT DE LEIDSE COURANT MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 PAGINA 9 VVSB en Docos winnaars Onder prachtige weersomstandigheden zijn zaterdag en zondag aan de Bos- huizerkade toernooien gehouden, waar aan 20 elftallen in totaal deelnamen. Op het bijterrein op het Docos-complex aan de Boshuizerkade was de kleed gelegenheid afgebroken wegens slechte toestand. Daar het nieuwe kleedlokaal nog niet klaar was, werd een grote legertent van de Leidse Jeugdactie ge plaatst door de Sportstichting, zodat voor alle deelnemers toch een oplossing was gevonden om zich te verkleden. Zaterdagmiddag kwamen de pupillen in actie van Dos (4 elftallen), SVLV (3 elftallen) en SJC (3 elftallen). De heer Wanst, voorzitter der Jeugdcom missie, opende het toernooi met alle deelnemers een prettige en aangename middag toe te wensen. Na 20 gespeelde wedstrijden was het volgende resultaat geboekt: Poule A: 1. Docos en SJC beiden met 6 pnt., maar door een beter doelgemid- delde Docos (72) en SJC (73) werd Docos de houder van de eerste prijs; no. 3 SVLV; no. 4. Docos 2 en no. 5 Poule B: 1. SVLV 2; 2. en 3. werden SJC 3 en Docos 3, maar SJC ontving de 2e prijs wegens beter doelgemiddelde nl. SJC (30 en Docos (41). No. 4 werd Docos 4 en no. 5 SVLV 3. Hierna volgde de prijsuitreiking. Deze vond plaats door de heer P. Karre- mans. die jarenlang de voetbaljeugd van SVLV onder zijn hoede heeft gehad en ook met de andere verenigingen de pret tigste contacten onderhield bij organi satie van jeugdwedstrijden en toer- OM DE K.N.V.B.-BEKER L.F.C.Moordrecht 12 In de derde ronde van de KNVB- beker kwam de tegenslag voor het Leid se LFC, nl. zij verloren van hun vierde klas tegenstander Moordrecht met 21. De geel-zwarten waren al in hun over tuiging van deze vierdeklasser op hun slofjes te winnen! Doch dit kwam an ders uit. want hun doelman Dekker stak in een uitstekende vorm en het is stel lig aan hem te danken, dat Moordrecht aan het einde van de twee maal 45 min. met de 21 overwinning uit de strijd kwam. Weliswaar ontbraken er in de Leidse ploeg vier spelers, t.w. de gebr. Van Kampen, doelman Gijsman en Neu teboom. doch dit mag niet van invloed zijn op een tweede klasploeg te ver liezen van haar vierde klas tegenstan der. Een opmerking over deze wedstrijd willen wij toch nog hierbij toevoegen, nl. deze: wanneer LFC -zo speelt als in deze wedstrijd in de competitie over veertien dagen, zal zij geen ereplaats in haar afdeling innemen, doch in de on eerste regionen terecht komen. Een grove blinder in de defensie van LFC kostte hen het eerste doelpunt (01). Deze stand bleef zo tot de rust, mede dank zij het goede keepwerk van keeper Dekker. En LFC kreeg toch nog genoeg kansen haar 01 achterstand weg te werken, maar door onbesuist schieten werden deze kansen niet benut. Ook in de tweede helft, toen LFC wat meer op kwam zetten, duurde het toch nog ruim vijf-en-twintig minuten eer Henk Heymans voor LFC gelijk kon maken (11). En nu kwamen er voor de Leidse aanval kansen in overvloed, doch men kon ze niet in doelpunten omzetten. Een uitval door Moordrecht werd de beslissende inzet voor de ploeg, want deze uitval leverde hen het 2e doelpunt op, welke voor de ploeg uit Moordrecht tevens het winnende doel punt bleek te zijn (21). Moordrecht had in deze wedstrijd laten zien dat men een lager geklasseerde tegenstan der niet moet onderschatten en daarvan kan LFC nu de wrange vruchten pluk ken, want ontegenzeggelijk heeft LFC Moordrecht onderschat! Een goede leer voor een volgende keer dus!! S.J.C.—V.C.S.-COMBINATIE 6—1 De verwachtingen voor deze ontmoe ting waren hoog gespannen, doch de resultaten waren wel enigszins teleur stellend, doordat VCS met een zeer ma-- tige combinatie op de grasmat verscheen en slechts met 10 man. Bij de aanvang kregen wij eerst nog de indruk, dat deze combinatie nog wel goede resultaten zou afwerpen, doch na een tiental minuten zakten zij hard af en kreeg SJC een gemakkelijk spelletje met als resultaat een 61 overwinning. Het tweede elftal speelde zaterdag middag tegen Noordwijk 2 en wist een fikse 62 op hun tegenstanders te be halen. Als oefenwedstrijden voor de ko mende competitie waren beide wedstrij den slechts matig. nooien. De heer Karremans gaat op 1 oktober Voorschoten en SVLV ver laten wegens vertrek naar Beverwijk. De Jeugdcommissie van Docos had hem daarom verzocht bij dit laatste sport gebeuren van de pupillen jeugd de prijs uitreiking te verrichten. Gisteren kwamen de junioren aan bod. Aan dit toernooi namen vijf ver enigingen deel met 10 elftallen, nl. RKAVV uit Leidschendam, Blauw Zw. uit Wassenaar, WSB uit Noordwijker- hout, Alphense Boys uit Alphen en Do cos. Ook hier werd fel en sportief ge streden om de punten en na 20 wed strijden was de uitslag als volgt in de combinatie van A en B-poule tezamen: no. 1. VVSB 11 pnt.; no. 2. RKAW 10 pnt.; 3. Blauw Zwart 9 pnt.; 4. en 5. Alphense Boys en Docos ieder met 5 pnt. Alphense Boys ontving echter de 4e prijs wegens een beter doelgemid delde. Na afloop reikte de voorzitter der Jeugdcommissie van Docos, de heer J. Wanst, de prijzen uit. Hij bedankte de verenigingen voor hun komst, de leiders der diverse verenigingen voor al hun werk en de scheidsrechters voor het prettige en vlotte verloop der wed strijden. R.KA.V.V. UITGEBEKEKD Dat RKAW gisteren de winst aan de bezoekende Woerdense vierdeklasser VEP zou laten, lag in het geheel niet in de verwachting. Na de aftrap door RKAVV zaten de rood-witten al dade lijk voor het gastendoel met gevolg 2 corners waaruit de bal eenmaal kei hard tegen de staander belandde en de tweede maal ondanks de goede gelegen heid aan de verkeerde kant van de paal werd geschoten. Na de vierde corner kon VEP de bal bemachtigen, bracht het leer tot voor het doel van RKAVV. De midvoor van Woerden, Kees Hoge- nes. rende over het veld en joeg de bal na 20 min. spelen in het net (01). Toen RKAW aanstalten maakte om de achterstand in te lopen, kreeg het spel een minder prettige indruk. De gasten verdedigden zich fel, waarop RKAVV met het oog op de a.s. com petitie alle gevaarlijke botsingen uit de weg ging. De rust ging in met de 01 voorsprong voor VEP. Na de pauze hetzelfde spel. Weer een aantal hoekschoppen voor RKAW en weer zonder resultaat. Uit een felle aanval door de gasten kon Hoogenes zijn tweede doelpunt scoren. Tien min. voor het einde gelukte het v. Oosten, die middenvoor was gaan spelen, de eindstand op 12 te brengen. G.D.S.—DOCOS 1—3 De laatste zondag voor de competitie benutte GDS om een oefenwedstrijd te spelen tegen Docos uit Leiden, dat voor deze wedstrijd enkele jonge spelers pro beerde. Het werd een pittige wedstrijd aarin beide partijen vrijwel tegen el kaar opwogen. De bezoekers hadden veel hinder van het wat te lange gras. Ge durende de eerste helft heeft GDS meer doelrijpe kansen gehad dan Docos. Ver meulen wist van de doellijn af de bal in het doel te plaatsen, doch dit doel punt werd terecht door de goed leiden de arbiter wegens buitenspel afgekeurd. Even later was het Nederhof die een goede kans kreeg, doch de bal scheerde juist over de kruising. Aan de andere zijde ontkwam het GDS-doel aan door boring toen de linksbuiten rakelings naast kopte. Over het algemeen konden de bezoekers de bal niet hard genoeg voor het doel krijgen. Na de hervatting gelukte het Wog- num om na een algemene aanval de bal onder de vallende keeper door. in het doel te schieten (10). Langzamer hand bleek dat de bezoekers over de langste adem beschikten en zo kwam het, dat na 17 min. Van Marewijk de gelijkmaker kon scoren (11). Toch hield GDS nog geruime tijd stand, doch toen na een half uur Jansen via de paal de stand op 12 bracht, was het met GDS gedaan. Zij werd geheel op eigen speelhelft teruggedrongen en kort na het tweede doelpunt was het Maarwijk die het derde Leidse doelpunt liet aan tekenen. Een enkele maal kwam GDS nog wel voor het Docos-doel en was zij nog dicht bij een doelpunt, doch de Leidse keeper liet zich niet meer pas seren, zodat het einde kwam met een verdiende 13 zege van de bezoekers. FOREHOLTE—RIPPERDA 1—1 Toen de R.K. Harmonie St. Cecilia om kwart over 2 vrolijke tonen liet ho ren. ging het naar het ongetwijfeld mooie Gemeentelijke Sportpark, om een voetbalwedstrijd op te luisteren. De recette zou deze keer afgedragen wor den aan de muziekvereniging, omdat ook St. Cecilia wel medewerking ver leend als Foreholte een kampioenschap of promotie te beurt valt. De strijd Foreholte tegen de Haar lemse 3e klasser Ripperda was het aan kijken beslist waard. In het begin speel- in handige plastic tabakszak (Advertentie!. de de Haarlemse ploeg iets technisch beter dan Foreholte, maar hun achter hoede voorkwam alle gevaar, wanneer Ripperdag steeds terug kwam. Forehol te ging dan even later zelf tot aanval len over. De gasten echter verrastten de Voorhouter-doelman na 20 minuten (01). Echter vanuit de aftrap maakte Foreholte alweer gelijk door Van Schie (1—1) In de tweede helft waren er weder zijdse aanvallen, waarbij de gastheren zeker de beste scoringskansen kregen; zo zagen we Bel van Dijk en even later ook Marijnen naast schieten. Toen moest ook de Foreholte-keeper reddend op treden en gaf enige hoekschoppen weg. Maar het laatste kwartier van deze goe de oefenwedstrijd was Foreholte zeker niet de mindere van zijn gasten. Hoe mee het einde naderde, des te beter ging Foreholte combineren. Er kwamen nog enkele doorbraken van Ripperda, doch doelpunten werden niet meer ge maakt. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden, die zaterdag werden gespeeld voor de En gelse league, waren: Eerste divisie: ArsenalLeicester City 5—1. BirminghamLuton Town 01. Blackburn RoversOttenham Hotspur 50. ChelseaWolverh. Wanderers 62, Leeds UnitedBurnley 11, Manchester CityPrestonh Nort End 11, Nottingh. ForestPortsmouth 50, West Bromw. AlbionBolton Wanderers 11, West Ham UnitedAston Villa 72, Ever- tonNewcastle United 0—2, Blackpool Manchester United 21. bodegraven won de VESSELS-WISSELBEKER In het door de V.V. Bodegraven georganiseerde Wessels-Wisselstour- nooi, waaraan werd deelgenomen door de derde klassers GSV te Gou da en Maarssen te Maarssen en de vierde klassers Boskoop en Bode graven, heeft de uitschrijvende ver eniging zich overtuigend de sterk ste getoond en daarmede definitief beslag gelegd op de fraaie zilveren beker, destijds door de oud-secreta ris Wessels voor dit tournooi be schikbaar gesteld. Aangevangen werd met de wedstrijd: BodegravenMaarssen 20 Maarssen kreeg gelegenheid de lei ding te nemen, toen haar voor een vrij onschuldig handsgeval een pe nalty werd toegekend. Eerst werd hieruit de bal overgeschoten, doch de scheidsrechter liet de strafschop overnemen. Nu stopte doelman Beens het niet al te gevaarlijke schot en was de kans verkeken. Na 15 minuten spelen had Scheer met een hard schot succes. De doelman stopte de bal onvoldoende en deze verdween in de touwen (10). Toen Voordouw was doorgebroken, stopte hij de bal prachtig, passeerde een tegenstander en schoot in, doch te gen de paal, waarna a. Boelen toe liep en de bal in het doel plaatste 2—0. Ook in de tweede speelhelft was Bodegraven de sterkere, doch de verdediging van Maarssen wist doelpunten te voorkomen. Als tweede wedstrijd volgde hierop BoskoopGSV 03 Rust ging in met blanke stand. De tweede helft begon met een gevaarlijke aanval van Boskoop, waarbij Loef van korte afstand keihard inschoot, doch de doelman bracht redding. Na 10 mi nuten spelen slaagde midvoor L. Hendriks van GSV er in. met een ver schot zijn club de leiding te ge ven (01). Even later schoot de zelfde speler hoog over, doch direct daarop kopte linksbuiten Kempers van GSV uit een voorzet van rechts prachtig in (02). Boskoop liet de kans, om de achterstand te verklei- j nen, lelijk liggen, doordat Oosterom by een aan Boskoop toegekende strafschop naast schoot. Toen even later S. Kraan van korte afstand in schoot (03), was het pleit beslecht. Veteranen BodegravenBoskoop 31 Als tussenwedstrijd volgde een wedstrijd tussen bovengemelde veteranen-ploegen. Het was werke- lijk een genoegen deze oudgedien den gedurende tweemaal twintig minuten aan het werk te zien. Bode graven nam voor de rust door haar trainer Ottevanger een 20 voor sprong. Wel verkleinde Dekwaaste- niet na de hervatting de achterstand (21), doch Ottevanger bracht ten slotte de eindstand op 31. BodegravenGSV 70 Bode graven begon verdedigend, maar nam desniettemin na 5 minuten de leiding, toen een fraaie aanval door K. Hinten" met een goed schot werd besloten (10). Bodegraven, dat in deze tweede ontmoeting een vijftal andere spelers probeerde (doelman Beens en de spelers Voordouw, J. Sterk, Hoogenboom en Schouten waren vervangen door doelman van Eist en de spelers D. v. d. Tier, H. Hol, T. de Wit en K. Hinten) ver grootte kort hierop haar voorsprong, toen uit een voorzet van A. Boelen, D. Scheer hard inschoot (20) Een prachtig door Hinten voor doel ge plaatste bal werd door D. Scheer fraai benut 30, terwijl nog vóór de rust linksbuiten T. de Wit met een uitstekende kopbal de stand op 40 bracht. Toen direct na de hervatting een GSV-er uit het veld werd gezon den en Bodegraven de haar toege stane penalty door K. Sterk benut was, was de aardigheid er af. Hinton en Hol brachten tenslotte de stand nog op 70. Bij afwezigheid van de voorzitter reikte de erevoorzitter W. Boosman na afloop de beker uit. Hij releveer de, hoe de oud-secretaris bij het 25 jarig bestaan der V.V. Bodegraven een chèque van 200.beschikbaar had gesteld, om daarvoor de fraaie massief zilveren beker aan te sohaf- ren, hoe hierom vanaf 1947 geregeld was gestreden en hoe ditmaal zo wel Boskoop, dat de laatste twee jaren als winnaar uit de strijd was gekomen, als Bodegraven, dat de beker reeds 4 maal had gewonnen thans als definitieve winnaars naar voren konden komen en dat Bode graven inderdaad als sterkste ploeg de beker haar definitief bezit mocht noemen. Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI (Advertentie) ZEILEN WEDSTRIJDEN OP DE WESTEINDERPLASSEN Op de Westeinderplassen zijn zaterdag en zondag nationale zeilwedstrijden ge houden, waarvan de voornaamste uit slagen luiden: Ronde en platbodemjachten. kajuit- jachten, O.B. en O.C.: Zaterdagmiddag: 1. C. J. van Waning; 2. H. J. de Vries; 3. H. Veldhuizen. Zon dag: 1. C. J. van Waning; 2. H. J. de Vries; 3. H. Vreedenburgh. RORC-klasse 3 (rom.): zaterdag: 1. J. H. van der Sterr; 2. L. Sillevis; 3. G. A. Pfeiffer; zondag: 1. J. H. van der Sterr; 2. G. A. Pfeiffer; 3. R. T. van Doorn. RORC-klasse IV: zaterdag: 1. R. Th. Keegstra: 2. W. Metelerkamp Kappen berg; 3. G. J. Dunnebier; zondag: 1. W. Metelerkamp Kappenberg; 2. R. Th. Keegstra; 3. Ch. G. van de Bosch. C. J. van Waning won de als wissel- prijs beschikbare wimpel voor ronde- cn platbodemjachten en verwierf tevens de hoofdprijs in zijn klasse. Bij de RORC- klasse III viei de hoofdprijs ten deel aan J. H. van der Sterr en W. Metelerkamp ontving in de RORC-klasse IV de hoofd prijs. Op het Noorderbuiten Spaarne en de Mooie Nel zijn zaterdag en zondag na tionale zeilwedstrijden gehouden door de Haarlemse Jachtclub en de Haarlem se Zeilvereniging. De wedstrijden wer den begunstigd door goed weer, zij het zonder al te veel wind. De belangrijkste uitslagen waren: Zaterdag: Flying Dutchman klasse: 1 G. A. s. Jongeneel; 2. A. Wulff; 3. R Kleykamp. Valkenklasse: 1. O Draw: 2. R. Engel- brarht: 3. R. van Dijk. 12 M2 Sharpie klasse: 1. W. Gulde- mond: 2. B. Kraan jr. 3. C. Guldemond Olympiajollenklasse' 1. K. J Husslage; 2. P. Loogman; 3. S. Wijsenbeek. 16 ï.~2 klasse: 1. W. van der Horst; 2. J. Bntterweg: 3. P. Muusse. Vrijheidsklasse: 1. H. Schmitz; 2. H Prins: 3. C Tuinman. 12 Voetsjollenklasse A: 1 F Dniëls; 2. E. Haverkorn van Rijsewijk; 3. mej. H. Hageman. Zondag: Flying Dutchman klasse: 1 G. A. S Jongeneel: 2. A. Wulff. Valkenklasse: 1. L de Wit; 2. R. En- gelhraeht- 3. J. Beekhuis. 12 M2 Sharpieklasse: 1. B. Kraan jr; 2. W Guldemond: 3. Ch. van Swol. Olvmpiaiollenkiasse: 1. K. J. Husslage; 2 P Longman: 3 J. Loogman. 12 M2 Streepk'ascp' 1 T Botterweg; 2 W Spaargaren; 3 P. Muusse. VrijheidsHasse 1 H Elhorst; 2. E Timrne; 3 H Schmitz. 12-Voetsiollenklasse A" 1 F D-tv'SIs: 2 T Sweers de Landas; 3. mej. M. Hol- trop. DE KROLINGSE ZF.ILWEEK Meer dan 130 zeilers, verdeeld ove klassen hadden ingeschreven voor de wedstrijden van de Kralingese plas. die zaterdag en zondag zijn gehouden. Aa-- gezien er slecht? weinig wind stond, moesten in enkele kla«sen de wedstrijd- banen worden verkort. De voornaamste uitslagen waren: Zaterdag: Finnjollen 1. J. H H. J. de Jong; 2. J. J. Huurman ir; 3 R. Koopmans. 12 Voetsjollen A: 1. J. W. van Weel; 2. L H de Goederen: 3. H van Weel VrijheiJsklasse A: 1. C Neleman; 2. H. van der Spek; 3. P Wols. 16M2 klasse A: 1. H Molenaar; 2. J Nederveen; 3 P. Verhoeven. Olympiajollen klasse: 1. B. Tournier; 2. H. L. de Jong. Regenboogklasse: 1. J. Hofland; 2. C. W. Kist; 3. A. Gebuis. Valkenklasse: 1. C. Veldhuizen; 2. A. Wijngaard. Zondagmorgen: Valkenklasse: 1. A. Wijngaard; 2. C. Veldhuizen. Regenboogklasse: 1. C. W. Kist; 2. J Hofland: 3. A. N. Landsman. Finnjollen: 1. J. H. H. J. de Jong; 2. J. J. Huurman jr; 3. R. Koopmans. 12 Voetsjollen A: 1. mr. J. J. Nouwen; 2. F. J. Daniels; 3. J. W. van Weel. Vrijheidsklasse A: 1. B. Kesting; 2. C. Neleman; 3. J de Ruyter. 16 M2 klasse A: 1. P. Taselaar; 2. P. 2. H. J. de Jong. Olympiajollen klasse: 1 B. Tournier; Verhoeven: 3. H. Molenaar. Zondagmiddag: Valkenklasse: 1. A. Wijngaard. Regenboogklasse: 1. C. W. Kist; 2. J Hofland; 3. A. Gebuis. Finnjollen: 1. J. J. Huurman jr; 2. R. Koopmans; 3. J. H. H. J. de Jong. 12 Voetsjollen A: 1. J. W. van Weel; 2. L. H. de Goederen; 3, C. Dicleman. Vrijheidsklasse A: 1. W. Frank'.uizen: 2. C. Neleman; 3. C. Wielders. 16 M2 klasse A: 1. H Molenaar; 2. P. Verhoeven: 3. Taselaar. Olympiajollen A: 1. H. J. de Jong; 2. B. Tournier. PAARDESPORT Koersen te Duindigt De uitslagen van de zaterdag op Duin* digt gehouden draverijen en rennen lui den: Draverijen: Paul Spencer-prijs, afstand 2000 m.: 1. Vaut Mieux iB. U. de Jong) tijd 3.01.9, km.-tijd 1.31; 2. Wilna v. Oranje: 3. Vliegende Hollander. Totalisator: winnend f 4.10; plaats f 1.40. f 1.40. f 1.30: gekoppeld f 4.80; covercal f6.90. Pclikaan-priJs, afstand 2120 m.: 1. Vi zier (T. A. v. d. Veen), tijd 3.12.9 km., tijd 1.30.2; 2. Ukkie Guy; 3. Veja S. Toto: winnend f 16.20! plaats f 3.—. f 9.10, f 6.80; gekoppeld f 34.20; cover cal f 28.60. Phenomenal-prUs «afstand 2100 m.): 1. Reine du Mairc* (A. Th. Knijnenburg) tijd 3.05.4. km.-tijd 1.26.6; 2. Us Marja Koff; 3. Vliegenvanger S. Toto: win nend f 1.80.50; plaats 16.80, f 5.20, f 6.90; gekoppeld f 27.40; covercal f 18. Postduif je K-prijs «afstand 2100 m.): 1 Uranus (W. H. Geersen) tijd 2.58, km.-tijd 1.24.8; 2. Uitloper; 3. Uranium H. Toto: winnend f 4.70; plaats f 250. f 2.40, f 2.gekoppeld i 11.70; cover cal f 7.30. Residentie-prijs (afstand 2100 m.): 1. Upupa S (B. U.a de Jong) tijd 3,02, km.-tijd 1.25.8; 2. Sunny Williams; 3. Tarzan Hollandia G. Toto: winnend f 9.90; plaats 1' 2.80, f 2.30, f 2.60; ge koppeld f 16.70; covercal f 5.90. Pretty Miss-prijs (afstand 2100 m I. Rose Marie (J. Zeeman) tijd 2.55.8, km.-tijd 1.22.9; 2. Q. Bascom; 3 Enter prise. Toto: winnend f 570. plaats f 1.90. f 1.90, f 140; gekoppeld f 6.80; covercal f 4.50. Rennen: Invicta-prijs «afstand 1800 m.), eerste afdeling: 1 Comet (A. W. van Dijk) tijd 1.56.5; 2. Mangala; 3. Sans Valeur. Toto- winnend f 6.80; plaats f 2f 1.50; gekoppeld f 4; covercal f 3.40 Tweede afd.: 1. Ungersma (H. Pije) tijd 1.56.1; 2. Irish Doll; 3. Princesse Aldis. Toto: winnend f 16.60; plaats f 3.20, f 1.50, f 2.gekoppeld f 13.40; covercal 1' 5, 3e afdeling: 1. Cold Water (A. Grou- wels) tijd 1.57.8; 2. Wervelwind; 3. Sa- brina. Toto: winnend f 8.90; plaats f 2.20f 1.30. f 5.10; gekoppeld f 15.40; covercal f 5.40. Totale omzet f 72.455. PRINS BERNHARD NEEMT DEEL AAN DRESSUURPROEF Prins Bernhard, die zaterdag a.s. op het lie Chio in Rotterdam in het con cours voor rijpaarden zal starten met het paard Arquebuse, neemt woensdag met hetzelfde paard deel aan de dres suur. Hij komt uit in de middenzware dressuurproef Prix St. Georges, de Prix du Manege. door George F. Worts 3) De volgende morgen werd ze wak ker met een vervelend gevoel van iets verloren te hebben, doch dat ge voel werd al gauw verdreven door de ochtendbezigheden in het drukke huishouden. Ze moest even bij vader binnenlopen om te zien, hoe het met zijn jicht ging en hem met een grapje aan het lachen brengen. Ze moest haar overgrootmoeder een morgen- zoen brengen en enige variatie leg gen in die dagelijkse begroeting. „Hoe staat het leven, klein ding?", vroeg ze die morgen. „Beter dan ooit, dank je wel, ouwe tang", kreeg ze ten antwoord. Ze moest in allerlei dingen een be slissing nemen. Want allen keken hilar naar de ogen. Ze vond dat wel vervelend. Toch was het zo. Sedert ze de zorg voor het huishouden op *ich had genomen, wendden allen zich langzamerhand, maar steeds meer en meer tot haar als tot het hoofd van het gezin; zij gaf in alle geschillen de uiteindelijke beslissing. Nel had een harer gewone beslui- van MATABONGA teloze buien: Zou ze naar school haar blauwe of haar rose jurk aantrek ken? Willy vroeg haar toestemming om het weekeinde door tt brengen met zijn vriendje Jack Honders. En de jongste gedroeg zich zo lief mo gelijken vroeg, of ze een oude blauwe rok van Lida mocht verknip pen voor poppen kleertjes. Suze vroeg, of ze de uitnodiging van Sam Dessaifi voor 't eerstvolgende H.B.S.- bal mocht aannemen. Sam was pas in de buurt komen wonen en daar om nog al avontuurlijk aangelegd. Sam had een „eigen wagen", wat zelfs voor de jongere generatie iet wat modern was; maar Suze ver klaarde, dat het niet veel meer was dan een hoop oude rommel, met ijzerdraad en goede hoop bijeenge houden. En Sam was een uitstekende monteur en chauffeur, echt eerste klas en de arme jongen, die zich zo alleen voelde, had haar letterlijk ge smeekt, met hem naar dat bal te gaan en „heus, Lida, als je hem maar eerst wat beter leert kennen, zul je ook weg van hem zijn...." Lida begreep wijselijk, hoe de zaak werkelijk in elkaar zat: Suze was zestien en daarom uiterst gevoelig voor de roep van het onbekende, haar pas ontluikend vrouwelijk hartje werd aangetrokken door zo'n dolleman, net als ieder vrouwenhart en de hele kwestie kwam hier op neer, of Sam Dessain een schurk was, of niet meer dan een aardige jongen afkomstig uit de grote stad met grootsteedse manieren. „Wil ik je eens wat zeggen?", zei Lida. „Vraag Sam eens te eten om met je grote zus kennis te maken. Ik zou dat vehikel van hem wel eens graag be kijken". „Lieve schat!", bootste Suze voor treffelijk een filmster, die op dat ogenblik bijzonder in trek was, na, „ik aanbid je gewoonweg!" Wonderlijk, dacht Lida bij zichzelf hoe goed je iemand kon leren kennen aan een gewone huiselijke maaltijd. Ze zou er gauw genoeg achter zijn of Sam Dessain een aardige jongen, of een zeventienjarige deugniet was. Met veel beleid en wijsheid gaf ze als Salomon haar beslissingen, werkte haar sinaasappelsap, haar havermout, haar geroosterd brood en haar koffie naar binnen en kalmeerde haar moe der, die weer eens op het punt stond een zenuwtoeval te krijgen; ze bracht haar door enige goed gekozen woor den in de goede stemming.en be trad om één minuut voor negen het kantoor van de firma Blake, Ranson en White, befaamde accountants. Bij haar aankomst namen de ge bruikelijke werkzaamheden op het kantoor een aanvang. Ze hield van haar kantoor. Ze aanbad de oude heer Blake met zyn witte haren, zijn blozende wangen en zijn ietwat pie perige stem. Ze koesterde grote be wondering voor mijnheer Ranson, die zo koud en nuchter was en tevens zo betrouwbaar als een rekenmachi ne en ze hield zich handig op veilige afstand van mijnheer White, die of schoon getrouwd en vader van vijf kinderen, zich verbeeldde een on weerstaanbare Romeo te zijn. Lida vond haar werk vooral hierom zo aantrekkelijk en belangwekkend, omdat al de levenssappen der kleine stad door het kantoor van Blake, Ranson en White stroomden en er gezuiverd weer uivtloeiden. Voor iemand zonder verbeeldingskracht mocht het vrij koud bloed gelijken, omdat het bestond uit geld en geld zaken. Doch voor de levenservaren blik van Lida kwam het hierop neer, dat zovele belangrijke zakenlui hun toevlucht bij Blake, Ranson en White zochten om hun levensbloed krachtig en zuiver te houden. Lida had ont dekt dat er voor het maken en behe ren van geld een zekere wijsgierig heid nodig was zoals het opvoeden van kinderen, of het verstandig na jagen van het ^eluk, en als men daarvan eenmaal de slag beetgekre- gen had, dan werd het een der aan trekkelijkste bezigheden. Vergissingen werden achterhaald, fouten verbeterd, voorkomende mo rele misslagen ontdekt en verholpen. Ontwerpen voor een betere zakelijke werkwijze ontsprongen op het kan toor van Blake, Ranson en White, zoals zuivere redeneringen uit het brein van Socrates voortkwamen. Be langwekkende persoonlijkheden lie pen in en uit en Lida kon haar vin ger leggen op de pols van alle ge beurtenissen. Het lunchuurtje vond ze altijd prettig. Gewoonlijk ging ze met haar oudere vriendin Greta Mason naar een tearoom. Greta was getrouwd met een kapitein van hei leger, die op dat ogenblik dienst deed in Duits land bij de Amerikaanse bezettings troepen. Ze had een dochtertje van veertien maanden, waarover ze nooit genoeg naar haar zin kon vertellen. Een enkele maal ging Lida ook wel eens lunchen in een der dure restau rants of in de Bankiersclub met mijn heer Blake en naar die dagen keek ze altijd met verlangen uit, omdat mijnheer Blake een fijnproever was en een smuller, die altijd dingen be stelde, die lekkerder smaakten dan het eten ergens anders, omdat hot van betere kwaliteit was. Nu en dan ging ze ook wel eens met mijnheer Ranson naar een groot restaurant en van die maaltijden genoot ze heel in het bijzonder, omdat mijnheer Ran son aan tafel vergat een reken machine te zijn en bijzonder grappig allerlei mensen kon nadoen. Hij wist de eigenaardigheden hunner cliënten op zo bewonderenswaardige wijze na te bootsen, dat hij op elk plaat selijk theater zijn toehoorders zou hebben doen schudden van het lachen.... en Blake, Ranson en White veel klanten zou hebben doen verliezen. Lida had plezier in haar werk. Ze was in naam de privé-secretaresse van mijnheer Blake maar voerde de correspondentie van alle drie de fir manten. Ze was bijna zelf 'n accoun tant. Misschien werd ze nog wel een zelfstandige en erkende accountant met een eigen kantoor cn eigen per soneel, maar aan dergelijke toekomst dromen gaf ze zich zelden over; het tegenwoordige was al prettig genoeg, afgezien dan van de kleine wolkjes aan de hemel, waarover gesproken is. Zeker was, dot ze nooit op de ge dachte gekomen zou zijn, dat het lot haar voorbestemd had voor een bui tengewoon avontuurlijke en buiten landse loopbaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9