Begin der Eur. zwemkampioenschappen niet slecht voor Nederland Strenge winter voor Nederland voorspeld?? Nederlands tennisteam nam met 19-15 revanche op België motor circuit Enschede, PSV en Fortuna haalden weer de buit binnen Spannende races op Zandvoorts MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT Italië weer Europ. kampioen bridge Italië is opnieuw Europees bridge- kampioen geworden. De Nederlandse heren eindigden op de achtste plaats met 19 punten. Zowel Italië als Groot- Brittannië behaalden 30 punten, doch het matchpuntengemiddelde van de Ita lianen was gunstiger dan dat van de Britten, die zodoende tweede werden in de eindklassering. De eindrangschik kingen waren: Heren: 1. Italië 30 pnt.; 2. Groot- Brittanië 30 pnt.; 3. Frankrijk 29 pnt.; 4. Zweden 24 pnt.; 5. Egypte 24 pnt.; 6. België 23 pnt.; 7E. Noorwegen 19 pnt.; 8. Nederland 19 pnt.; 9. De nemarken 16 pnt.; 10. Finland 15 pnt. Dames: 1. Denemarken 17 pnt.; 2. Zweden 17 pnt.; 3. België 14 pnt.; 4. Frankrijk 13 pnt.; 5. Noorwegen 12 pnt. VOLLEYBAL EUROPESE VOLLEYBAL-KAMPIOENSCHAPPEN Heren wonnen van België Zaterdag is te Praag het vijfde toer nooi om de Europese volleybaltitels voor dames en heren begonnen. Er ne men 20 heren- en 12 damesteams aan deel; zij zijn ingedeeld in vier groepen van resp. 5 en 3 teams, waarvan de twee hoogstgeplaatsten zich kwalifice ren voor de finale-poules. Het Nederlands damesteam leed op de eerste dag een 30 nederlaag tegen Hongarije (15—11 15—10 15—5). De Nederlandse herenploeg won na een spannend duel met 3—2 van België (10—5 15—6 13—15). ZWEMMEN 14-JARIGE ZWEMSTER WON SCHELDE-BEKER Het 14-jarige Hilversumse zwcmstertje Henny van de Velde heeft zaterdag de 15e wedstrijd om de Schelde-beker ge wonnen. Zij zwom de ca. 5000 meter op de Wester-Schelde tussen Breskens en Vlissingen in 1 uur 23 minuten en 4.4 seconden, en bleef haar voornaamste concurrent, Dreyer van HPC uit Heem stede, bijna een halve minuut voor. Het 14-jarige zwemstertje Henny van der Velde uit Hilversum heeft de 15e zwemwedstrijd om de Schelde-beker gewonnen. Foto: het trotse zwem stertje met naar beker. Henny van der Velde won Scheldebeker Eur. record 100 m. verbeterd Het was tamelijk fris en de lucht licht betrokken toen de negende Europese zwemkampioenschappen zondagmorgen op het Margerete eiland te Boedapest geopend werden door de heer Istvan Murai, vertegenwoordiger van het natio nale Hongaaarse sportcomité. Ongeveer 2000 toeschouwers woonden het defile bij van de 500 deelnemers en officials uit 23 landen, terwijl een muziekcorps de Rackoczymars speelde. Voorop mar cheerden de Oostenrijkers, aan het einde van de stoet kwamen de Hongaren. Langzamerhand vulden de tribunes zich totdat om kwart voor elf de wed strijden begonnen met de series 100 me ter vrije slag heren. De eerste clag van de Europese zwem kampioenschappen te Boedapest heeft de Nederlandse ploeg successen gebracht. Cockie Gastelaars en Greetje Kraan klas seerden zich voor de finale 100 meter VOETBAL JAN VAN GEEN BRAK BEEN Scheveningen Holland Sport, de pas gepromoveerde Haagse ere-divisie club, zal geruime tijd de steun van aanvoerder Jan van Geen moeten missen. De 35-jarige middenvoor van de Hagenaars kwam enkele minuten na de rust van de wedstrijd ADOSHS in botsing met de linksbinnen van ADO Mickey Clavan. Van Geen kwam ten val en bleek bij deze botsing het linkerbeen te hebben gebroken. Hij werd met een ambulance-auto naar het Joannes de Deo ziekenhuis over gebracht. Nadat foto's waren geno men en het been was gezet werd Van Geen naar huis vervoerd. Onmiddellijk nadat Van Geen van het veld was gedragen besloot de aan voerder van ADO, dat op dat moment met 1-2 achterstand, r.back Scher- penisse uit de strijd te nemen zodat beide ploegen de verdere tweede helft met tien man speelden. De ontmoe ting eindigde in een 3-2 zege voor ADO. De onfortuinlijke Van Geen, voor de derde maal slachtoffer van een been breuk, wordt het veld afgedragen, i vrije slag en ook Theo Hoogveld slaagde erin de eindstrijd van de 100 meter vrije slag te bereiken. Voorts zegevierde het Nederlands vental met 4-2 over de ploeg van Groot Brittannië en dat waren dan de resul taten, die in het Nederlandse kamp vreugde brachten. Herman Willemse is de enige geweest, die voor verdere deel neming werd uitgeschakeld. Hij plaatste zich weliswaar voor de halve finales doch daar noteerde hij 'n tijd v. 59 3 sec hetgeen nie't voldoende was om aan de finale te kunnen deelnemen. Nieuw Europees record. Er sneuvelde op deze dag een record Het was het Europees record op de 100 meter vrije slag heren van Alez Jany (56.2 sec), dat van de recordlijst ver dween. En daar zorgde de Italiaan Pucci voor. In de halve finales liet de Italiaan een tijd van 56.1 sec. noteren, en hier mede had hij 0.1 see. van het elf jaar oude record afgeknabbeld. De volgende 16 zwemmers hebben zich in de halve finales 100 meter vrije slag heren geplaatst: Pucci fit.) 56.3: Dobai (Hong.) 56.9: Voell (WDld) 57 3: Polevoj (Rusl. 57.8: Kalhko (Finl.) 57.9: Hoogveld (Ned.) 58 3: Sorokin (Rusl.) 58.4: Voros (Hong.) 58.4; Salomon (Polen) 58.5: Baumann (W. Did) 58.6: Gregor (O Did) 587; Willemse (Ned.) 59; Kamoun (Fr.) 59.1; Perondini (It.) 59.2- Mc. Kechnie (G.B.) 59.4 en Lindberg (Zweden) 59.7. De Zweed Lindberg en de Oostduitser Assmann, die beiden in de series sec. hadden genoteerd moesten tegen elkaar uitkomen voor een plaats in de halve finales, Lindberg won dit duel. De uitslagen van de series van de demi finales luiden: le serie: 1. Pucci (It.) 56.1 sec. (nieuw Europees record); 2. Voell (W. Did) 58.4 sec.; 3. Kayhko (Finland) 58.5 sec; 4. Sorokin (Rusl.) 58.6 sec.; 5. Salomon (Polen) 59.1 sec; 6. Gregor (O. Did) 59.2 sec; 7 Kamoun (Fr.) 59.4 sec.; 8. McKechnie (Gb.) 60.2 sec;. Tweede serie: 1. Polevoj (Rusl.) 57.1 sec; 2. Hoogveld (Ned.) 57.4 sec. 3 Do- bay (Hong.) 57.4 sec; 4. Baumann (W. Did) 58.5 sec; 5. Voros (Hong.) 59 6. Perondini (It.) 59.3 sec; 7. Willemse (Ned.) 59.3 sec; 8. Lindberg (Zweden) 59.3 sec. Voor de finale hebben zich geklas seerd de snelste acht t.w.: Pucci, Polevoj, Hoogveld, Dobay, Voell, Baumann, Kayhko en Sorokin. De 100 meter vrije slag dames bracht Cockie Gastelaars en Greetje Kraan in OU rx: rs: i si KAl Het Is niet onwaarschijnlijk dat profeten in binnen- en buitenland een zéér strenge winter zullen voorspellen. U kent echter geen zorgen wanneer U Bystand-Ioten bezit. Naast vijf woonhuizen (één van die huizen wordt ditmaal door zes-en-zeventig Nederlandse bedrijven van naani geheel aangekleed) o.m. ook vijfhonderd zuiver wollen Zaalbergdekens. Een kwart miljoen gulden aan belastingvrije prijzen en bovendien een kwart ton aan geschenken. Bijstand-loten h één gulden in alle plaatsen van ons land verkrijgbaar bij winkeliers kenbaar aan Bijstand-raambiljetten. De actie wordt gevoerd voor het „Koningin Juliana Fonds" en het „Prins Bernhard Fonds", o.m. ten gunste van bejaardenzorg, zorg voor massa- jeugd, jeugdzorg, de nieuwe Europaprys, zorg Voor geestelijk- en lichamelijk minder-validen, vrijetydbesteding enzovoort. OU au UJ r_.i rs: r^2 rsrl (Advertentie) de tweede serie bij elkaar en beidèn slaagden erin zich in de finale te plaat sen. De uitslagen waren hier: Eerste serie: 1. Wilkinson (G.B.) 1.06.4; 2. Eteffin (Did) 1.07.2; 3. Takaos (Hong.) 1.07,5. Tweede serie: 1. Cockie Qastelaars (Ned.) 1.04.7; 2. Greetje Kraan (Ned.) 1.06.4; 3. Winkler (W.-Dld) 1.07.7; 4. Frank (Hong.) 1.08.0. Derde serie: 1. Voog (Rusl.) 1.06.2; 2. Grinham (G.B.) 1.06.6; 3. Valle (It.) 110.2. Vierde serie: 1 Jobson (Zweden) 1.05.6' 2. Larsson (Zweden) 1,08.6; 3. Haase (Did) 1.08.6; 4. Frost (Fr.) 5. Olbrich (Oost-Dld) 1 09.4. In de finale plaatsten zich Cockie Gastelaars, Greetje Kr^an, Jobson, Wil kinson, Voog, Steffin, Takcas en Grin ham. De 4-2 overwinning van het Neder lands poloteam op Groot Brittannië heeft het Nederlands zevental bijna uitslui tend te danken aan het goede samen spel. In de eerste helft is de druk op het doel van de tegenstanders groot ge weest en de 3-1 voorsprong bij rust kon beslist niet geflatteerd worden genoemd Harry. Vriend en Hans Muller waren de makers van de eerste doelpunten. De Britten scoorden het eerste tegenpunt toen één onzer landgenoten het water was uitgestuurd Voor de rust w s Harry Lamme, die de stand op 3-1 bracht. Onze landgenoten hebben na de her vatting slechts één doelpunt aan de sco re kunnen toevoegen, omdat de verde diging van de tegenstanders beter y/as. Het was Muller, die er 4-2 van maakte. Even tevoren hadden de Engelsen de stand op 32 gebracht. De uitslagen waren: Groep A: Hon garijeBelgië 7-0; NederlandGroot - - - - Brittannië 4-2; Groep B. Zuid-Slavië— hoge tempo, de sterke aanval en de Burgarije 8-1; Groep C. Rusland—Oost- sterke service van de Belg gaven Duitsland 5-2. De eerste dag van de 22e tennislan- denwedstrijd NederlandBelgië, die op de banen van het tennispark Groe- nendaal te Heemstede werd gespeeld, is afgesloten met een 97 voorsprong voor de Nederlandse ploeg, nadat de enkelspelen met -en 66 stand wa ren beëindigd. Een zeer goede partij speelde Hans van de Weg m het enkelspel tegen nummer drie van de Belgische ploeg, A. Jamar. In een hoog tempo en sterk aanvallend werd de Belg in de eer ste set volkomen overrompeld: 60 voor de Nederlander. In de tweede set had van de Weg wat meer missers en won de Belg met 63. Onze land genoot hervond daarna zijn sterke spel van de eerste set en won de der de met 61. De Nederlandse kam pioen Willem Maris speelde een uit stekende wedstrijd tegen Froment. In de eerste set had hij moeilijkheden met de service van de Belgische spe ler, maar toen hij die onder de knie had, kwam hij tot steeds sterker spel, en waren het met name de cross-vol leys, die Froment voor onoplosbare problemen stelden en die Maris de partij in drie sets deed winnen. Bij de dames wonnen mevrouw Fenny de Soet-ten Bosch, mevrouw Rouwenhorst en mej. C. Grosveld. Winst kwam ook uit de gemengde dubbelspelen. Nadat mevrouw Roos en Willem Maris kansloos en snel van mej. Ch. Mercelis en Jackie Brichant met 06 en 26 hadden verloren, zorgden Fredy Marinkelle en Piet van Eysden, mevrouw de Soet en Hans Biesheuvel en Francine Ferir en Hans van de Weg ervoor, dat de 67 achterstand in een 9—7 voor sprong werd omgezet. Deze voorsprong werd op de twee de dag opgevoerd tot vier. Van 97 werd de einduitslag 1915 waarmede dus revanche genomen werd voor de verleden jaar te Brussel geleden 14— 2ü nederlaag. De Belgische ploeg beschikte ook dit jaar weer over twee spelers van de Europese klasse, Christine Merce lis bij de dames en Jackie Brichant bij de heren. Ook gisteren betekende dat zij voor winstpunten zouden zor gen, maar Brichant en Christine Mer celis hebben daarvoor hard moeten werken, een bewijs, dat onze spelers vooruit gaan. De jonge Nederlandse kampioen Willem Maris heeft Bri chant uitstekend partij gegeven. Het toch veel minder eenzijdig dan deze cijfers zouden doen vermoeden. De nederlaag was in alle opzichten eer vol. Het herendubbel Hans van de Weg Willem Maris heeft het de sterke Belgische combinatie BrichantFro ment, die ook voor België in de Da- vis cup is uitgekomen, niet gemak kelijk gemaakt. In deze partij, die door het talrijke publiek met veel spanning werd gevolgd heeft vooral Hans van de Weg zeer sterk gespeeld. Zijn volleren stelde de Belgische com binatie dikwijls voor onoplosbare pro blemen. Door de zeer sterke service van Brichant en het wat afzakken van het spel van Wi'lem Maris het vex-moeiende enkelspel nog in de be nen wonnen de Belgen met 61, 4—6, 6—4. Christine Mercelis is zelfs niet aan een nederlaag ontkomen. Na mevr. Fenny de Soet in het enkelspel met 63, 63 te hebben verslagen, ver loor de Belgische combinatie mevr. van Cutsem- mej. Merevelis in 't da mesdubbelspel van het Nederlandse dubbel mevr. de ScetFredy Marin kelle. De Nederlandse combinatie liet zich geen moment door.de naam en faam van mej. Mercelis intimideren, zij speelde vrijuit en ook sterk, waar- bij niet onvermeld mag blijven, Jat mej. Mercelis dikwijls onvoldoende gesteund werd door mevr. van Cut sem. De Nederlandse combinatie won met 6—1, 26, 63, een ongetwijfeld verrassend en uitstekend resultaat. VVV en Faas Wilkes hebben nog geen overeenstemming bereikt over hel be drag, dat de international aan de Ven- lose club moet betalen, wil hij komend seizoen voor de Spaanse tweede divisie club Levante kunnen uitkomen. VVV eist van Wilkes 40.000 gulden, maar deze wil slechts 35.000 gulden betalen. Na een telefonisch onderhoud, dat Wilkes en de VW-voorzitter vrijdagavond hadden, hebben beiden zondagmiddag tijdons de rust van de wedstrijd DWS/AVVV de kwestie opnieuw besproken, zonder re sultaat. De tijd dringt overigens voor Wilkes, want de Spaanse club wil hem zondag a.s. reeds zijn eerste wedstrijd laten spelen. SCHAKEN De uitslagen van de partijen gespeeld voor de Zestiende ronde van het inter- zonole schaaktoernooi te Bad Portoroz luiden: NeikirchCardoso 1-0; Fuester— Filip 0-1; RossettoMatanovic afgebro ken: BenkoeAchman 1/tV*; Fischer Szabo Val Bronsteinde Greiff af gebroken AverbachSherwin afgebro ken; LarsenPetrosian 10; Sanquinetti Hal VaV*; PannoOlafsson VaVa. Na de 16e ronde luidt de stand van de eerste vijftien: 1. Tal 11 pnt (16)2. Petrosian 10Vt pnt (16); 3. Olafsson 10 pnt (16); 4 Mc- tanovic 9 pnt 1 afgebr. partij (15); 5. Gligoric, Benkoe en Pachmann allen 9 pnt (15); 8. Bronste en Averbach beiden 8Va pnt -f 1 afgebr. partij (15); 10. Panno en Szabo beiden 8>/° pnt (15); 15. Fischer 8 pnt -f 1 afgebr. partij (15); 13. Filip 7V» pnt -f 1 afgebr. parij (15) 14. Neikirch 7 pnt -I- 1 afgebr. partij (15); 16 Larsen 7 pnt (15). echter de doorslag. Maar de strijd was Hitte belette het scoren niet Na twee zondagen top-voetbal staan er weer drie gefortuneerde clubs boven-' aan. Enschede, Fortuna en PSV hebben tot nu toe de volle buit weten binnen te halen. Na de vorige week van Blauw Wit te hebben gewonnen, versloeg PSV ditmaal Elinkwijk met 20. Enschede schijnt op de goede weg en liep Noad onder de voet met 6—2. Bij Fortuna ging het niet zo gemakkelijk. Willem II had deze reus uit het zuiden de eerste helft aardig aan het lijntje en bereikte bij rust zelfs een voorsprong van 3—1; de gewijzigde Fortuna-opstelling van na de thee draaide de rollen evenwel spoedig om. Blauw Wit doet het helemaal nog niet zo best. Het kreeg van DOS op de broek met liefst 73, daarmede behoren de Amsterdammers tot de vier ploegen die nog geen punten hebben binnenge haald, daarbij zijn ook NOAD en Elink wijk en.... Ajax, dat met 42 van Sparta verloor. ADOSHS was een felle derby, welke door ADO werd gewon en, ook al omdat Van Geen, de schut ter van SHS, zo ongelukkig was, zyn kuitbeen te breken. Verder werd er weer lustig gescoord, in tegenstelling tot vorige week toen de temperatuur feitelijk veel dragelijker was; deze keer schoot men in de ere-divisie 51 ballen rechtmatig in het net, verleden zondag waren het er 19. ERE-DIVISIE PSV 2 2 0 0 4 4—0 Sportclub Enschede 2 2 0 0 4 72 Fortuna '54 2 2 0 0 4 6—4 DWS/A 2 110 3 1—0 Sparta 2 1 1 0 3 4—2 Feyenoord 2 1 1 0 3 64 ADO 2 1 1 0 3 4—3 MW 2 1 1 0 3 5—4 DOS 2 1 0 1 2 7—4 VVV 2 0 2 0 2 1—11 Rapid J.C2 NAC 2 Schev. Holl. Sport 2 Willem II 2 Ajax 2 Blauw Wit 2 Elinkwijk 2 Np AD 2 0 111 4—5 0 111 4—5 0 111 4—5 0 111 4—5 0 0 2 0 2—5 0 0 2 0 3—9 Record ronden- gemiddelde Ruim 25.000 toeschouwers hebben zon dag op het circuit van Zandvoort de internationale motorraces bijgewoond die werden georganiseerd door de KNMV. Het ging hard op deze warme dag: voor de eerste maal in de tien jaren dat het circuit bestaat, werd voor motoren een rondengemiddelde van bo ven de 140 km./u. genoteerd. Behalve snel waren de races ook span nend. Het begon al in de 125 cc-klasse waar de Saarlander Scheidhauer en de 19-jarige Brit Mike Hailwood een lang durig duel uitvochten. Een duel dat door de Saarlander werd gewonnen. Scheid hauer won niet alleen, hij verbeterde ook het ronde-record dat hij in de slot- ronde op 2 min. 0.7 sec. (gemiddelde 125.059 km/u.) bracht. Dieter Falk. kampioen van Duitsland in de 250 cc.-klasse, zorgde voor een prachtige zege bij de kwart-liters en dat terwijl de Duitser zijn Zandvoorts „debuut" maakte. Hij werd winnaar zonder veel tegenstand. Interessant was de strijd om de tweede plaats tussen Heilwood en de Duitser Kassner. He laas viel de Engelsman in de tiende ronde wegens motorpech uit en zodoen de kwam Kassner toch nog gemakkelijk aan zijn tweede plaats. Min of meer favoriet was Hailwood in de race van de 350 cc.-klasse. Twaalf ronden lang volgde hij de Nieuwzee- nam, op enkele meters. Het geluk was ook nu niet met de Engelsman, die we derom wegens een defecte machine de baan moest verlaten. In de zevende ron de vloog de Pool Truszynski met zijn Norton voor de Hunzerug uit de bocht. Alles liep gelukkig nogal goed af. Zonder strijd won de Duitser Hiller met zijn BMW de race van de halve liters, zijn snelste ronde in deze nogal saaie race draaide hij in 1 min. 47.7 sec., wat neerkomt op een gemiddelde van 140.155 km/u. De belangstelling ging deze middag vooral uit naar de verrichtingen van de Zwitserse zijspanrijders Camathias en Cecco. De Zwitserse combinatie won de eerste manche na een felle strijd met wisselende kansen. Vooral Strub en Scheidegger hebben het Camathias eji Cecco erg lastig gemaakt in deze eerste manche van de zijspanrace. Helaas moesten de winnaars van de eerste manche reeds in de eerste ronde van de tweede rit het circuit verlaten wegens een defect aan hun BMW. De eindzege ging daardoor naar Strub, de winnaar van de tweede manche. Een zege met veel glans werd het uiteraard niet. Foto: Winnaar Edjar Strub met zij- spanrijder Josef Siffert (Zwitser land). BJV1.W. (L.) No. 2. Tweede werd Fritz Scheidegger met in het zijspan Horst Buurhardt (ook Zwit- lander Hempleman die direct de leiding seriand) B.M.W. (No. 4).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8