Baldini werd wereldkampioen op de weg bij verrassing Oostduitser Schur won het kampioenschap der amateurs ff Verrassende, onschuldige aanval bracht de beslissing Bataven-dames vestigden Neder lands record op 3 x 800 meter MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De strijd om de wereldtitel op de weg voor profs is beslist door een verrassende, ogenschijnlijk onschul dige aan/val, die na 25 km. door Loui- son Bobet werd ingezet met de steun van Gastone Nencini en de Nederlan der Gerrit Voorting. Het drietal kreeg een kleine voorsprong, en dat was voor Ercole Baldini aanleiding om achter hen aan te gaan, hoewel de afstand nog groot was en de ontsnap ping risico's voor hem had. Baldini voegde zich snel bij de vluchtelingen en daarmee waren alle overige coureurs verslagen. Want de kleine kopgroep liep steeds verder uit, op gezweept door de eerzucht van Loui- son Bobet en het voortreffelijke tem porijden van de beide Italianen, waaraan onze slagvaardige Gerrit Voorting ijverig meehielp. Halverwe ge de afstand (276 km) was het ver schil ruim 6 minuten en het bleef dat, omdat Italianen, Fransen en Neder landers iedere tegenaanval van de Belgen verijdelden en 't peloton bo vendien veel kwalitatief sterke, maar door de ontwikkeling van de koers ontmoedigde renners verloor. An- quetil stapte bijvoorbeeld van zijn fiets, evenals Wim van Est, enkele Duitsers, Zwitsers en Spanjaarden. Nadat Nencini een lekke band had gehad, doch weer snel in de kopgroep was terug gekeerd, waagden een paar Belgen (Rik van Lcoy, Planckaert en Aerenbouts), met Pambiaco als „be waker", later ook Elliott en Fo- restier nog een tegenaanval. De voorsprong der vluchtelingen werd tot ruim 2 minuten gereduceerd, maar toen kreeg het peloton de „jagers" weer te pakken en kregen Nencini, Baldini, Voorting en Bobet de kans om weer uit te lopen. De verdere strijd ging tussen dit viertal. Voor ting, vermoeid, moest als eerste „los sen" en stapte tenslotte van zijn fiets. En toen Baldini in de 12e ronde en kele keren fel demarreerde moesten ook Nencini en Bobet zich gewonnen geven, Nencini volgde het voorbeeld van Voorting. Bobet echter bleef vechten voor zijn tweede plaats ach ter Baldini, die hij na een slopende strijd met een groep achtervolgers (Darrigade, Forestier, Elliott, Huot en Junkermann) behield. Martien van der Borgh kwam pas in de slotfase naar voren en legde na een korte solo-rit beslag op de acht ste plaats. Een fraaie prestatie. Piet Damen werd zestiende, achter Geme- niniani en voor Fausto Coppi. De ove rige Nederlanders staakten de strijd. De grootste deceptie was voor de Belgen: met twee favorieten in hun sterke ploeg (Rik van Steenbergen en Rik van Looy) hebben zij geen moment kansen op deze zege gehad. Slechts één Belg klasseerde zich on der de eerste tien: „knecht" Frans Aerenbouts De uitslag was: 1. Ercole Baldini (It.), 276 km in 7.29.32; 2. Louison Bobet (Fr.) 7.31.41; 3. André Darri gade (Fr.) 7.33.19; 4. Vito Favero (It.) z.t.; 5. Jean Forestier (Fr.) z.t.; 6. Valentin Huot (Fr.) z.t.; 7. Hans Jun kermann (Did) z.t.; 8. Martien van der Borgh (Ned.) 7.33.57; 9. Frans Aerenbouts (België) 7.34.12; 10. Klaus Bughabl (Did.) z.t.; 11. Miquel Po- blet (Sp.) 7.34.17; 12. Jos Schils (Belg.); 13. John Andrews (G.B.) 14. Nino Defilippis (It.); 15. Raphael Geminiani (Fr.); 13. Piet Damen (Ned.); 17. Fausto Coppi (It.); 18. Gilbert Scodeller (Fr.); 19. Jos Plan ckaert (Belg.); 30. Jean Andriaens- sens (Belg.) allen z.t. Het moyenne van Baldini over de 276.794 km was 37.575 km/uur. De wedstrijd om het wereldkam pioenschap wielrennen op de weg voor amateurs is gewonnen door de Oostduitse coureur Gustav Schur. De strijd was reeds levendig ge weest vóór de Spanjaard Belmonte halverwege de 178 km lange rit de aanval inzette, die uiteindelijk over de wereldtitel besliste. De Spaanse coureur zelf had toen reeds enkele keren fel gedemarreerd, maar on danks de steun von o.m. Piet Rent meester, N. Hug ens de Nederlan ders waren actief in de eerste fase de Rus Kapitonov en de Bulgaar Kristof kwam hij in die eerste ronden toch niet ver. In de vijfde ronde trok Belmonte er opnieuw tussen uit en hij werd een „springplank" voor de Italiaan Mar tini en de Hagenaar Ab van Egmond. Méér niet, want Belmonte viel spoe dig terug, toen hij was ingehaald vermoeid door zijn krachtsinspannin gen. Martini en van Egmond ginnen door. Hugens probeerde nog bij hen te komen, maar dat gelukte niet. Meer succes hadden Martini's land genoten Venturelli en Trape. Zij be reikten de vluchtelingen en begonnen toen mét Martini de krachten van van Egmond te slopen. De oranje- trui verdween uit de kopgroep, die 20 k.m. voor de finish nog een voor sprong van bijna e'en minuut had. Maar toch werd geen Italiaan kam pioen. In de slotfase gingen name lijk enkele renners op jacht er* on der hen waren de snelle Oostduit ser Schur en de Belgen Paulissen en de Wolf. In de laatste ronde kwam de aansluiting en toen volgde een felle eindsprint, waarin Schur triomfeerde voor de beide Belgen. De prestaties van de Nederlanders zijn teleurstellend geweest. Hugens verzuimde zich bij de „jagers" aan te sluiten en eindigde als 15e. met een achterstand van 2 minuten. Jo de Haan werd, na een tijdrovende val, 51ste, en de overigen stapten van hun fietsen. Van Steen na pech en Rentmeester en Scholten eenvou dig door vermoeidheid. Behalve Hugens en de Haan heb ben alle Nederlanders alzo de stryd gestaakt. Van de 126 gestarte ren ners hebben er 68 de wedstrijd uit gereden. Het officiële klassement van het wereldkampioenschap voor amateurs op de weg luidt: 1. Gustav Schur (O Did) 4.53.19; 2. Paulissen (B.) z.t.; 3. de Wolf (B) z.£; 4. Bampi (It.) z.t.; 5. Venturelli (It.) z.t.; 6. Hamon (Fr.) z.t.; 7. Nar- tini (It.) z.t.; 8. Wierucki (Polen) z.t.; 9. Simon (Fr.) 4.54.14; 10. Daems (B.) 4.55.19; 11. Barieviera (It.) z.t.; 12. Kapitonov (Rusl.) z.t.; 13. Go- rensson (Zweden) z.t.; 14. Olmes (G.B.) z.t.; 15 Hugens (Ned.) z.t.; 16. Pancek (Polen) z.t.; 17. Hinnen- berg (W. Did) 4.55.49; 18. Bradley (G.B.) z.t.; 19. Carreras (Spanje) z.t. Elsy Jacobs, eerste wereldkampioene De 25-jarige blonde Luxemburgse Elsy Jacobs heeft een overtuigende en verdiende zege behaald in het eerste wereldkampioenschap op de weg voor dames. Na de eerste ronde, afgelegd in 38 min. lo sec., kwam het peloton in gesloten formatie langs de tribune, met uitsondering van de Nederland se Wilma van der Wal en de Roe meense Maria Kato, die reeds een vrij grote achterstand hadden en ge leidelijk steeds verder afzakten. In de tweede ronde liepen zeven deelneemsters weg, maar het pelo ton ging jagen en het verschil werd minder. Toen demarreerde Else Jacobs alleen en na de tweede ronde had zij 1 min. 7 sec. voorsprong op haar naaste achtervolgsters. In de derde ronde bleek zij eveneens de snelste zodat zij tenslotte met een voorsprong van 2 min. 51 sec. op een groep van vijftien als eerste over de streep ging. Achter haar won Tama ra Novikova de sprint voor de tweede plaats. Wilma van der Wal bleef dapper volhouden en eindigde als 26e, ruim 18 minuten na de Luxemburgse. De Russische dames Ta mara Novikova en Maria Louchkina (resp. tweede en derde) en de we reldkampioene Elsy Jacobs uit Lu xemburg. 1 Ercole Baldini, Italiaanse Spoetnik j „II Sputnik Italiano" de Italiaanse Sputnik hadden enthousiaste supporters op een bord geschreven, dat zij hoog ophieven als hun favoriet langs de tribune kwam. Inderdaad J Sputnik. Want als een meteoor is de 25-jarige Italiaan de laat- j ste twee jaar aan het wielerfir- mament omhoog geschoten. 5 Ercole Baldini, de nieuwe wereldkampioen der professio- nals op de weg, werd op 26 janu- ari 1933 te Villanovaforli gebo- J ren. Hij reed zijn eerste wieler- wedstrijd in 1951 en werd spoe- dig daarna amateur. De succes- sen kwamen echter pas na 1954, het jaar waarin hij op de Vigo- rellibaan te Milaan het wereld- uurrecord der amateurs bracht 2 op 44,870 km. De veelzijdige coureur voortreffelijk tijdrij- der, achtervolger en (later) ook wegrenner kreeg bekendheid 5 door een reeks triomfen, aan- vankelijk nog slechts in eigen land, later ook in het buiten- land. Vooral in 1956 waren de prestaties van de nieuwe Itali- aanse „campionissimo" opmerke- lijk. Eerst behaalde hij op de Ordrupbaan bij Kopenhagen het wereldkampioenschap achter- volging der amateurs, onttroon- de vervolgens (als amateur) 5 Jacques Anquetil als „absoluut" l wereld-uurrecordhouder en werd J tenslotte te Melbourne olym- pisch kampioen op de weg. Pas toen ondanks alle suc- cessen, niet eerder ging Bal- j dini over naar de rijen der pro- fessionals. En de contracten werden steeds lucratiever, dank zij een derde plaats in de „Giro" 1 (waarin hij de tydrit won) en J zijn triomfen in de ronde van Romagne, de Grote Prijs van Lugano, de trofee Barrachi, ter- wijl hij voorts nog nationaal kampioen op de weg werd. Dit jaar, nadat hij de „Giro" had gewonnen, wensten de „Tifosi" hem als kopman van de Italiaanse équipe in de Tour de France te zien. Maar Baldini 5 was verstandig: twee zware ron- den konden zijn kansen op de wereldtitel in gevaar brengen. Hij weigerde en kreeg ge- 2 lijk. De uitslag van de 80 km. oeleton- rit, geldend voor de zomercompetitie, luidt als volgd: 1. J. Riethoven tijd 1.54.42; 2. A. v. d. Kaay; 3. H. Grim bergen; 4. J. v. Tongeren; 5. C. Plas- meijer; C. klasse. 60 km: 1. C. v. Am sterdam tijd 1.26.10; 2. K. Kasteel, 3. A. V. Zijp; 4. W. Kloosterman; 5. J. Hilgersom; B. klasse 40 km: 1. R. v. Zeist tijd 1.05.20; 2. F. v. d. Broek; 3. F. Brithijn; 4. H. Boelee; 5. J. Bree- develd; E klasse 17 km: 1. W. Koo ien tijd 31.05,2; 2, W. v. Duivenbode; 3. F. Otto; 4. J. Vinkesteijn. Woensdag wordt in het kader van de Oranjefeesten te Rijnsburg een clubontmoeting gereden tussen Swift en De Spartaan. Start 5 uur aan de Kanaalstraat te Rijnsburg. Foto: Ercole Baldini gaat als eerste over de eindstreep. Nat. estafettekampioenschappen Ruim beneden limiet Tijdens de nationale estafette-kam pioenschappen, welke gisteren te Am sterdam door AV '2i werden georga niseerd, was op verzoek van de Bata-J ven het nummer 9 x 800 m. dames in het programma opgenomen, met de bedoeling hierop een Nederlands re cord te vestigen. Door de Nationale Technische Com missie was een limiettijd van 7 min. 30 sec. vastgesteld. Naast een ploeg van de Bataven startte er een Noord- Hollandse ploeg, bestaande uit de da mes Beentjes (DEM), v. Nieuwpoort (HAV Den Helder) en v. d. Knaap (Beemster). Het is een uitermate spannende wedstrijd geworden. De op papier sterkere Noord-hollandse ploeg al le dames hadden dit seizoen binnen de 2 min. 20 sec. gelopen stelden uiteraard alles in het werk om in de ze wedstrijd als eerste te eindigen. De Bataven-dames, die liepen in de volg orde Wil Kraan, Ria de Winter en Gerda Kraan stelden daartegenover een groot enthousiasme en de wil om haar sterker geachte tegenstandsters te kloppen. En deze opzet is uitste kend geslaagd. Nadat Wil Kraan een kleine voorsprong had genomen, haar tijd bedroeg 2 min. 26 sec., wisselden Ria de Winter en Gerda Kraan vrij wel gelijk met de Noord-hollandse dames en was de strijd dus nog ge heel open. Ria de Winter liep de 800 m. in 2 min. 24 sec., wat haar beste persoonlijke prestatie betekende. Ger da Kroon wist als laatste loopster een flinke voorsprong te nemen op mej. v. d. Knaap en zo kwam de Bataven- ploeg al,s eerste door de finish na een voortreffelijk gelopen wedstrijd. De tijd van Gerda Kraan was 2 min. 17 sec. De totaaltij d werd dus 7 min. en 7 sec., waarmede ruimschoots beneden de gestelde limiet werd gebleven. De Noord-Hollandse ploeg boekte een tijd van 7 min. en 13 sec. In deze wedstrijd hebben de Bata ven-dames bewezen in een voortref- INTERGEALL1EERDE MILITAIRE ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN Meindert Blankenstein heeft op de 2e dag van de intergeallieerde militaire atletiekkampioenschappen te Brussel voor een verrassing gezorgd door op de 1500 meter derde te worden in de prach tige tyd van 3 min. 48.3 sec., de beste Nederlandse prestatie na het nationale record van Wim Slijkhuis dat op 3 min. 43 sec. staat. De race werd gewonnen door de Fransman Michel Jazy in 3 min. 46.1 sec. met de Italiaan Baraldi op de 2de plaats. Direct na de start nam Baraldi de leiding voor Blankenstein en Dal- kilic. In de eindsprint toonde Jazy zich de sterkste. Direct na dit tweetal kwam Blankenstein als derde door de finish vóór Vervoort (Frankrijk) die in 3.49.4 op de vierde plaats eindigde. Het kogelslingeren werd gewonnen door de Pakistaanse atleet Iqlad met een worp van 62.28 meter. De Neder lander Hamer werd met 42.40 meter negende. Op de laatste dag van de intergeal lieerde militaire atletiekkampioenschap pen. wedstrijden waaraan door atleten uit tien verschillende landen werd deel genomen, is onze landgenoot Mijndert Blankenstein in de finale van de 800 meter waarvoor hij zich vrijdag had ge plaatst op de vijfde plaats geëindigd in een tijd van 1 min. 51.7 sec. Eerste werd de Amerikaan Arnie Sowell in 1 min. 50.6 sec. De 5000 meter leverde een overwin ning op voor de Griek Hiotis, met een tijd van 14 min. 30.8 sec. De Bredanaar Frans Kunen werd vierde in 14 min. 34.6 sec. felijke conditie te verkeren en onge twijfeld is het behalen van dit Neder lands record, dat o.i. behoorlijk scherp is gesteld, een mooi resultaat aan het einde van het atletiekseizoen. De Rotterdamse atletiekvereniging Hollandia heeft bij de dames een fraai resultaat bereikt. De Rotterdam se dames wonnen met totaal 18 pun ten de mevr. Dieben-Konings-beker en dat betekende het maximum aan tal punten dat te behalen viel. Het Amsterdamse Sagitta werd tweede met 14 punten. Hollandia zegevierde op de 10 x 100, de 4 x 100 en de 4 x 200 meter met ruime a oorsprong en hield de be ker voor een jaar in de prijzenkast. Bij de heren was de strijd bijzonder fel. AAC (Amsterdam) met atleten als Henk Visser weer hersteld Albert Hofstede, Piet Yska en Hans Griek en het Eindhovense P.S.V. met o.a. Eef Kamerbeek en Henk Haus hebben tot het uiterste gevochten om de Herman van Leeuwenbeker. Uit eindelijk won P.S.V. met 1 punt ver schil. Doch A.A.C. diende een protest in voor de diskwalificatie op 't num mer 10 x 100 meter. Er bestaat dus nog alle kans dat de beker alsnog aan de Amsterdammers zal worden toe gewezen. Een ander record werd gevestigd op de 4 x 100 meter meisjes door de Celebes atletes Els Bakker, Tini Hoy er, Wil Los en Joke Bij le veld die met 52.3 sec. precies een seconde on der het oude record van het Roosen- daalse Thor bleef. Het Bataven-meisjestrio ,dat zich van de eerste plaats op de 3 x 800 meter verzekerde en daarmede tevens Ne derlands recordhouder werd- Fantastische aanbie ding voor Elliott De Amerikaanse promotor Leo Lea- vitt, die te Melbourne vertoeft om de toerrfee van een basketball-team te or ganiseren, is bereid aan Herb Elliott 250.000 dollar te bieden als hij prof wil worden. Leavitt meent dat Elliott dit bedrag zou kunnen verdienen met de monstraties als filmspeler, of zelfs als „tap-danser". Herb Elliott zei na afloop van een wedstrijd te Malmö, toen hem werd ge vraagd wat hij dacht van het aanbod: „Geen circus voor mij, ik ben in het geheel niet geïnteresseerd. Ik ben pas 20 jaar en heb nog minstens vijf jaar om dan mijn sportloopbaan af te sluiten. Trouwens mijn innigste wens is een olympische titel te winnen voordat ik afscheid neem. Geld is niet het belang rijkste in de wereld". De Middelburgse atleet Hein Cujé heeft zaterdagavond tijdens atletiekwed strijden te Middelburg het Nederlands record op de 10.000 meter verbeterd. Cujé liep de afstand in 29 min. 42.9 sec. en bleef daarmee 4.3 seconden beneden het oude record, dat met 29.47 2 op naam staat van Frans Künen, die deze tijd twee jaar geleden tijdens wedstrijden te Brussel maakte. HONKBAL Nederland won van België in slechte wedstrijd De bonkbalwedstrijd BelgiëNederl., die op het terrein van Borgerhout B.C. te Antwerpen werd gespeeld, is het slechtste na-oorlogse interlandduel ge worden. Wel won Nederland overtuigend met 18—6, maar het spel van de oranje- ploeg was desondanks van een zeer ma tig gehalte. Vooral werper Han Urbanus (2 keer 3-slag, 9 keer 4-wijd en 5 honk- slagen tegen) speelde teleurstellend, maar het had gelukkig tegen de uitge sproken zwakke Belgische formatie geen fatale gevolgen. Reeds >n de twetdt innings profiteer de Nederland van \eldfouten van bats en derde honkman De Brauwer (02), maar een homerun van Joske Robijn br cht de stand op i -2. In de derde en vierde Nederlandse slagbeurten werd België definitief ver slagen. Werper Van Swijgenhoven, zwak gesteund door De Roeck, moest 6 honk- slagen laten passeren en doordat boven dien de Belgische velders fout op fout maakten, leidde Nederland na de vierde innings met 113. De Oranjeploeg ging toen was slordiger spelen en omdat ook Han Urbanus maar niet in vorm kon komen was het in iedere innings toch nog moeilijk om de Belgen vlot uit te maken. Gunstige uitzonderingen waren de Neuerlandse buitenvelders Nol Hoit- kamp en Gé Oosterbaan (beiden EHS), die met enkele zeer moeilijke vang- ballen de Belgen scoringskansen ont namen. In de 7e Belgische slagbeurt produ ceerde de tengere Jos Robijn zijn 2de homerun; een homerun, die 4 punten waard was, want alle honken waren be zet. De fraaie slag bracht de stand op 617. Een honkslag van Dolf de Zwart en een fout van de Belgische eerste honkman Vertommen bepaalden tenslot te de eindstand op 618. Nol Houtkamp en Jos Robijn kregen beiden, als beste spelers van hun ploegen, een speciale beker. UITSLAGEN HONKBALCOMPETITIE De honkbaluitslagen van dit week einde voor de KNHB luiden: Interlandwedstrijd: Antwerpen: België Nederland 618. Hoofdklasse: HHCSparta 76, Spar ta—VVGA 3-4. Eerste klasse: TYBBHCK 0—20, WVHEDW—UVV 8—3. Promotie naar eerste klasse: SC Haar lemSchoten II 10. Promotie naar tweede klasse: Blauw Wit 2—ADO 2 3—8. KANO „Quo Vadis" uit Koog aan de Zaan heeft zondag het clubkampioenschap van Nederland kano behaald na een opwin dende strijd met de Geuzen uit Zaan dam en Gennepermolen uit Eindhoven. Na de eerste wedstrijd, die enige maan den geleden te Hengelo plaats vond. had den de Kogers reeds een kleine voor sprong. Zondag in het Beatrix-kanaal te Eindhoven zorgden zij vooral door de dames ervoor de zo nodige punten te verzamelen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7