2 Doden 8 gewonden bij een autobotsing te Liempde „De Zonnige Laatste 35 man op straat gezet Buizenfabriek tExcelsiorf sluit haar poorten visie op televisie 1» uvAJMDAU 1 SEPTEMBER 1958 UE LEIUShUJURAN 1 Noodlottige inhaalmanoeuvre Zondagmorgen heeft op de rijksweg EindhovenDen Bosch onder de ge meente Liempde een autobotsing plaats gehad, waarbij twee mensen het leven verloren en acht zwaar wer den gewond. Een volkswagen uit Irak, die be stuurd werd door mevr. Baranek Mittelman uit Bagdad, passeerde een Nederlandse auto. Ze leidde haar wa gen daarbij over de linker weghelft. Misleid door de ochtendmist zag de bestuurster niet een Duitse Opel die uit tegengestelde richting kwam. Met volle vaart reden de auto's op elkaar in. De voorzijde van de beide wagens werd geheel in elkaar gedrukt en de zijkanten werden opengescheurd. Een aantal van de inzittenden werd door de schok op de weg geslingerd; anderen bleven bekneld zitten tussen de wrakstukken. Inzittenden was pas serende auto's en omwonenden ver leenden aanstonds alle mogelijke hulp. Het bleek dat twee van de passa giers van de beide auto's het leven hadden gelaten. Het waren de 60-ja- rige moeder van de bestuurster van de Iraakse wagen, mevr. Mittelman, en het driejarig meisje Berry Kamp- hausen, die in de andere auto zat. De vier andere inzittenden van de Iraak se wagen, de bestuurster, haar zoon en twee heren Hoppe uit Nijmegen werden zwaar gewond. De bestuur ster werd in allerijl naar een zieken huis te Tilburg overgebracht, waar een hersenspecialist ogenblikkelijk operatief ingreep. In de Opel, afkomstig uit Rheidt, was het echtpaar Kamphausen geze ten met hun dochtertje, een nichtje en haar verloofde en een vriendin des huizes, mevr. Ipta-Schippers. Het driejarig meisje overleed ter plaatse en haar vader, die de wagen bestuurde werd zo ernstig gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Dokters en politiemannen waren vrij spoedig ter plaatse en ook verschenen twee ambulance-auto's uit Den Bosch en Boxtel. De Duitse en de Iraakse familie wa ren beide met vakantie in Nederland. De officier van justitie uit Den Bosch baron Van Imhoff, leidde met de rechter-commissaris het onderzoek. De zwaar beschadigde wagens wer den voor een onderzoek naar een ga rage gesleept. VERJAARDAG PRINSES WILHELMINA. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft gisteren in intieme kring in het land huis „Den Ruigenhoek" te Scheve- ningen haar 78ste verjaardag ge vierd. BIER AAN DE MAN GEBRACHT. Maar men weet niet welke. „23 Flesjes bier voor het personeel, omdat het zo warm is", bestelde za terdag een onbekende man telefo nisch bij een winkelier in het cen trum van Rotterdam. Als adres werd een firma opgegeven in dezelfde straat waar de winkelier woont. De man ging met de vracht op pad en „NEDERLAND" EN „ROTTERDAMSE LLOYD" OPENEN NIEUWE DIENSTEN De N.V. stoomvaart maatschappij „Nederland" en de Koninklijke Rot terdamse Lloyd N.V. zullen een nieuwe dienst openen van Hamburg, Bremen, Amsterdam, Rottendam en Antwerpen naar Malakka, Singapore, Bangkok en de Philippijnen. Zoals be kend, nemen de schepen dezer rede rijen sedert jaren deel aan het ver keer tussen AmsterdamRotterdam en havens in de federatie van Malak ka en Singapore, zodat de uitbreiding, voor wat betreft Nederlandse havens, in de eerste plaats gevonden wordt in de nieuwe bestemmingen Bangkok en de Philippijnen. Wat de buitenlandse havens betreft, geldt de uitbreiding neerzetten". Dit deed hij en hij liep naar de ingang om het geld te gaan halen. Binnen bleek men van niets te weten en buiten gekomen ontdekte de man dat het bier verdwenen was. KIND VERDRONK IN GEMETSELDE BAK. Zondagavond is het tweejarig zoon tje van de familie Th. te Driebergen- Rij senburg, dat overdag aan het zee strand was geweest, in een onbe waakt ogenblik thuis in een beton nen waterbak verdronken. De familie Th. was omstreeks vijf uur 's avonds weer thuis gekomen. De heer Th. liep toen zijn tuin in om de kippen te gaan voeren, terwijl zijn zoontje met hem meeliep. Terwijl de vader druk was met het verzorgen van 't pluim vee liep zijn zoontje even weg. Toen de vader hem nauwelijks tien minu ten later miste en de jongen zocht vond hij hem in een betonnen water bak liggen. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De laatste 35 personeelsleden van de gloednieuwe metaalbuizenfabriek „Excelsior" in Oosterhout zijn ontsla gen. Bij de opening van het complex op 10 april 1958 waren er 170 man in dienst. Vijf arbeiders zullen nog blij ven om de enorme fabriekshallen (waarde 25 miljoen gulden) te onder houden. De ontslagen werknemers zijn hoofdzakelijk technisch- en kan toorpersoneel. De oorspronkelijke fabriek bevindt zich in Schiedam, waar enkele fa brieksbazen, die al meer dan 30 jaar bij de N.V. werkzaam zijn, zullen wor den ondergebracht. Direct na de opening van het ka pitale complex leed „Excelsor" reeds grote verliezen. De 170 man personeel wist met de tijd geen raad. Spoedig werd een groot aantal ontslagen. De verwachte orders bleven uit. Door de raad van commissarissen werden twee directieleden wegens wanbeleid afge zet. Aandeelhouders stelden een com missie van goede diensten in. Deze commissie nam de ontslagen directeuren wederom in dienst en de raad van beheer trad af. Het bestuur mail 61116 O zag op een kozijn van de bedoelde! echter zowel de zojuist genoemde be- zaak een briefje met „bestelling hier j stemmingen alsook MalakkaSinga pore. Het nieuwe afvaartschema zal door de lijnen individueel zo spoedig mogelijk worden gemaakt. In thuiskomende richting zullen de maatschappijen eveneens regelmatig afscheepsmagelijkiheden bieden van de Philippijnen, Bangkok en Malakka Singapore naar havens in de Mid dellandse Zee en op het continent van Europa. De rederijen wijzen er nog op „dat de normale Indonesiëddensten, zoals tot nu toe plaatsvonden, vanzelfspre kend ononderbroken worden voort gezet en dat het hun streven zal zijn ook in de nieuwe dienst voor diezelf de punctuele en snelle verbindingen zorg te dragen, welke hun in het In- donesiëverkeer een speciale reputatie bezorgden" zo deelt de maatschap- .Nederland" mede. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Spe lers en decors in historische romans, door mevr. Dr. S. C. Regtdoorzee Greup—Roldanus. 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek. Wij bezoeken de Goudse vee- en kaastentoonstelling en de najaarsmarkt te Bodegraven. 12.30 Land- en tuinib.meded. 12.33 Mil. Kapel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakgroep van Siva, hoorsp. 14.35 V. d. jeugd. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Bosbranden wor den geblust door parachutisten, caus. 15.35 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.55 Sport. 18.00 Nws. 18.35 Pianospel. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gram.' 20.30 De juis te man, hoorsp. 21.05 Lichte muz. 21.20 Het nieuwe hart van Hengelo, Klankb. 21.35 Strijkork. 21.55 Act. 22.10 Pianorecital. 22.35 Kamerkoor. 22.50 Wereldkampioensch.wielrennen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.45 Licht baken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagkloknoodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinib.meded. 12.33 Gram. 12.50 Europese Zwem- kampioensohappen. 13.00 Nws. en kath. rws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansork. en sol. 14.00 Gram. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 Gram. 15.00 Idem. 15.45 Franse chansons. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. W. Dubois: Wandeling door mijn dorp in de vogelkop van Nieuw Guinea. 18.00 Instr. kwart. 18.20 KVP, pol.caus. 18.30 Radio Volksuni versiteit: Verdraagzaamheid door J. Sperna Weiland. Eerste lezing. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.45 Gram. 20.06 Act. 20.20 De ge wone man. 20.25 Radio Philharm.ork. en solist. I.d. pauze 21.2021.35 Europese Zwemkampioenschappen 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 en 21.0522.20 Filmprogr. WERELDMUZIEKCONCOURS TE KERKRADE GESLOTEN. Met een korte en eenvoudige plech tigheid is gisteravond te Kerkrade, in aanwezigheid van ruim tienduizend liefhebbers in en buiten de Concert hal, het derde wereldmuziekconcours door de commissaris der koningin in de provincie Limburg, dr F. Houben, gesloten. De grote wisselprijs van het con cours, een door H. M. de Koningin be schikbaar gestelde lier, in goud, zil ver en in voor (vervaardigd door de Maastrichtse edelsmid Kerstens), gaat naar Israël. Het nationale jeugdor kest uit Tel Aviv behaalde in het be gin van deze maand te Kerkrade nl. 360 punten iri de concertwedstrijd en dit aantal is niet geëvenaard. Namens de jonge Israëlische musi ci, die tijdens hun tiendaags verblijf in Kerkrade uitermate populair wer den, nam de Israëlische ambassadeur, de heer H. A. Cidor, de wisselprijs in ontvangst. De internationale en nationale on derscheidingen in de .vier afdelingen: marswedstrijden, fanfares, harmo nieën en symphonie-orkesten, beston den uit roodwitte zijden vlaggen met het embleem van het wereldmuziek concours. Zij werden resp. gewonnen door de drumband „De Trommelae- ren Roesendael" uit Roosendaal, door de fanfare „St. Caecilia" uit Schin- nen, door de harmonie „St. Michael' uit Thorn in Limburg en door het jeugdorkest van Israël. De internationale onderscheiding in de afdeling mandoline-orkesten was op 22 augustus reeds uitgereikt aan een Italiaans gezelschap. Bij de sluitingsplechtigheid van zondagavond waren behalve de am bassadeur van Israël, nog aanwezig de ambassadeur van Canada, de heer Th. A. Stone, en de ambassadeur van Spanje, de hertog van Baena. liet na enkele weken weten dat de positie van het bedrijf hopeloos was. Een oplossing op korte termijn werd onmogelijk geacht. Doelloos rondlopen. Intussen had de overgeschoten 35 man niets te doen. Men liep doelloos in de fabriek rond. Alleen de Duitse monteurs, die de gloednieuwe machi nes proefdraaiden, waren aan het werk. Op het ogenblik worden deze machines gedemonteerd en naar Duitsland teruggezonden. De teneinde raad benoemde adviseur zag ook geen andere uitweg dan het bedrijf maar te sluiten. Er is geen enkele order van betekenis binnen gekomen. Tilburg gaat spoorwegen opheffen Een voorstel van b. en w. tot het aangaan van een overeenkomst met de n.v. Nederlandse Spoorwegen in zake de uitvoering van het z.g. „hoog- spoorplan" is door de gemeenteraad van Tilburg goedgekeurd. Met deze plannen is een bedrag ge moeid van 26.100.000,Daaronder is begrepen een bedrag van 1.820.000, voor de omlegging van de spoorlijn naar Baarle Nassau. Deze kosten ko men geheel voor rekening van de ge meente Tilburg. De overige kosten komen voor 80'/2 op de rekening Tilburg. 19'/2 wordt gedragen door de Ned. Spoorwegen. GEEN AUDIëNTIE Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag a.s. géén audiëntie houden. Adjudant ageert (egen zijn ontslag Een 54-jarige adjudant van de ge neeskundige troepen uit Voorburg die per 1 december uit de militaire dienst werd ontslagen, heeft tegen dit ont slag beroep aangetekend bij het amb tenarengerecht. Zoals bekend werd de adjudant op 19 aug. j.l. door het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage vrijge sproken van de beschuldiging dat hij in strijd met zijn plicht en tegen een geldelijke beloning rekesten zou heb ben geschreven om vrijstelling of af keuring van militaire dienst te ver krijgen voor dienstplichtigen. Reeds eerder was hij door de krijgsraad vrijgesproken doch de autditeur-mi- litair was toen in appèl gegaan te gen dit vonnis. Het Hoog Militair Ge rechtshof handhaafde echter niet al leen de vrij-spraak doch vernietigde ook de aantekening „krijgstuchtelijk af te doen". Op 26 tugustus ontving de adju dant evenwel een brief van de secre taris-generaal van het ministerie van oorlog, Ja C. Rietveld, waarin hem, ingevolge artikel 22 van het regle ment voor militaire ambtenaren van de koninklijke landmacht, ontslag werd verleend uit de militaire dienst. Bedoeld artikel geeft de minister de Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft eervol ontslag ver leend aan de z.e.h. J. A. H. Everts, pastoor te Den Haag (parochie On bevlekt Hart van Maria). Tot pas toor heeft hij aldaar benoemd de z.e.h. N. A. Commandeur, die kape laan was van de parochie van de H. Familie te Rotterdam. VEE GERED BIJ BOERDERIJ- BRAND. Zondagnacht is een felle brand uit gebroken in de boerderij van de fa milie Smid te Echteld. De bewoners die zich reeds ter rust hadden bege ven werden door voorbijgangers ge wekt. Op dat moment stonden ook reeds drie hooibergen in lichter laaie. De vonkenregen leverde groot ge vaar voor de omgeving op. De blok- ploeg van de B.B. gaf het eerste wa ter, weldra geassisteerd door de brandweer uit Ochten. Op deze wijze werd het vuur met zeven stralen be streden. Het gelukte het kleine vee alsmede een stier uit de stallen te redden. Het voorhuis van de boer derij kon behouden worden, het ach terhuis ging verloren. De schade loopt in de tienduizenden. BOERDERIJ UITGEBRAND. Hedenmorgen zijn de boerderij van de heer W. Kuipers te De Maar ten bij Ter Apel, de hooi- en de graanoogst, alsmede de inboedel door brand verloren gegaan. De oorzaak wordt toegeschreven aan hooibroei. De schade wordt ge schat op plm. 150.000.Men is ver zekerd. DELFTSE STUDENT VERDRONKEN Een 24-jarige Delftse student is gis teren bij het baden in zee bij Ter- Heijde, onder Monster, verdronken. Op het hulpgeroep van de jonge man, die bij een pier in moeilijkheden kwam, begaven kennissen van hem zich in zee. Zij, en ook later de bad meester en leden van de reddingsbri gade, die tevens met een boot de zee opvoeren, slaagden echter niet in hun reddingspogingen. Het lijk is nog niet aangespoeld. JEUGDIGE GEVANGENEN ONTSNAPT EN WEER GEPAKT Tijdens de rust van een voetbal wedstrijd op het terrein van de bij zondere strafgevangenis voor jonge mannen te Zutphen, zijn zaterdagmid dag twee pupillen, uit Amsterdam, ontvlucht door over een hoog hek met prikkeldraad te klimmen en er vervolgens van door te gaan in een auto, bestuurd door een zwager van een der vluchtelingen, die met deze wagen geruime tijd .in de omgeving van de gevangenis had staan wach ten. In snelle vaart reden zij in de rich ting Deventer, Er werd een achter volging ingezet met een andere auto, doch men verloor de vluchtelingen uit het oog. De ontsnapten zijn zater dagavond in Amsterdam door de po litie aangehouden. Prins Bernhard had lichte aanrijding Vanochtend omstreeks acht uur is een auto, waarin Prins Bernhard op weg naar het kasteel Warmeloo in Overijssel, bij het inhalen van een paard en wagen tegen een boom ge botst en enigszins beschadigd. De prins en zijn chauffeur mankeerden, voorzover bekend, niets. De prins kon na de botsing zijn reis voortzet ten. Het ongeluk is gebeurd ln de ge meente Diepenheim, waar de chauf feur bij het inhalen van een paard en wagen in een bocht, plotseling een tegenligger bemerkte en af remde. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Nader vernemen wij nog, dat prins Bernhard noch zijn chauffeur enig letsel hebben bekomen. Met een an dere auto uit Soestdijk vervolgde de prins zijn rit naar Diepenheim om li. •-> - i i vervolgens, overeenkomstig zijn pro bevoegdheid een militair te ontstaan, half twaalf m hotei „De wanneer naar zyn oordeel het belang wittehiW te Den Haai? een huishou- van de militaire dienst dit vereist. Van de zijde van het ministerie wordt in dit verband nog meegedeeld, dat men daar van oordeel is dat de adjudant handelingen heeft verricht, die niet in overeenstemming zijn met het aanzien van de militaire stand. Hij was bureauchef bij de inspectie geneeskundige dienst en had in die functie met zaken te maken die af keuringen betroffen Van deze ken nis heeft hij op grote schaal gebruik gemaakt door op eigen gelegenheid buiten dienst adviezen te verstrek ken. Hij verrichtte dus nevenwerk zaamheden die schadelijk konden zijn voor het dienstbelang. De adjudant heeft aldus zegslieden dus zelf een tegenstelling geschapen tussen de be langen van de dienst en de belan gen van zijn cliënten. Bod van f 100.000 voor een kind „Ik geef u onmiddellijk 100.000 gul den voor dat kind", sprak een man door het geopende portier van een prachtige „slee", welke bij mevrouw T. S. stopte, die met haar kleinkind aan het wandelen was in de prachtige omgeving van Beekbergen. De bestuurder van de dure wagen was zeer elegant gekleed evenals de dame die naast hem zat. Mevrouw S. weigerde het aanbod met grote ver ontwaardiging en deed aangifte bij de politie. DOOR ELEKTRICITEIT GEDOOD. Op het sportterrein te Bant in de RECHTZAKEN KLAP OP VOETBALVELD. Een boete van vijftien gulden of drie dagen vorderde de officier van justitie bij de Haagse politierechter tegen een 39-jarige machinist uit Ze venhoven. Deze had op maandag 7 april, tweede Paasdag, op een voet balveld een jongen geslagen. De verdachte erkende dit. Hij zou de jongen wel tienmaöl gewaar schuwd hebben dat deze niet voor de afrastering mocht komen. De jongens voor de afrastering stonden wat ho ger dan het publiek er achter en ze benamen het uitzicht op het veld. De wedstrijd van Nicolaas Boys was zelfs een keer onderbroken omdat de jon gens achter de lijn moesten, zo vertel de de verdachte. Hij was driftig ge worden en had toen geslagen. Het slachtoffer, vertelde 16 jaar te zijn en legde de eed af als getuige. Hij wist niet dat hij niet voor de draad moest staan en hij zou niet ge waarschuwd zijn, zo vertelde hij. De politierechter vond echter dat de ge tuige wel wat erg onschuldig deed. De verdachte was al eerder veroor deeld voor mishandeling. „De getuige heeft een valse eed afgelegd, want hij is geen zestien jaar", zei hij na de eis. Inderdaad bleek de jongen nog maar vijftien te zijn, maar de rechter vond hier geen valse eed aan wezig, omdat de jongen zijn leeftijd had opgegeven vóór hij beëdigd was. Het enige verschil was nu, dat de eed niet rechtsgeldig was en dat de ver klaring van de jongen dus niet onder de eed viel. De machinst werd ver- Wittebrug" te Den Haag een huishou delijke vergadering van de Verbon den van Werkgevers bij te wonen. Zoals bekend zal hij vanmiddag in de Dierentuin te Den Haag op een ver gadering van het Verbond van Werk gevers het woord voeren. Beiaard snoerde standwerkers de mond Toen beiaardier A. J. de Groot za terdag na een beiaardconcert uit zijn hoge en rustige verblijf in de Juliana- ren te Bergen-op-Zoom naar beneden was geklommen, bleek hij aan de to rendeur te worden opgewacht door een aantal boze marktkooplieden, die hem trachtten duidelijk te maken, dat „dat klokkenspel nu maar eens uif moest zijn". De beiaardier, die boven in de toren met liefde had zitten mu siceren, was zich van geen kwaad be wust. Beneden op de markt echter hadden kooplieden de grootste moeite gehad om de galmende beiaard te overschreeuwen. Na verloop van tijd moesten ze het tegen de klokken af leggen. Naar hun mening konden ze zo onvoldoende de aandacht van het publiek trekken. De verbolgen stand werkers betoogden tegenover de mu sicus dat het klokkenspel hun han del schade toebracht en dat ze dat niet langer zullen nemen. Noord-Oostpolder, is zaterdagmiddag, oordeeld tot vijftien gulden boete en terwijl op dit terrein een volksfeest gehouden werd, de 26-jarige kermis exploitant A. Mels uit Apeldoorn bij het leggen van een elektrische kabel gedood. De kabel raakte klem tussen een autoportier, waardoor kortslui ting ontstond. (49) twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met twee jaar proeftijd. RUITEN STUKGEKNALD. Een 24-jarige brandstoffenhande- laar en een 21-jarige boerenknecht beiden uit de gemeente Woubrugge hadden op 16 maart een glasruit van de woonschuit der firma v. d. H. be schoten met een windbuks en ze had den raak geschoten. „Ja, dat klopt", zeiden ze nu voor de Haagse politie rechter. „Kerels van om en nabij de twin tig, dat kan ik niet volgen. Als jullie nu kinderen van tien jaar waren", zei de politierechter. De schade was in middels geregeld. Wegens vernieling vorderde de of ficier van justitie tegen elk van de verdachten vijfentwintig gulden boe te of vijf dagen. De verdachten ver telden beiden kostwinner te zijn. Een van hen vroeg bovendien zijn inbe- slaggenomen windbuks terug' „Daar moet je de officier maar eens over schrijven", raadde d^ rechter aan en hij legde elk van de verdachten vijf tien gulden boete op of drie dagen. GESTOLEN OF NIET? Op 12 mei werd een zaak tegen een 29-jarige veehouder uit Rijnsburg aangehouden, omdat hij beweerde geen hout te hebben gestolen, maar dit hout te hebben gekocht. De be weerde verkoper werd nu als getuige gehoord en hij verklaarde voor de Haagse politierechter dit hout het was betonhout vrijwel nooit in voorraad të hebben. Hij had dit ook niet aan verdachte verkocht. „Er zijn vier broers in de firma en ik heb het gekocht van twee andere broers", beweerde hierop verdachte. Er zat voor de rechter niets anders op dan de zaak nogmaals aan te hou den voor het horen van de broers. (Van onze t.v.-medewerker). Zeven minuten voor prinses Wilhelmina. Voorafgegaan door enkele ontoe passelijke en ontsierende muziek- tekstjes als bijvoorbeeld: „Ik zal nooit meer dronken wezen" is zon dag een „nationaal" programma van precies geteld zeven minuten de lucht ingegaan. Dat betrof de 78ste verjaar dag van prinses Wilhelmina en de zestigste verjaardag van haar troons bestijging. Feiten naar onze smaak, die toch wel méér .aandacht voor een levend medium als de televisie had den verdiend. Niet zó heeft de Neder landse Televisie-stichting geoordeeld. Die luttelijke zeven minuten, gekop peld aan een sportprogramma, wer den gevuld met gelukwensende woor den, van het papier, dus allerminst spectaculair, voorgedragen door het Tweede Kamerlid H. W. Tilanus. We hebben ons diep geschaamd tegenover de verjarende prinses en ons tekort gedaan gevoeld in de verlangens van de kijkers thuis. Aansluitend volgde een uur lang in Eurovisieverband een reportage door Jan Cottaar van de wereldkampioen schappen wielrennen te Reims in Frankrijk. Zowel beeld als geluid wa ren niet steeds van behoorlijke kwa liteit. „The blue lamp". Na een herinnering aan hetgeen we hebben gemeld over het ver nieuwde KRO-programma van heden, maandagavond, wijzen we op de film vertoning van dinsdag. Dan gaat „The bleu lamp" (De blauwe lan taarn), symbool van de veiligheid, orde en hulpvaardigheid van het voortreffelijke Lóndense politie-ap- paraat. Als hulde aan de moed, tact en bescheidenheid van dat corps en als waarschuwing tegen zijn weer loosheid in gevallen van dienstgevaar, is deze rolprent van Basil Dearden bedoeld. De Kath. Filmcentrale heeft de leeftijd bepaald op 18 jaar. (In verband met de afwijking van keuring waarvan we in een vorig overzicht kennis gaven, hebben we ons gewend tot de officiële katholieke keuringsinstanties met verzoek om opheldering. Als de KFC bijvoorbeeld „alle leeftijden" aangeeft, is het mo gelijk dat de KFA enig voorbehoud maakt, omdat laatstgenoemde keuring met de geschiktheid rekent, de KFC alleen met de toelaatbaarheid).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5