Ddtf bh mam Cursussen en lezingen belangrijk nnderdeel van K O-programma tiojLtUTUSTAD ^Minder woningen in Leiden door bestedingsbeperking" Herinnering van een lezer aan de eerste Leidse bioscoop Leidse „Vogelenwijk" glijdt nieuwe toekomst tegemoet SECRETARESSE Leidsche Duinwater Maatschappij leverde in 1957 méér water MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wethouder Jongeleen: Rede bij jubileum W.B.V. „Ons Doel" De feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Wo ningbouwvereniging „Ons Doel" zijn zaterdagmiddag in de foyer der Stadsgehoorzaal voorgezet met een zeer druk bezochte recepties, waar *n de Stadsgehoorzaal. dietwezen, een vertegenwoordiger van de Hoofdsectie Huisvesting van het Ministerie van Marine en vele anderen. Feestavond tot besluit. De feestelijkheden werden zater dag besloten met een gezellige avond De heer M. H. Noteboom, voorzit ter van de jubilerende Woningbouw vereniging richtte zich aan het begin van de avond speciaal tot het jubi leumcomité. Spieker dankte het co mité namens de leden voor het uit stekende werk dat was verricht. De ze dankbetuiging ging gepaard met een stevig applaus van de zaal. De leden van de Woningbouwver eniging „Ons Doel" en de vele verte genwoordigers en afgevaardigden kregen hierna een geheel nieuw amusementsprogramma aangeboden, dat tot stand is gekomen door de sa menwerking van de Gewestelijke Ar- beidsbureaux te Leiden en Amster dam. Het nieuwe programma was op mo derne wijze samengesteld en uiterst beschaafd, zodat allen een zeer voor treffelijke avond gehad hebben. Ge zien het groot aantal leden wordt de ze avond nog tweemaal herhaald Met Adrie van Oorschot als confe rencier, met zyn goocheltrucs en sprekende pop heeft men zich uit- zeer velen het bestuur en de Raad van Commissarissen van deze ver eniging hulde hebben gebracht voor het voortreffelijke werk, dat op het terrein van de woningbouw is ge presteerd. Alvorens zij hiertoe de gelegen heid kregen, heeft de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer M. H. Noteboom, een kort geschied kundig overzicht gegeven. Wethouder over woningbouw. Spreker, die er zich over verheug de, dat de samenwerking met het gemeentebestuur thans zo goed is, dankte tenslotte zijn medebestuurs leden en de Raad van Commissaris sen voor de steun hem zo veelvuldig verleend. Wethouder A. J. Jongeleen, die hierna de gelukwensen van het ge meentebestuur overbracht, zeide, dat „Ohs Doel" gerekend kan worden onder de woningbouwverenigingen, die haar zaken goed beheersen. On der haar leiding zijn tal van goede woningen gebouwd, waarvan de wo ningen aan de Kanaalweg z.i. tot de beste behoren. Nadat de wethouder zijn waarde ring had uitgedrukt voor de activiteit van het bestuur, deelde hij mede, dat juist dezer dagen de firma Kuyl te Voorschoten een aanvang had ge maakt met de bouw van 221 wonin gen in Noord. Momenteel wordt de bouw van ruim 500 woningwetwo ningen voorbereid in Zuid-West VII, bovendien zijn circa 300 premie-wo ningen in aanbouw. Ondanks deze bouwactiviteiten, achtte de wethou der, mede gelet op de plaats, welke Leiden in de toekomst in de Rand stad Holland zal gaan innemen, het noodzakelijk, dat de gemeente op het terrein van de woningbouw meer dere armslag krijgt. Helaas kon spre ker zich niet aan de indruk onttrek ken, dat de gevolgen van de beste dingsbeperking zich ook zullen doen gevoelen in een minder aantal ge reed gekomen woningen. Tenslotte schonk de wethouder nog eens aandacht aan het feit, dat Leiden uit zijn grenzen barst. Zo is er b.v. in Zuid-West nog maar plaats voor ten hoogste 1500 woningwetwo ningen. De heer J. van Niekerk, die na mens de afdeling Zuid-Holland van de Nationale Woningraad felicitaties aanbood, zeide dat de woningen in Leiden bekend staan om hun deug delijkheid. De heer J. Schooneveld, voorzitter van de Federatie van Woningbouw verenigingen in Leiden en omstre ken, die tevens het woord voerde voor de Stichting Woningen voor Ouden van Dagen, had eveneens gro te waardering voor het werk van de jubilerende vereniging, welke ook een behoorlijk aandeel levert aan de fe deratieve activiteiten. Namens het bestuur van deze Federatie bood spreker een enveloppe met inhoud aan. Een dergelijk geschenk werd ook aangeboden door de bij de fe deratie aangesloten woningbouwver enigingen. Bovendien had het be stuur deze middag nog meerdere ge schenken in ontvangst te nemen. Tenslotte gewaagden ook de heren Wassenaar van de Woningbouwver. „Brittenburg" te Katwijk en Ka- paan namens de leverancier van „Ons Doel" van hun waardering voor de arbeid van de jubilerende ver eniging. Onder de velen, die deze middag met een handdruk volstonden, waren o.m. vertegenwoordigers van diverse zusterverenigingen, de directeur van gemeentewerken, ir D. Y. Lem, en kele leden van de Commissie van Openbare Werken, de chef van het Bureau Huisvesting, de heer G. J. Philipsen, de ondercommandant van de Brandweer, de heer W. A. Kos ten, de heer F. J. Verstegen, hoofd zen der aarde. Enkele andere "film- van de afdeling Kasbeheer en Kre- lezingen zijn: Griekenland, Volkeren AFSCHEID BIJ DE LICHTFABRIEK Zaterdag 30 augustus was voor de heer J. v. d. Weyden het tijdstip aan gebroken om, na een diensttijd van ongeveer 38 jaar als metselaar, het energiebedrijf met pensioen te ver laten. In de direktiekamer sprak de di recteur ir. Y. Ykema zijn dank en waardering uit voor de wijze waar op de heer v. d. Weyden steeds zijn taak had opgevat en vervuld en wenste hem hét beste toe voor de komende jaren. Ook zijn directe chefs getuigden van hun lof voor het werk van deze scheidende functionaris. Namens de personeelsvereniging werd hem door de voorzitter een cadeau aangeboden, als aandenken aan de tijd bij de Lichtfabrieken doorgebracht. Daarna volgde in de werkplaats nog een hartelijk afscheid van zijn naaste collega's, die dit met enige geschenken nog eens extra bekrach tigden. Na dit laatste prettige samenzijn dankte de heer v. d. Weyden allen van harte voor de vriendelijke woor den en de stoffelijke vriendschaps bewijzen en verzekerde dat hij steeds met genoegen aan zijn werkkring bij de S.L.F. zal blijven terugdenken. De „Snuffelende Krijgsman" aan de Stationsweg Laken nathouden met pollepel was zijn optreden in het marionetten spel „Het Wonderkind". Willy Ré met haar accordeon en Justus Jesayes piano, zorgden voor een vrolijke zikale omlijsting. Verder werkten mede Nicholls, het mondacoordeontrio de Snapshots en de goochelaar Piëtro Nakaro. Na af loop was er bal o.l.v. J. J. Mekel m. stekend vermaakt. Bijzonder aardig m.v. het orkest K. L. Hermans Cultureel Centrum noodzakelijk Zoals wij zaterdag reeds te kennen gaven: K. O. is zeer tevreden over de resultaten tijdens het afgelopen seizoen behaald. Deze gevoelens gel den echter niet alleen de opkomst van de leden bij toneelvoorstellingen, muziekuitvoeringen en andere acti viteiten op dit vlak, ook uit de cijfers aangaande het aantal leden dat deel neemt aan cursussen valt een voor uitgang op te merken. Het aantal deelnemers aan luistercursussen, ta lencursussen, werkcursussen en het aantal bezoekers aan lezingen be droeg niet minder dan 4372, tegen 4242 in het vorige seizoen. Populair-wetenschappelijk. Het spreekt vanzelf, dat ook in het nieuwe seizoen weer alle aandacht is besteed aan het verzorgen van een aantrekkelijk en gevarieerd pro gramma inzake de sector cursussen. Er is 'n reeks van 8, de zgn. luister cursussen die populair-wetenschap pelijk zijn gehouden; elke cursus beslaat 2 a 3 avonden. Wij noemen hiervan de cursussen Het culturele leven in het huidige Rusland, door prof. dr. K. van het Reve; Het Boed dhisme, door dt. P. H. Pott; Airo- Amerikaanse muziek, door dr. G. D. van Wengen en ook de psychologie wordt niet vergeten, want dr. H. Fa- ber doceert over de psychologie van het ziekbed. De studiecursus wordt gegeven ge durende acht avonden en is ditmaal gewijd aan de Hedendaagse Filoso fie, docent is de bekende wijsgeer dr. B. Delfgaauw. Verder zijn er avond-talencursussen, waarbij men in kleine klassen wegwijs wordt ge maakt in de moderne talen, in het latijn en het grieks; er bestaat ook de mogelijkheid tot het volgen van conversatiecursussen. De werkcur sussen beogen het beoefenen van de zelfwerkzaamheid als het bloemen- schikken, declamatie, tekenen en schilderen, fotografie enz. Lezingen met kleurendia's en kleu renfilms zijn er ook weer te kust en te keur. Een wel zeer boeiende lezing belooft te worden die van mr. drs. Th. Regout, die een bijzondere spec taculaire reis heeft gemaakt vanaf Alaska tot Vuurland aan toe, de titel van de lezing is Tot de uiterste gr en Mét glijbaan Zaterdagmiddag heeft de opening van de nieuwe glijbaan op de speel weide van de Vereniging Vogelen wijk te Leiden een feestelijk tintje gekregen. 160 kinderen en vele ge nodigden waren bijeen om aan de ingebruikneming van dit acht meter hoge speeltuig de nodige luister bij te zetten. De heer P. A. van Delft, voorzitter van de Vogelenwijk, nam omstreeks half 3 het woord, om allereerst die genen lof toe te zwaaien, die aan de totstandkoming van dit prachtige werkstuk hebben meegewerkt. Het transport uit Eindhoven van dit ge vaarte heeft de fa. S. A. v. Leeuwen voor zijn rekening genomen. H.C.W. en N.EM. hebben geheel gratis ge reedschap en personeel ter beschik king gesteld om het laswerk te ver richten. Sikkens lakfabrieken hadden de verf verstrekt. Verder werk, zo als het afschrappen, verven en stel len, was echter geheel in eigen be heer uitgevoerd. Spr. toont zich met recht trots op dit zo moeizaam ver worven bezit, waarvoor de kas een flinke aderlating heeft ondergaan en waaraan 3000 uur was besteed met ophalen en verwerken van oud papier. De voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. Filippo, wenste in zyn speech, de kleinste, maar zeker niet minste, speeltuinvereniging van Leiden, ge luk met deze aanwinst. Hij prees de activiteit van het bestuur, wiens pad niet steeds over rozen is gegaan, maar dat ondanks vele hindernissen, een prachtige speelweide tot stand heeft gebracht. Drie kleuters bestegen vervolgens de glijbaan en zij verbraken onder gejuich de papieren belemmering, die onder aan de baan was aange bracht. Deze glybaan is deugdelijk en vei lig: het acht meter hoge trappenhuis is onderverdeeld in drie bordessen, omgeven door halve meter hoge hekken, die achter elkaar gelegd de respectabele afmeting hebben van 25 meter. Juichend nam vervolgens de gehele kinderschaar de glybaan in gebruik. van India ontwaken en Met de ca mera onder water. Voordat wij een blik werpen op het interessante film programma van K. O. vestigen wij nog even de aandacht op een bijzon dere avond, nl. een voordracht van Georgette Hagendoorn met Kerst- poëzie in december. Op de lijst van films, zeven stuks zijn er, zien wij titels van rolprenten die elders ter wereld grote roem hebben behaald: Met eervol ontslag (beter bekend als The Browning ver sion), de Voddenrapers van abbé Pierre, Henry V, welke film nog steeds na vele jaren weet te boeien, en Een circus vluchtte. De films wor den alle gedraaid in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Voor de Film studiekring vertoont K. O. zeven films, welke niet in openbare ver toning in Nederland komen, maar die om artistieke, historische of andere redenen waard zijn om gezien te worden. Geopend wordt met de Spaanse be kroonde film Calabuig (De gevluch te atoomgeleerde). Met een dergelijk rijk programma start K. O. dus voor de veertien de maal. Wat deze instelling doet voor alle lagen van de Leidse be volking is van zeer grote waarde en daarom is het jammer en bij tijd en wijle zelfs ontmoedigend, dat de ac tiviteiten niet centraal gehouden kunnen worden. K. O. heeft zich moeten verspreiden over 24 verschil lende gebouwen, waaronder zelfs particuliere. In het afgelopen jaar moest er 545 keer een zaal worden gehuurd. Geen wonder, dat de kreet om een eigen cultureel centrum steeds dringender wordt. Het is voor K. O. én voor Leiden te hopen, dat aan deze dringende eis gehoor zal worden gegeven. Inwoonster van Leiden bij Maaldrift door auto op slag gedood Zaterdagavond om 10 uur is de 58- jarige Leidse mejuffrouw M. Roosen daal, op de Rijksstraatweg bij de Maaldrift te Wassenaar bij het tevoet oversteken van de %veg door een auto gegrepen en op slag gedood. De po litie koL de identiteit van mej. Roo sendaal niet vaststellen; zij vond ech ter de toegangskaart voor een feest avond op het slachtoffer en de Leidse politie slaagde aan de hand hiervan haar identiteit te onthullen. De po litie van Wassenaar vraagt naar ge tuigen van dit ongeluk. LESROOSTER „GROE WIT'' Maandag: 4.555.55 uur: jongens 6-9 jaar Gymn. Fruinlaan Gr. 10A; 7.30—8.30 uur: ritm. meisjes, Rapen burg 48; 8.309.30 uur: ritm. dames, Rapenburg 48. Dinsdag: 4.155.16 uur: meisjes 10-12 jaar, Rapenburg 48, Gr. 4; 6.00 7.00 uur: meisjes 12-14 jaar, Rem brandlyceum, H.R., Gr. 5; 7.008.00 uur: meisjes 1417 jaar, Rembrandt- lyceum, H.R., Gr. 6; 8.000.00 uur: dames 17 jaar en ouder, Rembrandt- lyceum, H.R., Gr. 7; 9.0010.00 uur: heren. Rembrandtlyceum, H.R., Gr. 12. Woensdag: 2.003.00 uur: meisjes 68 jaar, 3 Octoberstraat 27, Gr. 2; 3.004.00 uur: meisjes 8-10 jaar, 3 Octobers traat 27, Gr. 3; 5.006.00 uur: jongens 6-9 jaar, Rapenburg 48, Gr. 10; 6.007.00 uur: jongens 912 jaar, Rapenburg 48, Gr. 11; 7.008.00 uur: jongens 12-15 jaar, Rapenburg 48, Gr. 1 IA; 8.009.00 uur: gehuwde dames, Rapenburg 48. Donderdag: 4.105.05^ uur: kleu ters 4-6 jaar, Gymn. Fruinlaan, Gr. 1; 5.056.00 uur: meisjes 67 jaar, Gymn. Fruinlaan, Gr. 2A; 6.006.55 uur: meisjes 89 jaar, Gymn. Fruin laan Gr. 3A. 7.00-8.00 uur: kern ploeg, Rapenburg. In het stukje in de „L. C." van za terdag onder het motto „De snuffe lende krijgsman", wordt een ge trouwe weergave gegeven omtrent deze Bioscoop-pionier hier ter stede. Toch waren er nog enkele kleine details welke wij in deze beschrij ving hebben gemist. O.a. dat de heer Hartman in zijn „Amicitia" begin behoudens portier, suppoost, controleur en explicateur was. Als er dan b.v. zondagsavonds jongelingen dat oud-Amicitia-gebouw passeerden, en er waren nog vele ledige plaatsen tijdens de voorstelling, stond hij aan de ingang, riep dan: Hé jongens, komen julie ook eens binnen kijken; of is het jullie te duur? Hoeveel geld heb je bij je? Ja, maar wij hebben maar drie stui vers. Vooruit maar jongens, geef maar hier. Hij ontving dan die paar dui ten en bracht je meteen naar binnen. Aan entrée-biljetten werd niet eens gedacht. Dan viel je maar neer op een van die gammele stoelen. Een dik gespannen touw moest dan de afschei ding der verschillende rangen aan geven. Doch dat was maar fantasie, je ging maar zitten naar believen; I zo krap werd er niet gekeken. Dan J werd er een passerend jong binnenge- I loodst en een gratis-voorstelling aan geboden; maar dan moest hij gedu- rende de voorstelling, het gespannen I laken steeds nat houden en kreeg I daarvoor de beschikking over een em- imer water met een grote potlepel. En wee de jongeling, die zijn taak niet naar behoren vervulde v/ant dan was „de baas" niet mis en kreeg hij I ongezouten op zijn huid. In de „L. C." stond dat de bioscoop later van „Amicitia" werd overge- plaatst naar „Vondelhoven" aan de Rijnsburgersingel. Wij menen echter dat daar eertijds de schoenfabriek van Hocgenbosch was. Ingezonden door: J. J. Staats, N. Beestenmarkt 3, Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Marcelllus Wilhelmus, zn v. M. A. Hoogervorst en S. Groene- woud; Gerard Abraham zn v. A. Roo- zendaal en A. van der Reyden; Irene dr v. C. D. J. Janssen en M. Schipper; Alfred zn v. H. Regeer en C. Beek man. Overleden: J. Sloos 68 jr, echtgeno te van N. Mark. Gehuwd: N. van der Klaauw en L. Houweling; T. Mulder en J. M. van Rhijn. De heer Bosse vierde jubileum bij de NEM Zaterdagmorgen half 12 had in de recreatiezaa' H.C.W.-N.E.M. de hul diging plaats van de heer Bosse, die| 25 jaren in dienst was bij de N.E.M.' (Ned. Electrolas My) als assistent bedrijfsleider. Bij de ingang van de zaal stonden de jongens van het bedrijf opgesteld met ieder een ketelpijp in de hand, waarmee een erehaag werd gemaakt. De heer Bosse werd met zijn vrouw met een groot applaus begroet. De heer v. Es, loodsbaas van het bedrijf heette hierna allen hartelijk welkom. De heer Leupé bedrijfsleider N.E.M, was de eerste spreker en huldigde de heer Bosse, die op zeer jeugdige leef tijd al dienst nam in het bedrijf. Ook mevr. Bosse werd door hem gehul digd. De bedrijfsleider van de H.C.W. de heer Nolles zei, dat de samenwer king van beide bedrijven, in de af gelopen jaren altijd uitstekend is ge weest. Hy had veel waardering voor het werk van de heer Bosse. Ing. Schroder, procuratiehouder van de N.E.M. feliciteerde hem namens de H.C.W. Een ry van sprekers voerde nog het woord. Loodsbaas v. Es en de heer Baart, namens het personeel Oude Wetering, de heer Verlind, na mens de tekenkamer en administatie, de heer Rietman, baas v. d. teken kamer en de heer Nijenhuis, namens de afd. F 2. Tenslotte bedankte de heer Bose voor deze huldiging. De heer Bosse ontving vele waardevolle geschenken. Laatste Berichten ONTPLOFFING TE HOEK VAN HOLLAND. Te ongeveer tien minuten over half drie is er een zware ontploffing ge weest in het Engelse kamp bij de Berghaven te Hoek van Holland. Mensen liggen onder het pluin. Am bulance- en opruimingsdienst *tjn reeds op de plaats van het ongeval. De ontploffing is veroorzaakt door het ontploffen van een mijn, die zich bevond onder een nissenhut, waar van er enkele in dit kamp worden afgebroken. Er zyn waarschijnlijk drie doden te betreuren, vermoede lijk arbeiders die met deze oprui mingswerkzaamheden bezig waren. VALKENBURG Aanbesteding uitbreiding Chr. L.O.- school. Door het architectenbureau Kraan en van Nieuwkoop te Oegst- geest is namens de Vereniging voor Christelijk onderwys openbaar aan besteed: Het uitbreiden met 3 leslo kalen van de school voor lager onder wijs aan de Broekweg. Er waren 10 gegadigden die van hoog naar laag als volg inschreven: L. van Rooyen, Wassenaar 114..000; W. Hennipman, Leiderdorp, 86.968; L. Haasnoot, Katwijk a. Zee 86.898; A. J. Langeveld, Leiden 86.868; Adr. d« Waard, Katwijk a. Zee 86.570; Fa. Ooaterlee, Valkenburg 86.400; de Lange v v. d. Plas, Oegstgeest, 85.400; Jac. Slootweg, Valkenburg. 85.200; J. v. d. Niet, Noordwijk, 79.989; H. N. van Leeuwen, Katwijk aan Zee 74.857. De raming was 89.750. De gunning is aangehouden. DE ENIG COMPLETE OPLEIDING Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 TEL, 26558 (Advertentie) m NAAR SCHOOL. Leidse agenda MAANDAG 1 SEPT. Opening showwoning Bouwfonds Ned. Gemeenten, Duivendakstraat. Leiden, 3 uur nam. DINSDAG 2 SEPT. Gemeenteraad- Benoeming wet houders, 2 uur nam. WOENSDAG 3 SEPT. Rozenkranskruistocht. 7 uur. St. Pe- truskerk. Genootschap Nederland-Engeland. Bijeenkomst Doelen, 8 uur nam. 1 Tentoonstelling B.B. Leiden. Ope-| ning. St. Ant. Clubhuis, 8 uur nam.. Afscheid dr Van Arkel. Chr Ly ceum. Openluchtschaakspel A.S.C.- terrein, 3 uur nam. DONDERDAG 4 SEPT. Tentoonstelling B.B. St. Ant. Club huis, 1023 uur nam. Couture Riel, Breestraat 135. Win- tershow, 8 uur nam. VRIJDAG 5 SEPT. Tentoonstelling B. B. St. Ant. Club huis. 1023 uur nam. APOTHEKEN. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apo theek Boekwijt, Breestraat 74 tel. 20552. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8 tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 29 aug. tot 5 september zijn door de kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino: „Du bist Musik", alle leef tijden. Lido: „Het lachkanon van de in fanterie". 14 Jaar. Luxor: „Schön ist die Welt", alle leeftijden. Trianon: „Haar eerste liefde", alle leeftijden. Bex: „The kid from Texas" 18 jaar. (Donderdagcyclus- „Achterdocht", 18 jaar). Vandaag betuigen we onze innige deelneming aan de stoeten kin deren, die de schooldeuren binnen gaan en in de gladgeverniste banken plaatsnemen om zich in velerlei za ken te bekwamen. Een felicitatie daarentegen aan de moeders, die de jeugd de vacantie zo echt gunden, maar toch wel blij zijn, dat zij weer eens stof kunnen zuigen zonder het gevaar te lopen haar spruiten méé te zuigen; Die niet meer behoeven te luisteren naar zoete stemmetjes, die om ijsjes zeuren en niet meer naar een grauwe hemel behoeven op te zien of het nog niet óp wil klaren. De schoolboeken zyn ingekaft, de tassen gevuld en er wordt weer aan Neerlands toekomst gebouwd. Want vergeet het niet: onder de tientallen kinderen, die vanmorgen met een brok in de keel en een smekende blik op mama voor ie eerste maal, die grote vijandige deur van de school binnengingen, zijn wellicht toekom stige atoomgeleerden, die met aap, noot, mies en twee-plus-drie de eer ste schreden plaatsen op een pad, dat naar kernfusie en interplanetair ver keer leidt. Daarom een woord van bemoediging aan de knaapjes, die aan het begin staan: luister goed naar de juffrouw, zet bij 't „op-haal-neer" ge rust het puntje vain je tong tussen je tanden, want met het abc is de wereldliteratuur gevuld en „inte- fraal" is alleen maar via één maal én te bereiken. De stemming van de eigenaar van de koff ietent nabij de Lammen - brug was hedenmorgen ook beneden nul. Inbrekers bleken tussen zaterdag middag half zes en hedenmorgen zes uur in zijn sterkte te zijn doorgedron gen en er vijftig gulden en veertig pakjes sigaretten te hebben wegge haald. Er werd niets verbroken en daar om meent de politie, dat de langvin- gerigen zyn binnengekomen met be hulp van een valse sleutel. Een en an der biedt natuurlijk wel stof voor conversatie met degenen, die dezer dagen de koffietent aandoen, hetgeen de gezelligheid zeker ten goede zal komen. Gezelligheid ook kunnen de le den van de bejaardensociëteit „St. Gemma" uit de parochie van de Ho rensingel weer vinden op de wekelijk se bijeenkomsten, die na het geslo ten seizoen a.s. donderdagmiddag om vier uur weer op de gebruikelijke plaats gehouden worden. Hier geen kwestie van „binnendringen": ook voor nieuwe leden staat de deur al tijd uitnodigend open. De kaartclub „Hartebrug" stuur de ons een verzoek om de lezers er aan te herinneren, dat zij woensdag 3 september weer met de klaverjas- drives gaat beginnen. Ook hier geldt: Iedereen is welkom en het bestuur wil de gezelligheid van de kaartavon den niet voorbehouden aan een kern van oude leden. Zij mogen vrienden en kennissen meebrengen. De Roma- nuszaal is groot genoeg. De Bejaardensociëteit van de Hartebrug begint woensdagmiddag 3 september. St. Antonius-novene. Morgen, dinsdag 8 sept. begint in de Hartebrugkerk de grote novene ter ere van de H. Antonius. 's Mor gens om kwart voor acht is er de H. Mis en 's avonds om 7 uur het lof. Vanavond is er weer Derde Orde. Volleybalvereniging „Argos". Het bestuur maakt de damesleden er op attent dat de training heden avond wordt hervat. De tijden zijn van 7.30 uur tot 8.45 uur voor de dame van het 3e en 4e team en de dame van het le en 2e team worden verwacht van kwart voor negen tot kwart over tien. Het bestuur verwacht de opkomst van alle leden. Maatschappij maakte winst In de zaterdagmorgen onder voor zitterschap van Jhr. Mr. F. H. van Kinschot gehouden Algemene Verga dering «an Aandee'houders der N.V Leidsche Duinwater Maatschappij wa ren vertegenwoordigd 15 aandelen met 15 stemmen. Tot Commissarissen werden de heden mi. dr. H. D. M. Knol en J. C. van Schaik herbenoemd. Aan het door de directeur, Dr. Ir. P. C. Lindenbergh, uitgebrachte ver slag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Katwijk opgepompt 5.360.975 m3 wa ter tegen 5.243.278 m3 in 1956, of 117.697 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 14.688 m3 te gen 14.326 m3 in 1956. De totale leng te van het buizennet bedroeg op 31 december 1957 262.697 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 24.787 stuks. Volgens de kohieren is aan de me terafnemers geleverd 4.540.066 m3. zodat gerekend naar het totaal- verbruik van 5.360.975 m3 door abonnementen moet zijn gebruikt 820.298 m3, waarin echter 'iet water voor spuiten, fiiterspoeling, brfiid- blussing en lekkages is begrepen Het aantal contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 22.689, Het water v/erd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacteriol '- gisch onderzocht door het Laborato rium van het Keuringsinstituut vour Waterleidingsartikelen (K.I.W.A.) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: ..Zeer goed drinkwater, voorzover dit langs scheikundige weg is uit te ma ken". Bijzonder ernstige lekkages of buisbreuken deden zich in het ver slagjaar niet voor. Alle aandelen bevinden zich in handen van publiekrechtelijke licha men. Het divident is vastgesteld op 1%, hetgeen voor de Gemeente Lei den neerkomt op een rendement van lIt%, waaruit zij rente en aflossing der aangegane geldlening moet be talen. Marktberichten ROTTERDAM, 1 sept. Vee. Aan voer 1649 stuks. 999 vette koeien, 650 varkens. Prijzen: vette koeien le kw. f 3.00—3.25; 2e kw. 2.75—2 90; 3e kw. 2.55—2.70; varkens 1.90—1.83 —1.86. Handel: vette koeien aanvoer korter, handel kalm, niet geheel prijs houdend, prima's boven notering; varkens aanvoer kleiner, handel goed, pryzen lager, enige prima exemplaren boven notering.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3