DUINSTREEK Geheimen beheerste Kernfusie door het Westen vrijgegeven Scherp MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Uitwisseling mogelijk De Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk hebben besloten de geheimhoudig inzake de onderzoekin gen naar beheerste kernfusie volledig op te heffen. Op een persconferentie in Genève hebben de voorzitters van de Ameri kaanse en de Britse delegatie bij de atoomconferentie, Lewis L. Strauss en Sir John Cockcroft, medegedeeld, dat het onderzoek naar de mogelijk heden van beheerste kernfusie geheel vrij zal kunnen worden verricht en dat alle gegevens erover zonder voor behoud kunnen worden gepubliceerd. Een deel van de apparaturen, die de laatste jaren ontworpen zijn en die tot nu toe strikt geheim waren, is thans opgesteld op de wetenschappe lijke tentoonstelling, die aan de Ge- neefse atoomconferentie is verbon den. Buitenlandse geleerden zullen, zo zij dit wensen, in staat worden ge steld te gaan werken aan de institu ten in Amerika en Engeland, waar onderzoekingen naar beheerste kern fusie worden ingesteld. In hun verklaring zeiden Strauss en Sir John, dat de twee landen op dit terrein volledige gegevens hebben uitgewisseld, waarvan een deel on- Herdenkingsmis voor Mussolini eindigde met gevechten Op de kleine begraafplaats van San Cassiano de Predappio waar precies een jaar geleden het stoffelijk overschot van Musolini werd begra ven, is zondag een herdenkingsmis opgedragen voor de duce en de sol daten van de Italiaanse sociale repu bliek, die voor het vaderland zijn ge storven". 5000 Mensen onder wie tal rijke leden van de neo-fascistische Italiaanse sociale beweging, namen aan de plechtigheid deel. Later kwam het tot ge-echten tus sen aanhangers van uiterst linkse groeperingen en de neo-fascisten. De vechtenden werden door de politie gescheiden. Er werden vijftien arres taties verricht. DE SIMPLONPAS. De Simplonpas tussen Italië en Zwitserland, die op 19 augustus door een aardverschuiving geblokkeerd werd. zal de volgende week weer voor het wegverkeer worden openge steld. De normale treinverbinding zal niet voor half september hervat wor den, maar van heden af zullen er da gelijks zeven treinen rijden. De pas sagiers moeten overstappen op het punt waar de aardverschuiving plaats vond. De perschef van president Eisen hower, Hagerty, verklaarde zaterdag, dat de president zeer verheugd is over de Russische bereidheid om op 31 oktober onderhandelingen met En geland en Amerika te beginnen. Op de vraag van verslaggevers of de Ver. Staten bereid zouden zijn om de Russen in Genève te ontmoeten, ant woordde Hagerty: „zeker". In Londen is Chroest. .sjefs verkla ring met instemming begroet. Een woordvoerder van het Foreign Office verklaarde, dat het wachten nu is op de Westelijke nota waarin de confe rentie van 31 oktober werd voorge steld. Groot-Brittannië heeft Israël zware wapens en uitrustingsstukken met een totale waarde van vijftig mil joen Egyptische ponden verkocht, zo meldt het Egyptische blad „Al Ahram". De overeenkomst zou be trekking hebben op de levering van pantserwagens, torpedoboot jagers en mijnenvegers. De onderhandelingen waren, vol gens het blad, door mevr. Meir, de minister van buitenlandse zaken, ge opend bij haar jongste bezoek aan Londen. POTLOOD en GEEST No. 531. Horizontaal: 1. zoek, verlo ren, 3. boom, 5. kloostervoogd, 7. af korting van lumen, 9. spil van een wiel, 10. enig, 11. bekende afkorting. 12. muzieknoot, 14. zijtak Wolga, 16. eiland in 't Z. O. van de Aegeïsche zee, 17. optelling. Verticaal: 1. bron, 2. gebod, 3. jon gensnaam, 4. voorwerp om te snijden, 6. plein in de kom van een dorp met bomen beplant, 8. inhoudsmaat, 9. bijl, 11. ieder, 13. zijtak Saaie, 14. rund, 15. Rom. munt. Oplossing morgenavond. derworpen was aan een gezamenlijke geheimhouding. Het vrijgeven van de geheimen zal een vrijere stroom van informatie mogelijk maken tussen ge leerden in de V. S. en Groot-Brittan nië enerzijds en die in andere landen anderzijds. Het praktische doel van het onder zoekingsprogram, dat thans is vrij gegeven, is het opwekken van elek trische energie door middel van de fusie van kernen van lichte elemen ten. Het opheffen van de geheimhou ding zal waarschijnlijk het bereiken van dit doel vergemakkelijken, aldus de verklaring. BOODSCHAP VAN DE PAUS. Paus Pius de twaalfde, heeft in een boodschap aan de wereldconferentie van de Pax Romana, die gisteren in Wenen begon, de katholieke intellec tuelen opgeroepen „de werkelijke vrijheden van de geest" te verkondi gen en te beschermen tegen elke po litieke, sociale of filosofische druk. „Op die manier zult u tonen hoe de Kerk de vooruitgang van het mense lijk kennen dient, wanneer zij haar kinderen beschermt tegen fatale mis bruiken van de vrijheid en gevaar lijke afwijkingen in het denken, ter wijl zij tezelfder tijd voor hen de juiste vrijheden van het intellectueel leven en het recht om de waarheid te verspreiden eist". „Draagt reso luut de getuigenis van christenen, be vrijd door de waarheid van Christus, versterkt door zijn genade, verenigd door liefde, gedisciplineerd door hun geloofsijver en tenslotte gehoorzaam aan de Kerk", aldus de pauselijke boodschap. Am. politie schoot negerjongen dood De gouverneur van Alabama, Fol- som, heeft tot op heden een vijftigtal brieven ontvangen waarin men vraagt gratie te verlenen aan de 55-jarige neger Jimmy Wilson, die ter dood veroordeeld is wegens diefstal van één dollar 85 ct. Wilson beeft dit bedrag gestolen bij een overval op een 82-jarige vrouw. Op het plegen van overvallen staat in \labama de doodstraf. De terechtstelling van Wilson is bepaald op vrijdag. Intussen is in Montgomery (Alaba ma) een tweede „geval" ontstaan dat buiten deze staat veel stof doet opwaaien. Woensdagavond hebben n.l. twee politiemannen in burger een 17-jarige negerjongen doodgescho ten, omdat hij zich verzette toen zij hem in een restaurant wilden arres teren. De jongen, een zekpre Gus Fos ter, had in het restaurant een af spraak met een blanke vrouw en de politiemannen wilden hem arresteren wegens onordelijk gedrag. Toen hij probeerde zich los te rukken, schoten zij hem neer. Volgens de lijkschouwer, die inmid dels uitspraak heeft gedaan, was het een gerechtvaardigd geval van man slag. De Fransman Eric de Bishop, die met vier anderen een vlotreis in de Grote Oceaan maakte, heeft, blijkens een mededeling van de Franse mari nevoorlichtingsdienst, in de nacht van zondag op maandag nabij de tot Nieuw-Zeeland behorende Cookeilan- den schipbreuk geleden. Hij liep hier bij verwondingen op, waaraan hij is bezweken. De vier andere opvarenden van de Bishops Vlot, de „Tatti nui 2", heb ben er het leven afgebracht. De bag- gerboot „Lotus" is Papeete, de ha ven van Tahiti, met de vier geredden en het stoffelijk overschot van de Bishop aan boord, binnengelopen. Een nicht van Engelands gewezen premier, Sir Anthony Eden, zal vol gende week in het huwelijk treden met een Italiaanse jongeman, 27 jaar oud, die scheepsmecaniciën is. Amelia Mary Eden heeft haar zinnen op dit huwelijk gezet, ook al verwekt zij in de Londense society- kringen grote opschudding. Men spreekt over het standsverschil. De moeder van het meisje Lady Eden heeft in het huwelijk berust, haar vader echter ontwikkelt ook nu nog vele bezwaren, niet alleen, omdat zijn dochter buiten haar stand trouwt, maar ook omdat haar verloofde, Gio vanni Borelli, katholiek is, en Amelia Eden nu ook tot het katholieke geloof zal overgaan. DE HONDEN IN DE RAKET. Een Russische natuurkundige heeft zondag onthuld, dat de terugkeer van twee honden naar de aarde die woens dag ruim 440 km de lucht ingescho ten zijn, mogelijk is gemaakt door speciale remmen en een grote para chute, die zich automatisch opende op een hoogte van vier tot vijf kilome ter. De overleden Zuidafrikaanse mi nister-president Johannes Strijdom is zaterdag te Pretoria ter aarde be steld na een begrafenisplechtigheid, die door tienduizend personen werd bijgewoond. Mevrouw Strijdom, die in een zie kenhuis was behandeld voor een kwaal aan een been, heeft de begra fenis in een rolstoel bijgewoond. De parlementaire fractieleider der Zuidafrikaanse nationale partij zal dinsdag a.s. een opvolger van Strij dom als fractieleider kiezen, die dan tevens de nieuwe premier wordt. RUSSISCH RAPPART: ENERGIE VOOR MILJOENEN JAREN. De Russische kernfysici achten het theoretisch en, in de toekomst, ook praktisch mogelijk, kernreators te bouwen die gebaseerd zijn op de ver smelting van lichte atoomkernen in plaats van op de splijting van zware kernen. De toepassing van de kernfu sie zal de volkeren de beschikking ge ven over enorme hoeveelheden ener gie gedurende miljoenen jaren, zelfs wanneer het energieverbruik duizend maal zo groot wordt als het nu is, zo menen zij. Dit wordt opgemerkt in een rap port van prof. V. S. Emelyanof, de leider van de Russische delegatie op de atoomconferentie in Genève. Dit rap port is vanmiddag voor publikatie vrijgegeven in de tweede plenaire zit ting van de conferentie, die gewijd was aan „de toekomst van de kern energie". Prof. Emelyanof deelde mee, dat in de Sow jet-Unie reeds een zeer groot aantal laboratoriumapparaten is ge bouwd, waarmee proeven inzake kernfusie worden genomen. Een van die apparten is gelijk aan het Britse „Zeta"-apparaat. Het grootste deel van het Russische rapport is gewijd aan de onderzoekin gen er ervaringen in de Sowj et-Unie op het terrein van de energiewinning door middel van kernsplijting. Prof. Emelyanof deelde mee, dat de afgelopen jaren in zijn land enorme voorraden klassieke brandstoffen als steenkool, olie en gas zijn gevonden. Geologische onderzoekingen hebben aangetoond, dat vooral in de ooste lijke gebieden van de Sowjet-Unie nog grote hoeveelheden brandstoffen kunnen worden gewonnen. AANSLAG IN PARIJS. Een Algerijn heeft zaterdag op een Parijs' station geschoten op een jon ge militair. De soldaat werd zwaar gewond. Een meisje werd licht ge wond door een ketsende kogel. De Algerijn wist te ontvluchten. KORTE golf In de Koningshaven te Rotter dam is zaterdagmiddag de 8-jarige Jan Garnier van de Parallelweg al daar in het water gevallen en ver dronken. De jongen is nog niet gevonden. De piloot van een reclame-vlieg tuig raakte boven Rotterdam door slecht zicht in moeilijkheden. Hij kon slechts landen door zijn sleep van 12 x 12 meter los te laten. Deze kwam te recht op een emplacement van de N.S. in de buurt van Station-noord. Er werd geen schade aangericht. De Griekse leerling-kok Michael Koligionos (22) van het Griekse mo torschip „Pacific Conquerer" is zater dagmiddag tijdens zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam verdronken. Waarschijnlijk is kramp de oorzaak, hij was namelijk een goed zwemmer. Een krijgsraad in Hongkong heeft een officier van de R.A.F. ern stig berispt, omdat hij met zijn vlieg tuig op 16 augustus de grens van communistisch China heeft geschon den. Het toestel, een „Auster", waar in een cineast van de B.B.C. mee vloog, werd door de Chinezen bescho- t<yi. Enige dagen nadien diende het ministerie van buitenlandse zaken van China een officieel protest tegen de schending van het Chinese lucht ruim in. In Nicosia is zaterdag een 14- jarig meisje, Niki Antona, tot veer tien dagen gevangenisstraf veroor deeld omdat zij anti-Britse leuzen op muren had geschreven. Toen de rechter vroeg, of zij wilde beloven het nooit meer te doen, antwoordde zij rustig „neen". Dr. A. D. Booth van de Lon dense universiteit heeft meegedeeld, dat er op papier een machine is ont worpen, die met een snelheid van 3000 woorden per uur kan vertalen. Het apparaat zou in vijf jaar ge bouwd kunnen worden. Het proto type zou een miljoen gulden kosten en de volgende exemplaren 100.000 gulden. De Britse labourpartij zal zich op haar 57ste jaarvergadering, welke op 29 september in Scarborough zal beginnen, beraden over 'en beroep op de Verenigde Naties om de Britse verantwoordelijkheid over Cyprus over te nemen. KATWIJK Nogmaals De Roskambrug. Door de besturen van de plaatselijke Mid denstandsverenigingen is een request aan Ged. Staten van Zuid-Holland gezonden naar aanleiding van het voornemen van het gemeentebestuur om de brug over de Rijn bij De Ros kam weg te halen. Het request is on dertekend door ruim 100 personen, zakenmensen en omwonenden, waar in er op gewezen wordt dat men door deze aangelegenheid eigenlijk is overrompeld, zodat men niet tijdig maatregelen heeft kunnen nemen om hiertegen eerder te ageren. Het di verse cijfers en gegevens wordt door de middenstanders aangetoond, wel ke schade deze groep inwoners denkt te ondervinden door het wegnemen van deze oeververbiding. In het be lang van een grote groep inwoners wordt gevraagd, bedoeld raadsbesluit niet goed te keuren voordat door an dere voorstellen wordt voorzien in Het behoud van de onmisbare verbin ding. Oranjefeesten. Dinsdag 2 septem ber zetten de Oranjefeesten in met schoolvoetbal op het KRV-terrein, aanvang 4.30 uur en des avonds om uur is er een komische openlucht film op het veilingterrein. Woensdag 3 september beginnen om 2 uur de kinderfeesten op het be kende terrein aan de Noordwijkerweg voor de 3 laagste klassen der scho len. Om 8 uur des avonds is er een volksconcert in de tent bij De Ros kam. Donderdag 4 sept. om 6 uur een hengelwedstrijd aan de Overrijn. Om uur kinderfeesten op het feestter rein. Om 11 uur behendigheidswed- strijden per auto aan de Zonnebloem straat. Om 2 uur tobbesteken per auto aan de Zanderijweg. Om 2.15 uur roeien met tobbetjes en boten aan de Overrijn. Om 5 uur gecostumeerde voetbalwedstrijd. Om kwart voor 8 lichtstoet, start aan de Baron van Wassenaerlaan. Te 9 u. populair con cert bij De Roskam en om half elf groot vuurwerk aan de Zonnebloem straat. Zaterdag te 2 uur gymnastiekdemon-J straties op het KRV-terrein, Sandt- laan en om 8 uur populair concert bij De Roskam. LEIDSCPFNDAM EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER M. VAN ZEELAND S.J. Op indrukwekkende wijze hebben de inwoners van Leidschendam getui ge afgelegd van hun eerbied voor het priesterschap bij de intocht van pater Hans van Zeeland S.J. Voor het gemeentehuis hadden zich j j.l. zaterdag ontelbaren verzameld i om aan die eerbied uiting te geven. Feestelijk stonden daar de bruidjes j en bruidsjonkers opgesteld. Burge-i meester Banning wa* de tolk van de gemeente om een welkomstwoord te spreken tot de nieuwe priester. Ook sprak de burgemeester een hartelijke felicitatie tot de heer en mevrouw Van Zeeland, die thans in korte tijd voor de tweede maal het voorrecht genieten, dat een zoon de priester wijding heeft ontvangen. Na deze huldigende toespraak droeg een jongmens, Paul Kaiser, een diepgevoelig gedicht voor en zong het jongenskoortje van de heer van Raadt een huldigend lied. Na deze feestelijke ontvangst zette de stoet van muziek en sportvereni gingen voorafgegaan door ruiters te pj.ard, zich in beweging om, na een tocht door de gemeente, op te gaan naar de parochiekerk van de H.H. Pe trus en Paulus aan de Sluiskant. Daar stonden de parochiegeestelijkheid de besturen van de katholieke ver enigingen en een groot aantal paro chianen de komst van de neomist af te wachten. In het kerkgebouw werd de neomist ontvangen met een wel komstlied, waarna pastoor J. H. van der Kolk vanaf de kansel een begroe tingsrede hield. Alvorens een plech tig Lof te celebreren, gaf de nieuwe priester zijn eerste zegen over de pa rochie. De eerste plechtige H. Mis had zon dag te 10.15 uur plaats. De neomist werd bij het H. Misoffer geassisteerd door pastoor Van der Kolk als t.res- byter-assistens, door zijn broer Frans van Zeeland als diaken en door de theologant H. Oudshoorn uit Maas tricht. De feestpredikatie werd gehouden door pater Th. Geraedts uit Nijmegen. Op het priesterkoor hadden o.a. plaats genomen de eereerw. heer H. van der Ven, de vroegere pastoor van ,de parochie, rector Raadschelders uit Den Haag, de kapelaanr Langendijk en Kester en enige Jezuietenpaters o.a. de directeur van het St. Aloysius- college in Den Haag. Het parochiële zangkoor onder lei ding van de directeur-organist zong de driestemmige Missa Pontificalis van Perosi. In de middag hield de neomist een druk bezochte receptie in het paro chiehuis en tot slot celebreerde hij een plechtig danklof in de parochie kerk. „ST. CECILIA" HIELD FESTIVAL. Ter gelegenheid van haar vijftig jarig bestaan heeft de R.K. Harmonie St. Cecilia zaterdag j.l. een goed ge organiseerd festival gehouden. Mede werkenden waren behalve de Leid- schendamse harmonie, „St. Caecilia" uit Voorburg, „Gloria in Excelsis" Deo" uit Nootdorp, „Benvenuto"uit Voorschoten, „St. Laurentius" even eens uit Voorschoten en Excelsior uit Wassenaar. Om 14.30 uur namen de muzikale prestaties 'n aanvang. Eerst trad de jubilerende harmonie op om de vele belangstellenden te laten horen, dat rij naast opgewekt muzikk ook de kunst verstaat om andere muziek op uitnemende wijze ten gehore te bren gen. Daarna was de Voorburgse „St. Caecilia" aan de beurt die eveneens op verdienstelijke wijze vier num mers gaf Ook deze harmonie bestond onlangs 50 jaar en maakt met haar mooie uniformen een respectabele in- d-uk. Ook de andere korpsen kwa men zeer goed voor de dag. Voorschoten en Wassenaar speel den er ook lustig or los. „St. Lauren- tous" gaf op overtuigende wijze blijk, dat haar directeur de heer Janssen zijn militaire inslag met succes op zijn korps heeft overgebracht. Het Wassenaarse Excelsior gaf ook goed klinkende muziek ten gehore waarvoor haar directeur luide bij valsbetuiging in ontvangst mocht nemen. Des avonds werd het muziekfeest voortgezet met een taptoe. De zes medewerkende korpsen marcheerden uit verschillende woonwijken naar het terrein achter het raadhuis om vervolgens hun talenten te tonen op het raadhuisplein, waar zich wederom zeer veel belangstellende hadden ver zameld. Excelsior uit Wassenaar was het eerste korps, dat, in keurige unifor men gestoken, met Benvenuto en het Leidschendamse korps het indruk wekkende „Wilt heden nu treden" speelden. Vervolgens kwamen de an dere korpsen, dan weer alleen en dan weer in vereniging met de ande re medewerkenden, in optima forma hun marsbekwaamheid tonen, afge wisseld door de tamboers en hoorn blazers. Tot slot waren het Excelsior, Ben venuto en Leidschendam die te onge veer 9.30 uur op plechtige wijze het Wilhelmus speelden, waarmede het goed verlopen festival ten einde was. LEIDERDORP DB KRINGWEDSTRIJDEN IN „DE DOES" Or .'er auspiciën van de Ken. Ned. Zwem bond werden zaterdagavond in htr zwembad van De Does de es tafette-kampioenschappen verzwom- men van de kring Gouwe-Rijnstreek. Het programma telde een twaalftal nummers, waarvan acht voor adspi- ranten en vier seniorennummers. Met groot enthousiasme werd er ge streden en de deelnemers, steeds luide aangevuurd door clubgenoten, waren soms zo in spanning, vooral de jeugdige, dat vaak gestart werd voor hun voorganger aangetikt had, wat hen op disqualificatie kwam te staan. Meermalen werd er ook in de touwen gezwommen, waardoor ze soms op een andere baan terecht kwamen. Doordat toevallig niet ge hinderd werd bleef disqualificatie achterwege, maar eenmaal werd er toch een eerste plaats mee ver speeld door verkeerd aantikken. Een leuk moment was ook het uitreiken van de medailles en oorkonden door de kringvoorzitter, de heer J. H. de Winter. Telkens na twee zwemnum- mers stapten de nummers 1 van de drie eerstaankomende ploegen op het verhoogde ere-platvorm waar triomfantelijk de prijs in ontvangst werd genomen. Het was de voorzitter van de Kring die op tijd opende met een welkom aan deelnemex-s en toeschouwers. Hij rekende op spannende wedstrijden De uitslagen luiden; 1. 4x25 m wisselslag meisjes t.m. 14 jaar: 1. en kringkampioen Sleu telstad in 1.15.2 sec.; 2. L.G.B. 1.15.9 sec; 3. De Zijl 1.19; GZC met 1.17.2 werd gedisq. 2. 4x25 wisselslag jongens t.m. 14 jaar: 1. en kr. kamp. L.G.B. in 1.06.8 sec.; 2. Sleutelstad 1.12.6 en 3- G.Z.C. 1.15.2. 3. 5x25 m vrije slag meisjes t.m. 14 jaar: 1. en kr. kamp. G.Z.C. in 1.25.4 sec.; 2. De Zijl in 1.31, zowel LGB 1.22,9 als De Sleutelstad 1.25.7 werden gedisq. 4. 5x25 vrije slag jongens t.m. 14 jaar: 1. en kr. kamp. L.G.B. 1.16.7 sec.; 2. Sleutelstad in 1.21.1; 3. De Zijl 1.29. 5. 4x50 m. wisselslag meisjes t.m. 16 jaar; 1. en kringk. L.G.B. in 2.43.4 sec.; G.Z.C. 2.45 en 3. De Zijl 2.48. 6. 4x50 m. wisselslag jongens t.m. 16 jaar: 1. en kr. kamp. L.G.B. in 2.28.9 sec.; 2. L.G.B. II in 2.44.5 en 3. De Sleutelstad in 2.46.8. GZC met 2.31.2 en De Zijl n.et 2.40.2 gedisq-. 7. 5 x 50 m. vrije slag meisjes t.m. 16 jaar: 1. en kr. kamp. L.G.B. in 3.05.4 sec.; 2. De Zijl in 3.06.4 sec.; 3. G.Z.C. in 3.08.7 sec. 8. 5 x 50 m. vrije slag jongens t.m. 16 jaar: 1. en kr. kamp. L.G.B. in 2.46.7 sec.; 2. G.Z.C. in 2.48.8 sec.; 3. D. Z, en P. C. in 2.57.7 sec 9. 4x100 m. wisselslag dames: 1. De Zijl in 6.06.8 sec.; 2. L.G.B. in G.13.8 sec. en 3. Sleutelstad 6.27.7 en kr. kamp. 10. 4x 100 m. wisselslag heren: 1. en kr. kamp. De Zijl in 5.04.3 sec.; 2. Sleutelstad in 5.06.3 sec.; 3. L.G.B. gedisq. 11. 5x50 m. vrije slag dames: 1. L.G.B. in 3.02 sec.; 2. Sleutelstad in 3.09.4 sec.; 3. De Zijl in 3.10.1 en kr. kamp. 12. 5x50 m. vrije slag heren: 1. en kr. kamp. Sleutelstad in 2.30.8 sec.; 2. De Zijl in 2.34.6 sec.; 3. L.G.B. in 2.43, door disq. van G.Z.C. die met 2.35.7 als derde aantikte. Na afloop van de wedstrijden dankte de kringvoorzitter de zwem vereniging De Does voor de verleen de gastvrijheid. Hij noemde de ge houden wedstrijden een goede pro paganda voor de zwemsport in het algemeen en voor de vereniging De Does in het bijzonder die hij spoedig als lid van de kring en van de KNZB hoopte te begroeten. Ter op luistering volgde een tweetal aan trekkelijke polo wedstrijden tussen dames - en herenploegen van GZC en Sleutelstad. Beide wedstrijden eindigden in een gelijk spel. Bij de dames werd het 11 en bij de heren 3—3. Schietwedstrijden res. Rijkspolitie. Bij de schietwedstrijden van de reserve Rijkspolitie uit het district Leiden, welke wedstrijden zaterdag middag gehouden werden, heeft de reserve-wachtmeester H. W. Jager, alhier, met 59 van de 60 punten be slag gelegd op de beschikbaar ge stelde wisselbeker. Zijn schietoplei- ding ontving de winnaar bij genoemd korps. NOORDWMK DE NIEUWE DIRECTEUR VAN GEMEENTEWERKEN. In de dinsdag j.l. gehouden verga dering van de gemeenteraad is de heer P. J. J. Dessing te Dongen (N.B.) benoemd tot directeur van gemeente werken als opvolger van de heer C. van Vliet, die na 33 jaar de gemeen tedienst op de r.ieest eervolle wijze gaat verlaten. De nieuwe directeur is op 25 aug. 1915 te Naaldwijk geboren. Evenals zijn vader, die architect was, zocht de heer Dessing zijn toekomstig beroep in de bouwwereld, met als specialité de weg- en waterbouwkunde. Hij ont ving een M.T.S.-opleiding en studeer de aan de H.B.O. te Amsterdam. De nieuwe directeur begon zijn loopbaan te Naaldwijk, werkte daar na enkele jaren te Amsterdam, na de bevrijding te Roermond en werd in het begin van 1946 benoemd tot di recteur van openbare werken te Don gen. De heer Dessing is gehuwd, en heeft drie zoons. Het gezin is katho liek. De datum van zijn indiensttre ding staat nog niet vast. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 1 September 1858. Leyden. Gisteren avond had alhier eene plegtigheid plaats, die lang nog onder ons eene aangename herinnering zal ach terlaten. In het gebouw der maatschappij Tot Nut van 't Al gemeen werd aan Z.K.H. den prins van Oranje eene serenade gegeven, die in aanleg en uit voering wel den naam van een nationaal feest had mogen dra gen. Een aantal ingezetenen vond het alleszins gepast om aan den jeugdigen vorst, die gedurende eenige jaren als academie-bur ger in ons midden had vertoefd, bij het verlaten dezer stad een blijk van hoogachting en ver knochtheid te geven. Voor het gebouw der maatschappij was eene prachtige gaz-verlichting aangebragt, bestaande uit eene eerepoortZ.K.H, onderhield zich geruimen tijd met de leden van de meergenoemde commis sie, terwijl de muziek de fraaiste stukken liet hooren VERLOREN TAS MET 8800.— LEEG TERUGGEVONDEN Een Amsterdamse monteur heeft in 'n plantsoen in Amsterdam-noord de tas leeg gevonden, die een kassier van een schildersbedrijf vo rige week had verloren met een be drag van ƒ8800,—. VLIEGTUIG VERLOOR DEKPLAAT. Tijdens een vlucht (hij was juist van vliegbasis Woensdrecht opgeste gen) op grote hogte, bemerkte 'n pi loot dat zijn vliegtuig moeilijk te be sturen was. Hij keerde onmiddellijk naar zijn basis terug, waar bleek, dat hij een aluminium dekplaat uit de romp verloren had. De plaat moet in de uitgestrekte bossen of korenvelden in de omge ving van WoensdrechtEsschen Roosendaal zijn neergekomen. SPORT VOETBAL MANCHESTER UN. SPEELT NIET OM EUROPESE BEKER Manchester United zal niet deelnemen aan de competitie voor de Europese be ker 1958/'59, waarvoor he1 speciaal was uitgenodigd door de organisatoren bij wijze van sympathiebetuiging na de vliegramp te Miinchen. De commissie van overleg van de Football Association heeft namelijk als haar mening te kennen gegeven, dat, aangezien het een competitie van kam- pioensclubs betreft zoals de naam aan geeft, Manchester United niet gerechtigd is aan de competitie van dit seizoen deel te nemen. Derhalve is de toestem ming, welke de club gevraagd had, ge weigerd. OEGSTGEEST BEGRAFENIS Ds JAC ERINGA. Zaterdagmiddag is onder zeer gro te belangstelling vooral van de zijde van leden der Geref. Kerk alhier, het stoffelijk overschot van ds Jac. Erin- ga, die op 63-jarige leeftijd woensdag plotseling overleed, teraarde besteld, op de begraafplaats nabij 't Groene Kerkje. Onder de aanwezigen zagen wij ook de burgemeester en mevr. du Boeuff, de kerkraden der Geref. Kerk en die der Nederl. Herv. gemeente, alsmede pastoor J. J. C. M. Looyaard. Dr Rothuyzen uit Leiden leidde de lijkdienst. De heer Siljee, voorzitter van de kerkraad, voerde vervolgens het woord, daarbij in het licht stel lend, dat het ambt van predikant een moeilijk ambt is. Ds Ex-inga leerde men pas goed kennen in intieme kring waarin hij zichzelf kon zijn, vandaar dat zieken steeds verlangend naar zijn komst uitzagen. Ds Westering te Leiden, sprak ver volgens over de betekenis van de overledene in de classis te Leiden Hierna werd het stoffelijk overschot ten grave gedragen. De oudste zoon dankte voor de belangstelling. Zondag werd gedurende de H.H. Missen in onze kerk mededeling ge daan van het overlijden van ds Jac. Eringa en verzocht bij het memento voor de overledenen, hem te geden ken. Geslaagd. De heer F. Koelman slaagde te Amsterdam voor de exa men gezel en meester. Z0ETERW0UDE Raadsstuk. In de vergadering van 21 jan. j.l. werd besloten de rente en de aflossing te waarborgen voor de door de R.K. Woningbouwvereniging te sluiten geldlening groot 56.000.—. Deze geldlening zou dienen voor het aanbrengen van lavetmachines, lavet centrifuges en geisers in de woningen van genoemde vereniging. Dit besluit werd door G. S. niet goedgekeurd omdat het rentepercen tage voor deze lening te hoog was Genoemd besluit werd in de vergade ring van 19 augustus j.l. ingetrokken, terwijl in dezelfde vergadering werd besloten de rente en aflossing te ga randeren van de door de vereniging te sluiten geldlening groot 25.000.— voor het gedeeltelijk aanbrengen van de apparaten. Dit besluit werd door G. S. goedgekeurd. Op verzoek van de Woningbouw vereniging werd in de vergadering van 29 mei j.l. wederom besloten de rente en aflossing te waarborgen van een voor hetzelfde doel te sluiten le ning groot 15.500.—. TTians verzocht het bestuur van de woningbouwvereniging -de betaling van de rente en aflossing van deze geldlening a 4 1/4 met een loop tijd van 30 jaar te garanderen,. Deze lening is nodig voor aanschaffing van de overige apparaten. B. en w. stellen voor het verzoek in te willi gen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2