3>e CeicbeSoii^cmt Washington wil oorlog in Stille Oceaan vermijden Motorjonken op weg naar Quemoy? Little Rock IJsland blijft koel in visserij-geschil Rusland reageert gunstig op Westerse voorstellen De Zon heeft 't gedaan HOE MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14499 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Chinese communisten hebben zaterdagavond de beschieting van de nationalistische eilanden voor de kust van het vasteland hervat. Hun doelwit was vooral 't eiland Liehjoe, tussen Quemoy en Amoy. In nationalistische kringen op For mosa is zaterdag verklaard, dat de communisten in de afgelopen weken vijf nieuwe vliegvelden, alle op slechts enkele minuten vliegen van Quemoy of Matsoe, hebben aange legd. Voorts zouden de communisten 200.000 militairen in het gebied heb ben samengebracht, viermaal zoveel als er nationalistische militairen op de eilanden zijn. Vanuit het gebied van Sjanghai zou een vloot van 5000 motorjonken, landingsvaartui gen en patrouill ^schepen langzaam in zuidelijke richting, naar Quemoy en Matsoe, varen. Uit Peking wordt gemeld, dat de communistische kustbatterijen bevel hebben gekregen de nationalistische eilanden met verdubbelde kracht te bestoken. Van bevoegde Amerikaanse zijde op Manilla heeft men tegenover een correspondent van A.F.P. verklaard, dat de eenheden van de zevende vloot, die op het ogenblik in de straat van Formosa opereren, opdracht hebben gekregen elk contact met de communistische amfibiestrijdkrachten die een aanval op Quemoy zouden doen, te vermijden. Washington schijnt besloten te hebben een oorlog in de stille oceaan te voorkomen. Het lijkt dan ook waarschijnlijk dat de V. S. Quemoy aan zijn lot zullen overlaten. In Manilla circuleert het gerucht dat de Amerikaanse militaire advi seurs op Quemoy het eiland al heb ben verlaten. Het nationalistische garnizoen op Quemoy zou niet meer geravitail leerd kunnen worden door de zware bombardementen van de communis tische artillerie. Gespannen. De gespannen toestand in en rond Formosa duurt voort. Volgens het officiële persbureau van communis tisch China „Nieuw-China" hebben politie en miliairen der Chinese nationalistische regering vrijdag ochtend vroeg vele arrestaties op Formosa uitgevoerd. Alleen al in de hoofdstad Taipeh zouden meer dan zevenhonderd arrestaties zijn verricht. Eerder werd gemeld, dat men in officiële marinekringen op Formosa van mening is, dat de opbouw van „De grootste zeestrijdmacht in de geschie denis" door Amerika in de straat van Formosa op 6 september a.s. zal zijn voltooid. Op die dag zullen gemeen schappelijke amfibie-manoeuvres van Amerikaanse en Nationalistisch- Chinese vlooteenheden beginnen. Het nationalistisch-Chinese persbureau maakte bekend dat de beschieting van de vorige week door de com- munistisch-Chinese kustbatterijen op Quemoy aan zeven burgers het leven heeft gekost en 76 mensen heeft ver wond. De commandant van de Ameri kaanse luchtbasis bij Astoria in Ore gon maakte bekend dat een groep supersonische straaljagers naar For mosa onderweg is. Het is de eerste keer sedert de oorlog in Korea dat toestellen van deze basis (de twaalf de groep jagers) in alarmtoestand naar het verre oosten zijn gezonden. Beschieting. Chinese kustbatterijen hebben zon dagochtend 178 schoten afgevuurd op Quemoy, zo meldt het nationalisti sche ministerie van defensie te Tai peh. Wilbur Brucker, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft zondag zjjn zaterdag met president Tsjiang Kai Tsjek op Formosa begonnen be sprekingen voortgezet. Zondag is een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uit Oki nawa bij de landing op het vliegveld van Hongkong verongelukt. Vijf Amerikaanse militairen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Naar verluidt gebruiken straal jagers der Chinese communisten een basis te Sjati, slechts drie minuten vliegen van Quemoy. Dit bericht is niet officieel bevestigd maar indien het waar is betekent het, dat Quemoy aan drie kanten door bases van straaljagers der communisten is om singeld. De andere bases zijn Loeng- tsji en Tsjenghai. Hierdoc- zouden er vijf bases der communistische lucht macht zijn welke omstreeks 300 km. van Formosa verwijderd zijn. De andere twee zijn Loengtien en Foets- jou, die beiden Matsoe bedreigen. In Taipeh is meegedeeld, dat maan dag begonnen wordt met de uityoe- ring van een „spreidingsplan" om het hoofd te bieden aan eventuele lucht aanvallen der comm misien. lïet plan omvat onder meer het geleidelijk overbrengen van de meeste regeringkantoren naar de rand van Taipeh. Er zal in Taipeh voorlopig niet meer worden ge bouwd aan werken var. defensie en militaire aard. Waarschuwing. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, waarschuwde van morgen op een persconferentie in Taipeh de communisten tegen onder schatting van de waarschuwingen die president Eisenhower onlangs heeft geuit. TOWNSEND BREEKT REIS AF. Kolonel Peter Townsend heeft zijn tweede wereldreis afgebroken. Hij is zaterdagochtend uit Venetië in Parijs aangekomen. Townsend wilde niets verklaren tegenover journalisten die hem zaterdagochtend in Parijs op wachtten. Hij was vergezeld van de Amerikaanse cineast die een film van hun belevenissen zou maken. DE CHINESE KUST De Amerikaanse generaal John C. H. Le, die tijdens de tweede we reldoorlog plaatsvervanger van gene raal Eisenhower in Europa was, is in een ziekenhuis in York (Pennsyl- vanië) overleden. Hij was 71 jaar. Het bestuur van de openbare school te Little Rock moet maandag beslis sen of de school bij de opening van het nieuwe schooljaar op acht sep tember alleen voor blanke leerlingen zal openstaan of dat men met de opening tot vijftien september zal wachten, wanneer 't federale opper ste gerechtshof wellicht last zal heb ben gegeven, zeven negerleerlingen toe te laten. Het bestuur heeft de openings datum al van twee tot acht september verschoven. Het parlement van de staat Arkansas nam vorige week een wetsvoorstel aan het nieuwe school jaar pas op vijftien september te be ginnen, doch dit ontwerp is nog niet getekend door gouverneur Faubus, die waarschijnlijk de beslissing over de openingsdatum aan het school bestuur zal overlaten. Toen het opperste gerechtshof don derdag jl. zich met de kwestie bezig hield, verklaarde opperrechter War ren begrepen te hebben dat de school pas op vijftien september zou begin nen. Met het oog hierop verdaagde hij de zitting. De uitspraak op elf september. OOK IN ENGELAND In het district Notting Hill in West- Londen hebben groepen blanke en gekleurde jongeren een gevecht ge leverd waarbij gebruik werd ge maakt van ijzeren staven, stokken en messen. Ook zaterdag hadden zich dergelijke gevechten voorgedaan. De politie die versterkingen had laten aanrukken werd met flessen en ste nen bekogeld. Enkele personen lie pen verwondingen on en er werden twaalf arrestaties erricht. Deze ar restanten waren hoofdzakelijk blan ken. «cge boete voor Britse treiter De Deense regering heeft alle vis sersvaartuigen van Denemarken en de Faroer aangeraden de nieuwe twaalf- mijlszóne rondom IJsland te eerbiedi gen, in afwachting van een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Men gelooft, dat Engeland gunstig heeft gereageerd op een Amerikaans verzoek om zelfbeheersing en mati ging in het geschil over de nieuwe visgrens, temeer daar uit berichten uit Reykjavik zou blijken, dat de IJslandse patrouilleschepen er zich wellicht voorlopig tot zullen beper ken treilers die de voorschriften over treden, op een zwarte lijst te plaatsen. Onderhandelingen over kernwapens Het Sowjet-Russische antwoord op de voorstellen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tot het ope nen van onderhandelingen over een opschorting der proefnemingen met kernwapens is zaterdagavond aan de Amerikaanse en de Britse ambassa deur te Moskou overhandigd. Het antwoord is gegeven in de vorm van een begeleidend schrijven bij een afschrift van de verklaring, welke Chroesjtsjef tegenover de Robeson bij Ol Man Chroestsjef De Amerikaanse neger-zanger Paul Robeson heeft een ontmoeting gehad met de Russische premier Chroesjtsjef. Robeson maakt op het ogenblik een tournée door de U.S.S.R. Foto: Chroestjsjef en Robeson poseren voor de fotografen. „Pravda" heeft afgelegd en die zater dagochtend door dit officiële dagblad der Russische communistische partij werd gepubliceerd. De drie hoofdpunten van Chroesjt- sjefs verklaring waren: 1. Aanvaarding van het Westerse voorstel, om de besprekingen 31 ok tober a.s. te openen, waaraan gekop peld het voorstel om de conferentie te Geneve te houden. 2. Er zou moeten worden gespro ken over een blijvende staking der kernwapenproefnemingen. 3. De beraadslagingen mogen niet langer dan twee of drie weken duren. NIEUW AMERIKAANS ATOOM WAPEN? De Washington Post heeft zondag bericht dat het Amerikaanse leger binnenkort in de woestijn van Nevada een nieuw draagbaar atoomwapen zal proberen, dat uit een pantservuist kan worden afgeschoten. Het wapen zou een vernietigingskracht hebben gelijk aan 100 ton t.n.t. Recht handhaven. De Britse regering zegt in een zon dagavond uitgegeven officiële ver klaring, dat zij de onderhandelingen over het visserij geschil met IJsland zal voortzetten, maar in afwachting van een overeenkomst „het recht van de Britse schepen in volle zee moet handhaven". De Britse regering deelt mee, dat IJsland tijdens de onderhandelingen onder auspiciën van de Noordatlan- tische-verdragsorganisatie te Parijs twee compromis-oplosingen waren voorgesteld welke beide waren ver worpen. De eerste zou de IJslandse vissers een „royaal deel" van de to tale vangst in het gehele gebied rond om IJsland hebben gegarandeerd en belangrijke gebieden zouden uitslui tend voor IJslandse vissers gereser veerd worden. Volgens de tweede oplossing zou een gordel van zes mijl langs het grootste deel van IJsland voor IJs landse vissers gereserveerd worden. De IJslandse regering eiste echter, dat de andere betrokken regeringen het recht van IJsland om zijn vis serij grenzen tot twaalf mijl uit te breiden zouden erkennen. Zij was niet bereid een reservering van rech ten door andere partijen in een over eenkomst op te nemen, aldus Britse verklaring. Uit gezaghebbende bron wordt thans te Londen vernomen, dat En geland bereid is een conferentie van ministers, zoals Denemarken heeft voorgesteld, of verdere besprekingen van deskundigen bij te wonen. Boete voor Britse treiler. De schipper van de Britse treiler „Lord Splender" die vrijdag naar Reykjavik is opgebracht wegens vis sen binnen de viermijlszöne, is zater dag veroordeeld tot een boete van 16.000 gulden. Zijn netten en de ge vangen vis aan boord van zijn schip, ter waarde van 24.000 gulden, zijn verbeurd verklaard, Voorts moet de schipper nog proceskosten betalen. Hij heeft beroep aangetekend. De verdediger had aangevoerd dat het schip onopzettelijk door een de fect aan de radarinstallatie in ver boden water was gekomen. Minister Casey op het paleis Soestdijk H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben de Australische mi nister R. Casey op Paleis Soestdijk een lunch aangeboden. Foto vJ.nj.: HJtf. de Koningin, Z.Exc. R. Casey en Z.K.H. Prins Bernhard. Het logboek van de „Hugo de Groot" De Spaanse trawler „Perion" zal het logboek van de K.L.M. super- constellation Hugo de Groot die op 14 augustus verongelukte aan de commandant van de haven van Vigo ter hand stellen wanneer het schip daar dinsdag aankomt. De „Perion" heeft de vertegenwoordigers van haar rederij in Ierland per radio meegedeeld twee handboeken aan boord te hebben en een kledingstuk van een vrouw, opgevist in de nabij heid van de plaats waar de Hugo de Groot verging. De schipper zeide dat De rector-magnificus van de universiteit van Lwow (Lemberg) heeft een theorie ontvouwd omtrent de slechte weersomstandighe den die in talrijke delen van de wereld heersen. Naar deze geleerde, Eigenson, voor radio-Moskou verklaarde, is de zon voor het slechte weer verantwoordelijk. Sowjet-geleerden hadden vastgesteld dat de zon niet alleen om de elf jaar in grote mate ultraviolette en x-stra- len de atmosfeer inzendt, waardoor magnetische stormen ontstaan, maar ook om de tachtig tot negentig jaar een bijzondere activiteit vertoont. Dit jaar zouden deze twee cyclussen samenvallen, hetgeen de huidige weersomstandigheden zou moeten verklaren. Eigenson was van oordeel dat het weer in de komende tien jaar waarschijn lijk beter zal zijn, doordat de activiteit van de zon afneemt. Amerikaanse en Franse deskundigen achten het mogelijk dat de Russische theorie klopt, maar zy voegen er aan toe, dat er onvol doende bewijzen zijn voor definitieve conclusies. In West-Duitsland acht men de theorie verdedigbaar, maar de Britse experts wijzen haar van de hand. PRAWDA OVER CHINA. Hij die China met een aanval be dreigt moet niet vergeten dat hij de Sow jet-Unie bedreigt. Want Rusland is met China in on verbreekbare broe derschap en samenwerking verbon den, waarvan de basis wordt gevormd door het wederzijdse verlangen de vrede tussen de volkeren te bevor deren en aanvallen af te slaan, zo schreef de Prawda in zijn nummer van gisteren, aangehaald door Tass. De schrijver van het artikel verwijt Amerika zijn „mil'taire voorberei dingen" in het gebied van Formosa en stelt de V. S. verantwoordelijk voor de spanning in het gebied. „In zijn strijd tegen alle v anden van de vrede zal Rusland Volkschina de no dige morele en materiële steun voor zijn rechtvaardige strijd verlenen. één van de handboeken ongetwijfeld het logboek van het verongelukte vliegtuig is. Hy had per radio in structies ontvangen de voorwerpen aan de autoriteiten ter hand te stel len, wanneer hij in Vigo was aange komen. De vertegenwoordigers der rederij vroegen hem waarom hij ver leden week niet Bantry County Cork had aangedaan, zoals reeds eerder was gevraagd. De schippei antwoord de dat de eigenaars hem hadden op gedragen door te gaan met vissen. Oil nummer bestaat uit 10 pagina'j (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG. Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige wind tus sen oost en zuidoost. Iets lagere temperaturen. HET WEER DROOG EN SCHRAAL Gedurende het weekeinde kwam het weer in ons land geleidelijk on der invloed van een tot grote hoogte krachtig ontwikkeld hogedrukgebied waarvan het centrum in Finland ge legen is. In de zuidflank ervan stel de zich een krachtige oostelijke stroming in van droge continentale lucht. Deze zette zich voort over Duitsland naar onze omgeving. Boven ons land ontmoette deze lucht war me en zeer vochtige van oorsprong tropische lucht langs een scheidings lijn die zondag uiterst langzaam naar het zuidwesten van het land trok. In de drogere lucht werden maxi mum temperaturen van 28 graden gemeten, maar in de zuidwestelijke provincies bleef het kwik bij mist en laaghangende bewolking bij 20 graden steken. Een regengebied met enkele on weersbuien verplaatste zich uit Frankrijk naar het noorden maar liet het weer in ons land ongemoeid. Langs de Belgische kust werden grote hoeveelheden regen afgetapt. Zo viel er in de nacht van zondag op maandag in Zeebrugge 31 mm. Het weer heeft nu een bestendig ka rakter gekregen omdat de droge continentale lucht verder terrein wint. De komende paar dagen blijft het zonnig maar schraal terwijl de temperaturen de neiging vertonen iets te dalen. 2 Sept. zon op 05.52; onder 19.27; maan op 20.51; onder 10.19. Hoogwaterstanden 2 Sept. v.m. 5.40; n.m. 5.55. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer temp. HELSINKI licht bewolkt 20 C. STOCKHOLM mist 23 OSLO geheel bewolkt 18 KOPENHAGEe geheel bew. 20 ABERDEEN mist 20 LONDEN zwaar 'bewolkt 24 AMSTERDAM licht bewolkt 24 BRUSSEL mist 19 LUXEMBURG licht bewolkt 26 PARIJS licht bewolkt 24 BORDEAUX mist 24 GRENOBLE zwaar bewolkt 28 NICE onweer 25 BERLIJN onbewolkt 23 FRANKFORT licht bewolkt 27 MüNCHEN geheel bewolkt 24 GARMSCH onbewolkt 23 ZURICH zwaar bewolkt 25 GENèVE geheel bewolkt 28 LOCARNO geheel bewolkt 27 WENEN half bewolkt 24 INNSBRUCK licht bewolkt 29 ROME regen 33 AJACCIO zwaar bewolkt 28 MADRID licht bewolkt 29 MALLORCA regen 30 ALGIERS licht bewolkt 29

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1