„Heineken" brengt leven in de brouwerij KX.M. over de pool Atoomduikboot Skate" naar Den Helder Paratyphus in Dordrecht weekelykse CRonycke OVERPEINZING Binnenkort opening eerste Nederlandse filmschool ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Australische minister van buitenlandse zaken, de heer R. G. Casey, heeft op het ministerie van buiten landse zaken een onderhoud met minister Luns gehad. Minister Luns wijst zijn Australische collega op enige bezienwaardigheden van het oud-Hollands interieur van het ministerie. Feestelijkheden in Den Bosch bij opening Aanstaande donderdag zal prins Bernhard in 's-Hertogenbosch nieuwe Heineken brouwerij officieel in gebruik stellen. Het is de negen tiende brouwerij, die door de Heine- kens-concern ter wereld geopend wordt en tevens de grootste, die ooit in West-Europa ineens gebouwd is. Het nieuwe bedrijf heeft een brouwcapaciteit, die groot genoeg is om iedere Nederlandse ingezetene jaarlijks van achttien glazen bier te voorzien. (Vier en een halve liter). De flessenvulmachines hebben .een capaciteit van 300 stuks per minuut. De gehele brouwerij is op hypermo derne leest geschoeid en van velerlei nieuwe technische vindingen voor zien. De brouwketels zijn niet meer de fraaie koperen ketels van vroe ger, doch zij zijn boven elkaar ge plaatst, geheel in een isolerende om- manteling. De wortkokerij kan van uit een centraal schakelbord bediend en gecontroleerd worden. Onder het bedrijf zijn twee grote tunnels aangebracht, waarin alle lei dingen voor elektriciteit, water, stoom en dergelijke zijn aangebracht, Eerste proefvlucht De eerste proefvluoht van de K.L. M. over de Pool zal in september worden gemaakt: op 8 of 9 september zal de elfde D.C. 7c, de PH-DSM „Koraalzee", door de technici van de Douglasfabrieken in Los Angeles aan de K.L.M.-bemanning, worden over gedragen. De afleveringsvlucht van de PH-DSM wijkt volkomen af van de gebruikelijke, immers nieuwe toe stellen worden gewoonlijk van Cali- fcrnië naar New York gevlogen en vandaar over de Oceaan naar Schip hol. Het is ditmaal de bedoeling de afleveringsvlucht te combineren met een proefvlucht over dé Noordpool, dit in verband met het feit dat de K. L.M. op 1 november de geregelde dienst tussen Amsterdam en Tokio zal beginnen. Aan boord van de „Koraalzee" zul len zioh bevinden, behalve gezagvoer der A. K. Bosman, de vierbanders G. J. de Haas, J. D. Snitslaar en G. T. Bruens. Zij zullen het nieuwe K.L.M.- toestel eerst naar Coldbay op de Aleoeten en vandaar naar Tokio bren gen, waar de PH-DSM op 12 septem ber wordt verwacht. Bosman ver trekt 65 uur later uit de Japanse hoofdstad voor de volgende etappe, welke naar Fairbanks op Alaska leidt. Het vliegveld van Fairbanks, evenals dat van Coldbay zal als uit- wijkhaven dienen op de route over de Noordpool. Van Fairbanks wordt de vlucht voortgezet naar Anchorage en ver volgens zal voor de laatste etappe over de zeer grote afstand naar Schip hol worden gestart, waar de „Koraal- zee" 18 september in de middaguren wordt verwacht. Als navigators maken de heren Bonne en De Jager de vlucht mee en verder zijn de boordwerktuigkundi gen Ton en De Boer in de bemanning opgenomen. Aangezien deze afleveringsvlucht is gecombineerd met een eerste proefvlucht over de Noordpool zijn voor deze voor de K.L.M. historische tocht nog de volgende deskundigen aangewezen: P. M. van Dam, hoofd dienst vliegtuigonderhoud buiten stations, J. Suttorp van de dienst ver bindingen noord-atlantische route en J. L. Lensing, die de grondfacilitei- ten zal inspecteren in Coldbay, Fair banks en Anchorage. Naar wij verder vernemen zal de directeur vluchtproduktie van de K. L.M. de heer J. A. Bach, zich even eens aan boord bevinden, terwijl voor de laatste etappe de bekende des kundige voor het vliegen in het Noordpoolgebied, de Amerikaan Tay lor, te Anchorage zal instappen. zodat deze steeds volkomen bereik baar zijn. Oorspronkelijk lag het in de be doeling in 's-Hertogenbosch alleen een bottelarij te vestigen, doch de uit breiding van de omzetten noopten er toe, hier een brouwerij te stichten, die vooral voor de biervoorziening van zuidelijk Nederland bedoeld is. Bij gelegenheid van de officiële opening van dit bedrijf zal ook de Bossche burgerij in de feestvreugde delen. In de namiddag worden direc tie en genodigden der N.V. Heineken door het gemeentebestuur ten stad- huize ontvangen, 's Avonds wordt door de directie aan de burgerij een muzikale show op de markt aangebo den, waaraan behalve door zeven Bossche muziekkorpsen ook door het fanfarekorps van de in 's-Hertogen- bosch gelegerde genietroepen zal wordei. deelgenomen. De Amerikaanse atoomonderzee boot „S'kate", die even na de Nautilus een tocht heeft gemaakt onder de ijs kap van de Noordpool, zal een bezoek van vier dagen aan Den Helder bren gen. Het schip is n.L na een triom fantelijk bezoek aan Noorwegen in Denemarken geweigerd. Het voer de haven van Kopenhagen binnen, maar de Deense atoomcommissie was be vreesd, dat het schip zou ontploffen of radio-actief zou uitstralen. Men wist van de minister van Buitenland se Zaken gedaan te krijgen, dat hij de Skate de toegang verbood. Daar om zal de duikboot nu Den Helder binnenvaren, waar hij zeer welkom is. De Schout bij Nacht G. B. Fortuin heeft verklaard, dat van atoomuit straling door de Skate geen sprake is. Tegen dé 69-jarige smid F. A. B. uit Bussum in Drente is gisterochtend voor de arrondissementsrechtsbank te Assen 500,boete geëist of 50 da gen hechtenis. D. was in december 1957 op de patrijzenjacht. 's Morgens kreeg hij een vlucht patrijzen onder schot. Het eerste schot was mis, zodat B., het dubbel loops jachtgeweer aan de schouder, met de vogels mee zwenkte en op nieuw een schot loste. Dit schot viel in de richting van de weg Plooghalen Hijken, waar twee meisjes liepen die op weg waren naar school. De dertienjarige Hermina de Lange te Schattenberg werd door drie hagel korrels getroffen in het gelaat. Een der korrels kwam in het rechteroog terecht, waaruit sindsdien het licht is verdwenen. Hij verklaarde ter zitting van ach ter een sparreboom te hebben ge schoten. Hij kon van daaruit de weg niet goed overzien, zo vermoedde de wachtmeester van de rijkspolitie, die procesverbaal had opgemaakt. Ver dachte was zelf de mening toege daan, dat hij voldoende zicht had toen hij schoot. Hij had de meisjes echter niet ontdekt. Uitspraak 5 september. 10 Malse haantjes in één maag Uit Geldrop vernemen wij, dat een 25-jarige gastronoom er in geslaagd is het landelijk record „gebraden haantjes eten" te breken. Hij werkte tien haantjes naar binnen, onder de verbaasde blikken van de ober, die even later de eigenaar van het res taurant „Hof van Holland" waar schuwde, die het tiende haantje bout voor bout in de keel van de kampioen eter zag verdwijnen. In dit rectaurant mag men voor een tientje net zoveel jonge hanen eten als de maag verdraagt. Het re cord was van zes onlangs tot acht ge stegen, maar de veelvraat van giste ren maakte er tien van. Hij wilde zelfs aan een elfde beginnen, maar zijn toekomstige echtgenote verbood het hem. Volgens traditie heeft de eigenaar dit record gehonoreerd met een extra fles wyn. DOOR TRACTOR OVERREDEN De 43-jarige landbouwer J. Tenzen uit Nieuw-Vennep, die donderdag avond op een door zijn 15-jarige zoon bestuurde tractor op zijn eigen land stond, is door onbekende oorzaak op het voorwiel gevallen en vervolgens door dit wiel overreden. In ernstig toestand werd hij naar het diakonessenhuis te Haarlem ver voerd waar de landbouwer in de af gelopen nacht is overleden. De 18-jarige W. Schaaf sma uit Gro ningen is donderdagavond door een draadglasplaat op het dak van de fa. Buttinger in het Kreupelstraatje ge zakt en met zijn hoofd op een zes me ter lager gelegen betonnen vloer ge vallen. Men kon de ernstig gewonde jongen pas bereiken nadat de politie met een koevoet een deur had gefor ceerd. In het Academisch Ziekenhuis is de jongen overleden. Hij was op het dak geklommen om het vuur werk, ter gelegenheid van de 28 aug.- feesten in Groningen goed te kunnen zien. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat het aantal gevallen van paratyphus in deze stad hoger ligt dan gewoon lijk in de zomermaanden. In het zie kenhuis zijn al een kleine dertig lij ders aan deze besmettelijke ziekte opgenomen. De gezondheidsdienst van de stad heeft de burgerij aangeraden voor zorgen te nemen. Men heeft gewaar schuwd tegen zwemmen in open wa ter en aangedrongen op hygiëne in huis en op straat. Vooral hopen af val, die besmettelijke vliegen aan trekken worden bestreden. De be strijding van ratten en muizen is verscherpt. PRIESTERWIJDINGEN PATERS FRANCISCANEN Op zondag 31 augustus a.s. zal mgr Kramer O.F.M., Bisschop van Luan in China, in de Minderbroe- derskerk te Weert (L.) de H. Diaken wijding toedienen aan de eerw. fra ters: Erwin Frijhoff, Amsterdam; Savio van Woggelum, Den Haag; Humfried de Jong. Leeuwarden; Pancratius van Eeuwijk, Drunen; Egino de Koster, Eindhoven; Jere- mias van Lieshout, Oudewater; Wal do Hoogenboom, Oudewater; Fulbert Meyer, Amsterdam; Ddefons Bremen, Kerkrade; Ismaël van Velzen, Delft; Gilbrand Poot, Utrecht; Waltram van Vliet, Oudewater; Wybrand Jorna, Hennaarderadeel; Nicasius van de Laar, Heeze; Folcart Hylkema, Blauwhuis; Eliseüs Tydink, Lichten voorde; Vitus Moorman, Horst; Clau- dianus Kemmeren, Slootdorp; Ana- cletus Brandt, Voorburg; Aquino van der Linden, Zuilen; en Herculanus Baars, Rotterdam; allen van de Orde der Minderbroeders. I"\e vroeden quamen by elckaer, voor 't lest in het saisoen; de nieuwen komen er al aen om 't beeter te gaen doen. Dat was 't devies van elck party tydens de laetste stryd: met yedere nieuwe raed breeckt aen een gantsche nieuwe tyd. Critique is immer vroedschaps deel van yeder die maer denckt hy sal het altyd beeter doen. Maer wie vertrouwen schenckt aen eenen man die wercken wil voor onse maetschappy (sooals hy seght) daeris oock wel ereis een foutjen by. De stuurluy staen altijd aen wal. seer seecker in ons land, en wie er timmert aen de wegh staet dickwyls argh te schand in d'ooghen van het kiesersvolck, dat 't altyd beeter weet maer dat 't alleen met woorden doet, met woorden by de vleet. Veel vriend'lycks isser weer geséyijt in meen'ghe afscheydsraed. Sy hadden 't altijd goed gedaen, niï poetsen sy de plaet. Sy maecken baen voor 't nieuwe lid dat nu aen 't werck kan gaen maer die in d'ooghen van 't publique oock weer in 't hemd sal staen. De vollecksgunst is breeckb're waer en leeden van een raed die synder altyd mickpunt van regenten op de straet. Wie 't beste weet te swyghen maer syn oor te luyst'ren leght die brengt als raedslid altyd nogh het meest er van terecht. Als sulx soo is dan sal het syn dat in de toecomst nogh een spreeckverbod magh opgeleghd aen elcke vroedschap. Toch sou veel schoons verlooren gaen van fraeye rethoryck en quam er nooyt een vroede raed te spraeck in de cronyck. Welaen, o vroeden, praet dus maer soo veel als het maer kan. En als ge uytgesproocken bent komt pas het swyghen an. Maer toch.ick segghe het met schroom, maer toch ben ick geneyghd te segghen dat geen wyser raed een raed is die veel swyght. WILLEM VAN HORSTENDAEL. (VOOR DE ZONDAG) GETUIGENIS; KAAL MAAR NUCHTER vingen in het „Nabije Oosten" ligt een kale plek. Op die kale plek staat eenzaam het parasolletje van de moskee van Oman. In ,.De Linie" was verleden jaar een grappig prentje getekend van een benauwd monnikje, die daarbij hard-op peinsde: „Ver onderstel eris, dat het niet waar is!" Zoals het monnikje, denkt ieder nadenkend katholiek wel ééns of meermalen: veronderstel eens, dat het niet waar is! Op die kale plek met de parasol-moskee van Oman betreedt de zoekende ziel vaste grond, kaal van nuchterheid en nuchter van kaalheid. Daar stond vroeger de tempel van Jerusalem. Over de gehele aardbol verspreid liggen bouwvallen van tempels van vele gods diensten. Eigenlijk is het dus niets bizonders, dat de tempel van Jerusalem ook verdwenen is. De verdwenen tempel was het middelpunt van ere-dienst voor het, naar getalsterkte en rijkdom, onbeduidende Joodse volk, een stam van de volkeren-groep der Semieten, (die nog steeds allen gekenmerkt worden door een overhangende neus). Het bizondere van de Joodse Semieten was echter, dat zij zich als een uitverkoren volk beschouwden en afscheidden krachtens een belofte aan hun stamvader Abraham gedaan, dat in zijn zaad alle volkeren der aarde zouden gezegend worden. Ongeveer tweeduizend jaar leefde het Joodse volk in de ver wachting van die zegen voor de gehele wereld maar in het jaar 70 van onze tijdrekening werden de stad en de tempel van Jeru salem verwoest en werden de Joden verdreven uit het hun „Be loofde Land". Zij leefden en dat is volstrekt enig in de geschie denis der mensheid als ,,een volk zonder land" over de gehele wereld voort. Tegenwoordig hebben zij weer een eigen land, Is- raelië, maar de „heilige stad" van Jerusalem met de kale tempel vlakte is niet in hun bezit en mogen zij niet eens betreden. Is die verwachting dus niet uitgekomen? Zeker wel! De grote zoon van het Joodse volk was Christus en door zijn ver lossende komst werd de gehele aarde gezegend. Na zijn kruisoffer voor het heil der wereld had het Joodse volk zijn zegen-voorberei dende en zegen-verwekkende taak volbracht. Enige tientallen van jaren na dood en verrijzenis van Christus verdween voorgoed de tempel van Jerusalem en begon het Joodse volk zyn dooltocht door de eeuwen. Onder keizer Julianus heeft men, in 363, gepoogd de tempel weer op te bouwen. De geschiedschrijver Ammianus verhaalt, dat bij het leggen van de grondslagen vreemde verschijnselen voortbouwen be lemmerden. Er is, in ieder geval, ondanks 's keizers milde steun, niets van terecht gekomen. Zo ligt daar het kale vierkant, waar eens de tempel van Jerusa lem stond, als een voor ieder zichtbaar getuigenis, dat in de Jood Jezus „de Verwachte der volkeren" is gel.omen, in Hem de aarde is gezegend. Half oktober begint in Amsterdam een vakopleiding voor het filmbedrijf. Aldus meldt het „Alg. Dagblad". Het is een leergang van twee jaar, die is georganiseerd door het Filminsti tuut met steun van de Bioscoopbond en het filmbedrijf zelf. De lessen, 15 tot 20 uur per week, zullen voor een deel worden gegeven in het nieuwe pand aan de Nieuwe Doelenstraat, dat het Filminstituut binnekort gaat be trekken. De cursus wordt in het wintersei zoen gegeven, gedurende de zomer lo pen de cursisten een stage bij film ondernemingen. Er zijn vijf studierichtingen: scena rio en draaiboek, camera en montage, produktie en regie, laboratorium- en geluidstechniek en de filmhandel. De eerste cursus start met twee studie richtingen: scenario-draaiboek en filmhandel. Dat de cursus met scenario draaiboek begint vindt zijn oorzaak in het feit dat juist het gebrek aan scenario- en draaiboekschrijvers een van de grootste knelpunten is voor een- continue filmproduktie in ons land. Het filminstituut heeft reeds in het verleden cursussen over het filmbe drijf gegeven, maar minder gekanali seerd. Nochtans zijn deze lessen een KONINGIN OP KAMPBEZOEK Konnigin Juliana heeft gisteren e en bezoek gebracht aan het complex Velderslanen te Apeldoorn, waar jon geren van velerlei nationaliteit een buurthuis bouwen voor de daar wo nende, moeilijk plaatsbare gezinnen. De Koningin sprak niet alleen met de deelnemers aan het kamp, maar onderhield zich ook met de bewo ners van het complex. De Griekse P.T.T. zal ter gelegenheid van het internationale congres voor ,.de bescherming van de nautur", dat van 11 tot 18 september a.s. wordt gehouden, nieu we postzegels uitgeven. De zegels, die hierbij afgebeeld zyn, tonen figuren uit de Griekse mythologie (bovenste rU) en bloemen (onderste rij). belangrijke bron van ervaring ge weest bij het opzetten van de nieu- de leergang. Voorts is gebouwd op opleidingen aan filmvakscholen in Parijs, München en Rome. Voor de cursussen worden toela tingseisen gesteld, die zijn gebaseerd op een middelbare schoolopleiding. By de docenten die reeds zyn aan getrokken, zijn o.a.: dr. J. B. Knip ping, dr. J. M. L. Peeters, de journa list A. Koolhaas, drs. W. Hofman di recteur van de Rotterdamse Kunst stichting, W. Ph. Pos, direcleur van De Toneelschool, Max de Haas en de cameraman E. van der Enden. UITVOER VAN BOSPEEN Met ingang van 1 september zal tot nader order geen minimumprijs meer gelden by de invoer van bos- peen in België en Luxemburg. Dat betekent dat Nederland met ingang van deze datum weer bospeen naar België en Luxemburg mag exporte ren. Vanaf 1 juli was dat verboden. Gistermiddag is te Rotterdam de 42-jarige betonwerker W. Verschoot uit de Prins Hendrikstraat te Giesen- dam door verdrinking om het leven gekomen. De man was bezig met werk op pier 1 in de Waalhaven. Opeens viel hij achterover van een hoogte van vier en halve meter. Hij r.wam met zijn hoofd op een 'x>otje terecht en verdween vervolgens in het water. Na ongeveer tien minuten slaagde men erin het stoffelijk overschot te vinden. Men heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet meer baten. UIT DRAAIEND RAD GEVALLEN. Een twintigjarige Alkmaarder wil de gistermiddag in het draaiend rad op de kermis een kunststukje uitha len. Hij ging op de rand van het schuitje staan, verloor echter zijn evenwicht en viel van 16 meter hoog naar beneden. Met een zware hersen schudding en een kaakfractuur werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. Het is een wonder dat de jon geman na een val van deze hoogte nog in leven is. De kermisexploitant, wiens assis tent het slachtoffer was, had hem al vaak gewaarschuwd geen gevaarlijke stuntjes op het draaiend rad uit te halen. VERKLARING OVER REACTOR IN PETTEN In Zandvoort zyn de kring van burgemeesters van alle Nederlandse kustgemeenten en leden van het strandschap Zandvoort in vergade ring bijeengekomen om te worden voorgelicht over de mogelijke gevol- fen van het eerlang in werking tre- en van de kernreactor, die thans in Petten in aanbouw is. Ir. W. A. de Hm.:, directeur van het reactorcentrum Nederland en dr. J. Wester, voorzitter van de ge zondheidsraad, hebben de vergade ring door een uitvoerige uiteenzet ting op dit punt volkomen gerust kunnen stellen. De beide heren kon den de verzekering gevei. dat de te treffen veiligheidsmaatregelen zo danig zullen zyn, dat voor het scha den van de volksgezondheid geen en kele vrees behoeft te bestaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7