K O start nieuw seizoen met 'n rijk gevarieerd programma Grote tevredenheid over afgelopen periode Onderhandelingen met IJsland mislukt A.giers is niet meer enthousiast Scherp NET van CONTROLEPOSTEN OVER DE WERELD Gemeenteraad van Leiderdorp besloot tot uitbreiding raadhuis ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De vakanties zijn weer goeddeels voorbij en nu de dagen gaan korten wordt er weer meer aandacht besteed aan geestelijke ontspanning en niet minder aan verdieping; de tijd van het Jaar leent zich daartoe buitengewoon. De verschillende seizoenen op velerlei gebied vangen aan en ook de Leidse Volksuniversiteit K O kondigt zich aan voor de opening van haar veer tiende winterseizoen met een veelomvattend rijk programma. K O heeft reden tot grote tevredenheid Bij een terugblik op het afge lopen seizoen is deze tevredenheid aan de hand van de cijfers te verklaren. Het totaal aantal bezoekers aan voorstellingen, concerten, cursussen etc. be droeg in 195758 40.116, het seizoen daarvoor was dit cijfer 37.932. Ook het aantal „activiteiten" afzonderlijk vertoonde een stijgende lijn en kwam van 159 in 5657 op 164 in het afgelopen seizoen. Bijzonder verrassend was het resul taat dat werd bereikt met de school voorstellingen voor leerlingen van middelbare- en Ulo-scholen. 5245 jeugdige bezoekers bezochten de voorstellingen. In de toekomst wil men van K. O.-zijde nauwer gaan samenwerken met de Leidse Jeugd Actie zodat van deze samenwerking veel verwacht mag worden. Ten gevolge van verschillende con junctuurdepressies als bestedingsbe perking, de recessie, werkloosheid en vooral ook de invloed van de televisie hebben een kleine daling (l,/t%) te zien gegeven in het aantal groene- kaarthouders, dus leden die werken op de by K O aangesloten bedrij ven en instellingen, het aantal gele kaarthouders (alle overige leden) echter is groeiende. Het beste op toneelgebied. Ook 1958- -1959 komt op toneelge bied weer met het beste, dat te bie den valt. De spreiding van de toneel groepen over geheel Nederland is nog steeds een zorgelijk iets. K O heeft zich beperkt tot de vier grote gezel schappen, nl. de Haagsche Comedie. de Nederlandse Comedie, het Rotter dams Toneel en de Toneelgroep Theater. De voorstellingen vangen aan met een opvoering door de Ne derlandse Comedie van „Touch of the Sun" (Een tik van de zon) van H. C. Hunter, een première-stuk. Er zijn vijf series, elk van vier toneel voorstellingen, te geven in de Leidse Schouwburg, welke (uitgebreid) nog steeds mee moet. De bedrijfsvoorstel lingen (groene kaarten) staan geheel naast de overige uitvoeringen. Er zijn drie speciale avonden voor de groene kaarten. Voor de groene-kaarthouders zijn op 22, 23 en 29 december a.s. drie bij zondere voorstellingen gepland. Wim Kan treedt dan op, uitsluitend voor K O met een geheel nieuw pro gramma en een nieuwe conference. Voor de houders van een gele kaart is een aparte avond met hetzelfde programma. Ook het gezelschap van Johan Kaart komt in april van het volgend jaar drie avonden naar Lei den. Twee grote stunts dus! Meesterserie -concerteh Op het gebied der muziek zijn de leden van K O ook niet stiefmoe derlijk bedeeld. Dit seizoen wordt een Meesterserie voorgeschoteld van zes concerten. De titel Meesterserie is volkomen gerechtvaardigd wanneer men de namen der uitvoerenden ziet. Concerteren zullen het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse, het Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo en II Collegium Musicum Italicum di Roma (I virtuo si diRoma). Het Residentie Orkest komt met solisten als sopraan Lois Marshall, die liederen zingt van Mendelssohn, Mahler, Duparc en Franc Martin. In april speelt het duo Theo Olof en Herman Krebbers, die dit jaar 20 jaar gassocieerd zjjn, in een programma met werken van Mozart, Beethoven, Badings en Bhahms. Het Rotterdams Philh. Orkest komt op 14» oktober met een programma van werken van Mozart, Chopin en Dvorak, hierbij soliëren Stefan Aske- nase en de sopraan Elly Ameling. De avond, welke gewijd is aan ka mermuziek, wordt verzorgd door het Collegium Musicum di Roma. Het zal het enige concert in Nederland zijn dat door dit ensemble wordt gegeven. Voor de liefhebbers van kamermu ziek, en dat zijn er steeds meer, ligt hier wel een avond van uitzonder lijke kwaliteiten in het vooruitzicht. Het Residentie Orkest treedt boven dien nog een keer op met als gast-di- rigent Jean Martinon en de pianist Hans Richter Haaser. Naast het organiseren van deze se lecte toneel- en muziekavonden heeft K O zoals bekend nog de zorg over „activiteiten" met andere culturele aspecten. We noemen slechts de film voorstellingen en de vertoningen voor de Filmstudiekring, de weten schappelijke, talen- en werkcursussen en de lezingen, welke soms stamp volle zalen trokken. Op deze andere activiteiten van de prijzenswaardige instelling, welke de Leidse Volksuni versiteit is, hopen wij maandag nader terug te komen. (Advertentie) Vissen onder bescherming Het verslag, dat atoomdeskundigen uit westelijke en communistische landen op hun conferentie van 1 juli tot 21 augustus te Genève hebben De Gaulle's reis door Atrika Premier De Gaulle van Frankrijk heeft vrijdag een rede gehouden voor radio-Algiers. De Gaulle verklaarde, dat de Alge rijnen op 28 september als volkomen gelijken en met een van beide woordje „ja" of „neen" op een direc te manier mede over het lot van Frankrijk zullen beslissen. Want van de stemmen van de Al gerijnen zal voor een deel afhangen of de nationale instellingen vernieuwd zullen worden of dat men terug zal vallen in de dwalingen, die de repu bliek bijna in de afgrond hebben ge stort. „Ja" betekent, dat men zich vol komen als Fransman wil gedragen en dat men gelooft, dat de noodzakelijke evolutie van Algerië in het kader van Frankrijk voltrokken moet worden, aldus De Gaulle. Uw „ja", zo vervolgde hij, zal er ook toe bijdragen om betrekkingen op nieuwe bases aan te knopen tussen het moederland en Algerië enerzijds en de Franse gebieden ten zuiden van de Sahara, die mij de uitbun digste blijken van vertrouwen en aanhankelijkheid hebben gegeven, anderzijds. i De graad van ontwikkeling, die deze gebieden hebben verworven,1 staat hun toe hun binnenlandse aan gelegenheden zelf te regelen. Maar een staalkaart van politieke, econo- j mische en culturele motieven en ontroerende gevoelsargumenten drij ven de volkeren in deze gebieden er toe met Frankrijk in een vrije ge meenschap verbonden te blijven. De Gaulle heeft het woord „inte gratie" niet gebruikt in zijn rede van gisteren. Het ontbreken van een verklaring over de politiek van integratie heeft teleurstelling gewekt in Algiers. De Gaulle zou echter van mening zijn, dat deze politiek een kwestie van daden en niet van verklaringen is. De Gaulle is vrijdagavond uit Al giers naar Parijs vertrokken. SOMERSET MAUGHAM WIL WEER JONG WORDEN. De bekende Britse schrijver Somer set Maugham, die aan de Rivièra woont, zal binnenkort een „verjon gingskuur" doen in de kliniek van prof. Paul Niehans te Montreux, zo weet de „Daily Express" te melden. Somerset Maugham, die 84 jaar is, zal volgens het blad een celbehande ling ondergaan. Hierbij worden le vende en jonge cellen in het lichaam gespoten. opgesteld over middelen om een eventuele overeenkomst tot staking der kernproeven te controleren, is zaterdag gepubliceerd door de lan den, die aan de conferentie hebben deelgenomen. In het communiqué, dat op 21 augustus reeds was uitgegeven, werd verklaard, dat de deskundigen zich uitgesproken hebben voor instelling van' een net van controleposten, over de gehele wereld verspreid. Uit het officiële verslag blijkt thans, dat de deskundigen een stelsel van 170 tot 180 controleposten in staat achten om „met een goede graad van zeker heid" ook kleine ontploffingen van kernwapens waar te nemen. De controleposten, die onder in ternationaal toezicht zouden moeten staan, zouden als volgt over de we reld moeten zijn verdeeld: 37 in Azië, 24 in Noord-Amerika, 16 in Zuid- Amerika, 16 in Afrika, 6 in Europa, 7 in Australië, 4 in het Zuidpoolge bied, 60 op nog nader te bepalen eilanden en 10 aan boord van sche pen. De verdeling van de controlepos ten over de afzonderlijke landen is niet aangegeven. Hierdoor heeft men politieke moeilijkheden omzeild. Voorts worden verkenningsvluch ten, n.l. boven de oceaan, aanbevo len. De kwestie van eventuele kern proeven in de kosmische ruimte is niet besproken. Wel wordt de mening geuit, dat het mogelijk zal zijn met speciaal uitgeruste kunstmanen kern proeven op grote hoogte waa? te ne men. De iiegerschoolstrijd in Amerika De schoolraad van Norfolk heeft vrijdag meegedeeld, dat hij 17 neger- leerlingen op scholen voor blanken zal toelaten, in overeenstemming met de uitspraak van het hooggerechts hof, dat c geen rassenscheiding op de scholen mag bestaan. De raad zei, dat hij de negerleer lingen zal toelaten ondanks het feit, dat hij oprecht gelooft, dat dit in strijd is met de belangen van de ne gerleerlingen en de andere kinderen op de betrokken scholen en het pu bliek in het algemeen. Virginia is een van zes zuidelijke staten, die wetten hebben aangeno men om de scholen te sluiten, in dien rassenintegratie wordt afge dwongen. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 530. Horizontaal: 1, smart, 6. een, 7. sop, 8. ent, 9. Ier, 10. Graft. Verticaal: 2. monster, 3. rosbief, 4. belet, 5. sport. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Gefaoorteaankondigingen (Advertentie) SLAAPWANDELAAR VIEL VAN VEERTIEN METER HOOGTE. De 32-jarige assistent J. F. V. die in Ruimzicht in Den Haag woont, is vannacht om 2 uur slaapwandelend uit het slaapkamerraam van zijn wo ning op de vierde woonlaag gevallen. Hij viel 14 meter en kwam in de gemeenschappelijke tuin terecht. De gevolgen van de val vielen nogal mee. Hij liep wonden aan zijn rech- ter-onderbeen op en klaagde over pijn in de hals. Hij is in het zieken huis aan het Westeinde opgenomen. Het resultaat van Genève De pogingen om door onderhande lingen in Parijs onder auspiciën van de NAVO een oplossing te vinden voor het conflict over de IJslandse territoriale wateren zijn gisteren mis lukt. Men hoopt echter de bespre kingen spoedig te hervatten. Er is evenwel geen datum vastge steld voor de hervatting van de on derhandelingen, hoewel het besluit van IJsland om de territoriale wate ren tot twaalf mijl uit te breiden reeds in de nacht van zondag op maandag van kracht wordt. Engeland* wil zijn vissersschepen, die binnen de door IJsland vastge stelde zone zullen gaan vissen, be schermen door oorlogsschepen, die eventueel zouden optreden wanneer IJslandse patrouillevaartuigen de En gelse vissers zouden tegenhouden. IJsland schijnt aanvankelijk in Pa rijs een compromis-voorstel te heb ben gedaan om de territoriale wate ren eerst voor drie jaar tot zes mijl uit te breiden en daarna p3s tot twaalf mijl, maar dit vond geen in gang. Het struikelblok bleef IJslands vasthouden aan zijn recht eenzij dig zijn visserijzone uit te breiden. Verzamelen geblazen De Britse treilers, die voor de west kust van IJsland vissen, hebben op dracht gekregen zich voor zondag middag 12 uur 12 uur voor IJs lands besluit om zijn territoriale wa teren tot 12 mijl uit te breiden van kracht wordt te verzamelen in drie beschermde „havens". Deze wijkplaatsen strekken zich uit van de huidige vier-mijls- tot de twaalfmijlszóne en liggen dus bin nen de omstreden grens, zo meldt een speciale correspondent van Reuter aan boord van een dezer treilers. Vier schepen van de Britse marine zullen de circa 100 Britse treilers be schermen, die nu samengetrokken worden om bij IJsland te vissen. Leids meisje bij Baarn verongelukt Het veertienjarige Leidse meisje G. W. van der Reyden uit Leiden, wo nend aan de Prinsenstraat is gister middag om twee uur op de Soestdijk- seweg te Den Dolder (bij Baarn) door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het meisje logeerde bij haar grootvader, de heer v. d. Reyden te Maarsbergen (gem. Maarn). Met haar grootvader reed zij op de brom- tandem over de Soestdijkseweg. Vrij onverwacht maakte deze van het rij wielpad een zwenking over de rijbaan om de weg naar Lage Vuurse in te slaan. Van achter naderde met vrij grote snelheid een personenauto be stuurd door een automobilist uit Den Haag, die een botsing met de tandem niet kon vermijden. De heer v. d. Reyden liep een onbetekenende vlees wond aan de lies op, het meisje ech ter werd zo ongelukkig geraakt, dat zij ter plaatse overleed. Het stoffe lijk overschot wordt in Leiden begra ven. 50 JAAR NED. VER. VOOR KOELTECHNIEK De Nederlandse vereniging voor koeltechniek zal op 23 september te Leiden haar vijftigjarig bestaan vie ren. Des ochtends zal in een bijeen komst in het Kamerlinch Onnes laboratorium de gouden Kamerlingh Onnes medaille worden uitgereikt, welke werd toegekend aan het na tuurkundig laboratorium der Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven wegens zijn bijdrage aan de ontwik keling der koeltechniek door de con structie van 'n koudgaskoelmachine. Na deze bijeenkomst i£ er een ontvangst door het gemeentebestuur van Leiden ten stadhuize. In een buitengewone algemene vergadering in het museum „De Lakenhal" zal 's middags het 50- jarig bestaan der vereniging worden herdacht. Prof. dr. ir. L. Vahl zal spreken over „de ontwikkeling van de koeltechniek" en dr. K. Reitsma over „vijftig jaren", Na een receptie in de namiddag zal de dag worden besloten met een ge zamenlijke maaltijd in „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn. Voor de laatste maal in dit jaar kwam de raad van Leiderdorp gis teravond in haar oude samenstelling bijeen onder leiding van burgemees ter K. v. Diepingen. Wegens ziekte was de heer Schopper wederom ver hinderd. Medegedeeld werd, dat met ingang van 16 oktober 1958 is be noemd tot adjunct-commies le klasse ter secretarie de heer H. v. d. Ploeg te Delft, die werkzaam is op de secre tarie van Maasland. Z.h.st. werden aangenomen de voorstellen tot aan- en verkoop van enkele strookjes grond en water aan de Van der Valk Boumanweg om de grens van pro vinciaal en gemeentebezit vast te stellen. Door het maken van een nieu we betonnen schoeiing was deze grens niet meer in orde. Officieel is nu door Ged. St. voorgesteld de landzijde van de schoeiing als grens te rekenen zo dat schoeiing en Rijn eigendom van de provincie is en de berm, met wat daaraan grenst aan de landzijde eigendom is van de gemeente. Aan het daarvoor in aanmerking komend gemeente personeel zal over het tweede halfjaar een z.g. diuurte- toeslag worden verleend. Goedgekeurd werden de wijzigin gen in de gemeenschappelijke rege ling tot hulpverlening in geval van brand in de provincie Z.-Holland. Voornaamste wijzigingen zijn: uit breiding bevoegdheid commissie on derlinge hulpverlening en niet aan sprakelijkheid van de hulpverkrij- gende gemeente voor schade door hulpverlenende gemeente. Van de N.V. Bank v. Ned. Ge meenten ontving de gemeente een aanbod voor een vaste geldlening voor de financiering van voltooide en nog in uitvoering zijnde kapitaals- werken. De stand van de vlottende schuld der gemeente maakt het nood zakelijk deze lening te aanvaarden. Zij is groot 49.000, looptijd 30 jaar tegen 4%%. De heer Veldhuyzen merkt hier op, dat dezelfde Bank aan de gemeente Alkemade leent tegen 4X%. Wordt hier onderscheid ge maakt zo vraagt hij. Daar er niet bij staat waarvoor het bestemd is zegt de voorz. heel voorzichtig te willen antwoorden en vermoedt, dat het is bestemd voor woningwetwoningen. De r.-k. Lagere school zal mede werking verleend worden voor het aanschaffen van leer- en hulpmidde len voor het vak handenarbeid, te weten pïtriet, raffia en kralen werk voor de klassen 5 en 6. Aan het comité Leiderdorp van de Jeugdnatuur wacht zal een subsidie worden verleend van 50 voor het houden van een propagandasamen- komst. Het is, naar de mening van b. en w. in het belang van de gemeente en de Lciderdorpse jeugd, dat deze liefde voor de natuur wordt bijge bracht B. en W. hopen dat als resul taat van de werkzaamheden van het comité de vernielingen aan de plant soenen en andere beplantingen zullen afnemen. Aan de eigenaar van de woningen Jaagpad 6 t.m. 12 zal een premie worden verleend ter verbetering van hun woningen. Overeenkomstig de premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953 stellen b. en w. voor 50% van het benodigde bedrag ad 300, per woning, beschikbaar te stel len, zijnde 1.050. Daartegenover staat als rijkspremie 700 van ver bouwing. Een verzoek van de heer A. Muil wijk om tegemoetkoming in de kos ten voor het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte vergde heel wat tijd. De gemeentelijke regeling kwam eerst op 31 januari .58 tot stand terwijl de heer Muilwijk reeds op 30 september '57 een bouwvergunning aanvroeg. Het verlenen van een ver goeding zou volgens b. en w. in strijd zijn met het besluit. De heren Peren boom en Meerburg zijn het niet eens het het prae-advies en de motivering van b. en w. Volgens hen bood de reeds van 1948 daterende rijksrege ling geen perspectief voor eigenaren het geen wel het geval was toen deze regeling op 19 november 1957 werd gewijzigd. Een vrij langdurige discussie is het gevolg. De voorz. zegt als enige mo gelijkheid te zien de verordening wij ziging wat inihoud dat de raad des tijds een verkeerd besluit genomen heeft. Hij stelt voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering voor nader beraad, waartoe de raad tenslotte besluit. Een drietal beslui ten om verkoop grond uit het grond bedrijf waren spoedig genomen. Het betrof in de eerste plaats de verkoop aan het Zuidhollandse Bouwbedrijf te Den Haag van een complex voor de Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Zaterdag 30 Augustus 1858. Advertentie: Men is van mee ning op Dingsdag a.8. en den vol genden dag van de Pastorie der R.C. Gemeente te Sassenheim i?i het openhaar en om contant geld te verkoopen: Eenen dejtigen en goed onderhouden Inboedel, be staande uit (enz.). Voorts eene collectie Zilverwerk, waaronder (enz.). Wijders eene Tilbury op vier vielen, Barouchette, Wagentje en Boerenwagen, een Paard, drie Lammeren en omstreeks 6000 pond beste hooi, en eindelijk eenige tuigen, alsmede Stal-, Tuin- én Bouwgereedschappen, Broeiramen en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. P.S. De groote Meubelen, het Zilverwerk, de Rijtuigen enz. zullen op de tweede dag worden verkocht. bouw van 15 eengezinswoningen voor 88.000. Woningbouw. Aan de N.V. Bouwbedrijf Schiehill te Rotterdam een perceel bouwgrond voor 79.500, waarop 14 eensgezins woningen zullen verrijzen. Deze zul len gebouwd jvorden met Rijkspremie waarbij h. en w. hebben toegezegd te bevorderen dat voor elke woning een volle premie wordt toegekend, Niet toekenning van de premie zal een ontbindende voorwaarden zijn. Aan no. 3 de heer C. Meerburg zal een perceel grond worden verkocht voor 84.000. Hierop zullen eveneens eengezinswoningen verrijzen, n.l. 14 in getal. Het voorstel om de ambtswoning van de burgemeester aan zijn bestem ming te onttrekken ten behoeve van de secretarie ontmoette geen tegen stand evenmin als het voorstel van de plannen voor de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burge meester. Bij de uitbreiding van de secretarie behoren tevens enige verbeteringen De voornaamste is wel de uitbreiding van de telefooninstallaties. Momen teel beschikt men over 1 lijn hetgeen te weinig blijkt. Het ligt in de bedoe ling een telefooncentrale te doen aan brengen met 'n maximum capaciteit van 3 lijnen, waarvan er voorlopig 2 in gebruik zullen worden genomen. De kosten bedragen 7.500. Een zelf de bedrag zal nodig zijn voor het in richten van 2 woonkamers en 3 slaapkamers, die van de ambtswoning van de burgemeester beschikbaar ko men. Hierin is ook begrepen enige uitbreiding van het kantoormeubilair. Er zit een luchtje aan Nadat de raad ook hierin toe stemming had verleend wtas men genaderd tot de rondvraag waarin de heer Nievaart de aandacht ves tigde op de Nertzfokkerij achter de van der Valk Boumanweg aan de Splinterlaan welke vooral in deze warme dagen een ondragelijke lucht verspreidt. Niettegenstaande men nog slechts enkele jaren ver gunning heeft voor deze fokkerij, vinden er nog steeds uitbreidingen plaats. Is hier geen paal en perk te stellen vraagt de heer Nievaart. Ook de buizenverkoop staglneert door de aanwezigheid van deze fok kerij. De voorzitter antwoordt, dat dat zeker de aandacht heeft, van het col lege en dat daarover reeds overleg is gepleegd. Volgens de voorz. was uitbreiding niet meer mogelijk. Langs legale weg is niets te doen maar misschien kan men in verband met de volksgezondheid iets berei ken. De heer Veldhuijzen heeft be zwaren tegen reclame borden welke n bij het zwembad zijn geplaatst door een fabrikant van een bepaal de soort wijn. De voorz. zegt, dat deze borden die buiten de bebouwde kom zijn geplaatst ook B. en W. hebben mishaagd. De betrokkene is reeds aangezegd dat, in verband met een voorschrift van G. S. in ver band met landschapschoon, deze borden binnen 8 dagen moeten wor den verwijderd. Afscheid. Aan het einde van deze vergadering zeide de voorzitter dat dit de laatste vergadering was van dit college en tevens een afscheid aan de scheiden de leden. De meesten hunner zullen deel uitmaken van een nieuwe raad, maar de heren Kuilenberg (KVP), Van Winkel (CH), wethouder Boom (PvdA) en Peerenboom (AR) zullen niet terugkeren. De heren Kuilenberg en Van Winkel hebben vanaf 1945 zitting in de raad. Het lijkt een hele tijd, maar dit is maar betrekkelijk. Want we leven vlug. De heer Boom stapte in 1948 in de raad en de heer Peereboom in het begin van dit jaar. U bent allen door verschillende groe peringen gekozen en natuurlijk hebt u uw eigen opvattingen. Maar een maal in de raad mag u dié opzij zet ten. U hebt het gemeentebelang van Leiderdorp met overtuiging gediend en de gemeente Leiderdorp is u daar erkentelijk voor. In de wethouders vergadering, waar ook de heer Van Winkel enige tijd aan heeft deelgeno- nomen, heerste altijd een sfeer van hartelijkheid ook als de stemmen soms niet overeen kwamen Persoon lijk is de voorzitter uitermate getrof fen over het feit, dat de verschillende groeperingen geen hinderpaal zijn geweest voor het belang van de ge meente. Hij zegt de heer Boom har telijk dank voor de rustige wijze waarop gewerkt is en verzekert hem, en de heer Van Winkel dat in de wet houdersvergaderingen belangrijke be sluiten genomen zijn. Tot slot spreekt hij de wens uit dat het de scheidende raadsleden in hun verder leven goed moge gaan en drukt hen tot afscheid de hand. De heer Van Winkel dankt de voor zitter voor diens woorden en zegt dat hij onder leiding van de voorzitter altijd prettig heeft mogen werken. De raadsleden dankt hij voor de pret tige wijze van vergaderen. De heer Boom dankt eveneens voorzitter en raadsleden en tevens de ambtenaren. Er was wel eens ver schil van mening, maar de verhou ding was altijd goed. De heer Kuilenberg zeide dat er een tijd is van gaan. Deze tijd is nu aangebroken. Voor de woorden tot hem gesproken bracht hij hartelijk dank. Ook bracht hij dank aan het personeel \an de secretarie, voor de betoonde medewerking. Vanaf de noodgemeenteraad had hij zitting in de raad en voor de hartelijkheid hem betoond was hij erkentelijk. Hij heeft altijd gemeend de belangen van de gemeente te moeten behartigen en daarnaar gehandeld. De sfeer in de raad was altijd vriendschappelijk. De heer Peerenboom zeide dat hij altijd belangstelling heeft getoond voor de gemeentepolitiek. In 1946 in de raad gekozen werd hij niet toege laten in verband met familierelaties van een mede-raadslid. Hij dankt voorz. en leden en wenst hen in de toekomst het vern ogen om de ge meentebelangen zo goed mogelijk te dienen. Raadsvergadering. Op dinsdag 2 september zal de nieuwe raad ver gaderen des avonds 8 uur. Honderd jaar bestaande slagerij. De slagerij van de heer W. v. Kla veren aan de Hoofdstraat, zal op 10 september a.s. 100 jaar bestaan. Toendertijd kocht de stichter van de slagerij aldaar een koeien- en paar denstal benevens een hooizolder en vestigde daar een slagerij. 0UDE-WETERING P. DE JEU 25 JAAR BIJ RIJNLAND. Op 1 september a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. de Jeu in dienst trad bij het Hoogheemraad schap Rijnland. Aanvankelijk was hij in los verband werkzaam als kanton nier. Als zodanig verrichtte hij oever werkzaamheden aan het Brasemer- meer en de Westeinderplasen onder leiding van de voorman P. O. Koets. Toen deze laatste de pensioengerech tigde leeftijd bereikt werd De Jeu de man die hem opvolgde. Gedurende vele jaren woont de jubilaris nu reeds in Rijnlands Huis, dat te Oudewete ring meer bekend is als „De Toren". Enige jaren geleden werd P. de Jeu bevorderd tot opzichter C, in welke functie hij thans het toezicht uit oefent op de boezemwateren van Rijnland in het district Halfweg. De Jeu heeft maar één liefhebberij: zijn werk. Dat neemt hem geheel in be slag, dikwijls tot laat in de avond. Wie de heer De Jeu 's avonds thuis ontmoet zal desgevraagd veel wetens waardigs te weten komen over het weerstation van het K.N.M.I. te De Bilt, dat ook „op de Toren" is geves tigd en waar op vaste uren waarne mingen worden gedaan betreffende windkracht en -richting, tempera tuur en vochtigheidstoestand van de lucht. Voor het Landbouwinstituut te Wageningen worden bovendien proefvelden geobserveerd en daarvan controleert de jubilaris het water peil. Op deze velden worden o.a. ook bloembollen geteeld voor het Rijks laboratorium te Lisse. Al met al heeft de jubilaris een functie die niet al leen hem, doch ook de leden van zijn gezin in beslag neemt. Altijd, dus ook* op zon- en feest dagen en tijdens de vacantie, moet er op de Toren iemand aanwezig zijn die de waarnemingen verricht. Het jubileum zal niet ongemerkt voorbijgaan. Zondag wordt de Hoog mis in de parochiekerk van St. Jaco bus Major te Oudewetering opge dragen tot intentie van de jubilaris. Maandag zal te Halfweg temidden van familie en het voltallige districts- personeel de officiële huldiging plaats vinden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2