S)e CoidieSou^a/rtt Peking kondigtbevrijding' van Quemoy aan Simonis Onderdeel van zenuwenoorlog De Little Roek-kwestie voor het Hooggerechtshof De Gaulle praat met Algerijnen Groepsvertegenwoordigers on.vangen Russen probeerden het nog niet Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BCREAHX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 30935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14497 Is QUEMOY een OORLOG WAARD? Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1-50 VERKORTE WERKWEEK Het psychologisch effect van een verkorte werkweek zou men al dus kunnen omschrijven, dat men daarbij het gevaar onder het ootg heeft te zien, dat het betere niet de vijand wordt van het goede. Ten eerste wat de produktie betreft en ten tweede wat de morele instelling betreft bij de Werknemers om met hart en ziel mede te werken aan de handhaving of verhoging der produktie, ook in dien de werkweek met drie uur zou worden bekort. De Sociaal Economische Raad heeft er zelfs in zijn advies reeds op gewe zen, dat de verkorting van de werk week aan twee voorwaarden zou moe ten voldoen. Hij heeft het aldus ge formuleerd: er moet een verhoging van de productiviteit hebben plaats gevonden, die niet door loonsverho ging mag zijn opgesoupeerd en die groter moet zijn dan voor het gehele bedrijfsleven te verwachten stijging. De productievermindering, die als ge volg van korter werken zal optreden mag niet groter zijn dan dit verschil. En vervolgens: er mag als gevolg van de verkorting van de werktijd geen prijsstijging optreden. De gevaren, die hier schuilen lig gen dus in de productievermindering. In de mogelijkheid van een weer groeiende overbesteding en de onze kere invloed van deze verkorting van de arbeidstijd op de werknemers. Wat de productie betreft heeft de SER berekend, dat bij een vijf daagse werkweek van negen uur per dag, de produktie met ij f tot zes pro cent zal verminderen., Blijft de zes daagse werkweek dan verwacht de SER een produktievermindering van drie procent en bij combinatie van vijfdaagse werkweken van 42Vs uur en zesdaagse weken van 48 uur een productie derving van vier tot vier en een half procent. Men spreekt hier van meetbare fac toren, al betwijfelen wij sterk of deze factoren voor de volle honderd pro cent meetbaar blijken te zijn. Maar in ieder geval staan daarnaast ook meetbare factoren en de SER neemt aan. dat er onmeetbare fac toren zijn, die gunstig op de pro ductie kunnen inwerken, waardoor de productievermindering kleiner zou zijn dai men heeft uitgerekend. Tot deze onmeetbare factoren met een gunstige invloed op de productie behoren volgens de SER de grotere bereidheid tot werken, een afnemend verzuim, betere organisatie binnen de ondernemingen en wijzingingen in het beloningstelsel. Hieronder zitten ongetwijfeld fac toren, die een stijging van de pro ductie tengevolge zouden kunnen heb ben, maar of het met al deze factoren zo zal zijn, is aan gerechte twijfel on derhevig. Indien men zou uitgaan van de stelling, dat een verkorte werkweek over de pehele linie een grotere bereidheid tot werken te zien zal geven, houdt men weinig rekening met de verschillende geaardheid en karakter der mensen. Mensen zijn nu nooit allemaal hetzelfde. Men kan even goed uitgaan van het standpunt, dat een luiaard van minder werken nog luier zal worden als veronderstel len, dat dit voor hem een prikkel zal zijn om harder te gaan werken. Men zou aan de hand van statis» tieken eens moeten nagaan welke in vloed de toenemenre sociale zorg aan de werknemers besteed: als zieken geld, wachtgeld en werkloosheidsver zekering en allerlei andere sociale voorzieningen de bereidheid tot wer ken gunstig hebben beinvloed. Die verkorte werkweek zal om het zacht te zeggen toch zeker niet op alle werknemers de door de SER ver wachte invloed hebben. Wellicht ook daarom spreekt zij van onmeetbare factoren al is dat dan ook meer be doeld in die zin, dat men het percen tage daarvan niet vooraf kan vast stellen. En komen wij weer terug op het uitgangspunt, dat het betere, name lijk de verkorte werkweek, geen vij- ant mag worden van het goede, na melijk de bereidheid om de productie op peil te houden. I"\at dit laatste noodzakelijk is heeft het recente verleden ons duide lijk geleerd. Nu zegt de SER dat de verkorte werkweek slechts onder zeer gunsti ge omstandigheden werkelijkheid zal kunnen worden. Maar ongetwijfeld zal dan dreigen het gevaar van over besteding, waardoor we opnieuw in de impasse zouden kunnen geraken waar we juist bezig zijn ons uit te worstelen. Daarom zal men deze arbeidsver- korting zeker in het begin niet alge meen verplicht mogen stellen, maar haar geleidelijk per bedrijfistak of onderneming moeten invoeren om eerst de gevolgen ervan te kunnen bestuderen. Een prachtige kans dan tevens voor de ondernemingsraden om hun positie te verstevigen, al ziet men aan socialistische kant hier meer een kans voor de vakbonden. Het advies is gevraagd in een tijd van betrekkelijke welvaart, welke in middels in moeilijkheden is verkeerd en ook de socialistische ministers in het kabinet zullen momenteel wel niet bereid zijn aan de verwezenlijking van deze gedachte te beginnen. Ook Formosa zou aan de beurt komen De bevelhebbers van het communistisch-Chinese leger in de provincie Foekien hebben in een door radio-Peking uitgezonden boodschap voor de rationalistisch-Chinese bevelhebber van het eiland Quemoy, generaal Hoe Lien, gezegd, dat zij plannen hebben opgesteld voor de „bevrijding van Quemoy", die onmiddellijk zullen worden uitgevoerd. „Voordat met de operaties wordt begonnen, dringen wij er bij u op aan uw strijdkrachten bij de onze te voegen of u over te geven zonder te strijden voor de groep van Tsjiang Kai-Sjek". In de radioboodschap, die ook tot andere nationalis tische officieren is gericht, wordt gezegd, dat de val van Quemoy aanstaan de is. Terugtrekken op Formosa is voor de bezetting onmogelijk evenals het zenden van versterkingen van Formosa naar Quemoy. Tenslotte wordt in de boodschap verklaard, dat het communistisch-Chinese bevrijdingsleger vastbesloten is alle Chinese gebieden te herwinnen, in het bijzonder Formosa en de eilanden langs de kust van het vasteland. DE HOUDING DER AMERIKANEN Hoge Amerikaanse en nationalis- tisch-Chinese militairen hebben don derdag op Formosa besprekingen ge voerd over technische problemen van een eventuele samenwerking van de Amerikaanse en de nationalistisch- Chinese lucht- en zeestrijdkrachten om het hoofd te kunnen bieden aan een communistische aanval op on verschillig welk door nationalisten bezet eiland. De Amerikanen hebben tot dusver nog niet officieel willen meedelenhoe hun houding zal zijn bij een communistische aanval. Amerikaanse ambtenaren zeiden, dat Pekings dreiging op Quemoy te landen een zet kan zijn in een zenu wenoorlog. Indien de aanval zal wor den ondernomen, is het een hache lijke zaak, zo meenden deze ambte naren te Washington. Eén van hen zei, dat de „Chinese communisten niet gewoon zijn te zeggen, dat zij iets gaan ondernemen zonder zich een uitweg voor te behouden. Wij zullen de juiste bewoordingen van de radioboodschap moeten bestude- SCHUDEL's JENEVER Admiraal Lioe Hoh-Toe van het nationalistisch-Chinese ministerie van defensie zei over de communistische boodschap: „Wij weten, dat zij een inval op Quemoy ondernemen, maar zij moeten beter weten wat wij hen zullen doen". Hoe de Britten er over denken In doorgaans welingelichte Lon- dense kringen acht men het waar schijnlijk, dat de Chinese communis ten een landing voorbereiden op een van de kleinere eilanden van de Quemoy-archipel. Op grond van ontvangen berichten helde men echter over naar de me ning, dat de communisten niet op het punt staan om een grootscheepse aanval te doen op de belangrijke na tionalistische basis op Quemoy. Uit de berichten is nl. niet gebleken, dat de communisten landingstroepen sa mentrekken op grote schaal op het vasteland van China. Naar verluidt zou de Britse rege ring van mening zijn, dat Quemoy en de andere eilanden vlak voor de Chinese kust, die in handen zijn van de nationalisten, het risico van een oorlog niet waard zijn. Radio-Moskou draait het om „De toestand in het Verre Oosten kan elk ogenblik tot ontploffing ko men", aldus Radio-Moskou in een uitzending van donderdagavond. „Amerika maakt zich op tot een onverhulde aanval op de Chinese be volking ~n regering. Het Verre Oos ten staat opnieuw aan de rand van de oorlog, een toestand, die vooral Dulles plezier doet". QUEMOY WEER BESCHOTEN De kustbatterijen van het Chinese vasteland hebben vrijdagochtend op nieuw gedurende enige uren Quemoy beschoten. Er werden in vier uur tijds 783 salvo's geteld. Capituleren voor het gepeupel Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft donderdag bij het hoog gerechtshof een verklaring ingediend, waarin dit hoogste gerechtelijke or gaan van de V. S. wordt verzocht alle huidige juridische belemmerin gen voor integratie op de scholen van Little Rock onmiddellijk op te hef fen. Het verzoek werd gedaan 2Vi uur voordat het hooggerechtshof in bui tengewone zitting bijeen kwam om de kritieke kwestie van de integratie te Little Rock in behandeling te ne men. Twee kijkjes aan boord van de Amerikaanse atoomonderzeeboot „Nautilus", genomen tijdens de vaart van Engeland naar de Verenigde Staten. Boven: de torpedokamer, voor in het schip. Onder: commandant Anderson (rechts) in het gevechtscentrum van de boot, aan de periscoop. Het hooggerechtshof heeft zijn be slissing tot 11 september uitgesteld. Het hooggerechtshof behandelt een verzoek van de nationale vereniging voor de behartiging van de belangen van gekleurde volken om de weder- toelating van zeven negerleerlingen tot de centrale middelbare school te Little Rock te gelasten. Het ministe rie van justitie heeft zich thans dus achter de vereniging geschaard. De Amerikaanse regering zegt in haar verzoek, dat de negerkinderen niets deden dat geweld en wanorde lijk gedrag kon uitlokken. Doordat zij tot een gekleurd ras behoren leid de louter hun aanwezigheid op de school anderen tot een gedrag dat als een voldoende rechtvaardiging werd beschouwd om de grondwettelijke rechten van de negerkinderen op te schorten. „Indien grondwettelijke rechten zo gemakkelijk ongedaan kunnen worden gemaakt, zouden zij weinig waard zijn", aldus de verkla ring. Thurgood Marshall, de advocaat van de vereniging van kleurlingen, legde er de nadruk op, dat men niet moet capituleren voor acties van het gepeupel, zoals die in Little Rock zijn gevoerd. „Als er een bankroof is ge pleegd, dan wordt de bank niet ge sloten, maar dan worden de dieven opgesloten", aldus Marshall. De advocaat van het schoolbestuur- van Little Rock Richard Butler zei dat de leden van het bestuur allen mensen „van hoge standing" zijn, die hun best hebben gedaan voor de in tegratie. Zij zouden echter de „bit tere ervaring" hebben opgedaan dat „in het bestaande klimaat" geen in tegratie mogelijk is. Twaalf jaar met een lijk Een 52-jarige Duitse vrouw uit Treysa heeft het lijk van haar man, die zij in oktober 1946 bij een echte lijke twist had doodgeslagen, twaalf jaar lang bij zich thuis verborgen ge houden. Nadat zij haar man vermoord had en het lijk onder de vloer van haar huis had weggestopt, stapte zij naar de politie en gaf haar man als ver mist op. Op 11 mei 1949 liet zij zich van haar echtgenoot scheiden. Even tevoren, in juli 1948, had het er even somber voor haar uitgezien. Zij moest toen verhuizen, doch zij wist de moeilijkheden te omzeilen. Met het gemummificeerde lijk in een kist trok zij naar haar nieuwe woning. Op 17 april 1958 werd zij echter ge arresteerd op beschuldiging van een ander misdrijf. Bij de huiszoeking, die hierna volgde, kwam de kist met het lijk te voorschijn. De vrouw heeft volledig bekend. De foto Iaat de leerlinge Carolyn Kendrick zien, die het kantoor van de schoolraad in Little Rock betreedt om te vernemen of zij op 8 september weer naar de „blanke" middelbare school mag gaan. Het gezicht van het meisje verraadt de spanning, waarin zij verkeert. Tot nu toe had nog geen der negerleerlingen het gewaagd om het kantoor te betreden. Bij STERKE SCHOOLSCHOENEN De Franse minister-president, gene raal de Gaulle, heeft donderdag een begin gemaakt met gesprekken met vertegenwoordigers van het volk van Algerië om uit de eerste hand inlich tingen te krijgen over de problemen, ideeën en zorgen van de Algerijnen. Een officiële woordvoerder zei, dat generaal De Gaulle donderdag en vrijdag gesprekken zou hebben met ongeveer dertig Chritsenen, Moham medanen en Joden uit alle delen van Algerië. Algiers is de Gaulle's laatste pleis terplaats op zijn reis van tien dagen door Frans Afrika. De personen, die De Gaulle don derdag en vrijdag ontving, zijn ver tegenwoordigers van godsdienstige groepen en beroeps- en vakvereni gingen. Het zijn niet allen leiders van deze organisaties. Van personen uit de omgeving van generaal De Gaulle werd vernomen, dat men in hun kringen ervan over tuigd is, dat nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. In vele gevallen moeten geestesgesteldheid en wijze van optreden nog worden veranderd. Een Franse officier zei, dat het moeilijk is zekere Europeanen ervan te overtuigen, dat de Moham medanen burgers zijn als zijzelf. Generaal De Gaulle zou vrijdag middag of half vier, na zijn gesprek ken met Algerijnen, een radiotoe spraak houden. Na afloop daarvan wilde hij naar Parijs vertrekken. Weer een aanslag in Parijs. Vier Algerijnen hebben donderdag avond een aanslag gepleegd op een politieman. De man werd door drie kogels dodelijk gewond. Twee van de vier Algerijnen wer den later door de politie ingesloten. Hierna ontstond een gevecht, waarbij de twee Algerijnen door kogels wer den getroffen. Met een half jaar gARA|hT|E HAARLEMMERSTRAAT 138 TELEFOON 20699 In de Sovjet-Unie zijn tot nu toe geen pogingen gedaan een raket naar de maan te lanceren. Dit verklaarde gisteren professor L. Sedof, leider van de Russische delegatie op het ruimte vaartcongres in Amsterdam. Sedof doelde hier kennelijk op be richten uit Duitse bron, die eerder deze week melding maakten van en kele mislukte Russische pogingen om een raket naar de maan te lanceren. (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOG KANS OP ONWEER. J Enkele regen- of onweersbuien. Lagere temperaturen vooral in het binnenland. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uit- l eenlopende richtingen, later ma- tige tot vrij krachtige wind tus- j sen zuid en zuidwest. 30 Aug. zon op 05.47; noder 19.34; maan op 19.42; onder 07.08. Hoogwaterstanden 30 Augustus v.m. 1.n.m. 4.25. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM zwaar bew. OSLO geheel bewolkt KOPENHAGEN half bewolkt ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN regen AMSTERDAM licht bewolkt BRUSSEL onbewolkt LUXEMBURG half bewolkt 22 C. 22 20 18 18 21 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bewolkt onweer zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bewolkt mist onbewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt Korreltje Fries gezegde: Dwaen is ek in ding. (Doen is ook een ding).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1