Politie arresteerde een complot inbrekers te Alphen aan den Rijn Protest tegen verkoop melk op boerderij Joyriders veroorzaakten de dood van bromfietser Niet verantwoord productie melk te beknotten Kunstmanen gaan op ontdekkingsreis DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Prinses Maria Pia van Savoye en haar echgenoot prins Alexander van Joegoslavië tonen met trots hun tweeling aan de verzamelde persmensen in Florence (Italië) waar het prinselijk paar een korte vakantie doorbrengt. Dank zij waakzaam heid van niet-slapend burger Dank zij de oplettendheid van een inwoner van Alphen a. _d. Rijn, de heer Poedel van Dam, die in de nacht van dinsdag op woensdag de slaap niet kon vatten, is de politie er in ge slaagd een complot van jonge Am sterdammers, die in deze gemeente op nachtelijke rooftocht uit waren, te ar resteren. Het zijn de gebroeders H., respectievelijk 22 en 25 jaar, de 22- jarige B. en de 21-jarige mej. S. De 25-jarige H. is in Amsterdam aange houden, de overigen zijn te Alphen a. d. Rijn gearresteerd. Eén mannelijk, lid van het gezel schap, dat in de duisternis wist te ontkomen en wiens naam nog niet bekend is, is voortvluchtig. De buit, die zij in de afgelopen nacht in Al phen a. d. Rijn maakten bij een in braak op twee adressen beloopt res pectievelijk 200 en 0.58. Het eerst genoemd bedrag is ontvreemd uit de woning van de familie J. W. in de Dwarsstraat, het andere ten huize van het raadslid J. v. d. L. wonende in de Prins Hendrikstraat. Tot de beide woningen wisten zij zich toegang te verschaffen doordat de huisdeuren niet voldoende waren afgesloten. De 25-jarige H., die vluchtte, doch in Amsterdam werd aangehouden, is inmiddels naar Alphen a. d. Rijn overgebracht. De 22-jarige B. en de 21-jarige mej. S. werden door de politie duttend in een geparkeerde personenauto, die de aandacht van de heer Van Dam had getrokken, aangetroffen en naar het politiebureau overgebracht. De politie onderzoekt op dit moment in hoever re dit tweetal schuldig bevonden kan worden aan medeplichtigheid aan in braak en diefstal. Het was omstreeks kwart voor twee in de nacht van dinsdag op woensdag, dat de heer Poedel van Dam, die te bed lag, maar de slaap niet kon vat ten; vanuit zijn slaapkamer naar bui- Van Nelle bestellen (Adv.) Tijdens een gisteren in Utrecht ge houden vergadering van de gezamen lijke Nederlandse melkhandelaren is besloten een telegram te zenden aan de minister van Landbouw, visserij en voedselvoorziening met het ver zoek op korte termijn krachtige maat regelen te treffen om de verkoop varn melk aan particuileren op de boer derij ongedaan te maken. In het te legram wordt medegedeeld, dat de omzetten van de melkhandel, vooral op het platteland, door deze verkoop zo gedaald zijn dat het inkomen van de melkh..ndelaren, ook al vanwege de te lage marge, onvoldoende is om in het onderhoud van hun gezinnen te voorzien. Afschriften van het telegram zijn gezonden aan de ministers van econo mische zaken, van justitie en van binnenlandse zaken. VERPAKT GEVOGELTE IN ELKE LEVENSMIDDELENZAAK. Bevroren, verpakt, panklaar gevo gelte behoort in iedere levensmidde lenwinkel verkocht te worden. Dit is de mening van het bestuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. In een brief, die dit bestuur zal zenden aan de commissie adviezen vestigingsregelingen van de Sociaal- Economische Raa,d wordt bezwaar gemaakt tegen het voorbehouden van de verkoopmogelijkheid van dit ge vogelte aan uitsluitend pouliers en houders van vestigingsvergunningen voor het algemene levensmiddelenbe- drijf. De voorzitter van het produktschap deelde mee dat volgend iaar een grote vraag naar broedeieren uit Duitsland te verwachten is. ten keek, toen hij nabij zijn woning tevens rijwielreparatie-inrichting, een auto hoorde stoppen. Hij zag toen'en kele mannen de auto verlaten, waar op zij in de omgeving enkele huis deuren betasten, kennelijk om te con troleren of zij gesloten waren. Poedel van Dam belde daarop de politie. Toen die arriveerde, troffen de dienaren van de wet slechts de ge parkeerde auto aan, waarin het eer der genoemd tweetal lag te dutten. Zij werden meegenomen naar het po litiebureau en aldaar ingesloten. De politie heeft de auto in beslag geno men. Onderwijl kwam vrijwel het ge hele politieapparaat te Alphen a. d. Rijn in de weer. Men zette de wijde omgeving van het woonwijk Gouw- sluis af en een ieder die uit het ge bied kwam werd tot hedenmorgen vroeg aan een strenge controle onder worpen. Men kamde tegelijk het ingesloten gebied uit en trpf daarbij de gebrs. H. in de omgeving van de Hefbrug over de Gouwe aan. Eén van hen, de 22- jarige, kon in de kraag worden ge grepen, doch zijn broer (25) nam de benen en slaagde erin, geholpen door de duisternis, te ontkomen. Zijn vrij heid duurde evenwel ook niet lang, want de Amsterdamse politie arres teerde hem nog in dezelfde nacht. Het voorlopig onderzoek heeft nog niet aangetoond, dat het gezelschap eerder op het pad van de misdaad is betrapt. Het onderzoek wordt geleid in samenwerking met de Amsterdam se politie. Geen van de gearresteer den heeft tot dusver bekend. Van Nelle bestellen (Adv.) GEMEENTERAAD BOUWT NIET MEE AAN TOREN. De gemeenteraad van Rotterdam was het gistermiddag niet eens met het voorstel van b. en w. om van ge meentewege het doen verrijzen van een 115 meter hoge uitzichttoren aan de Parkhaven te bevorderen door mee te werken aan de oprichting van een N.V. door inbreng van de grond tegen aandelen en deelname in het aandelen- en obligatiekapitaal van tweemaal 500.000. Dit onder uitdruk kelijke voorwaarde, dat de financie ring van het resterende gedeelte van de bouwkosten, die op 2.800.000 wa ren geraamd, door derden verzekerd zou moeten zijn. Van particuliere zijde zou de financiering geschieden, zo lag in de bedoeling, door storting van een aandelenkapitaal van voor hands 930.000. terwijl aan obligatie- kapitaal 380.000 was toegezegd. Men wilde de toren, als wij schre ven, tot .stand brengen om het wel slagen van de I960 te Rotterdam te houden internationale tuinbouwten toonstelling te doen bevorderen. Van de raadsleden bleken er ech ter slechts 18 voor deelneming van de gemeente te zijn, maar 23 konden zich niet met het voorstel verenigen, zodat het werd verworpen. GEEN HEFFING VOOR SUIKERBIETEN. Het bestuur van het Landbouw schap heeft na uitvoerige beiprekin gen besloten af te zien van een areaalheffing voor suikerb'eten om uit een te vormen fonds toeslagen voor bietenvel bouwers in minder produktieve streken te kunnen beta len. Dit besluit viel met 16 tegen 5 stem men. Van Nelle bestellen Naar Amsterdam gevlucht De politie te Den Helder heeft tij dens een nachtelijke wegcontrole twee jongemannen op een bromfiets aan gehouden, die bij navraag bekenden dat zij de bromfiets in Amsterdam gestolen hadden. Toen zij voor dit feit waren opgebracht en nader aan de tand gevoeld werden, bekenden zij voorts dat zij woensdag in Den Hel der een auto hadden gestolen, waar mee zij in Schagen een dodelijk on geluk veroorzaakt hadden. De jongelieden, W. R. M. en H. D. J., die in Den Helder wonen, hadden in Schagen namelijk een bromfiet ser, A. Z., aangereden, die na het on geluk was overleden. Zonder zich om de dode of de auto te bekommeren, waren de jongemannen per trein naar Amsterdam gereisd, waar zij de brom fiets gestolen hadden om daarmee naar Den Helder terug te keren. Van Nelle bestellen (Adv 1 Ziekteof ongevallenwet Kinderbijslagwet niet vóór I januari I960 De algemene kinderbijslagverzeke ring zal vrijwel zeker eerst op 1 ja nuari 1960 in werking treden. Het is n.l. onmogelijk de verzekering op 1 januari 1959 in werking te doen tre den en het stuit op grote moeilijkhe den haar in de loop van een kalender jaar in te voeren. Dit zeggen de staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Fi nanciën in de toelichting bij een wetsontwerp tot verlenging voor één jaar van de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. De bewindslieden wijzen erop, dat het voorlopig verslag over het wets ontwerp, dat in mei j.l. in hun bezit kwam, zeer omvangrijk is en nader overleg met verschillende ministers noodzakelijk maakt. Nader commisso riaal overleg lijkt niet uitgesloten. Nadat de Tweede Kamer de openbare behandeling zal hebben voltooid, moet het ontwerp de Eerste Kamer passeren, terwijl daarna met het tref fen van de nodige uitvoeringsmaatre gelen nog enige tijd gemoeid zal zijn. Bejaarden vergiftigd door kolendamp In Winschoten heeft zich een droe vig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan de 78-jarige heer W. A. Schmidt het leven heeft gekost. Zijn zuster die in de woning eveneens bewusteloos werd aange troffen is in een zorgwekkende toe stand. Omdat het weer wat guur was hadden de 78-jarige en zijn drie jaar oudere zuster de kachel aangestoken. Zij wisten niet, dat de pijp van de kachel verstopt was geraakt. Om 10 uur woensdagmorgen merkte een voorbijganger dat er iets bijzonders moest zijn in dit huis. Door het in slaan van een ruit kon men zich toe gang verschaffen. Daar trof men het tweetal bewusteloos aan. Zij werden ijlings naar het katholieke ziekenhuis te Winschoten gebracht, waar zuur stof werd toegediend. Voor de oude heer Schmidt mocht dit niet meer ba ten. Van Nelle bestellen (Adv Dr. Wernher von Braun is twee dagen onder de wol geweest, nadat hij van de trap was gevallen. Bij dit ongelukje heeft dr. von Braup een rug- spier verrekt. Vandaag kwam de raketten-specialist weer op het ruimte vaart-congres. Het lopen ging echter nog moeilijk, reden waarom een stok onontbeerlijk was. Foto: dr. Wernher von Braun leunende op zijn stok kijkt naar foto's, welke ten behoeve van het congres zijn opge hangen. Tijdens de gistermorgen gehouden vergadering van het bestuur van het produktschap zuivel hebben ver scheidene leden betreurd dat de rege ring, zonder het bedrijfschap daarin te kennen, besloten heeft, teneinde de wintermelkproduktie onaantrekke lijker te maken, de toeslag op de prijs van de in de stalperiode gewonnen melk, sterk te verlagen. De heer dr. E. v. d. Wiel merkte in zijn betoog o.a. op dat het voor de nationale economie niet verontwoord zou zijn op korte termijn de melkpro- duktie te beperken. Slechts op lange termijn, zo zeide hij, bestaat de mogelijkheid de facto ren van de melkproduktie in andere bedrijfstakken onder te brengen. Ook in de Europese Economische Gemeen schap zag spreker grote mogelijkhe den voor Nederland aangezien de kostprijs van melk bij ons nog altijd de laagste is op de gemeenschappe lijke markt. Indien wij een gedeelte van onze melkproduktie lieten vallen, zo merk te hij verder op, zou dit zonder twij fel door een van de andere partners in de E.E.G. worden opgevangen. De oplossing die de minister zoekt in een verlaging van de wintermelk- prijs zal, aldus spreker, grote conse quenties inhouden voor ie bedrijfs voering. Hü achtte het teleurstellend, dat de minister niet eerst de vergadering van het bedrijfschap heeft afgewacht waar deze kwestie besproken zou worden. Een concept-advies over deze kwes tie is aan de regering overhandigd. Van Nelle bestellen (Adv.) Eerste haringkaker krijgt standbeeld Een dezer dagen zal de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr de Casembroot het standbeeld van Willem Beukelszoon in Biervliet onthul len. Het beeld is een werk van de Veerse kunstenaar Philip ten Klooster en vormt een waardig middelpunt van Biervliets marktplein. De onthul ling vormt een hoogtepunt van de tweedaagse ,3eukelsfeesten". Op de foto zien we het beeld, terwijl het op het voetstuk wordt geplaatst (dins dag); met zeildoek toegedekt zal het verder onzichtbaar blijven tot de ont hulling. Het duizelt ons gewone mensen wel een beetje van al die kunstmanen en raketten, die er, al of niet, de lucht ingaan. Welk nut hebben al deze po gingen, vragen velen zich hoofd schuddend af. Het antwoord hierop is, dat wij nog zo midden in de mysteries leven, dat alleen het gebruik van kunstmanen en raketten ons kan helpen bij de op lossing van de problemen. En wij ma ken dan ook een groot gebruik van deze wonderen der techniek. Alleen in het laatste halfjaar van 1957 schoten de Ver. Staten 81 ra ketten omhoog ter bestudering van de hogere luchtlagen. Een grotere kennis van de ruimte rondom ons is beslist noodzakelijk wil de mens tot de ruimtevaar1 komen. De kunstma nen en de raketten zijn nu de vlie gende „laboratoria", die wij naar be lieven omhoog kunnen zenden, waar bij zij ons waardevolle feiten kunnen seinen over de krachten die in de ho gere luchtlagen rond de aarde aan wezig zijn. Tijdens de reis omhoog doorlopen de raketten d° dampkring van onze aarde. Aangezien deze dampkring uit verschillende „verdiepingen" bestaat, krijgen wij op deze manier een in zicht in de div. „werelden" die er bo ven onze hoofden bestaan. Zonder het gebruik van raketten en kunst manen zouden wij deze gegevens nooit kunnen bemachtigen. Het zijn dan ook de raketten en kunstmanen, die voor ons ontdekten, dat onze dampkring heel wat dikker is dan al tijd werd aangenomen. Er zijn aanwij zingen, dat de dampkring c.a. 13.000 km. dik zou zijn inplaats van de on geveer 800 km. die wij tot op heden aannamen. Helemaal zekerheid heb ben wij nog niet r. aar de opgedane gegevens wijzen in deze richting. Op een hoogte van ca. 960 km. hebben de kunstmanen een straling ontdekt, die ca. honderdmaal zo sterk is dan werd verwacht. Dit brengt met zich, dat mensen en instrumenten een gro te bescherming nodig zullen hebben op tochten in de ruimte. Oók de in strumenten dus, want deze zijn der mate gevoelig, dat de meetinstru menten van twee kunstmanen door de ontdekte sterke stralingen grondig werden vernield. Men heeft voorts gemeten, dat boven de 400 km. de in tensiteit van de radio-activiteit in de ruimte met elke 100 km. hoogte toe neemt. Dat de stralingen uit het heel al een sterke invloed uitoefenen is wel gebleken uit de kleurwisseling, die een omhoog 'gezonden zwarte rnuis vertoonde na zijn terugkeer op de aarde. Deze muis was n.l. geheel grijs geworden door de invloed van de stralingen. Uit overgeseinde gegevens van kunstmanen is gebleken, dat de mens de mogelijkheden heeft om het in wendige van een ruimteschip te rege len; de binnentemperatuur van de kunstmaan werd n.l. gehandhaafd tussen 0 en 37 graden C. En dat ter wijl er grote temperatuurverschillen optreden, die de ruimteschepen zul- lenlen moeten doorstaan. Niet alleen de wrijvingsweerstand bij de start maar ook de temperatuurschommelin gen van de ruimte zelf. Zo vinden wij b.v. op 6080 km. hoogte een tempe ratuur van 80 graden C. onder nul. Het bewezen feit dat men de tempe ratuur in een kunstmaan op peil kan houden is dan ook een belangrijk feit. Zijn de seinen, die de kunstmanen ons zenden buitengewoon belangrijk, de baan van de aardsatelieten is ze ker niet minder belangrijk. Uit afwij kingen van de baan van de kunstma nen konden gegevens worden bere kend, die meer inzicht verschaften in de dichtheid van de dampkring, de samenstelling van de aardkorst en de dikte van de aardkorst. Men heeft ook gegevens verkregen over de kans, dat een ruimteschip ge troffen kan worden door meteorieten- zwermen. Er zijn sterke aanwijzingen, dat één van de kunstmanen bescha digd is door kleine meteorieten, af komstig uit de baan van de komeet van Halley. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) ROTTERDAMSE RAAD OVER VERZAMELING VAN BEUNINGEN. Zender hoofdelijke stemming is óe gemeenteraad van Rotterdam gister middag akkoord gegaan met net voor stel van b. ei w de unieke /erzame- ling Van B vunir.gen van de erven aan te kopen vor achttien miljoen gulden. Dit houdt tevens in, dat de naam van museum Boijmans zal wor den gewijzigd in museum Boijmans- Van Beuningen. In het bestaande museumgebouw, zo sprak mr. G. E. van Walsum, bur gemeester van Rotterdam, moet gele genheid worden geschapen deze kunstwerken op te nemen. Dit bete kent, dat andere schilderijen zullen moeten worden opgeborgen. Het is de bedoeling, zodra de mogelijkheid zich voordoet en de omstandigheden er rijp voor zijn terug te komen op het besluit tot uitbreiding van het mu seum, een besluit, dat de raad in het verleden reeds reeft genomen. WAT RAKETTEN EN KUNSTMANEN ONTDEKTEN

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7