Reuzen van de Leidse hortus bereiken aartsvaderlijke leeftijd .Vooruit boekte iet juÉi-loHag sin Beschrijving van een der oudste en beroemdste tuinen ter wereld Pracht handen Vrij dure bouwfondswoningen aan de Leidse Duivendakstraat ÉN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Daar waar citroenen bloeien W7IST U DAT DE BEUK in devoortuin van de Leidse Hortus in 1820 werd geplant. Deze reus heeft dus vele stormen over zich heen laten gaan en overleefd. Wist u ook, dat de Hortus in het stichtingsjaar 1587 een afmeting had van dertig bij veertig meter en dat die afmetingen in de loop der eeuwen door vele uitbreidingen op de huidige grootte is gekomen. Deze en andere wetens waardigheden lezen wij in een versgedrukt boekje, dat verschenen is, en dat voortaan door de portier van de Leidse Hortus aan de bezoekers zal worden aangeboden en voor drie kwartjes van bezitter verwisselt. Wij geloven dat het de prijs waard is, zoals ook deze tuin zijn dubbeltje entree waard is. Niet al leen om er heerlijk in het zonnetje te zitten en onder de oleanders ape nootjes te eten met de kinderen, die prettig trapje op en stoepje af kun nen spelen, maar ook om uw geest te verrijken met kennis omtrent „wat leeft en groeit" en om met de meneer van de radio-zondagmor genclub te spreken ook „altijd boeit". U wordt er ook lichamelijk verkwikt. Een geschikt oord, als de dokter u verandering van lucht heeft voorgeschreven, want waar anders kunt u, nog geen vijftig me ter van het stadsverkeer, de geur van subtropische cypressen opsnui ven, dan in dit stukje Leidse bos grond, waar de „citroenen langs de weg bloeien". Een goed Leidenaar houdt van zijn hortus, zoals hij van zijn grach ten houdt; hij is er als kind ge weest en heeft daar de sensatie on dergaan desnoods vergiftige bessen te kunnen eten, die in staat waren hem binnen enkele minuten het tijdelijke met het eeuwige te doen verwisselen. Zulke waarschuwingen van diep-bezorgde ouders maken op kinderen altijd een diepe, maar ook bijna feestelijke indruk Het vertelt de geschiedenis van de Hortus, die een zeer oude is. Ga eens na: toen de tuin gesticht werd, was ons land nog in een vrij saaie en in elk geval langdurige oorlog met Spanje verwikkeld. De tachtig jarige nl. Wist u, dat de Leidse Hortus een van de oudste botanische tuinen ter wereld is? Hij wordt in ouderdom slechts overtroffen door die van Pisa (1543), Padua (1545), Florence (1550), Bologna (1567) en Leipzig (1580). De tuinen van Bres- lau, Heidelberg en Montpellier, die stuk voor stuk internationale faam genieten zijn ouder. Dit vinden wij al een pluspunt voor de Leidse tuin De zeldzaamheid van vele planten, die er groeiend zijn even zovele pluspunten te meer. LIET WAS AL in 1587, dat de curatoren van de universiteit aan de burgemeesteren van Leiden verzochten de „ledighe plaetse" achter de universiteit te mogen ge bruiken als kruidentuin voor de studenten in de medicijnen. De burgemeestérs stonden dit niet al leen toe, zij gaven aan de hoogle raar Gerard de Bont, ook wel Bon- tius genaamd, een toelage van 50 gulden méér om de studenten over de kruiden te onderrichten Met de inrichting van deze tuin begon men in 1594. De beroemde plantkundige Carolus Clusius was toen aangesteld als het hoofd van de tuin, maar vóór die tijd toonde deze al belangstelling voor dit vruchtbare lapje Leidse grond, want hij stuurde aan de cu ratoren zaden, die uit Kreta af komstig waren. Clusius was invalide hij was 67 jaar oud, dus niet de aan gewezen figuur om in deze tuin ook als man van de vuile karweitjes op te treden; harken en spitten lag deze hoogleraar niet en daarom kreeg hij in 1594 een assistent: Dirck Outgaertszoon Cluyt, die apotheker in Delft was geweest. Deze dwaalde niet zo ver van zijn stiel vandaan als men tegenwoordig wel zou denken Een apotheker in zijn tijd immers verkocht niets an ders dan kruiden en hy had dus verstand van die zaken. Vierkant. We weten aan de hand van een tekening en een inventarislijst, hoe de eerste tuin er uitgezien heeft. Het was een mooi, vierkant volks tuintje, dat verdeeld was in een aantal bedden, waarop duizend ver schillende plantensoorten in kleine vakjes waren ondergebracht. De oude tuin lag in' het gedeelte tussen de hoofdingang en de vijver. Het enige gewas, dat hieraan de gedachte levendig houdt, is de in 1601 geplante Gouden Regen, welke hoewel als een hoogbejaarde aan alle kanten gesteund, nog elk jaar bloeit. In 1599 besloten curatoren een stenen winterbewaarplaats voor uit heemse gewassen te doen bouwen. Op allerlei manier trachtte men de schat van gewassen uit te breiden. Een zoon van Cluyt, de tuinman, begaf zich naar Spanje (dit was een gevaarlijke reis van vele maanden) vanwaar hij nieuwe planten overzond Hij strekte zijn tocht zelfs uit tot N.-Afrika, maar tot driemaal toe werd hij in de woestijnen van Barbarije van al les, tot zelfs zijn kruidenboeken en zaden toe, beroofd Om de tuin weer op dezelfde plaats, dus bij de hoofdingang te kunnen inrichten, zou men, afge zien dat de prachtige bruine beuk geveld moest worden, hier aller minst een harmoniërende omgeving kunnen scheppen Gelukkig kreeg de Hortus in 1932 de tuin achter de Uuniversiteits- manege toegewezen. Dit stuk grond liet enerzijds toe de kruidhof van 1594 op 2/3 van de oorspronkelijke grootte aan te leggen, maar gaf an derzijds ook de gelegenheid in een apart tuingedeelte die gewassen bij een te brengen, die in volgende ja ren tijdens Clusius' leven in de tuin hebben gestaan. De houten poort die beide gedeelten verbindt, en een prieeltje aan het eind van deze bij- tuin zijn getrouwe copieën van de in 1600 aangebrachte versieringen. Ook de bijenstal met het zinrijke opschrift „Godt voet alle Creaturen" moet worden vermeld, daar Cluyt, behalve een kundig hortulanus, te vens een vermaard imker was. één der eerste Nederlanders, die een boek over de bijenteelt publiceerde in de vorm van een ochtend-sa menspraak met Clusius Door middel van een houten draaibrug over de Binnevestgracht werd een directe verbinding met de hortus tot stand gebracht. Wij hebben even de beschrijving in dit boekje op de voet gevolgd, omdat zij zo belangwekkend is. Maar we zouden kunnen blijven ci teren, omdat dit gehele werkje vol is met interessante gegevens. Er zijn vele uitbreidingen geweest, waarvan de belangrijkste ongetwij feld die van 1818 was onder direc toraat van prof. Sebald Justinus Brugmans. Er werden dertig hui zen voor gesloopt, en de rechthoe kige bedjes werden toen vervangen door een landschappelijke aanleg. De sterrewacht, die in een' zolder kamertje van de Universiteit zat, werd verplaatst naar de tuin. Het boekje gaat vervolgens vóór in een wandeling door de tuin. Het blijkt dat de tuin ruim 8000 ver schillende planten bezit. De hortus is ook beroemd óm zijn bomen. Tegenover het Rijksherbarium staat een Libanonceder, daterend uit 1800, die in de storm van 16 no vember 1928, zwaar gewond werd, maar hersteld kon worden. Maar als wij de bomen gaan dateren blijkt welk een eerbiedwaardige ouder dom de meeste bereikt hebben. GROTE SORTERING GEBOORTE AANKONDIGINGEN Fa. J. N. GEIJER Leiden (Advertentie) Er is zelfs een uit China afkom stige Diospyros lotus, die er in 1735 al stond. De „tandarts" moest er aan te pas komen, er zijn gedegen plomberingen in de stam, maar de boom staat er nog en evenals de ge hele tuin „rustig temidden van de woelige baren". Wij kunnen u tot slot slechts ad viseren, koop dit boekje, dat ver lucht is met mooie foto's en maak zelf deze wandeling, Clusius woor den overpeinzend „Godt voet alle creaturen", Een foto van de Hortus met op de achtergrond de Victoria-kas, die in eerste aanleg plsm. 1870 werd gebouwd. Geheel links de zwaar ge plombeerde, maar nog vitale Dios pyros Lotus uit China (of Japan), die in 1736 gepland werd. Midden- rechts de Gingo-Biloba, de manne lijke Japanse notenboom, die ge plant werd in 1785. Elders in de tuin, staat ook een vrouwelijk exem plaar van deze boom, die grote hoe veelheden niet-kiemkrachtige zaden produceert. De oorzaak is dat de mannelijke boom te vroeg bloeit om de vrouwelijke boom te kunnen be stuiven. Tube95a Hamea-Gelei Het is de Hemamelis die 't 'm doet MINDER VERKEERSONGEVALLEN In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft het totale aantal keersongevallen op de openbare weg in Nederland 77.042 bedragen, in de zelfde periode van het vorig jaar be droeg dit aantal 78.384. Dit is meege deeld in het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Stati stiek. In gemeenten met 100.000 of meer inwoners was het totaalcijfer 40.556 (v.j. 42.390). In andere gemeenten was het totaal 36.456 (v.j. 39.994). Het statistisch bulletin vermeldt ook het aantal slachtoffers bij ver keersongevallen op de openbare weg. De volgende cijfers gelden voor de periode van Januari tot en met juni, dus zes maanden d-° vijfers tussen haakjes geven het aantad in de over eenkomstige periode van 1957 aan, Nederland totaal 17.872 (20.345), waarvan gedood 656 (819), ernstig ge wond 10.224 (11.595) en lioht ge wond 6992 (7931). In gemeenten met 100.000 inwoners en meer waren deze cijfers: totaal 7259 (8859), gedood 124 (192), ern stig gewond 3512 (4171) en licht ge wond 3623 (4496). Binnenkort ook goedkopere bouw Binnenkort komen aan de Duiven dakstraat te Leiden 24 woningen van de N.V. Bouwfonds voor Nederlandse Gemeenten gereed. Wij hebben van dit complex een foto gemaakt en in lichtingen ingewonnen bij de admini strateur van het bouwfonds, de heer O. Baerveldt, die vertelde, dat deze huizen niet weggelegd zijn voor de kleine spaarder. De eerste betaling bedraagt achtduizend gulden. Daarna blijft de bewoner een maandelijks be drag van 124,over, af te betalen in dertig jaar. „Waarom zijn deze woningen zo duur?", vroegen wij. De totale bouw som immers bedraagt 29..000 gulden en dit is toch een sommetje, dat lang niet voor iedere aspirant huizenbezit ter is weggelegd. „Het is een beetje vervelend ge gaan met deze woningen", vertelde de heer Baerveldt. Wij waren n.l. van plan hier normale bouwfondswo ningen te plaatsen, maar in opdracht van b. en w. van Leiden is de luxe van dit complex opgevoerd, omdat de buurt rond de torenflat bestemd is voor de „betere bouw". Ook de Dui vendakstraat viel daaronder en dus waren wy genoodzaakt luxueuzere ontwerpen te maken voor grotere wo ningen. Toch is er voor deze huizen al een bestemming. Zij zijn gereser veerd voor spaarders, die daar in september in het bezit komen van een huis met vijf slaapkamers en een woonkamer. Het bouwfonds gaat echter ook bin nenkort (begin januari a.s.) goedko pere woningen in Leiden plaatsen: in de Componisten-buurt in 't verleng de van de Vijfmeilaan, waar vier- kamerwoningen worden gebouwd aan de Willem Pijper, Diepenbrock- en Johan Wagenaarstraat. Deze huizen zullen na een aanbetaling van 3300 tot 3500 een maandelijkse af losing vragen van 102.88. De totale bouwsom van deze huizen bedraagt ongeveer ƒ21.000. Belangstellenden dienen bij dit al les in het oog te houden, dat zij mét het betrekken van het huis ook de lasten van de eigenaar op zich nemen, de verschillende kosten, zoals grond belasting en onderhoud komen voor hun rekening. Wij vroegen de heer Baerveldt nog of hfj persoonlijk deze prijzen niet aan de hoge kant vindt. „Wat kunnen wy er aan doen", ver zuchtte hij. Het bouwfonds is er niet op uit om winst te maken, maar de rente voor het benodigd kapitaal is vandaag de dag zo hoog, dat het zijn weerslag vindt in de bouwkosten en dus in de aflossing. Het wachten blijft op goedkopere, geschikte wo ningen.... In een vuurwerkfabriek te Tsjia-{ ji (Zuid-Formosa) heeft zich dinsdag' een ontploffing voorgedaan, die aan 23 mensen, merendeels jonge meisjes, die in de fabriek werkten, het leven heeft gekost. Dertien mensen werden gewond, zeker twaalf worden er nog vermist. Op de EXPO Evenals de vorige dagen heeft Koninklijke familie ook gisteren onofficieel mogelijk verscheidt paviljoens van de wereldtentoonstd ling bezocht. In de ochtend bezichtigden leden van de Koninklijke familie o zamenlijk het Engelse paviljo® Daarna ging men weer in drie groe; jes uiteen. Om cngeveer een uur had men gesproken zich te verzamelen in bovenste bol van het Atomium. R binnengaan werd vrijwel door n; mand opgemerkt, maar. toen het vo stelijk gezelschap weer naar buit; kwam stond er een enthousias menigte te juichen. Gisteravond heeft de directeu generaal van de Expo, baron Moe; de Fernig, de Koninklijke gasten ei feestmaal aangeboden in het vedère. Circusleeuw grijpt 10-jarig knaap aan Schrammen en gescheurde kien Circus Espanol, dat enkele dagei Alphen a. d. Rijn voorstellingen geven, is gearriveerd. Zoals gewoc lijk trekken vooral de wagens, wat in de wilde dieren zijn gehuisvest, belangstelling van de jeugd. Deze langstelling was de 10-jarige Ru Simmerman uit de Hoofstraat, ev voor het aangaan van de katholle school, bijna noodlottig. Toen hij v een der wagens een plank wilde wi trekken stak een leeuw zijn klauw naar hem uit een greep de jongen de lende. Zijn kleren werden tot op lichaam gescheurd en overigens he innert een rode plek, krassen schrammen aan de benauwde bei venis die de jongen niet licht zal ve geten. Rudy werd door zijn schoolvrier. jes geëerd als de held van de maar zij beseften niet hoe ernstig stoutmoedigheid had kunnen aflope PATER IN INDONESIë VERONGELUKT. Aangenomen wordt dat de patf jezuiet Hermanus Ruding, leraar a de r.k. opleidingsschool voor pris ters te Djokjakarta, bij een bekli: ming van de berg Soembing om leven is gekomen. Pater Rudi; wordt sinds begin juli vermist, werd in 1915 in de provincie Gr on: gen geboren. In 1934 kwam hij in toenmalige Nederlands-Indië aan. RIJNSATERWOUDE Hulde voor pioniers Na een bijzondere minitieuze keu ring onder leiding van de arbiter ir P. Verhoeven, rijksveeteeltconsulent te Den Haag heeft de jury tijdens de gisteren in Rijnsaterwoude gehouden jubileum-fokveedag van de fokver- eniging „Vooruit" het predikaat kam pioen bij de Zwart-blaren toegekend aan de koe Dingena 3 van A. H. Rot teveel met reservekampioen Gretha van D. van Os. Bij de zwartbonten werd Aegumer Marie 33 van L. Treur kampioen en Ytske 33 van H. J. Kom pier reserve. De jury toonde zich over het alge meen bijzonder tevreden over de in gezonden dieren, die wat beide vee slagen betreft een uitstekende indruk maakten. Tijdens een diner in het Het Oude Rechthuis wees ir Verhoe- en nog op de prima kwaliteit op deze fokveedag. Het zijn, aldus de heer Verhoeven, de echte fokkers geweest die in deze streek tijdig en met succes hebben overgeschakeld van de zwart-blaarkoppen naar het zwart-bonte veeslag. Tijdens de eveneens in Het Oude Rechthuis gehouden receptie ter ge legenheid van het gouden jubileum maakten velen van de gelegenheid gebruik het bestuur te feliciteren Burgemeester B. Kammenga toonde zich als burgemeester, maar ook als ere-voorzitter zeer verheugd over dit jubileum. Namens het gemeentebe stuur bood hij de gelukwensen aan, waarbij hij hulde bracht aan de pio niers, die in het verleden zoveel Burgemeester Kammenga felicitet het bestuur van de jubilerende ve: eniging. baanbrekend werk voor de fokker in deze streek hebben verricht. Ook de grote feestavond in h< Nutsgebouw mocht zich in een gr« belangstelling verheugen. De vo zitter, de heer S. J. Visser, heette talrijke aanwezigen hartelijk welkt in het bijzonder burgemeester Kammenga en echtgenote en de he< en mevr. Van den Berg, dierena- te Oude-Wetering. Hij bracht teva de juryleden dank voor het werk, deze dag verricht. Namens de Hollandse Maatschap? van Landbouw sprak de heer L. Do: ker gelukwensen, waarbij hij zij voldoening uitsprak over het fei dat de Maatschappij meer dan vijf! jaar geleden de stoot heeft gegevc voor de oprichting van deze fokker: vereniging. Namens de C.M.C. sprak de h« Timmers gelukwensen uit, terwijl heer Oon zulks deed namens de Goui se Melkcontroledienst. Onder leiding van de conference— werd vervolgens een zeer ge varieer cabaretprogramma opgevoerd, waa aan medewerking werd verlees door de Wico's, Anita en Tonny Nió Noble, Wibbel en Knibbel, terw, Cor van Veen voor de muzikale t* geleiding zorgde. De avond is met een gezellig menzijn besloten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6