S)e£eidóe(Boti/fca/itt ...dus bierwecr! Gesol met Eisenhower herhaalt "waarschuwing aan China Het weer van a.s. zondag Formosa toont zich beducht Faubus krijgt z'n volmachten Twee doden bij gruwelijk auto-ongeluk De Gaulle in Algiers Via Expo naar de vrijheid Kans op onweer WIN f1000.- Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14496 C-D kleine c=5- co Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1.50 MAO'S OMWEG NAAR NEW YORK Nauwelijks is het oiiebrand- je in het Midden-Oosfen zowat gedoofd of nu begint het Verre Oosten weer. Reeds dagen lang wordt het eilandje Quemoy, dat in handen is van de nationalistische Chinese regering op Formosa, van uit het communistische vasteland van China beschoten met zwaar geschut. Wat is Mao Tse Toeng van plan? Vier jaar geleden heeft hij zo'n zelfde spelletje uitgehaald en scheen hij van plan om niet alleen de eilanden Quemoy en Matsoe, maar ook Formosa en de andere eilanden van Tsjang Kai Sjek te veroveren. Daar heeft Ame- 0 rika toen een stokje voor gestoken; het heeft er de zevende Amerikaanse vloot gesta tioneerd en de onschendbaarheid van Formosa en de Pescadores ge garandeerd. Mao heeft toen bakzeil gehaald. Indertijd was het niet dui delijk of Amerika ook een eventu ele bezetting van de eilandjes Que moy en Matsoe zou opvatten als een casus belli en daarom heeft Mao ook daarvan afgezien. Is hij nu van zins om deze eilandjes, die zó dicht onder de Chinese kust liggen, dat zij praktisch niet te verdedigen zijn, in te palmen? Het schijnt wei nig zin te hebben. Wat heeft hij eraan? Zien wij goed, dan lijkt het ons dat Mao heel andere oogmerken heeft en dat de aanval op Quemoy en misschien op Matsoe slechts de inleiding vormt tot een actie, welke hem tenslotte de erkenning in de Verenigde Naties moet opleveren. In het Westen zijn wij andere metho den gewend, maar in het Oosten houdt men van omwegen en de om weg, welke Mao neemt is een ty pische rode methode. Volgens deze methode begint men met herrie te schoppen. Het mooiste is natuurlijk als men het Westen de schuld kan geven van te zijn be gonnen, maar dat is niet zo gemak kelijk. Daarom neemt men zelf het initiatief, begint ergens met troe penverplaatsingen en schietpartijen en heft vervolgens een ten nemel schreiend gekrijs aan, dat de we reldvrede in gevaar is Dat is van zelfsprekend altijd de schuld van de imperialistische mogendheden en daarom moet wil de vrede gered worden één of andere concessie gedaan worden dour de imperialis ten, want het is wel merkwaardig, dat de vrede altijd slechts dan ge red kan worden als de roden hun zin krijgen, terwijl omgekeerd de vrede altijd in gevaar verkeert als zij hun zin niet krijgen. Dat Mao's actie ttgen Quemoy in dertijd met Chroesjtsjef is bespro ken, ligt voor de hand. Men zal zich nog wel herinneren, dat Chroesjt sjef een paar weken geleden plotse ling in Peking bleek te zijn geweest en dat daarna het conflict in het Midden-Oosten als een nachtkaars uitging. Wat er precies besproken is tus sen Chroesjtsjef en Mao is natuur lijk niet bekend, maar men kan zich levendig voorstellen, dat Mao hele maal niet ingenomen was met de wijze, waarop Moskou bezig was topconferenties te organiseren, waarbij Peking in het geheel geen rol speelde. Mao zal Chroesjtsjef toen wel aan z'n verstand gebracht hebben, dat het langzamerhand hoog tijd werd, weer eens moeite te doen om het rode regiem van Peking er kend te krijgen en deelgenoot te maken van het grote internationale beraad o.a. door het lidmaatschap van de Uno en een zeteltje in de Amerikaanse vloot concentreert zich President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard, dat de Verenigde Staten hun verantwoordelijkheid ten op zichte van nationalistisch China niet zullen verzaken, maar hij weigerde zich uit te laten over wat Amerika zal doen, indien de Chinese commu nisten op Quemoy en de Matsoe eilanden zullen landen. Amerika zou zich houden aan de regeringsverklaringen over de ver dediging van Formosa. Het beste wat men op het ogenblik kon doen was te blijven bij Dulles' verklaring van jl. zaterdag over de communistisch- Chinese militaire activiteit in de Straat van Formosa, waarin hij het ge vaarlijk noemde om te geloven dat een aanval op de eilanden voor de kust van China een beperkte operatie zou kunnen blijven. BESCHIETING GAAT VOORT Intussen gaat de beschieting van 't eiland Quemoy onverdroten voort. De communistische kustartillerie heeft woensdag, voor de vijfde op eenvolgende dag, circa 8000 granaten op het eiland afgevuurd. Voorts na men de communistsiche kanonnen het kleine eilandje Tatan, circa zes km. van Amoy, gedurende meer dan een uur onder schot. Het is niet be kend of de nationalisten het vuur beantwoord hebben. De nationalistische autoriteiten op Formosa vrezen nu als inleiding van een aanval op Quemoy een aanval op de eilanden Tatan en Hertang, die de nationalistische bevoorradingsweg tussen Formosa en Quemoy beheer sen. Een van de medewerkers van pre sident Tsjiang Kai Sjek, Tao Hsi- Sjeng, verklaarde woensdag, dat de SCHUDEL's JENEVER N.V De Condor v/h Wilh Schudel Co. Leiden Heydrichs weduwe krijgt alsnog pensioen De weduwe van Reinhard Heydrich zal een pensioen van negentig mark per maand krijgen. Zij krijgt het pensioen, omdat Heydrich zou zijn vermoord, terwijl hij werk van mili taire aard deed. Heydrich, die protector van Bohe- mei-Moravië was, toen hij in 1942 te Praag werd neergeschoten, stond bekend als „de beul" Zijn schrikbe wind nam dermate ernstige vormen aan, dat men besloot hem uit de weg te rujmen. Uit represaille op deze maatregel werd het Tsjechische dorp Lidice uitgemoord. Met ingang van vandaag is het Belgische officiële disconto verlaagd van 3 /4 procent tot 3Vï procent. de communistische bombardementen „zeer waarschijnlijk" een oorlog in luiden. Hij drong er bij de bevolking van Formosa op aan, om rustig te blijven „terwijl het oorlogsgordijn wordt opgehaald". Vijf oorlogsschepen van de Ameri kaanse zesde vloot zijn woensdag, op weg naar Formosa om de zevende vloot te versterken, in Port Said aan gekomen. Het zijn het vliegkamp schip „Essex" en vier torpedoboot- jagers. Donderdag zouden de sche pen door loodsen van het gezagsor gaan voor het Suezkanaal door het kanaal geleid worden. „Izwestia" 'doet somber. De „Izwestia", het orgaan der Sow- jet-regering, schrijft, dat de „Ameri kaanse militaire voorbereidingen in het Verre Oosten een ernstige bedrei ging van de vrede vormen". De uitgebreide bewapening van de de Chinese nationalistische leider Tsjiang-Kai-Sjek, president Syngman Rhee van Zuid-Korea en president Mgo Dinh Diem van Zuid-Vietnam vergroot het gevaar van gewapende conflicten in dit gebied, aldus het blad, dat hieraan toevoegt: „In de huidige gespannen situatie kunnen deze conflicten gemakkelijk uitgroeien tot een grote militaire botsing^'. Veiligheidsraad. En als er sprake was van een topconferentie, dan moest Mao ook van de partij kun nen zijn. Mao is thans met de inleidende actie begonnen, het eigenlijke spel zal worden opgevoerd in de a.s. zit ting van de Assemblée der Verenig de Naties. Negerkindertjes (och apart De beide huizen van het parlement van de Amerikaanse staat Arkansas hebben woensdag met overweldi gende meerderheid een door gouve - neur Faubus voorgesteld wetsont werp goedgekeurd, dat hem machtigt de schelen te sluiten in plaats van te berusten in afgedwongen opheffing van de rassenscheiding. Het huis van afgevaardigden nam he wetsontwerp aan met 94 stemmen voor en één tegen, de Senaat keurde het met 33 tegen nul stemmen goed. Het parlement heeft kennelijk zo snel gehandeld om het hoogste gerechts hof, at vandaag de kwestie Little Rock zal bespreken vooi een voldon gen feit te stellen. Medewerkers van Faubus zouden ondertussen bezig zijn een plan uit te werken dat het mogelijk maakt openbare scholen, kort nadat zij zijn gesloten, weer te openen als een particuliere school, waarbij rassen scheiding mogelijk is. De gouverneur van de staat Geor gia heeft gewaarschuwd, dat de openbare scholen van zijn land zul len worden gesloten uk de federale autoriteiten hier rassenintegratie wil len doorvoeren. Eisenhower niet gesticht. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat het sluiten van scholen om rasseninte gratie tegen te houlen zeer onaan gename gevolgen zal hebben. Dit zou Op de grote weg RotterdamDen Bosch onder de gemeente Herwijnen in de Betuwe is woensdagochtend een volkswagen in volle vaart tegen een uit tegenovergestelde richting naderende grote vrachtauto, beladen met stenen, gebotst. De personenwagen vloog in brand, waardoor beide inzittenden in de vlammen omkwa men. Het ongeluk gebeurde, doordat de vrachtwagenchauffeur naar links uithaalde om een voor hem ge stopte andere auto op het nippertje te ontwijken. De foto toont de volkomen vernielde volkswagen in de berm van de weg. uitlopen op vele juridische gedingen. Eisenhower weigerde te zeggen of hij persoonlijk voor of tegen deze rassenintegratie is. Hij gaf, naar aan leiding van een vraag, toe mogelijk eens tegen vrienden te hebben ver klaard, dat de integratie een lang zaam verloop moet hebben. Generaal De Gaulle is woensdag uit Dakar in Algiers aangekomen als laatste halteplaats op zijn Afrikaanse tocht om steun te zoeken voor zijn nieuwe grondwet. Bevreesd voor ge welddadige acties van de opstande lingen hadden de Fransen extra Veiligheidsmaatregelen getroffen. Men vermoedde dat de opstande lingen met soortgelijke acties als in het Franse moederland deze week zyn bezoek zouden willen verstoren en hun laatste kaart zouden willen uitspelen om de volksstemming in september te beïnvloeden. In Algiers is bekendgemaakt, dat De Gaulle vandaag (donderdag) in het zomerpaleis in Algiers verblijf zou houden. Hij ou die dag de stad niet verlaten, maar plaatselijke auto riteiten en notabelen ontvangen om een beeld te krijgen van de situatie in Algerië. Intussen wordt strikte geheimhou ding betracht aangaande eventuele plannen van De Gaulle om zich vrij dag buiten de stad te begeven. Uit goedingelichte kringen wordt in Brussel vernomen, dat sedert de vorige maand meer dan 300 bezoekers van de wereldtentoonstelling, die uit Nautilusbemanning onder confetti-regen De bemanning van de atoom-onderzeeboot „Nautilus", welke als eerste onder de ijskap van de Noordpool heeft gevaren, is in New York groots ingehaald. De foto geeft een beeid van de parade. Een aanhoudende con fetti- en serpentineregen daalt op de mannen neer. In de voorste wagen staat de commandant van de „Nautilus", Anderson, te zwaaien. communistische landen kwamen, asiel hebben gevraagd. De Belgische rege ring zou besloten hebben deze men sen de status van vluchteling toe te kennen. Het zouden circa honderd Zuidsla- ven, vijftig Polen en een aantal Rus sen, Hongaren, Bulgaren en Tsjechen n. 1ft zijn. Een particuliere organisatie U" OHmmei bestaat Qlt 10 pagina f heeft in Brussel reeds ontvangsteen-1 tra voor de vluchtelingen ingericht. Het gebied van hoge druk boven Midden-Europa breidde zich de afge lopen 24 uur over Noord-Europa uit. Daardoor ontstond een gordel van hoge druk van de Noordelijke IJs zee over Midden-Europa tot de Mid dellandse Zee. Aan de westflank er van stroomt warme lucht uil het zui den via Frankrijk naar onze streken. In de warme luchtstroming ontwik kelden zich boven Frankrijk kleine storingen, 'die langs de Engelse Ka- naalkust plaatselijke onweer veroor zaakten. Boven land veroorzaakten de storingen alleen wat bewolking, die vanmorgen ook ons land binnen dreef. In het lage druksysteem op de oceaan kwam een nieuwe depressie bij IJsland tot ontwikkeling, voor de Golf van Biscaye begon de luchtdruk vanmorgen evenwel te stijgen. Daar door zet wat koelere oceaanlucht zich in beweging in de richting van West-Europa. Het front, dat deze lucht begrenst, kan in ons land aan leiding geven tot plaatselijk wat re gen of een onweersbui. Wesrdlenst IMC0S Aanvankelijk bewolkt met kans od on- weer. later in het week-einde droog met mooie zonnige perioden. Warm. Een service ven de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse een reis van Win binnen 8 dagenI Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best" Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn Wie het dichtst komt bi) meting De BiK (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis (Bi| meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B.K is bindend Correspondentie niet mogelijk) Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Prijswinnaars ontvangen schriftelijk bericht Vorige zondag: 7 uur zon, 3 mm neerslag. De prijs werd verdeeld onder de f8 goede voorspellers. WEERV00RSPELLERS - HARTELIJK DANK I Dit is de laatste keer in dit seizoen om een slag te slaan naar de neerslag de laatste kans op f 1000 als u weet hoeveel zon er zondag in 't bier schijnt. Of u won of niet. of nó gaat winnen hartelijk dank voor alle weerberichten 'Het bier Is weer best' wenst Nederlands beste weer (zo vaak 't kan) en Nederlands beste bier (dat kan altijd I) BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij"k Had 't verkeerd 't was zondag JJ, 3 mm neerslag!' Zij 'Hier Is troost, een koel glas bies: 150 mm opwekkingT (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WARM. Minder warm weer met plaat- 1 selijk enkele regen- of onweers- buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. 29 Aug. zon op 05.45; onder 19.36; maan op 19.19; onder 06.03. Hoogwaterstanden 29 Augustus v.m. 3.25; n.m. 3.50. Het weer in Europ'a De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. 20 C. STOCKHOLM mist 19 OSLO zwaar bew. 23 KOPENHAGEN licht bew. 18 ABERDEEN regen 17 LONDEN onbew. 23 AMSTERDAM licht bew. 23 BRUSSEL zwaar bew. 25 LUXEMBURG onbew. 22 PARIJS licht bew. 26 BORDEAUX zwaar bew. 31 GRENOBLE licht bew. 27 BERLIJN onbew. 20 FRANKFORT onbew. 22 MüNCHEN onbew. 21 ZURICH mist 23 GENèVE mist 22 LOCARNO onbew. 25 WENEN onbew. 22 INNSBRUCK niet ontv. ROME onbew. 32 AJACCIO onbew. 27 MADRID zwaar bew. 33 MALLORCA half bew. 34 ALGIERS zwaar bew. 35 Korreltje Verspil geen tranen aan de smart van gisteren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1