Man werd enige uren na huwelijk gearresteerd ongeldig ChefarineA sjBBzasHanzHtt 't Berouw komt na de (boks)ronde visie op televisie Laatste dag der Alkmaar- dermeerwedstrijden Eur. roeikampioenschappen te Pojnan vsor heren Se £iefde aan Matten WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Wegens bigamie Een gevangenisstraf van acht maanden heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr A. Sommerwil, gistermiddag* geëist tegen de 42-jarige uitvoerder M. D., die ervan wordt verdacht bigamie te hebben gepleegd. Belangrijke vooruitgang Za'n dat dij, de ete-diuiöie bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de loop maatschappij. Tijdens zijn verblijf al daar was hij via correspondentie in J P contact gekomen met een jonge der jaren regelmatig groter geworden. Ge- vrouw uit Amstelveen. Deze stond leerden hebben vastgesteld waar en hem bij zijn aankomst op het vlieg veld op te wachten. D. ging eerst nog naar zijn vrouw en kinderen in Friesland, maar keerde kort daarop naar Amstelveen terug. Op 23 juli liet hij zich in de gemeente Nieuwer - hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te motottm Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid* De man bekende. Hij kon daar Amstel inschrijven en de volgende delen. Deze combinatie werkt bij pijnen trouwens c.k moeilijk onderuit, want dag reeds liet hij zijn voorgenomen bij de burgerlijke stand in Nieuwer huwelijk met zijn correspondentie- Amstel, waar hij deze maand voor vriendin registreren. Op de dag van de tweede maal in het huwelijk trad, het huwelijk 7 augustus kwam en ook bij griep afzonderlijk. beter dan elk middel ontdekte men nog op dezelfde dag dat de man reeds sedert 1945 ge trouwd was. Zijn wettige echtgenote en zijn kinderen wonen in Gorredijk. Uit het verhoor bleek dat verdach te op 5 juli van dit iaar uit Nieuw- Guinea was teruggekeerd, waar hij opzichter was bij een Nederlandse Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.1Ö Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Sopr. en piano. 11.45 Al- bert Schweitzer over de huidige stand van zaken in zijn ziekenhuis, caus. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb. meded. J2.33 Gram. 12.50 Ons redelijk verlangen, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en piano. 14.30 Gram. 14.45 Accord, muz. 15.00 Gram. 15.30 Voordr. 15.50 Cabaret. 16.35 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Ritm. muz. 18.00 Nws. 18.15 Theaterork. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Promenade ork. 19.40 Pianorecital. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh. ork. en soliste. (In de pauze: plsm. 21.0021.30 -De taak en het wezen der literatuurkritiek, caus) 22.20 Act. 22.35 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath". nws. 13.20 Mez- zo-sopr. en piano. 13.40 Gram. 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gitaar en viool. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Sopr., klarinet en piano. 17.00 Nederlandse specialiteiten, klankb. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. 17.55 Harmonie-ork. 18.15 Friese uitz. 18.30 Verz. progr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Gevar. muz. 19.50 Pol. caus.: A.R. 20.00 Radiokrant. 20.20 Muzikale hoogtepunten. 21.15 Het Midden- Oosten, kruitvat van de wereld, rep. 21.30 Koorzang. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc.. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Spaanse dansen. 20.35 Filmfragmenten. 20.55 Zang en piano. 21.10 Documentair progr. RADIO VATICANA (25 m 67; 31 m 10; 41 m 21; 48 m 47; 196 m.) donderdag 28 augustus 17.00 uur „Jonge kunstenaars spelen voor de Vatikaanse Radio" (XI): Muziek van Schumann, De Falla en volksliederen voor de Phi- lippijnen in de bewerking van L. Kasilag: uitgevoerd door de Philip- pijnse sopraan Lilia Teresita Reyes; aan de vleugel: Anserigo Tarantino. de onregelmatigheid bij de burger lijke stand in deze gemeente aan het licht. D. werd enkele uren na de hu welijksplechtigheid gearresteerd. De officier van justitie achtte het een ernstig feit en een grote inbreuk op de bepalingen van de burgerlijke staat. De verdediger, mr P. J. Willems, was van mening dat dergelijke pro blemen met gevangenisstraf niet uit de weg worden geruimd. Zijn cliënt heeft nog een blanco strafblad en heeft zich door zelfstudie een rede lijke positie weten te verwerven. Hij pleitte voor een lichtere straf. Uit spraak op 9 september a.s. aizonoeritjK. a WHHTÏWFÏTITïïTTTTFfiTfTË Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helaroi. (Advertentie) De 36-jarige Th. van der V. uit de hoofdstad, die betrokken is geweest bij de rel in het cabaret ,,'t Uiltje" op het Thorbeckeplein te Amsterdam, werd ruim twee jaar geleden voor het gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot een straf van zes maan- De Kroon heeft een besluit van de <jen waarvan drie voorwaardelijk gemeenteraad van Someren, waarbij de heer M. H. M. van den Boomen tot wethouder benoemd werd, vernietigd. Deze benoeming heeft plaats gehad bij loting, nadat de stemmen twee maal gestaakt hadden. Bij 't nemen van 't vernietigingsbe- sluit is overwogen dat, zo de tweede stemming als een herstemming wordt beschouwd, in strijd is gehandeld met artikel 52 der gemeentewet, daar uit de uitslag der stemming kan worden afgeleid, dat de beide personen, tot welke de keuze beperkt zou zyn, aan de stemming hebben deelgenomen. Voorts wordt overwogen, dat in dien daarentegen de tweede stem ming niet als een herstemming wordt beschouwd, is gehandeld in strijd met artikel 58 der gemeentewet, aange zien ingevolge dat artikel een beslis sing door het lot alleen na staking der stemmen bij herstemming mag plaatsvinden. Het besluit van de raad is in ieder geval in strijd met de wet tot stand gekomen. met een proeftijd die op 1 december a.s. eindigt. Dinsdagmiddag heeft de procureur-generaal de omzetting van deze voorwaardelijke straf in een on voorwaardelijke gevorderd naar aan leiding van het gebeurde in het ca baret op dinsdagavond 29 juli j.l. De raadsman van Van der V., mr M. H. Huygens uit Den Haag, heeft zich tegen deze omzetting verzet. Van der V. was niet bij de behande ling van deze omzetting door het ge rechtshof aanwezig omdat de hem behandelende geneesheer het niet wenselijk achtte, dat hij zijn kuur in een psychiatrische kliniek zou onder breken. (Hij is na het voorval in het cabaret opgenomen in de kliniek voor het ondergaan van een psychia trische behandeling en een anti-al- coholkuur). Het' hof zal op 9 september zijn beslissing geven op de gevorderde omzetting. In Wateringen (Westland) werd dinsdag een groot Hippisch festijn gehouden. Tot een spectaculair on derdeel van het programma behoorde een paardenvoetbalwedstrijd (Push ball) dat door de landelijke ruiterver. „De Maasruiters" uit Maasland werd gebracht. Een „scrimage" tussen twee tegenstanders. (Van onze t. v.-medewerker) Sprokkelmaandag. De neder- landse t. v.-uitzendingen op maanda gen en donderdagen hebben geen vast karakter. Het zijn min of meer sprokkel-programma's, waarin men „voor elk wat wils" tracht te bren gen. Een markant voorbeeld was de Avro-uitzending van gisteren, waar in een interessante rul riek Meridiaan van rond een uur werd gevolgd door een nieuwe opgave van dubbel-teke- ningen en werd besloten met veertig minuten jazz. K.R.O.-televisie. Na de aankon diging in ons nummer van maandag, kunnen we thans iets meer zeggen over het t. v.-programma, dat de K.R.O. in het voor de deur staande seizoen zal brengen. Het begint maandag 1 september met de nodige variatie. Jan Cottaar opent dan zijn nieuwe sportrubriek, waarin hij ge beurtenissen van het afgelopen weekend bespreekt. Jan Willem Hof- stra komt als „oude getrouwe" met het theaternieuws en A. van Dom burg debuteert met filmnieuws. De gecombineerde rubriek heet „Voet licht en camera". In eerste vertoning voor Nederland gaat daarna een flim, gemaakt door Gerard Raucamp voor 1; Internationaal bureau voor katho liek onderwijs. Deze film „1 1" is gebaseerd op artikel 26-3 van de Universele verklaring van de rechten van de mens: „Aan de ouders komt in de eerste plaats het recht toe, de soort van opvoeding en onderwijs te kiezen, welke aan hun kinderen zal worden gegeven". Nieuwe quiz en spel. In het za terdagavond-programma van 6 sep tember kan men voor de eerste maal kijken naar het t. v.-cabaret van Emile Lopez en Jan de Cler „Blijf er niet voor thuis". De quiz van Jan Blaaser en Jos v. d. Valk komt uit het Singermuseum te Laren. Dit nieuwe spel van vragen en opdrach ten heeft de titel „Toerja-toernee" gekregen. Tot slot speelt men een detektive-story van Willy Corsari. Tijdens een korte pauze in het spel krijgt men in de huiskamer de ge legenheid de zaak „Inspekteur Lund en het masker" op te lossen. Na de pauze kan men dan zijn detektive- kwaliteiten op het scherm controle ren. Rondom kijkgeld en luisterbijdra ge. Voor de ontwikkeling van radio en televisie in ons land is het veilig te weten, dat de Omroep-orga- nisaties voor de financiering kunnen beschikken over een bestemmings heffing. Voor de radio is dat de be kende luisterbijdrage, voor de tele visie het kijkgeld. Volgens de laatste opgave is de opbrengst van de radio- luisterbijdrage ongeveer 30 miljoen gulden per jaar, voor het t. v. kijk geld IOV2 miljoen gulden. Nu is het zo gesteld, dat de radiö méér dan de televisie niet aan de be faamde bestedingsbeperking is ont snapt. Er worden nog altijd veel t. v. toestellen verkocht en op het ogen blik zijn we al aardig op weg naar de 400.000. Alleen reeds voor de uitzen dingen is jaarlijks de genoemde IOV2 miljoen gulden nodig en dan reste ren nog zender- en andere kosten, die het totaal doen oplopen tot rond 15 miljoen. Met de radio ligt het even anders. ZEILEN Op de, wat het weer betreft, rustige slotdag der Alkmaarse zeilwedstrijden, luidden de uitslagen als volgt en wer den hoofdprijzen in de verschillende klassen uitgereikt aan: 12 m2. Valkenklasse: 1. J. van Sta veren; 2. Holger Pollmien; 3. B. Kraan. Hoofdprijs: J. van Staveren. Vrijheidsklasse A: 1. Korswagen; 2. C. de Haas Jr.; 3. L. Amons. Hoofd prijs en wisselprys: J. F. Kesting. Olympiajollen A: 1. J. Dil; 2. W. Bij' ker; 3. H. Wülems. Pampusklasse: 1. G. Biesot Jr.; 2. L van Dijken; 3. J. B. Reeder of T. Ze- gers. Hoofdprijs Westeinde: H. J. de Ruiter. Prakenklasse: 1. J. C. P. Hofkes, P. Poorter; 3. drs. J. Bier. Hoofdprijs en definitief eigenaar van de wisselprijs is C. Groot. Flying Dutchman-klasse: 1. H Schipper; 2. Ed. R. Frech; 3. H. Blok. Hoofdprijs: Schipper. Regenboogklasse: 7. J. H. C. Sieverts; 2. ir. G. A. Bakker; 3. J. C. van der Velde. Valkenklasse: 1. J. de Wilde; 2. E. Rolf van der Baumen; 3. O. Dral. Hoofd prijs: Rolf van der Baumen. HET WERELDKAMPIOENSCHAP 5—0-5-KL AS SE Ook de derde race van het wereld kampioenschap 505-klasse, dat te La Baule wordt betwist, is gewonnen door de Deens/Franse combinatie Elvström- Poullain. Elvström en Poullain leiden in het algemeen klassement met 2.75 p. vóór Le Brun-Harincouck (Fr.). Loting voor a.s wedstrijden Te Poznan is de loting voor de Euro- oese roeikampioenschappen voor heren, die op 29, 30 en 31 augustus worden gehouden, geschied. De Nederlandse skiffeur Redele van de Kon. Dordtsche Roei- en Zeilvereeniging, z?l het in de tweede heat moeten opnemen tegen de skiffeurs van Tsjechoslowakije, Dene marken, Oostenrijk,. België en Rusland. In de eerste heat komen uit Italië. Po len, Australië, Zuidslavië, Frankrijk en Duitsland. De acht van Nereus zal in de tweede heat Duitsland, Griekenland, Zwitser land en Hongarije ontmoeten, terwijl de volgende landen in de eerste heat zul len starten: Italië, Ver. Staten, Polen, Rusland en Tsjechoslowakije. VOETBAL F 25*000 uit voetbal pool voor worstmaker Eén van de prijswinnaars van de eer ste voetbalpooluitkering in het nieuwe seizoen is geworden de 52-jarige worst- maker A. v. d. Kraats, die de lieve som van 25.000 in de wacht sleepte. Slechts de uitslag van de wedstrijd Enschede D.O.S. had hij fout. Evenals het vorig jaar had hij vier kolommen ingevuld. Het bestuur van Arsenal zal aan het bestuur van de Football League ver gunning vragen om de spil voortaan als „3" inplaats van als „5" te nummeren. De linksback zou dan het nummer „4" inplaats van „3' krijgen, en de rechts half „5" inplaats van „4". George Swindin, vroeger doelverdedi- ;r en thans manager van de Gunners, noemde dit een logische stap. „De mid- halves hebben al zo lang als centrale backs gespeeld, dat hun nummering daaraan dient te beantwoorden", aldus Swindin. George Raynor, de trainer van het Zweedse voetbal-elftal, dat doordrong tot de finale van het toernooi om de wereldbeker, is gecontracteerd door Skegness Town, dat speelt in de Mid land League. Raynor wordt manager trainer. OM DE EUR. VOETBALBEKER De eerste wedstrijd tussen Boldklub K.B. uit Kopenhagen en Schalke 1904 (West-Duitsland) voor de eerste ronde van de competitie om de Europese voet balbeker, heeft een 3—0 zege opgele verd voor de Deense club, die bij de rust met 2—0 de leiding had. De Neder lander Andrles van Leeuwen uit En schede leidde de wedstrijd. WIELRENNEN De Beverwijker Ab Geldermans zal niet deelnemen aan de wereldkampioen schappen achtervolging voor professio nals, die van 2 tot en met 7 september in Parijs worden verreden. Geldermans was door de K.N.W.U. uitgenodigd om samen met de Neder landse kampioen Peter Post in dit num- r uit te komen, toen Daan de Groot, die aanvankelijk als tweede man was aangewezen, zich terugtrok. Maar Gel dermans is nog altijd onafhankelijke en een proflicentie moeten aanvragen indien hij in Parijs wilde starten. En daarvoor voelt Geldermans nog niets, ook al omdat hij eind september in de Ronde van" Polen voor amateurs en on- afhankelijken zal starten. Nederland zal in de achtervolging voor profs nu alleen door Peter Po.'<t vertegenwoordigd worden. Morgenavond, aanvang 8 uur, kornet in het Olympisch Stadion te Amsterdam de voornaamste kandidaten voor de we reldkampioenschappen in Parijs aan de start. De nos 1, 2 en 3 van de Grote Prijs van Amsterdam, de Fransman Gaignard, de Belg Debakker en wereld kampioen Jan Derksen ontmoeten el kaar in de sprintwedstrijd voor profs in 3 ritten van 2 en 1 rit van 3. In een koppelomnium, bestaande uit een klassementswedstrijd over 5 km., een tijdrit over 1 km., met staande start en een koppelachtervolging over max. 5 km., komen voor Nederland uit Peter Post en Ad Schotman tegen de Luxemburgs/Duitse formatie Lucien GillenWerner Potzerheim. De sprinters en de omniumrijders rij den na de pauze een handicapwedstrijd over 550 meter. De stayers rijden twee manches van elk 50 km. Wereldkampioen Depaepe komt in het strijdperk tegen de ex-titelhouder Timoner (Spanje), de Italiaanse kampioen en wereldkampioen der amateurs 19§7, Pizzali, de Fransman Godeau en onze landgenoten Wout Wagt- mans. Martin Wierstra, Nop Koch en Wil Vreeswijk. ATLETIEK INTERN. ATLETIEKWEDSTRIJDEN ÏN OSLO Tijdens internationale atletiekwed strijden te Oslo heeft de Noor Eigi) Danielsen de speer 82.49 m. geworpen. De Brit Dave Segal won de 200 meter in 21.3 sec. en de Australiër Mervya Lincoln was in 3 min. 45.4 sec. de snet ste op de 1500 meter. De Oostberlijner Siegfried Valentin eindigde op de 2d* plaats, maar noteerde dezelfde tijd. Df wereldrecordhouder op deze afstand, d* Tsjech Jungwirth, legde in 3 min. JP sec. beslag op dg aerde plaats. Gordon Pirie eindigde pas als zesde, maar won kort daarop de 5000 meter in 14 min. 3 seconde. Nog een Engelse overwinning viel er bij het kogelstoten voor heren, dat ge wonnen werd door de Europese kam pioen Arthur Howe met een stoot van 17.51 meter. Tweede werd de Tsjech Skobla met 17.24 meter. Lorger (Zuid slavië) was het snelst op de 110 meter horden in 14 sec. precies ...en in Helsinki In het stadion van Helsinki zijn dins dagavond internationale atletiekwed strijden gehouden waaraan werd deel genomen door een groot aantal atletei. iie op de Europese atletiekkampioer.. schappen uitkwamen. De Duitser Mar* fred Preussger won het polsstokhoog springen met 4.50 meter, tweede wert ie Fin Sutinene die 4.30 meter spron; evenals de Europese kampioen Eele Landstrom die dezelfde hoogte haald'- en zich als derde plaatste. De Austra liër Albert Thomas won een 3000 meter in R min 5.2 sec. vóór de Duitser Sieg fried Hermann die slechts 0.2 seconde ^chter hem bleef. De 3000 meter steeple chase leverde «en overwinning op voor de Duitser lans Huneke in 8 min. 52.2 sec. P* Tsjech Brlica eindigde op de tweede ïlaats in 8 min. 52.8 sec. PAARDESPORT Dinsdag is in de Belgische badplaats Oostende het internationale concours- hippique begonnen dat tot a.s. zondag zal duren. Aan dit concours, dat als voorloper van „Rotterdam" beschouwd wordt, neemt een groot aantal ruiters en amazones deel. De prijs Henri Serruys werd gewon nen door de Olympische kampioen de Duitser Hans Gunthcr Winkler. Hij reed met Sonnenglanz het 540 meter lange parcours foutloos in 62.8 sec. De Prix des Vagues ging naar de Amerikaan George Morris, die met Sin- jon een foutloos parcours maakte. Zijn tijd was 36.4 sec., een halve seconde sneller dan zijn landgenoot William Steinkraus die met de beroemde schim mel Ksar d'Esprit in 36.9 sec. op de tweede plaats eindigde. In de prijs Henri Serruys klasseerde onze landgenoot Anton Ebben zich met Fleur d Oranger, een paard van de heer Koster, onder degenen die een foutloos parcours reden. De combinatie eindigde op de zevende plaats ln 80.9 sec. door L. A. Cunningham 44) „Ik.... ik.... ik wilde West- cott „Zo, je wilde die jongeman neer leggen, die je niets anders gedaan heeft dan je een les geven, toen jij hem zelf aanviel. Beschouw het als een straf, Vaubin. Je ging uit om een man te doden, en in plaats daar van vermoordde je bijna de vrouw die je liefhebt. Je houdt toch van haar?" „Vóór vannacht heb ik nooit ge weten hoeveel ik van haar houd „Dat is goed, mon ami. In haar ijlen noemde zij je naam. Ze denkt alleen aan jou". Vaubin's gehavende lippen tril den. „Ik ben blind geweest, monsieur le docteur; blind en dwaas". „Erger dan je denkt". „En ik ben haar niet waard. Ik kan haar niet gelukkig maken". „Je zoudt het kunnen proberen", zei de dokter droog. „Manon La- brette zal niet treuren om haar ver lies". „Manon wil niets van me weten. Zij houdt van die Westcott, en dat is haar zaak. Ik heb tegen hem en haar verschrikkelijk misdaan, maar ik zal het goed maken met iedereen". Laurin, die zelf van Acadisch bloed was, schold in zich zelf op de hartstochtelijkheid van de Fransen. Het ene ogenblik zijn ze trots als een pauw, schrikken niet terug voor moord en doodslag; het volgende zijn ze klein en huilerig als kinderen verloren in een moeras van zelfver wijten. Hy nam Marcel even mee om naar Saara te kijken, die nu in een rus tige slaap lag, en ging toen met hem in de keuken bij madame Hudon een kop koffie drinken. „Hoor eens", zei de dokter „,hier hoeft niemand iets van te weten. Ik ken jou, Celestine, en jou, Severin; jullie kunnen je mond houden. Ik zeg vanzelf niets, en het meisje zal niets liever doen dan jou bescher men, Vaubin. We kunnen de zaak dus stil houden, hein?" De Hudons knikten, en Vaubin gaf hun een dankbare blik. „Afgesproken dan. Morgenvroeg zal ze sterk genoeg zijn om ver voerd te kunnen worden; je kunt haar dan wel naar huis brengen, Vaubin, en haar moeder geruststel len". Toen ze even later weer in de slaapkamer kwamen, was Saara wakker, en ze glimlachte zelfs. Haar ogen waren groot en donker, en lagen diep in het wit van haar ge zicht. Marcel knielde bij het bed en zij legde een hand op zijn haar. „Het was niet ernstig, Saara", zei de dokter en liet de twee even al leen. „Marcel", zei zy. „Kijk niet zo be droefd. Ik voel me al veel beter. We moeten God danken, dat Hij jouw plannen verhinderd heeft en je niet nog veel verschrikkelijker onheil heeft laten aanrichten". Vaubin knikte. „Ik zal Hem er al tijd voor danken, Saara. Ik ben een ander mens geworden. Ik weet nu pas hoeveel ik van je houd. Van Manon hield ik nooit, maar ik deed Pierre zijn zin. Ik wens haar en Westcott geluk, en ik zal hem om vergeving vragen". HOOFDSTUK X Het was ruim een maand later. Onder een stralende zon in een blauwen hemel kwamen Lynn en Manon over de heuvels het vlakke land van Tantramar ingereden. Ver voor zch uit zagen ze de blauwe wateren van de Fundy Baai, met daarachter de kust van Nieuw Schotland, Kaap Blomidon, en de heuvels achter het Bassin van Minas, de achterste vertakking van de baai. Dit was Acadia, het land dat haar voorvaderen hadden gecultiveerd en dat zijn voorouders hadden veroverd. Deze elkaar bekampende volkeren waren nu verenigd in hem en in haar. Het verleden leek nu in hen zijn voltooiing gekregen te hebben. De haat die tussen beide families geheerst had, hadden zij vernietigd. Er was een nieuw en blijder hoofd stuk in de geschiedenis van hun volk begonnen. Lynn voerde zijn vrouw naar zijn huis, dat zeker nog nooit zo'n bijzon der echtpaar binnen zijn muren had gezien. Het leek wel of de oude Ma- nor straalde van blijdschap, want op deze stralende zonnemorgen zag het huis er niet langer verweerd en ver laten uit; zelfs de wilde begroeiing van de tuin had iets feestelijks en romantisch. En daar stonden Bonnefoy al te wachten en zijn moeder, die van vreugde met haar bezem begon te zwaaien alsof zij slangen aan het bezweren was! Zij had een feestmaal bereid, met een verrukkelijke bruidstaart. Er boven op waren de twee figuurtjes geplaatst van bruid en bruidegom, die Saara gesneden had. Lynn bedankte madame Gaudet voor haar goede zorgen, namens mevrouw Westcott en zichzelf. „Monsieur", zei het oude mensje, „ik begrijp u best. Maar ik had nooit kunnen denken dat er in de hele wereld zo'n schone parel te vinden was!" Als een lopend vuurtje was inder tijd, daags na de vlucht van Manon, het sensatievolle nieuws door heel de streek gegaan: Manon was thuis weggelopen en zou met Westcott trouwen. Wat een blamage voor de Labrettes, wat een belediging voor de heerszuchtige Pierre, haar vader! Hier moest iets verschrikkelijks uit volgen, dat stond vast. Men had gehoord, hoe Pierre thuis als een wildeman tekeer was gegaan, toen hij ontdekte dat zyn dochter was gevlucht en dat iemand haar geholpen moest hebben, door haar kamerdeur te openen. Hij had er yari verdacht; Grand'mère Marthe had de jongen slechts met grote moeite voor een ongeluk kun nen behoeden. Toen heerste er in het huis een geladen atmosfeer, die pas goed zou losbarsten, als de ko mende zondag Grand'mère Marthe's kinderen en kleinkinderen zouden komen om haar honderdste verjaar dag te vieren. _2n als een klap op de vuurpijl kwam het bericht dat Marcel Vau bin zou trouwen met Saara Martin. Daar begreep geen mens iets van. Maar Marcel had openlijk verklaard aan al wie het horen wilde, dat wie het Lynn Westcott en zijn aanstaan de vrouw lastig zou maken, met hem le doen zou krygen. „Die stomme os", schold Pierre Labrette, „ook hij keert zich dus tegen me. Maar ik zal hem op zijn knieën brengen. Iemand die een an der tarten wil, moet eerst zorgen, dat hij hem geen geld meer schul dig is!" Slot volgt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8