S)e CckiaeSoti/fca/nt la" p n np pn" „Jd 0 II „llu Gil VERKORTE WERKWEEK „De Zeven Provinciën" weer vlot De Gaulle in Dakar slecht ontvangen OM DE VISRECHTEN Quemoy wordt nog steeds beschoten Bewolking neemt toe KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14495 in Afrika Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 i Economische Raad een advies uitgebracht aan de regering op ver zoek van de staatsecretaris van Eco nomische Zaken, die dit advies reeds in 1955 had gevraagd. Dat advies ging over een algemene verkorting van de werkweek van 48 tot 45 uur. Laten wij eerst de conclusie herha len, waartoe de S.E.R. is gekomen. Hij zegt, dat een algemene verkorting van de werkweek van 48 tot 45 uur niet vóór 1961 zal kunnen worden verwezenlijkt, indien wij tenminste een groot aantal andere verlangens tegelijkertijd willen verwezenlijken. Slechts indien de omstandigheden buitengewoon gunstig zouden zijn, zou wellicht vóór 1963 de arbeids tijd over de gehele linie met drie uur kunnen worden bekort, dat wil dus zeggen met behoud van allerlei an dere wensen. men zich realiseert, welke al die andere wensen zijn. Met name: de al gemene kinderbijslagverzekering, de weduwen- en wezen verzekering, de invaliditeitsverzekering, de verminde ring van de verschillen in de gemeen teclassificatie, de egalisatie van de loonverschillen tussen mannen en vrouwen, de grote overheidsuitgaven voor onderwijs, cultuur. Deltaplan, landbouw en vooral niet te vergeten de wensen omtrent belastingverla ging, de verplichtingen, die voort vloeien uit de Europese Economische gemeenschap, hulp aan de onderont- wkkelde gebieden, verdere huurver hoging, bezitsvorming en intrekking van de opschorting der investerings aftrek. Dat is zo nogal wat en indien al deze zaken niet mogen worden ach tergesteld bij de verkorting van de werkweek en dat mag o.i. zeker niet ziet het e^ bij de huidige eco nomische omstandigheden niet zo gunstig uit voor een werkweekver korting. Natuurlijk: de S.E.R. heeft niets anders gedaan dan een rapport uit brengen over een onderwerp, waar over zijn advies was gevraagd, maar in dit geheel zit er ook een psycholo gische kant aan dit geval. Daarop ko men wij nog terug. HET HELE ADVIES van de S.E.R. ademt duidelijk de vrees voor de gevolgen van deze werk week verkor ting. In dit geval had de S.E.R. daar mee niet zoveel te maken, hij had al leen het advies over deze zaak uit te brengen, dat hem was gevraagd. En hij heeft dus uiteengezet dat het in de- gunstigst economische omstandig heden op zijn vroegst vóór 1963 zou kunnen worden verwezenlijkt. Of de verwezenlijking ervan ern stige andere gevolgen met zich zou kunnen meebrengen, heeft de S.E.R. gelukkig niet verheimelijkt en dus heeft de S.E.R. in zijn advies ook niet gezegd, dat er een werktijdverkorting moet komen, noch dat de invoering van een verkorte werkweek de voor rang zou verdienen boven andere verlangens. Hij heeft ook geen voor keur uitgesproken voor een vijf- of zesdaagse werkweek, maar hij heeft zich er alleen toe bepaald te onder zoeken, welke motieven pleiten voor een verkorting van de arbeidstijd, welke de economische gevolgen zijn van korter werke' en welke weg het beste kan worden bewandeld, indien tot werktijdverkorting zou worden besloten. De kruiser „De Zeven Proviniciën" is vanochtend om kwart over zes vlot gekomen, zonder particuliere sleepboothulp. Nadat grote hoeveel heden olie en munitie van het schip gelost waren, trokken een viertal ma rinesleepboten hedenmorgen vroeg, tegen de tijd dat de hoogste water stand bereikt moest worden, met al le paardekrachten om het schip in be weging te krijgen. Dit gelukte net; pas na een half uur, om zes uur bij de hoogste waterstand, kwam er be weging en om veertien minuten over zes gleed „De Zeven Provinciën" vlot weg, achteruit in de richting Mars diep. De kruiser is vanochtend om acht uur in Den Helder aangekomen. De hele nacht hebben de sleepbo ten „Zeeland" en „Simson" in de na bijheid van de oorlogsbodem rondge- kruist. De marine behoefde echter van hun krachten geen gebruik te maken en zij zijn naar hun thuisha ven teruggekeerd. Nadat de poging van de vier mari nesleepboten de gestrande kruiser gisternamiddag bij hoog water vlot te slepen, was mislukt werden in de loop van de nacht 1000 ton olie en munitie uit het schip overgeladen op landingsboten, waardoor de oorlogs bodem circa 15 cm hoger kwam te liggen. „Alle hens". Tijdens de pogingen van de sleep boten stonden een vierhonderd kop pen van de totaal 700 bemanningsle den op het achterdek van de „Zeven Provinciën" aangetreden, teneinde het evenwicht te vergroten. Tijdens, Gistermorgen zes uur is Hr. Ms. kruiser Zeven Provinciën gestrand op het havenhoofd van Den Helder. De foto toont de 8500 ton metende lichte kruiser in zijn benarde positie. het zgn. gieren kreeg een honderdtal matrozen de opdracht snel van bak boord naar stuurboord te rennen, om het effect van het wrikken te vergro ten, doch al deze pogingen van de vier slepers, waarvan er drie 750 pk en een 1200 pk ontwikkelden, waren nog tevergeefs. ,,Ga naar huis" MARINEHAVEN DEN HELDER wateren bij IJsland, maar met in gang van 1 sept. a.s. heeft de rege ring van IJsland hun dat verboden. IJsland heeft n.l. z'n territoriale wa teren uitgebreid van drie tot twaalf mijl uit de kust en deze gereserveerd voor de eigen visvangst. De reden daarvan is, dat de vis grónden rondom IJsland druk bevist worden, niet alleen door 0 IJslanders maar ook door an dere vissers, en nu vreest IJsland, dat er niet genoeg voor de eigen schepen overblijft. IJsland is n.l. op de visvangst aangewezen, als z'n economische basis, het moet leven van de opbrengst der vis-export. Nu i? het maar de vraag, of een land z'n territoriale wateren eigen machtig kan uitbreiden. Rechtens behoort dat in internationaal over leg te gebeuren en tot nu toe geldt nog altijd de overeenkomst, dat de territoriale wateren zich niet verder uitstrekken dan drie mijl uit de kust. In het voorjaar van dit jaar heeft men te Genève op de internationale conferentie voor het zeerecht daar uitgebreid over gesproken maar is men niet tot overeenstemming geko men. Enige landen, zoals Rusland, Indonesië en IJsland, hebben toen eigenmachtig hun territoriale wate ren tot 12 mijl uitgebreid, maar an dere landen hebben deze uitbreiding niet wi"en ,erl?n?fn; 4° 7Z? ™e„' lijk, als men de huidige economische, n™e Engeland de uitbreiding jan ]\/|EN MOET ZICH dan de vraag stellen of de regering iets voelt voor een werktijdsverkorting op kor te termijn. En dan moet men antwoorden: neen! Het is bekend, dat dit kabinet dit punt niet urgent acht. Dit is begrijpe-1 situatie in het oog houdt. Op de internationale arbeidsconfe- rentie in Genève heeft de staatsse cretaris van Economische Zaken daar al blijk van gegeven, toen hij daar zeide, dat er in de naaste toekomst niet veel ruimte in het nationaal in komen zal zijn te verdelen en dat er een groot aantal wensen liggen te wachten, die bepaald urgenter zijn de IJslandse wateren niet te erken nen en wel omdat de Engelse vissers hun rechten op de open zee niet graag prijs geven. Nu wordt de kwestie gecompliceerd door het feit, dat zowel Engeland als IJsland deelgenoten van de Navo zijn en IJsland, dat met communis ten in z'n regering toch al geen en thousiast lid is, dreigt uit de Navo te da een verkorting van de werkweek, treden als zijn bondgenoot Engeland Van dit kabinet heeft men dus geen voorstel tto verkorting van de werk week te verwachten. Dat ligt ook allerminst in de lijn van bestedingsbeperking, waaraan wij momenteel nog altijd vastzitten. Het is nog niet zo, dat wij ons al weer allerlei verder gaande geneug ten kunnen permitteren zonder onze productie in gevaar te brengen. Maar dan komen wij op het psy chologisch aspect. En daarover willen wij in een volgend artikel nog het een en ander zeggen. pNGELSE VISSERS zijn ter vis- vangst uitgevaren onder bescher ming van de Britse vloot. Sinds on heuglijke tijden hebben zy vreed zaam hun netten uitgeworpen in de IJslands levensbelangen „aanrandt". Derhalve is de Navo als zodanig er mee gemoeid en stevig ook, want IJsland is ondanks zijn weinig bla kend enthousiasme toch strategisch een zeer belangrijk steunpunt. Van daar dat men in Navo-kringen bin nenskamers naarstig zoekt naar een compromis. Men zou bijv. de IJs landers hun pleziertje kunnen gun nen van een 12-mijlszöne, terwijl zij op hun beurt visserij-rechten zouden kunnen verlenen aan de Engelsen. In dat geval hebben de IJslanders het in de hand om te waken voor over-bevissing van hun visgronden. Maar de Engelsen vrezen, dat zij dan aan de genade of ongenade van het rood-getinte IJslandse bestuur zijn overgeleverd, want toevallig is de IJslandse minister voor de visserij een communist. Op de één of andere wyze zal men toch tot elkaar moeten komen en de mogelijkheid daartoe is aanwezig, daar het in de grond toch alleen maar een economische kwestie is. Is Matsoe het doel? De Chinese communisten hebben vandaag de beschieting van de Que moy-eilanden voortgezet. Het is de vijfde achtereenvolgende dag. Het nationalistische ministerie van defensie heeft dinsdag op Formosa aanhoudende geruchten tegengespro ken, volgens welke enkele commu nistische piloten met hun Mig-straal jagers naar Formosa zouden zijn uit geweken. De „Izwestia", het blad van' de Sowjet-regering, beschuldigde dins dag de Ver Staten ervan, dat zij nieu we „militaire provocaties" in Azië voorbereiden, nadat zij in het Mid den-Oosten „hun vingers hadden ge brand". De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr Subandrio ver klaarde dinsdag, dat hij uit een ge sprek met de vertegenwoordiger van communistisch China in Djakarta niet de indruk had gekregen, dat er een grote slag zal ontstaan, zolang geen buitenlandse inmenging plaats vindt. Uit nationalistische bron is dinsdag in Taipeh vernomen, dat het grootste deel van de communistische vloot in de Oost-Chinese Zee op weg is naar het zuiden en geconcentreerd wordt De Algerijnse terreur in Frankrijk De Franse regering heeft gehei me maatregelen genomen tegen de terreur van Algerijnen in Frankrijk. Belangrijke objecten worden door soldaten en politie bewaakt. Bij de Surétè Nationale (politie) zijn de ver loven ingetrokken. Minister van binnenlandse zaken Pelletier heeft in een radiorede ge zegd, dat de schuldigen aan de ter reurdaden voorbeeldig zullen worden gestraft. Volgens de politie wordt de terreur georganiseerd door speciale knokploegen van de Algerijnse ver zetsbeweging F.L.N., die een oplei ding van een half jaar hebben gehad. Dinsdagavond zijn in Parijs weer vier politiemannen door Algerijnen aangeschoten. In Parijs werd dinsdag een hon derdtal arrestaties onder Algerijnen verricht. De brand in Mourepiane bij Mar seille is thans gedoofd. Men schat, dat tien miljoen liter benzine en olie ver brand zyn. In tegenstelling tot de ontvangst op Madagascar en in Equatoriaal Afrika is de ontvangst van De Gaulle in Da kar bepaald vijandelijk geweest. „Ga naar huis", schreeuwden dui zenden Senegalezen gisteren tegen generaal De Gaulle toen deze van het vliegveld bij Dakar, de hoofdstad van Senegal, op weg was naar het cen trum van de stad. Aanhangers van de progressieve unie van Senegal verspreidden hon derden pamfletten, waarin onmiddel lijke onafhankelijkheid, de vorming van een Afrikaanse federatie en een multi-nationale confederatie met Frankrijk werd geëist. Een slagzin onder aan de pamfletten luidde: ,3&&s in eigen huis". In de voorsteden van Dakar hingen slechts weinig Franse vlaggen uit. Er waren enkele spandoeken opge hangen met de leuze „Fransen, gaat weg". In de binnenstad was een grote me nigte op de been. De politie had moei te om voor de auto's van De Gaulle en zijn gevolg een weg te banen naar het paleis van de Franse hoge com missaris. Slechts zwak klonk af en toe tussen het geroep van „onafhan kelijkheid" de kreet „Leve De Gaul le". De Gaulle verklaarde op een bij eenkomst in het paleis in Dakar, dat elk der overzeese gebieden de vrij heid heeft om niet aan de gemeen schap met Frankrijk deel te nemen en neen te zeggen bij de volksstem ming. „Elk gebied kan dus zijn on afhankelijkheid nemen als het dat be ter acht. Het moederland zal geen enkele belemmering aan die afschei ding in de weg stellen. Frankrijk wenst het bij voorbaat geluk". Ook legde dt premier, nadat hij ge wezen had op de voordelen van de gemeenschap met Frankrijk, er de nadruk op dat een bepaling in de nieuwe grondwet is voorzien, die elk gebied het recht geeft om zijn vrij heid te hernemen volgens een vast gestelde procedure. Ook het moeder land behoudt zich dat recht voor. „Geschreeuw doet mij niets". Uit de omgeving van generaal De Gaulle wordt vernomen, dat deze dinsdag tegenover de Afrikaanse lei ders te Dakar heeft verklaard: „Ge schreeuw noch beledigingen hebben enige uitwerking op mij. Ik stel slechts belang in uw antwoord". Van dezelfde zijde wordt nog ver nomen, dat de generaal hier laconiek aan toevoegde dat, indien de Afri kaanse leiders niet met Frankrijk in zee wilden gaan, dat geheel hun eigen zaak en verantwoordelijkheid was. Generaal De Gaulle hield dinsdag avond een toespraak tot een menigte van honderdduizend personen, die op het grote plein van Dakar was sa mengekomen. Een vijfhonderdtal jongelieden poogde door geschreeuw de woorden van de Franse premier te overstem men. Doch de in generaalsuniform gestoken De Gaulle zette zijn stem uit en verklaarde onder meer: „Zy, die onafhankelijkheid wensen, behoe ven deze slechts te nemen", deze woorden werden door een aantal per sonen, die zich in de nabijheid van het spreekgestoelte bevonden, met luid gejuich begroet. - De trots van het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken in Rio de Janeiro zijn de zwanen, die in de vijvers van de tuinen van het ministerie zwemmen. Sedert enige tijd echter gaven de anders zo sierlijke dieren blijk van een ziekelijke luste loosheid en een van hen is zelfs over leden. Het is gebleken, dat de zwanen ziek geworden zijn door het eten van papierklemmen, die de ambtena ren uit het raam gooiden. In de rug van hoge luchtdruk, die boven West-Europa tot ontwikkeling kwam, ontstond een afzonderlijke kern die van Frankrijk naar Duits land is getrokken. Gelijktijdig vulde een depressie boven Zweden ver der op. De diepe oceaandepressie verplaat ste zich de afgelopen 24 uur lang zaam in oost-zuidoostelijke richting. Het centrum lag vanmorgen 700 km ten westen van Ierland; het eerste regengebied van de depressie schoof over de Britse eilanden naar het noorden. Daarmede samenhangend begon het vanmorgen in ons land weer op te klaren. Morgen is de de pressie zo dichtbij gekomen, dat randstoringen de bewolking weer doen toenemen met later hier en daar enige regen. De aanvoer van lucht uit zuidelijke streken blijft ge handhaafd, zodat de temperaturen over het algemeen nog iets zullen stijgen. Oil oammer bestaat uit 10 pagina's Een gewapende Parijse politieman fouilleert een Noord-Afrikaan op de boulevard de l'Hopital, niet ver van de plaats, waar een garage van de politie is aangevallen. Algerijnse opstandelingen hebben op verschillende plaatsen in de Franse hoofdstad overvallen op politieposten uitgevoerd, waarbij vier politiemannen gedood werden. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER BEWOLKING Meer bewolking met later hier en daar enige regen. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. 28 Aug. zon op 05.44; onder 19.38; maan op 18.56; onder 04.56. Hoogwaterstanden 28 Augustus v.m. 2.45. n.m. 3.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI mist 19 C. STOCKHOLM zwaar bew. 18 OSLO licht bewolkt 22 KOPENHAGEN geheel bew. 19 ABERDEEN regen 17 LONDEN half bewolkt 20 AMSTERDAM zwaai bewolkt 19 BRUSSEL half bewolkt 20 LUXEMBURG zwaar bewolkt 18 PARIJS onbewolkt 19 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE onbewolkt 22 NICE onbewolkt 24 BERLIJN geheel bewolkt 20 FRANKFORT mist 20 MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbewolkt 17 zwaar bewolkt 20 onbewolkt 20 licht bewolkt licht bewolkt mist 19 onbewolkt cnbewolkt onbewolkt onbewolkt mist 26 Korreltje Vriendelijkheid is een sleutel waar mee men de deur van elk hart kan openen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1