f25.- off 15.- off 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f159.- of f135.- PHILIPS Internationale ruimtevaarders bespreken problemen in Amsterdam Melkrijder gearresteerd voor overval te Lemmer Kind verdween uit kampeercentrum Emigrant in Canada verdacht van dubbele kindermoord DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COUP/ NT PAGINA 5 GRAMMOFOON INRUILACTIE! f 25.- terug voer een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen „Het begin van een nieuw tijdperk" In de aula van de gemeente univer siteit van Amsterdam heeft de heer C. Kolff, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Deze foto Iaat zien hoe de Russi sche kunstmaanexpert dr. Leonid Se- dof met behulp van tekeningen op een schoolbord een verhandeling hield over de Spoetniks. voorzitter van de KNWL zich af, „dat in het kader van de UNO een Luchtvaart, het negende congres van de internationale astronautische fede- f!??®??"' 1?' dat de mannen van de wetenschap el- ratie, waarvan de Amerikaan Andrew tafl, „ijkend verstaan" TVn. G. Haley president is, officieel geo pend in het bijzijn van talrijke leden van het erecomité, enkele honderden gedelegeerden van nationale organisa ties voor de ruimtevaart en verder nog verscheidene mannen van de we tenschap, uit alle hoeken van de aar de, die op het congres, dat een week duurt, inleidingen zullen houden over diverse onderwerpen, op de ruimte vaart betrekking hebbend. De heer Kolff liet in zijn openings toespraak uitkomen, dat het lanceren van kunstmanen sterk op de publie ke verbeeldingskracht werkt. „Wij staan aan het begin van een nieuw tijdperk, waarin het reizen van de mens door de ruimte mogelijk zal worden. Vele problemen moeten nog worden opgelost, maar ik ben ervan overtuigd, dat de deskundigen, ieder op hun gebied, door de opdoemende vragen een antwoord zullen kunnen vinden". Samenwerking. Voortgaande merkte de heer Kolff op, dat dit grote werk slechts kan slagen, als er op internationaal ge bied nauwe samenwerking is. „Mil joenen gulden zijn voor onderzoek en ontwikkeling nodig en geen land kan dit reusachtige gebied alleen bestrij ken. Het is bemoedigend te constate ren, dat zovele geleerden van 24 ver schillende landen naar Amsterdam zijn gekomen om elkaar hier te tref fen teneinde de diverse standpunten te leren kennen en gegevens uit te wisselen. Voorts mag erop worden vertrouwd, dat in de nabije toekomst coördinatie tussen de verschillende landen tot stand zal komen teneinde geen tijd en geld teloor te laten gaan. „Is het niet gewenst", zo vroeg de slotte sprak de heer Kolff de hoop uit, dat de discussies vruchtbaar zou den zijn en dat het onderling con tact zou leiden tot nieuwe mogelijk heden in de nog zo jonge wetenschap van de ruimtevaart. Dr. Theodore von Karman, de voor zitter van de A.G.A.R.D. te Parijs, hield vervolgens een improvisatie over „dynamica van gasstroaningen bij beïnvloeding van een magnetisch veld in verband met de ruimtevaart". Dr. Wernher von Braun, de tech nische directeur van de afdeling ge leide projectielen van het Ameri kaanse leger, waarvan het centrum zich in het Redstonearsenaal te Huntsville (Alaibama) bevindt, zou een voordracht houden over de re sultaten met de .Explorers" en in het bijzonder over de voortstuwings krachten, alvorens de raket in zijn baan terecht komt. Deze inleiding werd tot een later tijdstip uitgesteld, ook al omdat projectiemogelijkheid in de aula niet aanwezig is. Russische formules. De plaats van dr. Von Braun werd ingenomen door dr. Leonid Sedov, vice-president van de I.A.F. en een der grote figuren van de Russische academie voor wetenschappen te Mos kou. Uitvoerig ging hij in op de re sultaten van de waarnemingen ver richt bij het lanceren en het om de aarde brengen van de drie Spoetniks. De voordracht werd in de Engelse taal voorgelezen door zijn collega, dr. Ogorodnikov, terwijl prof. Sedov op de demonstratieborden diverse for mules toverde. Het was duidelijk, dat geen „nieuw tjes" tijdens deze twee voordrachten werden geopenbaard, maar wel deel de prof. Sedov mede, dat nog vele mogelijkheden voor het onderzoek van de wereldruimte aanwezig zijn, waarbij hij de hoop uitsprak, dat door onderlinge samenwerking het tempo zou kunnen worden opgevoerd. En wanneer onze plannen zover gaan, dat er niet voldoende planeten zijn voor de wetenschappelijke experi menten, dan zullen we een kunstma tige planeet scheppen". In de ochtenduren is een plenaire zitting gehouden voor de gedelegeer den van de diverse landen. In de loop van deze week staan nog enkele van deze bijeenkomsten op de agenda. WORDT „RENATE LEONHARDT" OPGEBLAZEN? Men schijnt plannen te hebben de „Renate Leonhardt", het veel om streden goudschip, gedeeltelijk op te blazen om daardoor gemakkelijker bij de lading, die men er in vermoedt, te kunnen komen. Binnenkort vertrekt uit Den Hel der een schip met ontplofbare stof fen, met aan boord de heren P. Visser en P. Schelvis uit Heemstede, de nieuwe geldschieter, en een duiker. Maanbasis op aaide In persoonlijk contact met de journalisten hebben de geleerde bonzen van dit congres iets méér gezegd, dan zij het officiéél wil den doen. De Rus Sedov bijvoor beeld zei: "verwacht geen sen sationeel nieuws". En dat was het waar men eigenlijk een beet je op gerekend had, dat de Rus sen ter ere van dit congres met een verrassing zouden komen Bijvoorbeeld met een reis naar de maan. Een onthulling deed de Ameri kaan prof. T. C. Helvey toen hij vertelde, dat in Amerika een maanbasis op aarde wordt na gebootst. Alle condities en voor waarden van de maan worden geïmiteerd. De „maanrcizigers" kunnen er niet meer uit zii le ven in een gewichtloze omge ving en lopen rond in ruimfepak- ken. De reacties licb^meliik en geestelijk van deze proefkonij nen wordt gemeten. Het is nog niet zeker of men voor dit on derzoek drie mannen of twee mannen en één vrouw zal kie zen. Er zijn in elk geval gegadig den genoeg. In de tweede helft van juli werd een roofoverval gepleegd op de ad ministrateur van een melkfabriek te Heeg. De overval mislukte omdat de aangevallene, de 69-jarige C. W., met de aanvaller handgemeen raakte. De man, die gemaskerd was en gewa pend met een alarmpistool, verdween toen zonder buit maar met achter lating van zijn wapen. Verdacht van deze overval is dezer dagen door de politie van Heeren veen, in samenwerking met die van Lemmer een melkrijder, woonachtig in Idskenhuizen aangehouden. Het is een 39-jarige expediteur, v. d. M. ge naamd. De man blijft echter hardnekkig ontkennen iets met de overval te hebben uit te staan. Hij vervoert melk voor een relatie van de fabriek te Heeg en was daardoor wel op de hoogte van de situatie aldaar. De aangevallen administrateur heetf hem niet kunnen herkennen. De minister van financiën heeft aan de spaarbanken bericht, dat zij de voorbereidende maatregelen kun nen nemen voor de invoering van de Jeugdspaarwet op 1 oktober a.s. Deze wet houdt o.m. in, dat aan jon gelieden een premie van 10 pet op het gespaarde bedrag wordt toege kend, onder bepaalde voorwaarden. Helikopter en speurhonden ingeschakeld In de wijde omgeving van het kampeercentrum „Rabitt Hill" Apeldoorn zoeken politiemannen, militairen en burgers naar de 8- jarige Fransje Schouten ait Amster dam, die zondagmiddag tijdens een wandeling spoorloos is verdwenen. Het kind, dat niet kan praten, is volgens een Apeldoornse inwoner omstreeks zeven uur zondagavond nog gezien tussen Assel en Hoog Soeren, zodat het gebied, waarover de speurtocht zich uitstrekt, bijzonder groot is. Aanvankelijk heeft men in de naaste omgeving van „Rabitt Hill" gezocht. De politiehonden konden hier niets uitrichten, omdat behulp zame mensen het terrein reeds in alle richtingen hadden doorkruist en voor de honden bruikbare sporen hadden uitgewist. Toen werd ge meld, dat het kind tussen Assel en Hoog Soeren zou zijn gezien, werd ook daar direct van een speurhond In het I.C.C. in het Vondelpark te Amsterdam is zondagavond een receptie gehouden, voorafgaande aan de officiële opening van het negende Internationale Ruimtevaartcongres, dat van 25 tot 31 augustus in Amsterdam wordt gehouden. Op deze foto rechts dr Wernher von Braun, uitvinder van de V2 en thans technisch directeur van de afdeling geleide projectielen van het Amerikaanse leger, links dr Andrew G. Haley, president van de Internationale Astronautische Federatie, tweede van Unks dr ir J, M. J. Kooy, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart. Roomboter - als lokartikel - bedreigt afzet Bij het Produktschap voor zuivel is een brief binnengekomen met bezwa ren over een aantal detailhandelaren, die roomboter als lokartikel gebrui ken. De brief, verzonden door het Be drijfschap kleinhandel in melk en zuivelprodukten meldt, dat verse bo ter van exportkwaliteit wordt gele verd voor 79 cent per pakje van 250 gram. Deze prijs kan volgens het bedrijf schap de kosten niet of nauwelijks goedmaken en soms de inkoopprijs niet meer dekken. De lage prijs wordt gehanteerd om de. verkoop van ande re artikelen te stimuleren in bedrij ven, waarin het produkt geen belang rijk deel van het gehele assortiment uitmaakt. Andere boterverkopende bedrijven moeten zich noodgedwon gen aanpassen, doch kunnen dit niet onbeperkt volhouden. De belangstel ling om boter te verkopen zal ver minderen, terwijl het prijsbewustzijn van het publiek wordt bedorven, al dus het bedrijfschap. De bedrijven voor wie boterver- koop essentieel is, zullen naar andere wegen tot rentabiliteitsverhoging moeten omzien door bv. zich meer op de verkoop van margarine te gaan toeleggen, hetgeen volgens het be drijfschap een uiteindelijk nadelige uitwerking op de boterpositie zal hebben. Men verwacht voorts, dat het ontbreken van verantwoorde prijs vorming de zorg voor het gevoelige artikel boter zal doen verminderen, waarbij aan verpakkingsmateriaal wordt gedacht. De Katijkse treiler KW 81 „Alber- tha Hendrika" heeft van een reis naar de visgronden aan de westkust Gistermiddag is een helikopter van Engeland een zeer bijzondere van het eerste legerkorps bij het zoeken ingeschakeld, en heeft de commandant van de legerplaats Nieuw Millingen een jeep beschik baar gesteld. De politie van Apel doorn stond via de mobilofoonauto in direct contact met het bureau in Apeldoorn. Collega's van de vader van het kind, die eveneens op „Rabitt Hill" logeren, hebben in de nacht van zon dag op maandag onafgebroken ge zocht. Uiteraard moest het zoeken met de helikopter bij het invallen van de duisternis worden gestaakt. Politie, militairen en burgers zetten hun speurtocht in de omgeving ech ter nog steeds voort. vangst te IJmuiden aangevoerd. In hun net troffen schipper Plug en zijn bemanning een grote fraai gekleurde platte vis aan. Daar ook de rederij gaarne wilde weten met welke vis soort men hier te maken had, werd het dier voor 21 bij de afslag opge houden door de rederij en ter be schikking gesteld van de biologen van het Rijksinstituut voor Visserü- onderzoek. Het bleek dat men hier te doen had met een Koningsvis, die ge woonlijk uitsluitend in de Atlanti sche Oceaan en ie Middellandse Zee wordt aangetroffen. Als de rederij er mee instemt wordt de vis ter beschik king gesteld van het rijksmuseum voor natuurlijke historie te Leiden. 18 jaar oude misdaad onopgelost Vooronderzoek geopend De Officier van Justitie in Den Bosch heeft een gerechtelijk voor onderzoek betekend tegen de 69- jarige landbouwer B., die in 19,53 uit Nuenen naar Canada emigreerde. De man wordt verdacht van een dubbele moord op twee kinderen uit Geldrop, een twaalfjarige jongetje en een achtjarig meisje Van Hout op II augustus 1940 gepleegd. De bete kening van dit gerechtelijk vooron derzoek was nodig om te voorkomen dat deze achttien jaar oude misdaad, die nooit tot een oplossing is ge bracht, juridisch zou verjaren. De kans, dat B. in Canada zal wor den uitgewezen, is blijkens een re cente uitspraak van een tribunaal in Canada klein. De rijkspolitie heeft momenteel ook een onderzoek lopen naar de omstandigheden, waaronder B. bij zijn emigratie Nederland ver liet. B. had toen namelijk al een ver oordeling voor mishandeling en vrij heidsberoving. Het onderzoek tegen B. is tot voor korte tijd altijd in stilte gevoerd. De justitie heeft rekening willen hou den met de mogelijkheid, dat B., die pertinent ontkent iets met de zaak te maken te hebben, onschuldig is. B., die vrij plotseling emigreerde is echter nooit meer in Nederland teruggekomen voor familie-bezoek. Bij politie en justitie staat men op het standpunt, dat de enige kans voor B. om zich van deze ernstige verdenking te ontlasten is: naar Ne derland te komen. Op 11 augustus 1940 werden twee kinderen van het gezin Van Hout uit Geldrop, een jongetje en een meisje vermist. Zij waren in de naaste om geving van de boerderij van B. aan het spelen geweest. Tientallen dor pelingen doorzochten 's avonds de bossen in de omgeving maar vonden geen spoor van de vermiste kinde ren. De volgende dag werden de lijkjes gevonden op een plaats, die al eerder was nagezocht. Dit wees er op, dat de lijkjes gedurende de nacht waren vervoerd. De kinderen waren deerlijk verminkt aan het hoofd. Er werd een zekere Van den E. gearresteerd, die echter later weer moest worden losgelaten. Hij heeft zijn onschuld altijd pertinent volgehouden. Er was trouwens een volslagen gebrek aan bewijs tegen hem. De rechercheur uit Breda, die zich persoonlijk voor het geval in teresseerde, is er echter in 1955 weer ingedoken. Een inwoner uit Geldrop vestigde zijn aandacht op de figuur van de geëmigreerde landbouwer B. De theorie van de politieman was, dat de slachtoffertjes bij de bewuste boer in de boomgaard waren ge weest om appels te stelen. De boer zou dit ontdekt hebben en de kinde ren met een stok te lijf zijn gegaan. Hij stond inderdaad als driftig be kend en was daardoor al eerder in moeilijkheden gekomen. In het onderzoek van B. zijn ook de Interpol en de Canadese politie betrokken. („De Volkskrant") Lonen bouwbedrijf Dispensatie ingetrokken Met ingang van 1 september a.s. worden alle dispensaties op de oude loonregeling voor het bouwbedrijf ingetrokken, die betrekking hebben op lopende werken en op grond waar van de betaling bij tariefarbeid niet aan een begrenzing was gebonden. Naast het goedkeuren van de CAO voor het bouwbedrijf heeft het Colle ge van Rijksbemiddelaars, in nauw overleg met de bij de CAO betrokken organisaties, *eze reeds aangekondig de maatregel getroffen, om de ook door het georganiseerd bouwbedrijf gewenste sanering te ondersteunen. Dispensaties van de oude loonrege ling en de nieuwe CAO kunnen bij de daartoe aangewezen instanties wor den aangevraagd. Uiteraard zullen de mogelijkheden van oververdiensten, die bereikt kunnen worden krachtens dispensatie van de oude loonregeling, niet hoger zijn dan krachtens dispen satie van de nieuwe C.A.O. AG 1114 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld f 159.- AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler,voor inbouw f 135.-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5