Raad van Leiden wacht lijdzaam op nieuw ontwerp veemarkthal I Ijstijd in het vooruitzicht? Scherp EN TRALIE De „Nautilus" in New York Natu-raLax DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Leldse raad heeft de nieuwe plannen voor een goedkopere veemarkt- Men heeft gedacht aan een bi*ug met hal op Groenoord gistermiddag eenstemmig aanvaard. Er was weinig kri- twee verdiepingen over de Haerlem- tiek en men wacht met lijdzaamheid de nieuwe ontwikkelingen af. Voor i mervaart. Een dure gedachte! Uit- 50.000 gulden zal het architectenbureau Hamerpagt nieuwe ontwerpen eindelijk is men teruggekeerd tot het maken, die als zij gerealiseerd worden ruim twee miljoen gulden moeten terrein Groenoord, dat vóór 1954 al kosten. Welstandscommissie maakte bezwaren De heer Portheine (V.V.D.) herin nerde er aan dat bijna 4 jaar ge leden dit „embryo" voor het eerst behandeld is. Blij is hij, dat deze zaak nu weer aan de orde komt. Hij meent, dat de vertraging niet betreurd behoeft te worden, omdat men de tijd heeft gehad zich te be zinnen op verkeerstechnische pro blemen. Evenals bij de behandeling van het oude plan vroeg hij aandacht voor de gedupeerde neringdoende café houders etc., in de omgeving van de veemarkt. Er is maar één restaura teur in de nieuwe veemarkthal; de neringdoenden zullen er niet meer aan te pas komen. Hy betreurt het, dat de ideeën van de Leidse midden standscentrale over dit onderwerp niet bij de stukken zijn gevoegd, evenmin als de bezwaren van de 3 Oktobervereniging. De heer De Hosson (K.V.P.) stel de eveneens vast, dat de vertraging, die een sterke vereenvoudiging met zich mee bracht, niet te betreuren is. „We krijgen een mooie hal, ook geschikt om sport, die aanmerkelijk goedkoper is". In de commissie markt- en havendienst zijn enige suggesties gedaan o.m. over de res tauratieruimten en de kleedgelegen heden, waarvan hij hoopt dat zij in het ontwerp verwerkt zullen worden. Twee Amerikaanse geleerden ver wachten, dat over ongeveer een eeuw een vijfde ijstijd zal beginnen die op den duur West-Europa en het ooste lijk deel van de Verenigde Staten met een laag ijs van meer dan drie kilometer zal bedekken. De geleerden, dr. Mourice Ewing, directeur van het geologisch obser vatorium van de universiteit van Co lumbia, en William Donn, geoloog en meteoroloog van het Brooklyn Col lege in New York, zijn nl. van me ning, dat gedurende de ijstijden het water van de Poolzee warm genoeg is geweest om ijsvrij te zijn. De Poolzee zou dus niet, zoals de geldende theorie luidt, in de ijstijden nog sterker bevroren zijn geweest dan thans.. Dr. Ewing en de heer Donn wijzen erop, dat het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan snel warmer wordt. De gemiddelde temperatuur op Groenland en IJsland is in de af gelopen jaren circa 10 graden geste gen en de ijskap aan de noordpool is volgens de huidige ramingen 40 procent dunner dan 15 jaar geleden en ook aanzienlijk kleiner. Als nu maar voldoende warm wa ter van de Atlantische Oceaan in de ijszee vloeit, zal er een ijsvrije zee ontstaan. Dat zou verdamping van zeewater tot gevolg hebben, dat elders weer zou condenseren en vrijwel onafge broken sneeuwstormen, catastrofale stijging van het zeeniveau en het ontstaan van gletsjers op het vaste land zou veroorzaken. POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. gemotori seerde kraan met grijper, 9. wereld taal, 10. rund, 11. water in N.Brab., 13. bekend dier, 15. naschrift (afk. Lat.), 16. voor, 18. lis, 20. derde zoon van Adam, 22. plomp, 24. loot, 26. heeft een haan, 29. stad tussen Mos kou en Charkow, 31. voorzetsel, 32. plaats in de oudheid, 34. stap, 36. zwa re zoete wijn, 37. legerplaats. Verticaal: 2. rechten inbegrepen (afk.), 3. meisjesnaam, 4. doelpunt (sport), 5. pers. voornaamw., 6. wol vlokje, 7. droogoven tot het roosten van graan korrels, 8. tapvormig, 12. oorlogsgod, 14. jonge hen, 17. jongens naam, 19. korte kous, 21. tweehoevig zoogdier, 23. opening, 25. bedehuis, 27. voorzetsel, 28. cilindervormige blikken trommel, 30. meisjesnaam, 33. muzieknoot, 35. emeritus (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. postiljon, 8. ont, 9. ara, 10. Se, 11. sek, 13. e.v., 14. Aaron, 16. zaal, 17. leeg, 18. idool, 20. G.G., 22. oom, 23. mt, 24. els, 26. oei, 27. lusitanië. Verticaal: 1. postzegel, 2. one, 3. st, 4. Iser, 5. Ja, 6. ore, 7. navigatie, 11. saldo, 12. kolom, 14. aai, 15. nel, 19. oost, 21. glu, 23. mei, 25. s.s., 26. on. Te lang in aanmerking werd genomen. Hij verklaarde in de loop van zijn betoog, dat het nieuwe ontwerp van .de veemarkthal geen genade kan vin- in het oog van de wels.andsoon,- dat de verwezenlijking van dit plan —i—., veel te lang heeft geduurd, gezien de slechte omstandigheden, waarin het vee op de markt verkeerde. Er was vooral gevaar voor de t.b.c.-vrije veestapel. Hij wenste de aanstelling van meer restaurateurs en sprak de hoop uit, dat straks ook de gelden gevonden kunnen worden om dit plan te realiseren. De heer Schüller (P.v.d.A.) meen de, dat men de vraag zou kunnen Het college zal met deze Commissie nog eens moeten praten. Nieuwe schouwburg. De plannen voor de nieuwe Schouwburg zullen binnenkort in de Raad worden gebracht, deelde hij voorts mede, dit in verband met de plaats van de oude veemarktplannen, stellen: Zijn de argumenten in 19541 Ten aanzien van de uitvoering van naar aanleiding van de veemarkt plannen dan niet steekhoudend ge weest? Toen echter kende men nog niet de feiten, die nu van kracht zijn. Intussen is bijvoorbeeld een struc tuurplan van kracht geworden. Volgens het raadsstuk krijgt de veemarkt een voortreffelijke verbin ding via bruggen over de Zijl en de Haarlemmerstraat. Wanneer ko men deze bruggen? Zijn er al onder handelingen met Provinciale Staten over de nieuwe Zijlbrug? En wan neer begint men met de voorberei ding van de brug over de Haarlem mertrekvaart? Hij stelde ook vragen over de „vuilverbrandingsinrichting", die nog gebouwd moet worden en verklaar de tenslotte, dat zijn fractie met waardering heeft kennisgenomen van het nieuwe veemarktplan. Betekenis De heer Van Dijk (K.V.P.) maak te na de verklaring van zijn fractie genoot, de heer De Hosson, nog een enkele opmerking. Hij herinnerde er aan, dat hij in 1954 gevraagd heeft of zulk een dure hal strikt nood zakelijk was. Hij is altijd voorstan der geweest van een overdekte hal; zijn bezwaren richtten zich echter op de hoge kosten (7 8 miljoen). Nu dit plan zoveel eenvoudiger is geworden, komt ook een groot deel van zijn bezwaren van 1954 te ver vallen. Hij vroeg hoe men in kringen van deskundigen denkt over de be tekenis van de Leidse veemarkt. Is een toeneming van de aanvoer nog mogelijk? Biedt dit plan nog enige ruimte, indien later eventueel uit breiding noodzakelijk is? Daar in de beschrijving van het nieuwe marktplan sprake is van ste- debouwkundige- en verkeersproble men, vroeg hij eens temeer om een structuurplan van de binnenstad. De raad heeft hieraan by de bouwpro- blemen van velerlei aard dringend behoefte. De heer Van Weizen (CPN) was eveneens geen tegenstander van het nieuwe plan. Wethouder Jongeleen was blij over de eenstemmigheid in de raad. Hij wierp een terugblik op de geschiede nis van de eidse veemarktplannen. De bezwaren van G.S. tegen de markt op het Schuttersveld waren van ver keerstechnische aard. De verbinding naar provinciale weg en naar bollen en kustplaatsen zal in de toekomst leiden van de Willem de Zwijgerlaan. het complex van plannen (bruggen en wegen) heeft de directeur van ge meentewerken opdracht gekregen 'n schema te maken van de uitvoering. Van de brug over de Zijl is reeds een voorlopig schetsontwerp gemaakt. De 3 Oktobervereniging heeft be zwaar gemaakt tegen de plaats van de hal, die zij meer naar het oosten wil verplaatsen, voorts tegen het ont breken van een toegang aan de Haar lemmerweg en tegen de aanleg van vaste verkeersgeleiders. Ook wilde het bestuur een bredere toegang tot een eventueel kermisterrein, dat no- tabene, aldus de wethouder, 40 me ter breed is. Wegenschema in zicht. Tot de heer Van Dijk zei hij, dat het wegenschema zo goed als klaar is en dat het raoport spoedig in de raad zal komen. De raad moet ech ter goed begrijpen, dat het structuur plan, nadat het was ingediend, geen afgerond geheel was. Nieuwe proble men staken de kop op en de stede bouwkundige afdeling van de ge meente heeft met vele factoren reke ning te houden. Wethouder Van Schaik wees op het belang voor Leiden van een goed ingericht wachtcentrum. Over de uit voering zal met de verschillende Commissies en instanties, die bezwa ren opperden of suggesties deden, nog overleg gepleegd worden. Hij stelde vast, dat met de nering doenden in de omgeving van de hui dige markt rekening gehouden zal worden. In deze markthal kunnen eventueel vier of vijf gelegenheden voor het drinken van koffie aange bracht worden. Men zal dan de gedu peerden voorrang kunnen verlenen. Handelaars in landbouwartikelen zou den ondergebracht kunnen worden in een soort loods, waarin dagwinkels geplaatst kunnen worden. Het voorstel werd vervolgens zon der hoofdelijke stemming aangeno men. De Amerikaanse atoomduikboot Nautilusis by haar bezoek aan New York een grootse ontvangst ten deel gevallen. Oceaanstomers bliezen een welkom, brandweer boten spoten hoge stralen en duizenden mensen op de omringende schepen in de ha ven en op de kaden juichten en wuif den toen de Nautiluslangzaam de haven binnenvoer. De boot heeft twee wereldrecords op haar naam staan: de pioniersreis 1 dachte reeds lange jaren clandestien onder de Noordpoolkap door en een i naar de radio had geluisterd, ver- nieuw record voor een onderzeese oordeelde de plv. kantonrechter mr. Atlantische reis van Engeland uit. 41? Koning hem tot 50 boete of 15 De bemanning werd o.a. welkom ge heten door de „vader" van de atoom duikboten, schout-bij-nacht Rickover. Te veel links. Een brandstoffenhandelaar uit Noordwijkerhout, moest terecht staan, omdat hij op 18 juni met zijn vrachtauto in de Dorpsstraat te Noordwijkerhout voor een auto die rechts van de weg stond, te veel naar links was uitgeweken, waardoor hij met een tegenligger in botsing was gekomen. De Officier van Justitie, mr. Hagen, vond dat verdachte op die smalle weg zeer onvoorzichtig gereden had. Ook was verdachte, toen hij de tegenligger zag, zo ge schrokken, dat hij de macht over zijn stuur verloren had. Hij eiste 50 boete of 20 d.h. Nadat verdachte erkende, fout gehandeld te hebben veroordeelde de kantonrechter mr. de Bruyn hem tot 40 boete of 10 d.h. Vergissing? Een vertegenwoordiger uit Zand- voort stond terecht, omdat hij op 16 juni met zijn auto op de kruising BotermarktGangetje zeer onvoor zichtig gereden had en daarbij een wielrijdster, die geheel rechts reed had aangereden. De Officier van Justitie mr. Hagen die wees op de gevolgen van het onvoorzichtige rij den, waardoor wielrijders onder auto's terecht komen, eiste f 25 boete of 5 d.h. Verdachte schreef de aan rijding aan een vergissing toe, waar op de kantonrechter mr. de Bryun, die het een ernstige vergissing vond, verdachte veroordeelde tot 20 boete of 5 d.h. Onvoldoende afstand bewaard. Een bloemist uit Rijnsburg stond terecht, omdat hij op 16 juni, rijdende met een vrachtauto op de Veurse- weg te Voorschoten bij het uitrijden te weinig afstand had bewaard, met gevolg dat hij met een passerende -auto in botsing was gekomen. De Officier van Justitie mr. Hagen eiste 25 boete of 5 d.h. Verdachte die 40 schade had opgelopen werd door de kantonrechter mr. de Bruyn ver oordeeld tot 15 boete of 5 d.h. Clandestien naar de radio geluisterd. Een inwoner van Noordwijk stond terecht, omdat hij jaren achtereen naar de radio had geluisterd zonder dat hij een luistervergunning had. De Officier van Justitie, mr Hagen, eiste 40 boete of 10 d.h. Daar ver- Koning Olaf is niet bang De tweede Amerikaanse atoom duikboot „Skate" is maandagavond uit de Noorse havenstad Bergen in Oslo aangekomen. Opkoper had geen register. Een opkoper uit Leiden stond te recht, omdat hij op 13 mei te Voor schoten metalen had gekocht, zonder deze in het register in te schrijven. De officier, van justitie, mr. Hagen, eiste 30 boete of 8 d.h. De plv. Hedenochtend zouden koning 9laf, I»*™?**, de Noorse premier en de minister van buitenlandse zaken een bezoek aan het schip brengen. (Een bezoek aan Kopenhagen moest de vorige week op verzoek van de Deense overheid, die de aanwezigheid van een atoomboot in een grote stad ge vaarlijk achtte, worden afgelast). President Eisenhower heeft maandag het door het Congres goed gekeurde wetsontwerp getekend, dat voorziet in het toekennen van een jaarlijks pensioen van 25.000 dollar aan voormalige presidenten der Ver enigde Staten. Weduwen van ex-pre sidenten krijgen een pensioen van 10.000 dollar per jaar. Vier personen krijgen volgens de nieuwe wet pensioen, namefljk de voormalige presidenten Herbert Hoo ver en Harry Truman en de weduwen van ex-president Woodrow Wilson en ex-president Franklin Roosevelt. Een vliegtuig is maandag neer gestort op een Canadees ziekenhuis in Grostenquin in Oost-Frankrijk, waardoor vijf mensen de dood von den en tien werden gewond. Een meevaller door fout in de dagvaarding. Een kleurling, geboren in Para maribo, stond terecht, omdat hij 13 juni het linkerportier van zijn auto op de Hogewoerd geopend had, zon der op het verkeer te letten, door welk portier een dame getroffen was. Door een fout in de dagvaar ding moest hij worden vrijgespro ken. Gevaarlijk met bromfiets gereden. Iemand uit Voorburg stond terecht, omdat hij op 26 mei met zijn brom fiets in de Parklaan te Sassenheim waar geen ruimte was om in te ha len, toch aan het inhalen was ge gaan, waardoor hij op de rijweg was terecht gekomen, en het ver keer in gevaar had gebracht. De officier van justitie, mr. Hagen, die vond dat verdachte met zijn brom fiets op gevaarlijke wijze gereden had, eiste 2 maal 10 boete of 4 d.h. De kantonrechter, mr. de Bruyn veroordeelde verdachte tot 2 maal 10 is 20 boete of 4 d.h. Plotseling schuin de rijweg overgestoken. Een automobilist uit Katwijk stond terecht.omdat hij op 16 juni, met zijn auto plotseling zonder rich ting aan te geven, schuin de Beex- laan te Noordwijk was overgestoken, waardoor hij de heer Rijsbergen uit Amsterdam, die aldaar met zijn scooter reed, ondersteboven gereden had. De officier van justitie, mr. Hagen, die dit een gevaarlijk over steken van de weg vond eiste 15 boete of 3 d.h., tot welke straf de plv. kantonrechter, mr. de Koning, verdachte veroordeelde. Clandestien naar de televisie gekeken. Iemand uit Noordwijk stond te recht, omdat hij 7 okt. 1957 clandes tien naar de televisie in huis had ge keken en geluisterd. De officier van justitie, mr. Hagen, die het een ern stige overtreding vond eiste 40 boete of 8 d.h. De plv. kantonrechter mr. de Koning veroordeelde verdach te tot 50 boete of 10 d.h. WOUBRUGfiE De oogst van de straat. Gevon den: kinderbroek en hemd, visgerei, verfbrander, werphengel, sleutels, duimstok, armband, bruine hond, kin derschoen, autokaart van Nederland. Verloren: Windjack, damespoa-te- monnaie, horloge, slinger landbouw werktuig. Terrein afgekeurd. De terrein- commissie van de afdeling Leiden der KNVB heeft het veld van de plaat selijke voetbalvereniging Woubrugge afgekeurd wegen het aantreffen van enkele kale plekken jp het speelveld, dit, ondanks protesten van de zijde van het bestuur. Het ziet er dan ook naar uit, dat van dit veld geen ge bruik gemaaktkan worden bij de komende competitie. LEIDERDORP DODELIJKE AFLOOP VAN BROMFIETSONGEVAL Zonder bij kennis te zijn gekomen is gisteren in het Academisch Zie kenhuis te Leiden overleden de 16- jarige A. K. alhier, die vorige week dinsdag op een gehuurde bromfiets in botsing kwam met een auto, ten gevolge waarvan hij ernstig gewond raakte. Geb.: Johannes Marinus zn v. J Zwaan en L. van der Weijden; Jo hannes Marinus zn v. M. P. van Es en J. M. Outshoorn; Rob Marnus zn v. J. M. W. Hoebert en M. M. van Genderen; joerd zn v. S. Overeinder en M. L. van der Marei; Joke dr v. W. Ravensbergen en C. Kagenaar. KATVUMK AAN DEN RIJN Oogst van de straat. Handschoe nen en wanten; zakdoek; 2 muntbil jetten van 1.—; 5 autopeds; belich tingsmeter; dameshandschoen; kin dermuts; 9 portemonnaies met en zonder inhoud; scheerapparaat; das klem; kinderschepje; 2 kogelpennen; ring met 2 sleutels; windjack; bank biljet van 10.groen kindertasje: 2 muntbiljetten van 1.kinder schoentje; lederen .as, inh. pyama- broek: 2 bankbilj. van 10.diverse sleutels, uitlaat van bromfiets; jon- gensvest; regenjas; ring met sleutels; loper; schepje en emmertje; kinder schoen; zwarte regenjas; kussen; kin derschoentje; kinderbril; polshorloge; speelgoedauto; kinderarmband; wiel dop van Volkswagen; Lipssleutel aan ring; vuilnisemmer; kinderschoen; regenjas; zonnebril; zweep; regenjas met regenbroek; Siamese kater; arm band van Zeeuwse knopen; een zak kunstmest; overhemd; strandschepje; lederen portefeuille, inh. foto's; re' gen jas; kinderfietsje. Inlichtingen aan de politiepost, Rijn straat. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt donderdagavond om half acht in openbare vergadering bijeen. Van de agendapunten noe men we: voorstel met betrekking tot de verkoop van 1458 m2 grond aan de Rederijstraat ana Th. Mi v. Schie a 8.60 per m2 en 715 m3a 8.60, ge legen aan de Rogstraat aan Joh. Hoek. Voorstellen tot het aangaan van geldleningen; voorstel tot het toekennen van een vergoeding groot ƒ36.00.per jaar aan de directeur van Gemeentewerken voor het ten behoeve van de dienst gebruiken van zijn eigen auto; voorstel tot het be schikbaar stellen van crediet voor de aankoop van elektrische boilers en in verband daarmee tot het aangaan van een geldlening ad. 3500. voorstel tot het beschikbaar stellen van crediet voor de bouw van een magazijn bij de brandweergarage voor het bewaren der brandslangen; voorstel tot wijziging van de alg. politieverordening; voorstel tot het verlenen van subsidie aan de „dr. v. Voorthuizenstichting" en de Stichting „Christ. Gezinszorg". ZOETERWOriTE (Dorp) Een nieuw seizoen vangt aan De vakantietijd raakt zo langza merhand weer ten einde en al of riet met frisse moed is bijna iedereen weer aan het nieuwe seizoen begonnen. Ook het verenigingsleven gaat weer draaien. In september gaat PIT '54 de bekercompetitie in. Maar alvorens de nu reeds van enthousiasme beziel de Zouterwoudse tafeltennisjeugd de strijd met het flitsend bat gaat begin nen, zal zij eerst a.s. zaterdag 30 aug. op andere wijze tonen iets voor haar sport over te hebben. Op die dag rij den weer de bakfietsen uit naar alle uithoeken van Zoeterwoude om ho pelijk volgeladen met oud-papier te rug te keren. Wij willen hier reeds nu de aandacht op vestigen, teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen om zijn papier-bijdrage klaar te leg gen. Vele malen heeft de papieropha- lende tafeltennisvereniging reeds op de Zoeterwoudse burgerij mogen re kenen. Wordt er ditmaal een record gebroken? In Katwijk slaat men er gauw op los Arm in arm en luid zingend van ene oom Piet die teruggekeerd was uit Amerika, liepen in de nacht van 21, op 22 december jl. een 23-jarige timmerman, een 22-jarige fabrieks arbeider en nog een vriend door de stille straten van hun woonplaats Katwijk aan Zee. Ze hadden een feestje gehad en hoewel niet te veel hadden ze toch net genoeg gedronken om ook na sluiting de feestelijke stemming nog een poosje te behou den. Opeens stokten hun stemmen ech ter toen uit één van de huizen een 26-jarige los-arbeider op het trio kwam toerennen, gevolgd door blaf fende honden. Onder het motto: „Waarom schreeuwen jullie mijn kin deren wakker?", ging de los-arbeider in de aanval en stompte er op los. Ook de honden beten raak, getuige het feit dat de timmerman bloedend werd verwond en dat het costuum van dit slachtoffer alleen nog maar nuttig was om in beslag genomen te worden als stuk van overtuiging. Ter zitting van de Haagse politierechter, waar de los-arbeider wegens mishan deling moest terecht staan, was het costuum echter niet aanwezig en tot verwondering van de rechter werd er in de stukken ook niet gerept over kapotte kleren. Niet minder dan acht getuigen wer den gehoord, waarvan de drie zangers de slagen hadden gevoeld, het bijten van de honden eveneens, het bedrei gen door met een dolkmes vermeld den en alle drie ontkenden dat ze te veel gedronken hadden. De andere getuigen waren buurtgenoten van de aanvallende los-arbeider, die hem niet hadden zien slaan, geen honden hadden zien bijten, allen beweerden dat het trio beschonken was en geen dolk hadden gezien. Wel vertelden ze nog dat de zangers gescholden had den. De officier van justitie wilde wel aannemen dat de zang hinderlijk was geweest en misschien was er ook wel gescholden. De verdachte heeft ech ter het recht in eigen hand genomen en dat mag nu eenmaal niet. Merk waardig vond hij het dat er uit Kat wijk altijd zaken komen betreffende vechten, wederspannigheid en dron kenschap. Men gaat daar blijkbaar gauw op de vuist. De verdachte is al eerder veroordeeld wegens weder spannigheid. De officier vorderde veertig gulden boete of acht dagen en een week voorwaardelijke gevange nisstraf. Raadsman mr. N. C. Groenendijk uit Leiden moest toegeven, dat spe ciaal in Katwijk de zeden misschien wat ruw zijn. Deze buurt was echter getergd, want er werden steeds bal dadigheden gepleegd. Banden van auto's werden doorgesneden, er werd zand in de benzinetanks gegooid, er werd 's nachts geschreeuwd en ge scholden. Merkwaardig is echter dat na deze nacht de baldadigheden in eens zijn opgehouden, waaruit pleiter de conclusie meende te mogen trek ken dat dit trio er niet vreemd aan was. Pleiter koesterde twijfel over de verklaringen van het trio, gezien het drankgebruik. De rechter wilde er rekening mee houden dat men in de buurt vaker hinder had ondervonden en dat men wat opgewonden was geweest. Hij veroordeelde de los-arbeider tot vijf entwintig gulden boete of vijf dagen en een week gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 26 Augustus 1858. Londen. De transatlantische telegraaf heeft reeds eenige vol zinnen overgebragt, en daarbij is bevonden, dat de voor het overbrengen van de seinen tus- schen de oude en nieuwe wereld noodige tijd korter is dan men verwacht had. Hardnekkige verstopping? Gten gewoon laxeermiddelZorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan lunetioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) (I. I 35 Advertentie BOEKHOUDER-KASSIER TOT 2 JAAR VEROORDEELD De 36-jai'ige boekhouder-kassier G. J. A. H. uit Nedenhorst den Berg,, die volgens eigen opgave ten nadele van de Centrale volksbank uit Utrecht in de afgelopen 8 jaar een bedrag van 99.500 verduisterde, is vanochtend door de rechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Er was 3 jaar tegen hem Met ingang van 1 oktober a.s. komt de assembleerafdeling van de Kaiser Frazer-fabriek te Rotterdam zonder werk, daar de directie geen kans heeft gezien de assemblagecontracten te doen verlengen of andere orders te krijgen. Men heeft besloten dit fabrielbonderdeel te sluiten en de fabriek met de installaties te koop te stellen. Het personeel, ongeveer 300 man sterk, werd een maand geleden reeds met deze mogelijkheid op de hoogte gebracht. De andere afdelingen van het be drijf, als de import-, de service- en de verkoopafdeling zullen gehand haafd blijven. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Amus. muz. 12:30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De ver metele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en het Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksdansen en -liedjes. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regefingsuitz.: Emigratieru briek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Espe ranto in het Internationaal verkeer, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Lichte muz. 20.30 Deze tijd heeft geen tijd, hoorsp. 21.35 Gram. 22.00 Operettemuz. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Orgel spel. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek. 9.35 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Omr. ork. en solist. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ka- merork., omroepkoor en solist. 12.37 Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.45 Zaïde, opera (gr.). 15.15 Metropole ork., klein koor en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Theaterork. en sol. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en vereni gingsleven, gesprek. 18.30 Mannen- zangvereniging. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 15.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Festival v. Salzburg: Sopr. en piano. 21.30 Muzikale luis- terwedstr. 22.00 Aanhouding in de Vlist, caus. 22.15 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Platennieuws. TELEVISIEROGRAMMA'S. VPRO: 17.0017.40 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Mijn zusje en ik, muzikaal blij spel. GRAMMOFOONPLATEN (over de 4e lijn) woensdag 27 aug. 1958 van 18—20 u. Taptoe Delft: Koninklijke Mili taire Kapel olv. Majoor Directeur Rocus van Yperen. Voorts: Nightfall in Camp; The bird in the wood; Mars uit „The Bridge on the River Kwai"; My funny Valentine; Ronde, ronde, ronde; Marianne; La vie en rose; Ramona; Estrellita; Pepper sauce woman; Bron-Bron Calypso; Cariocina; Suby Universitatio; Ahora y siempre; Ita ita tjerlele; Nona tinggal senoiri; Hay Helado; Mélodie d'amour; 's Wonderful; I can't give you anything but love; Maybe; It happened in Monterey; Be honest with me; Bye bye blackbird; Comes love; Begin the beguine; Dogtown blues; Gin Mill blues; Sing on; Double check stomp. RADIO VATICANA woensdag 27 augustus (25.67 m; 31.10 m; 41.21 m.; 196 m.) 22.15 uur Berichten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2