Amerikaans „gebedsgenezer" in ons land Overspannen verwachtingen over ongecontroleerde wonderen RECHTZAKEN Aetherklanken visie op televisie 5)e Hielde aan Manen MAANDAG 25 AUGUSTUS 195o OH LHIUSH COURAN 1 HAGINA I' Thomas Lee Osborne, de Ameri kaanse prediker, die ook voor de televisie is opgetreden, is vrijdag zijn tocht door Nederland in het openbaar begonnen met openlucht- bijeenkomsten op het Malieveld in Den Haag. De toeloop naar deze bijeenkom sten is enorm groot; zondagavond waren ongeveer 40.000 personen uit het gehele land afkomstig, op het Malieveld verzameld. Volgens een verslag in „De Tijd" zeide de heer Osborne, geen „gebeds genezer te zijn en alleen het Woord van Christus te willen brengen. Maar dan met dezelfde genezende kracht als toen de Zaligmaker 2000 jaar geleden zelf Zijn Evangelie predikte. „Christus is onveranderd gebleven. Wat veranderd is, dat zijn de mensen, de kerken, de godsdien sten, de leerstellingen. Die verande ren elk ogenblik. Wie in Christus en de kracht van Zijn Woord ge looft kan ook nu nog in overvloed wonderen verwachten". Osborne wendde zich tot degenen die aan één kant. doof zijn. Hij ver zocht hun de vinger in het gezonde oor te stoppen en vroeg na het uit spreken van een smeekgebed aan hen die genezen waren om daarvan te komen getuigen. Osborne wilde met deze groep doven een beschei den begin maken. „Maar ik kan God geen grenzen stellen, wanneer hij ook andere ziekten wil genezen", zei hij. Deze week zullen er andere groepen zieken volgen. Verscheidenen kwamen op het po dium en legden verklaringen af over hun ziekte en genezing. Sommigen noemden hun naam. Osborne stopte hun gezonde oor dicht en fluisterde woorden in het genezen oor. Hij liet hen herhalen: „Amen, Alleluja, prijst de Heer". Onder het gehoor waren nogal wat Indische Nederlanders, die Maleise woorden nazegden die de prediker hen influisterde. De 69-jarige Amsterdamse gepen sioneerde behanger D. Fransen, uit de Alblasstraat 54, kwam vertellen dat hij diep gelukkig was. „Er zijn geen grenzen aan Jezus' macht" riep hij uit. Toen wij hem later aan spraken, bleek hy slechts met het linker oor iets te verstaan .Hij wendde zich herhaaldelijk met dat oor naar ons toe en wij moesten al onze vragen herhalen. Er was geen enkele controle op de toestand van de patiënten voor en na de gebedsactie, laat staan dat er enig medisch onderzoek werd inge- Op het Malieveld te Den Haag hield de evangelist Osborne een massa evangelisatie bijeenkomst. Op de foto: Osborne zegent de toege stroomde mensenmenigte. steld of dat er een attest werd ver strekt. Osborne zei dat een doktersonder- zoek geen zin heeft. Hy had wel eens met certificaten gewerkt, toen een priester in een van de 28 lan den die hij doorkruist heeft, van duivelswerk had gesproken. „Als de mensen niet overtuigd zijn van God, dan geloven zij toch niet en zonder geloof geen genezing. Ik geloof de mensen die mij komen verklaren dat zij genezen zijn", al dus de prediker. Hij haalde een kind naar voren en vroeg wat er gebeurd was. De jongen, die als doof geboren werd aangekondigd, zei dat hij later geopereerd was en dat hij daarna niets meer had kunnen horen. Nu was hij genezen. Het tikken van een horloge dat tegen zijn oor werd gehouden kon hy echter niet horen. „Alleluja, alleen God kan dat doen" aldus de prediker, die zich daarna tot de menigte richtte met wat hij noemde het allerbelangrijkste wat hy te zeggen had: Dat allen herbo ren zouden worden in Christus. Hij vroeg hoevelen het echte leven van Christus begeerden. De menigte stak de handen omhoog en kruiste ze op verzoek van de prediker op de borst waarna men gezamenlijk God bad om gezondheid van ziel en lichaam. „Dat is het eigenlijke wonder", zei Osborne tot andere pre dikers van de zgn. „Pinksterkringen" die om hem heen stonden. Osborne, die niet gestudeerd heeft en dus geen dominee, maar „vrije prediker" is, werd ingeleid door zijn vrouw, die o.a. zei: „Als u ziek is, is er iets in Gods Woord dat u niet volledig verstaat. Anders zou u niet ziek zijn. Luister naar Osborne alsof u nog nooit het Evangelie gehoord heeft. Dan zult u ertoe komen het onmogelijke te geloven. Dan zal het aan u geschieden". Zij liet reeds voordat haar man zijn toespraak begon een Indische Nederlander naar voren komen, die zij in 1954 op Java had ontmoet en die tijdens de Indonesische kruistocht van het echtpaar van tbc zou zijn genezen. Wij kunnen ons voorstellen al dus „De Tijd" dat men, kennis nemend van wat vrijdagavond onder leiding van de Amerikaanse evan gelist Osborne in Den Haag heeft plaatsgegrepen, zich verbaasd af vraagt of dit alles nog au sérieux kan genomen worden. Menigeen zal zelfs geneigd zijn van profanatie te spreken. Dit eerste optreden was blijkbaar maar een bescheiden be gin. In afwijking van de officiële aankondiging van het Osbornecomité dat „er geen speciale genezingsdien sten zouden gehouaen worden", maar enkel opwekkingsbyeenkom- sten, schijnt toch de hele activiteit van de prediker zich op het genezen- door-geloof te zullen concentreren. Dit mogen wij althans uit zijn woorden opmaken. Overigens lijkt ons dat ook logisch. Zijn hoofdstel ling immers is, dat het gelovig aan vaarden van het Evangelie alle ziek te en lijden uitsluit, zowel naar het lichaam als naar de geest. Wie ge looft wordt genezen. Wie niet ge nezen wordt, gelooft (nog) niet ge noeg! Hoe staan ernstige protestanten hiertegenover? „Gebedsgenezing" achten zij terecht schriftuurlijk ge fundeerd; zy komt in het Nieuwe Testament herhaaldelijk voor. Later, zeggen zy ,is dit evenwel uitzonde ring geworden. De laatste jaren wordt er weer druk propaganda voor gemaakt: Christian Science, de Pinksterbewe ging, allerlei secten en revivalorga nisaties leven feitelijk van de won- derverwachting. Sommigen prediken gebedsgenezing als mogelijk, ande ren als iets buitehgewoons en weer anderen, zoals bijv. Osborne, ver kondigen dat ze regel is, als men maar voldoende geloof opbrengt. Het medisch handelen ziet hij als over bodig en in tegenstelling met het genezen-door-gebed. Die tegenstelling kent de bijbel niet. Zij doet afbreuk aan de door God geschonken zegen der medische wetenschap, maar vooral aan de ware betekenis van het geloof. Het ligt dan ook voor de hand, dat in protestantse kring ernstige protes ten geuit zijn t.a.v. Osborne's komst en praktijken. De katholieke opvatting aanvaardt het wonder volledig als uiting van Gods almacht en liefde. Voor de officiële erkenning van een wonder als zodanig moeten echter heel wat strenge voorwaarden strikt vervuld worden. Voorop staat daarbij dat het wonder steeds een waarachtige chris telijke heilsbetekenis dient te heb ben en dat dit of een dergelijk feit in profaan verband onmogelijk- moet zijn. Een wonder heeft plaats in een sfeer van wijding, gebed en beschei denheid; geen massa-genezingen dus en zeker geen werkelijk nieuwe „schepping", als het aangroeien van nieuwe ledematen. By een wonder- genezing eerbiedigt God steeds de wetmatigheden van het natuurlijk genezingsproces (L. Monden). Hoewel wij erkennen, dat ook buiten de ware Kerk van Christus echte wonderen kunnen geschie den, is het ons onmogelijk dezè over tuiging op Osborne's optreden- toe te passen. Daar ontbreekt ten enejyale te veel van wat essentieel is voor het aanvéarden van een wondergéne- zing. Zijn leer is er een van eigen maaksel, zeer onorthodox. Is net feitelijk niet zo, dat CLborne degene is de bepaalt niet alleen wanneer God zijn wonderen moet doen (n.l. tijdens deze genezingsdiensten), maar ook welke dat behoren te zijn (vandaag alleen dove linkeroren weer horend maken, zie verslag). Daar komt nog bij, dat de ervarin- ten opgedaan met soortgelijke won ergenezers als bijv. Freeman en Zaiss, tot de grootste voorzichtigheid, manen. Aan de goede trouw van Osborné zelf willen wij niet twijfelen. Zyn optreden kunnen wij echter niet an ders zien dan als een jammerlijk geval van zelfmisleiding. Maar te vens als in hoge mate funest voor de velen, die, zonder rechtgelovige vroomheid, in het algemeen mense lijk begeleidingsverschijnsel van het religieus gevoel: de wonderver- wachting, door de officiële gods dienstigheid zyn teleurgesteld en nu, langs allerlei omwegen een be vrediging voor hun verlangen zoe kend. vergeefs op Osborne hun hoop stellen. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar K. Bakker en K. Bak ker-Kramer zal op 25 augustus het feit vieren, dat hij zeventig jaar ge trouwd is. De man is 92 jaar, de vrouw 91. Beiden zijn nog goed ge zond. Maandag wordt het echtpaar gehuldigd, waaraan door vrijwel de gehele bevolking van Urk zal worden deelgenomen. De heer en mevrouw Bakker zijn op het ogenblik de oud ste inwoners van Urk. SUIKER 6 CENT per kilo DUURDER De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft de prijs van suiker, vanaf fabriek, met Ingang van 25 augustus 1958 verhoogd van 83.55 op 89.per 100 kilogram. De regering gaat ermee accoord, al dus deelt het ministerie van land bouw mede, dat de handel de hieruit voortvloeiende verhoging van de con sumentenprijs afrondt op 6 cent per kilogram. De prijsverhoging vindt zijn oor zaak in de verhoogde garantieprijs voor de oogst 1958. Reeds werd begin april by het be kendmaken van de nieuwe garantie prijs voor akkerbouwprodukten van de oogst 1958, een verhoging van de verbruikersprijs voor suiker tegen het najaar in het vooruitzich gesteld. De prijsverhoging wordt wat eerder toe gepast om geen aanleiding te geven tot speculatieve voorraadvorming, Jongensspel met trieste afloop Op droevige wijze is gisteren de 11- jarige Jacobus Leeneman uit de Lo- chemstraat te Rotterdam om het le ven gekomen. Om half zes zaterdag middag werd hij gemist en verzocht zijn vader de politie opsporing. Na dien kwam de vader ter ore, dat vriendjes van zijn zoontje achter de Lochemstraat een kuil hadden gegra ven van twee meter diepte. De jon gens maakten er een hol van door de kuil een gestut dak te geven en daar op zand te storten. Het dak hield het niet uit en stortte in, doch de jon gens hadden kans gezien eruit te ko men. Aldus vertelde men hem. De vader ging kijken en zag het inge storte dak. Hij ging graven, doch zonder succes. De man had echter geen rust, begon vannacht opnieuw te delven en vond zijn zoontje, be dolven onder het zand. Men heeft tevergeefs gepoogd door kunstmatige ademhaling de levens geesten weer op te wekken. Messteek met ernstig gevolg 1 De 25-jarige koopman W. V., die in een woonwagen in de Maasstraat in Den Haag woont, heeft zaterdag avond omstreeks tien uur na een woordenwisseling de 29-jarige koop man C. B. H., een forse messteek in de hals gegeven. De man is ernstig gewond. Hij werd in het militaire hospitaal verbonden en daarna naar het ziekenhuis Westeinde overge bracht. Geleidehond kreeg hartverlamming Jeugd plaagde hem met lawaai Zaterdagavond is de geleidehond van een blinde mandenmaker uit de Justus van Effenstraat te Rotterdam na plagerijen van de jeugd uit zijn hok losgebroken en zo overstuur ge raakt, dat hij op straat door een hart aanval werd getroffen en in elkaar zakte. De jonge'ui zouden geweten hebben, dat de hond beslist niet tegen lawaai kan en het zich erg aantrekt als hy harde knallen hoort. Niettemin hebben zij ook gisteren in zijn nabijheid met klapperpistolen geschoten, en anaer lawaai gemaakt. De politie bracht de hond naar een dierenarts, waar hij een spuitje kreeg. De levensgeesten keerden toen lang zamerhand terug. Er wordt een on derzoek ingesteld naar de jongelui die het gebeurde op hun geweten hebben. Een driejarig meisje, dochter tje van de familie Van Oorschot uit Veldhoven, is zondagmorgen op straat verongelukt. Het kindje hield zist vast aan een melkwagen en kwam te vallen toen de wagen plot seling ging rijden. In het ziekenhuis te Eindhoven is het overleden. Tussen Nieuwe Schans en de Duitse grens is zaterdag een Duitse motorrijder in botsing gekomen met een tegemoetrijdende Nederlandse personenauto. De motorrijder werd bij dit ongeval gedood. Zijn duopassa- giere liep ernstige verwondingen op. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse politierechter een niet verschenen pluimveeslachter uit Al phen a. d. Rijn tot twintig gulden boete of tien dagen wegens fietsen onder drankinvloed. De verdachte had zeven borrels gedronken en ook bier en cognec. In 1957 was hij al eens voor diefstal veroordeeld. De politie rechter en de officier overwogen bij hun strafbepaling echter dat de slach ter debiel is en een tientje zakgeld per week krijgt. RUZIE OM BAKFIETS. Een week gevangenisstraf onvoor waardelijk vorderde de officier van justitie bij de Haagse politierechter tegen een 44-jarige groente- en fruitkoopman uit Leiden, die zekere H. had mishandeld door hem in het gezicht te slaan. Er was ruzie ontstaan omdat verdach te zijn bakfiets voor de ingang van V. D. zou hebben geplaatst. De ver dachte betoogde dat hij daar altijd staat met fruit en omdat er een auto bij moest werd zijn bakfiets door die H. midden op straat gezet. „Andere mensen zeggen dat de bak fiets keurig achteruit werd gezet", merkte de politierechter op. Al eer der was verdachte voor mishandeling veroordeeld en daarom vond de of ficier gevangenisstraf een juiste maatregel. De verdachte was het hier helemaal niet mee eens. Hij bood zijn excuus aan, vertelde dat hij zes kin veel erger gemaakt was dan het was. deren heeft en hij meende dat aliles Het vonnis van de politierechter luid de: vijfenzeventig gulden boete of 25 dagen en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Een boek voor het Geeste lijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Re- geringsuitz.: Landb. rubriek; Ruw- voeronderzoek in de praktijk. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram, 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram, 13.20 Orgel en zang. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoor spel. 14.35 Gram. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 Welke vorderingen wor den er gemaakt met de bestrijding van kanker?, vraaggesprek. 16.45 Pianorecital. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gram. 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Muziek en voordr. 19.45 Film praatje. 20.05 Gram. 20.45 Tussen landing in Manilla, hoorspel. 21.45 Wereldmuziekconc. Kerkrade. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 Gram. 23.2124.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram. of progr. voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Wereldmuziekconc. Kerkrade. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.30 Voor de platte landsvrouwen. 14.40 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Idem. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.4o Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Ko- ninginneverjaardag in Teminaboean op Nieuw-Guinea, door J. J. W. Du bois, 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram, 18.30 R.V.U.: Radio-activiteit in het menselijk lichaam, door dr C. J. H. v. d. Broek. Derde lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Dansmuz. 19.45 Gram. 20.30 Act. 20.45 Ork., koor en sol. 22.25 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documentaire film. 20.3522.05 Film. (Van onze t.v. medewerker). Vijfde taptoe in Delft. Geteisterd door onbarmhartige slagregens is za terdagavond voor de vijfde maal de Delftse taptoe gehouden. Maar dat heeft het welslagen niet kunnen ver hinderen; iedereen is op zijn post ge bleven, hetgeen aan de kijkers thuis mogelijk als een heldendaad moet zijn voorgekomen. Bezien uit het oogpunt van televisie, is ook deze jongste taptoe een succes geworden; het is alleen maar jammer, dat er geen kleuren-t.v. bestaat om het sprookje nóg meer tot leven te kun nen brengen. Ongeveer 700 man schappen van onze krijgsmacht heb ben aan dat nieuwe sprookje deelge nomen en zij werden steeds door de camera's gevolgd; deze keer voor het eerst had regisseur Dick van Bommel zelfs een camera-oog op 45 meter hoogte. Daarmee zijn fraaie overzich ten gemaakt, zo bijvoorbeeld van het onhoorbare commando van een ge ruisloos werkende troep. Dat heeft een bijzonder applaus opgeleverd. Ins gelijks geschiedde na de charmante historische taferelen van zogezegde Zwitsers en Schotten uit het staatse leger omstreeks 1690, compleet met karabijnen, pruiken en doedelzakken. Van de uitzending is gezien de weersomstandigheden gemaakt wat mogelijk was; een enkel nummer moest helaas komen te vervallen, maar we zagen op het weidse plein voor de Nieuwe kerk van Delft aan het slot een massale opmars en hoor den de zuivere klanken van het ma drigaalkoor. Guus Weitzel was ook deze keer een attente commentator. Elckerlyc In Salzburg. Ook in de Oostenrijkse stad Salzburg was het slecht weer, zodat de zondagse opvoe ring van „Elckerlyc" (Jedermann) niet op de Domplatz kon geschieden, maar in een zaal moest worden gege ven. De eurovisie heeft nu een uitzen ding op telerecording via Wenen doorgezonden, waarvan we in Neder land weliswaar hebben genoten, maar waarvan het beeld toch wel had gele den. Dit stuk over het sterven van een rijke man door Hugo von Hoff- mannsthal in de mise en scène van Max Rheinhardt bloeide onder de re gie van Ernst Lothar en kreeg ex tra accénten door de muziek en de choreografie die waren ingelast. Jan van Herpen heeft de vertoning voor het Nederlandse publiek ingeleid en er aan herinnerd, dat de opvoering van „Jedermann" in Salzburg een traditie is sinds 1920. Nu voor het eerst kon de weidse Domplatz niet als rijke achtergrond en decor worden gebruikt. „Wedloop met het geluk". Dit is de Nederlandse titel van een speel film die dinsdagavond wordt gegeven met bekende acteurs als Paula Wes- sely, Attila Hörbiger, Willy Forst en Joseph Meinrad, welke laatste tijdens het jongste Holland Festival opnieuw in Nederland is opgetreden. In ge noemde rolprent is een aardig thema ontwikkeld, waarin reële menselijke verhoudingen een kans krijgen. De film is verzorgd naar inhoud en uit beelding} ze is niet schokkend, maar sympathiek. In de Omroepgidsen is weliswaar vermeld, dat de katholieke filmkeu ring dit verhaal voor alle leeftijden heeft toegelaten, maar dat is niet juist geciteerd; want we lezen in het film- repertorium, dat „Wedloop met het geluk" alleen geschikt is voor volwas senen en rijpere jeugd. Om enkele elementen in de vierde schets (oneer bare conditie voor hulp) is namelijk enige voorzichtigheid ten aanzien van jeugdigen gewenst. T.v. bij de K.R.O. De afdeling te levisie van de K.R.O. stelt zich voer, de zaterdaguitzendingen te vullen met een nieuwe quiz, deze keer we derom door Jan Blaazer en een det*c- tivespel waarin de kijkers op een sp - ciale wijze kunnen meedoen. Behalve de „Opendoekjes" van Jan Willem Hofstra komt er een filmoverzicht van de heer A. van Domburg in de trant als bij de radio. Jan de Cler zal voor een cabaretje zorgen, Jan Cot- taar zal aan de hand van film de sport behandelen en dr Paul Juliën, reeds van de radio bekend, zal met illustraties iets gaan vertellen van zijn expedities. Overigens zullen be kende rubrieken, die in de smaak zijn gevallen, gehandhaafd blijven. 42) Tezelfder tijd dat Vaubin zijn paard uit de stal haalde,, zei Saara tegen haar moeder: „Ik heb geen rust. Ik zal even naar mijnheer West- co tt rijden en proberen, of ik hem niet kan doen vertrekken. En als hij niet weg wil gaan, kan hij toch in ieder geval een wapen bij zich ste ken als hij uitgaat. Zolang Marcel hier dronken ligt, kunnen we nog alle voorzorgen nemen. Maa als hij morgen vroeg weg gaat, kan niemand mynheer Westcott nog waarschu wen". Saara ging naar de garage, en even later hoorde haar moede, haar ver trekken. Ze reed zo snel zij kon, in de natte mist, en was weldra aan Lynn's huis. Toen ze uitstapte voor het hek, bedacht ze zich weer even, klom terug in de wagen en reed hem een eindje verder in het struikgewas. Er zou wel niemand meer voorbij komen, maar ze wilde het risico niet lopen dat ze zichzelf en Lynn in op spraak bracht jy door L. A. Cunningham Te voet ging zij de poort door en stapte door het lange gras van de verwaarloosde oprijlaa.i, zonder op de nattigheid te letten die door haar schoenen en kousen drong. Haar lin ker hand hield zij boven een klein pakje dat uit de linkerzak van haar mantel stak om het tegen de door dringende regen te beschermen. Zij was eigenlijk wel een beetje verlegen met haar boodschap. Wat had zij zich tenslotte met de zaken van Lynn te bemoeien? Als een soort intro ductie had zij daarom dat pakje mee genomen. Er brandde licht in de hal, en ook de bovenvensters waren verlicht. Toeii ze op de stoep stond aarzelde ze. Zou hij het niet vreemd vinden, dat zij zo laat in de avond en zo al leen bij hem kwam. Tweemaal strekte ze haar hand uit naar de klopper, maar tweemaal liet zy die ook weer zonder gerucht te maken los. Maar tenslotte, dacht ze, gaat het hier om ernstiger dingen; het kan om zijn leven gaan. Zy liet de klopper vallen, en schrok toen van het geluid dat hij maakte in de stille nacht. Zij had moeite om haar aandrang om weg te lopen te over winnen. De deur ging open en Lynn zelf stond daar voor haar. „Saara!" zei hij „Wel, dat is een verrassing. Kom bin nen". Hij trok haar aan haar mouw in de kale, ongemeubelde hal, en zij keek verlegen rond. „U vindt het zeker wel vreemd, me nu te zien?" „Het is een prettige verrassing", zei Lynn. Ze nam haar pakje en wikkelde er snel het papier af. Het waren twee poppetjes: het eene was hij zelf, in jacket, met een hoge hoed op, en een witte anjelier in zijn knoopsgat. Het andere was een bruidje met 'n lange sluier en met het donkere, ovale ge zichtje van Manon. „Daar", zei ze onhandig. Hij nam de fraai gesneden beeldjes aan en zette ze voorzichtig op zijn hand. „Wat zijn ze prachtig!", zei hij ver rukt „Saara, ik dank je hartelijk, en ik „Maar daarvoor kwam ik eigenlijk niet", sneed ze zijn verdere woorden af. „U moet naar me luisteren, en me geloven". Het viel hem nu pa op hoe bleek en ernstig ze er uit zag. Hij had sinds hun eerste ontmoeting gehoord, dat zij verloofd was geweest r> et Marcel; dat zij reeds getrouwd zouden ge weest zijn, als Pierre Labrette geen macht over de man had gehad en hem niet had wlilen dwingen met Manon te trouwen terwille van het streven om zijn ras zuiver te houden. Hij begreep direct wat ze wilde zeggen. „Je wilt me zeker waarschu wen voor Vaubin?" „Ja", zei ze. „Ik smeek u, wees toch voorzichtig, ieder ogenblik van de dag, maar ook van de nacht. Ik ver telde u laatst al, dat u goed zou doen met uit St. Benoit weg te gaan. De zaken stonden toen al heèl slecht tussen u en Marcel en de Labrettes. Maar nu is het nog veel erger gewor den. U hebt Marcel vernederd, en dat was niet uw schuld, maar hij is nu blind van woede en zal niet rus ten voor hij u een ongeluk heeft ge daan". „Maar wat zou hij dan willen doen?" „Hy is van plan u binnen vier en twintig uur te doden". „Heb je hem gesproken?" „Hij is bij. ons thuis. Hij was.... hij was dronken, en nu hebben we hem maar zijn roes uit laten slapen. Vannacht hoeft u niet bang voor hem te zijn, maar morgen vroeg zal niets of niemand hem nog af houden van hetgeen hij van plan is". „Ik zal oppassen en uitkijken", be loofde Lynn. „En ik dank je harte lijk ,dat je me bent komen waar schuwen". „Ik hoop", draalde ze verlegen, „dat u gelukkig moogt worden met.uw bruid". Ze keek naar het poppetje, maar ze bedoelde iets an ders. „Saara, ik zal je een geheim ver tellen. Nog deze avond verlaat Ma non haar huis!" Ze zette grote ogen op. „U schaakt haar dus? Maar dat is toch onmo gelijk?" „Schaken bepaald niet. Maar zij vlucht thuis weg, en een auto die ik gehuurd heb, zal klaar staan. „Weet u wel, dat zij dan door de familie verstoten zal worden? U kunt dan onmogelijk hier komen wonen?' „Dat zijn we toch van plan. En we zullen gelukkig zijn hier". „U hebt moed, en Manon ook. Ik zou het niet durven. Maar ik moet gaan. En ik wens u veel geluk. Wie veel waagt, verdient ook veel te win- nert. Ik hoop dat u zo gelukkig zult worden als er maar ooit twee men sen, die van elkaar hielden, gelukkig zyn geweest". Ze gaf hem een hand, die hij dank baar drukte. Toen hij de deur voor haar opende, sloegen wind en regen hun tegemoet. „Wat 'n hondenweer", ze hij. „Hoe moet je daar door?" „Mijn auto staat op de weg". „Je hebt er wat voor over gehad", zei hij en drukte nogmaals haar hand. „Hier sla dit zo lang om; ik krijg ze wel weer eens terug." Hy nam zijn lichte regenjas van de kapstok en sloeg die om haar schouders. Zij glimlachte hem toe, zei nogmaals: „Veel geluk!" en stapte naar buiten, met diep naar beneden gedoken hoofd. Lynn liep langzaam naar boven, luisterend naar de wind die aan de luiken rammelde, en naar het slaan van een der staldeuren, waarvan het slot stuk was. Even hoorde hij ook een kort, scherp geluid, alsof er een tak van een boom brak, maar hij lette er verder niet op. Hij dacht alleen nog aan de komende uren. Zo aanstonds moest de huurauto komen. Van de druipnatte wilgen lekte het water aan alle kanten op het dak van de auto, die, totaal onzichtbaar in het donker, niet ver van het huis der Labrettes stond geparkeerd. Lynn, die styf was van het lange wachten in de wagen en het niet langer kon uithouden van ongeduld, hoop en vrees, liep op en neer op de slijkerige weg. Er was geen lichtje te bekennen; geen mens kwam voorbij.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6