Waar de raadsleden over praten Nieuwe Leidse veemarkthal Een natte taptoe in Delft Gemeente Velsen verontschuldigt zich voor houding burgemeester Nationale Reserve ge-réorganiseerd Desgewenst niéuwe verbintenis of ontslag Leuk ritje had een droef slot Kostbare vergissing van lokettist Greep naast het geld MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 DR LE1DSE COURANT PAGINA 5 De foto geeft een beeld van de ma quette van de Nieuwe Veemarkthal en omgeving, die vanmiddag in de laatste zitting van de (oude) Leidse raad ter sprake is gekomen. U ziet de Haarlemmertrekvaart dit stadsdeel doorsnijden (links), daar over de brug, die aansluiting geeft van de Willem de Zwijgerlaan op het verkeersplein bij de spoorlijn Lei denAmsterdam. Het is een nieuw plein, dicht bij het viaduct Maredijk, dat aan drie zijden belangrijke verbindingen legt. A.: naar de Willem de Zwijgerlaan, die voert tot een nieuw aan te leg gen brug over de Zijl en aansluiting geeft op de Provinciale wegen 5 en 5a. Via deze weg is in de toekomst Leiden-noord met Amsterdam ver- J bonden. B.: naar het noorden een weg aan de linkerzijde van de Haarlemmer- trekvaart, die leidt via Oegstgeest naar kust- en bollenstreek. C. een weg naar het verkeersplein vóór het viaduct naar de Rijnsbur- gerweg. U ziet voorts rechts van de Haar lemmerweg een moderne bebouwing. De huizen die nu hier liggen (Ga- briël Metzustraat, Lucas van Leyden- straat, etc.) zullen tegen de grond gaan. Hetzelfde wordt verwacht van het historische huis „Groenoord". Ten noorden van het veemarktterrein, dat aan bijna duizend auto's parkeer ruimte biedt liggen industrieën. Water en bomen omgrenzen het terrein. Ten zuiden van de Willem de Zwygerlaan is een moderne flat bebouwing geprojecteerd afgesloten door een zeven verdiepingen hoge torenflat. Radicale vèrnietrging van Op de Grote Markt te Delft is zaterdagavond de jaarlijkse taptoe officieel begonnen. De foto geeft een beeld van de generale repetitie van vrijdagavond. Brief naar Duitsland Nu het KJ8. tot reorganisatie van de Nationale Reserve per 1 september in werking treedt, heeft de Nederlandse territoriale bevelhebber, luitenant- generaal C. J. Valk, een brief gericht tot de vrijwilligers van de Nationale Reserve, waarin hun wordt verzocht mee te delen, of zij hun verbintenis onder de gewijzigde bepalingen wensen te handhaven. Voorop zij gesteld, zo schrijft generaal Valk, dat de minister voor defen sie weliswaar uit een oogpunt van landsbelang en gedrongen door overwe gingen van zuiver militaire aard, tot reorganisatie van de Nationale Re serve heeft besloten, doch dat hij de waarde van de vrijwilligers voor de territoriale verdediging ten volle erkent. Het is dan ook zijn wens, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de vele vrijwilligers, die gedreven door motieven van vaderlandsliefde bereid zijn zich voor de verdediging van het vaderland in te zetten en zich daarvoor vaak opofferingen getroos ten, de gelegenheid te blijven bieden daadwerkelijk en met zo groot moge lijk nuttig effect aan die verdediging mede te werken, aldus de brief. In hoofdzaak infanterie Dit nuttig effect maakt het nood zakelijk de vrijwilligers in hoofdzaak hun dienst te doen verrichten in in- fanteriepelotons. terwijl daarnaast voor bepaalde specialisten de moge lijkheid zal bestaan om ook buiten het verband van een dergelijk pe loton op te treden. De waarde van die pelotons zal worden vergroot door in het vervolg slechts vrijwilligers aan te nemen, aie een voldoende graad van ge oefendheid als militair bezitten. Degenen, die tot de nationale reser ve behoren of die daartoe tot voor kort hebben behoord, worden aange merkt een voldoende graad van ge oefendheid te bezitten, ook indien zij niet in het verband van een infan terie peloton dienst hebben verricht. Omdat het in tijden van gevaar noodzakelijk zal zijn de pelotons der nationale reserve zo snel mogelijk te doen optreden zal een peloton in het algemeen moeten worden gevormd door vrijwilligers die woonachtig zijn binnen een straal van 15 km van de plaats waar dit peloton wordt gefor meerd en eventueel geoefend, zulks is tevens noodzakelijk om de ge oefendheid te onderhouden. Aan de pelotons, vrijwilligers, die aan de vereiste voorwaarden vol doen, zal een taak worden opgedra gen in het kader van de territoriale verdediging, terwijl bepaalde specia listen zoals telegrafisten, telexisten, centralisten e.d. buiten pelotonsver- band bij die verdediging kunnen worden ingeschakeld. Bezoldiging De bepalingen met betrekking tot de nationale reserve zullen met in gang van 1 september 1958 worden aangepast aan de nieuwe vorm wel ke aan de nationale reserve wordt gegeven. Tevens zal dan een nieuwe rege ling gelden met betrekking tot de te gemoetkoming in kosten en de be zoldiging. Aan de vrijwilliger, die minder dan 24 uur achtereen in werkelijke dienst zal zijn voor het onderhouden en ver hogen van zijn geoefendheid, zal een tegemoetkoming in de kosten wor den verleend van ƒ1,indien hij korter dan 5 uren in werkelijke dienst is, en van 3,indien hij 5 uren of langer in werkelijke dienst is. Voor elk ander soort verblijf in werkelijke dienst dan voor het onder houden of verhogen van de ge oefendheid en voor elk langer ver blijf in werkelijke dienst dan 24 uur zal de normale bezoldiging van toe passing zijn, welke geldt voor de mi litairen der Kon. Landmacht. De vrijwilligers, die in het vast stellen van de nieuwe bepalingen per 1 september 1958 aanleiding zouden vinden hun verbintenis te beëindi gen, kunnen daartoe tussen 1 sep tember 1958 en 1 oktober 1958 de wens te kennen geven, waardoor hun verbintenis dan zal zijn beëindigd. Van de overige vrijwilligers blijft de verbintenis gehandhaafd, echter onder toepassing van de gewijzigde bepalingen. Aan de vrijwilligers, wier verbin tenis gedurende de laatste maanden is beëindigd, wordt de mogelijkheid geboden een nieuwe verbintenis aan te gaan, waarbij uiteraard de gewij zigde bepalingen in acht zullen moe ten worden genomen. Twee Harlingse jongelui van 17 en 18 jaar zijn zondag op de rijksweg LeeuwardenGroningen met een snelheid van 120 kilometer per uur uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast gebotst. De jongens hadden de wagen buitgemaakt in een garage te Harlingen, nadat zij eerst ver scheidene wagens opengebroken had den en de kassa hadden gelicht. De wagen was een splinternieuwe ca briolet, die nog geen drieduizend ki lometer gereden had, eigendom van een Duitse toerist, die op Terschel ling logeert. Na de botsing maakten de knapen zich snel uit de voeten. De politie slaagde er echter in hen na twee uur zoeken in een kwekerij op te sporen. Zij bleken ook onder in vloed van sterke drank te zijn, LIJE OP STRAND GEVONDEN Zondagmorgen is op het zuidelijke stille strand van Zaridvoort het in badpak geklede lijk van de 61-jarige A. A. P. uit Haarlem aangetroffen. Het vermoeden bestaat, dat de man te ver in zee is gegaan en is verdron ken. (Advertentie) Op verzoek van de gemeenteraad heeft het gemeentebestuur van Vel sen zaterdag een schrijven doen uit gaan aan het gemeentebestuur van de Duitse plaats Bergisch Gladbach naar aanleiding van de weigering van bur gemeester rar. M. M. Kwirrt om tij dens een ontvangst van Duitse en En gelse jongeren in Velsen zich in het Duits tot de gasten uit Bergisch Glad bach te wenden. Ln de brief, die ondertekend is do->r de loco-bungemeester de heer H. de Boer burgemeester Kwint was za terdag wegens vakantie afwezig wordt gememoreerd, dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 12 augustus j.l. „deze onjuiste houding van de burgemeester in het mid den latend of die al dan niet opzet- MGR JANSEN RECIPIEERT De bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, viert vrijdag 29 augus tus 1958, zijn 53ste verjaardag. Van 11 tot 12 uur is er gelegenheid jot feliciteren voor zusters, fraters, broe ders en leken, van 12 tot 1 uur voor de priesters. MGR D. HUURDEMAN t Hedenmorgen om half vijf is in het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht overleden mgr D. Huurde- man, vicaris-generaal van het Aarts bisdom. Mgr Huurdeman was tachtig jaar oud. Te Vlissingen heeft de houder van een bijpostkantoor een vergissing gemaakt, die hem op 1800 gulden komt te staan. Er vervoegde zich n.l. iemand bij hem aan het loket met twee briefjes van honderd gulden om te wisselen. De man achter het loket gaf in plaats van twintig briefjes van tien, er tweehonderd terug. Bij het opmaken van de kas werd de kost bare vergissing ontdekt. De man, die de tweehonderd brief jes kreeg, heeft zich niet vrijwillig met de kantoorhouder in verbinding gesteld. Naspeuringen hebben tot heden geen resultaat gehad. De dertigjarige expediteur en melk- vervoerder J. v. d. M. uit St. Nico- laasga is door de politie te Heeren veen gearresteerd in verband met de roofoverval, die op 26 juli te Lem mer werd geplegd op het bijkantoor van de Zuivelfabrieken van de N.V. Lankhorst te Heeg. Deze overval werd gepleegd door een gemaskerd man, die in het kantoor een greep deed naar het geld, dat uitbetaald zou worden aan de boeren in de om trek. Het was aan de moedige hou ding van de 70-jarige kantoor beheer der de heer C. Wieben ga te danken, dat hij op de vlucht ging zonder iets van het geld mee te kunnen nemen. Het is wel zeker, dat M. de over val heeft gepleegd, maar hy heeft tot nu toe nog niet bekend. NEDERLANDER OMGEKOMEN BIJ LUIK Gisteravond is de 78-jarige J. En gels uit Waddinxveen omgekomen toen hij op de we>p van Brussel naar Luik werd geschept door een perso nenauto. De heer Engels was met een vriend per auto op weg naar Frank rijk. Het tweetal was bij Duik ge stopt om er wat te eten, waarna de heer Engels even de weg-was opgelo pen. Een meisje in de auto, die de heer Engels aanreed, werd licht ge wond door glassplinters. Reis om de wereld in tachtig dagen Sibajak naar Australië Met aan boord 921 passagiers, on der wie 161 kinderen, vertrekt za terdag uit Rotterdam het M.S. „Siba jak" van de koninklijke Rotterdamse Lloyd naar Australië en Nieuw Zee land. De reis gaat heen via het Pana makanaal en ter"g via Singapore en het Suezkanaal. Dit volgens een nieuw reisschema. Wanneer de „Siba jak" weer in Rotterdam zal zijn te ruggekeerd heeft zij haar reis rond de wereld in precies tachtig dagen gemaakt. Onder de 400, emigranten is de heer Roders uit VeLp, die dezer dagen een brief kreeg van een ziekenhuis uit Nieuw Zeeland, waarin zijn zoon in vrij ernstige toestand was opgeno men. Ook hij smeekte begrijpelijk om een plaatsje op de „Sibajak". De Austrolisohe emigratieautoritei ten, die volgens de geldende proce dure na twee maanden een bezoekers visum verstrekken, zegden hem toe a la minute op de kade een visum te verstrekken. Er was namelijk geen plaats meer open, maar de heer Ro ders was op goed geluk naar de ver- trekkade in Rotterdam gegaan. Zou er iemand niet meegaan dan was dat plaatsje voor hem. Dit plaatsje werd gevonden, de heer Roders had daar op gerekend, want hij verscheen met een luchtbed. telijk is aangenomen eenstemmig heeft afgekeurd". Het leedwezen van de raad over het voorgevallene wordt uitgesproken en men verzoekt het gemeentebestuur van Bergisoh Glad bach de betrokken jongeren hiervan op de hoogte te stellen. „Wij spreken daarbij de hoop uit, dat de betrek kingen, die tussen onze gemeenten zijn ontstaan, bestendigd mogen blij ven in het belang van een beter be grip jegens elkander", aldus de brief Noodweer boven Den Haag Een hevige wolkbreuk gepaard aan onweer heeft vanaf zaterdagavond 7 uur boven 's-Gravenhage en omstre ken (ook Leiden kreeg zijn deel) ge woed en vooral de bewoners van laag gelegen woningen en het verkeer on gerief bezorgd. Volgens gegevens van de politie en de brandweer is de omvang van de toestand wel "an dien aard, dat beide instanties met groot materieel en het merendeel van de manschap pen over de gehele stad moesten uit rukken, doch van ernstige ongeluk ken is er geen sprake geweest. De stortvloed was zo groot, dat in sommige gevallen gesproken werd van een tropische bui. Om zeven uur begonnen met zware bliksemslagen, zette het noodweer, dat zich niet ver der uitstrekte dan de directe omge ving van de kusts'reek bij 's-Graven hage zich tot na tien uur voort. De politie werd overbelast door het verhoogde aantal verkeersopstop pingen en zelfs ongevallen, welke laatste over het algemeen lichte ma teriële schade en enig lichamelijk let sel van autopassagiers tot gevolg had den. Verscheidene botsingen werden veroorzaakt door het slechte zicht en het uitvallen van de elektrische uit rusting van de auto's die doorweekt raakte. Vele voertuigen bleven dan ook op de rijweg staan en waren niet op gang te krygen. DODE EN TWEE GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK Een botsing tussen twee auto's op het kruispunt TurelurewegHeuvel- weg te Nieuwerkerke op Schouwen Duiveland is zaterdagmiddag de 35- jarige waterbouwkundig ambtenaar L. M. van Nieuwenhuijzen uit Drei- schor om het leven gekomen. Twee andere personen werden ernstig ge wond. Het ongeluk ontstond doordat geen voorrang werd verleend aan van rechts komend verkeer. De premiere van „Taptoe Delft 1958", de lust rum-taptoe, die zater dagavond voor een uitverkochte markt in Delft (plm. 6000 mensen) is gegeven, heeft beslist niet de gunst van de weergoden gehad. De voor stelling was nauwelijks drie kwartier aan de gang, toen een onweersbui zich boven de stad ontlastte, welke tot een stortbui was aangegroeid toen het excercitiepeloton optrad. De houding van de militairen in spireerde blijkbaar het publiek, dat op enkele uitzonderingen na op zijn plaats bleef en de kranige mannen van het peloton een ware ovatie bracht Aangezien het bleef regenen liet men in de finale een mars ver vallen, waardoor de voorstelling met ongeveer vijf minuten werd bekort. De premiere werd zoals gebruikelijk bygewoond door diverse burgerlijke en militaire autoriteiten. De stortregenbui blijkt een uitloper te zijn geweest van de hevige bui die zich boven 's-Gravenhage heeft ont last. Terwijl om even over tien de regen in alle hevigheid op de markt neerstroomde, kreeg men op het stad huis de telefonische mededeling dat het in de Wip-polder, de oostelijke stadswijk van Delft, volkomen droog De Haarlemse melkoorlog Uitbreiding van conflict wordt gevreesd Wanhopige pogingen worden van verschillende kanten anagewend om het melkconflict in Haarlem op te lossen en er zijn in de afgelopen da gen bijna onafgebroken besprekingen gevoerd, niet alleen in Haarlem zelf j maar ook in Amsterdam en Den Haag. De resultaten daarvan zijn tot nu toe nihil en zelfs wordt gevreesd dat het conflict zich nog zal uitbreiden; de arbitragecommiss doet dan ook een beroep op de melkinrichting „De Sierkan" haar slijters uit de wijken, waar de oorlog woedt terug te trek ken. De melkprijs in htt westen van het land staat er b'. op het spel. Aangenomen wordt echter dat „De Sierkan" door zal gaan met het we der opbouwen van een eigen distri butie-apparaat. Zij heeft dit ook vroe ger gehad, maar enkele jaren gele den heeft men dit laten varen. Voorts schijnt het nu wel vast te staan dat „De Sierkan" deze actie niet geheel op eigen verantwoording heeft ondernomen, gesteund als z(j zich weet door meerdere grote stan- aaardisatiebedrijven in het westen. Bij de N.D.S.M. te Amsterdam Is zaterdagmiddag het enkelschroef-turbine-tankschip ,3orgny" te water ge laten. Opvallend aan deze tanker van ruim 51.000 ton is de boeg, die over een vlak van 5 x 25 meter in zes kleuren beschilderd is naar een ontwerp van de Noorse kunstenaar Jacob Weidemann. De „Borgny" is bestemd voor de rederij Olsen in Oslo.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5