3)e CeidaeSoii^ci/tit Peking-China laat Quemoy beschieten Bombardement van drie dagen Amerika waarschuwt Peking te Paramaribo Geen gescheld op Hoessein Zuid Afrika's premier overleden Frans Afrika zegt „ja" Warmonds wijdingsgeschenk voor nieuwe coadjutor Vijfde Amerikaanse kunstmaan mislukt Morgen opklaringen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 49ste JAAKGANG No. 14493 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN £te Qhine.it j spuwt 1 dAaaJk 1/WW#* Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Geschut, vliegtuigen en schepen van communistisch China hebben zater dag en zondag de nationalistische eilandengroep Quemoy en nationalistische oorlogsschepen, die tot taak hadden het gebied te beschermen, beschoten. Het bombardement van het communistisch kustgeschut duurde zondag twee uur. Ook hedenochtend zijn de Chinezen van het vasteland weer een zware beschieting van de Quemoy-eilandengroep begonnen. De zevende Amerikaanse vloot en andere Amerikaanse vlootstrijdkrach- ten in het Verre Oosten hebben opdracht gekregen defensieve voorzorgs maatregelen in de Straat van Formosa te treffen. De V.S. hebben zaterdag reeds laten weten, dat een aanval op de natio- nalistisch-Chinese eilanden Quemoy en Matsoe een bedreiging van de vrede in dat gebied zou betekenen. MEER DAN 200 SLACHTOFFERS. Meer dan 200 mensen zijn gedood of gewond door het bombardement, dat de Chinese communisten zater dag op Quemoy hebben uitgevoerd, aldus heeft een militaire woordvoer der te Taipeh (Formosa) verklaard. Het was de zwaarste beschieting van nationalistisch gebied door de kustartillerie der communisten, die naar schattiug 40.000 granaten heb ben afgevuurd in de tijd van twee uur. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft communistisch China gewaar schuwd, dat de Ver. Staten elke com munistische poging om de nationalis tische eilanden Quemoy en Matsoe voor de Chinese kust te veroveren, zullen beschouwen als een bedreiging van de vrede in het Verre Oosten. De waarschuwing was vervat in een brief aan de voorzitter van de huiscommissie van buitenlandse za ken, Morgan. Dulles zei, dat de Ver. Staten „verontrust" zijn door de ver sterking der communistische strijd krachten in het gebied tegenover Quemoy en Matsoe. Hij hoopte en ge loofde dat de communisten de vrede niet zouden verstoren. Een nationalistische militaire woord voerder op Formosa verklaarde za terdag, dat de beschieting van Que moy mogelijk een inleiding is voor een aanval op het eiland of een aflei dingsmanoeuvre in verband met voorbereidingen van een aanval op Matsoe, een nationalistisch eiland aan het noordelijke uiteinde van de Straat van Formosa. Uitdaging van de vrije landen. De nationalistische minister van buitenlandse zaken, Hoeang, ver klaarde zondag in Taipeh, dat elke communistische poging om Quemoy en Matsoe te veroveren „een uitda ging zal zijn van de vastbeslotenheid der vrije landen om zich tegen agres sie te verzetten" De eilanden zijn door hun ligging voor de kust niet al leen militair, dooh ook psychologisch en politiek belangrijk als voorpost van de gehele democratische wereld, aldus de minister. Hij voegde hieraan toe, dat alleen In de 83-jaar oude houten kathe draal te Paramaribo is zondag de apostolische vicaris van Suriname, mgr. S. Kuypers, tot bisschop gewijd in aanwezigheid van talrijke kerke lijke en burgerlijke autoriteiten. De plechtigheid werd begonnen met voorlezing van de pauselijke bul, waarin de verheffing van Suriname tot bisdom en de benoeming van mgr. Kuypers tot bisschop werd bekend gemaakt. Nadat een groot koor het „Te Deum" en het „Veni Creator" had gezongen, volgde de overhandi ging v. d. bisschopsstaf door de nun tius aan de bisschop, waarna deze de eed van trouw aflegde. De prelaten droegen bij de inhuldiging de Ro meinse mantel. In de Arabische kranten, die in Caïro verschijnen, is zondag, voor het eerst in maanden, niet gescholden op koning Hoessein van Jordanië. Vrijdag hadden de Egyptische bla den de koning nog een „laffe dwerg" en een „misdadiger" genoemd, doch zondag was er geen kritiek op Jor danië. De stopzetting van de scheid- campagne is in overeenstemming met de resolutie, die vorige week door de algemene vergadering der Ver. Naties is aangenomen. door een „concrete demonstratie van vastberadenheid" door de nationalis ten en hun bondgenoten „de aanval ler kan worden afgebracht van zijn wens om zich in een grootscheeps avontuur te storten". Uitbreiding garantie. In Washington zouden Amerikaan se functionarisen een mogelijke uit breiding van de Amerikaanse garan tie aan nationalistisch China bestu deren. De verklaring van minister Dulles van zaterdag ziet men in de Amerikaanse hoofdstad als een aan wijzing, dat de Ver. Staten hun vrij heid van handelen willen uitbreiden om bezetting van Quemoy of Matsoe door de communisten te verhinderen. Het defensieverdrag, dat tussen na tionalistisch China en de Ver. Staten bestaat, belooft alleen Amerikaans in grijpen bij een aanval op Formosa en de nabijgelegen Pescadoren. JOH. STRIJDOM Premier Johannes Strijdom van Zuid-Afrika is zondagmorgen vroeg in Kaapstad overleden. Strijdom is 65 jaar geworden. Het overlijden kwam zo onver wacht, dat geen enkele lid van de fa milie zich aan het sterfbed bevond. Strijdoms vrouw Susanna lag in het zelfde ziekenhuis als patiënt. Strijdom volgde Malan in 1954 op als premier van Zuid-Afrika. In deze functie maakte hij zijn reputatie van onverzoenlijk extremist op het punt van partijprincipes hij was een belangrijke figuur in de Nationale Partij waar. Hij was een heftig voorstander van de apartheidspolitiek en slaagde erin zijn party bij de langdurige strijd over de grondwet naar de overwin ning te voeren. Het resultaat van de strijd was dat de kleurlingen voor taan niet meer op normale wijze aan de verkiezingen mochten deelnemen. Strydom geboren op 14 juli 1893 te Willowmore in de Kaapkolonie was van boerenafkomst. De staatsbe grafenis van Strijdom is vastgesteld op zaterdag. Voorlopig zal Charles Swart, vice- premier en minister van Justitie de regering leiden. Verwacht wordt dat dr Hendrik Verwoerd (57) Strijdom zal opvolgen als voorzitter van de Nationale Partij. Verwoerd is even eens een ijveraar voor de apartheid. Generaal De Gaulle heeft zondag, op zijn reis door Afrika om propagan da te maken voor de nieuwe Franse grondwet, in Brazzaville (Frans Equatoriaal Afrika) een grote menig te toegesproken. Hij verklaarde, dat Frankrijk trots is op het werk, dat het in Afrika doet en dat het bereid is dit werk „onder de omstandigheden van de hedendaagse wereld" voort te zetten. Een afgevaardigde van de Nationa le Vergadering, Boganda, sprak in een welkomstrede zijn overtuiging uit, dat de generaal gekomen was om het werk te voltooien van de confe rentie van Brazzaville, die in 1945 de Franse Unie oprichtte. Voorts was hij ervan overtuigd, dat De Gaulle Equa toriaal Afrika „zal plaatsen op de weg naar onafhankelijkheid, doch al tijd verbonden met ïYankrijk". „Nu, evenals in 1940, bent u onze laatste kans. Wij zullen u op 28 september (de dag van de volksstemming over de nieuwe grondwet) ons antwoord geven", aldus Boganda. De Gaulle is zondag doorgereisd naar Abidjan aan de Ivoorkust. Op het vliegveld van Abidjan werd De Gaulle omstuwd door duizenden Afrikanen, die „ja, ja" (op de nieuwe grondwet) riepen. Op het vliegveld zei de Afrikaan se voorzitter van de grote raad van Frans West-Afrika, dat er nu geen twijfel meer bestaat over de uitslag van de volksstemming na de rede van De Gaulle te Brazzaville. Volgens de „France-Soir" (on afhankelijk) treft Frankrijk voorbe reidingen om in september of begin oktober a.s. zijn eerste atoombom tot ontploffing te brengen. Dit zou ge schieden ten zuiden van Colomb- Betsjar, in het Algerijnse gedeelte van de Sahara. Om half vijf heeft gisteren een co- worden. Zijn karakter, zyn persoon, mité in het Theologicum aan mgr J. v. Dodewaard het geschenk der War- mondse gemeenschap aangeboden. Het voltallig comité werd door mgr in de bisschopskamer ontvangen. Pastoor J. Th. Gussenhoven, voor zitter van het comité zei tot mgr, dat terstond na de muzikale huldiging, zondags na het bekend worden van de oenoemmg georacht, er stemmen opgegaan waren om een blijvend ge schenk aan te bieden als herinnering aan Warmond, waar mgr zovele ja- zijn vriendelijke omgang met mensen waren daar een borg voor. Mgr. Van Dodewaard dankte de pastoor voor zijn vriendelijke woor den en zei dat hy zijn wensen wel aan de kunstenaar Geurt Brinkgeve in Amsterdam te kennen had gege ven, doch nu door dit gipsafgietsel een juiste indruk kreeg van 't kruis. Hij gaf uitleg van de afbeeldingen: de vier Evangelisten, de 2 Apostelen in het midden: Joannes zijn patroon bovenaan, en Mattheus onderaan; de Evangelisten Lucas en Marcus ren heeft doorgebracht. All« P*ro" rechts en links. De vier afbeeldingen chianen hadden gelegenheid gehad waren verbonden door de takken van bij te dragen. Ook enkele niet-ka- de amandelboom, welke in het Oude tholieken hadden spontaan en onge- Testament altijd het beeld waren van vraagd hun bijdrage geschonken en vruchtbaarheid. de broeders van het Warmonderhek hadden het verzamelde bedrag aan- JMonseigneur meende zyn dank- nMniU 6 baarheid tegenover Warmond niet gevuld met een royale gilt. bcter ,e kurfnen uiten dan door de De keuze was gevallen op een i toezegging te doen in de Warmondse borstkruis, waarvan door pastoor een kerk te komen pontificeren, waarbij gipsafgietsel van het model werd aangeboden. Op het borstkruis staan uitgebeeld de vier Evangelisten, die Christus gepredikt heboen en Christus' leven beschreven hebben, zoals de bisschop de gelovigen zal voorgaan in het pre diken van Christus' leer. De pastoor hoopte, dat het borstkruis een her innering aan Warmond zou blijven en Warmond onder de zorg voor de vele kerken een bijzondere plaats in zijn hart zou blijver innemen. War mond was er trots op, dat juist uit Warmond de opvolger van mgr. Hui- bers was gekomen en waar Warmond mgr. kende, was 't ervan overtuigd, dat de eenvoud, 't hartelijke, het va derlijke van mgr. Huibers, waarom de bisschop alom bemind en geacht is, in mgr. Dodewaard zal voortgezet Engeland heeft in de augustusmaand wat de regenval betreft, ook zijn portie wel gehad. Op vele plaatsen zijn grote overstromingen en het koren staat te rotten op de de velden. Uiteraard heeft ook het treinverkeer te lij den gehad, omdat hier en daar de baanvakken onder water stonden. De foto laat het „Blackheath-station" ln Londen zien, waar men zeer terecht liever over aanleg kaden spreekt dan over perrons. Niet in berekende baan gekomen Het Amerikaanse leger heeft zon dag getracht een vijfde Amerikaanse kunstmaan in een baan om de aarde te brengen, doch de poging is mis lukt. Slechts gedurende enkele minu ten na de start van de ,,Verkenner-5" van de basis te Cape Canaveral zijn radioseinen van de satelliet on>van gen. Daarna heeft men niets meer ge hoord. Niettemin zijn er aanwijzingen dat alle vier de delen van de Jupiter - C-raket, waarmee de Verkenner werd gelanceerd, goed gefunctioneerd heb ben. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat het mislukken ver scheidene oorzaken kan hebben die nog niet bekend zijn. Generaal John Barclay, van het raketinstituut van het leger, achtte het mogelijk, dat de instrumenten van de „Verkenner-^" niet goed hebben gewerkt of dat de satelliet niet op het juiste ogenblik in de baan is gekomen. De „Verken- ner-5" werd verder de ruimte inge schoten dan de „Verkenner-4", omdat men gegevens wilde hebben over een geheimzinnige gordel van kosmi sche straling in het gebied, dat op 2.000 km boven de aarde begint. De „Verkenner-5" woog 16.85 kg. iets minder dan zijn voorganger, die op 26 juli gelanceerd is. Hij werd als eerste Amerikaanse kunstmaan in noordoostelijke richting afgevuurd, waardoor hij in zyn baan ook boven de Sowjet-Unie zou zijn gekomen. Op het ogenblik draaien er dus nog steeds drie Amerikaanse en één Rus sische kunstmaan om de aarde. De Russische kunstmaan is de grootste zij weegt 1.3 ton. De zondag gelan ceerde „Verkenner-5" was cylinder- vormig; hij was 50 om lang en had een doorsnede van 15 cm. alle parochianen het geschonken borstkruis zouden kunnen zien. Deze toezegging werd met applaus door de comitéleden ontvangen. Nadien bleef men nog enige tijd ge zellig met monseigneur te samen. Oil nammer bestaal ast 8 pagina's Over de gehele breedte van de oceaan is in de hogere luchtlagen een krachtige westcirculatie tot ontwik keling gekomen, waardoor van Ca nada komende depressies tot in het Oostzeegebied kunnen doordringen. Tussen de depressies in bevinden zich zwakke ruggen van hoge druk, waarvan er zondag een Nederland passeerde. Er vielen toen slechts weinig buien. Zondagochtend be reikte een kleine depressie de Ierse Zee. Deze trekt, langzaam in diepte afnemend, via Engeland naar de Noordzee. Het front van de depressie passeerde in de afgelopen nacht met regen het grootste deel van ons land. Op het vliegveld Deelen viel 14 mm. Achter het front stroomt op nieuw stabiele polaire lucht naar Nederland, waarin buien tot ont wikkeling komen. Dit buiige weer zal waarschijnlijk tot morgenochtend aanhouden, maar daarna zal een volgende rug van hoge druk weer verbetering bren gen. Een volgende depressie bevindt zich op het midden van de oceaan. Deze trekt met vrij grote snelheid in de richting van Ierland. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) WEERSVERBETERING Aanvankelijk nog plaatselijk buien, morgen vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige wind uit weste lijke richtingen. Koudere nacht, overdag iets hogere temperatu ren als vandaag. 26 Aug. zon op 05.40; onder 19.42; maan op 17.59; onder 02.43. Hoogwaterstanden 26 Augustus v.m. 1.n.m. 1.40. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geh. bew. regen geh. bew. regen geh. bew. regen regen zwaar bew. regen regen licht bew. regen onbew. onbew. regen regen regen regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1