Wie puzzelt mee Voo r Goede raad Nieuwe herfst- en wintercollectie uit Rome Mannen zijn reactionair Die leuke dessins ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 beest, 68. votre excellence (afk.), 71. nummer (afk.), 73. bill of sale (afk.). Voor de goede oplossers zijn twee prijzen van vijf gulden beschikbaar. De inzendingen worden vóór donder dag a.s. verwacht. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. Gaza, 4. ester, 8. epos, 11. Ommen, 12. dessa, 13. Alda, 14. Dalen, 16. Clio, 17. eng, 19. kan, 20. hom, 22. dar, 24. bar, 26. beneden, 29. vertrek, 32. adel, 33. lover, 34. Eire, 35. rio, 36. sla, 37. Ares, 40. Greta, 41. heel, 43. relmuis, 45. ego isme, 47. ale. 49. Ede, 51. ork, 52. min. 54. erf, 57. Rama, 58. salon, 60. Aïda, 61. agger, 62. Oeral, 63. eend, 64. nerts, 65. neep. Verticaal: 1. gram, 2. zode, 3. aman del, 4. eed, 5. snak, 6. eden, 7. ren, 8. escorte, 9. palm, 10. stom, 15. lap, 18. Gad, 20. har, 21. bed, 23. religie, 24. Berlage. 25. oer, 26. bazar, 27. ne vel, 28. noors, 29. veste, 30. ribes, 31. keule, 38. rek, 39. smaragd, 41. hier aan, 42. Ems, 44. ulk, 46. ode, 48. pil, 50. pree, 51. Oman, 52. mare. 53. noot, 55. file, 56. harp, 58. sen. 59. De gelukkigen waren mej. G. Me'és, Rusthof 6. Noordwijkerhout en mevr. J. GordijnDe Groot, Staalwijkstraat 5, Leiden. Nieuwe mode in de regenschermen Horizontaal 1. kerkvergadering, 6. wordt soms in krentenbrood ver werkt, 11. mineraal, half edelgesteen te, 12. Europeaan, 14. het eerste woord der apostolische geloofsbelij denis, 16. werk van Ibsen, 17. wijk plaats, 19. slotwoord van liturgische gebeden, 20. ineengedrongen, niet ruim, 22. koude toespijs, 24. telwoord, 25. rijschool (afk.), 27. scheikundig element (afk.), 28. nationaliteitsteken v. vliegtuigen v. Egypte, 29. kropge zwel, 31. onder (Lat.), 33. sportterm, 36. tweetal, 38. plaatje met stift aan de boven- en onderkant van een kleine deur, die daarop kan draaien, 40. genoeg gekookt, 42. offertafel, 43. stad tèn W. van Milaan, 44. gast, 45. zekere fijne leersoort, 47. geneesheer, 49 zware zoete wijn, 51. flauw, 52. ï.roente, 53. de gouden bul (afk. Lat.), 55. rechten inbegrepen (afk.), 57. familielid, 58. pauselijke encycliek (afk.)-, 59. wimpel aan de lans, inz. als herkenningsteken dienende en met een wapen versierd (middel eeuwen), 63. valse smaragd, 66. sala ris (Vlaams). 67. armzalig, onbedui dend, 69. hetzelfde, 70. vertrouwelijk, 72. rivier in Engeland, 73. gem. in N.H., 74. laag dienstwagentje op rails van spoorwegen, 75. ellende. Verticaal: 1. weversklos, 2. lengte maat (Eng.), 3. akelig, 4. aardrijks kundige aanduiding (afk.), 5. gem. in Gelderl., 6. autoped, 7. kilocycles (afk.), 8. stad aan de Maros, 9. dun ne overjas, 10 dorp tussen Franeker en Sneek, 11. onwel, 13. voedsel, 15. luguber, schrikwekkend, 17. bijl. 18. verouderd woord voor plooisel of halskraag, 21. lijkvaas, 23. verouderd woord voor dus, daarom, 26. straat (Fr.), 29. deel van Engeland, 30. tus sen (Fr.), 31. ontsteking van het slijm vlies, 32. gem. in Limb., 34. gelijk, 35. verschil tussen bruto en netto ge wicht, 37. term bij het Schaakspel, 38. sluiskolk, 39. bijb. figuur, 41. bas taarduitgang, 44. deel van een wed strijd van de af te leggen weg, 46. telwoord, 48. stad ten z.w. van Rio de Janeiro in de staat Sao Paulo (koffie), 50. radio omroep vereniging (afk.). 52. iemand die treitert, 54. zeegroene edelsteen, 56. boom, 57. voorzetsel, 58. water in Z.H., 60. ik ontken (Lat.), 61. water in Limb., 62. ongaarne, 63. wortel van het kweek- gras (gewestelijk), 64. denkbeeld, 65. is gratis: vraag ons het adres van uw dichtstbijzijnde Flexa- dealer. Hij vertelt u èlles over zelf schilderen van houtwerk en muren en het Flexa- schilderfecst. de verf voor het schilderfeest FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: m 't Verfhuis LEIDEN NIEUWE RIJN 49 'i Verfhuis LEIDEN - HERENSTRAAT 34 (Advertentie) Vier modellen uit de nieuwe collectie voor de komende herfst en winter .van modehuizen te Rome. Links boven: een veelkleurige wollen rok met bijpassende stola, genoemd „de derde dimensie" uit de collectie van de ge zusters Fontana. Het ensemble is uitgevoerd in de z.g. „Gioia di Vivere"-lijn (levensvreugde-lijn). Rechts bo ven: een ijzer-grijze wollen jurk met eenvoudige knoop sluiting en brede plooien uit de collectie Mingolinl Guggenheim. Links onder: een cocktail-jurk van Emilio Schuberth uit zwanendons met een hoed uit hetzelfde materiaal. Rechts onder: een fleurig cocktail-ensemble van MingoliniGuggenheim, met de merkwaardige hoge taille. De mannelijke kleding demon streert een angstwekkend conservatisme. Met de mannen is er iets heel merkwaardigs aan dD hand. Ener zijds zijn zij vooruitstrevende lie den, anderzijds blijken zij in we zen uiterst teactionair te zijn. De vooruitstrevendheid van de mannen is over het algemeen ge richt op alles buiten hun persoon. Zij zijn zeer geïnteresseerd bij de vooruitgang der techniek, zoals de ruimtevaart, ontwikkeling van nieu we technische, ingenieuze appara ten, vliegtuigbouw en de medische wetenschappelijke ontwikkeling. Zaken en mode. Ook op zakelijk gebied is de man vooruitstrevend. Nieuwe verkoop- en reclamemethoden zijn zijn vindin gen en worden enthousiast begroet. Kortom, de mannen lijken buiten gewoon moderne en progressieve personen, maar in hun diepste we zen zijn ze behoudend, reoctionair en dit blijkt het duidelijkst op het terrein van de mode, dat hun per soonlijk zo nauw raakt. De mode is een precair iets, want de kleding draagt men aan het eigen lichaam en men is dus zelf het een. trale punt van de verschijning. Hier houdt de man angstvalig aan het oude vast. Hoe moeilijk is het niet geweest, om in de herenmode wat meer kleur te brengen. Hoe lang hebben daar niet de keurige, beschaafde, rustige gedekte kleuren zich gehandhaafd Slechts heel langzaam is er wal verandering in gekomen. Ê=l Oude overblijfselen. Maar het duidelijkst treedt alles aan het licht, wanneer we de kle ding van de man een in details gaan bekijken en ontrafelen. Dan zien we, dat al die dingen terug te bren gen zijn tot heel oude overblijf selen, tot zaken die vroeger om de een of andere reden gedragen of gebruikt werden. Nemen we bijvoorbeeld de he renhoed eens onder de loupe. De hedendaagse herenhoed is in wezen niets anders dan een gedegenereer de helm, zoals die vroeger werd ge dragen van metaal. De uiterst klei ne veranderingen, die de mode er wel eens in aanbrengt, tasten het principe van de herenhoed nooit aan. dat wordt angstvallig gehand haafd. Het eeuwige lint om de hoed, dat nu als een soort versiering dienst doet, heeft oudtijds gediend om door aantrekken of losser maken de hoed passend te maken voor het hoofd de koper. Broek en rok. De lange broek van de mannen I is al ontzettend oud. Dat is nog een overblijfsel, Ja een erfenis vnn de oude Galliërs, die dergelijke broe ken droegen. Het rokcostuum, dat nu no^ dik-l wills in diverse beroepen wordt ge dragen, ir in wezen een ruiterscos- tuum. De jas n>et de gespleten pan den maakte het de drager makkelijk op het paard te zitten, evenals de korte voorkant van de Jas, waar door deze gesloten kon worden zonder dat de voorkant kreukte bij het zitten. Op elk colbertjasje vindt u aan de mouwen enkele knoopjes bij de manchet, knoopjes die nergens voor dienen en daar alleen maar zitten als versiering en toch vindt u ze op elk jasje. Waarom? Knoopjes en stropdas. Dat is een overblijfsel uit oude tijden, toen de heren nog jassen droegen met grote kanten manchet ten en pruiken. Wanneer men toen de Jegen trok om de eer van een dame te verdedigen of een beledi ging te wreken, moest men de han den vrij hebben en werd de brede manchet omgeslagen naar achteren en doormiddel van de kleine knoop, jes op de mouw vastgezet. De knoopjes bleven tot op heden, ook al valt er geen manchet meer vast tc zetten. De stropdag die de heren dragen is ook zo'n oud overblijfsel. Vroeger „Vedrcnne" bracht in Parijs enige exclusieve paraplu's, te dra gen b(J de wintercollecties. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Nu er zoveel verschillende soor ten verse vruchten en jonge groen ten te krijgen zijn. willen we die graag een plaatsje in 't weekmenu inruimen. Vers fruit en verse groen te zijn niet alleen een ware trac- tatie, maar bevorderen bovendien door hun hoog gehalte aan vitami nes de gezondheid. Dat ieder hier aan na de betrekkelijk zonloze lente en zomer grote behoefte heeft, is vanzelfsprekend en het is daarom van 't grootste belang deze behoef te r*i zoveel mogelijk te bevredigen. ZONDAG: Toast met schelvislever; kalfsfricandeau met prinsessebo- nen en aardappelen, sinaasappel bakjes. MAANDAG: Ragoutbroodjes met paddestoelen, sla, aardappelen; muesli. DINSDAG: Snijbonen met aardap- pelpurée en kaassaus; pruimen- ommelet. WOENSDAG: Stamppot van rauwe andijvie met spekblokjes; meloen. DONDERDAG: Eieren met kerry- saus in rijstrand, bloemkoolsla; vanillevla met gebakken appel schijven. VRiJDAG: Visgehakt, gemengde sla, aardappelen; rijst met bes sensap. ZATERDAG: Tomatensoep; panne koekjes met perenmoes. Recept: Sinaasappelbakjcs 2 Sinaasappelen, 1 banaan, 1/8 liter slagroom, basterdsuiker. Dc sinaasappelen haveren, het vruchtvlees er voorzichtig uithalen en in kleine stukje? snijden De si naasappelen goed schoonmaken, zo veel mogelijk alle vliezen verwijde ren. De randen met een schaar in knippen zodat er puntjes ontstaan Het vruchtvlees van de sinaasappe len mengen met de aan schijfjes gesneden banaan en suiker naar smaak, hiermee de helften vullen en de bakjes garneren met de stijfge- slagen room. Recept: Visgehakt. 250 gr. ontgrate gekookte vis, 1 keine ui, 1 ei, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, peper, zout, sap van citroen, 2 eetlepels bloem, paneer meel, boter. De vis fijnbakken, mengen met de gesnipperde ui de andere be standdelen en op smaak afmaken met zout en peper. Er niet te grote koekjes van vormen, deze door pa neermeel halen en in de koekepan gaar en mooi bruin bakken. droeg men zo'n ding, dikker, bre der en aanzienlijk solider, als be scherming tegen degensteken. Zo zouden we voort kunnen gaan maar uit alles blijkt, dat in de kle ding van de heren een enorm con servatisme schuilt, een traditie waarvan zij buitengewoon moeilijk los te maken zijn. En het ziet er naar uit, dat de heren der schep ping nog heel erg lang gekleed zul len gaan volgens de traditie, want in diepste wezen zijn de meesten reactionair. VELEN zullen het met ons betreuren, dat de zomer in ons landje zo kort duurt en dat men echte zomerkleding maar zo betrekkelijk kort kan dragen. Want niet alleen, dat we allemaal van de zon houden en haar dus liefst zoveel mogelijk zien, maar zomerkleding is ook een pret tige dracht en dat niet in het minst door de vele mogelijkheden die de moderne stoffen ons bieden. Die stoffen zijn tegenwoordig door de technische ontwikkeling in kwaliteit vooruitgegaan, gemakkelijk te verwerken en voorzien van de leukste dessins. Ze zijn kleurrijk, dus echt zomers en be drukt met de origineelste en interessant ste motleven. Als voorbeeld het jurkje van onze illu stratie. Het gaat hier om een zeer een voudig zomermodelletje, waarvan echter de stof zeer aardig is. Deze heeft als des sin uiterst fijn uitgewerkte groepen bloe men en bladeren in fraaie zachte tinten op witte ondergrond. Deze stroken zijn als het ware gescheiden door een brede baan strepen in harmonische kleuren- Kortom een stofje met een dessin zo fraai als menigeen zich zeker gaarne wensen zou. Zo zijn er momenteel stoffen te kust en te keur. Voor jongere meisjes en vrou wen zijn er zeer originele dessins, zoals balken met muzieknoten en muziekteks ten. Kleurige wapens van tientallen be kende toeristische centra. Stoffen als het ware met krantenpagina's bedrukt, met sportvoorstelllngen en wat al niet meer, alles kleurrijk en aantrekkelijk. Zij die zich een passend dessin w.tcn te kiezen, kunnen zich verheugen in het bezit van een graag gedragen zomerjurk. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9