2)e CcidócGoii^omt Amerika en Engeland bereid kernproeven te staken Frankrijk handhaaft echter z'n proefplannen Wijziging in Amerika's politiek I|slands territoriale wateren „Afif nemen ze niet Vice admvtaai inapecieett aan&atnende zeae&ben weer? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f 7.50 p. kwart. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14492 Geen meer Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Verdergaand atoomaccoord is voorwaarde /"VVERÉENKOMSTIG DE GISTEREN reeds gemelde verwachtingen heeft president Eisenhower vrijdag bekend gemaakt, dat de Ver. Staten voor waardelijk bereid zijn de proeven met kernwapens voor een jaar, te begin nen op 31 oktober, op te schorten. In een officiële verklaring zegt de president, dat de bereidheid van de Ver. Staten afhankelijk is van instemming van de Sowjet-Unie met onder handelingen over een internationale overeenkomst tot het staken van kem proeven. Als tweede voorwaarde stelt Eisenhower, dat de Sowjet-Unie bij haar eenzijdige besluit van maart, de kernproeven te staken, blijft. Als de Sowjet-Unie het voorstel om besprekingen over een internationale overeenkomst op 31 oktober te beginnen zou aanvaarden, zouden de Ver enigde Staten bereid zijn, tenzij de kernproeven door de Sowjet-Unie hervat zouden worden, af te zien van verdere proeven met kern- of waterstofwa pens voor de periode van een jaar, zodra de onderhandelingen zijn begonnen. FRANKRIJK DOET NIET MEE OOK ENGELAND Engeland heeft vrijdagavond be kend gemaakt dat het voor een jaar eveneens zijn kernproeven wil staken, te rekenen van de dag af waarop er onderhandelingen met de Russen over doelmatige controle zullen be ginnen. De Britse regering stelt voor, dat de drie landen, welke atoomwa- penproeven hebben genomen, Enge land, Amerika en Rusland, deze on derhandelingen op 31 oktober te New Vork beginnen. Intussen zal "Enge land zo spoedig mogelijk een korte serie voorgenomen proeven voltooien. De Franse regering heeft vrijdag avond opnieuw verklaard, dat het zijn kernprojecten moet handhaven omdat er geen algemene overeen komst is zowel voor de opschorting van kernwapenproeven als voor de geleidelijke en gecontroleerde oprui ming van bestaande voorraden kern wapens. NU CONTROLE MOGELIJK BLIJKT In de Amerikaanse verklaring heet het verder, dat de Verenigde Staten verheugd zijn over de geslaagde be ëindiging van de Geneefse conferen tie van deskundigen, die hebben be sproken of en hoe kernwapenproe ven kunnen worden waargenomen. X>e Ver. Staten zijn, rekening hou dend met de in Genève bereikte con clusies, bereid terstond stappen te doen om met andere landen, die kernwapens hebben beproefd, te on derhandelen over een overeenkomst tot het staken van kernwapenproe ven en de instelline van een interna tionaal controlestelsel. In het kader van de te bespreken overeenkomst en op de grondslag van wederkerigheid, zijn de Ver. Staten verder bereid de opschorting van proeven met kernwapens telkens voor de duur van een jaar te ver lengen als aan het begin van elk jaar wordt vastgesteld, dat het inspectie stelsel doeltreffend werkt en bevre- vorderingen worden ge- Gauw gaat het niet Amerikaanse functionarissen ver klaarden vrijdag in Washington, dat de Verenigde Staten geen snelle over eenkomst over een waterdicht inspec tiestelsel met de Sowjet-Unie ver wachten. Eisenhowers voorstel is in de eerste plaats bedoeld als een nieu we benadering van het ontwapenings- vraagstuk. dat vorig jaar in het slop is geraakt. In gezaghebbende kringen gelooft men, dat de onderhandelingen die Amerika en Engeland op 31 oktober met Rusland willen beginnen, wel een jaar kunnen duren. Eén der laatste? Het Britse ministerie van bevoor rading heeft bekend gemaakt, dat er vrijdag op het eiland Christmas met succes een kernapparaat met geringe radioactieve neerslag tot ontploffing is gebracht. Hammarskjoelds vredesmissie Secretaris-generaal Dag Hammars- kjoeld is van plan maandag per vlieg tuig naar Amman te gaan, als eerste etappe van de vervulling van zijn missie in het Midden-Oosten. De secretaris-generaal, die zyn plannen op een persconferentie ont vouwde, zei dat deze nog „voorlo pig" waren. Zoals de zaken nu ston den zou hij maandag naar Jordanië vertrekken en daar de rest van de week blijven. Van Amman zou hij zondag en maandag naar Genève gaan voor de atoomconferentie. Ver volgens hoopte hij naar Cairo te rei zen. Voor de periode daarna waren de plannen nog vaag. In elk geval zou hy echter bezoeken aan Beiroet en Bagdad brengen. Het eerste resultaat De Jordaanse regering heeft vrij dag opdracht gegeven aan haar ra diostations om op te houden met pro paganda die gericht is tegen de om ringende Arabische landen zo heeft een regeringswoordvoerder te Am man bekend gemaakt. Waarnemers zoeken verband tussen deze maatregel en de aanvaarding van de Arabische resolutie in de V. N.-Assemblée. Een belangrijke stap voorwaarts Het besluit om de kernwapenproe ven voorwaardelijk voor een jaar te staken houdt een belangrijke wijzi ging van de Amerikaanse politiek in. Zoals bekend zijn de V. S. In het strijking van de termyn van een verleden nooit ingegaan op verzoeke^ jaar, afhankelijk zal zijn van het in tot staking van de kernproeven van het leven roepen van een controle- landen als Japan en India. De Amerikanen willen wel dat in een eventuele overeenkomst op dit punt met de Sowjet-Unie en Grootj Brittannië dt mogelijkheid wordt opengehouden voor kernontploffinge^ voor vreedzame doeleinden. Men verklaarde in Washington dat de Ver. Staten een gunstige sfeer willen scheppen voor besprekingen op politieke basis met de Sowjet- Unie. Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat deze besprekingen zeer waarschijnlijk op ministersniveau ge houden zullen worden. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, noemde het Uit de Navo? IJsland zal waarschijnlijk uit de NAVO treden als Engeland er op blijft staan binnen de tot twaalf mijl uitgebreide IJslandse territoriale wateren te vissen Dit heeft de IJslandse ambassadeur in Londen, Gudmundsson, gisteren verklaard. Zoals bekend wordt het IJslandse besluit om de viswateren van vier tot twaalf ihijl uit te breiden op één september van kracht. De IJslandse ambassadeur in Lon den sprak echter ook over de moge lijkheid van een compromis volgens hetwelk Engeland de twaalfmijlszone rondom IJsland erkent, maar tevens concessies krijgt om binnen deze grens te vissen. Hij weigerde in te gaan op de vraag wat IJsland zal doen als Engeland zijn treilers door schepen van de marine laat beschermen. IJsland is tot zijn besluit gekomen als gevolg van het feit, dat het ge bied rondom het eiland overbevist wordt. Daar de uitvoer van IJsland voor 97 procent uit visprodukten be staat, was uitbreiding van de vier- mijlszone noodzakelijk. Van diploma tieke zijde in Parijs wordt vernomen, dat de volgende week binnen de NAVO overleg zal worden gepleegd over het besluit van IJsland. In het algemeen gelooft men in Parijs, dat er voor alle bij het dis puut betrokken partijen zoveel op het spel staat, dat men zich niet kan veroorloven dat er een openlijke ruzie tussen de NAVO-landen uit voortvloeit. Brits-Amerikaanse besluit een be langrijke stap voorwaarts. De volgende stap is een politieke overeenkomst met de Russen over het toezicht op het staken van de kernwapenproeven aldus Lloyd. In Engeland wordt er wel de na druk op gelegd, dat het niet meer hervatten van de proeven, na ver systeem en van de vooruitgang, die men boekt bij de onderhandelingen over andere ontwapeningsvraagstuk ken". Dit betekent, dat Engeland en de V.S. niet permanent zullen kun nen afzien van hun recht om hun kernwapens te verbeteren, indien er geen ontwapeningsovereenkomst tot stand komt. WAT ZAL MOSKOU DOEN? Men verwacht in Moskou, dat de Russen het Brits-Amerikaanse be sluit zullen toejuichen en beschou wen als een succes voor het Russi sche initiatief op dit punt. Waarschijnlijk zal Chroesjtsjef nu aandringen op een onmiddellijk, in gaand verbod om kernwapens te be zitten en op vernietiging van de be staande voorraden kernwapens. In Moskou is de in Genève tussen ae geleerden van het westen en oos ten bereikte overeenkomst om de mo gelijkheid kernproeven te ontdekken zeer gunstig ontvangen. Dit gunstige onthaal kan de weg bereiden voor een Russisch „ja" op het westelijke voorstel onderhandelingen te begin nen over een politieke overeenkomst Geleerden ontvluchten Oost-Duitsland Prof. Josef Haemel. de 65-jarige directeur van de universiteit van Je na, is donderdag uit Oost-Duitsiand gevlucht, zo meldt het officiële Oost- Duitse blad „Neues Deutschland". Prof. Haemel, die kort na 1946 lid van de socialistische eenheidspartij werd en die verscheidene hoge Oost- SCHUOEL's JENEVER N.V. De Condor v/h Wilh. Schudel Co. Leiden De Gaulle op Madagascar De burgemeester van Tananarive, op Madagascar heeft voor het stad huis en ten aanschouwe van een geestdriftige menigte, generaal De Gaulle toegesproken, toen de Franse premier hier donderdag j.l. bij het begin van zijn grote reis door Franse gebiedsdelen ter verwerving van steun voor de voorgestelde nieuwe Franse grondwet, waarover de Fran sen 28 september a.s. in een volks stemming zullen oordelen, was aan gekomen. De burgemeester verklaarde, dat de bevolking van Madagascar onaf- handelijkheid wenst, doch dat zij de „broederlijke banden" met Frankrijk wil handhaven. De Gaulle zeide, „Er breekt een nieuw tijdperk voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Madagascar aan". Hij wees op het lege paleis van ko ningin Ranavalo, die in 1896 werd afgezet toen Frankrijk Madegascar annexeerde en zei, morgen ziult .u weer 'n staat zijn, zoals u was toen dat paleis werd bewoond". Toen de hartstochtelijke toejuichingen, die deze woorden begroetten, waren be daard, voegde de Franse premier hier aan toe: „U zult mannen zijn, die zich in volledige onafhankelijkheid, met anderen zullen hebben verenigd, m voor- en tegenspoed". Het ten Zuid-oosten van Afrika ge legen Franse eiland Madagascar, dat groter is dan Frankrijk en België te zamen, telt vier en een half miljoen Indonesië koopt links en rechts Indonesië heeft wapens gekocht van Rusland, Tsjechoslowakije, Zuid- slavië, de Verenigde Staten, West- Duitsland, Egypte en Indië. Rusland zal alleen jeeps leveren. De andere aankopen betreffen kleine wapens en munitie, uitrustingsstukken voor de genie, optische instrumenten en voer tuigen. I at werd gisteren meegedeeld door de woordvoerder van het Indo nesische leger, lt.-kolonel Rudy Pirn- gadie. Hij vertelde voorts, dat het staande leger van Indonesië teruggebracht zal worden van tweehonderddui zend op tachtigduizend man. Die ver mindering zal echter samenvallen met het in werking treden van de nieuwe dienstplichtwet, die ongeveer Vice-admiraal H. H. L. Propper heeft vrijdag een officieel inspectiebezoek gebracht aan het internationale acht miljoen Indonesiërs onder de jongenszeekamp in kasteel Radboud te Medemblik. We zien de vice-admiraal hier tijdens de inspectie van de wapenen zal brengen. jongens, terwijl hij zich met twee Zweedse zeeverkenners onderhoudt. Ook in Parijs worden vaak overvallen op taxi-chauffeurs gepleegd. Chauf feur Pierre de Vitry is nu wel bereid om in donkere straten overvallers te ontmoeten. Foto: de heer De Vitry houdt een „sympathiek" knuppeltje vast, waarvan het uiteinde bestaat uit een kolf, waaruit fraaie steeksels prijken. Boven op de wapenstok ziet men een spuit, waar ook nog wel een verras sing uit zal komen. Voorts bevindt er zich in de wagen nog een enorme sirene en gaan bij een overval zoekli hten aan. Duitse onderscheidingen heeft ont vangen, verklaarde vrijdag in West- Berlijn tegenover de pers, dat hij na zware innerlijke strijd om politieke redenen d stad heeft verlaten, waar hij 36 jaar geleefd en gewerkt heeft en waarvan hij ereburger was. Pe Oost-Duitse autoriteiten wilden van de universiteit van Jena een „socia listische universiteit" maken. Tegelijk met prof. Haemel zijn nog vijf Oost-Duitse intellectuelen naar West-Berön gevlucht. Volgens West- Berlijnsi functionarissen zijn dit jaar reeds verecheidene honderden Oost- Duitse wetenschapsmensen naar het Westen gekomen. Vrydag arriveerde in West-Berlijn de directeur van het instituut van kunstgeschiedenis van de universiteit te Rostock, dr. Koch. Ontvoerd. Uit West-Berlijn wordt sedert woensdag dr. Erwin Naumann, van het anticommunistische West-Berlijn- se comité van vrije juristen, vermist. Het comité vreest, dat Neumann naar Oost-Duitsland is ontvoerd. Neumann is woensdagochtend voor het laatst gezien, toen hy met zijn boot zeilde op de Wannsee. Een meer dat ge deeltelijk in West- en gedeeltelijk in Oost-Berlijn ligt. NeMmanns voorgan ger, dr. Walter Linse, werd in juli 195? door communistische agenten uit West-Berlijn ont/oerd. De Westberlijnse politie gelooft niet, dat er een ongeluk is gebeurd Zy heeft n.l. geen spoor van de boot van Neumann gevonden. Men ver moedt, dat Neumann per ongeluk over de grens is gevaren, die dwars door het meer loopt. band waarmee de buiïgheid zal af nemen. Op de oceaan is de depressie-acti viteit wat toegenomen. Midden op de oceaan bevinden zich een tweetal storingen uie beide in de richting van West-Europa trekken. Het is niet waarschijnlijk dat de invloed van de depressies zich morgen al tot over onze omgeving zal kunnen uitbrei den. Dit nornmer bestaat uit 12 pagina's Slecht weer in Engeland Grote delen van Engeland zijn vrij dag getroffen door hevige stormen, die het verkeer ontwrichtten en overstromingen veroorzaakten. Voor al Londen en omstreken hadden het zwaar te verduren. In Edrnonten kwamen 290 huizen onder water te staan en in Noord- Londen veroorzaakte 'n zware hagel bui bijna nachtelijke duisternis. Ten zuidoosten van Liverpool stonden de spoorlijnen onder water, zodat en kele treinen moesten worden om geleid. Er zijn twee mensen om het leven gekomen. Te Colchester werd een dominee door de bliksem gedood, te Manchester sloeg een 17-jarig meisje door een rukwind over de leuning van een brug. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AF EN TOE ZON. Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige zuid westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Minder buiig Een depressie boven. West-Europa bracht opnieuw op vele plaatsen re gen- of onweersbuien. Het lagedruk gebied is nu echter bezig in noord oostelijke richting weg te trekken. Het wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die vanmorgen bo ven de Britse eilanden lag. Deze rug zal Nederland voorbijtrekken, in ver- 24 Aug zon op 05.37; onder 19.47; maan op 16.41; onder 00.40. 25 Aug. zon op 05.39; onder 19.45; maan op 17.24; onder 01.40. Hoogwaterstanden 24 Augustus v.m. 10.55; n.m. 11.40. 25 Augustus v.m. n.m. 12.30. Het weer in Europa OSLO regen 17 KOPENHAGEN 17 ABERDEEN 16 LONDEN 19 AMSTERDAM 20 BRUSSEL onbewolkt 20 LUXEMBURG regen 17 PARIJS 20 BORDEAUX half bewolkt 20 GRENOBLE niet ontvangen BERLIJN half bewolkt 24 FRANKFORT zwaar bew. 20 ZURICH regen 20 GENèVE 20 LOCARNO onbewolkt 17 WENEN zwaar bewolkt 25 INNSBRUCK zwaar bewolkt 22 ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geheel bewolkt onbewolkt 26 onbewolkt 23 onbewolkt 30 licht bewolkt 28 Korreltje Het succes hangt niet af van het geen men doet, maar van hetgeen men afdoet.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1