„De Zonnige Zeurpiet EN TRA Dossier aan rechter-commissaris overgedragen visie op televisie 5)e Hiefide aan Manan VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COUP/INT PAGINA 7 De zaak van de Berkelse arts Alle stukken, die betrekking hebben op de bekende zaak tegen dr. O., de tot levenslang veroordeelde arts te Berkel, beschuldigd van moord op zijn echtgenote, zijn in afwachting van een nieuw te openen instructie in handen gesteld van de rechter commissaris mr M. E. J. J. Burlage. De ondanks de veroordeling nog steeds duistere zaak van dr O. heeft enkele maanden geleden een nieuw aspect gekregen door de bekende gif dood van een medegevangene, zekere L., die eveneens te Leeuwarden le venslang moest zitten. Na de dood ADVOCAAT MISHANDELD Mr IJ. W. Kranenburg, advocaat te Almelo, is gisteravond door enkele jongelui, die waarschijnlijk onder in vloed van alcohol verkeerden, ern stig mishandeld. Toen de heer Kranenburg tijdens een avondwandeling langs een bio scoop kwam, botsten drie jongeman nen tegen hem op, die hem te lijf gingen. Mr Kranenburg liep enkele harde klappen op, met het gevolg dat hij een lichte hersenschudding, een diepe snede onder het oog en waarschijnlijk enkele gekneusde of gebroken ribben opliep. De politie arresteerde de 19-jarige J F. als d^ voornaamste vechters baas. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kleuters. 9.05 Gym voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35- -9 40 Waterstanden) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Cabaret. 11.30 Bui- tenl. weekoverz. 11.45 Luit-recital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.me- dedelingen. 12.33 Hawaiian muz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazzmuz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Gram. 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Concertgebouwork. en pianotrio. 16.25 Water, werk en welvaart, klankb. over het Deltaplan. 16.40 Hammond orgelspel. 17 00 VARA's versierde va- kantietips. 17.30 Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Europese athletiekkam- pioenschappen te Stockholm. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Herman Teirlinck, gespro ken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws, 20.05 Lichte muz. 20.35 Promenade Orkest en solist. 21.15 Geen rouw voor de weduwe, hoorspel. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Cabaret. 22.30 Sport. 22.35 Nws. 23.15 Taptoe Delft, rep. 23.30—24.00 Dansmuz. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.mede delingen. 12.33 Gram. 12.55 De Zon newijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kro niek v. letteren en kunsten 15.05 Gram. 15.10 Accord, ork. 15.30 Koor zang. 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17*30 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.45 Vragenbeantw 19.00 Nws. 19.10 Radio Philh. ork. en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. muz. 21.25 Gram. 22.00 Amus muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kleu ters. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Tot ziens in Jeruza lem. 20.40 Film. 21.00 Taptoe Delft. 22.45 Dagsluiting. van L. werd n.l. een brief van hem in het bezit gevonden van dr O. in die brief verklaarde L. dat hij de vrouw van O. gedood zou hebben. La boratoriumonderzoek heeft echter uitgewezen dat de brief niet door L. maar door O. werd dichtgeplakt. Ook de vraag hoe het vergif, waar mee L. „zelfmoord" heeft gepleegd en dat hem door O. zal zijn verstrekt, in de gevangenis is gekomen, is nog steeds niet opgehelderd. Het ligt in de bedoeling van de R.C. nogmaals de getuigen te horen die in deze laatste affaire verklarin gen hebben afgelegd. Hoewel het nog niet zeker is dat tegen dr O. instruc tie zal worden geopend is dit niet uit gesloten. De zaak is echter dermate ingewikkeld en het dossier zó om vangrijk, dat het toch nog maanden zal kunnen duren voor een instructie evtl. kan worden geopend. Vrouwenbeurs in Rotterdam met leeuw en honden Van 12 tot 24 september a.s. wordt in de Ahoy- en Encgiehal te Rot terdam op een oppervlakte van 16.000 vierkante meter de elfde „Femina", beurs voor mode en huishouding, ge houden. Voor het eerst zijn er meer dan 250 stands. In 1948 werd de eer ste beurs gehouden om te tonen wat de Maasstad op het gebied van mode en huishouding had te bieden. Ook dit jaar zal de echtgenote van bur gemeester Van Walsum de opening verrichten. Evenals voorgaande jaren biedt „Femina" ook nu weer iets bijzon ders, aldus het stichtingsbestuur. Zo zal een .promenade van het inte rieur' worden ingericht, waar naast acht moderne een drietal historische interieurs anno 1890 afkomstig van het nederlands openluchtmuseum te Arnhem, te zien zal zijn. Behalve in de stands zal de voor lichting van de huisvrouw in samen werking met de commissie huishou delijke gezinsvoorlichting en de ne- derlandse vereniging van huisvrou wen in de glazen zaal onder de naam „Paviljoen der vrouw" ter hand wor den genomen. Op verzoek van de Belgische re gering n ten behoeve van niet door wegen bereikbare plaatsen in de Kongo ontwierp dr ir Johann Ludo- vici uit Jockgrim (Duitsland) zijn kogelhuis, een stalen bol met een doorsnee van 4,50 meter. Dit huis geschikt voor bewoning door twee personen, zal op deze beurs worden opgetrokken, evenals een bungalow voor de mens met een smalle beurs en een nederlandse versie van een in Frankrijk zeer in trek zijnd zomer huisje. Bij Driebergen gevonden kind is vermoord In de omgeving van de plaats waar enkele weken geleden het lijkje werd gevonden van een ongeveer 9-jarige jongen, is de draagband gevonden van een tas. zoals deze door militai ren wordt gebruikt. Hoe\ el niet vast staat dat deze vondst verband houdt met het gevonden lichaam, wordt een en ander toch ernstig onderzocht Een in de buurt van het grafje ge vonden bundel kleren heeft er niets mee uit te staan; deze waren afkom stig van een uit een inrichting ont snapte verpleegde, die daar zijn ge- stkMskledinp had achtergelaten. Het staat intussen wel vast dat het kind is vermoord. Over de wijze waarop bestaat echter nog geen ze kerheid. De Amerikaanse filmster Eliza beth Taylor heeft vijf miljoen dollar schadevergoeding geëist van de drie maatschappijen die zij Verantv -or delijk acht voor het vliegtuig, waar mee haar man, Michael Todd, op 22 maart in Nieuw Mexioc is veronge lukt. De weduwe van een der drie andere slachtoffers van dit ongeluk Marta Cohn, eist een schadevergoe ding van 1.500.000 dollar. K.V.P.-CONFLICT IN NOOTDORP. In Nootdorp is een conflict ontstaan in de K.V.P. Op de candidatenlijst voor de laatst gehouden verkiezing voor de gemeen teraad stond als no. 8 vermeld de heer T. Lindeman, een van de tegen woordige wethouders. Daar bij de verkiezing 171 voorkeurstemmen op hem waren uitgebracht is hij wette lijk in de nieuwe raad gekozen. In een speciale bijeenkomst van K.V.P.-bestuur en een vertegenwoor diger van de kieskring Leiden, de heer Hoornhout, is de heer Lindeman erop gewezen, dat hij, als hij zijn be noeming tot raadslid zou aannemen, handelde in strijd met het reglement van de K.V.P. terwijl hij bovendien bij zijn candidaatstelling schriftelijk had verklaard geen zitting in de raad te zullen nemen, indien hij door voor keurstemmen gekozen zou worden. De heer Lindeman heeft inmiddels zijn raadslicjma tschap weder aan vaard, waarna het bestuur hem als lid van de K.V.P heeft geschrapt. In een tweede bijzondere ledenvergade ring is felle critiek geleverd op het beleid van het bestuur, waarbij voor al de nadruk werd gelegd op de fou tieve handelingen van 't bestuur, dat zelfs nog op de laatste dag voor de stemming nieuwe leden heeft aange nomen, zelfs nog verscheidene in de zaal, waar de groslijststemming is ge houden. Al dezen hebben van het be stuur een stembiljet ontvangen en hun stem mogen uitbrengen. Het bestuur heeft zijn fouten vol mondig toegegeven en daarover spijt betuigd, ook over het feit dat de heer Lindeman geen deel meer zal kunnen uitmaken van de raadsfractie der K.V.P. Pijprokei'sclubs in één organisatie Donderdagavond is in Maastricht de eerste nederlandse bond van pijp rokersclubs opgericht. Voor zover be kend is dit de eerste overkoepelende organisatie in ons land op het gebied van de pijprokerssport. In de officiële bond zijn reeds vier van de vijf clubs in Maastricht ver tegenwoordigd. De oudste club van Maastricht heeft de toetreding tot de nieuwe bond nog in beraad. De opzet is om in competitiever band te gaan roken. Daarnaast blijft uiteraard de mogelijkheid bestaan om ook onderlinge wedstrijden te hoti- den. Het ligt in de bedoeling om per 1 oktober met de eerste competitie te starten. Aan het eind van deze com petitie komen er een bonds- en een persoonlijke kampioen. Zieke in de mist midden op zee Het hospitaalkc chip „De Hoop" heeft gisteren in de haven van Blyth (Northumberland) een Scheveningse visser, de 23-jarige Michel Vink die last had van een acute aanval van blindedarmontsteking, aan land ge zet. De zieke jongeman bevond zich aan boord van het vissersvaartuig „Roger" dat in de Noordzee viste en juist toen de jongeman pijn kreeg voor de kust van Northumberland met een dichte mist te kampen had De „Roger" zond s.o.s.-seinen uit, die door „De Hoop" werden opgevangen Met behulp van radar wist het hos- pitp^ikerkschip de ,.Ro<^r" te vin den. De dokter aan boord van „De Hoop" achtte het echter beter, dat Michiel Vink aan land werd geope reerd. Hij bevindt zich nu in het Ashington ziekenhuis. „DE ENGELBEWAARDER" IS VERDWENEN. Er is een fusie tot stand gekomen tussen de katholieke jeugdtijdschrif ten De Engelbewaarder en Okki/Tap toe. De Engelbewaarder was het oud ste katholieke jeugdtijdschrift in Ne derland. Zeventig jaar lang heeft de jeugd van Nederland genoten van de inhoud en met spanning uitgezien naar de nieuwe nummers. Het blad. dat in een editie voor de kinderen van 710 jaar en in een editie voor de oudere leerlingen van de lagere school verscheen, zal nu opgaan in de tijdschnftenOkki/Taptoe. Okki is sinds enkele jaren de nieu we naam van het alom bekende Kleuterblaadje terwijl Taptoe de nieu we titel is voor Roomse Jeugd. Deze tijdschriften beginnen thans aan hun veertigste jaargang. Aan de tijdschriften wordt een re dactieraad verbonden, waarin een aantal vooraanstaande personen uit het onderwijs zijn opgenomen. Deze redactieraad zal de redactie advise ren bij de inhoud van de beide katho lieke jeugdtijdschriften. tif (42) 'Suikt shatter nu dan por uur Jk rk al hm mar takn lm an mnde fthakkm 'Ik al am fan •JcJkm.M'fX .VerkurdlYfletm ltnenh?) Itvtnlm öotn J O, GESPREK MET EEN AUTOCRICK „Ik sta gewoon verbaasd en ik zal in hoger beroep gaan als dat het von nis wordt" zei een 50-jarige Leidse winkelier, nadat de officier van jus titie veertien dagen gevangenisstraf tegen hem had geëist wegens mis handeling. De verdachte kon m ho ger beroep gaan, want het vonnis van de Haagse politierechter was con form de eis. Op 11 februari j.l. had de winke lier zekere J. mishandeld, door hem een slag met een autocrick tegen het hoofd te geven. „Ik handelde uit noodweer", zei de winkelier nu. In een café had verdachte onge noegen met J. gekregen, 's Nachts had verdachte zijn tegenstander voor diens huis opgewacht en toen was het slaande ruzie geworden. „Ik wil de hem onder vier ogen spreken", verklaarde verdachte. „En met de autocrick", vulde de officier aan. De rechter, memoreerde dat ver dachte niet mag autorijden wegens drankmisbruik, dat hij al een straf voor oplichting had gehad en diverse verbalen voor openbare dronken schap. „Ikzelf had geen autocrick. Hij haalde die uit de auto en toen kon ik niets anders doer dan hem die crick uit handen nemen en hem bui ten gevecht stellen", meende ver dachte. De officier vond verdachte niet de geschikte man om iemand er gens over te „onderhouden" en de rechter vond kwart over twaalf des nachts geen tijdstip om dat te doen „Als er buiten het gebouw iemand met een autocricl. op me toe komt doe ik precies hetzelfde weer", zei verdachte geprikkeld. AARDAPPELEN RIJDEN „U had vast een bo rel op", zei de officier van justitie argwanend te gen een caféhouder uit Katwijk Deze ontkende dat pertinent. Het tenlastegelegde feit gaf hij overigens toe. Dit was, dat hij op 30 december j.l. 's avonds half elf op de Comman deurlaan met een vrachtauto met aardappelen tegen een andere vracht auto was opgereden en dat hij weg gereden was voordat zijn identiteit vaststond. De andere vrachtauto was door de aanriidin^ beschadigd. De verdachte had geen rijbewijs ?ehad. „De chauffeur zat naast me" zei hij. De officier van justitie meen de dat het een typische aanwijzing voor dronkenschap was dat verdachte om half elf 's nachts aardappelen was gaan rijden terwijl hij niet eens een rijbewijs had. Een aardige ontspan ning als je de hele dag in de zaak 'taat" meende verdachte en de offi cier moest toegeven dat daar wel iet«= in zat. De verdachte voerde nog aan dat hij gemeend haJ. dat de chauf feur de zaak wel zou regelen. Overeenkomstig de eis werd de ca féhouder veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en honderd gul den boete of twintig dagen. De ver dachte trok onmiddellijk zijn porte feuille en betaalde direct. HIJ WAS DRIFTIG GEWORDEN Nadat de officier van justitie vijf- en-twintig gulden boett had geëist werd een los-arbeider uit Leiden we gens mishandeling veroordeeld tot tien gulden boete of vijf dagen. Bij een kinderruzie had verdachte het op 20 september voor zijn neefjes opge nomen en had hij jongens van acht en negen jaar mishandeld. De officier van justitie vond dit bijzonder erger lijk en lafhartig. „Hi, heeft zich ge mengd in een kinderruzie waar hij geen laars mee te maken had en het eigenaardige is dat hij dan nog de verkeerde kinderen heeft mishan deld", merkte de officier op. De ver dachte zei driftig te zijn geworden (Van onze t. v.-medewerker) Dam in de Grevel ngen. De Vara had in het donderdag-programma een extra half uur uitgetrokken voor een directe reportage uit het Zeeuwse dorp Bruinisse, .vaar de dijk op het eiland Schouwen-Duiveland zijn aan sluiting krijgt. Daar, en trouwens ook op andere plaatsen gonst het van bedrijvigheid wegens de dam in de Grevelingen. Men weet, dat het hier een van de werken betreft van het befaamde Delta-plan, dat in de toe komst een scheiding zal vormen tus sen de zeegaten van de Ooster-Schelde en het Brouwershavense Gat. Het valt toe te juichen, dat de t. v. zo nu en dar. delen van nationale trots op het gebied van Waterstaatwerken „te kijk stelt. ,,'t Komt door het weer". Onder deze niet geheel thuis te brengen titel heeft de KRO een plezierige voor stelling gegeven van Lyn Lockwood's toneelspel „Autum in the air". Het stuk was vrij languradig en daarom had de overigens verantwoorde regie van Wim Bary toch wel de nodige bekorting moeten aanbrengen. Dan zou de presentatie stellig ook aan sterkte hebben gewonnen. De cast bij de vertoning was goed gekozen. Vooral de zogenaamde grote rollen werden verantwoord gerealiseerd, door Annie de Lange, Rob Milton, Kitty Janssen en André van den Heuvel. Behalve voor regisseur en spelers ook een compliment voor Fokke Duetz wegens zijn stijlvolle décors. Middeleeuwers op de notenbalk. De rubriek Vademecum van de KRO blijft gelukkig op sterkte. Tussen de gespreksleider Jan Willem Hofstra en prof. dr. Jos Smits van Waester- ghe S.J. ontwikkelde zich een leven dige beschouwing over „middel eeuwers op de notenbalk". Ook de kijker, die van een en ander weinig of geen verstand mocht hebben, zal door de klare voor- en toelichting van de Amsterdamse hoogleraar voor onze kerkmuziek en wat daarmee verband houdt meer begrip hebben gekregen. We hebben verder genoten van de zuivere zang van vier Bene dictijner monniken van de „Slangen burg" te Doetinchem. Waarom op het scherm de benaming „fotograferen" met een v moest worden geprojec teerd, is ons in het geheel niet dui delijk. Nu we het toch over slordige projectie hebben, mogv? worden her innerd aan het feit, dat door de KRO onlangs een bepaalde film voor „alle leeftijden" werd aangekondigd, ofschoon de katholieke filmcentrale uitdrukkelijk voorbehoud tot veer tien jaar had gemaakt. Aanstaand weekeindr. Onder de titel „Tot ziens in Jeruzalem" heeft de NCRV op vele zondagavonden in haar radio-programma een quiz uit gezonden. Daaruit is een internatio nale eindstrijd voortgevloeid, in Jeru zalem zelf, waar Herman Felderhof een filmverslag heeft gemaakt. Zijn bevinding kan men zaterdagavond vernemen. Daarop volgt een repor tage van de vijfde taptoe in Delft. Regisseur Dick van Bommel zal iets nieuws ondernemen door middel van een camera die 45 meter hoog is ge plaatst. Het commentaar zal ook nu van Guus Weitzel zijn. Zondag om vijf uur worden de kij kers opnieuw met Salzburg verrast, deze keer met een opvoering van „Jederman" (Elckerlijc), een stuk over het sterven van een rijk man. Niemand minder dan Max Reinhardt heeft de mise en scène. In de avond geeft de NTS de uitzending van een kerkdienst in de kathedraal van Odense in Denemarken, ter herden king van het tienjarig bestaan van de Wereldraad der Kerken. Dominee C. M. de Vries zal de nederlandse toelichting geven. Maandag biedt de AVRO een pro gramma waarop we die dag inleidend terugkomen. „Gebedsgenezing bij de NCRV. Dezer dagen heeft de NCRV lange tijd besteed aan de prediking van de Amerikaan Osborn. De lezer van ons blad, die ons oordeel heeft ge vraagd, kan worden meegedeeld, dat „zichtbare genezingen" critisch moe ten worden bezien. Het onderwerp is te ingrijpend om in deze beschei den rubriek te worden behandeld. We verwijzen naar pater L. Monden S.J. en diens boek „Het wonder", over de theologie en de apologethiek van het christelijk mirakel. door L. A. Cunningham 40) Onverstoorbaar vervolgde hij tot Lynn: Dat is voor ons, arme kerels heel beroerd, en daarom dach ten we dat, als we eens iets aan je facie deden en ze wat minder mooi maakte, de meisjes misschien de belangstelling voor je zouden kwijt raken. Hier, pak -.an". Zijn hand schoot plotseling naar voren en gaf Lynn een draai om de oren, die klonk als de harde slag van een pistoolschot. Lynn viel van zijn stoel, maar hij was zó weer recht. Er lag in zijn ogen iets zo koud en hards, dat zelfs Vaubin even ver baasd was van deze verandering. Maar hij liet zich niet weerhouden. Ondertussen stonden de andere mannen toe te kijken. Zij zouden geen vinger uitsteken; het was alles bij elkaar hun zaak niet. Wederom viel Vaubin verwoed op Lynn aan, maar hij trof hem nu niet. Lynn was snel uitgeweken; de mach tige vuisten sloegen vruchteloos in de lucht. De aanvaller vloekte om deze tegenvaller. Maar Lynn had naar de dikke lip pen en de wrede mond van zijn tegenstander gekeken, terwijl hij op en neer sprong om de slagen te ont wijken. Hij wachtte tot hij zijn kans schoon zag en sloeg dan toe, zó hevig en zó raak, dat ieder ander er onder bezweker zou zijn. Vaubin zwaaide even op zijn benen, maar liep dan weer op Lynn in. Hij zag niet meer wat hij deed. De drank, de vernede ring om deze slag, zijn woede maak ten hem blind. Als hij Lynn aan kon, zou diens laatste uur zeker gekomen z'jn. Vaubin was dol op dh ogenblik. Hij stond daar, sterk e- groot als een stier, met een duivelse grijns rond de mond, waarin nu verschillende tan den ontbraken en die rood zag van de door Lynn's vuist aangerichte ver woesting. „Pak hem, Marcel! Sla er op!"f uurden hem zijn vrienden aan. Zij begrepen niet, dat duz. stadse mijn heer het zo lang tegen de geweldige Vaubin uithield. Maai Lynn was zeker o goed ontwikkeld als Vaubin al was hfj niet zo sterk, en hij had het voordeel van getraind te zijn in zijn schooljaren. Hij deed niet veel anders dan zich verdedigen en de mokerslagen van de ander ontwijken. Ondertussen wachtte hij zijn volgen de kans af. En deze kwam spoedig. Met al zijn kracht sloeg hij zijn tegenstander onder de kin, zodat aubiii achterover viel en roerloos op de grond bleef liggen. Lynn wond zijn zakdoek om zijn beschadigde knokkels, en zei tot de andere mannen: „Gooien jullie een beetje water over hem heen. Als hij djkomt zal hij niets mankeren al leen dat hij dan een beetje beleefder geworden is". De mannen in de gelagkamer ke* ken hem somber aan. Zij hielden niet van vreemdelingen, en nu vooral niet van deze! „U hebt vanmorgen gewonnen, m'sieur", zei een van hert, „maar u had het beter niet kunnen doen". „Vind ik niet", zei Lynn, die dacht dat hij het er dan wel niet zo goed zou afgebracht hebben als nu Vaubin. Hij ging naar de deur. Daar stond Luc, die nog beefde van de schrik. Hij greep Lynn's arm „Mon dieu, n 'sieur, dit zal uw dood betekenen" ze: hij schor. „U moet zo spoedig mogelijk het dorp verlaten. Die kerel is tot alles in staat". „Ik blijf hier, mon ami", zei Lynn. „Dit is mijn land, ev« ïgoed als het zijne. Mijn voorvaderen hebben hier ook gewoond misschien nog lan ger dan die van hem". ,God moge u beschermen", zuchtte Luc, terwijl hij Lynn naar het station op weg zag gaan! Eer het avond was, wist iedereen in het land van Tantrrmar, dat Mar cel Vaubin knockout geslagen was door de vreemdeling Westcott. De oude mensen die het hoorden schud den het hoofd en spraken van de dagen van vroeger, toen de Westcotts ook van die vechtersbazen waren geweest. In het huls der Labrettes was het Louis, die het nieuws meebracht. Hij was totaal buiten adem; hy had de hele weg naar huis lopen hollen. En het verhaal dat hij van het gevecht deed .vas zo overdreven en bloederig, dat Manon opstond van haar stoel en naar het venster lep. „Dat geeft de doorslag", zei Pierre grimmig. „Langer kunnen wij het nu niet dulden. T°manü als hij moet zo gauw mogelijk verdwijnen. Vroeger, toen zij machtig waren hebben zij hier de tiran kunnen spelen, maar nu zijn wij de baas; wij zullen de zaken hier regelen zoals wij willen, 't Is wat moois om hier alles op stelten te laten zetten door een vlegel, die hier helemaal alleen staat nog wel". „Hij is niet alleen", zei Manon over haar schouder. „Ik hoor bij hem". „ZvAjg!" Pierre sloeg me. de vuist op de tafel, zodat de borden rammel den, Lizette, de kat, opvloog en door het raam naar buiten sprong, en de hond op het erf verschrikt begon te blaffen. „Ga naar Je kamer, en bluf daar. Ik wil je niet meer zien, en fk wil je niet meer horen!" „Schande, Manon, schande", zei Grand'mère Marthe, met een van haar vreemde lachjes. „Het lijkt wel, of dat meisje een ohdergeschoven kind is, Pierre. Er schijnt geen drup pel van je bloed in haar aderen te zitten. Wie had dat ooit van haar gedacht". „Ze lijkt wel behekst", zei Pierre, en hij besloot direct naar Vaubin te gaan, om te horen wat deze nu van plan was te doen. Maar toen hij aan zijn huis kwam, vertelde de oude Levrier hem, dat Marcel na tafel in de regen was weggereden, en dat hij vloekte en te keer ging als de duivel zelf. „Hij was zeker weer dronken, hè?" „Ja, M'sieur Labrette, en hij leek wel krankzinnig". „Een gek is het in ieder geval. En je weet zeker niet waar hij naar toe is, hè? Wat maak ik me ook eigenlijk druk! Waarom geef ik Manon niet aan een van mijn knechten? Die kerels zijn zeker beter dan hij. Zeg tegen Vaubin dat hij direct bij me komt zodra hij thuis is". Vaubin reed op dit ogenblik het laantje binnen, dat leidae naar het cafétje aan-het Minotte-meer. Zijn geschonden gezicht was wat ODgelapt, maar zijn uiterlijk was nog alles be halve prettig om te zien. Want hij was door drank rood opgezet, en zijn ogen waren met bloed doorlopen. Waarom hij eigenlijk hier naar toe reed, zou hij zelf niet nebben kunnen zeggen. Misschien was het omdat hij hier drinken kon zonder dat hij om geven was van nieuwsgierigen die hem van alle kanten aangaapten, ter wijl hij er toch weer niet zo eenzaam was als thuis, waar hij niemand had tegen wie hij zijn hart kon luchten. Misschien ook wa: h*t een onbewust verlangen om troost en opbeuring te vinden bij het meisje, waarvan hij was blijven houden, al wogen thans voor hem financiële factoren, die hem aan Manon zouden binden, zwaarder dan liefde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7