Het gezin Zevenbergen maakt de 100.000 vol 12 Componisten maakten variaties op één thema Weer onrust op Amsterdamse bouwwerken Uitkering AOW wordt hoger Gemeenteambtenaar kon weer niet van het geld afblijven Gevangene in Hongerstaking Scooterrijder verdacht van pog.ng tot doodslag VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Mevr. Adriana ZevenbergenWageveld uit Abbenbroek hoopt met echtgenoot en twee Toontjes op 29 sept. a.s. als honderdduizendste émigrante naar Australië te vertrekken. Foto: v.l.n.r. Cornelis (41/* jaar), de heer Zevenbergen (29 jaar), mevr. ZevenbergenWageveld (27 jaar) en Addo (12 maanden). Bij het jubileum Residentie-orkest In het seizoen 19581959 zullen als gastdirigenten voor het Residentie orkest optreden: Karl Bohm, Jean Martion, Mario Rossi en Paul Hup- perts. Als solisten zijn geëngageerd de pianisten: Hans Richter-Haaser, Da niël Wayenberg, Geza Anda, Eduardo del Pueyo, Hans Henkemans, Myra Hess, Cor de Groot, Robert Casade- sus, Jorg Demus, Jacob Lateiner, Geza Frid en Luctor Ponse als duo, Eleonore Kraemer, Maria-Therèse Foumeau en Aldo Ciccolini. Als vio listen komen op het concertpodium; Herman Krebbers, Theo Olof, Chris- tiaan Ferras, Arthur Grumiaux, Wil liam Primrose, Ida Haendel, Sylvia Rosenberg, Henryk Szeryng en Gil bert Brel. Naast werken uit het Nederlandse vaste repertoire zullen worden uit gevoerd; „Intrada" van Willem van Otterloo, „Dansflitsen" van Sem Dres den, „Divertimento" van Van Lier, ae derde symfonie van Hendrik An- driessen, het concert voor twee pia no's van Geza Frid symfonische mu ziek van Marius Flothuis en de twee de symfonie van Leon Othel. Van buitenlandse toondichters vermeldt het programma werken van Marti- non, Prokofjef, Hindemitlh, Pizzetti en anderen. In het seizoen 19581959 zullen de dirigent Willem van Otterloo, en de eerste concertmeesters Herman Kreb bers en Theo Olof jubileren. Zij zul len dan herdenken dat het 25 jaar geleden was, dat zij hun dirigenten en solistenloopbaan begonnen. Bo vendien is het dan 20 jaar geleden, dat Krebbers en Olof voor het eerst als duo optraden. Het jubileum van Op de bouwwerken in Amsterdam west is het gisteren na het middag schaftuur onrustig geweest, maar tot een algemene protestactie van een halve dag staking tegen de nieuwe c.a.o. is het niet gekomen. Op ver schillende objecten legden arbeiders het werk neer. Ongeveer 300 man trokken van west naar zuid. Verder kwam men niet, want de politie, die voorzorgsmaatregelen had getroffen, maakte de demonstranten duidelijk dat men niet verder mocht trekken en zij verspreidden zich. Heiers weer aan het werk De Amsterdamse heiers, die vorige week in kort geding voor de recht bank waren gedaagd wegens lang zaam aan-werken en stagneren der werkzaamheden, zijn gisteren nor maal aan het werk gegaan. De presi dent heeft nog geen vonnis gewezen. Beide pleiters n.l.: mr. Mok en mr. Zonderland zijn overeengekomen de procedure voor onbepaalde tijd aan te houden. De president heeft deze voorlopige schikking overgenomen. Dc werkgevers eisten in het kort ge ding, dat de heiers onmiddellijk hun v-erk zouden hervatten. DOOR LIFT GEDOOD Op een fabriek van kleiwaren te Buggenum (L.) is gisteren de 54- jarige arbeider J. P. uit Neer onder een lift bekneld geraakt en op slag Van Otterloo, Olof en Krebbers zal in Den Haag en in een aantal andere plaatsen in Nederland onder meer in Leiden, worden gevierd. Op het programma van het jubi leumconcert staan onder meer: het nieuwe werk van Willem van Otter loo „Intrada" en het voor Herman Krebbers en Theo Olof gecompo neerde dubbelconcert voorlopig „Uilenspiegelvariaties" of „Uilenspie- gelarij" genoemd. Voor dit concert schreef Willem van Otterloo het the ma op een gegeven van „Till Eulen- spiegel" van Richard Strauss. Op het uitgewerkte thema compo neerden elf toondichters korte varia ties, die elk ongeveer anderhalve a twee minuten duren. In totaal hebben dus twaalf componisten meegewerkt aan het concert, te weten: Willem van Otterloo, Hendrik Andriessen, Juriaan Andriessen, Henk Badings, Lex van Delden, Marius Flothuis, Geza Frid, Oscar van Hemel, Hans Henkemans, Hans Kox, Guillaume Landré en Bertus van Lier. Willem van Otterloo zal de variaties rang schikken. Notaris veroordeeld wegens verduistering De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de vlissing- se notaris J. L. V. Het vonnis luidde: een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 6 maanden en ontzetting uit het notarisambt. De officier van justitie, mr G. J. B. van der Dussen, heeft tijdens de vorige week gehouden zitting een ge vangenisstraf van drie maanden ge- eist alsmede ontzetting uit het ambt. Notaris V. heeft zich schuldig ge maakt aan valsheid in geschrifte en verduistering. Hij kwam tot de vals heid in geschrifte om de kamer van toezicht, waar hij reeds vele jaren onder toezicht staat, te misleiden om zijn hoge privé-uitgaven te camou fleren. In het jaar 1953 had hij een totaal privé-uitgave van 27.000, doch boekte hiervan slechts f 9.000,— en schreef 18.000,op een erfenis af als zijnde uitbetaald. De verduistering betreft het op nemen van het tegoed van een spaar bankboekje. welk tegoed ruim 4.000 bedroeg, hetgeen hij in zyn privé-kas stortte voor het doen van privé-uit- gaven. STRAALJAGERPILOOT HAD BENZINE-PECH De nederlandse piloot van een „Sabre" straaljager is donderdag avond veilig aan zijn valscherm op de aarde aangekomen, nadat zijn toestel te Sangatte, ongeveer negen km ten westen van Calais, op het strand was neergestort. Het nederlandse consulaat te Calais deelde mee, dat de piloot de 22-jarige W. H. M. Bolland is, die vertelde, dat hij 's avonds de vliegbasis Twenthe had verlaten en benzinegebrek had gekregen. In Hilversum gestolen juwelen uit gracht gedregd De te Hilversum uit de villa van een dame aan de Utrechtseweg ge stolen juwelen zijn opgevist uit het water van de Bemuurde Weerd te Utrecht, waarin de dief F. H., een Utrechtse isoleerder, ze by zijn ar restatie-had laten zinken. Teneinde te ontkomen aan de achtervolgende rechercheurs was H. n.l. in het water van die gracht gesprongen en had zich daar ontdaan van de juwelen die hij bij zich droeg. Het heeft enkele dagen tijd gekost alvorens de schat naar boven kon worden gebracht. De gracht is n.l. niet van de schoonste en een bagger- schuit moest er aan te pas komen Eindelijk had men succes en vond men tussen de baggerspecie de ju welen, keurig gesorteerd in plastic zakjes. Naar schatting vertegeijj* woordigt de buit een waarde van vijfduizend gulden. De gearresteerde H., een recidivist, heeft inmiddels bekend zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s-s. „Highland Prin cess" (26 aug.), s.s. „Argentina" (30 aug.); Australië: m.s. „Reifenstein" (26 aug.), s.s. „Strathmore" (30 aug.); Brazilië: s.s. „Highland Princess" (26 aug.), s.s. „Argentina" (30 aug.); Canada: s.s. „Beavercove" (24 aug.), s.s. „Groote Beer" (30 aug.), s.s. „Zui derkruis" (26 aug.), m.s. „Noordam" (28 aug.), via New York (28 aug.); Indonesië: s.s. „Aeneas" (25 aug.); Ned. Antillen: m.s. Prins der Neder landen" (26 aug.). INBREKERS GEGREPEN In samenwerking met de Rotter damse politie heeft de politie te Apel doorn klaarheid gebracht in een van de grootste inbraken, die de laatste jaren in Apeldoorn werden gepleegd. In het begin van dit jaar werd bij de n.v. Vroom en Dreesmann bij een inbraak een bedrag van ongeveer 15.000,uit de brandkast gehaald. Als daders van deze kraak zijn nu aangehouden de 28-jarige J. W. van der V. en de 31-jarige P. J. K., bei den uit Rotterdam, die reeds een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. Van het gestolen geld is praktisch niets meer over. Tegelijk met deze twee zijn nog twee andere Rotter dammers aangehouden, waardoor en kele grote inbraken, o.a. gepleegd in I Sliedrecht, Alblasserdam en Spijke- nisse tot klaarheid zijn gebracht. De minister van Sociale Zaken, J. G. Suurhoff, heeft zijn voorlopige goedkeuring gehecht aan het voorstel om de maandelijkse uitkering inge volge de Algemene Ouderdomswet ingaande 1 januari a.s. met 3 dan wel 4 te verhogen. De motieven voor deze verhoging zijn, aldus verneemt „De Telegraaf", dat het indexcijfer voor levensonder houd de laatste maanden een gelei delijke stijging aangeeft en aan vele werknemers een loonsverhoging is toegekend van gemiddeld om en nabij de 4 Of de procentuele verhoging op het z.g. bodempensioen 3 dan wel 4 zal worden, hangt mede af van de reeds aangekondigde verhoging van de ziekenfondspremie, waarover nog geen beslissing is genomen. Nogmaals in arrest Woensdagavond is de 39-jarige ge meente-ambtenaar A. A. te Giezen voor de tweede maal in zeven jaar tijd gearresteerd onder verdenking van verduistering van tenminste 1000,ten nadele van de gemeen te Anlo (Drente). In 1951 is A. ver oordeeld tot drie jaar gevangenis straf, omdat hij ten nadele van de gemeente Rolde ƒ45.000,had ge stolen. Collega's van A. ontdekten de ver duistering. A. is opgesloten in het politiebureau te Annerveennekanaal waar hij een bekentenis aflegde en verklaarde: „Ik kan niet met geld omgaan. Als ik geld zie, moet ik het hebben". Rijks verificateurs zijn op het moment doende om de ware om vang van de verduistering na te gaan. Zij vermoeden, dat A. nog meer ver duisterd heeft. Hij heeft het vooral gezocht in vakantie- en vorstverlet- bonnen. Om bedragen te kunnen uit betalen kreeg hjj enige tijd geleden gulden in handen. Hij gebruikte gedood. De oorzaak van het ongeluk dit bedrag zelf en trachtte het langs is nog niet bekend. I administratieve weg te doen ver- De man laat een vrouw en zeven dwijnen. Het geknoei werd echter kinderen achter. Het college van b. en w. te Anlo wist van de veroordeling die A. achter de rug had. Het heeft hem echter een kans willen geven. Als werkloos hoofdarbeider kwam hy via de Raad van Arbeid en Sociale Zaken van de gemeente Anlo toch weer aan het werk. Wil naar moeder toe De 32-jarige Haagse loodgieter L. van den B., die op het ogenblik in de Haarlemse gevangenis een straf van een jaar en zes maanden wegens diefstal ondergaat, is in hongersta king gegaan. Hij gebruikt slechts een kleine hoeveelheid melk per dag. B. had aan het departement van justitie verzocht 4naar de gevangenis in Scheveningente worden overge bracht, omdat het voor zyn zieke moeder niet mogelijk was hem in Haarlem te bezoeken. Op dit verzoek 1 woensdag door een collega ontdekt, is afwijzend beschikt. Het rijk draagt bij aan schoolmelk Ter bevordering van het melkdrin- ken op scholen (waaraan op het ogenblik in 231 gemeenten ongeveer 450.000 kinderen deelnemen en waar voor reeds de gemeenten en het Cen traal Scholomelk-comité subsidie ver strekken zal thans ook het rijk overgaan tot het subsidiëren van de plaatselijke schoolmelkcomité's. Deze subsidieverlening, waarmede binnenkort een begi zal worden ge maakt, bedraagt voor alle plaatse lijke comité's zes cent per liter. Hier door wordt het mogelijk de bijdrage, welke de ouders voor de schoolmelk betalen, in het algemeen tot dertig cent per liter terug te brengen. (Het Centraal Schoolmelkcomité, Cort van der Lindenstraat 7 te Rijs wijk (Z.H.), zal aan belangstellenden gaarne nadere inlichtingen verstrek ken). Leeuwenwelpen krijgen pleegmoeder In het Spaanse circus te Amsterdam zijn in de nacht van woensdag op donderdag drie leeuwtjes geboren. Een ervan overleed onmiddellijk, de twee andere, die van de moeder gescheiden werden, maken het goed. Op de foto zien we de elfjarige antipodiste Josette Boltini met de twee welpjes, die inmiddels een hondemin gevonden hebben. KONINGIN EN PRINSESSEN WEER THUIS De Koningin en i'a vier prinsessen zijn gistermiddag tegen 18.00 uur per vliegtuig van de vakantietocht op de Middellandse Zee op paleis Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard zal de terugtocht per auto maken, daar hij eerst nog een bezoek zal brengen aan de Ferrari-fabrieken in Modena (Noord-Italië); Electronisch pantser van Amerika Elektronische rekenmachines in Kingston (New York) hebben een Boeing Bomarc op Kaap Canaveral afgevuurd en kilometers ver over de Atlanti sche Oceaan naar zijn doel geleid. De gegevens over dit doel een onbe mand vliegtuig waren geheel automatisch van het Amerikaanse radarnet naar de rekenmachines geleid. Het afvuren van de Bomarc vormde de eerste proef met het nieuwe verdedigingssysteem „Sage". Sage betekent „Semi-automatic Ground Environment". Het is de naam voor het elektro nische netwerk van de Amerikaanse luchtmacht, waarin de radar via elek tronische rekenmachines gekoppeld is aan geleide raketten. De radar spoort de aanvaller op en geeft zijn bewegingen door aan het regionale hoofdkwar tier, rekenmachines en bijbehorende apparatuur berekenen de baan voor de verdedigingswapens, vuren deze automatisch af en leiden de raketten naar het doel. In de buurt van de aanvaller vliegt de raket met behulp van eigen radar en elektronisch brein op haar doel af. De Bomarc is een geleide raket ter onderschepping van vliegtuigen en raketten. Bij de proef was de afstand tussen het controle-station en de lanceerbasis 2500 km. Overge bracht op Europese afstanden kwam de proef overeen met het afvuren op Kreta van een raket opgesteld bij Amsterdam naar een vijandelijk vliegtuig boven Bremen. Foto: de Bomarc kiest het luchtruim. Net Nleiaalhedrijisbond zegt C. A. 0. op De Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond, aangesloten bij het N.V.V., heeft alle collectieve arbeids overeenkomsten met de metaalindus trie opgezegd De reden daarvan is, dat 'de werknemers streven naar een verkorting van arbeidstijd, welk verlangen zij hopen te verwezenlij ken in een nieuwe c.a.o. Naar wij menen te weten hebben de bonden van metaalbewerkers, aan gesloten by K.A.B. en C.N.V. het voorbeeld van de Algemene Bond nog niet gevolgd al kan men het aan die zijde eens zijn met de redenen die tot de opzegging door deze bond hebben geleid. Binnenkort wil de algemene bond onderhandelingen beginnen over het afsluiten van een nieuwe overeen komst. Hierbij zal ook gesproken worden over de afschaffing van de gemeenteclassificatie en enkele an dere wensen. Katwijkse logger drijft op de Noordzee De katwijkse treillager „De Arend'", KW 7, van de rederij Meer burg te Katwijk, heeft gisteravond half zeven gemeld, dat het met ma- chineschade op de visgronden bij de Doggersbank ligt te drijven. De mo tor wil uitsluitend achteruit draaien. „De Arend" zal naa IJmuiden wor den gesleept door de katwijkse trei- ler KW 122 „Arie Ouwehand". De schipper van de KW 122 denkt vanavond omstreeks elf uur met deze 240 mijl lange sleepreis te beginnen. Voor de rechtbank te Maastricht heeft donderdag terecht gestaan de 41-jarige kelner N. A. J. uit Maas tricht terzake pog.ng tot doodslag dan wel bedreiging met doodslag van een agent van politie, die hem een stop teken gaf, waaraan verdachte geen gevolg gat maar integendeel drei gend op hem ingereden zou zijn. Tegenover het verhaal van de ver balisant, die zich ernstig bedreigd achtte, toen de over de weg slinge rende scooter berijder plotseling recht op de agent inreed, toen deze met rood licht een stopteken gaf, stond de bewering van verdachte, dat hy op het door de politie gegeven tijd stip van controle nog in een Belgisch café was. De officier van justitie, mr A. W. Rosingh, kon wat het tijdsverschil een oplossing geven: de klok in het Belgische café liep wat voor, zodat de opgegeven tijdsverschillen best tot een zelfde tijdstip terug te brengen zijn, want café en controleplaats te Maastricht waren maar enkele mi nuten van elkaar verwijderd. De eis was wegens bedreiging met doodslag tien maande.i waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank zal op 3 september uitspraak doen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5