DUINSTREEK Bemande ruimtevaart in de toekomst Wapens voor Indonesië $xAictcA Scherp Permanente V.N.-macht Bang voor de atoomduikboot De grondverschuivingen in Italië VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zal nog wel 10 jaar duren De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart (gast- vrouwe van het negende congres van de Internationale Astronautische Fe deratie te Amsterdam) dr. ir. J. M. K. Kooy, lector aan de Koninklijke Militaire Academie, heeft aan de vooravond van de samenkomst van meer dan 400 geleerden op het ge bied van de ruimtevaart, het vol gende geantwoord op een vraag van een verslaggever van de A.N.P., of bemande ruimtevaart mogelijk is en *o ja, op welk tijdstip men dit kan verwachten. Ruimtevaart met mensen aan boord van satellieten of ruimtesche pen zal mogelijk blijken te zijn. De gevolgen van zeer grote versnellin gen ontstaan na de start van de ra- Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdagavond medegedeeld, dat Engeland verschillende verzoeken van Indonesië in overweging heeft tot het leveren van Engelse militaire uitrusting. De woordvoerder weigerde mede te deelen, of Engeland aan Ne derland de verzekering heeft gege ven, dat aan Indonesië slechts uitrus tingsstukken zullen worden ^eleverd op de stilzwijgende voorw ie, dat zij alleen zullen worden gebruikt voor handhaving van de orde en rust in Indonesië. Volgens diplomatieke waarnemers zou Nederland om een dergelijke ver zekering hebben verzocht, als reden daarvoor aanvoerend, dat anders In donesië van door het westen gelever de' wapens en uitrusting zou kunnen gebruik maken bij een aanval op Ned. Nw. Guinea. Zij zeiden, dal En geland een dergelijke verzekering niet heeft gegeven. De VS verzenden naar Indonesië lichte wapens volgens een een week geleden gesloten overeenkomst. Vol gens berichten heeft de Amerikaanse regering aan de Nederlandse een ver zekering gegeven over het gebruik er van. Volgens gewoonlijk betrouwbare zegslieden is het er Indonesië voor namelijk aan gelegen, om van En geland geen lichte wapenen te ont vangen, doch uitrusting voor zijn vloot en luchtmacht. Geen Belgische leveranties. Een woordvoerder van de Belgische „Fabrique Nationale" voor lichte wa penen heeft donderdag te Luik des gevraagd medegedeeld, dat „voor het ogenlblik" de uitvoer van in België vervaardigde wapenen naar Indo nesië is opgeschort. Aan een verte genwoordiger van Reuter gaf hij te kennen, dat het .hoogst onwaarschijn lijk" is, dat in België vervaardigde wapenen, waarvan een deel werd aangewend voor de uitrusting van de Indonesische strijdkrachten toen Indo nesië in 1949 onafhankelijk werd, in de naaste toekomst wederom aan In donesië zullen worden geleverd. ADENAUER NAAR DE GAULLE De Franse premier, generaal Char les de Gaulle, zal op 14 september de Westduitse bondskanselier dr Konrad Adenauer ontmoeten en wel in De Gaulle's vroegere woonplaats, het dorp Colombey-Les-Deux-Eglises. Al dus een officiële mededeling uit Bonn. I ket of het ruimteschip kan door de mens worden doorstaan. Het mense lijk organisme is eveneens in staat gedurende meer dagen in een toe stand van gewichtloosheid te blijven (ontbreken van de zwaartekracht). Dat een mens te zwaar zou zijn om in een raket of ruimteschip omhoog te worden geschoten is onjuist, want een mens van gemiddeld 80 kg. ge wicht moet een plaats kunnen vin den in een dergelijke satelliet, voor al indien men bedenkt dat de Spoet nik III alleen al 1000 kg. woog, toen zij werd gelanceerd. Het grote pro bleem is, hoe de raket op de aarde terug kan komen. De raketkracht dient te worden afgeremd, het tem- peratuursvraagstuk (wrijving met de atmosfeer) moet worden opgelost en voorts een middel gevonden om een veilige landing op de aarde (para- chuten) te waarborgen. Het verwer kelijken van de idee van een bemand ruimteschip zal zeker vijf tot tien jaar vorderen, al gaat de ontwikke ling, internationaal gezien, zeer snel. De geleerden zijn thans bezig de problemen op te lossen, die aan een veilige terugkeer van onbemande raketten vastzitten. De praktische er varingen met dergelijke proeven op gedaan, zullen het vraagstuk van de bemande ruimteschepen zonder twij fel vereenvoudigen. HILLEG0M Aanrijding. Toen donderdagmid- dag om ongeveer 12 uur de expe diteur Th. L. uit Lisse met zijn vrachtauto het erf van de fa. Lom- merse aan de Haarlemmerstraat al hier zou verlaten, kwam uit de rich ting Hillegom een luxe auto met zeer grote snelheid, zodat hij, sterk rem mende, enigszins de macht over de auto verloor en deze in botsing kwam met een aanhangwagen var de firma D. P. de L. uit Giessendam. De voor kant van de luxe auto werd ernstig beschadigd en de bestuurder M. J. K. uit Hillegom bekwam een hoofdwon de, welke door dr. Versluys werd verbonden, die de gekwetste met zijn auto naar zijn woning vervoerde. Ondertrouwd: B. J. M. van der Lans en W. J. B. van den Oever. Getrouwd: L. Funcke en A. J. van Dijk; P. Stijnman en L. J. Paase Overleden: M. E. Konings vr. 84 jaar; C. C. A. Ruigrok vr. 2 jaar. weer of geen weer melk ww %3\St ut yuutt Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed (Advertentie) POTLOOD en GEEST No. 522. Horizontaal: 1. meisjes naam, 4. wilde haver, 6. bouwstof, 7. voorvoegsel, 9. vreemde munt (afk.), 10. muziekinstrument, 15. javaanse huisvogel, 16. uitroep, 17. Nederl. dichter en proza schrijver uit de 19de eeuw, 20. rivier in Siberië, 21. deel van de mast, 22. gesteente uit veld spaat, kwarts en glimmer, 24. muziek noot, 25. Europeaan. Verticaal: 1. vet der melk, 2. de 11de maand bij de Joden, 3. jongensnaam, 4. voorvoegsel, 5. zwakke. 8. rijk man uit Eng. Indië, 9. scharnier van een deur, 11. keurig, 12. soort hond, 13. jongensnaam, 14. onbep. voornaamw., 17. korte tijd, 18. denkbeeld, 19. zeld zaam, 22. munt in Nederland (afk.), 23. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing 521. Horizontaal: 1. om, 3. kam, 6. eg, 7. isobaar, 11. stelt, 13. op, 15. ge, 16. rail, 17. raap, 18. dl, 20. te, 21. maand, 25. pennoen, 27. bij, 28. Verticaal: 2. mi, 3. kot, 4. Abel, 5. mal, 6. er, 8. s.s., 9. at, 10. horde, 12. peper, 14. pal, 15. gat, 19. kant, 21. me, 22. Ans, 23. Noë, 24. de, 25. pij, 26. na. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft donderdag met 229 tegen 21 stemmen een wetsont- I werp aanvaard, waarin de V.N. wordt verzocht de vorming van een perma nente V.N .-macht voor waarneming en grenspatrouille, waar dit nodig is, in overweging te nemen. Het ontwerp gaat naar de senaat, welke een enigszins andere resolutie heeft goedgekeurd, waarin vorming van een permanente macht naar het patroon van de politietroepen in het Midden-Oosten wordt aanbevolen. Volkomen onverwacht heeft de Deense regering donderdagavond be sloten het bezoek dat de Amerikaan se atoomduikboot Skate volgende week aan Kopenhagen zou brengen, niet te laten doorgaan. De Deense premier H. C. Hansen deelde mede, dat het bezoek door de atoomduikboot die door zijn tocht onder het Noordpoolijs beroemd is geworden volgens de Deense kex*n- fysici mogelijk gevaren inhoudt. De premier verklaarde, dat de re gering het besluit had genomen op advies van de Deense atoomenergie commissie. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat het bezoek van de duik boot zelf ongevaarlijk zou zijn, doch dat eventuele ongevallen waarbij de duikboot betrokken zou raken, risi co's meebrengen. Donderdag is de weg tusen Domo- dossola en Bagnanco vrijgemaakt. Volgens ooggetuigen zijn in Bagnan co zes kamers van een hotel door grondverschuivingen meegevoerd. In de straten stond het water een halve meter hoog. De tuinen waren onder modder bedolven. Pogingen om voedsel, kleren en medicamenten naar San Giovanni te brengen, waar woensdag 13 mensen om het leven kwamen en 15 huizen door een grondverschuiving werden verwoest, werden donderdag door re gen ernstig bemoeilijkt. Tot dusver zijn acht lijken geborgen. De kleine Italiaanse plaatsen Var- zo en Iselle worden vanuit Zwitser land van voorraden voorzien. Het visserij-geschil met IJsland Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt in de Franse hoofdstad verno men, dat er een compromis in zicht is over het visserijgeschil met IJsland, dat zijn visserijzóne van drie tot twaalf mijl heeft verbreed. In Parijs wordt de kwestie bespro ken door deskundigen uit de belang hebbende landen, onder auspiciën van de Navo. Men zou goede voortgang maken. Uit Oslo wordt gemeld, dat ook Noorwegen aan dit semi-officiële overleg deelneemt. Noorse functionarissen spraken be richten tegen als zouden Noorse trei- lervissers opdracht krijgen om buiten de IJslandse twaalfmijlszöne te blij ven. zeiden, dat de gezagvoerders zelf moeten uitmaken wat zij doen. KATWIJK MEISJE OVERREDEN Een bestuurder van een driewielige motorcarrier met bloemen reed op de Piet Heinlaan, toen daar plotseling een 2l/s-jarig meisje de weg overstak. De bestuurder kon haar niet meer ontwijken. Zij liep een bovenbeen fractuur en schaafwonden op en moest in het Acad Ziekenhuis in Leiden worden opgenomen. Botsing Een personenauto, die bij Duinoord een autobus van de N.Z.H. trachtte in te halen, kwam daardoor met de bus in botsing. Bei de voertuigen werden beschadigd, tot schade van de autobestuurder. Jan Gap Ten nadele van een badgast die zich aan het Zuider- strand in zee had gegeven werd uit diens kleding een portemonnaie met enig geldswaarde en een trouwring ontvreemd. Geen reclame Enkele opgescho ten Katwijkse jongens vielen in de Voorstraat te Katwijk aan Zee een drietal meisjes lastig die zich „de kaas niet van hun brood lieten ha ler.", maar het gevolg was, dat de jongens door hun hardhandig optre den een van de meisjes een hersen schudding bezorgden. De politie zoekt de daders. Braderie Als inzet voor de op 2, 3 en 4 september te geven Oranje feesten zal volgende v. eek een brade rie gehouden worden in het Paro chiehuis en op het daarbij gelegen plein. Een rustiger plaats daarvoor dar, op de Commandeurslaan. De braderie wordt gehouden a.s. dins dag, woensdag en donderdag. LISSE AFSCHEID KAPELAAN N. BUNSDORP Gisteravond heeft de Mariaparochie aan de O-anjelaan in „Mariënburcht" afscheid genomen van kapelaan N Bijnsdom, die na een 6-jarige werk zaamheid in Lisse de parochie verlaat wegens overplaatsing naar Schiedam. Velen waren naar de Mariënburcht gekomen om de scheidende kapelaan de hand te drukken. Veel waarderen de woorden zijn daar gesproken door afgevaardigden van verenigingen en corporaties, waaraan kapelaan Bijns- dorp actief heeft medegewerkt. Vele geschenken waren evenzovele stoffe lijke blijken van deze waardering. Pastoor J. Staadegaard opende de rij van sprekers. Spr. roemde zijn scheidende kapelaan om zijn vele ga ven waarvan hij de parochie ten vol le deed profiteren. Zijn bijzondere activiteit ging uit naar het jeugdwerk, het onderwijs, de sport en de paro chiële zielzorg. Namens het kerkbe stuur en alle parochianen bood pas toor Staadegaard kapelaan Bijnsdorp een enveloppe met inhoud aan „voor de kosten van de verhuizing en een prettig einde van zijn vakantie". Als persoonlijk geschenk voegde de pastoor daarbij een boekwerk over Maria, geschreven door Migr. J. van Doodewaard, benoemd tot bisschop- Coadjutor te Haarlem. De heer Ligtvoet sprak namens het schoolbestuur en de leerlingen van de Ulo, waaraan kapelaan Bijnsdorp als godsdienstleraar was verbonden. Spr. schetste de kapelaan als een man die zich niet blind staarde op het blote godsdienstdiploma maar zijn leerlingen levenskennis bijbracht, ook in persoonlijk contact met die leer lingen die de school verlieten. De heer Randsdorp sprak als voor zitter van de r.-k. Middenstandsvere niging. waarvan kapelaan Blijnsdorp geestelijk adviseur was, en de heer C. J. G.-Alkemade uit Noordwijk, na mens de katholieke bond van bouw pastoors in de bollenstreek. Beiden lieten hun woorden vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. Dat deed ook de heer P. Schoone als vertegenwoordiger van de inter- parochiale jeugdraad en het paro chiële jeugdwerk, die o.m. herinner de aan het grote aandeel dat de kape laan heeft gehad in de totstandko ming van de blokhut. Tenslotte dank te de heer N. Castien kapelaan Bijns dorp voor de zorg en de belangstel ling die hij altijd gehad heeft voor 'e sport, in het bijzonder voor de r.-k. voetbalvereniging „Lisse". Ook deze spreker overhandigde een geschenk onder couvert. Kapelaan Bijnsdorp dankte allen op de voor hem karakteristieke wijze. Hij sprak daarbij de wens uit dat zijn opvolger evenveel steun en mede werking zou ondervinden als hij al tijd in Lisse heeft gehad. Alle op dit officiële gedeelte van de afscheidsavond aam ezigen, kregen daarna gelegenheid persoonlijk van In Teheran zijn vijf Turkse vlieg tuigen aangekomen met driehonderd tenten voor de daklozen. Canada en Pakistan hebben Perzië doen weten tot hulpverlening bereid te zijn. de kapelaan afscheid te nemen, ge- yolgd door een grote schare parochi anen. R.K. TONEELVERENIGING „NUT EN GENOEGEN" ZESTIG JAAR 9 November a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat de r.-k. Toneelver eniging „Nut en Genoegen", onder afdeling van de KAB werd opgericht. Wij komen t;z.t. op dit jubileum nog nader terug. WARMOND AFSCHEID KAPELAAN LOOS Gisteren namen de parochianen afscheid van kapelaan Loos, die meer dan twee jaren het parochiële leven in deze gemeente heeft gediend. Daartoe waren de vertegenwoordi gers van de in deze gemeente be staande organisaties naar de pastorie gekomen. Allereerst werd de kape laan toegesproken door Pastoor Gus- senhoven, die de scheidende kape laan prees om zijn grote activiteit, waar het de groei van het parochiële leven betrof, zijn eenvoud en zijn nobel karakter. Hij wenste de kape laan het allerbeste toe in zijn nieuwe standplaats Heiloo en hoopte dat hij onder Gods zegen nog vele vrucht bare arbeid zou mogen verrichten. Namens de K.A.B. sprak de voor zitter, de heer S. van Rijn, die wees op de grote medewerking en steun die de organisatie steeds van de ka pelaan heeft mogen ondervinden. De heer W. Welsink, sprekende namens de Bijbelclub, bracht de kapelaan eveneens dank voor de zorgen aan de club besteed, waarbij de leden een duidelijk inzicht hebben gekregen van deze interessante en zo mooie studie. De heer L. P. Heemskerk bracht namens de L.T.B. de kapelaan dar.k voor hetgeen hij als adviseur dezer vereniging had gedaan. Alle sprekers lieten de door hen gespro ker, woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. Ka pelaan Loos toonde zich getroffen door deze even onverwachte als spontane huldiging In de eerste plaats bracht hij een woord van op rechte dank aan Pastoor Gussenho- ven voor de wijze waarop deze hem in het parochiële én het huiselijk le ven heeft ingeleid. Spr. stelde vast, dat hij in het organisatieleven zich steeds geruggesteund voelde door actieve besturen die in deze gemeen te een bloeiend organisatieleven heb ben opgebouwd. Jeugd. Hierna begaf de kapelaan zich naar hotel „De Zor." waar de War- mondse jeugd bijeer was om afscheid van hem te nemen. Hij werd verwel komd met tromgeroffel en hoornge schal. De heer J. Does, die daar de heer A. van Moorsel door ziekte verhinderd was deze plechtigheid leidde riep namens alle jeugdvereni gingen de kapelaan een hartelijk welkom toe. Hierna bracht een zang groepje van de L.T.M. met accor deon-begeleiding enig toepasselijke liederen ten gehore. Het woord werd hierna gevoerd door de heer J. v. d. Drift, namens de afceling commissie, C. Vergeer namens de L.T.J., J. Does namens de K.A.J., mej. N. Ruigrok namens de L.T.M. Allen spraken er hun spijt over uit dat de kapelaan hen ging verlaten. Zij dankten hem voor alles, wat hij in de afgelopen jaren voor de jeugdverenigingen heeft gedaan. Hierna werd een groot kampvuur gehouden, waaraan van alle jeugdverenigingen enkele leden aanzaten alsmede de scheidende aal moezenier. Tot slot werd het woord gevoerd door hopman S. van Stijn, die tevens het cadeau der jeugd aan bood. Op het toneel was een gezellige kamer ingericht, want de kapelaan werd aangeboden: een rookstoel, een staande schemerlamp, een klooster tafel met smyrna-loper, een karpet en last but not least een radiotoestel, Geheel overrompeld door deze prach tige geschenken sprak de kapelaan een gevoelvol dankwoord. LEIDSDHENDAM FRATER H. VAN ZEELAND PRIESTER GEWIJD Gisterochtend heeft frater Hans van Zeeland S.J. uit de parochie H.H. Petrus en Paulus, uit handen van mgr. dr. J. H. G. Lemmens in de St. Servaas te Maastricht de H. wijding van het priesterschap ontvangen. Frater van Zeeland is de tweede priester uit het gezin van dokter F. van Zeeland. Hij werd geboren op 3 september 1926. Na zijn lagere school jaren kwam hij op het St.-Aloysius college van de paters Jezuiten in Den Haag en volbracht daar met succes zijn gymnasiale studie. Dadeliik na de bevrijding begaf hij zich naar het no viciaat van de Jezuiten Mariëndaal te Grave. Na deze voorbereiding op zijn eeuwige geloften studeerde hij filosofie in Nijmegen en vervolgens in Delft en Amsterdam. In 1955 be haalde hij het M.O. diploma geogra fie. Tot slot volgde zijn theologische studie op het college te Maastricht. De volgende week zaterdag zal de nieuwe priester op waardige wijze door katholiek Leidsohendam ontvan gen worden. Om ongeveer 18 uur zal T;j arriveren bij het raaJhuis u hij opgewacht zal worden door de verschillende jeugd- en sportvereni gingen. Burgemeester H. Bannntg za hem dan namens geheel Leidschen- cam toespreken. In r'eeste.ijke optocht gaat het dan naar de parochiekerk aar de Sluiskant waar hij door de geestelijkheid en door de kat'-olieke verenigingen zal verwelkomd wo' den. In de parochiekerk zal t< slot van de zaterdag door ae ne- mis* een plechtig Lof gecelebreerd wor den Zijn eerste plechtige H. Mis zal pater van Zeeland opdragen op zon dag 31 dezer te 10.30 uur. De recep tie wordt gehouden des middags van 15 tot 16.30 uur in het patronaat aan de Damlaan. KVP fractie-voorzitter. Voor de eerstvolgende zittingsperiode van de gemeenteraad is door de gekozen le den voor de KVP tot fractie-voorzit ter gekozen de heer K. G. J. Cnpray en tot secretaris de heer H. P. Greu- ter. Geboren: Bernadette T. J. dr v. P. J. van Ryn en T. C Havik; Wilhel- mina M., dr v. G. E. Belt en C. A. v. d. Krogt; Cornelis J. zn v. J. J. Knij- nenburg en A. T. v. d. Burg; Adria- nus A. J. zn v. A. A. M. Vermeij en J. H. T. Weers; Adriana C. M. dr v. P A. Verschoor en P. G. van Es; He lena M. dr v. C. L Jansen en J. H. van Rijn: Marjolyn A., dr v. J. N. de Langen Wendels en M. Turnhout; Bernadetta A. M. dr v. J. E. Scholtes en H. A. Knijnenburg. Ondertrouwd: Johannes G. v d. Hulst te Voorschoten en Catharina M. v. d. Drift; Petrus J. v. Leeuwen en Johanna T. v. Haaster; Martinus J. A. Verwer en Barbara M. S. van der Kleij; Arie de Groot en Johanna Vroom uit Den Haag;Remmelt Groen uit Delft en Johanna v. d. Bos. Getrouwd: H. C. v. d. Krogt en P. M, Lagerberg; C. J. Overdevest en A. E. C. Koot. R0EL0FARENDSVEEN Op donderdagavond in de Panera- tiuszaal gehouden afscheidsbijeen komst in verband met het vertrek van kapelaan Th. van Veen kwamen niet minder dan 16 sprekers aan het woord om in alle toonaarden waar dering, lof en dank uit te spreken tot hun scheidende geestelijk adviseur. Een getuigenis ook van een druk be zet priesterleven, want naast deze zorg voor het jeugd- en verenigings leven, is ook het normale parochie werk beslist niet van geringere bete kenis geweest.Woorden waren het, die getuigden van het prettige opge ruimde karakter, dat kapelaan van Veen in zijn 2-jarig verblijf in Roe- lofarendsveen zo bemind gemaakt hebben. Een 2-jarig verblijf is bilijkbaar tegenwoordig de uiterste limiet voor een kapelaansverblijf, en bij de vele afscheidsgeschenken in de vorm van sigaren en de bekende enveloppen met inhoud, hoorden wij zelfs de ver zuchting van een verenigingsvoorzit ter, dat door deze afscheidsrecepties de geestelijke adviseurs financieel wat duur beginnen te worden voor de verenigingen. Door de voorz. van de Kath. Actie, de heer S. A. van Rijn, die deze af scheidsavond leidde, werd een wel komstwoord gesproken. Het is een afscheid van kapelaan van Veen, die, aldus voorz. Van Rijn, op de dag van zijn verjaardag in plaats van een fe licitatie zijn benoeming naar Rijswijk in de bisschoppelijke brief mocht vernemen. Kapelaan Van Veen, een groot muziekliefhebber, werd deze avond muzikaal uitgeleide gedaan door de zang van de gemengde zang vereniging „Vox Laeta" en de instru mentale muziek van het tamboers- en muziekcorps -an „Liefde voor Harmonie". Begrijpelijk zou het ons te ver voeren de grote rij van spre kers op de voet te volgen. Wij willen daarom volstaan met de vermelding van hun aanwezigheid n.l. Jos Zaal namens de alcolieten St. Stephanus College. Nic v. d. Meer Thz, voor het zangkoor der jongelingen-congrega tie, Henk v. d. Meer namens de Ma- riacongregatie, mej. Gré v. d. Meer vertolkte de dank der Bijbelclub, de heer M. Verdel namens de N.K.J.B.. De heer J. S. Wagenaar roemde de stimulerende kracht van kapelaan Van Veen in de commissie Stichting Jeugd- en Verenigingsgebouwen, waarover b. en w. hebben medege deeld opdracht te hebben gegeven voor het maken van de tekeningen en waarvan men eind 1959 met de bouw hoopt te beginnen. De heer W. J. Vesseur sprak na mens de Middenstandsver. St. Maar ten, de heer P. J. Koek namens „Vox Laeta", de heer Th. van Haastregt namens Mariagarde en K.J.B., heer H. F. van Ruiten namens de kleinhandelaren in groenten en fruit „Ons Aller Belang", de heer Jac de Jong namens „Liefde voor Harmo nie", de heer A. Verdel namens de toneelver. „St. Pancratius", de heer Alb. de Jong namens E.H.B.O. „St. Christoffel, Jos v. d. Meer namens- de tafeltennisver. „Treffers en J. A. v. Rijn namens de Kath. Actie. Pater U. Houtsma noemde vanwege de deugd van blijdschap van de schei dende kapelaan, dit afscheid een re quiem met een alleluja. Spr. roemde de muziekkennis van de kapelaan als mede de blijdschap, waarmede hij God wist te dienen, zijn zorg voor de zieken en zijn mooie werk in congre gatie en jeugdvereniging. Spr. bracht hem dank voor zijn medewerking en collegialiteit en vroeg de jeugd een blijvend gebed voor hun scheidende kapelaan. Pastoor Th. Schoenmaker zeide, dat bij de vele malen, dat men in een priesterleven van een standplaats af scheid moet nemen, de eerste stand- plaatst het beste in de herinnering staat aangesohreven. Kapelaan Van Veen is ook in de pastorie altijd een gezellige en blijde huisgenoot ge weest en zal daarom een grote leegte achterlaten. Ook in je nieuwe stand plaats, waar een zware taak wacht bij het helpen opbouwen van een nieuwe parochie, zal je gelukkig kun nen zijn. In zijn dankwoord tot de parochia nen zeide de kapelaan dankbaar te zijn hier in Roelofarendsveen het pa rochiewerk te hebben mogen leren In deze 2 jaren zijn vele dierbare banden gesmeed, „waarbij u slechts afscheid behoeft te nemen van één, maar ik van zovelen". Wil daarom het vertrouwen aan mij geschonken thans overdragen op mijn opvolger. Vervolgens beantwoordde kapelaan alle sprekers, waarbij hij vaststelde met de prettigste herinneringen aan elkander te mogen scheiden. Spr. be sloot zijn dankwoord met „Ik ga de Veen verlaten maar niet vergeten." Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 22 Augustus 1858. Londen. De gemeenschap met de nieuwe wereld wordt gere geld onderhouden. Men denkt, dat de telegraaf over 3 of 4 we ken voor het publiek zal open gesteld worden. GROTE SORTERING GEBOORTE- AANKONDIGINGEN Fa. J. N. GEIJER BIOSCOPEN De films in de week van 2229 aug. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The Window", 18 jaar. (Matinée: ^»ik Trom, alle leeftijden). Lido: „Salzburger Geschichten", alle leeftijden. Luxor: „Sehön ist die Welt", alle leeftijden. Trianon: „Arrivederci Roma", alle leeftijden. Rex: „The bridge oi the river Kwai", 14 jaar. WASSENAAR Raadsvergadering De burge meester van Wassenaar heeft bekend gemaakt dat een openbare vergade ring van de raad is belegd op donder dag 28 augustus 1958, des avonds 19.15 uur ten gemeentehuize. Vrijstelling reinigingsrechten ouden van dagen Bij Koninklijk Besluit van 9 juli 1958 is goedgekeurd het besluit van de raad van 12 maart 1958 tot wijziging van de verordening op de heffing van reinigingsrechten. Volgens deze wijziging zijn zij, die op 1 januari van het belastingjaar de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en geen loon- en/of inkomstenbelas ting betalen, voor de eerste uniforme vuilnisemmer van 33 liter geen rei nigingsrecht verschuldigd. Verzoeken om vrijstelling moeten worden gedaan op een daartoe ten kar tore van de centrale boekhouding Schoolstraat 27, verkrijgbaar aan vraagformulier. Deze formulieren dienen vóór 1 oktober 1958 te wor den ingeleverd. Marktberichten LEIDEN, 22 aug. Vee. Aanvoer 16 stieren, 45 melkkoeien, 375 vette koeien, 68 varekoeien, 10 pinken, 99 vette kalveren, 22 nuchtere kalveren, 310 vette schapen, 270 fokschapen, 910 vette lammeren, 36 varkens (zeu gen), 400 schrammen, 908 biggen, 13 geiten, totaal 3.842 stuks vee. Notering: stieren per kg sch. gew. 2.95—3.20, melkkoeien 825—1.100, vette koeien per kg sch. gew. 2.70 3.20, varekoeien 600875, pinken 375—($00, vette kalveren 2.10 2.80, nuchtere kalveren per kg. lev. gew. 1.351.65, nuchtere kalveren per stuk 4565, vette schapen 70 90, fokschapen 7095, vette lam meren 6780, drachtige zeugen 275350, schrammen 70110, big gen 45—55. Handel: voor stieren goed; melk koeien lui, duur; vette koeien vlot; varekoeien rustig; pinken kalm; vet te kalveren traag, nuchtere kalveren lui; vette schapen redelijk; vette lam meren matig; fokschapen goed, zeu gen, schrammen en biggen lui. Kaas. Aanvoer: 51 partijen Goudse en 9 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse axtra kwaliteit 2.45; Goudse le kw. 1.97—2.05: Goudse 2e kw. 1.901.96. Leidse le kw. 2.20. Handel goed. LEIDEN 22 aug. Groente. Ap pelen» 12-18; Andijvie 7-9; Augurken 4-100; Pronkbonen 16-24; Snijbonen 3061; Stambonen 2650; Stokbo- nen 4648; Kroten 69; Kroten, ge kookt 1718; Rode kool 813; Groe ne kool 10; Postelein 410; Spinazie 811; Tomaten A 2025; Tomaten B 20—25; Uien 6—11; Waspeen 10- 11 p. 100 kg. Meloenen 641.12; Per ziken 426; Bloeankool A 1238; Bloemkool B 12; Komkommers A 5— 17; Komkommers B 812: Sla A 3.30 6.40 per 100 st. Bleekselderij 11— 12; Bospeen 1121; Peterselie 2-10 3.90; selderij 1.50—3.80 p. 100 bos. ROELOFARENDSVEEN. 20 aue. Bloemen. Montbrethia 716, Ornithogalum 2245, Figothesia 32— 40, Freesia 510, Liatris 510, Dahlia 6—26, Troschrysanthen 2436 per bos. Chrysanthen: Migoli 711, Delightfull 5—9, Millerdale 7—11, White Hope 68, Lelies 7—9, Am. Anjers 29 per stuk. Groente: Aardbeien 1.06 per 2 ons doosje. Tomaten A 20.0026.00, idem B 20.00—26.00 idem C 20.00, idem afw. 20.00, Kropsla 3.008.00, Uien 11.00, Kroten 4.508.00, Snijbonen 25.09—34.00 Kassnijbonen 38.00— 51.00, Dubb. stambonen 25.00—43.00, Stokprinsenb. 41.0056.00, Pronk bonen 15.0024.00, Augurken A 56.00, idem B 35.00—57.00 idem C 27.00, idem DA 16.00, idem D 12.00- 13.00, idem E 3.00, idem CD 12.00- 13.00 per 100 kg. TER AAR. 21 aug. Groente. Augurken: fijn 0.58, fijnbasterd 0.37, basterd 0.26—0.27, alles per kg. grof A 16.20—16.80, grof i 13.20, CD 12.10, idem II 6.00, E 3.20, alles per 100 kg. LEIDSCHENDAM. 21 aug. Groente. Rijenkomkommers A 1318, B 810, C en D 88, krom 815 per kg. Kaskomkommers A 2123, B 15 17, C 12, sla 380520, tomaten A 21—23, B 21—22, C 20—21, bleeksel- dei?.i 1317, bloemkool 1019, an dijvie 78, stambonen 33—41, snij bonen 44—49, rode kool 520-660, meloenen 87—101, bospeen 18—20, spinazie 10—14, postelein 1821, ra barber 1012.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2